Marin Drzic, Novela Od Stanca

March 8, 2017 | Author: Ivona Jakus | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Kratak sadržaj Novele od stanca...

Description

TIP SATA a) uvodni b) interpretacija c) ponavljanje d) provjeravanje e) kombinirani

OBLICI RADA

NASTAVNE METODE

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA

a) frontalni b) individualni c) rad u skupinama d) rad u parovima

a) usmeno izlaganje b)heuristički razgovor c)demonstracije d) rad na tekstu e)metoda čitanja

a) čitanka b)kreda u boji c)nastavni listići d)radna bilježnica e)plakat

f) prozirnica g) grafoskop h) CD i) audiokaseta j) videokaseta

ZADATCI NASTAVNI CILJEVI I

METODIČKI SUSTAV: interpretacijsko-analitički OBRAZOVNI: Uočiti obilježja i dijelove dramskoga teksta. Uočiti dramski prizor. FUNKCIONALNI: Razvijati sposobnosti doživljavanja. Razvijati sposobnosti fantazijskoga mišljenja. Razvijati sposobnosti zapažanja traženih elemenata u tekstu. Razvijati sposobnosti objašnjavanja i obrazloženja. Razvijati kritičko mišljenje. Razvijati sposobnost zaključivanja. Osposobljavati učenike za samostalno pismeno i govorno izražavanje potaknuto tekstom. Razvijati sposobnost dokazivanja tvrdnji uz pomoć navoda iz teksta. Razvijati sposobnosti intuitivnog imenovanja uočene pojave iz teorije književnosti. Razvijati sposobnost kompariranja traženih elemenata. ODGOJNI: Osuda naivnosti i praznovjernosti. Nesklad između stvarnosti i želja. Buditi interes za čitanje djela iz starije književnosti. Buditi radoznalost prema životu i djelu Marina Držića. Humor je potreban u životu. Njegovati odnose između mladih i starijih.

ARTIKULACIJA SATA MOTIVACIJu povezati s učeničkim iskustvima i doživljajima: Razgovor o tom kad su učenici zadnji put bili u kazalištu? Što ste gledali? Navedite bitna obilježja dramskog djela? Od kojih se dijelova sastoji dramsko djelo? Po čemu se prepoznaje ČIN, PRIZOR i SLIKA? NAJAVA I LOKALIZACIJA TEKSTA: Spojnim komentarom iznijeti kratak sadržaj do ulomka u čitanci, približiti učenicima svijet djela, likove i obavijesti o njima. Objašnjenje nepoznatih riječi i izraza koji će se javiti u dramskom tekstu. INTERPRETATIVNO ČITANJE DRAMSKE SITUACIJE ili SLUŠANJE CD-a EMOCIONALNO – INTELEKTUALNA STANKA. INTERPRETACIJA PROČITANOGA PRIZORA: Učenici će iznijeti dojmove izazvane tekstom. Pročitat će tekst po ulogama, a onda krenuti u raščlambu: Kakvi su odnosi među likovima? Kako se ponašaju? Što proživljavaju? Kako ih zamišljate na sceni?…Metodom heurističkog razgovora izvršiti karakterizaciju dramskih likova, kompoziciju dramske scene, temu, ideju, stil i jezik djela (miješanje stiha i proze, dvostruko rimovani 12-ac, govorna obilježja dubrovačkih mladića i hercegovačkog seljaka Stanca, komičnost, aforističnost…). Objasniti pojmove čin, prizor, slika. Interpretaciju završiti čitanjem/slušanjem teksta. USUSTAVLJIVANJE I GENERALIZACIJA ZADATCI ZA SAMOSTALAN RAD UČENIKA DOMAĆA ZADAĆA: 1. Pokušaj i ti, 3. zadatak

INTEGRACIJA: Jezik: Osnovna obilježja hrvatskih narječja. Štokavsko narječje.

a)

neslana (paprena) šala – KORELACIJA: Sat razredne zajednice: Industrija ljepote – želja za neumjerena, nepristojna šala pomlađivanjem, estetske operacije, njegovanje kulta tijela b) vrag je odnio šalu – nema šale, situacija je ozbiljna c) u cvijetu mladosti – u najljepše doba mladenaštva LITERATURA Marin Držić, Novela od Stanca, Dundo Maroje, priredio Frano Čale, ŠK. knjiga, Zagreb, 1999.

HRVATSKI JEZIK Razred:8. (Učiteljica/Učitelj)

PRIPRAVA ZA NASTAVU

Marin Držić, Novela od Stanca (Metodička jedinica) Redni broj sata:

Nadnevak:

PLAN PLOČE/PROZIRNICE

Marin Držić, Novela od Stanca

Raspoloženje – šala i smijeh, pjesma, ples, šarenilo; u karnevalskom raspoloženju izmjenjuju se san i java, a ipak je ostvaren ugođaj realističnosti. KARAKTERIZACIJA LIKOVA: Stanac – lakovjeran, u ritmu molitve zaziva vile, prostodušan i naivan, usredotočen na jednu misao i želju, a ta je kako bi se pomladio; uplašen je, ponizan (koristi deminutive: vilice, diklice razgovorak koji odražavaju njegovu plašljivost); traži izgovor kojim bi opravdao svoj postupak (Miona bi htjela da se pomladim). Mladići – puni samopouzdanja, uvjerljivi, odlučni, šale se sa seljakom, nestaju u noći kao što su i došli zadovoljni što su mogli iživjeti svoju obijesnu mladost narugavši se starom seljaku kojem su oteli kozle, grudu masla i sir i ostavili mu novac u vrijednosti robe iskupljujući se za neozbiljnost svojih postupaka. VRSTA STIHA: DVOSTRUKO RIMOVANI DVANAESTERAC - stih od 12 slogova s rimom u sredini i na kraju stiha. Njime se koristio koncem 15. i početkom 16. stoljeća. Stanka dolazi iza šestog sloga. ,,Ah, vile vilice, molju vas Boga rad, (12) vodene diklice, pridite ovdi sad…''

OBILJEŽJA DRAMSKOGA TEKSTA: - dramski sukob (temelj dramske radnje) - dramski likovi - dramska situacija (dio dramske radnje koji prikazuje odnos između likova u nekom trenutku) - ČIN (dio dramskoga teksta koji predstavlja zaokruženu cjelinu; predočava se spuštanjem zastora; dijeli se na prizore i slike) Renesansa – obnova, ponovni procvat, preporod; društveno - politički i kulturni pokret u Europi od 14. do 16. stoljeća. Obilježio ga je procvat znanosti, književnosti i umjetnosti kao i veliki interes za književnost i umjetnost stare Grčke i Rima.

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF