LCHF ISHRANA
April 27, 2017 | Author: Suzana Matijevic Petrovic | Category: N/A
Short Description
zdrava ishrana...
Description
Šta je LCHF dijeta Da li želite da budete zdraviji i mršaviji, samo konzumiranjem prave hrane, bez gladovanja? Onda je LCHF dijeta za vas! Šta je LCHF dijeta? Ova dijeta nam dolazi iz skandinavskih zemalja, gde je postala gotovo način ishrane većine ljudi. U doslovnom prevodu sa engleskog jezika ‘’low carb high fat’’ – manje ugljenih hidrata, više masno. Dakle, LCHF ishrana znači da unosite manje ugljenih hidrata i veći procenat masti. Što je najvažnije, smanjili ste unos šećera i skroba. Možete jesti druga ukusna jela dok ne budete zadovoljni – i dalje gubite na težini. Nekoliko novijih kvalitetnih naučnih studija pokazuje da dijeta sa niskim unosom ugljenih hidrata olakšava i da izgubite težinu i da kontrolišete nivo šećera u krvi . I to je samo početak.
LCHF
ishrana pravila Šta jesti, po pravilima LCHF ishrane? Meso, ribu, jaja, povrće koje raste iznad zemlje i prirodne masti (kao što je puter). Najvažnije pravilo ove dijete – ne više od 5% ugljenih hidrata u ishrani! Izbegavajte: šećer i skrobne namirnice (kao što su hleb, testenine, pirinač, pasulj i krompir). Potrebno je da jedete samo kad ste gladni, dok ne budete zadovoljni. To je tako jednostavno. Ne treba da računate kalorije ili odmeravate hranu. I da, zaboravite na industrijski proizvedene bezmasne proizvode! Postoje čvrsti naučni razlozi zašto dijeta sa niskim unosom ugljenih hidrata dobro radi. Kada izbegavate šećer i skrob, šećer u krvi se stabilizuje, kao i nivoi insulina, hormon skladištenja masti opada. To povećava sagorevanje masti i čini da se osećate više siti.
Napomena za dijabetičare Izbegavanje ugljenih hidrata koji podižu nivo šećera u krvi smanjuje potrebu za lekovima za snižavanje šećera. Uzimajući istu dozu insulina kao što ste uradili pre usvajanja nisko-ugljenohidratne dijete, može dovesti do hipoglikemije (nizak nivo šećera u krvi). Potrebno je da testirate nivo šećera u krvi često kada počinjete sa dijetom i prilagoditi svoj lek. Ovo bi trebalo da se uradi uz pomoć stručnog lekara. Dakle, sa LCHF dijetom ne postoji bojazan od hipoglikemije.
Anita Šupe nas uvodi u švedsku LCHF dijetu u okviru svoje čuvene i veoma popularne knjige „Istine i laži o hrani“. Anita Šupe u svom obraćanju i delu smatra da poruke savremenog doba da treba da se smanji unos životinjskih masti, a poveća unos prerađevina od žitarica i biljnih ulja – predstavlja najveću grešku koju je čovečanstvo moglo učiniti kada je zdraav ishrana u pitanju! Ona smatra da je upravo ovakav pogrešan način usmerenja najveći krivac za epidemiju gojaznosti, dijabetesa, metaboličkog sindroma, kardiovaskularnih bolesti, raka, zapaljenskih bolesti creva, alergija i autoimunih bolesti. Anita Šupe tvrdi da moramo da se smesta odreknemo industrijski prerađene, rafinisane hrane, pune šećera i skroba i da se vratimo svojoj prirodnoj, izvornoj hrani, za koju smo i predodređeni, kao što su: meso, punomasni mlečni proizvodi, jaja, riba, morski plodovi, orašasti plodovi, povrće, sezonsko voće Švedska LCHF dijeta doručak Kada je u pitanju švedska LCHF dijeta, doručak bi mogao da izgleda ovako: započnite jutro sa velikom čašom mlake vode, u koju ste iscedili malo limuna.
Kefir ili kisela pavljaka sa semenkama i/ili orašastim plodovima, a to pospite cimetom – ovo je odlična i zdrava opcija. Možete jesti jaja na sve načine: kuvana, pržena, omlet sa povrćem itd. Možete doručkovati i LCHF hleb ili pecivo sa maslacem, ili sa domaćom LCHF paštetom ili domaćim LCHF namazom, nešto povrća. LCHF hleb sa domaćom kobasicom ili sirom, nešto povrća. Domaći sir sa pavlakom, naseckani orašasti plodovi i cimet. Kašasti sok iz blendera.
Ako niste gladni ujutru kad ustanete, možete popiti hranljivi LCHF napitak ‘’Bulletproof kafa’’ (kafa u koju se na kraju doda masnoća, kao maslac, kokosovo ulje, slatka pavlaka i dr.) ili Egg Milk kapućino.
Jelovnik Šta jesti? Jelovnik kod LCHF ishrane u principu može da se sastoji od hrane koja se vama sviđa, a spada u sledeće okvire: Meso: Bilo koja vrsta, uključujući i govedinu, svinjetinu, divljač, piletinu itd. Slobodno jesti masti na mesu, kao i kožu na piletini. Ako je moguće, pokušati odabrati organsko ili meso životinje koja je hranjena travom. Riba i morski plodovi: Sve vrste – masna riba kao što je losos, skuša ili haringa su super. Jaja: Sve vrste – kuvana, pržena, omlet itd. Poželjno organska jaja. Prirodna mast, masnoće, sosovi: upotrebite puter i krem za kuvanje, da učinite ukus hrane boljim i to će učiniti da se osećate više siti. Probajte bearnez ili holandski sos, proverite sastojke ili ga pripremite sami. Kokosovo ulje i maslinovo ulje su takođe dobra opcija. Povrće koje raste iznad zemlje: sve vrste kupusa, kao što su karfiol, brokoli, kupus i prokelj. Asparagus, tikvice, plavi patlidžan, masline, spanać, pečurke, krastavac, zelena salata, avokado, luk, paprika, paradajz itd. Mlečni proizvodi: uvek izaberite punomasne opcije kao pravi puter, krem (40% masti), pavlaku, grčki/turski jogurt i visoko-masne sireve. Budite oprezni sa običnim mlekom i obranim mlekom jer sadrže dosta mlečnog šećera. Izbegavajte slatke, nisko-masne i obogaćenog ukusa proizvode. Orašasti plodovi: Odlične grickalice, umesto slatkiša (idealno u umerenosti). Bobice: U redu je jesti ih umereno, ako niste osetljivi. šećer: najgori. Bezalkoholna pića, slatkiši, sokovi, sportska pića, čokolada, keks, lepinje, kolači, sladoled, žitarice za doručak. Poželjno je izbegavati i zaslađivače. Skrob: Hleb, testenine, pirinač, krompir, pomfrit, čips, kaše, musli itd. Integralni proizvodi su samo manje loši. Mahunarke, kao što su pasulj i sočivo, su visoke u ugljenim hidratima. Umerene količine korenastog povrća mogu biti u redu. Margarin: Industrijska imitacija putera sa neprirodno visokim sadržajem omega-6 masnih naslaga. Nema zdravstveno osiguranje, loš ukus. Statistički povezan sa astmom, alergijama i drugim upalnim oboljenjima.
Pivo: Tečni hleb. Puno je brzo-apsorbojućih ugljenih hidrata, nažalost. Voće: veoma slatko, mnogo šećera. Jedite s vremena na vreme. Tretirajte voće kao prirodni oblik slatkiša. Ponekad možete pojesti: Vi odlučujete kada je pravo vreme. Vaš gubitak težine može usporiti. Alkohol: suvo vino (obično crveno ili suvo belo vino), viski, rakija, votka i kokteli bez šećera. Crna čokolada: Iznad 70% kakaa, poželjno samo malo. Piti većinu dana:
vodu kafu: probajte kafu sa puno-masnim kremom čaj
LCHF brašno Da li ste čuli za susamovo i bademovo brašno? LCHF brašno, odnosno brašno orašastih plodova i semenki nije isto što i mleveni orašasti plodovi i semenke, isto kao što ni pravo kokosovo brašno nije isto što i dehidrirani rendani kokos, koji sigurno koristite za kolače. Pravo LCHF brašno se dobija nakon presovanja ulja (iz badema, kokosa, lana, susama i dr.) tako da se suva supstanca koja preostaje melje u fino brašno. Takvo brašno je više suvo nego celi mleveni orašasti plodovi i semenke, pa je takvo svakako pogodnije za pečenje hleba, peciva i kolača. Jednostavno, pošto je suvo, bolje upija tečnosti i pecivima daje finiju, prozračniju koenzistenciju. Ovakvo brašno se upotrebljava u mnogo manjoj količini nego pšenično i druga brašna žitarica. Na primer, za jedan hleb od pšeničnog brašna potrošite pola kilograma brašna, dok za LCHF pecivo upotrebite svega nekoliko kašika.
Recept Hleb od susamovog i kokosovog brašna Sastojci:
4 cela jaja i 2 belanca 2 kašike kokosovog brašna 4-5 kašika susamovog brašna
par prstohvata soli 1 kašičica sode bikarbone 1 kašičica jabukovog sirćeta 1 kašika kokosovog ulja 1 kašiku psilijum praha pomešati sa 1 dl vode, a kad se zgusne dodati u smesu i sve dobro izmešati
Priprema: Sve navedene sastojke dobro izmešajte, a smesa treba biti dovoljno gusta da možete oblikovati hlebčiće i da se oni u rerni ne razliju. Po potrebi možete slobodno dodati još malo brašna. Kašikom rasporedite smesu na pleh obložen pek papirom i stavite u prethodno dobro zagrejanu rernu na 200-220 C. Kada se lepinjice malo izdignu, smanjite temperaturu da ne izgore, na 170 C. Ukupno vreme pečenja bi trebalo da bude 15-tak minuta ili dok ne vidite da su lepinjice gotove iznutra, što ćete proveriti čačkalicom.
LCHF palačinke Sastojci:
5 jaja 3,5-4 dl slatke pavlake 2 dl bademovog brašna (ili fino samlevenih badema) prstohvat morske soli maslac za prženje
LCHF palačinke – priprema: Umutite 5 jaja mikserom, pa dodajte slatku pavlaku, bademovo brašno i so. Pecite palačinke na dosta maslaca. Ako imate šporet na plin, pojačajte malo vatru kad ubacite maslac i testo, pa kad se stvori “površina” palačinke, smanjite vatru. Palačinke od bademovog brašna nisu toliko elastične kao obične palačinke, pa ih je stoga lakše preokrenuti ako se malo duže peku na laganoj vatri. LCHF palačinke možete servirati sa malinama, kupinama ili drugim bobicama i umućenom slatkom pavlakom, ili ih samo premažite maslacem. Prijatno!
LCHF dijeta rezultati i iskustva
LCHF dijeta se zapravo i ne smatra dijetom, već načinom ishrane koje bi trebalo da se pridržavate čitavog života! Osim što ovakvom ishranom možete izgubiti kilograme, ona je, pre svega, važna za vaše zdravlje – tako bar tvrde zagovornici LCHF dijete, na čelu sa Anitom Šupe. Pogrešan način usmerenja, kada je ishrana u pitanju (puno šećera, skroba i prerađene hrane), najveći je krivac za epidemiju gojaznosti, dijabetesa, metaboličkog sindroma, kardiovaskularnih bolesti, raka, zapaljenskih bolesti creva, alergija i autoimunih bolesti. LCHF dijeta nas vraća izvornoj hrani, kao što su meso, riba, jaja, punomasni mlečni proizvodi, povrće. Dakle, treba se određi industrijski obrađene hrane i vratiti se prirodnoj hrani, za koju smo i predodređeni. Samo je to ključ uspešne ishrane i ključ zdravlja. Svakako, ova dijeta podrazumeva da se u toku prilagođavanja suočite sa određenim tegobama, najčešće zbog prilagođavanja na novi tip ishrane i na odvikavanje od ugljenih hidrata. Što manje ugljenih hidrata jedete, većih efekata na težinu i šećer u krvi će biti. Kada ste zadovoljni svojom težinom i zdravljem, možete postepeno pokušati da jedete više liberalnije (ako to želite). Uobičajeni neželjeni efekti u prvoj nedelji: glavobolja umor vrtoglavica lupanje srca razdražljivost Sporedni efekti brzo nestaju kako se vaše telo adaptira i kako se unos masti povećava. Oni se mogu svesti na minimum pijenjem više tečnosti i ako privremeno povećate malo unos soli. Dobar izbor je da popijete malo čorbe svakih nekoliko sati. Alternativno, piti nekoliko dodatnih čaša vode i staviti dodatnu so na hranu.
Razlog za to je što hrana bogata ugljenim hidratima može povećati zadržavanje vode u telu. Kada prestanete da jedete visoko-ugljenohidratnu hranu, vi ćete izgubiti višak vode kroz vaše bubrege. Ovo može dovesti do dehidracije i nedostatka soli tokom prve nedelje, pre nego što se telo adaptira. LCHF dijeta – rezultatii: neki ljudi vole da smanje unos ugljenih hidrata sporo, tokom nekoliko nedelja, kako bi se smanjili sporedni efekti. Ali način ‘’samo uradi to’’ je verovatno najbolji izbor za većinu ljudi. Uklanjanje najviše šećera i skroba često dovodi do gubitka nekoliko kiligrama u roku od nekoliko dana. To mogu biti najviše tečnosti, ali to je odlično za motivaciju. Svakako, najbolje je da se najpre konsultujete sa svojim lekarom pre početka LCHF ishrane.
LCHF dijeta recepti za doručak i ručak – zabranjene namirnice Potpuno izbacivanje skroba i šećera iz ishrane, kao i povećan unos masnoća što predlaže LCHF dijeta, neće vam samo pomoći da smršate već će doprineti i vašem boljem zdravlju….Za uspešno sprovođenje ove dijete mnogima nedostaju recepti iako mnoga jela možete sami kreirati uz pomoć smernica ove dijete.U ovom članku su i brojni LCHF dijeta recepti koji će vam pomoći da sa dijetom počnete i da je blje razumete… LCHF (Low Carb High Fat – malo ugljenih hidrata, mnogo masnoća) ishrana podrazumeva smanjen unos ugljenih hidrata a povećan unos masnoća. Poznata još i kao paleo, keto ili primal, ova dijeta bazira se na tome da se iz ishrane potpuno izbace skrob i šećer, a poveća unos proteina i prirodnih masnoća. LCHF dijetu lansirala je grupa naučnika iz Švedske ukazujući (zbog toga je poznata i kao Švedska dijeta ) na prednosti ishrane zasnovane na smanjenom unosu ugljenih hidrata i povećanom unosu masnoća. Naučnici su nakon dve godine istraživanja zaključili daje LCHF dijeta potpuno bezbedna i veoma zdrava. Ključne namirnice u LCHF ishrani jesu meso, riba, jaja, sveže povrće i prirodne masnoće. To znači da treba redukovati upotrebu namirnica koje obiluju šećerom i skrobom, te krompir, hleb, testeninu, pirinač i slične namirnice zameniti sezonskim povrćem. Na naše područje LCHF ishranu donela je Anita Supe, diplomirana nutricionistkinja s Univerziteta u Geteborgu, koja je kompletan plan ishrane s jelovnicima i LCHF dijeta receptima prikazala u knjizi “Istine i laži o hrani”, čije vam recepte predstavljamo u nastavku. Brojni LCHF dijeta recepti se nalaze u knjizi koju možete naručiti ovde po ceni od 700 din.Do tada pomoći će vam recepti koje vam predstavljamo u nastavku članka…
Smuti od avokada Sastojci: 1 avokado, 1 šaka spanaća, 2 kašike ekstradevičanskog maslinovog ulja, 1 limun, malo morske soli, 1,5 dl vode Priprema: 1. Avokado podeliti napola i odstraniti mu košticu. Kašikom odvojiti meso avokada od kore i izmiksati ga u blenderu. 2. U blender dodati spanać, maslinovo ulje, sok od jednog limuna, so i vodu, pa dobro izmiksati.
Keks sa semenkama sjajan LCHF recept
Sastojci: 100 g semenki suncokreta, 100 g susama, 50 g semenki lana, 1,5 kašika psilijum praška, 2 kašike kokosovog ulja, 2,5 dl ključale vode, 1 kašičica morske soli, začini po želji (timijan, crvena paprika, cimet, kardamom, dumbir…) Priprema: 1. U posudi za mešanje pomešati sve suve sastojke. 2. U ključaloj vodi otopiti kokosovo ulje, pa njime preliti semenke i dobro promešati. Ostaviti smesu da odstoji sat vremena. 3. Na pleh obložen papirom za pečenje razviti testo u tanak sloj pomoću špatule za testo. 4. Peći u rerni na 150°C oko 45 minuta. Izvaditi iz rerne, iseći i ostaviti da se dobro ohladi.
Mleko od jaja Sastojci potrebni za ovaj LCFH recept: 1 jaje, 1 žumance, 2 kašičice maslaca, 2 kašičice kokosovog ulja, 1,5-2 dl ključale vode Priprema: 1. Mikserom umutiti jaje i žumance. Zatim dodati maslac i kokosovo ulje pa dobro promešati. 2. Postepeno dodavati ključalu vodu uz neprestano mešanje. 3. Po želji dodati cimet, štapić vanile ili kardamom.
Predlozi recepata za LCFH doručak LCHF musli takođe je odličan izbor za doručak, a možete ga i sami napraviti. Pomešajte bademe, lešnike, orahe i semenke po izboru pa pecite u rerni na najnižoj temperaturi 10 minuta. Ostavite da se dobro ohladi, pa stavite u teglu. Musli možete jesti s kiselom pavlakom i domaćim kefirom. Po želji ga pospite cimetom. Kuvajte izvorno: bez šećera, brašna, rafinisanih biljnih ulja i hemijskih aditiva!
Štapići od mocarele Sastojci: 1-2 jajeta, rendani parmezan, mocarela, začini po želji, kokosovo ulje bez mirisa Priprema: 1. Mocarelu iseći na štapiće veličine 1 х 1 cm. 2. Umutiti jaja i začine pa umakati štapiće mocarele, a zatim ih uvaljati u parmezan. Postupak ponoviti još jednom. 3. Štapiće staviti u zamrzivač da odstoje 2 sata. 4. Na vrelom ulju pržiti štapiće dok ne dobiju zlatnosmeđu boju. Gotove vaditi na kuhinjski papir da se ocedi višak masnoće.
Punjene ćufte
Sastojci potrebni za ovaj LCFH recept: 650 g mlevene svinjetine, 650 g mlevene junetine, 150 ovsenih mekinja, 1 kašičica peršuna, so, biber, mladi sir za punjenje, kokosovo ulje bez mirisa za prženje Priprema: 1. Pomešati svinjsko i juneće mleveno meso. 2. Potom dodati mekinje, peršun, so i biber pa dobro promešati. 3. Od pripremljene smese praviti kuglice i u sredinu svake staviti kašičicu sira. 4. Ćufte peći na vrelom ulju i poslužiti ih uz prilog po želji.
Pašteta od tune Sastojci: 125 g tunjevine iz konzerve, 50 g sirnog namaza, 1 kašika maslinovog ulja 1/2 kašike majoneza, 1/2 kašičice senfa, 3 inćuna, biber, malo origana, crvena paprika Priprema: 1. Ocediti tunjevinu i staviti je u blender zajedno s inćunima pa miksirati. 2. Zatim dodati sirni namaz, maslinovo ulje, majonez, senf, biber, origano i, po želji, crvenu papriku pa sve dobro izmiksati. 3. Paštetu služiti uz LCHF hleb bez brašna.
Piletina s pireom od karfiola Sastojci: 500 g pilećeg belog mesa, 1/2 karfiola, 1/2 brokolija, so, biber, 2,5 dl pavlake za kuvanje, 2 kašike maslinovog ulja Priprema: 1. Odvojiti cvetove karfiola i brokolija pa ih kuvati u slanoj vodi. 2. Povrće ocediti, sjediniti s pavlakom za kuvanje, posoliti i pobiberiti pa izmiksati štapnim mikserom. 3. Belo meso iseći na šnicle, posoliti, pobiberiti i ispržiti na vrelom ulju. 4. Servirati piletinu uz pire i ukrasiti po želji. I u LCHF dijeti postoji hleb. Ishrana bez žitarica ne znači da treba da se odreknete hleba, peciva, kolača i pice. U slučaju LCHF ishrane, umesto brašna žitarica, koristi se brašno od mlevenih orašastih plodova i semenki, kao i kokosovo brašno.
LCHF hleb bez brašna recept
Sastojci: 200 g lanenih semenki 50 g susama 50 g lešnika 50 g badema 1 kašika ovsenih mekinja 2 kašičice praška za pecivo bez fosfata 1 kašičica morske soli kim, cimet 50 g maslaca 1 dl milerama 250 g sitnog sira 6 jaja Priprema: 1. Laneno seme, bademe i lešnike samleti u blenderu pa pomešati sa susamom, ovsenim mekinjama i praškom za pecivo. Posoliti i, po želji, dodati cimet i kim. 2. Zatim dodati istopljeni maslac, mileram, jaja i sitni sir pa dobro promešati. 3. Smesu sipati u kalup za hleb obložen papirom za pečenje i peći na 175°C oko sat vremena. 4. Gotov hleb izvaditi iz kalupa i ostaviti ga da se ohladi. Čuvati ga u frižideru, a možete ga iseći na tanke šnite i zamrznuti.
Kajzerice sa bademom recept Sastojci:
200 g badema 2 kašike kokosovog brašna 4 kašike lanenog semena 1/3 kašičice soli 1 kašičica sode bikarbone 5 jaja 1 kašika kokosovog ulja 1 kašika meda 1 kašika jabukovog sirćeta
Priprema: 1. Bademe blanširati, procediti i samleti zajedno s lanenim semenom. 2. U odgovarajućoj posudi pomešati bademe, laneno seme, kokosovo brašno, so i sodu bikarbonu. 3. Zatim dodati jaja, kokosovo ulje, med i jabukovo sirće i izmiksajte. 4. Kašikom uzimati testo i vlažnim dlanovima oblikovati kuglice pa ih ređati u pleh obložen papirom zapečenje. 5. Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 175°C oko 15 minuta (čačkalicom proveriti da li su gotove).
Ovsene lepinjice recept Sastojci: 100-120 g ovsenih mekinja, 2 jajeta, 300 g mladog sira malo soli, 1 kašičica praška za pecivo Priprema: 1. Mekinje usitniti u mlinu za kafu pa ih pomešati s praškom za pecivo. 2. U posudi za mešanje sjediniti jaja i sir, dodati mekinje pomešane s praškom za pecivo i so, pa promešati.
3. Kašikom vaditi testo i stavljati na pleh obložen papirom za pečenje. 4. Peći u rerni na 160°С oko 20 minuta.
LCFH dijeta dobra za zdravlje LCHF način ishrane pomaže u mršavljenju i blagotvorno deluje na zdravlje. Snižava trigliceride i smanjuje rizik od kardiovaskularnih oboljenja. Pored toga, reguliše nivo šećera u krvi te insulina kod dijabetičara i osoba koje pate od insulinske rezistencije. LCHF dijeta pogodna je za osobe osetljive na gluten i sklone alergijama uzrokovanim hranom. LCHF ima rešenje i za sladokusce. Ova dijeta ne zahteva da se potpuno odreknete slatkiša. Usled ovog režima ishrane postoje i dozvoljene varijante koje će utoliti želju sladokuscima.
Kokos kuglice Sastojci:
200 g maslaca 60 g suvog grožđa 70 g badema 200 g kokosovog brašna 2 kašike kuvane kafe
Priprema: 1. Bademe i suvo grožđe sitno iseckati pa staviti u posudu za mešanje. 2. Potom dodati maslac, ohlađenu kafu i kokosovo brašno (jedan deo ostaviti za valjanje kuglica) pa promešati. 3. Kašičicom uzimati smesu i vlažnim dlanovima oblikovati kuglice, a potom ih uvaljati u kokosovo brašno. 4. Kuglice staviti u zamrzivač da se stegnu.
Mafini sa limunom i narandžom Sastojci: 2 jajeta, 1 dl čvrstog jogurta, 200 g mlevenih badema, 1,5 kašika psilijum praška, 25 g istopljenog maslaca malo soli, 1 kašičica praška za pecivo malo stevije u prahu l burbon vanil-šećer, 1 limun, 1 narandža Priprema: 1. Izrendati koru limuna i narandže i iscediti sok. 2. Mikserom umutiti jaja, pa po redu dodavati preostale sastojke. 3. Ostaviti smesu da malo odstoji, a potom puniti prethodno podmazane kalupe za mahne. 4. Peći u rerni na 200°C dok ne porumene, oko 20 minuta.
LCHF, palačinke Sastojci:
2 jajeta 1 dl kokosovog mleka 150 g mlevenih badema 1 kašičica psilijum praška malo soli malo praška za pecivo malo vanile
Priprema: 1. U posudi za mešanje penasto umutiti jaja. 2. Zatim dodati ostale sastojke, promešati i ostaviti da odstoji. 3. Palačinke peći na dosta maslaca. Smesu u tiganj stavljati kašikom.
Sladoled od čokolade Sastojci:
5 jaja 2,5 dl slatke pavlake 250 g maskarponea 100 g crne čokolade 2 kašičice burbon vanil-šećera malo meda
Priprema: 1. U posudi za mešanje ulupati belanca u čvrst sneg, a posebno umutiti žumanca. 2. Umutiti slatku pavlaku, a čokoladu istopiti na pari. 3. Zumanca pomešati sa maskarponeom i slatkom pavlakom, a zatim dodati čokoladu, vanil-šećer i med. Na kraju dodati sneg od belanaca i promešati varjačom. 4. Plastične posudice napuniti sladoledom i staviti ih u zamrzivač. Savet: Za voćni sladoled umesto čokolade dodajte 200 do 250 g voća po izboru.
Zabranjene nemirnice u LCHF dijeti Sve vrste margarina, rafinisana biljna ulja, pšenicu i proizvode od pšenice, šećer i veštačke zaslađivače,industrijski prerađenu hranu, gotova jela, mešavine začina,supe iz kesice i kocke za supu.
View more...
Comments