L Ron Hubbard Kommunikacioval a Siker Fele PuaLetoltes

September 29, 2017 | Author: Varmat6 | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download L Ron Hubbard Kommunikacioval a Siker Fele PuaLetoltes...

Description

Az egyetlen ok, amiért valaki abbahagyja tanulmányait, összezavarodik, vagy képtelenné válik a tanulásra az, hogy átsiklott egy olyan szó felett, amit nem értett meg. A zavar és a képtelenség valaminek a megértésére az után a szó UTÁN következik, amit nem határozott és értett meg. Tapasztalta már, hogy egy elolvasott oldal végéhez érve azt vette észre, fogalma sincs arról, amit olvasott? Nos, valahol ezen az oldalon átsiklott egy szó felett, amelynek nem ismerte a meghatározását, vagy aminek a meghatározását helytelenül tudta. íme egy példa: „Azt találták, hogy a crepusculum beköszöntével a gyermekek nyugodtabbakká váltak, míg máskor sokkal élénkebbek voltak." Látja, hogy mi történik. Azt hiszi, hogy az egész gondolatot nem érti, pedig nemértése kizárólag abból az egy szóból — crepusculum — származik, amelyet nem tudott meghatározni, és amely szürkületet, vagy sötétedést jelent. Lehetséges, hogy nemcsak az új és szokatlan szavaknak kell majd utánanéznie. Néhány mindennap használatos szóval is előfordulhat, hogy rosszul határozzuk meg, és ezért zavart okoz. A tanulás egész témakörének a legfontosabb ténye az az adat, hogy nem siklunk át egy meg nem határozott szó felett. Minden tárgynak, amihez hozzáfogott és aztán félbehagyta, megvoltak azok a szavai, amelyeket elmulasztott meghatározni.

Ezért ennek a jegyzetnek a tanulmányozása során legyen nagyon-nagyon biztos abban, hogy soha nem siklik át egy nem teljesen megértett szó felett. Ha az anyag zavarossá válik, vagy úgy tűnik, hogy sehogy sem érti, akkor épp azelőtt van egy szó, amit nem értett meg. Ne haladjon tovább, hanem térjen vissza az ELÉ, ahol a nehézségei kezdődtek, keresse meg a rosszul értett szót és határozza meg.

Tartalomjegyzék Fontos figyelmeztetés

v

Bevezetés

ix

Tanulói szabályok

1

Az órarend megtervezése

3

Órarend

5

Ellenőrzőlap

9

A Szcientológia rövid leírása

17

Mi a kommunikáció?

21

Kommunikációs tréning drillek

27

Tréning drill Nulla-A: Ott ülni

29

Tréning drill Nulla-B: Valakire nézni

33

Tréning drill Egy-A: Valakihez beszélni

37

Tréning drill Egy-B: Beavatkozás ellenére beszélni

41

Tréning drill Egy-C: Egy kommunikációt átjuttatni

45

Tréning drill Kettő-A: Figyelni

49

Tréning drill Kettő-B: Sima nyugtázás

53

Tréning drill Kettő-C: Teljes nyugtázás

57

Tréning drill Kettő-D: Tovább beszéltetni valakit

61

Tréning drill Kettő-E: Nem-válasz

65

Tréning drill Kettő-F: Véget vetni a kérdezősködésnek

69

Tréning drill Három-A: Beszélgetést kezdeni

73

Tréning drill Három-B: Egy szótlan személyt szóra bírni

77

Tréning drill Három-C: Visszatéríteni valakit a tárgyra

81

Tréning drill Három-D: A téma elterelése

85

Tréning drill Négy-A: Megvalaszoltatni egy kérdést

89

Tréning drill Négy-B: Egy kommunikáció kiváltotta kellemetlen érzés kezelése Tréning drill Négy-C: Befejezni egy beszélgetést

93 97

Zárómegjegyzés

101

Példák a kommunikációs tréning drillek alkalmazására

103

Tanfolyamfel ügyelői rész

107

Hogyan felügyeljen ezen a tanfolyamon?

109

Azonnali kezdés

111

Órarend

113

Minta órarendlap

115

Tanulópárban tanulás

117

Amikor nem áll azonnal rendelkezésre egy tanulópár

119

A tanfolyamterem

121

Hogyan végezzük a drilleket?

123

Edzés

127

Példák

129

Egyszerűség

131

Dicséretek

133

A szerzőről

137

Szójegyzék

141

Címjegyzék

149

Üdvözöljük a Kommunikációval1 a siker felé tanfolyamon! Biztosak vagyunk abban, hogy az e tanfolyamon tanultak segítségével nagyobb sikert érhet el az életben. A kommunikáció az élet egyik fontos tevékenysége, ennek a tanfolyamnak pedig az a célja, hogy segítsen önnek megnövelni kommunikációt irányító és kontrolláló képességét bármely társas, üzleti vagy egyéb helyzetben. Ez a jegyzet tartalmazza az összes anyagot, amire a tanfolyam végzéséhez szüksége van. Kérjük, tartson be néhány egyszerű szabályt a tanfolyam elvégzése érdekében. Ezeket a szabályokat a jegyzet első oldalán magyarázzuk el. Már sokakat segítettek hozzá, hogy a tanfolyamon tanultakból a legtöbbet nyerjék. Kijelölünk önnek egy másik személyt, hogy végig együtt dolgozzon vele a tanfolyamon. Ezt a személyt a tanfolyam során az ön „tanulópárjának" nevezzük. Tanulópárja lehet a házastársa vagy egy barátja, aki önnel együtt végzi a tanfolyamot, vagy egy másik személy, akivel a Tanfolyamfelügyelő2 össze tudja hozni önt. Első teendőjükként önnek és tanulópárjának ki kell dolgozni egy mindkettőjük számára betartható tanfolyami órarendet. Ennek a jegyzetnek a 3. oldalán utasításokat talál órarendje elkészítéséhez. A jegyzet végén a 141. oldaltól kezdődően található a tanfolyamon használt, az ön számára esetleg ismeretlen szavak jegyzéke és azok meghatározásai. Ezeket lábjegyzetben is 1. kommunikáció: gondolatok cseréje két ember között. 2. Tanfolyamfelügyelő: A tanfolyamért és a résztvevő tanulókért felelős oktató.

megadjuk azon az oldalon, ahol először fordulnak elő. Ha olyan szóra bukkan, amelyet nem ért, és nincs benne a szójegyzékben, akkor nézzen utána egy szótárban, vagy forduljon segítségért a Tanfolyamfelügyelőhöz. Ha az anyaggal kapcsolatban bármilyen kérdése van, vagy a tanfolyam egyik részének végzése közben nehézségbe ütközik, forduljon a Tanfolyamfelügyelőhöz. Ő azért van itt, hogy segítsen önnek abban, hogy a tanfolyam a lehető legnagyobb hasznára váljék. Ahhoz, hogy nyeresége legyen a tanfolyamból, csak az kell, hogy pontosan kövesse az anyagot, ahogyan az le van írva, és kitartóan végezzen minden egyes drillt, amíg a kitűzött célt el nem éri. E tanfolyam eredményeképpen számosan tapasztalták kommunikációs képességük figyelemreméltó megváltozását. A Kommunikációval a siker felé tanfolyam sokak életét tette jobbá. Az önén is képes javítani. Mindössze annyit kell tennie, hogy az itt tanultakat felhasználja a saját életében. Amit tanul, azonnal kezdje el alkalmazni! így ön is megtanulhatja, hogyan juthat el kommunikációval a sikerhez!

1.

Pontosan érkezzen a tanfolyamra! Amennyiben valamilyen nagyon sürgős ok miatt képtelen a tanulópárjával közösen elkészített órarendben szereplő napon vagy időben megjelenni a tanfolyamon, úgy erről lehetőség szerint minél előbb tájékoztassa a Tanfolyamfelügyelőt! Ez nagyon fontos, mivel a Tanfolyamfelügyelőnek egy másik párt kell találnia, akivel tanulópárja majd átmenetileg dolgozik.

2.

Egyen és aludjon eleget a tanfolyam ideje alatt!

3.

A tanfolyam időtartama alatt a Tanfolyamfelügyelő kifejezett engedélye nélkül semmilyen gyógyszert, kábítószert vagy alkoholt ne fogyasszon! (Amennyiben orvosilag előírt gyógyszereket szed orvosi felügyelet mellett, kérjük közölje ezt a Tanfolyamfelügyelővel!)

4.

Dohányzás csak a szünetekben és a tantermen kívül engedélyezett.

5.

Ne egyen és ne tároljon élelmiszert a tanteremben!

6.

Ha bármilyen nehézsége van bármelyik anyagrész megértésében, vagy valami zavarosnak tűnik, azonnal szóljon a Tanfolyamfelügyelőnek, hogy az segíthessen. Ne egy másik tanulót kérdezzen, mert esetleg neki is ugyanez a kérdése! Mindig a Tanfolyamfelügyelőt kérdezze! Ez nagyon fontos.

Ez a tanfolyam része a Szcientológiának, egy világszerte emberek milliói által gyakorolt alkalmazott vallási filozófiának. A Szcientológia vallási filozófia a szó legmagasabb rendű értelmében, mivel az embereket a teljes szabadsághoz és igazsághoz vezeti el. Más vallások és filozófiák számos hittétele közös vele. A Szcientológia nem ütközik ezekkel a gyakorlatokkal, hanem egyedülálló megértést nyújt az ember szellemi természetével kapcsolatban. A Szcientológia szó a latin scio szóból származik, ami azt jelenti „tudni, a szó legteljesebb értelmében", és a görög logos szóból, melynek jelentése „valaminek a tanulmányozása". Így a Szcientológia szó szerint azt jelenti, „tudni, hogyan tudjunk". A Szcientológia hiszi, hogy az ember alapvetően jó, nem pedig gonosz. És mivel az ember alapvetően jó, képes szellemileg jobbá válni. A Szcientológiának az a célja, hogy az embert eljuttassa odáig, ahol már képes jobban megérteni saját életét, és ilymódon képes jobban megoldani saját problémáit. Ebben a vonatkozásban a Szcientológia különbözik más olyan erőfeszítésektől, amelyek egy személy problémáit a személy helyett próbálják megoldani. A Szcientológia úgy tartja, hogy amennyiben egy személyt olyan helyzetbe hozunk, ahol magasabb az intelligenciája, ahol jobban képes szembesülni az élettel, és képes könnyebben felismerni életének tényezőit, úgy képes megoldani azokat a problémákat, amelyekkel szembenéz.

17

A Szcientologia megoldásokat tartalmaz az élet problémáira. Végeredménye pedig fokozott tudatosság és szabadság az egyén számára, valamint alapvető erejének, tisztességének és képességének helyreállítása. Ez az élet alapvető törvényeire vonatkozó tudásból kifejlesztett pontos technológia tanulmányozása által valósul meg. Technológia alatt egy dolog elveinek alkalmazási módszereit értjük, ellentétben a dolog puszta ismeretével. A Szcientologia technológiája axiómák és törvények pontos rendszerére épül. Ezekből számos technika került kifejlesztésre, amelyek — amennyiben pontosan alkalmazzák őket — képesek minden esetben javulást előidézni az egyénnél és az egyén képességeiben. A Szcientológia működik, ami egy olyan tény, amiről e tanfolyam gyakorlatainak végzése közben saját maga meggyőződhet. A Szcientologiában egy nagyon fontos alapelvre épül minden: Az ember sokkalta több, mint pusztán elme vagy test. A Szcientologiában az embert nem a testeként vagy elméjeként ismerjük, hanem szellemi lényként. Ön több annál, mint a teste vagy az elméje. ÖN alapvetően egy szellemi lény. Más vallásokban és gyakorlatokban való használata során a lélek szónak számos más jelentése fejlődött ki, ezért a Szcientologiában a szellemi lény megjelölésére egy új kifejezés használatos. Ez a kifejezés a tetán, eredete pedig a görög theta betű, amivel hagyományosan a gondolatot vagy szellemet jelképezték. Ön egy tetán, egy szellemi lény. Nem a szeme, nem az agya, és nem a tulajdonát képező dolgok. Ön — ön. Nem önnek van egy tetánja, valami, amit önmagától elkülönülten tart, hanem ön egy tetán. Ezt inkább hívhatnánk úgy, hogy „én", mintsem hogy „az én tetánom".

18

A Szcientológia tehát valójában ÖNRŐL szól. Egy pontos és működőképes módja annak, hogy helyreállítsa saját természetes szellemi erejét és képességét, és felhasználja ezeket élete körülményeinek megváltoztatására. A Szcientológiában nincs kierőszakolt hit. A Szcientológia nem tekintélyelvű. Sokkal inkább az az életelve, hogy csak azok a dolgok igazak, amelyeket ön saját maga számára igaznak talál. Ebben a vonatkozásban a Szcientológia az önfelfedezés útja. Ez egy hatalmas témakör; igen valószínű, hogy a lélekkel és az élettel kapcsolatos művek legnagyobb valaha is kifejlesztett rendszere. Mivel alkalmazása olyannyira kiterjedt, mint maga az élet, valamennyi eszköze nem sajátítható e\ egyetlen nap alatt. De ezen a tanfolyamon végighaladva látni fogja, hogy már a legelső lépéstől fogva előnyök származnak belőle.

Ön egy szellemi lény, egy tetán.

19

Az az ember, aki jól tud kommunikálni, általánosan sikeres az életben. De vajon ez egyszerűen egy természetes képesség-e, amivel néhányan meg vannak áldva, vagy bizonyos törvényekről és mechanizmusokról van szó, amelyeket bárki elsajátíthat? Hogyan tud úgy beszélni a másikhoz, hogy az megértse, amit mond? Hogyan hallgat valaki má^t, hogy megértse, mit mond önnek? Van rá mód, hogy biztosan tudja, hogy meghallották és értették-e? A kommunikáció tárgyával kapcsolatban ezeket—és más pontokat—még sohasem elemezték azelőtt, illetve nem adtak rá kielégítő magyarázatot. A legtöbben felismerik, hogy a kommunikáció az élet egy fontos része, de mindezidáig soha senki nem volt képes elmagyarázni, hogyan kommunikáljunk. Senki sem ismerte az alapvető törvényszerűségeket, amelyek bármely kommunikáció alapját képezik. A Szcientológia előtt a kommunikáció témája nem kapott hangsúlyt, és nem tanulmányozták. Bármely figyelem, amelyet szenteltek neki, mechanikus volt, és a mérnökök területéhez tartozott. Mégis, minden emberi erőfeszítés teljes mértékben a kommunikáció valóságos alapjainak tökéletes ismeretén múlik. Ahhoz, hogy a kommunikációban jártassá váljunk, először is meg kell értenünk, mi az. A Szcientológiában a kommunikációnak megvan a meghatározása — egy olyan vívmány, amely magának az életnek egy sokkal mélyebb megértéséhez vezetett.

21

A kommunikáció — lényegét tekintve — egy részecske helyzetváltoztatása a tér egy részéből a tér egy másik részébe. A részecske az a dolog, amit kommunikálnak.

A részecske lehet egy tárgy.

Lehet egy írásos üzenet.

Lehet egy kimondott szó.

Vagy lehet egy gondolat. Ez a kommunikáció legelemibb meghatározása.

22

A kommunikáció egy pontos képletet követ. Ez a következő: okozó, távolság, okozat, szándékkal és figyelemmel, valamint duplikálás megértéssel.

OKOZAT

OKOZÓ

23

Ezeknek a drilleknek az a célja, hogy egy személyt a társas, üzleti vagy egyéb, más célú kommunikáció irányítására és kontrollálására képezzenek. E drillek végzésének zárójelensége1 az, hogy valaki tudja: képes irányítani és kontrollálni a kommunikációt. A tanfolyam végterméke2 egy olyan személy, aki okozó a társas, üzleti, vagy más emberi kommunikáció felett. Minden egyes drill egy nyereségig3, illetve addig végzendő, amíg a személy már biztos benne, hogy a drillt képes végrehajtani és az életben alkalmazni. A drilleket mindig egy másik személlyel együtt végzik, általában felváltva. A páros addig nem hagyja abba a drillt, amíg mindketten el nem érték az adott drill zárójelenségét. Ahogy valaki végighalad a tanfolyam későbbi gyakorlatain, továbbra is alkalmaznia kell, amit a korábbi drilleknél megtanult.

1. zárójelenség: a tanfolyamon megtanult adatok sikeres alkalmazásával elnyert képesség. 2. végtermék: valaki vagy valami, akit illetve amit létrehoztak; egy alkotás végeredménye. 3. nyereség: haszon vagy felismerés. Továbbá: szándékában áll megtenni valamit és megteszi, illetve szándékában áll nem megtenni valamit és nem teszi meg. Például ha valakinek az a szándéka, hogy képes legyen jobban kommunikálni a főnökével és ezt meg is teszi, az egy nyereség. Vagy ha valakinek az a szándéka, hogy többé ne legyen félénk lányok társaságában és ezt eléri, az egy nyereség.

27

Miközben ezeket a drilleket végzi, azt találhatja, hogy tanulópárja e dolgok némelyikét megszállottan4 csinálja, ami nem-optimálissá5 teszi a kommunikációját. Ezeket meg kell keresni a készségek elsajátítása közben, mivel ezek rossz kommunikációs szokások. Ahelyett, hogy ezeknek a dolgoknak az okozata lenne, az embernek inkább okozóvá kell válnia felettük.

4. megszállottan: megszállott módon; a megszállottság szó annyit jelent, hogy „egy olyan képzettel, kívánsággal stb. kapcsolatos vagy abból eredő, amely kitölti valakinek a gondolatait és a személy nem tud tőle szabadulni". 5. nem-optimális: nem a legjobb; a legkedvezőbb mértékűnél vagy mennyiségűnél kisebb, illetve a legkedvezőbb helyzetűnél rosszabb.

28

ELNEVEZÉS:

TR 0-A. Ott ülni.

CÉL:

Megszerezni azt a készséget, hogy feszültség vagy idegesség nélkül nyugodtan tudjunk ülni, vagy anélkül, hogy bármi mást tennénk, mint hogy csak ott ülünk.

DRILL:

Csukja be a szemét! Üljön egyenesen egy egyenes háttámlájú széken! Addig végezze a drillt, amíg már semmi hajlama vagy kedve sincs fészkelődni, összerándulni, megmozdulni vagy helyzetet változtatni! Ha valami ilyen „bekapcsol", addig folytassa a drillt, amíg az el nem múlik (el nem laposodik1).

ZÁRÓJELENSÉG: A drillre akkor kap valaki passzt2, ha teljesen és fenntartás nélkül meg van győződve arról, hogy korlátlan ideig képes nyugodtan és kényelmesen ülni, és közben nem érez semmi kényszert3, hogy összeránduljon, helyzetét folytonosan változtassa, vagy elfojtsa az ilyen megnyilvánulásokat4.

1. ellaposodik: addig folytatódik, amíg már nem vált ki reakciót. 2. passz: egy drill vagy a drill egy lépésének sikeres elvégzése, illetve amikor a tanulóval azt közlik. 3. kényszer: ellenállhatatlan késztetés. 4. megnyilvánulások: az érzékeknek nyilvánvaló dolgok, azok, amik megmutatkoznak.

29

ELNEVEZÉS:

TR 0-B. Valakire nézni.

CÉL:

Megszerezni azt a készséget, hogy képesek legyünk nyugodtan ülni és valakire megerőltetés nélkül nézni.

DRILL:

Nyitott szemmel, egy egyenes háttámlájú széken egyenesen ülve, nézzen valakire, aki önnel szemben ül! Addig gyakorolja ezt, amíg már nem rándul meg, nem rezzen öszsze vagy nincsenek más megnyilvánulásai és nem kell elnyomnia1 ezeket! Bármi, ami bekapcsolódik, „elkopik" vagy ellaposodik majd. Addig folytassa a drillt, amíg el nem éri a zárójelenséget!

EDZÉS:

Adjon flunkot2 bármely nem-optimális mozdulatra vagy megnyilvánulásra! Kezdjék újra!

ZÁRÓJELENSÉG: Magabiztos abban, hogy képes nyugodtan ülni, és kényelmesen nézni valakit anélkül, hogy bármennyi figyelmet szentelne annak, hogy így kell tennie.

1. elnyomni: megakadályozni, hogy valamit megtudjanak, vagy észrevegyenek. 2. fiunk: elégtelen egy drillnél vagy a drill egy lépésénél, illetve amikor a tanulóval ezt közlik.

33

Megszerezni azt a készséget, hogy tisztán és érthetően mondjunk dolgokat valakinek. Az edzővel1 szemben, attól kényelmes távolságra ülve, mondjon tisztán és érthetően számokat, amelyek tényleg eljutnak az edző füléhez anélkül, hogy túl hangos vagy túl halk lenne, minden modorosság2 vagy hanghordozás, és minden erőfeszítés vagy erőlködés nélkül. A tanuló minden erőlködése, feszültsége, vagy nem-optimális kommunikáció átadása fiunk. A számoknak tisztán és érthetően kell eljutni az edző füléhez, anélkül hogy a tanuló bármilyen erőfeszítést tenne. Fiunk jár a torokköszörülésért, ö-zésért, köhögésért és minden kivehetetlenségért3. A kommunikáció tiszta, folyamatos és hallható átadásán kívül minden más fiunk.

1. edző: az a valaki, aki segíti a másik tanulót, hogy az elérje a drill célját. 2. modorosság: megkülönböztető egyedi szokások; ahogyan valaki valamit tesz. 3. kivehetetlenségek: olyan esetek, amikor valakit vagy valamit nem lehetett tisztán hallani vagy érzékelni.

37

CÉL:

Megszerezni a képességet, hogy folytassuk a beszédet, miközben valaki más megkísérel beavatkozni a beszédbe.

DRILL:

A tanuló számokat mond folyamatosan úgy, hogy azok kijelentéseknek hangzanak. Az edző igyekszik beleavatkozni a kommunikációba.

EDZÉS:

Az edző nem használhat személyes jellegű megjegyzéseket és nem érintheti meg a tanulót, de bármi mást megtehet — összezavarhat, ellentmondhat, gesztikulálhat, hogy a tanulónak tudomására hozza: kommunikációjába beleavatkoznak. Ha az edzőnek sikerül megállítania a kommunikációt, folytatnia kell azt, amivel ezt elérte, amíg a tanuló képessé nem válik a beavatkozás ellenére tovább beszélni.

ZÁRÓJELENSÉG: Az, amikor a személy érzi, hogy a beavatkozás ellenére, feszültség vagy személyes reakció1 nélkül képes tovább kommunikálni.

1. reakció: valamilyen hatásra, eseményre stb. válaszként adott akció.

41

CÉL:

Megszerezni a készséget, hogy egy meghatározott kommunikációt átjuttassunk és megértessünk a hallgatóval figyelmetlenség vagy beavatkozás ellenére is.

DRILL:

A tanuló egy meghatározott számot mond a edzőnek, és addig mondja tovább, amíg már mindketten biztosak benne, hogy az edző fogadta és megértette azt. Ezt a zárójelenség eléréséig ismétlik.

EDZÉS:

A tanuló és az edző nem érinthetik meg egymást. Nem hagyhatják el a széküket. A edző bármit megtehet a mondott szám fogadásának megakadályozására. Amikor a számot a tanuló a fogadás megakadályozására tett erőfeszítések ellenére átjuttatja, az edző elismeri azt, és a ciklust1 újra meg újra elvégzik a zárójelenség eléréséig.

ZÁRÓJELENSÉG: A személy teljesen biztos benne, hogy képes egy kijelentést megtenni, átjuttatni és megértetni.

1. ciklus: az akció ciklusra vontakozóan az a sorrend, amelyen egy akció keresztülmegy, miközben az akció elkezdődik, addig folytatódik, amíg szükséges, és azután terv szerint befejeződik.

45

ELNEVEZÉS:

TR 2-A. Figyelni.

CÉL:

Megszerezni azt a készséget, hogy valakire figyeljünk.

DRILL:

Az edző véletlenszerű számokat mond különféle hanghordozással, mintha azok szóbeli kijelentések lennének. A tanuló figyel az edzőre, megérti a kimondott számokat és a hanghordozást, amellyel kimondták azokat, minden külön odafigyelés, feszültség, félbeszakítási kényszer és minden rossz érzés nélkül, miközben megőrzi figyelmes és érdeklődő arckifejezését. A tanuló minden optimálistól eltérő megnyilvánulása fiunk, és a drillt újrakezdik.

EDZÉS:

Különböző hangnemek révén — beleértve az egyhangúságot1 is — törekedjen megtalálni a kommunikációnak azokat a típusait, amelyek a tanulóval nem-optimális megnyilvánulásokat mutattatnak, és ezekre adjon flunkot.

ZÁRÓJELENSÉG: A tanuló teljesen biztos benne és meg van győződve róla, hogy kényelmesen, feszültség nélkül képes bármit meghallgatni. 1. egyhangúság: a hang tónusának vagy magasságának ugyanolyansága, vagy ugyanannak a tónusnak a variációk nélküli folytatódása.

49

ELNEVEZÉS:

TR 2-B. Sima nyugtázás1.

CÉL:

Megszerezni azt a készséget, hogy valaki másnak a kijelentéseit, megállapításait és megjegyzéseit nyugtázzuk.

DRILL:

Az edző egy újságot használ kijelentések, megállapítások és megjegyzések forrásaként. Kiválaszt belőle egyes nem-restimuláló2 vagy nem zavaró kijelentéseket, megállapításokat és megjegyzéseket, és nyugtáztatja őket a tanulóval. A nyugtázásoknak odaillőnek és helyénvalónak kell lenniük, és el kell érniük az edzőt.

EDZÉS:

Munkálkodjanak a kimondott dolgok folyamatos, tisztán kivehető és megfelelő nyugtázása érdekében és flunkoljon le minden nem helyénvaló vagy megkésett nyugtázást, túlnyugtázást3 és azokat a nyugtázásokat, amelyek nem jutottak el hallhatóan az edzőhöz, és kezdjék újra, és újra, amíg el nem érik a zárójelenséget.

1. nyugtázás: valami, amit azért mondunk vagy teszünk, hogy tájékoztassuk a másikat arról, hogy észrevettük azt, amit mondott vagy tett, megértettük és fogadtuk. 2. nem-restimuláló: ami nem okozza azt, hogy valaki a múlt fájdalmas vagy őt felizgató emlékeire emlékezzen. 3. túlnyugtázás: nyugtázás, ami túlmegy azon a mértéken, ami szükséges ahhoz, hogy tudassuk a személlyel: hallottuk és megértettük.

53

ZÁRÓJELENSÉG: Magabiztosság, hogy képes feszültség, vagy erőltetés nélkül bármit nyugtázni, amit mondtak neki.

54

ELNEVEZÉS:

TR 2-C. Teljes nyugtázás.

CÉL:

Megszerezni a készséget, hogy teljesen és végérvényesen, olyan módon nyugtázzunk egy kijelentést, megállapítást vagy megjegyzést, hogy az a személy, aki azt tette, örüljön, hogy teljes mértékben fogadták és megértették azt, és ne érezze szükségesnek megismételni vagy folytatni.

DRILL:

Az edző egy újságot vagy más megfelelő anyagot használ kijelentések, megjegyzések és megállapítások forrásaként. Ezeket mondja a tanulónak. A tanulónak olyan módon kell nyugtáznia, hogy az edző meg legyen győződve az anyag megismétlésének szükségtelenségéről, és arról, hogy azt tökéletesen és végérvényesen tudomásul vették és megértették.

EDZÉS:

Flunkolja le a túlzott hangerőt, miszemóciót1 és a tanuló minden olyan válaszát, ami kihozná a sodrából vagy megzavarná a személyt, akit teljesen nyugtáz.

1. miszemóció: minden kellemetlen emóció, mint például az antagonizmus, a düh, a félelem, a bánat, az apátia vagy a halál érzése.

57

ZÁRÓJELENSÉG: Magabiztosság, hogy képes úgy nyugtázni, hogy a másik nem érzi szükségét a téma megismétlésének vagy folytatásának, elégedett a dologgal, örül, és egyáltalán nem boszszús vagy izgatott. A zárójelenség az, amikor birtokában van annak a képességnek, hogy véglegesen lezárjon kijelentéseket, megállapításokat vagy megjegyzéseket, rossz érzés és zavar nélkül.

58

ELNEVEZÉS:

TR 2-D. Tovább beszéltetni valakit.

CÉL:

Megszerezni azt a készséget, hogy egy beszélő személyt a beszéd folytatására bátorítsunk.

DRILL:

A tanuló és az edző kényelmes távolságra van egymástól. Az edző számokat mond, mintha kérdezne, megjegyezne vagy kijelentene valamit. A tanuló bólint vagy félignyugtáz1 olyan módon, hogy az edzőt mondanivalójának folytatására késztesse. A tanulónak nem szabad nyílt felszólítást használnia mint a „Folytasd!" vagy „Mondd tovább!", hogy elérje ezt a célt. Mosolygást, bátorító bólintást, bizonytalan nyugtázást, érdeklődő pillantást vagy egyéb hasonló eszközöket alkalmaz. Az edzőnek éreznie kell, rávették a beszéd folytatására.

EDZÉS:

Minden határozott nyugtázás, ami elvágná a kommunikáció áramlását, és valahányszor elmulaszt úgy nézni vagy viselkedni, hogy azzal az edzőt a beszéd folytatására ösztönözné, fiunk, és a drillt újra kezdik.

ZÁRÓJELENSÉG: Magabiztosság, hogy tetszés szerint képes valakit tovább beszéltetni. 1. félig-nyugtáz: a személyt egy fél-nyugtázással a beszélgetés folytatására bátorítja.

61

ELNEVEZÉS:

TR 2-E. Nem-válasz1.

CÉL:

Megszerezni azt a készséget, hogy egy kérdésre látszólag válaszoljunk annak a tényleges megválaszolása nélkül.

DRILL:

A tanuló és az edző egymástól kényelmes távolságra ülnek. Az edző kézenfekvő kérdéseket tesz fel a környezettel kapcsolatban, mint: „Ez egy szoba?", és a tanulónak úgy kell felelnie, mintha megválaszolná a kérdést miközben valójában nem teszi azt — anélkül, hogy a válasz elmulasztása nyilvánvaló lenne. SZEMÉLYES JELLEGŰ KÉRDÉSEKET NEM SZABAD FELTENNI. Példa: Kérdés: „Ez egy szék?" Nem-válasz: „Az egyszer biztos, hogy fából van", vagy „Hát ahogy így elnézem nem lehetett olcsó", vagy „Aki megvette, annak nyilván több fogalma volt róla", stb. Végtelen sok változat van, beleértve a viszszakérdezéseket2 is.

1. nem-válasz: olyan kijelentés, amely valójában nem válasz a feltett kérdésre. 2. visszakérdezés: válaszként feltett kérdések; kérdésekre viszonzásul adott kérdések.

65

EDZÉS:

Flunk

jár azért, ha a válasz látszatát keltő nem-válasz nem leleményes. A nem-optimális reakciók, a köntörfalazó viselkedés, vagy a válasz elmaradására utaló jelek szintén flunkot kapnak. A zökkenőmentes nem-válasz passz. Az edző különböző emocionális tónusokat3 színlelhet.

ZÁRÓJELENSÉG: Magabiztosság, hogy feltehetnek neki kérdéseket és ezekre ő képes nem-válaszolni, miközben úgy tűnik, mindenki megelégedésére megválaszolta a kérdést.

3. emocionális tónusok: érzelmi szintek soknak vagy állapotoknak van egy skálája, apátián, a bánaton, a félelmen, a dühön, konzervativizmuson át jut el a tetőpontig, a

66

vagy állapotok. Az emocionális tónuamely a legalsó ponttól, a haláltól az az antagonizmuson, az unalmon és a lelkesedésig.

ELNEVEZÉS:

TR 2-F. Véget vetni a kérdezősködésnek.

CÉL:

Megszerezni azt a készséget, hogy a kérdező teljes elégedettsége mellett vessünk véget a kérdezősködésnek.

DRILL:

A tanuló és az edző kényelmes távolságra van egymástól. Az edző kézenfekvő kérdéseket tesz fel a környezettel kapcsolatban (SZEMÉLYES JELLEGŰ KÉRDÉSEKET NEM SZABAD FELTENNI), és a tanuló úgy válaszol, hogy ezzel véget vessen minden további kérdezősködésnek anélkül, hogy a kérdezőt ez izgatottá tenné vagy antagonizmust1 váltana ki belőle. A tanuló úgy ad a kérdésre látszólagos választ vagy nem-választ, hogy ezzel véget vessen a kérdezősködésnek. Ez válasszal vagy nem-válasszal, illetve a felelethez fűzött kiegészítéssel érhető el. Példa: Kérdés: „Hát nem kellemes az idő?" Nem-válasz: „Kint jártál?", vagy „Azt hiszem jobb, ha kimegyek és megnézem." Válasz: „De bizony az. Ebben teljesen egyetértünk." Végtelen sok válasz lehetséges.

1. antagonizmus: bosszúság és ingerültség érzése, amit más embereknek az egyén felé irányuló közeledése okoz.

69

EDZÉS:

Az edző flunkot ad a kérdezősködés leállításának és befejeztetesének elmulasztására, és minden olyan válaszra, ami antagonizmust váltana ki a kérdezőből.

ZÁRÓJELENSÉG: Magabiztosság, hogy képes minden kérdezősködésnek barátságosan véget vetni.

70

ELNEVEZÉS:

TR 3-A. Beszélgetést kezdeni.

CÉL:

Megszerezni azt a készséget, hogy elkezdjünk egy beszélgetést.

DRILL:

Az edző eljátssza, hogy egy idegen. A tanuló rábírja az edzőt, hogy beszélgetést kezdeményezzen vele. Az edző figyelmét leköti valami, a tanuló pedig megpróbálja kitalálni, hogy mi az, amire amire figyel, és megjegyzést tesz arra a tárgyra vagy dologra olymódon, hogy azzal válaszra bírja az edzőt. Példa: az edző a padlóra figyel. A tanuló azt mondja: „Ez egy elég sík padló!" Az edző válaszol.

EDZÉS:

Az edző leflunkolja a tanuló minden határozatlanságát vagy hibáját és újra kezd. Amikor a tanuló sikerrel hajtja végre a drillt, az edző nyugtázza ezt, majd újból megismétlik.

ZÁRÓJELENSÉG: Magabiztosság, hogy képes egy másik személlyel beszélgetést kezdeni.

73

ELNEVEZÉS:

TR 3-B. Egy szótlan személyt szóra bírni.

CÉL:

Megszerezni a készséget, hogy egy beszélni nyilvánvalóan vonakodó embert szóra bírjunk anélkül, hogy az illetőt felizgatnánk.

DRILL:

Az edző bejelent egy választott identitást és azután úgy tesz, mintha vonakodna beszélni. A tanuló igyekszik kitalálni, hogy az miért nem akar beszélni. Az edző elfogad egy feltevést és újra kezdi a drillt. Példa: Edző: — „Kisfiú vagyok." — aztán ott ül húzódozva a beszédtől. Tanuló: — „Én nem bánom, ha nem akarsz beszélni. Már régóta érzed így magad?" A teendő: egyetérteni a hallgatással, majd egy nem-terhelt kérdést1 feltenni. Az edző szóra bírására a tanuló alkalmazhat más — nem kellemetlen — eszközöket is.

EDZÉS:

Váltogassa a választott identitását! Súlyosbítsa húzódozását a beszédtől! Flunkolja el

1. nem-terhelt kérdés: olyan kérdés, amely nincs emocionális vagy kellemetlen jelentéstartalommal terhelve. (Összehasonlítva a terhelt kérdéssel, amelyben van emocionális vagy kellemetlen jelentéstartalom.)

77

a tanuló lemondását, habozását vagy ha nem meggyőző! Minden, ami az illető identitást elfogadható sikerrel bírná rá a beszédre, passz. ZÁRÓJELENSÉG: Magabiztosság, hogy képes szóra bírni egy olyan személyt, aki vonakodik a beszédtől.

78

ELNEVEZÉS:

TR 3-C. Visszatéríteni valakit a tárgyra.

CÉL:

Megszerezni azt a készséget, hogy valakit, aki elkalandozott a tárgytól, visszatérítsünk a tárgyra.

DRILL:

Az edző számokat és betűket használ. Számokkal kezd, majd áttér a betűkre, és a tanulónak vissza kell térítenie a számokra. Példa: Edző: „88, 66, a, g, s, n..." Tanuló: „A 66 az tényleg egy érdekes kérdés, nem?" Az edző erre adhat passzt, vagy folytathatja a betűkkel, így kényszerítve a tanulót, hogy gördülékenyebb és ügyesebb módon térítse vissza a számokra.

EDZÉS:

Fogadjon el minden olyan próbálkozást, amellyel gördülékenyen vissza lehetne valakit téríteni a számokra. Adjon flunkot a tanuló minden olyan akciójára, amely izgatottá tenné azt, akit visszatérít a számokra.

ZÁRÓJELENSÉG: Magabiztosság, hogy képes egy személyt — aki eltér attól a tárgytól, amit meg kellene beszélni — vissztéríteni a tárgyra.

81

ELNEVEZÉS:

TR 3-D. A téma elterelése.

CÉL:

Megszerezni azt a készséget, hogy egy személy figyelmét egy tárgyról valami másra tereljük.

DRILL:

Az edző társalgási hangnemben számokat mond, a tanuló pedig törekszik őt a betűkre áttéríteni. Példa: Edző: „6, 7, 1, 2, 3, 5, 9..." Tanuló: „Nem feledkeztünk meg túlságosan az i, d, j, t, p-ről?" A tanuló minden olyan megjegyzése, kérdése vagy akciója, amely más tárgyra térítene valakit, passz. Ezután újra kezdik a ciklust.

EDZÉS:

A drill előrehaladtával az edzőnek egyre makacsabbul kell a számokat folytatnia. Flunkot kell adnia a tanuló minden olyan akciójára, amely izgatottá tenné azt, akivel a tanuló beszél. Mindarra, ami ésszerűen megfelelne, passzt kell adnia, majd előlről kell kezdenie a ciklust.

ZÁRÓJELENSÉG: Bizonyosság abban, hogy valakit képesek vagyunk az egyik témáról a másikra téríteni.

85

CÉL:

Megszerezni azt a készséget, hogy egyetlen pontos kérdést figyelemelterelés ellenére is megválaszoltassunk.

DRILL:

a. A tanuló feltesz egy bizonyos kérdést a környezettel kapcsolatban. b. Az edző valami mást mond, ami nem kapcsolódik a kérdéshez. c. A tanuló nyugtázza, amit az edző mondott, és kérdését ugyanúgy, vagy módosított formában megismétli. A drillt addig végzik újra meg újra, amíg a tanuló már bizonyos benne, hogy kérdését meg tudja válaszoltatni. SZEMÉLYES JELLEGŰ KÉRDÉSEKET NEM SZABAD HASZNÁLNI. Példa: Tanuló: „Ugye, milyen meleg van idebenn?" Edző: „Tegnap horgászni voltam." Tanuló: „Nagyon jó. Ugye, milyen meleg van idebenn?"

89

EDZÉS:

Az edző leflunkolja a tanulót, valahányszor a tanuló továbbviszi az edző észrevételét. Az edző, első megjegyzését követően tehet más, a kérdéshez nem kapcsolódó észrevételeket, alkalmanként a drill b és c pontjával folytatva. Az edzés célja a tanulót a nyugtázásra és kérdésének tényleges megválaszoltatására képezni.

ZÁRÓJELENSÉG: Magabiztosság, hogy figyelemelterelés ellenére képes megválaszoltatni a kérdését.

90

ELNEVEZÉS:

TR 4-B. Egy kommunikáció okozta kellemetlen érzés kezelése.

CÉL:

Megszerezni azt a készséget, hogy elsimítson egy beszélgetés során keletkező kellemetlen érzést.

DRILL:

a. Az edző eljátssza, hogy kellemetlenül érzi magát, mert a beszélgetés közben valami rosszra fordult. b. A tanulónak észre kell vennie, hogy valami rosszra fordult. c. A tanulónak meg kell kérdeznie, hogy belevágott-e egy kommunikációba, vagy elakasztotta-e azt. d. Az edzőnek jeleznie kell, hogy valóban ez történt. e. A tanulónak ezért elnézést kell kérnie. f. A tanulónak újra kell kezdenie a beszélgetést. Példa: Az edző a szemöldökét ráncolja, vagy más — általában enyhe módon — jelzi, hogy valami kellemetlenül érintette.

93

Tanuló: „Mondtam vagy csináltam valamit, amivel félbeszakítottalak?" Edző: „Nem hagytad, hogy végigmondjam." Tanuló: „Jaj, ne haragudj. Mit akartál mondani?" A válaszok megszövegezése eléggé megváltoztatható, de mindig követnie kell a pontos a, b, c, d, e, f sémát, és ez az, amit a tanulónak tudnia kell, és aminek tökéletes alkalmazására képesnek kell lennie. EDZÉS:

Flunkoljon le bármely a sorrendtől való eltérést! Fiunk jár a formula szövegének gépies és változatlan alkalmazásáért. Drillezzék, amíg nagyon természetessé nem válik.

ZÁRÓJELENSÉG: Teljes ismerete annak a jártasságnak, hogy rendbehozzon egy kellemetlen érzést, ami kommunikáció közben előfordulhat.

94

ELNEVEZÉS:

TR 4-C. Befejezni egy beszélgetést.

CÉL:

Megszerezni azt a készséget, hogy egy beszélgetést simán és kellemesen fejezzünk be, úgy, hogy az tényleg véget érjen.

DRILL:

Az edző szám-, vagy betűsorokat mond, mintha azok kijelentések vagy megállapítások lennének. Beszéd közben egy kis szünetet tart. A tanulónak észlelnie kell a szünetet és azonnal 2-C-t, teljes nyugtázást kell alkalmaznia a közvetlenül a szünet előtt elhangzott számra vagy betűre, azután megfelelően el kell búcsúznia. Példa: Edző: „ 1 , 2, 5, 7 ... 12, 16." Tanuló: „Ebben a 7-ben tényleg van valami. Komolyan. Na, nekem vissza kell mennem dolgozni. Még látjuk egymást! Szia!" A lépések a következők: a. Hagyjon egy halvány kis szünetet a tanulónak! b. A tanuló észleli a szünetet. c. A tanuló a szünetet közvetlenül megelőző tételre teljes nyugtázást ad. d. A tanuló jelzi távozását, vagy a beszélgetés végét.

97

EDZÉS:

Drillezze a tanulóval az a, b, c, d sorozatot! Kezdjék el a drillt! Fiunk minden a sorrendtől való eltérés. Fiunk a sorozat használatában minden gépies megszövegezés, vagy a beszélgetés befejezésének elmulasztása.

ZÁRÓJELENSÉG: Magabiztosság, hogy képes bármilyen beszélgetést befejezni.

98

Ha bármilyen nehézsége támad a drillek alkalmazásában, jöjjön vissza, és frissítse fel a tanultakat, ami — most már tényleges tapasztalattal párosulva — valóságosabbá teszi a drilleket. Ha tudni szeretné miért működnek ezek a drillek, akkor végezzen el egy professzionális auditoroknak2 szóló Szcientológia tanfolyamot, amelyben a kommunikáció hátterét képező figyelemreméltó mennyiségű technológia teljességében bemutatásra kerül.

1. Szcientológia: alkalmazott vallási filozófia, amely a tudás tanulmányozásával foglalkozik, és technológiájának alkalmazásával kedvező változásokat képes előidézni az életfeltételekben. (A latin scio szóból, amely a legteljesebb értelemben vett tudást jelent, és a görög logos — tanulmányozni — szóból.) 2. auditor: Valaki, aki gondosan meghallgatja, amit az emberek mondanak. Az auditor a Szcientológia eljárásainak másokon, azok javára való alkalmazására képzett és minősített személy. Lásd még a processzing címszót.

101

íme, néhány példa azokra a helyzetekre az életben, ahol ezek a kommunikációs tréning drillek alkalmazhatók: TR 0-A Példa:

Ott ülni Ez a drill minden olyan helyzetre vonatkozhat az életben, amikor valaki jó kommunikációt szeretne egy másik személlyel, és azt akarja, hogy minden figyelme erre a személyre irányuljon.

TR 0-B Példa:

Valakire nézni Bármely helyzetben, hogy képes legyen valakire nézni, és teljesen kényelmesen érezni magát, miközben kommunikál vele.

TR 1-A Példa:

Valakihez beszélni Azt akarja, hogy megértsék, ne bénuljon meg a nyelve és ne motyogjon stb., miközben valakihez beszél.

TR 1-B Példák:

Beavatkozás ellenére beszélni 1. Amikor valakihez beszélni próbál, de az a személy, akihez beszélni próbál, állandóan félbeszakítja. 2. Miközben valakivel beszélget és egy harmadik személy megpróbál beleszólni.

103

TR 1-C Példa:

Egy kommunikációt átjuttatni Valakihez beszél, míg annak valami máson van a figyelme, ön viszont azt akarja, hogy kijelentése átjusson hozzá, és tudni akarja, hogy megértették.

TR 2-A Példa:

Figyelni Bármely helyzetben, amikor beszélgetést folytat valakivel, és mindent, amit az mond, hallani és érteni akar.

TR 2-B Példa:

Sima nyugtázás Szokványos beszélgetést folytat egy barátjával, és egyszerűen azáltal akarja gyakorolni a jó kommunikáció alapelveit, hogy tudomására hozza: fogadta a kommunikációját.

TR 2-C Példa:

Teljes nyugtázás Egy ügyféllel beszélget, és éreztetni akarja vele, hogy amit mondott, azt teljes mértékben fogadta és megértette, úgy hogy az ügyfél nem érzi szükségesnek folytatni azt, így most fogadókész a következő témára, amit meg akar beszélni vele.

TR 2-D Példa:

Tovább beszéltetni valakit Beszélgetést folytat valakivel, és azt akarja, hogy az tovább beszéljen, mert többet akar megtudni a témáról.

TR 2-E Példák:

Nem-válasz 1. Személyes jellegű vagy zavarbaejtő kérdést tesznek fel önnek, amelyre nem akar válaszolni, viszont nem akar udvariatlan lenni. 2. Nem akar választ adni valakinek a kérdésére, mert azzal esetleg megbántaná. 3. Meglepetést tervez, és nem akar semmit elárulni.

104

TR 2-F Példák:

Véget vetni a kérdezősködésnek 1. Simán véget akar vetni valaki kérdezősködésének, hogy visszatérhessen ahhoz, amivel foglalkozott. 2. Szorítja az idő, és valaki egyik kérdést a másik után teszi fel.

TR 3-A Példa:

Beszélgetést kezdeni Bármely helyzetben, amikor találkozik valakivel, akivel szeretne megismerkedni, vagy meg kell ismerkednie.

TR 3-B Példák:

Egy szótlan személyt szóra bírni 1. Információra van szüksége valakitől, de az illető senkivel sem akar beszélni. 2. Találkozik egy barátjával, aki nem akar önnel beszélni, ön viszont szóra akarja bírni, hogy megtudhassa, mi a baj. 3. Ismer valakit, aki mindig nagyon félénk, és aligalig beszél valakivel. Ön azt akarja, hogy tegye túl magát ezen.

TR 3-C Példák:

Visszatéríteni valakit a tárgyra 1. A termékét próbálja eladni valakinek, és úgy látja, hogy a beszélgetés arra váltott, amit a másik árul, és ön majdnem megvette azt! 2. Fizetésemelést próbál kérni a főnökétől, és egyszer csak a téma arra vált, hogy milyen sokba kerül a főnökének az üzlet vezetése.

TR 3-D Példa:

A téma elterelése Hallgatja, amint valaki azzal dicsekszik, hogy mennyit keres évente, és önt ez rettentően untatja.

TR 4-A Példa:

Választ kapni egy kérdésre Megpróbálja egy gyerektől megtudni, hogyan tört be az ablak, de ő kerüli a választ.

105

TR 4-B Példa:

Egy kommunikáció kiváltotta kellemetlen érzés kezelése Bármely helyzetben, amikor beszélget valakivel, és az illető felizgatja magát, ön pedig el akarja simítani a izgatottságot.

TR 4-C Példa:

Befejezni egy beszélgetést 1. Valaki vég nélkül beszél, ön pedig tudja, hogy ha ottmarad és hallgatja, akkor a nap hátralevő részében semmit nem lesz képes elvégezni, a beszélgetést azonban udvariasan akarja befejezni. 2. Kellemesen elbeszélgetett valakivel, és be akarja fejezni a társalgást, hogy valami mást csinálhasson.

106

107

Annak a Tanfolyamfelügyelőnek, aki ezt a tanfolyamot vezeti, Tanfolyamfelügyelőként megfelelően képzettnek kell lennie, és olyannak, aki saját maga is elvégezte ezt a tanfolyamot. A Tanfolyamfelügyelő feladata ezen a tanfolyamon az, hogy segítsen a tanulónak az esetleg felmerülő nehézségek megoldásában. Ha a tanulónak egyáltalán nincsenek nyereségei, akkor a Tanfolyamfelügyelőnek kötelessége segíteni és elérni azt, hogy a tanulónak nyereségei legyenek. Soha nem szabad engednie egy tanulót azzal az érzéssel távozni a tanfolyamról, hogy azon nincs nyeresége. Az ilyen tanulónál el kell érnie, hogy mielőtt még aznapra kilépne a tanfolyamteremből, legyen egy nyeresége.

109

Ez a tanfolyam AZONNAL kezdődik annak, aki beiratkozott rá. A Regisztrátor bevezeti a tanfolyamterembe, és bemutatja a Tanfolyam Adminisztrátornak. A Tanfolyam Adminisztrátor bejegyzi az illetőt, és bemutatja a Tanfolyamfelügyelőnek. A Tanfolyamfelügyelő így üdvözli a személyt: „Üdvözlöm a Kommunikációval a siker felé tanfolyamon, Andrási úr. Parancsoljon, itt egy szék. Aki következőnek érkezik, az lesz a tanulópárja. Együtt fogják elvégezni a tanfolyamot. Ezt mi tanuiópárban tanulásnak nevezzük. Amíg a tanulópárja meg nem érkezik, kezdje el tanulmányozni a jegyzetét." Amint a tanulópár rendelkezésre áll: „Andrási úr, ez itt Jánosi úr. Önök ketten együtt fogják elvégezni a tanfolyamot. Ezt mi tanulópárban tanulásnak nevezzük. Olvassák el jegyzetükben a bevezetést és dolgozzák ki közös órarendjüket! Aztán tegyék fel a kezüket, és én elindítom önöket a tanfolyamon." Az új tanulót nem mutatják be az osztálynak, és a többi tanuló nem tapsolja meg. A tanuló elindításával a tanfolyamon a szünetet sem várják meg. A tanuló azonnal kezd.

111

Amikor egy új tanuló elkezdi a tanfolyamot, a tanulópárjával való megismerkedés után az első dolog amit tennie kell az, hogy gondoskodik az órarendről, amelyet ő és párja követni fognak. Minden egyes tanulópárnak ki kell töltenie az 5. oldalon található órarendet. Az időpontoknak megfelelő négyszögeket úgy töltik ki, hogy azok mutatják amikor a hét során ráér. A tanulók ezután összehasonlítják órarendlapjaikat, összeegyeztetik a „ráér" közöket és ebből megkapják az órarendjüket. Az órarendet azután bejelölik a lapra. A Tanfolyamfelügyelő (vagy segédje) hivatkozási alapul megőrzi a tanulók órarendjének indigós másolatát, és betartatja a tanulókkal az órarendet, amiben kölcsönösen megegyeztek. (Gondoskodik róla, hogy amikor kész az órarend, a tanulók kitépjék jegyzetükből a neki szánt másolatot.) A következő oldalon van egy mintaórarend, amelyre a Tanfolyamfelügyelő hivatkozhat, és amit a tanulóknak vezérfonalként megmutathat. Amennyiben a tanulók által készített órarend túl laza, egy jobb órarend elkészítésére lehet őket bátorítani. A tanulókat azonban soha nem erőltetik. A legtöbb tanulópár jó órarendet készít, és be is tartja azt. Az egyszer már rögzített órarendet szigorúan be kell tartani.

113

Tanulópárban tanulás által a tanulók tanulmányaikban részt tudnak venni és tevékennyé tudnak válni. Azt is gyorsabban megtanulják, hogyan alkalmazzák az anyagot. A Tanfolyamfelügyelő felelős a tanulópárok kijelöléséért. Kivételes esetben szükségessé válhat egy új pár kijelölése azoknak a tanulóknak, akik nem megfelelően voltak összepárosítva. Egyébként a pár, ha már kijelölték, a tanfolyam sikeres lezárásáig együtt dolgozik. A tanulópárban tanulás nemcsak a tanulók más emberek iránti érdeklődését kelti fel, hanem egyben arra is készteti őket, hogy némi felelősséget vállaljanak embertársaikért. A tanulópárban tanulás „szerepcserés" alapon folyik, így mindkét tanuló halad. Az egyik tanuló edzi a párját egy drillen vagy egy drill egy részén keresztül. Azután váltanak, és a másik tanuló végzi el ugyanezt a drillt vagy drillrészt, PLUSZ a következő drillt vagy drillrészt. Azután ismét váltanak, és ezáltal az első tanuló végzi el azt a drillt, amelyet tanulópárja éppen befejezett, PLUSZ azt, amelyik következik. A TANULÓPÁR FELELŐS AZÉRT, HOGY KIJELÖLT TANULÓPÁRJA TUDJA, ÉS KÉPES LEGYEN ALKALMAZNI AZ ANYAGOT, AMIT TANULT.

117

Amikor nem áll azonnal rendelkezésre egy tanulópár, a Tanfolyamfelügyelőnek kell találnia valakit, például egy másik tanulót vagy egy munkatársat, aki a tanuló párjaként működhet, amíg egy állandó tanulópár meg nem jelenik. Ez lehetőleg olyan személy legyen, aki elvégezte már ezeket, vagy más TR-eket. Ez a személy edzi a tanulót, amíg egy tanulópár nem érkezik a számára. A tanulópáros ezután kidolgozza közös órarendjét, és elkezdi a TR-eket. A két tanuló az ellenőrző lapon lévő első TR-rel kezd, és onnan halad tovább. Azt a tanulót, aki már belekezdett a TR-ekbe, újra edzik ezekből a TR-ekből, ám ő valószínűleg gyorsan végez majd velük. Ez módot ad a másik tanulónak arra, hogy eleget tegyen ellenőrző lapja edzői követelményeinek. Nem ismeretes olyan, hogy a tanulók ez ellen tiltakoznának, sőt örömmel fogadják azt a lehetőséget, hogy néhány TR-t ismét átvehetnek. Egy másik lehetséges megoldás, találni egy hallgatót, aki már elvégezte ezt a tanfolyamot, vagy egy munkatársat, aki a tanulóval párban tud dolgozni az egész tanfolyamon (erre viszont csak akkor van szükség, amikor először szerveződik meg a szervezetben a tanfolyam).

119

Ideális esetben ennek a tanfolyamnak megvan a saját tanterme és Tanfolyamfelügyelője. Ha a Kommunikációval a siker felé tanfolyam más tanfolyamokkal keveredik, akkor néhány újabb tanuló meg nem értett szavakat „szedhet össze" a többi tanfolyam hallgatóitól. A megoldás az, ha a tanfolyamnak külön tanfolyamterme és Tanfolyamfelügyelője van. Ahol ez nem lehetséges, ott mindent meg kell tenni, hogy elejét vegyük annak, hogy az újabb tanulóknak meg nem értett szavakat mondjanak. Valahányszor egy tanuló tényleg „összeszed" egy meg nem értett szót, vagy kérdése van azzal kapcsolatban, hogy mit csinál a többi tanuló, azt nyomban tisztázni kell. Erre ügyelni kell a tanfolyamidő végén, amikor a Tanfolyamfelügyelő összehívja a tanulókat, mert előfordulhat, hogy a nyereségeikről beszámoló tanulók haladó kifejezéseket használnak az anyagból, amit tanulnak. A tanteremben semmi olyan felirat vagy plakát nem lehet, ami más tanfolyamokról vagy területekről származó haladó szintű Szcientológia kifejezéseket tartalmaz. Kell viszont lennie egy hirdetőtáblának, amire a tanulóknak a tanfolyamon tanult anyagok felhasználásával elért sikerereiről szóló feljegyzései kirakhatok. Lehetnek továbbá olyan táblák és plakátok is,

121

amelyek a képzést1, a processzinget2 és a munkatársi karrier lehetőségeit reklámozzák. Szembeötlő helyen el kell továbbá helyezni ezt a feliratot: Ha gondjai vannak a tanfolyamon és úgy tűnik, hogy senki nem figyel oda, forduljon az LRH Kommunikátorhoz3. Ő tud segíteni. Az egész tanfolyamteremnek tisztának és rendezettnek kell lennie, és amennyire csak lehet, professzionális képet kell mutatnia.

1. képzés: előírásszerű tevékenység, amely egy egyén vagy csoport felé a Szcientológia filozófiáját vagy technológiáját közvetíti, s amely egy bizonyítvány odaítélésében tetőzik. 2. processzing: a Szcientológia eljárásainak és eljárásmódjainak egy képzett auditor által történő alkalmazása valakin. A processzing pontos meghatározása: az a tevékenység, amikor egy személynek felteszünk egy kérdést (amit ő képes megérteni és megválaszolni) választ kapunk arra a kérdésre, és nyugtázzuk őt a válaszért. A processzinget más néven auditálásnak hívjuk. 3. LRH Kommunikátor: (L. Ron Hubbard kommunikátora) az a személy egy Szcientológia szervezetben, akit az emberek egy szolgáltatás során esetleg bekövetkező bármilyen nehézség esetén felkereshetnek, hogy segítsen kezelni azt.

122

Minden egyes drillt egy nyereségig végez a személy, és amíg biztosnak nem érzi magát abban, hogy a drillt képes végrehajtani, és az életben alkalmazni. Ennek a tanfolyamnak egy lépésről lépésre (drillről-drillre) felépülő sorrendet követő, olvasd-el-hajtsd-végre alapú sémája van. A drilleket mindig egy másik személlyel együtt, felváltva végzik. A pár addig nem hagyja abba a drillt, amíg mindketten el nem érik a drill zárójelenségét. Miközben ezeket a drilleket végzik, a Tanfolyamfelügyelő úgy találhatja: a tanuló ezen dolgok némelyikét rögeszmésen csinálja, ami nem-optimálissá teszi a kommunikációját. Ezeket a dolgokat meg kell keresni a készségek elsajátítása közben, mivel ezek rossz kommunikációs szokások. Ahelyett, hogy ezeknek a dolgoknak valaki az okozata lenne, váljon inkább okozóvá felettük. Egy rendkívüli fontosságú pont, hogy a tanulók elérjék egy drill zárójelenségét, mielőtt a következő drillbe belekezdenének. Mindegyiküknek megvan a saját pontos zárójelensége. A legfontosabb tényező abban, hogy a tanfolyam végeredményét elérjék annak a biztosítása, hogy egymás után elérik minden egyes drill zárójelenségét. A tanulóknak elegendő időt kell tölteni a drillek tényleges végzésével, hogy elérjék ezeket a zárójelenségeket, és a Tanfolyamfelügyelőnek biztatnia kell őket arra, hogy ezt tegyék. Órákon át tartó drillezésre lehet szükség egy-egy drill

123

zárójelenségének eléréséhez. De az erre fordított idő megéri. Végső soron ezek azok az elvek, amelyek az emberi kapcsolatokat irányítják. TR Nulla-A és TR Nulla-B Az elegendő drillezés különösen fontos az első két drill, a TR 0-A, „Ott ülni", valamint a TR 0-B, „Valakire nézni" végzésekor. Minden esetben azt fogja találni, hogy elegendő időt szánva erre a két drillre, a tanulónál különböző drillekre vonatkozó utasításokban leírt megnyilvánulások „fognak bekapcsolódni". Majd amennyiben folytatja a drillezést, ezek „el fognak laposodni", neki pedig ennek eredményeképpen hatalmas nyereségei lesznek. Néhány tanuló tizenöt óránál többet fog tölteni a TR Nulla-A-n vagy a TR Nulla-B-n. A nyereségek viszont óriásiak. A tanulók exteriorizációról1 és hatalmas felismerésekről számoltak be, mint például arról szerzett bizonyosságról, hogy első alkalommal voltak lokalizálva. Az ehhez hasonló eredmények mindennaposak, ha a drilleket a zárójelenség eléréséig végzik. Ez azt jelenti, hogy A DRILLEKET ELEGENDŐ IDEIG VÉGEZZÜK AHHOZ, HOGY BÁRMELY MEGNYILVÁNULÁS BEKAPCSOLÓDHASSON, MAJD ADDIG FOLYTATJUK, AMÍG A MEGNYILVÁNULÁS ELLAPOSODIK, ÉS A TANULÓ VALÓBAN ELÉRI A DRILL ZÁRÓJELENSÉGÉT. Egy Tanfolyamfelügyelő rendkívül rossz szolgálatot tett a diákjainak azzal, hogy megengedte nekik a drilljeik aláírását, mielőtt bármely megnyilvánulás is ellaposodott volna. Némely esetben azt is hagyta, hogy a tanulók passzt kapjanak az első két drillre, mielőtt elég ideig végezték volna ahhoz, hogy lássák, egyáltalán bekövetkezik-e valamilyen megnyilvánulás. Ennek eredményeképpen ezek a tanulók a tanfolyamon minden drillt 1. exteriorizáció: saját magunk (mint szellemi lény) a testből való kimozdulásának tette; távolság ékelése önmagunk és a test közé.

124

elsiettek, és nem érték el mindazt, amit elérhető lett volna. A Tanfolyamfelügyelőt a helyes útra térítettük, majd visszahozattuk vele a tanulókat a szervezetbe, hogy újra végigmenjenek a drilleken — ezúttal helyesen. Amikor ezt megtette, a tanulóknak nyereségei voltak. Tanulság: ha a tanulóknak megengedjük, hogy elsiessék a drilleket, a tanfolyam eredményei csökkennek. Amikor az összes drillt elegendő ideig végzik, tényleges zárójelenségig, az eredmények egyöntetűen kitűnőek. A Tanfolyamfelügyelőnek tehát gondoskodnia kell róla, hogy a tanuló elég időt fordítson minden egyes drillre. Ily módon a tanulónak nyereségei lesznek, és képes lesz a drilleket az életben alkalmazni. Végső soron ez az egész tanfolyam célja. Mindazonáltal a drilleket nem felügyelik vagy edzik úgy, ahogy egy auditoroknak szánt professzionális TR2 tanfolyamon tennék. Ezeket a TR-eket nem szabad az auditor TR-ekkel, vagy bármi mással összetéveszteni. Ezeket önmagukban végzik és más TR-ek elemeit nem viszik bele. Pont úgy kezelik őket, ahogy ez a jegyzet írja, kiegészítések nélkül. Úgy működnek, ahogyan vannak. A Tanfolyamfelügyelőnek gondoskodnia kell arról, hogy minden tanuló megértse: miközben a TR-eken végighalad, be kell tartania minden korábban megtanult TR-t. Ha a tanuló erre képtelen, akkor újra elölről kezdetik vele a drilleket.

2. professzionális TR tanfolyam: egy TR tanfolyam professzionális auditorok vagy olyan személyek számára, akik a kommunikáció szakértő kezelésén keresztül a professzionális auditorok szociális fellépését és jártasságát szeretnék elérni.

125

Ha a tanuló passzt kap egy drillre, akkor ő és tanulótársa aláírják a tanúsító lapokat, amelyek a jegyzetben minden drill után megtalálhatók. (Ha a tanulónak úgy tetszik, ezen az oldalon leírhatja a drill végzése közben elért sikereit és nyereségeit. Ez kizárólag a tanulón áll.) A lapot kitöltik és aláírják, majd kitépik és a Tanfolyamfelügyelő asztalára teszik. Ez a tanfolyam figyelemreméltó változásokat hozhat a tanulók életében azáltal, hogy megnöveli kommunikációs képességüket. Fontos, hogy ahogy a tanfolyamot végzi, minden tanuló azonnal elkezdje a mindennapi életben alkalmazni a tanfolyamon tanultakat. A Tanfolyamfelügyelőnek érthetővé kell tennie a tanuló számára, hogy ezek a tréning drillek olyan mértékben növelik a kommunikációs készségét, amilyen mértékben az életben alkalmazza őket.

126

Az alábbiakban a Tanfolyamfelügyelő támogatásképpen kulcsfontosságú adatokat talál, amelyekkel hozzásegítheti tanulóit, hogy a lehető legjobbat nyújtsák a drillek tanulópárjukkal történő edzése során. Ha gondoskodik ezeknek a pontoknak a tanulókkal való betartatásáról, azzal a tanulók segítségére lesz a tanfolyam gyors és sikeres elvégzésében. Amennyiben szükséges, a Tanfolyamfelügyelő utalhat a tanulóknak az alábbi pontokra és elolvastathatja velük ezeket, hogy segítsen nekik jobban megérteni az edzés mikéntjét. 1.

Az edzéssel legyen célja! Tartsa szem előtt azt a célt, hogy a tanuló jobban megértse a drillt, és hogy legjobb képessége szerint hajtsa azt végre!

2.

Az edzést élethűen végezze! Az edzésnél legyen élethű! Ez nem jelenti azt, hogy mindent, amit a tanulónak mutat, valóban érez, mint például mikor azt mondja: „Fáj a lábam." Ez nem azt jelenti, hogy tényleg fájjon is a lába, de úgy kell elmondania, hogy a tanulóval elhitesse: fáj a lába. Múltbeli tapasztalatait ne használja az edzéshez! Találjon ki helyzeteket a jelenben!

3.

Szándékkal eddzen! Minden edzése hátterében annak a szándéknak kell állnia, hogy az ülés végére a tanuló tudatában legyen, hogy a végén jobban megy neki, mint az elején ment. A tanulónak azt kell éreznie, hogy elért valamit az adott tréninglépésben, bármilyen kicsi is az. Önnek az a szándéka, és az edzés közben mindig is annak kell lennie, hogy a tanuló akit edz, képesebb személy legyen, és nagyobb megértése legyen azzal kapcsolatban, amire edzik.

127

4.

Az edzés közben egyszerre csak egy dologgal foglalkozzon! Mielőtt a következő tréninglépésre áttérne, győződjön meg arról, hogy a tanuló hibátlanul hajt végre minden egyes dolgot, amire edzi! Ahogy a tanuló egy adott drillben, vagy egy drill adott részében egyre jobb lesz, úgy önnek edzőként egyre magasabb szintű képességet kell megkövetelnie. Ez nem jelenti azt, hogy „örökké elégedetlennek" kell lennie. Azt viszont jelenti, hogy valaki mindig lehet még jobb, és mihelyt elérték a képességek egy adott szintjét, törekedjenek egy újabb szint elérésére.

Tanácsok az edzéshez A hatékony edzéshez vezető út megértetni a drillt mind a tanulóval, mind pedig az edzővel. Ha egyszer már megértették, általában semmilyen további kezelésre nincs szükségük. Ha az edző egyszerűen követi a drill szerinti utasításokat, a tanulónak lesznek nyereségei. Ha a tanulónak eddig minden jól ment, és most teljesítménye pang, a Tanfolyamfelügyelőnek egy olyan nyereség után kell kutatnia, amit nem nyugtáztak. Ha ez a helyzet, akkor a tanulóval írat egy sikertörténetet, vagy elmondatja vele a nyereségét. Ezután a Tanfolyamfelügyelő jó nyugtázást ad a tanuló nyereségére. A tanulónak jól kell hogy menjenek a dolgok, amikor újrakezdi a drillezést.

128

A jegyzet 103. oldalán megadtunk egy listát a kommunikációs tréning drillek alkalmazásának példáival. Valahányszor a tanulónak nehézséget okoz egy TR az életben való felhasználásának megértése, vagy úgy tűnik, mintha nem értené a drill hátterében álló célt, a Tanfolyamfelügyelőnek a példákat leíró oldalhoz kell utasítania a tanulót. A Tanfolyamfelügyelőnek addig kell saját példákat kitaláltatnia a tanulóval, amíg az megérti a drillt; a Tanfolyamfelügyelő azután a helyzetnek megfelelően vagy elkezdeti vagy folytattatja vele a drillt.

129

A rosszul értett szavak tisztázása csodákat művel. Valahányszor egy drillt nem értenek könnyen, az megoldható az alábbi két sikeres lépéssel: 1. A rosszul értett szavak tisztázása, 2. Megláttatni a tanulóval, hogy a drill hogyan jut érvényre az életben. Ha egy tanulónak túl sok kérdése van, vagy csak nem tudja megérteni a drillt, illetve más területről vagy egy korábbi tanfolyamról származó zűrzavarokból nehézségei adódnak, a Tanfolyamfelügyelőnek — a dolog kezelése érdekében — Felülvizsgálásra1 kell küldenie a tanulót. A Tanfolyamfelügyelő maga is túlbonyolíthatja ezeket a drilleket azzal, ha további Szcientológia adatokat vezet be, amelyek csak összezavarják a tanulót. Vagy ami még rosszabb, esetleg saját véleményét teszi bele a képbe, ami csak bonyodalmakba keveri bele tanulót. A Tanfolyamfelügyelőnek nem szabad ilyet tennie! Némelyik Tanfolyamfelügyelő esetleg úgy érzi, szükséges félbeszakítania a tanulókat, hogy tanács és utasítás adásával segítse őket át a drilleken. Azonban azt tapasztaljuk, hogy ha a 1. Felülvizsgálás: a szervezet egy részlege, ahol egy személy speciális segítséget kaphat.

131

tanulók megértik a drillt, akkor sokkal jobb kommunikációba kerülnek egymással, és sokkal gyorsabban végzik el a tanfolyamot, ha a Tanfolyamfelügyelő csak hagyja, hogy boldoguljanak. A Tanfolyamfelügyelőnek csak standard felügyelői tevékenységet szabad végeznie. Ennek az egyik része magába foglalja azt, hogy a jól haladó tanulókat zavartalanul hagyja tovább dolgozni, és csak akkor lép közbe, ha egy tanulónak nehézségei vannak, vagy ha az edző helytelenül edz. Ezek a drillek egyszerűek. Tartsuk meg őket egyszerűnek!

132

Amikor a tanuló nagyon jó teljesítményt mutat a tanfolyamon, például egy drill megtanulásában mutatott rátermettséggel, azzal hogy jól végezte tanulópárja edzését, vagy kiválóan halad a tanfolyamon, akkor a Tanfolyamfelügyelőnek ezt nyugtáznia kell azáltal, hogy megdicséri a tanulót. Erre a célra a jegyzet 135. oldalán biztosított „Dicséretek" lap szolgál. A Tanfolyamfelügyelő beírja a dicséretet és aláírja a lapot. A „Dicséretek" lap a jegyzetben marad; a tanulóé, aki megtartja.

133

A Kommunikációval a siker felé tanfolyam kommunikációs drilljeinek kifejlesztése és tökéletesítése fontos eredménye L. Ron Hubbard életre szóló munkásságának, amellyel az embert hozzásegíti önmaga és mások jobb megértéséhez. Ron még tizenéves volt, amikor elkezdte tanulmányozni az életet, alaposan beutazva Ázsiát és a Csendes-óceán déli részét. Érdeklődését felkeltette a keleti filozófia bölcsessége, és barátságot kötött Sigmund Freud egyik tanítványával is, aki megtanította arra a soványka tudásra, ami az elmegyógyászat nyugati iskoláiban rendelkezésre állt. Az 1930-as évek elején, miközben főiskolára járt az Egyesült Államokban, Ron ráébredt, hogy az emberiségnek az elméről nincsen működő tudása, és nincs működőképes módszere arra, hogy növelje az egyén képességét a siker akadályainak leküzdésére az életben. Megfigyelte, hogy a nyugati civilizáció haladt a természettudományokban, azonban az ennek megfelelő haladás a humán tudományok terén elmaradt. Saját magával és az élettel kapcsolatban az ember megértése nem haladta túl a dzsungelben élő kuruzsló „tudásának" szintjét. Korai kutatásait regényírói tevékenységéből finanszírozva az 1930-as és 40-es évek egyik legtermékenyebb és legismertebb szerzőjévé vált az akkor virágkorát élő ponyvaregény és science fiction irodalom berkeiben. Ezt csak a második világháborúban az amerikai haditengerészetnél teljesített szolgálata szakította félbe. A háború végén, félig rokkantán, Ron folytatta munkásságát, áttöréseket érve el, és olyan technikákat fejlesztve ki, amelyek lehetővé tették sajátmaga és mások számára, hogy teljesen visszanyerjék egészségüket, boldogabbakká váljanak, és képesebbekké.

137

Kutatásai révén Ron szemtől szembe került az élet forrásával — magával az egyénnel. Felfedezéseiből kifejlesztette a Szcientológia működőképes, gyakorlati filozófiáját. L. Ron Hubbard az 1950-es évek közepén hozta nyilvánosságra egyik áttörését — a kommunikációs formulát. Most először fejeződött ki tisztán és tömören a kommunikáció anatómiája és mechanikája. A történelem egésze során sok ember írt, vitatkozott, moralizált és alkotott elméleteket a kommunikációról. L. Ron Hubbard előtt azonban soha senki nem nézte meg, hogy pontosan miből is áll a kommunikáció. A kommunikációs formula felfedezése, valamint ennek alkalmazása megnyitotta a kaput az emberek egymáshoz fűződő kapcsolatainak megjavítása, és az emberek közötti megértés növelése felé. „Egy ember annyira halott, amennyire képtelen kommunikálni,"— írta Ron.—„Annyira él, amennyire kommunikálni tud. Számtalan vizsgálat által már döntőnek nevezhető szinten arra a felfedezésre jutottam, hogy az életre az egyetlen gyógymód a további kommunikáció. Az embernek hozzá kell tennie kommunikációs készségéhez." Ron felfedezte, hogy a kommunikáció gyakorlott kezelése szerves része a Szcientológia szellemi tanácsadó technikák sikeres alkalmazásának. A kezdeti áttörését követő két évtizedben Ron, hogy segítsen a tanulóknak kommunikációjuk kezelésének tökéletesítésében, szabatos gyakorlatokat dolgozott ki és foglalt rendszerbe, majd továbbfinomította és újrarendszerezte azokat. Ennek eredményeképpen technológiáját összehasonlíthatatlanul több eredménnyel lehetett alkalmazni arra, hogy másokat hozzásegítsünk lehetőségeik teljességének megvalósításához. Összetört életeket lehetett helyreállítani, kapcsolatokat lehetett rendbehozni, és reményeket lehetett újraéleszteni Ron technológiájával, amikor valaki olyan alkalmazta őket, aki a kommunikációs drillekben is gyakorlott volt. 1980-ban a kommunikáció huszonöt évi kutatásait és felfedezéseit Ron tovább finomította tizennyolc drillé, amelyek

138

alkalmazását bárki könnyen megtanulhatta ezáltal fejlesztve azt a képességét, hogy az üzleti és társas célú kommunikációt irányítsa és kontrollálja. Ezeket a drilleket tartalmazza a Kommunikációval a siker felé tanfolyam. A drillek felbecsülhetetlenül értékesnek bizonyultak, sok embert hozzásegítve, hogy boldogabb és eredményesebb életet éljen. L. Ron Hubbard életre szóló célkitűzése volt, hogy az ember természetére, és az élettel való kapcsolatára irányuló kutatásait teljesen befejezze, egy olyan cél, amit maradéktalanul megvalósított. Mindig úgy vélte, nem elég, ha csak saját hasznára vannak kutatási eredményei. Csaknem háromezer előadását rögzítette magnószalagra, és számtalan könyvet, cikket és egyéb kiadványt írt, amelyekben részletesen kifejtette felfedezéseit és precíz technológiáját úgy, hogy mások is részesülhessenek abban a gazdag tudásanyagban, amelyet felfedezett. Ma Szcientológia szervezetek százai hálózzák be a világot, és emberek milliói alkalmazzák naponta a Szcientológia technikáit, hogy hatékonyan javíthassanak életükön. Miután kutatásait kiteljesítette, L. Ron Hubbard 1986. január 24-én elhagyta a testét. Az a szellemi technológia, amelyet rendelkezésünkre bocsátott, egy új korszaknak nyit kaput a Földön, és lehetővé teszi, hogy az emberiség elérje Ron álmát, ami: „Egy civilizáció bűnözés, háború és elmebaj nélkül, ahol a képesek boldogulhatnak és a becsületes lényeknek jogai lehetnek és ahol az ember szabadon emelkedhet nagyobb magasságok felé."

139

antagonizmus: bosszúság és ingerültség érzése, amit más embereknek az egyén felé irányuló közeledése okoz. auditor: valaki, aki gondosan meghallgatja, amit az emberek mondanak. Az auditor a Szcientológia eljárásainak másokon, azok javára való alkalmazására képzett és minősített személy. Lásd még a processzing címszót. Bizonyítványok és Elismerések: a szervezet egy részlege, amely nyilvántartásba veszi a valóban elért készségekről írt tanúsítványokat. ciklus: az akció ciklusra vonatkozóan az a sorrend, amelyen egy akció keresztülmegy, miközben az akció elkezdődik, addig folytatódik, amíg szükséges, és azután terv szerint befejeződik. edz: segíti a másik tanulót, hogy az elérje a drill célját. edző: az a valaki, aki segíti a másik tanulót, hogy az elérje a drill célját. egyhangúság: a hang tónusának vagy magasságának ugyanolyansága vagy ugyanannak a tónusnak a variációk nélküli folytatódása. ellaposodik: addig folytatódik, amíg már nem vált ki reakciót. elméleti (feladatok): a tanfolyamnak olyan része, ahol valaki azáltal tanul meg valamit, hogy írott anyagokat tanulmányoz. elnyomni: megakadályozni, hogy valamit megtudjanak, vagy észrevegyenek.

141

emocionális tónusok: érzelmi szintek vagy állapotok. Az emocionális tónusoknak vagy állapotoknak van egy skálája, amely a legalsó ponttól, a haláltól az apátián, a bánaton, a félelmen, a dühön, az antagonizmuson, az unalmon és a konzervativizmuson át jut el a tetőpontig, a lelkesedésig. exteriorizáció: saját magunk (mint szellemi lény) a testből való kimozdulásának tette; távolság ékelése önmagunk és a test közé. félig-nyugtáz: a személyt egy fél-nyugtázással a beszélgetés folytatására bátorítja. Felülvizsgálás: a szervezet egy részlege, ahol egy személy speciális segítséget kaphat. fiunk: elégtelen egy drillnél vagy a drill egy lépésénél, illetve amikor a tanulóval ezt közlik. gyakorlati feladat: a tanulmányozott dolgok alkalmazása egy bizonyos készség elsajátítása érdekében. kényszer: ellenállhatatlan késztetés. képzés: előírásszerű tevékenység, amely egy egyén vagy csoport felé a Szcientológia filozófiáját vagy technológiáját közvetíti, s amely egy bizonyítvány odaítélésében tetőzik. kivehetetlenségek: olyan esetek, amikor valakit vagy valamit nem lehetett tisztán hallani vagy érzékelni. kommunikáció: gondolatok cseréje két ember között. kontrollál: saját döntése alapján indít el, változtat meg és állít meg valamit. LRH Kommunikátor: (L. Ron Hubbard kommunikátora) az a személy egy Szcientológia szervezetben, akit az emberek egy szolgáltatás során esetleg bekövetkező bármilyen nehézség esetén felkereshetnek, hogy segítsen kezelni azt. megnyilvánulások: az érzékeknek nyilvánvaló dolgok; azok amik megmutatkoznak.

142

megszállottan: megszállott módon; a megszállottság szó annyit jelent, hogy „egy olyan képzettel, kívánsággal stb. kapcsolatos vagy abból eredő, amely kitölti valakinek a gondolatait és a személy nem tud tőle szabadulni". miszemóció: minden kellemetlen emóció, mint például az antagonizmus, a düh, a félelem, a bánat, az apátia vagy a halál érzése. modorosság: megkülönböztető egyedi szokások; ahogyan valaki valamit tesz. nem-optimális: nem a legjobb; a legkedvezőbb mértékűnél vagy mennyiségűnél kisebb, illetve a legkedvezőbb helyzetűnél rosszabb. nem-restimuláló: ami nem okozza azt, hogy valaki a múlt fájdalmas vagy őt felizgató emlékeire emlékezzen. nem-terhelt kérdés: olyan kérdés, amely nincs emocionális vagy kellemetlen jelentéstartalommal terhelve. (Összehasonlítva a terhelt kérdéssel, amelyben van emocionális vagy kellemetlen jelentéstartalom.) nem-válasz: olyan kijelentés, amely valójában nem válasz a feltett kérdésre. nyereség: haszon vagy felismerés. Továbbá: szándékában áll megtenni valamit és megteszi, illetve szándékában áll nem megtenni valamit és nem teszi meg. Például ha valakinek az a szándéka, hogy képes legyen jobban kommunikálni a főnökével és ezt meg is teszi, az egy nyereség. Vagy ha valakinek az a szándéka, hogy többé ne legyen félénk lányok társaságában és ezt eléri, az egy nyereség. nyugtázás: valami, amit azért mondunk vagy teszünk, hogy tájékoztassuk a másikat arról, hogy észrevettük azt, amit mondott vagy tett, megértettük és fogadtuk. passz: egy drill vagy a drill egy lépésének sikeres elvégzése, illetve amikor a tanulóval azt közlik.

143

processzing: a Szcientológia eljárásainak és eljárásmódjainak egy képzett auditor által történő alkalmazása valakin. A processzing pontos meghatározása: az a tevékenység, amikor egy személynek felteszünk egy kérdést (amit ő képes megérteni és megválaszolni), választ kapunk arra a kérdésre, és nyugtázzuk őt a válaszért. A processzinget más néven auditálásnak hívjuk. professzionális TR tanfolyam: egy TR tanfolyam professzionális auditorok vagy olyan személyek számára, akik a kommunikáció szakértő kezelésén keresztül a profeszszionális auditorok szociális fellépését és jártasságát szeretnék elérni. reakció: valamilyen hatásra, eseményre stb. válaszként adott akció. Regisztrátor: egy Szcientológia szervezetben az a személy, aki beíratja az embereket a Szcientológia szolgáltatásokra. Szcientológia: alkalmazott vallási filozófia, amely a tudás tanulmányozásával foglalkozik, és technológiájának alkalmazásával kedvező változásokat képes előidézni az életfeltételekben. (A latin scio szóból, amely a legteljesebb értelemben vett tudást jelent, és a görög logos — tanulmányozni — szóból.) Tanfolyam Adminisztrátor: a tanfolyam nyilvántartásáért és anyagaiért felelős munkatárs. Tanfolyamfelügyelő: a tanfolyamért és a résztvevő tanulókért felelős oktató. Tanulóvizsgáztató: az a személy egy Szcientológia szervezetben, aki hitelesíti, hogy a tanulók elkészültek az ellenőrző lappal, és eleget tettek a tanfolyam követelményeinek. túlnyugtázás: nyugtázás, ami túlmegy azon a mértéken, ami szükséges ahhoz, hogy tudassuk a személlyel: hallottuk és megértettük.

144

végtermék: valaki vagy valami, akit illetve amit létrehoztak; egy alkotás végeredménye. visszafojtani: elfojtani vagy visszatartani; korlátozni. visszakérdezés: válaszként feltett kérdések; kérdésekre viszonzásul adott kérdések. zárójelenség: a tanfolyamon megtanult adatok sikeres alkalmazásával elnyert képesség.

145

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF