Mezze Februar2014

April 22, 2017 | Author: Monde Petrovski | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

recipe...

Description

ideje za ukusniji život | februar 2014.

-

najbolje je domace slane kiflice slatke brÛlÉed majstorije sa brenerom

to R ecite srcem

Ljubav je... Kada odnesete tanjir toplih kiflica komsinici... Kada sa njim/njom jedete luk.... Kada nahranite kucu iz kraja... Obradujete drage osobe ukusnim ruckom... I zato - sirite LJUBAV!

Marija Petrović

Ana V. Đurđević

Ivana Lalicki

Palachinka

Prstohvat soli

So & Biber Dolce Fooda

Jelena Čotrić

Sanja Manasijević

Lana Belić

Olivera Senić

La cuisine creative

Ja u kuhinji...

Nevena Zelunka Cvijetić

Zorica Lakonić

foodforthought

Knjiški moljac u špajzu

Dragana Pušica

Mihaela Javor

Moje grne

Tortelina

Hleb & Lale

Milkica Crevar Sakač

Mimi’s kingdom

My pans & pots

februar 2014. najbolje je domaće

krem sir tahini pasta majonez od maslinovog ulja kikiriki puter nutela vanila aroma&šećer hajdučki munchmallow etno

kačamak ćuftice za sve prilike minestra maritata kadun buti

ćufte na luku ćuftice na pirinču falafel ćuftete od kinoe ćuftice od krompira i povrća kiflice pekarske kiflice prhke kiflice sa pekmezom bratislava kifle prhke kiflice sa orasima kiflice od integralnog i crnog brašna kiflice sa feta sirom i belim lukom u sezoni lešnik pariz recite to srcem keks sa bademom i pistaćima cheesecake pops medenjaci bruleed cappuccino creme brulee mini tart čoko&pomorandža torta od lešnika i šumskog voća cimet štrudla

Obrada i priprema sadržaja: Marija Petrović i Ana V. Đurđević Fotografija na naslovnoj strani: Milkica Crevar Sakač Zabranjeno je neovlašćeno preuzimanje i kopiranje sadržaja, bez prethodne saglasnosti redakcije časopisa Mezze!

da zamezzimo na brzaka

autor: Ana V. Đurđević

>

o m k s i a f r e tom g a

a

F

fr a

s le

180 g farfala, 100 g graška, 5 kašika maslinovog ulja, 1 limun (korica i sok od polovine), 1 veći čen belog luka, mirođija, so i biber, feta sir Napravite preliv od maslinovog ulja, soka i korice limuna, soli, bibera, mirođije i sitno rendanog belog luka. Ostavite da odstoji dok skuvate pastu. Farfale skuvajte u posoljenoj vodi. 5 minuta pre nego što će biti gotove, ubacite grašak da se obari. Procedite. Prelijte sa prelivom, probajte i doterajte ukus. Pospite mrvljenom fetom. Služite toplo.

za 2 oso be

#

mezzetluk

Hajde zajedno da pravimo Mezze! Uskoro ćemo vam javiti novu temu za rubriku vaš recept. Pratite nas na blogu i društvenim mrežama.

Svratite kod nas na Facebook. Jednostavno da nam kažete zdravo. Ili da vidite šta ima novo.

Malo Instagram ljubavi... potražite nas i na

twitter-u @mezze_

Još više inspiracije! Mezze vikend meni - petkom na našem blogu!

Pratite nas na Instagramu! Ako ste pravili nešto po našim receptima, uslikajte i tagujte slike sa: #mezzemagazin #mezzetluk

Domaće je najbolje

Ovaj sir možete praviti i sa mlekom od 2,8% i 3,2% mlečne masti, ali vas uveravam da se najbolji sir koji prevazilazi sve kupovne krem sireve dobija od mleka sa 3,8% mlečne masti koje se kod nas prodaje kao mleko za kafu. Nemojte bežati od mleka sa većim procentom masnoće. Od njega se nećete ugojiti!

Krem sir Sastojci

2 l mleka sa 3,8% mlečne masti 180 g kisele pavlake sa 20% mlečne masti 100 ml jogurta 3,2% mlečne masti 1 ravna kašičica soli sterilna pamučna gaza 80 cm x 100 cm

Priprema Stavite mleko da se greje. Pomešajte kiselu pavlaku, jogurt i so. U momentu kada možete da umočite vrh prsta u mleko i da kažete da će vrlo brzo postati vrelo sklonite ga sa šporeta. Umešajte mešavinu pavlake, jogurta i soli. Poklopite šerpu, stavite je na dasku i umotajte je u ćebe. Ostavite je tako 12 časova, najbolje preko noći. Sutradan mleko će se usiriti i izgledaće kao kiselo mleko.

oko 900 g sira

autor:

Jelena Čotrić

Stavite veću cediljku iznad šerpe i obložite je gazom koju ste preklopili na četvrtinu tako da gaza pada preko ivica cediljke. Prespite usireno mleko u cediljku. Povežite krajeve gaze i okačite da se cedi nekoliko sati. Ukoliko nemate uslova za to ostavite da se sir cedi na cediljci. U početku surutka kaplje brže pa već u prvom satu možete dobiti oko 500 ml surutke. Vodite računa da dno cediljke ne uranja u surutku. Surutku možete iskoristiti za pravljenje peciva. Kad se krem sir ohladi prebacite ga sa sve cediljkom u frižider i ostavite ga tako oko 12 - 24 časa. Trebali bi da dobijete oko 900 g krem sira.

autor:

Olivera Senić

Tahini pasta

Sastojci 100 g susama oko 50 ml maslinovog ili susamovog ulja

Priprema U teflonskom ili keramičkom tiganju, bez dodavanja ulja, propržite seme susama stalno mešajući. Pazite da ne pregori. Kada se malo prohladi dobro ga izmiksajte u električnom mlinu, dodajte malo po malo ulja, do željene gustin, i opet dobro izmiksajte. Preručite pastu u teglicu i držite je u frižideru do upotrebe.

za 1 u lic teg

Šmek susama u punom sjaju!

Prirpema domaćeg majoneza traje desetak minuta, a dobijate zdrav i ukusan majonez. Mnooogo bolji od kupovnog!

Majonez autor:

Ivana Lalicki

od maslinovog ulja Sastojci 1 žumance, odstojalo par sati na sobnoj temperaturi ¼ kašičice soli + količina po ukusu 1 kašika limunovog soka 1 kašičica Dižon senfa 240 ml blagog maslinovog ulja (ne koristite ono jače, za salate, jer daje opor ukus majonezu) Priprema U posudu stavite žumance, so, limunov sok i senf. Žicom za mućenje sve izmešajte. U jako

slabom mlazu sipajte maslinovo ulje dok drugom rukom sve vreme žicom mešate smesu. Dobićete vrlo brzo gustu masu svojstvenu kupovnom majonezu. Čuvajte ga u frižideru oko nedelju dana. Količine datih sastojaka menjajte prema vašem ukusu.

Napomena Žumance mora da bude sveže i kupljeno kod proverenog proizvođača jer su živa jaja nosioci vrlo opasnih bakterija!

Recept je iz 1860. i predstavlja originalni način rane industrijske proizvodnje kikiriki putera.

autor:

Marija Petrović

Kikiriki

puter

za oko 500 put g era

Sastojci 565 g sirovog kikirikija (bez ljuski) 1 kašičica soli 5 kašičica šećera 3 kašike suncokretovog ulja

Priprema Kikiriki pecite u rerni na 240°C dok ne dobije svetlo braon boju. Ostavite da se ohladi pa oljuštite smeđu opnu. Sameljite kikiriki na mašini za mlevenje maka. Dodajte šećer, so, ulje i umutite kratko mikserom. Masu zagrejte na temperaturu 60°C, a onda ostavite da se ohladi na 38°C. Sipajte u tegle.

klica! Napomene Puter može da stoji van frižidera. Svakom pečenom kikirikiju izvadite klicu. Ovo nije neophodno ali ako ostavite klicu puter će biti malko gorči nego što treba da bude. Kažu da je ono što razlikuje dobar kikiriki puter od lošeg upravo to da li je izvađena klica. Vremenski je prilično zahtevan proces pa ga možete i preskočiti.

Skoro svako voli Nutelu! Kremasta, prepuna ukusa čokolade i lešnika i još svega i svačega. Domća nutela je prepuna samo lešnika i mlečne čokolade. Tačka.

za 2 teg lice autor:

Nevena Zelunka Cvijetić

Nutela Sastojci 140 g pečenih lešnika 340 g mlečne čokolade 2 kašike ulja 3 kašike šećera 1 kašika kakaoa 1 mahuna vanile prstohvat soli

Priprema Lešnike izmiksajte u blenderu tako da se dobije pasta. Otopite čokoladu na pari. Pasti od lešnika dodajte šećer, kakao, vanilu i so. Dobro izmik-

sajte da se sve lepo pomeša. Dodajte otopljenu čokoladu i miksajte dok se ne dobije glatka pasta. Prespite u teglice. Stavite u frižider na 1h. Skloniti sa hladnog i čuvati na sobnoj temperaturi. Iskoristite u roku od 2 nedelje.

Napomena Dobijena nutela će biti malo tečnija, ali će se u frižideru stegnuti do svoje uobičajene konzistencije.

Vanila autor:

Milkica Crevar Sakač

aroma & šećer Sastojci nekoliko što kvalitetnijih šipki vanile 500 ml alkohola (u apoteci ili većim marketima) kristal šećer

Priprema Stavite šipke vanile u staklenu flašicu ili teglu. Prelijte ih alkoholom, dobro zatvorite i ostavite na tamnom i hladnom mestu 3-4 nedelje. Nakon tog vremena aroma je spremna, ali nemojte je odlivati. Vremenom će biti sve jača. Povremeno dodajte po neki štapić vanile ili dospite alkohola. Šipke vanile možete staviti u teglu i preko njih sipati beli kristalni šećer. Poklopite i ostavite bar 3 nedelje. Ovako ćete dobiti odličan vanil šećer.

Napomena Boja i jačina arome zavisi od kvaliteta i broja šipki vanile. Što više što boljih šipki i aroma će biti jača. Umesto alkohola možete upotrebiti votku, ali je ekstrakcija bolja sa alkoholom.

Recept ne mo zultat je kval možete nadok bez veštačkih

ože biti jednostavniji od ovog, a relitetna domaća aroma koju stalno knađivati i činiti sve jačom. Naravno, h boja i aditiva.

Sastojci za keksiće 1 kašika kakaa oko 450 g brašna 100 g šećera 1/2 kašičice soli 3/4 kašičice praška za pecivo na vrh noža sode bikarbone 220 g margarina 3 jaja Sastojci za penu 120 ml vode 4 pune kašike meda 320 g šećera 2 kačike želatina u prahu 4 kašike hladne vode 4 belanca 1/2 kašičice arome vanile Glazura od cokolade 300 g čokolade (mlečne ili za kuvanje) 9 kašika ulja Priprema Odmerite na kuhinjskoj vagi 1 kašiku kakaa, pa dodajte toliko brašna da ukupna težina bude 450 g. Prebacite brašno u posudu za mešenje, dodajte šećer, so, prašak za pecivo, sodu bikarbonu i iseckan margarin pa izgnječite prstima dok ne dobijete sipkavo testo. Na kraju dodajte jaja i umesite. Zamotajte dobijeno testo u providnu foliju i ostavite u frižideru najmanje 1 sat. Uključite rernu da se zagreje na 190°C. Plehove obložite papirom za pečenje. Izvadite rashlađeno testo i prebacite ga na radnu površinu posutu brašnom. Poprašite brašnom i samo testo pa razvijte oklagijom tanku koru, računajte

da će keksići pečenjem porasti. Okruglim kalupom isecite krugove i ređajte u pripremljene plehove. Pecite keksiće 10-ak minuta. Ostavite ih da se ohlade na sobnoj temperaturi. Za penu natopite želatin u 4 kašike hladne vode i ostavite sa strane da nabubri. U šerpicu sipajte vodu, med i šećer. Stavite na ringlu i pustite da prokuva, ostavite ga da kuva oko 5 minuta ili dok se šećer ne istopi, a na površini se pojave balončići. Skinite sa ringle, dodajte želatin i promešajte da se želatin otopi u toploj tečnosti. Ostavite sa strane dok pripremate belanca. Izmiksajte belanca u čvrstu penu pa neprestano miksajući, polako sipajte kuvani sirup. Na kraju dodajte aromu vanile i miksajte dok smesa ne bude gustinu šlaga. Prebacite penu u poslastičarsku kesu sa zvezdastim nastavkom i na svaki, ohladjeni, keksic istisnite po malo pripemljene pene. Najbolje je da špric postavite uspravno na sredinu keksića i u jednom potezu istisnete deo pene, ona će se sama proširiti do kraja keksića ostavljajući gladak trag. Ostaviti na sobnoj temperaturi najmanje dva sata da se osuše. Za glazuru, istopite čokoladu sa uljem na laganoj vatri. Složite osušene keksiće na žicu i prelijte čokoladom. Prebacite glazirane kolačiće na papir za pečenje i ostavite da se glazura stegne.

Mu

Kopija penastih kolačića iz plave kutijice...

unchmallow autor:

Mihaela Javor

Ovako su nekada na selu ljudi kuvali kačamak kada odu na njivu. Prvo su u bakraču, na otvorenoj vatri, kuvali kačamak, a zatim bi ga jeli uz sir i slaninu. Kako se na klasičan način spremao kod kuće, pogledajte u izdanju za April 2013. na stranama 20-23.

Sastojci 1l vode 300 g belog domaćeg kukuruznog brašna kašika masti 2 srednje glavice crnog luka 150 g slanine 150 g starijeg belog kravljeg sira

Priprema U hladnu vodu stavite kukuruzno brašno, kašiku masti i malo soli, stavite na vatru i mešajte konstantno dok ne proključa. Kada proključa, smanjite temperaturu na najslabije i ostavite još 20-tak minuta. Povremeno promešajte. Posle toga kačamak izručite u okruglu činiju ili na lopar. Dok se kačamak hladi, na vrlo malo masti propržite sitno seckani luk i slaninu. Kada se uprži, sipajte preko kačamaka i pospite mrvljenim sirom.

H

š kacamak

ajdučki autor:

Dragana Pušica

etn

o

slane male bakine slatke velike najlepše

Kiflice

autor:

Sanja Manasijević

Pekarske kiflice

Sastojci 1 kg brašna 500 ml mleka 1 kvasac 1 ravna kašika soli 1/2 kašike šećera + 1 kašičica 100 ml vode 100 ml ulja

Za premaz 1 žumance 1 kašika mleka morska so susam, laneno seme ulje

Priprema Od 500 ml mleka odvojite 100 ml i smlačte ga, pa stavite jednu kašičicu šećera i jednu kašiku brašna, a onda izmrvljen kvasac. Promešajte i ostavite na toplom mestu da se kvasac aktivira. U posudu za mešenje prosejte bračno i stavite ostale suve sastojke, zatim dodajte preostalo mleko, vodu i ulje, a na kraju nadošli kvasac. Umesite testo. Prilikom prvog mešenja potrebno je testo dobro izmesi-

ti. Može da se dogodi da je testo pomalo lepljivo, ali nemojte dodavati više brašna. Oblikujte loptu od testa, premažite je sa malo ulja i ostavite da narasta oko 30 minuta. Nakom toga ga još jednom premesite i ponovo ostavite da se odmara 30 min. Podelite ga na šest ili sedam obgi (loptica), pa svaku razvucite na pola milimetra debljine i podelite na četiri ili šest trouglova, u zavisnosti od togada li želite manje ili veće kifle. Ćoškove trouglova malo razvucite pa preklopite ka napred, zatim uvite kiflicu. Razmutite žumance sa kašikom mleka pa premažite kifle. Po želji pospite kiflice sa morskom ili običnom solju, lanenim semenom i susamom. Ostavite kiflice na toplom mestu da narastu, oko 15 minuta.  Pecite u ugrejanoj rerni na 220°C oko 20 minuta ili dok ne porumene. U manju činiju sipajte ulje pa četkicom premažite tek pečene kiflice.

autor:

Lana Belić

Prhke kiflice sa pekmezom

Ćuftice 500 g brašna 100 g masti 150 g putera 25 g svežeg kvasca 100 dl tople vode 3 kašike šećera 1 vanilin šećer malo soli 2 žumanceta rendana korica limuna neki fini pekmez za filovanje šećer u prahu za posipanje Priprema Razmutite kvasac u pola šolje tople vode sa kašičicom šećera i brašna i ostavite na toplom da naraste. U posebnoj posudi izmešajte brašno sa malo soli, dodajte šećer i vanilin šećer, žumanca, mast i puter, rendanu koricu limuna i na kraju dodajte pripremljeni kvasac. Zamesite glatko testo, oblikujte valjak i podelite na 6 delova.  

Testo je vrlo lepo i pogodno za oblikovanje tako da se ne mora odmarati. Dovoljno je samo svaku lopticu blago pristisnuti, a zatim razviti tanko u krug i podeliti na 8 delova (trouglića). Na svaki trougao stavite po kašičicu fila i zamotajte kao kiflicu. Možete saviti i krajeve kiflica prema unutra da fil ne iscuri. Poređajte na pleh preko masnog papira i pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 180°C oko 15 minuta.   Kiflice treba da ostanu svetle i da samo blago porumene po ivicama. Tople kiflice uvaljatjte odmah u prah šećer zamirisan vanilom.

Bratislava autor:

Mihaela Javor

kifle

Sastojci 500 g brašna, 1/2 kašičice soli, 60 g šećera u prahu, 5 g suvog kvasca, 150 g putera, 100 g masti, 2 žumanca, 100 ml mleka

Fil I 200 g mlevenih oraha, 40 g mlevenog Petit Beurre keksa, 100 g šećera, 2 vanilin šećera, 100 ml mleka

Fil II 250 g zaslađenog kesten pirea

Premaz 2 jaja

Priprema Prvo pripremite fil. Mleko sa obe vrste šećera zagrejte do ključanja. Pomerite sa vatre, umešajte mlevene orahe i keks, promešajte pa vratite na vatru i mešajte dok se smesa ne zgusne, tj. sva tečnost ispari, a fil počne da se lepi za dno. Skinite sa ringle, prebacite u plastičnu činiju i ostavite da se ohladi. Za testo izmešajte brašno sa šećerom i kvascem. Dodajte so i još jednom promešajte. Iseckajte hladan puter, dodajte mast i prstima mešajte sastojke dok ne dobijete sipkavo testo. Dodajte mleko i žumanca i umesite testo. Podelite testo na dva jednaka dela, malo spljoštite i svaki deo

zamotajte u providnu foliju. Stavite u frižider na pola sata. U međuvremenu podelite ohlađeni fil od oraha na 15 jednakih delova. Isto uradite sa kestenom. Izvadite polovinu ohlađenog testa i podelite ga na 15 komada. Uzmite prvi deo, oblikujte kuglicu i stavite na radnu površinu blago posutu brašnom. Pritisnite da se istanji, a zatim oklagijom razvucite u krug. Od fila oblikujte valjak dužine razvijenog testa tako da krajevi valjka budu za nijansu tanji od sredine fila. Umotajte kiflicu kao što inače radite, pritisnite krajeve, a zatim je rukama valjajte da se malo izduži i dobro zalepi. Savijte završetke kiflice prema unutra da dobijete oblik slova «C». Na isti način oblikujte i napunite ostatak testa. Drugi deo testa takođe podelite na 15 komada i napunite kestenom. Oblikovane kiflice slazite u pleh obložen papirom za pečenje. Jajima odvojite žumanca od belanaca. Žumanca izmešajte i četkicom premažite svaku kiflicu. Ostavite na hladnom pola sata da se žumance osuši. Belanca kratko izlupajte viljuškom, a zatim premažite osušene kiflice. Ponovo ih ostavite u hladnoj prostoriji pola sata. Nakon sto se i belanca osuše, uključite rernu na 190°C. Pecite kiflice oko 20 minuta ili dok fino ne porumene. Ostavite da se ohlade a zatim poslužite.

Slane, slatke, dizane, prhke, punjene ili prazne... pogađjate, reč je o kiflicama. Ovaj put o fantastičnim mađarskim kiflicama koje sem karakteristicne sarene, ispucale korice imaju i fino punjenje koje se proteže njihovom celom duzinom.

autor:

Zorica Lakonić

Prhke kiflice sa orasima Za kiflice 320 g brašna 100 g putera 50 g šećera 2 žumanca 5 kašika mleka 10 g svežeg kvasca

Za fil 100 g suvog grožda 100 g mlevenih oraha 50 g šećera 1 kašičica cimeta u prahu šećer u prahu za posipanje

Priprema Kvasac razmutite sa jednom kašikom mleka. Na radnoj površini puter isečen na tanke listiće zamesite sa brašnom i šećerom. Napravite rupu u sredini pa dodajte žumanca, razmućeni kvasac i preostalo mleko. Dobro umesite da dobijete meko testo pa ga ostavite pola sata na rad-

noj površini prekriveno providnom folijom. Orahe, šećer, grožđe i cimet stavite u multipraktik i sameljite u pastu. Nakon odmaranja testo podelite na tri lopte i od svake na dobro pobrašnjenoj površini razvucite krug debljine 3 mm. Krug podelite na 8 trouglova. Na bazu trougla stavite po kašičicu fila i smotajte kiflicu. Postupak ponovite dok ne potrošite sav materijal. Kiflice ređajte na pleh obložen papirom za pečenje i ostavite da se odmore pola sata. Pre pečenja, premažite ih umućenim belancetom. Pecite ih 20 minuta u predhodno zagrejanoj rerni na 180°C. Pustite da se prohlade i pre služenja ih ako želite pospite sa šećerom u prahu.

za 24 kifl ice

Kiflice

autor:

Dragana Pušica

od integralnog i crnog brašna

Za kiflice 300 g graham integralnog brašna 300 g brašna za crni hleb T-950 2 kašicice sode bikarbone 7 g suvog kvasca 1 kašicica soli 1 kašicica šecera 200 ml mleka 100 ml maslinovog ulja 180 ml kiselog mleka

Za premazivanje 1 jaje malo putera susam, laneno seme

Priprema Pomešajte obe vrste brašna sa sodom bikarbonom, solju i šecerom. Dodajte ulje i kiselo mleko. U toplo mleko umešajte suvi kvasac, pa dodajte u posudu sa brašnom. Umesite testo mikserom uz pomoć nastavaka za testo. Umešeno testo prekrijte salvetom

i ostavite na toplo mesto da naraste, nekih 45 minuta, dok ne udvostruči masu. Radnu površinu pospite sa malo brašna, vodeći računa da ga ne bude previše, pošto je testo lepo i ne lepi se. Testo podelite na tri loptice, pa zatim svaku oklagijom rastanjite, secite na trouoglove i od svakog formirajte kiflicu. Po želji se mogu filovati smesom od jaja i sira, a mogu da budu i prazne. Kiflice ređajte na pleh obložen papirom za pečenje, premažite svaku umućenim jajetom i pospite susamom i lanenim semenom. Na svaku stavite po kockicu putera, stavite u predhodno zagrejanu rernu i pecite na 200°C nekih 25 minuta. Pečene ostavite da se prohlade, pa poslužite. Kiflice su lepe tople i hladne, i ostaju sveže nekoliko dana.

za 24 kifl ice

Sastojci 500 g brašna (tip 500), 1/2 kesice kvasca, 1 kašičica šećera, 50 ml mlakog mleka, 250 ml jogurta, 2 jaja, mazivi margarin, so, 1 jaje premazivanje, kim za posipanje

Punjenje 250 g izmrvljenog feta sira, mlečna neutralna pavlaka, beli luk (samleven ili suvi, u granulama)

Priprema Feta siru dodajte malo neutralne pavlake, tako da smesa bude kremasta, i belog luka po ukusu. Kvasac i šećer prelijte toplim mlekom, izmešajte tako da se kvasac rastopi i ostavite sa strane da malo naraste. U činiji u kojoj ćete mesiti testo ulupajte jaja i sipajte jogurt. Dodajte polovinu brašna, dobro sve izmešajte, pa dodajte kvasac. Mešajte dok se sve lepo ne sjedini. Dodajte još malo brašna i so. Nastavite sa mešanjem. Polako dodajte ostatak brašna i lagano mesite oko 10 minuta. Nakon tog vremena testo treba da je glatko i elastično, srednje mekoće i da se ne lepi za prste. U zavisnosti od proizvođača, možda ćete morati dodati još malo brašna da biste dobili tu konzistenciju. Testo podelite na 8 jufki (lopti). Svaku jufku razvaljajte na krug prečnika 10 cm. 4 kruga poređajte jedan preko drugog, a između svakog namažite tanak sloj margarina. Ponovite postupak i za preostala 4 kruga tako da na kraju se dobije 2 kruga od razvaljanih jufki. Ivice jufki ne treba da budu premazane margarinom. Testo od 4 spojene jufke razvaljajte na debljinu 0,5 cm. Krug podelite na osmine. Na svaki dobijeni trougao stavite po malo smese sa fetom. Ako volite da sir iscuri i zapeče se oko kiflica, stavite više fila. Prema vrhu trougla nanesite malo margarina. Zavijte kiflice. Zavijene kiflice poređajte na pleh za pečenje, prekrijte krpom i ostavite da narastu 45 minuta. Rernu uključite na 250°C. U činijici razmutite jaje. Svaku kiflicu premažite jajetom i pospite kimom. Kiflice pecite 10-15 minuta tj. dok se lepo ne zarumene. Služite vrele, tople ili hladne.

k uve ne rše sav

Kiflice autor:

Nevena Zelunka Cvijetić

sa feta sirom i belim lukom

Ćuftice za sve prilike

Minestra maritata je klasična napuljska čorba za koju kažu da vodi poreklo još iz Starog Rima, a reč maritata (venčana) se odnosi na skladan spoj (brak) njenih sastojaka: zeleniša, pileće supe kao osnove, mesnih ćuftica i sitne paste. Italijni su ovu čorbu doneli sa sobom u Ameriku i tako se u nezgrapnom prevodu ime izvitoperilo u Italian wedding soup (italijanska čorba za venčanja) iako nema nikakve veze sa samim činom venčanja, niti se na njima služi. 

Minestra

autor:

Jelena Čotrić

maritata

Ćuftice

Priprema

200 g mlevenog junećeg mesa 200 g mlevenog svinjskog mesa 40 g Parmigiano Reggiano, sitno rendanog 50 g prezli 1 čen belog luka, sitno rendan svež peršunov list, sitno seckan 1 kašičica suvog bosiljka 1 ravna kašičica soli

Zamesite sve sastojke za ćuftice i oblikujte loptice prečnika oko 3 cm (biće oko 40 ćuftica). Poređajte ih u pleh od rerne obložen papirom za pečenje i pecite na 200°C oko 15 minuta. Izvadite ćuftice a masnoću koju su pustile prespite u veliku šerpu u kojoj planirate da kuvate supu. Sipajte još malo maslinovog ulja. Na zagrejanoj masnoći kratko propržite crni luk. Ubacite šargarepu i štap celera i pržite dok povrće ne omekša. Možete sipati i malo vode da povrće ne zagori. Za to vreme odstranite drvenasti deo zelja i isecite ga na froncle. Umesto zelja možete koristiti mladi spanać, blitvu ili kelj. Ubacite zelje u šerpu i kuvajte dok ne uvene. Sipajte pileću supu ili vodu i kocke za supu i pustite da baci ključ. Ubacite pastu i ćuftice i kuvajte dok pasta ne bude gotova. Dosolite i pobiberite po ukusu.

Čorba maslinovo ulje 3 šargarepe, iseckane na kockice 1 veći crni luk, sitno seckan 2 štapa celera, seckana 1-2 veze zelja 3 l pileće supe (može i voda) 2 velike pileće kocke za supu oko 100 g sitne paste (zvezvice, orzo) soli po ukusu

Kadun autor:

Zorica Lakonić

Buti

Sastojci za ćufte 750 g mlevene junetine 100 g pirinča 1 jaje 50 g crnog luka, sitno seckanog 2 supene kašike sitno seckanog svežeg peršuna biber i so po ukusu

za 4 oso be

Za pohovanje 3 jaja 6 supenih kašika prezli ulje za prženje

Priprema Crni luk propržite na malo ulja dok ne postane staklast pa dodajte u mleveno meso. Pirinač dobro operite pa ga dodajte u smesu mesa i luka zajedno sa peršunom i pirinčem. Posolite I pobiberite po ukusu pa smesu dobro promešajte. Od dobro sjedinjene smese vlažnim rukama pravite ćufte veličine jajeta dok ne potrošite smesu. Zagrejte vodu u dubljoj šerpi i kada proključa smanjite vatru na srednju vrednost. Šupljom kašikom ubacite ćuftice jednu po jednu u ključalu vodu i kuvajte 15 minuta. Kuvane ćufte stavite u cediljku da se dobro ocede. Jednu po jednu umačite u umućena jaja pa u prezle i pržite u dubljem tiganju u dubokom zagrejanom ulju dok ne dobiju sa svake strane lepu zlatnu boju. Ako niste pristalica pržene hrane ćufte umočene u jaja i prezle poslažite na pleh obložen papirom za pečenje i premažite četkicom sa malo ulja. Pecite u rerni na 200°C koristeći ventilator 20 minuta. Gotove ćufte poslužite uz svoj omiljeni sos.

Ćufte

autor:

Dragana Pušica

na luku

Sastojci 1 manja glavica crnog luka (100 g) 300 g junećeg mlevenog mesa 2 kašike prezli ulje pola vezice svežeg peršuna oko 100 g starog hleba 1 jaje so, mleveni crni biber 1 kašicica aleve paprike 1 kašicica mešavine zacina 300 g sitnijeg crnog luka (krupniji arpadžik) 200 ml bistre supe 200 ml domaćeg paradajz pirea

Priprema Jednu glavicu crnog luka sitno iseckajte (najbolje u blenderu) i na malo ulja propržite u dubljem tiganju. Sklonite sa vatre, prohladite i dodajte u poseban sud sa mlevenim mesom. Hleb prelijte sa malo vode da omekša, do-

bro ocedite i dodajte u sud sa mesom. Peršun sitno iseckajte. U smesu dodajte jaje, peršun, prezle, mleveni biber i so po ukusu. Rukama dobro izmešajte masu, pa ostavite da odstoji u frižideru sat vremena. Očistite ostatak luka i na malo ulja propržite da porumeni, pa pospite alevom paprikom i mešavinom zacina. Izručite luk u blago nauljenu tepsiju. Izvadite meso iz frižidera i formirajte loptice - ćuftice. Ćuftice ređajte između luka u tepsiju. Pripremljenu supu i paradajz pire izmešajte, pa prelijte preko ćufti i luka u tepsiji. Pecite u rerni zagrejanoj na 180°C nekih sat vremena. Poslužite toplo, uz krompir pire, pirinač ili kao zasebno jelo.

za 4 oso be

Ćuftice

autor:

Lana Belić

na pirinču

Ćuftice 350 g mlevenog mesa 1 veći crni luk 2 kriške hleba malo mleka 1 jaje so, biber seckani peršun

Pirinač 2 kafene šoljice pirinča 1 veći crni luk 1 kašičica soli 1 kašičica mlevene paprike malo soka od paradajza seckani peršun

Priprema Crni luk sitno iseckajte i propržite na malo ulja. Hleb potopite u mleko i ostavite da malo odstoji. Izmešajte mleveno meso sa začinima, dodajte seckani peršun, crni luk, izmrvljeni hleb, jaje i sve fino izjednačite. Ako je potrebno, dodajte i malo prezli kako bi lakše oblikovali ćuftice.

Pravite loptice i blago ih spljošite dlanom. Uvaljajte u brašno i pržite na zagrejanom ulju sa obe strane dok se fino ne zarumene. Gotove ćuftice izvadite na tanjir i odložite na stranu dok pripremite pirinač. Crni luk isecite na rebarca ili kockice i propržite na malo ulja. Dodajte opran pirinač i sipajte 2 šolje vode. Posolite po ukusu i kuvajte 10-tak minuta dok pirinač ne bude napola gotov. Dodajte mlevenu papriku i malo soka od paradajza.   Preko pirinča poređajte ćuftice i stavite u rernu da se peku još 15-20 minuta (dok ne ispari skoro sva tečnost). Pre služenja pospite seckanim peršunom.

Falafel je tradicionalna bliskoistočna hrana od mlevenih leblebija. Možete ga probati širom Bliskog Istoka posluženog unutar pita hleba, uz povrće i sos, najčešće na bazi jogurta. Recept za pita hleb možete naći u izdanju za Septembar 2013. na strani 12.

autor:

Falafel Ćuftice 300 g leblebija 3 mlada luka, beli deo 2 čena belog luka 2/3 veze peršun lišća 1 kašičica melvenog komorača 1/2 kašičice kajenske paprike 1/2 kašičice mlevenog kumina sok 1/2 limuna 1 kašičica sode bikarbone morska so do 100 ml vode* ulje za prženje

Priprema Leblebije prelijte sa dosta vode i ostavite sa odstoje potopljenepreko noći. Procedite ih od viška vode pa ih stavite u blender, dodajte i sve ostale sastojke pa blendirajte dok se ne stvori pasta. Smesa ne mora da bude skroz glatka ali ne treba ni da bude većih komada

Sanja Manasijević

leblebija, pa po potrebi dodajte po malo vode ali ne više od 100 ml da se smesa ne bi jako razredila (ako vam blender nije baš snažan podelite sastojke i blendirajte posebno pa na kraju spojite). Od gotove smese pravite loptice, poređate ih na tacnu a zatim ih stavite u frižider na pola sata. U šerpi zagrejte dosta ulja, ali ne na najjače (7 od 9 jačina ringle), kašikom spuštajte falafel u ulje, povremeno ih okrećite dok ne prime zlatno-braon boju sa svih strana. Vadite loptice na kuhinjske ubruse da se ocede od viška masnoće. Poslužite sa prelivom od čvrstog jogurta i karastavaca i salatom po želji.

za

12 eta ćuft

Zdravo i ukusno.

Ćuftete od ki autor:

Ivana Lalicki

inoe

Sastojci 450 g skuvane crvene kinoe, recept sledi 4 jaja 5 komada mladog luka, iseckanog 50 g rendanog parmezana 100 g i više prezli 1 kašičica soli sveži biber 1/2 kašičice mlevenog kumina, opciono 1 kašika maslinovog ulja

Priprema kinoe Da bi dobili 450 g kuvane, potrebno vam je oko 350 g sirove kinoe. Umesto crvene možete da stavite običnu. Operite kinou i stavite je u šerpicu sa 3 šolje vode. Kuvajte dok zrna ne počnu da se pretvaraju u diskove sa belim obručem, oko 20 minuta. Kinoa će pokupiti svu vodu. Stavite je u veću cediljku i isperite vodom. Ostavite da se ohladi.

Priprema ćufteta U većoj posudi umutite jaja, dodajte iseckan mladi luk, kinou, prezle, parmezan, začine i maslinovo ulje. Rukama sve mešajte, a ukoliko vam se smesa učini dosta retkom dodajte još prezli. Stavite smesu u frižider da se malo stegne, oko 30 minuta. Zagrejte rernu na 205°C. Pravite rukama ćuftete i gledajte da im ivice lepo zaoblite. Ređajte ih na pleh obložen papirom za pečenje i pecite oko 20 minuta. Služite uz sos po izboru sa zelenom salatom i rotkvicama. Sos može biti i obična pavlaka ili majonez sa maslinovim uljem (recept na stani 13).

Ćuftice autor:

Nevena Zelunka Cvijetić

-

od krompira i povrca

za 3 oso be

Ćuftice

Priprema

500 g krompira 1 manja glavica crnog luka (sitno seckanog) 2 čena belog luka (sitno seckanog) 1 šaka graška 1 srednja šargarepa (sitno seckana) 2 kašičice tahinija 1/2 kašičice kumina 1/2 kašičice rendane korice limuna 1/3 šolje brašna susam so, biber

Krompir stavite da se kuva.

Preliv od tahinija 2 kašike milerama 2 kašičice tahinija 1/2 kašičice belog luka u granulama so *šolja = 250 ml

Na srednje jakoj temperaturi propržite šargarepu 3-4 minuta pa dodajte crni luk, izmešajte i nakon 2 minuta dodajte beli luk. Kratko propržite i sklonite sa strane. Rernu uključite na 220°C. Kada je krompir skuvan, ispasirajte ga i ostavite da se prohladi. Dodajte pečeno povrće, kumin, tahini, koricu limuna, so i biber u prohlađen krompir. Izmešajte sve pa dodajte brašno. Napravite jednake ćuftice koje ćete blago nauljiti i uvaljati u susam. U tepsiju stavite papir za pečenje, poređajte ćuftice i pecite u već zagrejanoj rerni oko 30 minuta. Dok se ćuftice peku pripremite preliv. Pomešajte sve sastojke i ostavite sa strane. Ćuftice možete poslužiti samo uz preliv kao mezze. Odlično idu uz pivo.

Posluženo uz omiljenu salatu, predstvlja kompletan vegetarijanski obrok.

Recepte iz prethodnih brojeva možete preuzeti na

ovoj

stranici

Lešnik u sezoni

autor: Milkica Crevar Sakač

L

U SEZ ONI

ešnik je tvrdi, okruglasti ili izduženi plod leske (Corylus avellana), drvenaste biljke koja pripada porodici breza (Betulaceae).

Leska raste kao veliki žbun ili niže drvo, mada ako se ne orezuje redovno može dostići visinu do 15 metara. Sličnost sa brezom se uočava u izgledu njenih cvetova koji su veoma slični brezinim resama. Iz ovih cvetova, koji se formiraju tokom kasne zime, nastaju grupe plodova kojima je od cvetanja do branja za sazrevanje potrebno 7-8 meseci. Lešnik je veoma dugo poznat u ljudskoj ishrani i narodnoj medicini. Prvi zapis o lešniku datira iz 2838 godine p.n.e. u Kini, gde se lešnik spominje kao jedna od pet svetih namirnica koje su bogovi podarili ljudima. Grčki lekar Dioskorid takođe spominje lešnik u svojim zapisima kao lek protiv ćelavosti, prehlade (u kombinaciji sa crnim biberom) i kašlja (u kombinaciji sa medom). U relativno novijoj istoriji spominju se i neki drugi lekovi na bazi lešnika kao što je kombinacija sa suvim smokvama ili suvim grožđem. Nadam se da vam to neće zatrebati, ali ova kombinacija navodno ublažava bol nakon ujeda škorpiona.

Iako lekovitost ovih kombinacija koje su korišćene u nekim delovima sveta tokom istorije nije potvrđena, lešnik ipak jeste lekovit i bogat hranjivim sastojcima. Bogat je mononezasićenim masnim kiselinama koje utiču na sniženje LDL holesterola i povećanje nivoa HDL holesterola. Odličan je izvor vitamina E i A, vitamina B grupe, a posebno folne kiseline (zahvaljujući visokom sadržaju folne kiseline kaže se da je lešnik, a i svi drugi orašasti plodovi dobar za funkcionisanje mozga). Značajan je i sadržaj bakra, cinka, selena i magnezijuma. U lešniku se nalazi i mnogo antioksidanasa, biljnih vlakana i proteina. Iako je izuzetno bogat lipidnim komponentama i ima visoku kalorijsku vrendost, lešnik ipak ne goji. To je zbog toga što sadrži malo zasićenih masnih kiselina, ali najviše zato što stvara osećaj sitosti, pa se smanjuje potreba organizma za drugom, manje zdravom hranom. Postoje neki noviji dokazi da tvrda opna lešnika i listovi leske sadrže izvesnu količinu taksola. Taksol je otrovan sam po sebi, ali se koristi u farmaceutskoj industriji kao lek u terapiji tumora. Postoji više kultivara leske koji daju plodove različite veličine i oblika. S’obzirom da leska odlično podnosi orezivanje i lako formira žbun željenog oblika, često se koristi za pravljenje živih ograda. Lešnik dozreva krajem avgusta i tokom septembra. Tokom razvoja, plodovi se nalaze u zelenoj čaurici koja se vremenom povlači i formira kapicu na vrhu ploda. Lešnik je spreman za berbu kada se lako, bez mnogo otpora vadi iz kapice. Ponekad nailazimo na plodove koji izgledaju zrelo i imaju smeđu boju, ali i dalje stoje čvrsto priljubljeni za kapicu. Smatra se da ti plodovi nisu zdravi i ne treba ih čistiti. Oni su ili crljivi ili truli iznutra. Nakon berbe lešnik se kratko vreme suši u ljusci i onda se čisti. Ne treba ga predugo ostavljati u ljusci, a nikako ne tokom cele zime jer tako brže propada. Očišćen lešnik se najbolje čuva u

zamrzivaču. Dobro zatvoren, u plastičnim posudama ili kesama može stajati i do dve godine. Nakon vađenja iz zamrzivača, može se čuvati do tri meseca u frižideru. Pošto sadrži veliki procenat masti, lako užegne i zato treba voditi računa o njegovom čuvanju. Ispod tvrde opne, plod lešnika je pokriven tamnosmeđom mekom opnom koja je blago gorkog ukusa. Nekim ljudima to ne smeta, ali mnogi tu opnu uklanjaju. Najlakše se uklanja pečenjem lešnika 10 do 15 minuta u rerni na 200ºC. Pečen lešnik se istrese na krpu i pokrije drugom krpom. Ostavi se tako nekoliko minuta, pa se dobro protrlja. Najveći deo opni će tako otpasti. Bez

lešnika se ne mogu zamisliti

slatkiši.

Odličan je u svim mogućim kombinacijama, a posebno je zanosan u kombinaciji sa čokoladom. Sirov lešnik, odmah nakon branja ima dosta blagu i svežu aromu. Stajanjem se aroma pojačava, a posebno se intenzivira

pečenjem. Pečen lešnik ima jači miris, slađi i lepši ukus i postaje više hrskav. S’obzirom na nizak sadržaj šećera, lešnik je odličan i u slanim jelima. Daje finu krckavost salatama i slanim namazima, odličnu aromu u pokorici za pržena jela. U stvari, nema kombinacije kojoj lešnik neće dati neki svoj šmek. Osim samog ploda, u ljudskoj ishrani se koristi i lešnikovo ulje. Ovo ulje ima finu, orašastu aromu i odlično je kao dresing za salate. Sem u ishrani, koristi se i kao podloga u farmaceutskoj, kozmetičkoj i industriji parfema. U našoj kulturi lešnik se koristi skoro isključivo za pripremu slatkiša. Postoji milion preukusnih sitnih kolača, raskošnih torti, rolata, peciva i mnogo drugih stvari sa lešnikom. Ja sam se zbog toga namerno osvrnula na lešnik u slanim kombinacijama. A donosim vam i jedan zaista zdrav i ukusan namaz.

Uživajte!

S

U NI O EZ

PIRE OD

ŠARGAREPE SA TAPENADOM OD LEŠNIKA Sastojci 500 g šargarepe 2 srednja krompira 2 kašike sitno seckanih zelenih maslina 1 čen belog luka 2 kašike sitno seckanih pečenih lešnika 2 kašike maslinovog ulja rendana korica 1 pomorandže ½ kašičice soli Priprema Šargarepu očistite i isecite na kockice. Prelijte sa dosta vode, dodajte so i kuvajte. Nakon desetak minuta u šargarepu dodajte očišćen i iseckan krompir. Kuvajte dok povrće ne omekša.

Dok se povrće kuva pripremite tapenadu. Pomešajte sitno seckane zelene masline, beli luk protisnut kroz presu ili sitno seckan i sitno seckane propečene lešnike. Ovome dodajte rendanu koricu pomorandže, 1 kašiku maslinovog ulja i so. Dobro promešajte i ostavite oko 30 minuta da se arome povežu. Kuvano povrće procedite. Ostavite u cediljki 5 minuta da iskapa sav višak tečnosti. Od povrća i kašike maslinovog ulja napravite pire štapnim mikserom. Pire probajte pa dosolite po potrebi. Pire od šargarepe prilikom služenja u tanjirima prelijte sa malo tapenade.

Neobična tapenada daje svežinu pomalo neutralnom pireu od šargarepe.

SE U ZO NI

KUPUS SALATA SA LEŠNICIMA Sastojci 1 srednja glavica kupusa 100 g lešnika 5-6 kašika maslinovog ulja sok od 1 limuna 1 kašičica meda sveže mleveni crni biber so prema ukusu

Priprema Uključite samo gornje grejače u rerni na 200°C. Obložite veliki pleh od rerne papirom za pečenje. Očišćenu glavicu kupusa prepolovite, pa isecite na deblje rezance. Pomešajte kupus sa 4 kašike maslinovog ulja, pa ga rasporedite po pripremljenom

plehu. Pecite u zagrejanoj rerni 5 do 7 minuta. Nakon tog vremena promešajte kupus pa pecite još 5-6 minuta. Pečen kupus prebacite u neku posudu i ostavite da se malo prohladi. Pomešajte limunov sok sa medom, 2 kašike maslinovog ulja, solju i biberom. Lešnike kratko propecite, da dobiju finu aromu. Prohlađenom kupusu dodajte krupno seckane lešnike i pripremljeni dresing. Lagano, ali temeljno promešajte, pa ostavite bar 30 minuta da se ukusi povežu. Salatu služite mlaku ili hladnu.

S

U NI O EZ

zdrava

NUTELA Sastojci 200 g lešnika 50 g kakaa 2 kašike meda 150 ml vode prstohvat soli 2 kašike ulja ½ kašike arome vanile

turu paste. Budite uporni, za to je potrebno bar 5 minuta mlevenja. Pravite pauze, kašikom odvojite lešnik sa zidova posude pa nastavite. U puter od lešnika dodajte sve ostale sastojke. Još 1-2 minuta blendirajte i namaz je gotov. Prebacite ga u teglu i uživajte.

Priprema Uključite rernu da se greje na 200°C. Stavite cele lešnike u pleh i pecite 5-10 minuta, dok ne dobiju finu aromu. Pazite da ne izgore. Pečene lešnike ostavite da se ohlade, pa im skinite opnu. Lešnike sameljite u multipraktiku sve dok ne dobiju struk-

Napomena Stajanjem u frižideru namaz se stegne, ali i dalje bude maziv. Može se čuvati bar mesec dana.

Bez rafinisanog šećera, čokolade i slatke pavlake, a opet ukusna, slatka i zavodljiva...

autor:

Marija Petrović

4 sata u Parizu

Ah, taj Pariz! Želim dugo da ostanem. Da posmatram prolaznike iz bistroa na obali Sene. Da danima lutam hodnicima Luvra. Čekam satima u redu da se popnem na Ajfelovu kulu. Da u pekari kupim pravi pravcati baget... Pariz se ne obilazi ovako, u trku.

14:40

Gare du Nord

Metro stanica. Ja sam u euforiji :) I polazim!

15:00 Notre Dame Od svega što ima da se vidi u Parizu najviše sam želela da vidim Notr Dam. Zbog svoje opsednutosti gargojlovima. Nije bilo vremena da uđem i popričam sa jednim od njih. Nije strašno, znam da ću se vratiti.

Ali tog 19. januara za mene tako nešto nije bilo moguće. Imala sam nekoliko sati između dva leta i rešila da ih iskoristim najbolje moguće!

15:42

Pierre Herme

Ok. Moje čizme možda imaju visoku štiklu. I možda je butik u Rue Bonaparte 1,9 km daleko. I možda mi metro ovde nikako ne može pomoći. A i nisam neki fan makaronsa. Ali me to svakako neće sprečiti da odem. Po cenu da se vratim u hostel i ništa više ne vidim. Biti u Parizu i ne posetiti kralja makaronsa je svetogrđe. Da li je vredelo? Svakako. Možda mi i jeste zadrhtala ruka kada sam Pjerov najpoznatiji makaron platila 7,5 evra, ali osećaj dok sam sedela na ivici obližnje fontane i grickala Ispahan nikada neću zaboraviti. Nisam pojela laticu ruže. To sam već jednom probala i nije najbolje prošlo.

Ispahan Najpoznatiji makaron koji je dizajnirao Pierre Herme. Ukusa maline, ličija i ruže. Toliko dobar da ga obožavaju i oni koji ne vole makaronse!

Ko je Pierre Herme?

Jedan od najpoznatijih francuskih poslastičara proslavio se prvenstveno svojim makaronsima neobičnih kombinacija ukusa. Francuski Vogue ga je nazvao Pikasom poslastičarstva.

16:02 Sadaharu Aoki Patiserija Sadaharu Aoki je maltene iza ćoška. A ideja o kombinovanju klasičnog francuskog poslastičarstva sa azijskim ukusima me fascinira. Filovi sa mača čajem, čokoladice sa ukusom vasabija, kandirani juzu... Izbor je ogroman i prosto ne znam šta pre da probam. Parče torte je 8 eura, ali vredi.

Zen, jednostavnost i savršenstvo Kada razmišljate o majstorima poslastičarstva u Parizu, ime Sadaharu Aoki vam verovatno nikada ne bi palo na pamet. I dok je za Pjer Herma makaron a fashion statement, Aoki teži ka jednostavnosti i postizanju savršenstva u istoj.

16:43

Ajfelova kula

Svi mi imamo neku sliku u glavi kako bi neko mesto gde putujemo trebalo da izgleda. Za to su krivi filmovi, pesme i razglednice. Ja, na primer, gde god da odem ne mogu da svarim horde turista. A u podnožju Ajfelove kule je toliko ljudi da deluje kao da će uskoro da počne neki veliki koncert. I tako svaki dan, po ceo dan. Ne mogu kulu ni ljudski da slikam. Odlazim ka metrou i usput, na terasi Trokadera, hvatam savršen pogled!

17:24 Trijumfalna kapija Bila, prošla, videla. Ogroman betonski blok na sred još većeg kružnog toka. Gladna sam. Idem dalje.

17:40

Mulin Rouge

Šta li bi Van Gog i Lotrek rekli kada bi danas mogli da vide Mulen Ruž? Da li bi, kao i ja, pomilili da se pretvorio u cirkus? Ili bi im blicevi nas turista koji se slikamo ličili na vilinsku prašinu? A mi devojke delovale kao vile iz absinta? Nisam se zadržavala. Neki Arapin me je pojurio niz ulicu uz povike da želi da se slika samnom. Vukao za ruku, poljubio u obraz :S Kada sam se otrgla setila sam se kako svi kažu da nije pametno da samo žensko ide noću kroz Pariz. Sad znam i zašto. Pigal je blizu, ali sam previše umorna i krećem uzbrdo, ulicom iza Mulen Ruža ka Monmartru. Tamo je hrana.

18:00

Zebra bistro Monmartr je preplavljen bistroima i restoranima. Verovatno ne biste mnogo pogrešili kada biste seli u prvi koji vam deluje ok na prvi pogled, ali sam ja ipak srećna što sam sela baš u Zebra Bistro u ulici Lapic. - Sami ste? - Da. - Bien. Šta žellite da pojedete?

Predjelo Pečeni Kamember sa spanaćem i medom. Korpica puna bageta za umakanje. Močim, i strašno sam srećna! Glavno jelo Junetina na lionski način. Topi se u ustima, a i velika je porcija. Dobijam i flašu vode i mislim se što je super što ne moram još da plaćam i vino. Sve u svemu, odličan obrok.

- Neštko slatko za kraj? - Ne hvala, nosim svoj desert sa sobom :), i pokazujem konobarici na parče torte Bamboo koju vučem sa sobom još iz poslastičarnice Sadaharu Aoki. Konobarica uz pogled odobravanja pohvaljuje moj izbor i donosi račun. 23 evra. Pa i nije mnogo za bistro na Monmartru. Bio je baš dobar dan!

o t e t i ecsrcem

Ovi puterasti keksi sa koštunjavim voćem su idelni za predah uz čaj ili kafu.

Keks sa bademom i autor:

Ivana Lalicki

pistaćima

Sastojci 200 g brašna + za razvijanje testa 50 g mlevenih badema prstohvat soli 230 g putera, na sobnoj temperaturi 100 g šećera u prahu 1 žumance ½ kašike ekstrakta vanile 40 g neposoljenih pistaća, sitno iseckani nožem

Priprema Prosejte brašno, dodajte mu samlevene bademe i so. U drugoj posudi mikserom izmešajte mekan puter i šećer u prahu dok ne dobijete kremastu smesu. Dodajte žumance pa ekstrakt od vanile. Na kraju umešajte brašno sa mlevenim ba-

demima, i pola iseckanih pistaća. Smesu podelite na dva dela, oblikujte ih u diskove, obložite plastičnom folijom i držite u frižideru 1 sat. Pripremite dva pleha, pokrijte ih papirom za pečenje. Zagrejte rernu na 190°C. Oklagijom razvijte testo na površini koju ste posuli malo brašna. Kalupom u obliku srca vadite keksiće. Pospite testo sa preostalim pistaćima, malo ih prstom pritisnite, ili pređite oklagijom pre isecanja. Pecite ih u rerni, na srednjoj pregradi, oko 8-10 minuta, dok ivice ne počnu da tamne. Izvadite ih iz rerne, ostavite u plehu oko 5 minuta, a zatim stavite na žicu da se ohlade.

autor:

Milkica Crevar Sakač

Cheesecake

pops

Sastojci 450 g neslanog krem sira 130 g sitnog kristal šećera 2 jaja 1 žumance 110 g kisele pavlake 2 kašike brašna 1 kašičica vanil šećera Glazura 200 g bele čokolade 100 g margarina ½ kašičice crvene boje u prahu Priprema Obložite dno okruglog kalupa prečnika 22 cm papirom za pečenje. Uključite rernu da se greje na 160°C. U činiji odmerite krem sir i šećer. Miksajte na srednjoj brzini 1 do 2 minuta. U masu od sira dodajte jaja i žumance i opet kratko promiksajte. Dodajte kiselu pavlaku, vanil šećer i opet sjedinite mikserom. Na kraju dodajte brašno i lagano, umešajte ga kašikom. Masu sipajte u pripremljen pleh, poravnajte površinu i pecite oko 75 minuta. Gotov kolač izvadite iz rerne, a nakon desetak minuta i iz kalupa.

Ostavite ga da se skroz ohladi, najpre na sobnoj temperaturi, a zatim i u frižideru. Iz kolača isecajte, odgovarajućim kalupom, srca i nabodite ih na štapiće za ražnjiće. Srca rasporedite na komad papira za pečenje, pa stavite u zamrzivač na 1h. Za glazuru istopite margarin u šerpici, pa mu dodajte boju u prahu. Dobro promešajte da se boja rastvori. Dodajte belu čokoladu izlomljenu na kockice i mešajte na nižoj temperaturi dok se masa ne ujednači. Umačite srca u glazuru, malo ih istresite da otkapa višak glazure i stavljajte uspravno u šolju dok se glazura ne stegne. Napomene Margarin sadrži izvestan procenat vode pa je neophodno baš njega koristiti da bi se rastvorila boja. Vodite računa o odnosu veličine srca i štapića. Umesto srca, od ove mase možete praviti i kuglice tako što ćete masu najpre izgnječiti, pa oblikovati kuglice rukama.

Prepoznatljiv ukus omiljenog kolača od sira upakovan u romantičan zalogaj.

autor:

Zorica Lakonić

Medenjaci Sastojci 375 g brašna 50 g mlevenih badema 150 g meda 100 g šećera 125 g putera 1 jaje 2 kafene kašičice sode bikarbone 4 kafene kašičice mešavine začina za medenjake rendana korica jednog limuna Glazura 100 g crne čokolade 100 g bele čokolade

Priprema Puter i med stavite u šerpicu sa debljim dnom i lagano zagrevajte na srednjoj temperaturi dok se puter ne otopi pa sklonite sa vatre. Jaje umutite sa šećerom pa dodajte otopljeni puter i med. Brašno prosejte sa sodom bikarbonom i začinima pa iz više puta dodajte smesi jaja ,meda i putera. Dodajte mlevene bademe i sve dobro

umesite. Treba da dobijete meko testo, nikako tvrdo koje se mrvi. Ako je potrebno, dodajte jednu ili dve kašike vode da se sve dobro poveže. Testo zamotajte u providnu foliju i ostavite da se odmara u frižideru preko noći. Sutradan, na dobro pobrašnjenoj dasci razvucite testo u pravougaonik deljine 7 mm. Modlom isecajte srca i slažite ih u pleh obložen papirom za pečenje. Pecite u zagrejanoj rerni na 180°C 7 minuta. Proveriti dno medenjaka da bi ste videli da li su pečeni. Ako nisu produžite pečenje za 1-2 minuta. Pazite da se ne prepeku jer će onda biti tvrdi. Medenjake pustite da se ohlade pa otopite crnu čokoladu na pari. Polovinu svakog medenjaka umočite u otopljenu čokoladu, poslažite na papir i pustite da se suše par sati dok se čokolada ne stegne. Nakon toga otopite belu čokoladu na pari i umočite drugu polovinu medenjaka u nju. Pustite da se osuše, a onda ih poslažite u limenu kutiju koja se dobro zatvara. Tako će duže ostati sveži.

Bela ili crna čokolada? Zašto birati, kad mogu u istom zalogaju!

B

-

<



en aS r e iv : Ol r o Aut

<

<

Cudna sprava taj brener... I magicna! Pogledajte i procitajte u nastavku... <

B

d e e l u r

Cappuccino

Creme brűlée Sastojci

malo dodajte prohlađenu pavlaku.

250 ml slatke pavlake 2 žumanca 40 g šećera 1 vanil šećer 1 kesica cappuccino-a 3 kašike šećera

Keramičke posudice namažite puterom, sipajte krem pa ih stavite u veću, dublju tepsiju i napunite je vrelom vodom (do dve trećine visina posudica).

Priprema Slatku pavlaku sipajte u šerpicu i na laganoj vatri zagrejte skoro do vrenja. U posudu za mešanje stavite žumanca, 40 g šećera, cappuccino i sve dobro promešajte pa malo po

“Pecite” u rerni na 180°C, 30 minuta. Izvadite posudice iz vode, ohladite prvo na sobnoj temperaturi, a onda prekrijte folijom i stavite preko noći u frižider. Pred služenje pospite kašiku šećera po vrhu svake posudice i brenerom karamelizujte šećer.

-

za 3 oso be

za pa alu ika k 4 n eč pr 0 cm 1

Tart mini

čoko & pomorandža Sastojci za testo 70 g putera 70 g sirovih badema 110 g brašna 2 kašike prah šecera korica pola pomorandže na vrh noža sode bikarbone 3-4 kašike soka sveže pomorandže Fil 1 jaje 100 ml slatke pavlake 80 g cokolade za kuvanje 1 prepuna kašika meda kora pola pomorandže Dekoracija 4 kašike šecera 4 koluta pomorandže Priprema U elektičnoj seckalici sameljite badem, prebacite ga u činiju za mešanje pa dodajte brašno, šećer, koru pomorandže, sodu bikarbonu i sve dobro promešajte. Dodajte kockice hladnog putera i rukama umesite

mrvičasto testo Dodajte kašiku po kašiku soka od pomorandže dok se sve ne poveže i postane kompaktno. Kalupe za tartove namažite puterom i raspodelite testo ravnomerno po dnu i ivicama. Stavite kalupe u frižider da se dobro ohlade, a onda u rernu na 200°C na 15 minuta. U činiji pomešajte jaje, pavlaku i med pa dodajte otopljenu čokoladu i koru pomorandže. Kada prođe 15 minuta od početka pečenja, testo kašicicom malo spljoštite (ako je naraslo), a onda malom kutlačom raspodelite fil po testu, vratite ih u rernu i pecite na 180°C oko 30 minuta. Izvadite korpice iz rerne pa kada se prohlade prekrijte svaku providnom folijom i odložite u frižider preko noći. Sledećeg dana u svaku korpicu stavite kolut pomorandže, kašiku šećera i brenerom ga karamelizujte.

Sastojci za kore 3 puta po 2 jaja 40 g šećera 80 ml mlevenih, pečenih lešnika Za fil 450 g zamrznute mešavine šumskog voća 100 g bele čokolade 100 g šećera u prahu 400 ml slatke pavlake 1 kesica želatina (10g) Za šaum 4 belanca prstohvat soli 12 kašika šećera (ravnih) 4 kašike vode sok od pola limuna Priprema U posudu za mešanje stavite belanca, mikserom ih ulupajte u čvrst sneg, dodajte žumanca i nastavite sa mućenjem pa dodaje šećer. Iskljućite mikser i blago, ručno dodajte mlevene lešnike. Okrugli kalup za tortu obložite papirom za pečenje, sipajte smesu, poravnajte i pecite na 200°C, 20 minuta. Ceo postupak ponovite tri puta. Ne skidajte papir sa kora posle pečenja već tako ostavite da se skroz ohlade. Šumsko voće stavite u cediljku i sačekajte da se otopi, izmiksajte ga u električnoj seckalici i propasirajte kroz cediljku (da se oslobodite bobica). Želatin stavite u lonče, prelijte sa 4 kašike hladne vode i ostavite 10 minuta da nabubri. Otopite belu čokoladu i slatku pavlaku ulupajte u čvrst šlag (pazite

da je ne premutite pa da dobijete puter). Želatin stavite na ringlu i na umerenoj vatri stalno mešajući grejte dok se ne otopi (ne treba da provri). U ulupan šlag dodajte šećer, belu čokoladu, propasirano voće i na kraju otopljeni želatin. Na dno kalupa za tortu stavite jednu koru, sipajte polovinu fila, stavite drugu koru, pa drugu polovinu fila i od gore stavite preostalu koru. Prekrijte sve alu folijom i odložite u frižider preko noći. U činiji za mućenje ulupajte sneg od 4 belanca sa mrvicom soli, dodajte 2 kašike šećera. U šerpicu stavite 10 kašika šećera i 4 kašike vode pa sve stavite na ringlu i kuvajte dok ne postane gusti sirup (do trenutka kada su mehurići postajali veći... pazite da se šećer ne karamelizuje i stisne). Vreli sirup u tankom mlazu sipajte u belanca stalno miksajući, dodajte i limunov sok i još kratko miksajte dok cela smesa ne postane čvrsta i sjajna. Tortu izvadite iz kalupa, stavite na tacnu za serviranje i celu je prekrijte šaumom, malo “izbockajte” kašikom i vratite u frižider da se sve dobro ohladi. Pred samo služenje malo se poigrajte brenerom i dodatno ukrasite torticu.

za to pre rtu čn 22 ika cm

Torta od lešnika

i šumskog voća

ste p by ste p

Strudla cimet autor:

Lana Belić

Sastojci 1 kg mekog brašna 40 g svežeg kvasca 1 jaje 2 ravne kašičice soli oko 600 ml mleka 2 pune kašike masti

Fil 300 g šećera 1 kesica cimeta (10 g) 100 g suvog grozđa

I još šećer u prahu za posipanje

Priprema Razmutite kvasac u pola šolje toplog mleka. Dodajte kašičicu šećera i brašna, poklopite i ostavite na toplom da ispuni šolju. Od brašna, soli, pripremljenog kvasca, 1 jajeta i mleka zamesite mekše testo. Testo podelite na 6 loptica i ostavite ih da odmaraju 20 minuta. Svaku lopticu razvijte u krug i premažite umućenom mašću. Kore poređajte jednu preko druge, na dva mesta po tri kore (treću koru ne treba premazivati). Ostavite ih da odmaraju 15 minuta. Koru prvo razvijte malo oklagijom, a zatim nastavite da razvlačite rukom. Počnite od sredine testa, pa razvucite svuda okolo u krug (oko 50x60 cm). Testo je fino mekano i može se lepo razvući rukama.

Izmešajte šećer i cimet, pa podelite na dva dela. Razvučenu koru pospite sa jednim delom mešavine cimeta i šećera i sa malo suvog grožđa. Možete koristiti svetlo i tamno suvo grožđe. Zatim, pomoću stolnjaka zavijte štrudlu i spiralno uvijte u vidu pletenice. Postupak ponovite i sa drugom korom. Obe pletenice prebacite u pleh obložen papirom za pečenje i ostavite da odmaraju još 30 minuta. Pre pečenja, štrudle premažite preostalom rastopljenom mašću (ne brinite, neće biti suviše masna). Pecite u prethodno zgrejanoj rerni na 220°C oko 40 minuta.

Napomene Može se desiti da tokom pečenja iscuri malo nadeva iz testa, pa je zato dobro da podmetnete papir za pečenje. Ako želite da korica bude mekša, gotovu štrudlu poprskajte sa malo vode i pokrijte krpom da odstoji 10-tak minuta. Štrudlu isecite kad se malo prohladi i pospite šećerom u prahu.

Probajte i naše druge štrudle: Twist štrudlu ili pravu bečku štrudlu objavljenu u izdanju za Septembar 2012. na stranama 78-79.

Naši omiljeni KUVARI Dragana Volela sam da gledam ona njegova putešestvija na TV-u, al’ nemam pojma šta on lično kuva i da li je po još nečemu poznat. Sanja Tip čoveka koga ili mrzite ili jako volite, gotovo niko nije ravnodušan! Ja spadam u one koji ga jako vole. Čovek sa stavom. Marija Volim Bourdaina zato što kuvanje i život opisuje onakvima kakvi jesu. Što govori i ono šta se drugi ne usuđuju. Zato što se ne plaši da proba nešto novo i drugačije.

Ivana Možda nije bila najbolja kuvarica svog vremena, sigurno daleko od toga, ali imala je stav, strast prema dobrom zalogaju, sistemačnost i ogromnu želju da svojim sunarodnicama, koji su se davili u polupripremljenoj i bezukusnoj hrani, pokaže šta je prava hrana. Iako je francuska kuhinja sigurno vrhunska, nije bilo lako približiti je prosečnom Amerkanacu, eto njoj je to uspelo.

Mihaela

Zorica

Ja volim njega :)

Divim se mnogim kuvarima, a jedna od njih je svakako Donna Hay. Volim njen pristup hrani - brzo, sveže i jednostavno je definitivno parola kojom se najčešće vodim. Povremeno eksperimentišem i isprobam nešto novo, ali radnim danima pribegavam upravo jednostavnim, zdravim obrocima koji za tili čas zamirišu na stolu.

Nevena Trenutno sam oduševljena sa Rachel Khoo. Devojka koja je spakovala svoje kofere, otišla u Pariz na kurs poslastičarstva u čuvenu Cordon Bleu kulinarsku akademiju. Nakon kursa počela je da radi u kulinarskoj knjižari gde je pekla i kolače. Na kraju je otvorila privatni restorančić u svom stanu, gde za goste kuva na rešou sa dve ringle i ima mini rernu. Izdala je kuvar i snimila emisije na BBC-ju. I ko zna šta je sve lepo čeka kao nagrada zato što je imala hrabrosti da sledi svoje snove...

Lana Mislim da je to definitvno Rudolf koga možemo da pratimo na kanalu 24 kitchen. Sasvim prirodan i opušten, zabavan, a pre svega veoma stručan i pravi profesionalac u svom poslu. Uživanje je gledati njegove emisije i beležiti recepte :)

Milkica Iako njegove recepte sada retko koristim i više se okrećem nekim novim licima, moj omiljeni kuvar je Stevo Karapandža. Zato što je moj zemljak, iz sela pored sela mog tate. Zato što je učio u Karlovcu, gde sam ja rođena. Zato što sam uz emisije koje su vodili on i Oliver Mlakar odrastala i zavolela kuvanje. I zato što je moj prvi kuvar baš njegov - ‘100 Vegetinih specijaliteta’.

Olivera

Da se razumemo, lik kao lik mi je poprilično antipatičan ali cenim sve ono što on radi na polju hrane, ishrane... Ana Volim njegov pristup hrani. Sve deluje jednostavno kada on radi. I ukusno!

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF