Ljekovite Masti - Prezentacija 1
January 13, 2019 | Author: DizzDass | Category: N/A
Short Description
Magistrala...
Description
POLUČVRSTI LJEKOVITI OBLICI
L J EKOV EK OVIT ITE E MA MA STI
Definicija
Ljekovite masti (unguenta) su polučvrsti ljekoviti pripravci za primjenu na zdravu, ozlijeđenu i bolesnu kožu iIi sluznicu.
To su zapravo gelovi plastičnih osobina jer pod mehaničkim i termičkim utjecajima mijenjaju svoj oblik.
Definicija
Ljekovite masti (unguenta) su polučvrsti ljekoviti pripravci za primjenu na zdravu, ozlijeđenu i bolesnu kožu iIi sluznicu.
To su zapravo gelovi plastičnih osobina jer pod mehaničkim i termičkim utjecajima mijenjaju svoj oblik.
S terapijskog stajališta razlikuju se: - pokrovne masti koje se primjenjuju za zaštitu zdrave koze od vanjskih utjecaja kao što su npr. npr. UV-zrake, UV-zrake, kemijski agensi, atmosferski uticaj. - pen penetr etraci acijsk jskee mast mastii koje koje se primje primjenju njuju ju za liječenje bolesne kože jer prodiru samo u njezine gornje slojeve i
- apsorpcijske masti koje se primijenjuju za liječenje tjelesnih bolesti (reumatizam) jer prodiru kroz sve slojeve kože; aplicirane na velikoj površini mogu imati toksičan učinak, i to čak i sa letalnim ishodom (salicilna ili boratna kiselina).
Podloge za ljekovite masti
Za razliku od većine pomoćnih tvari koje se koriste za oblikovanje ljekovitih pripravaka, podloge za ljekovite masti su i same djelotvorne. Idealna bi podloga morala zadovoljiti mnogobrojne zahtjeve: - biti fiziološki podnošljiva, sto znači kemijski i mikrobiološki stabilna - biti podnošljiva s ljekovitim supstancijama i oslobađati ih u dostatnoj mjeri
- imati takvu konzistenciju koja omogućuje dobru razmazivost (talište od približno 40°C) i imati sposobnost vezanja vode i tekućih ljekovitih supstancija - Činjenica je da ovim zahtjevima ne mogu udovoljiti jednostavni sistemi. Iz tog razloga su podloge uglavnom složeni sistemi koji se sastoje od više jednostavnih sistema uz dodatak antioksidansa, konzervansa, emulgatora i drugih pomoćnih tvari.
Sastav podloge treba prilagoditi i koži, tj. njezinu statusu i stadiju bolesti.
Podloge se mogu podijeliti na osnovi različitih stajališta, a ovisno o hemizmu dijele se na: - gelove ugljikovodika - lipogelove - hidrogelove - gelove polietilenglikola i - silikonske gelove
Gelovi ugijikovodika
Toj skupini pripadaju uglavnom jednostavne podloge: bijeli i žuti vazelin . Tekući i čvrsti parafin ulaze u sastav složenih podloga. Gelovi ugljikovodika stvaraju okluzivne premaze koji omekšavaju kožu. Koriste se kao nosioci ljekovitih supstancija kad je potrebno polagano lokaIno djelovanje. Ubrajaju se u teško perive podloge.
Vazelin
Vazelin je kao polučvrsta smjesa ugljikovodika dvofazni sistem sa gel-strukturom. Čvrsta se faza sastoji od dvaju sastojaka: većim je dijelom mikro-kristalinični izoparafin a manjim kristalinični n-parafin.
Prirodan je vazelin jedan od produkata pročišćavanja nafte.
Žuti vazelin (Vaselinum flavum) se samo pročišćava a bijeli vazelin (Vaselinum album) i izbjeljuje.
Vazelin se može dobiti i otapanjem čvrstog parafina (cerezin) iIi mikrokristaliničnih parafina u tekućem parafinu, i to uglavnom u masenom omjeru 1:3.
Vazelin je hemijski indiferentan i zato dobro podnošljiv s većinom ljekovitih supstanci i pomoćnih tvari pa se može koristiti praktički “bez ograničenja”.
Međutim, vazelin nije fiziološki sasvim indiferentan.
Na koži stvara nepropusni sloj koji je transparentan ako je tanak ali onemogućava disanje koze.
Kao izrazito lipofilan nije prikladan za aplikaciju na kosmate dijelove tijela.
Međutim njegov je najveći nedostatak to što teško oslobađa inkorporiranu ljekovitu supstanciju.
Prikladna je kao podloga za izradu pokrovnih masti, a uz dodatak emulgatora dobivaju se podloge koje za razliku od čistog vazelina mogu primati i vodu jer njegov vodeni broj iznosi samo od 10 do 15.
Parafin
Tekući je parafin (Paraffinum liquidum) policiklička frakcija nafte visoka vrelišta i smjesa je viših tekućih ugljikovodika.
čvrsti je parafin je smjesa alkana sa 20 do 30 C atoma i tačkom topljenje od 52 do 57 °C.
Mikrokristalinični parafini u svojoj molekuli sadrže 30 do 50 C-atoma pa im je zbog veće relativne molekulske mase i talište više (88-90C).
Parafini kao podloge za ljekovite masti imaju osobine vrlo slične vazelinu.
Podloga za ljekovite masti s antibioticima (Excipiens ad unguenta antibiotica) sastoji se od bijelog vazelina i tekućeg parafina (9+1).
Plastibaza
To je podloga koja se dobiva topljenjem 95 dijelova tekućeg parafina i 5 dijelova polietilena relativne molekulske mase 21000 pri 130°C te naglim hlađenjem ispod 50 °C.
Polietilen pritom stvara gel-strukturu.
Platibaze su podloga koja svojim osobinama vrlo slična vazelinu ali bolje otpušta ljekovite supstancije, a i konzistencija joj se dodatkom veće količine čvrstih ljekovitih supstancija mijenja samo neznatno.
Lipogelovi
Prirodne masnoće biljnog i životinjskog porijekla su gelovi koji se sastoje od čvrstih i tekućih triglicerida.
Budući da su mastima tijela slične tvari, ugodnije su i podnošljivije od ugljikovodika, a i oslobađanje ljekovitih supstancija je zadovoljavajuće.
Naneseni sloj masti je propustan, pa podloge tog tipa treba koristiti za izradu apsorpcijskih masti.
U jednostavne se podloge ubraja svinjska mast, hidrirane i polusintetske masnoće.
Pečelinji vosak i cetaceum koriste se jedino kao sastavni dio složenih podloga. Ubrajaju se u neisperive podloge.
Svinjska mast Svinjska je mast (Adeps suillus) smjesa triglicerida, uglavnom glicerol-l-palmitat-2,3dioleata (otprilike 80 %) i glicerol-l-palmitat-loleat-3-stearata(otprilike 10 %). Ova podloga je nestabilna (podložna kvarenju) pa se vijek primjene može produžiti dodavanjem antioksidansa. Zbog toga mast dobiva neugodan miris i okus. Pokvarena mast nadražuje kožu i može uticati na ljekovite supstancije koje su oksidativno osjetljive.
Hidrirane masnoče
Parcijalnim se hidriranjem biljnih ulja zbog zasićenja dvostrukih veza masnih kiselina vodikom i prevođenja nezasićenih masnih kiselina iz cis-konfiguracije u trans-konfiguraciju povisuje njihova konzistencija.
Najpoznatiji je predstavnik te skupine hidrirano kikirikijevo ulje.
Pri hidriranju uvijek nastaje i nešto monoglicerida i diglicerida koji imaju osobine emulgatora tipa V/U pa očvrsnulo ulje može vezati i do 16 % vode.
Time ono dobiva prednost u odnosu prema svinjskoj masti, ali je njegova stabilnost jedva nešto bolja od one svinjske masti.
Polusintetske masnoče
Izlazni materijal za pripremu ovih podloga su prirodne masnoće i biljna ulja iz kojih se saponifkacijom ili kiselim cijepanjem te frakcioniranjem izdvajaju masne kiseline definirane dužine lanca.
Na nižim se temperaturama dobivaju trigliceridi a na višim parcijalni esteri.
Pod zaštičenim nazivom Softisan u prometu se pojavljuje podloga koja sadrži zasićene masne kiseline duljine lanca od 8 do 18 C-atoma, i to pretežno laurinsku i stearinsku pa ne podliježe lako kvarenju.
Smjesa triglicerida zasićenih masnih kiselina dužine lanca od 8 do 12 C-atoma tekući je proizvod poznat kao Miglyol 812.
Zbog velike sposobnosti otapanja lipofilnih supstancija, niske viskoznosti i fiziološke podnošljivosti, primjenjuje se kao pomoćna tvar ne samo u izradi masti i eventualno supozitorija nego i u izradi uljnih otopina i suspenzija.
Voskovi
Voskovi su esteri monohidroksilnih alkohola (alkoholi s jednom hidroksilnom skupinom velike relativne molekulske mase) s višim masnim kiselinama, a često sadrže i ugljikovodike.
Sami se voskovi zbog čvrstoće ne koriste kao podloge za ljekovite masti.
U smjesama s tekućim parafinom ili masnim uljima dobivaju se relativno dobro mazivi pripravci tzv. voštane masti (cerata).
Klasična se podloga za ljekovite masti (Excipiens ad unguenta) sastoji pretežno od bijelog vazelina uz dodatak bijelog voska, cetostearola i bezvodnog lanolina.
Pčelinji se vosak dobiva taljenjem sača pčela radilica. Zbog polena i smola žute je a ponekad i zelene boje - žuti vosak (Cera flava).
Pročišćen adsorpcijom boja iIi obrađen sredstvima za izbjeljivanje bijele je boje - bijeli vosak (Cera alba).
Cetaceum
Cetaceum je vosak koji se dobiva iz šupljina lubanje kitova hlađenjem ulja na 5 "C.
Sastoji se od estera palmitinske, miristinske, laurinske, stearinske i kapronske kiseline s cetilnim, stearilnim i miristinskim alkoholom.
Tačka topljenja je 45 -52°C i niža je nego kod voska
Emulzijski gelovi
Gelovi ugljikovodika i lipogelovi dodatkom lipofIlnih emulgatora tvore podloge koje se odlikuju velikom sposobnošću primanja vode stvarajući emulzijske sisteme V IU koji se nazivaju apsorpcijskim bazama.
Od emulgatora su uobičajeni oni prirodnog porijekla (kolesterol, lanalkol), te sintetski tenzidi iz reda sorbitanskih estera masnih kiselina (Span).
Ugljikovodici parafinskog reda i trigliceridi u prisustvu hidrofilnih emulgatora dodatkom vode stvaraju emulzijske sustave U/V u primjeni poznate kao isperive podloge.
Najprikladniji su nejonogeni emulgatori, posebno polisorbati (Tween).
Primjenjuju se i anionaktivni emulgatori (natrijlaurilsulfat) i kompleksni emulgatori (emulgirajuči vosak).
Apsorpcijske se baze uklanjaju s kože lakše nego masne podloge gela ugljikovodika i lipogela, a od njih lakše isperive podloge. Iz apsorpcijskih se baza ljekovita supstancija oslobađa dobro a iz isperivih podloga još bolje. Apsorpcijske baze sadrže do 30 % vode a isperive podloge i više nego dvostruko. Zbog izražene podložnosti mikroorganizama i isušivanju, kod emulzijskih gelova posebnu pažnju treba posvetiti konzerviranju i konfekcioniranju a ponekad i prisustvu ovlaživača kao što su (glicerol, sorbitol, propilenglikol, polietilenglikol).
Bezvodni lanolin
Bezvodni lanolin (Cera lanae) je prirodna apsorpcijska baza koja je uglavnom smjesa voštanih estera nedefinirana sastava, zatim kolesterola i izokolesterola (emulgatora iz reda ciklickih alkohola). Sirovi se lanolin dobiva iz vune ovaca a sadrži višak slobodnih masnih kiselina, pa se mora neutralizirati s alkalijama i bijeliti aktivnim ugljenom ili peroksidima.
Pročišćeni lanolin je podnošljiv za kožu, dobro oslobađa ljekovitu supstanciju i vrlo dobro prima vodu.
Lanolin a još vise njegovi pripravci s vodom podliježu oksidativnoj razgradnji, pa je potrebna stabilizacija antioksidansima.
Lanolinski alkoholi
Zbog mogućih auto oksidativnih promjena lanolina u vrijeme čuvanja, lanolinski se alkoholi smatraju boljim apsorpcijskim bazama.
Lanalkol (Lanalcolum) je zapravo smjesa viših alifatskih i ciklickih alkohola koja se dobiva hidriranjem lanolina.
View more...
Comments