Kurs iz worda
July 28, 2017 | Author: Kesić Đorđe | Category: N/A
Short Description
Kurs iz worda...
Description
Word u dva časa
Obrada teksta na računaru
Programi za obradu teksta (tekst procesori) jesu programi za pisanje, modifikaciju, oblikovanje, čuvanje i štampanje dokumenata. Dokument je svaki tekst koji se može uneti u računar. Pisanje je početno smišljanje i ukucavanje dokumenta. Modifikacija je svako menjanje sadržaja dokumenta bilo da je u pitanju samo ispravljanje grešaka unetih pri početnom ukucavanju i/ili dodavanje, brisanje ili zamena reči, rečenica ili većih delova dokumenta. Oblikovanjem (uređivanjem, formatizovanjem) dokument se priprema da izgleda lepo. Čuvanje dokumenta znači njegovo snimanje na disk i/ili disketu. Bitna odlika obrade teksta je razdvajanje pisanja dokumenta od njegovog ispisivanja na papir. Pisanjem teksta, koristeći program za odradu teksta, mogu se istovremeno i popravljati greške, menjati uneti tekst dopisivanjem i/ili izbacivanjem pojedinih delova, kao i naknadno menjati dokument i oblikovati posle pisanja.
Osnovni pojmovi Margine su beline na stranici, između ruba teksta i odgovarajuće ivice papira, koje ograničavaju pravouganoni prostor na papiru unutar kojeg se piše tekst. Postoje četiri margine: gornja (top), leva (left), donja (bottom) i desna (right). Prilikom kucanja papir može biti postavljen uspravno (portrait) ili položeno (landscape). Izgled strane može biti običan (plain) ili se na svakoj strani može ponavljati isti tekst iznad gornje ivice osnovnog teksta – zaglavlje (header) i/ili isti tekst na dnu strane ispod donje ivice osnovnog teksta – podnožje (footer). Pored toga na dnu teksta mogu se nalaziti i dodatna objašnjenja – fusnote (footnote).
Paragraf je deo teksta otkucan između dva pritiska na taster Enter (Return) na tastaturi.
Pokretanje Word-a Kao i sve Windows aplikacije, i program Microsoft Word pokreće se iz menija Start koji se nalazi na levoj strani linije poslova (taskbar).U slučaju da se na radnoj površini (desktop), nalazi ikona (slika 1.), program je moguće pokrenuti i dvostrukim klikom na ovu ikonu. Najveći deo radnog prozora (Slika 2.) zauzima deo dokumenta koji se vidi na ekranu. Sa gornje i leve strane nalaze se lenjiri a sa desne i donje skrol trake. Ispod donje skrol trake nalazi se statusna linija. Microsoft Word
Slika 1.
1
Word u dva časa
Linija zaglavlja Linija menija Linija sa alatkama
Lenjiri
Skrol trake
Statusna linija
Slika 2.
Priprema za pisanje teksta Priprema za pisanje obuhvata izbor veličine i orijentacije papira, postavljanje margina, izbor fonta, stila fonta i veličine slova kojim će najveći deo teksta biti napisan, veličinu prikazanog dela teksta na ekranu, kao i stil paragrafa kojim će biti napisana većina teksta. Podešavanje veličine papira, orijentacije papira, margina, hedera i futera se vrši izborom iz menija File komande Page Setup... Dobija se prozor za dijalog kao na slici 3. Ako u prozoru Paper size ne stoji oznaka A4, nego neka druga, potrebno je, klikom na dugme taotvaranje liste pored prozora, otvoriti listu i iz spiska izabrati željenu veličinu papira tako što se klikne na njen naziv. Izbor fonta, stila fonta i veličine slova se definiše ako iz linije menija izaberemo grupu Format i komandu Font... Prozor za dijalog ima izgled kao na slici 4. Naziv i stil fonta se biraju iz liste tako što se klikne na naziv fonta i naziv stila. U pravougaoniku sa nazivom Preview vidi se izgled uzorka odabranog fonta. Definisanje paragrafa (pasusa)se postiže izborom komande Paragraph... iz grupe komandi Format. Izgled prozora za dijalog je na slici 5. Budući da je osnovni deo teksta paragraf treba definisati ivice paragrafa, položaj prvog reda u odnosu na ivice paragrafa, rastojanje između redova u paragrafu, rastojanje paragrafa od prethodnog i sledećeg paragrafa i poravnanje.
2
Word u dva časa
Podešavanje veličine papira
Podešavanje margina Slika 3.
Slika 4.
Slika 5.
Unošenje teksta, izmene u dokumentu, ubacivanje slika u dokument i ubacivanje tabela Kada su u programu za obradu teksta postavljeni početni parametri, može se pristupiti unošenju teksta. Tekst se unosi u program za obradu teksta pomoću tastature. Pri kucanju, kucaju se mala slova ili donji znaci na tasterima na kojima nisu slova. Da bi se otkucalo veliko slovo, ili gornji znak na tasteru, treba prvo pritisnuti taster Shift na tastaturi i, dok se od drži pritisnut, pritisnuti i odgovarajući taster. Da bi se kucala samo velika slova , treba uključiti opciju pritiskom na taster Caps Lock. Ako se pri kucanju pogrešno otkuca neki znak, on se može obrisati pritiskom na dugme Backspace (←). Kada se unese tekst do kraja reda reč se automatski premešta u sledeći red, što znači da se ne pritiska taster Enter. Pritisak na ovaj taster označava kraj pasusa-paragrafa. Za sve izmene u dokumentu važi princip ''označi pa uradi''. Označeni deo dokumenta naziva se blok.
3
Word u dva časa
Za sve operacije premeštanja i kopiranja podataka unutar jednog dokumenta, između različitih dokumentata unutar istog programa, kao i prenos podataka iz jednog programa u drugi između programa koji rade u Windows okruženju, koristi se zajedničko područje u memoriji računara-clipboard. Na slici levo je deo ekrana koji prikazuje kojom se komandom može ubaciti slika u dokument. To je komanda Insert/Picture... Isecanje delova slike i promena dimenzija mogu se uradititi komandom Format/Object... Na slici ispod je deo ekrana koji pokazuje na koji
način ćemo ubaciti tabelu u dokument, i komande koje možemo primeniti nad tabelom, ćelijama tabele i kolonama i vrstama tabele. Za vreme rada na dokumentu on se nalazi u unutrašnjoj memoriji računara. Ako bi se računar isključio ili ako bi nestala struja, uneti tekst bio bi izgubljen. Zato se dokument, po prestanku rada na njemu, treba obavezno snimiti na spoljašnju memoriju. Takođe je poželjno da se i u toku rada u određenim vremenskim intervalima dokument snimi. Ako je dokument koji treba snimiti upravo kreiran on nema ime. Pritiskom na komandu Save As... iz menija File ulazi se u prozor za dijalog koji će omogućiti da se dokumentu zada ime i da fajl sa zadatim imenom bude zapamćen u željenom folderu. Ako ne promenite put do foldera gde će biti sačuvan fajl, sledeći put kada želite da radite na vašem dokumentu, fajl ćete pronaći u folderu My documents.
4
Word u dva časa
Sitnice koje život znače Pri obradi teksta često se susrećemo sa, naizgled sitnim, problemima koji nam zagorčaju kucanje i sređivanje teksta. Navešću vam neke od njih i kako ih se rešiti: 1. Problem: Kada kucate tekst svako malo otkucano slovo i posle razmaka postaje veliko. Zašto: U engleskom jeziku i je u stvari I tj. «aj». Oni nigde ne koriste samo malo i. Prema tome.... Rešenje. Iz padajućeg menija opcije tools izaberite AutoCorrect options. Ukucate malo slovo «i» i kad vam se sa desne strane pojavi «I» klikom na dugme Delete oslobađate se «napasti». 2. Problem. Pri kucanju teksta reči se podvlače zelenom i crvenom linijom, što vas naravno nervira. Zašto: Proverava gramatiku i ispravnost napisanih reči, naravno engleskih a pošto vi kucate na srpskom ispada da ništa nije tačno Rešenje: Padajući meni opcije Tools nudi komandu Options. Izaberite karticu Spelling and Gramar i isključite sve što je čekirano. Problem je rešen. 3. Problem: Ne vide se granice teksta, odnosno margina, tako da nemate prestavu gde možete da postaite npr sliku a da ne uđete u zabranjenu zonu odn. marginu. Rešenje: Opet Tools-Options, izaberite karticu View i čekirajte opciju Text boundaries. Saveti: 1. Kad imate delove teksta koji se ponavljaju ili su isti kao u nekom drugom, već postojećem dokumentu, nemojte ih ponovo kucati, koristite opcije Copy i Paste. 2. Obavezno pre početka kucanja teksta proverite da li je podešen odgovarajući format papira i margine, da ne bi jedan posao radili dva puta. (File-Page Setup) 3. Ako ne možete trenutno da se setite gde se nalazi opcija koja vam je u tom trenutku potrebna probajte sa pomoćnim menijem (desni klik miša). Velika je verovatnoća da ćete je baš tamo naći. 4. Pre nego pustite dokument da se štampa pogledajte preko File-Print Preview. Dobićete prikaz teksta kako će da izgleda kad se oštampa. Svaku uočenu grešku možete popreviti pre štampanja dokumenta, čime štedite toner i papir. 5. Pri štampanju voditi računa o tome da nisu svi štampači jednako brzi i nemaju istu količinu svoje memorije pa nekima treba duže vremena da počnu sa štamapenjem. Zato, nemojte da žurite i da pustate po sto puta da se štampa jedno te isto. Morate biti strpljivi i pustiti da štampač završi sa učitavanjem i počne sa štampanjem. Imajte na umu cenu papira i tonera.
5
View more...
Comments