LITERATŪRINIS RAŠINYS. 2
January 20, 2018 | Author: cancezee | Category: N/A
Short Description
Download LITERATŪRINIS RAŠINYS. 2...
Description
RENGIMAS LITERATŪRINIAM IR SAMPROTAVIMO RAŠINIUI TIKSLAS: Tobulinti lietuvių kalbos (gimtosios ir valstybinės)mokytojų kompetenciją rengiant literatūriniam ir samprotavimo rašiniui ugdymo procese.
UŢDAVINIAI: Suteikti mokytojams rašinio rašymo ir
vertinimo ţinių. Ugdyti gebėjimą taikyti metodus, kurie skatintų mokinių kritinį mąstymą ir kūrybiškumą, plėtotų kultūrinę kompetenciją. Ugdyti gebėjimą konstruktyviai bendrauti ir bendradarbiauti. Ugdyti tolesnio tobulinimosi ir savarankiško mokymosi sampratą.
LITERATŪRINIS RAŠINYS
Literatūrinis rašinys – tai atsakymas į klausimą (temą): Reikia vengti pasakoti viską, ką mokinys ţino,
ir susitelkti į klausimą; Visi teiginiai turi būti aiškūs ir susiję su tema,
t. y. su analizuojamais kūriniais.
Rašinio įţanga Įţanga neturėtų būti per ilga; Joje privalu įvardyti autorius ir kūrinius, kurie
bus nagrinėjami rašinyje, jų kontekstą, pvz., „Trys garsūs renesanso rašytojai – J. Radvanas, M. Husovianas ir M. Daukša – kūriniuose kalba apie...“; Įţanga turėtų parodyti, kad mokinys gerai supranta temą (klausimą), joje turi būti suformuluota tezė.
Dėstymo pastraipa Pastraipa gali būti analitinė ir lyginamoji; Analitinė pastraipa, kai kalbama apie rašytojo
idėjas,vertybes, parodoma, kaip ir kodėl jis renkasi specifinę kalbą ir struktūrą; Lyginamoji pastraipa, kai rašoma apie dviejų skirtingų autorių (kūrinių) panašumus ir skirtumus; Kai rašoma iš dviejų autorių (kūrinių), gera pastraipa turėtų būti ir analitinė, ir lyginamoji.
Lyginamosios pastraipos struktūra 1.Pirmas pastraipos sakinys – teiginys, kuris turėtų aiškiai parodyti, į ką bus sutelktas dėmesys, tai mokinio poţiūris. Pavyzdţiui, pastraipa galėtų prasidėti taip: Renesansinėje Lietuvoje buvo sukurta kūrinių, idealizuojančių lyderius, išskirtines asmenybes, - tai M. Husoviano „Giesmė apie stumbrą“ ir J. Radvano „Radviliada“.
2. Antras pastraipos sakinys Tai pirmas teiginio įrodymas –
mokinys turi pagrįsti savo poţiūrį, remdamasis pirmu tekstu (kūriniu): Mikalojaus Husoviano poemoje, parašytoje remiantis metraščiu „Vytauto pagyrimas“, išaukštinamas Vytautas Didysis.
3. Pirmos teiginio dalies įrodymas
Mokinys turi parašyti keletą analitinių sakinių; Privalu vartoti literatūrologijos sąvokas, norint
parodyti, kas vaizduojama, kaip ir kodėl autorius renkasi vienokią ar kitokią meninę meninę raišką ir struktūrą. Galima cituoti.
Vytautas – idealus valdovas, drąsus, garbingas, didingas, jo bijo „Trys milžinai, prieš kuriuos drebėdavo visas pasaulis“ – galingiausi pasaulio valdovai. Idealizuojančiais epitetais ,,taurus“, ,,šventas“ apibūdinamas valdovo teisingumas ir tvarka valstybėje.
4. Siejamasis sakinys Parašius 1 pastraipos dalį, reikia ją susieti su
kita dalimi, kurioje bus analizuojamas kitas kūrinys; Daţniausiai vartojami siejamieji ţodţiai, pvz., vis dėlto, tačiau, kita vertus, taip pat: Taip pat idealų veikėją, Vilniaus vaivadą Mikalojų Radvilą Rudąjį, vaizduoja J. Radvanas herojiniame epe ,,Radviliada“.
5. Vienas ar keli analitiniai sakiniai pristatomas kito autoriaus (kūrinio) poţiūris:
Radvila – puikus karvedys, tėvynės gynėjas ir patriotas, kuriam svarbiausios vertybės – dora, atsakomybė ir garbė.
6. Keli analitiniai sakiniai
analizuojamas abiejų autorių (kūrinių)
poţiūris; aptariami panašumai ir skirtumai.
.
Abu personažai – ir Vytautas Didysis, ir Mikalojus Radvila Rudasis – kuriami laikantis panegirikos reikalavimų: gerosios jų savybės (Vytauto teisingumas, Radvilos patriotizmas) hiperbolizuojamos, apie ydas nekalbama. Tačiau autoriai siekia skirtingų tikslų: M. Husovianas nori parodyti europiečiams, kad Lietuva – civilizuota šalis, o J. Radvanas – kelti tautinę dvasią,ypač sumenkusią po Liublino unijos.
7. Išvadinis sakinys tinkamai uţbaigiama pastraipa, grįţtama
prie poţiūrio, išsakyto 1 sakiniu; Jei visoje pastraipoje visą laiką laikomasi poţiūrio, tokio sakinio galėtų ir nebūti: Taigi ir M. Husovianas, ir J. Radvanas, vaizduodami išskirtines asmenybes, išryškina jų nuopelnus tėvynei, pasiaukojamą darbą ,,tėvų ir istorijos labui“.
Išvados Išvados – viena trumpa pastraipa, kurioje
apibendrinami rašinio argumentai; Reikia sugrįţti prie tezės ir parašyti pagrindinę rašinio mintį; Išvadose neturi būti nieko nauja, bet būtina apibendrinti abu nagrinėtus kūrinius.
AČIŪ UŢ DĖMESĮ!
View more...
Comments