1.Što je stabilitet? Stabilitet broda je njegova sposobnost da se odupire nagibanju izazvanom djelovanjem vanjskih sila ili pomakom težine na brodu i da se vrati u prvobitni položaj ravnoteže nakon što te sile prestanu dijelovati. 2.Kako dijelimo stabilitet s obzirom na os oko koje se brod naginje? Razlikujemo: - poprečni stabilitet broda - uzdužni stabilitet broda 3.Kako dijelimo poprečni stabilitet s obzirom na veličinu kuta nagiba? Dijelimo ga na: - početnu stabilnost broda - stabilnost pri velikim kutovima nagiba broda 4.Koje su tri elementarne točke o kojima ovisi poprečni stabilitet? To su: F, M0, G 5.Što predstavlja točka G? Točka G predstavlja težište brodskog sustava. 6.Po kojem se izrazu računa visina sustavnog težišta iznad kobilce?
Računa se „Računom centracije“ po izrazu:
KG = ΣMtv/D pri čemu je: ΣMtv = Σp*h
7.O čemu isključivo ovisi visina točke G iznad kobilice?
Ovisi o rasporedu težina broda ukljućujući i teret.
8.Kako možemo na brodu utjecati na položaj točke G? Na položaj točke G utječemo micanjem težina (teret, balast,...) sa broda 9.Kako se zove račun pomoću kojeg se određuje položaj točke G? Zove se račun centracije. 10. Što je poluga GH? Prikaži polugu GH grafički na presjeku glavnog rebra? Poluga GH se zove poluga stabilnosti i predstavljameđusobnu udaljenost usporednih sila uzgona i težine broda
11. Koji je izraz za određivanje momenta stabiliteta – Mst? Mst = D*GH 12. Koja su tri karakteristična položaja stabilnosti? To su: - brod je stabilan - brod je labilan - brod je indiferentan 13. Prikažite grafički na presjeku gl. rebra tri karakteristična položaja stabilnosti?
14. Do kada KG ostaje nepromjenjen na brodu? KG ostaje nepromjenjen dok su i težine na brodu nepromjenjene 15.
Zbog čega se mijenja KG na brodu?
Mijenja se zbog promjena položaja težina s broda
16. Što se događa s točkom G pri vertikalnom pomaku tereta na brodu? Točka G se pomiče vertikalno gore ili dolje npr. kada teret premještamo prema gore i točka G se seli prema gore 17. Kojim izrazom je dana veličina pomaka GG1 pri vertikalnom pomaku tereta? Dana je izrazom: GG1 = p*h/D 18. Kako se računa novi KG1 nakon vertikalnog pomaka tereta? Računa se po izrazu: KG1 = p*h/D+GG1 19. Što se događa s točkom G pri horizontalnom pomaku tereta? Točka G se seli u neku točku G' u smjeru pomaka tereta za neki kutφ 20. Kojim izrazom se računa pomak točke G pri horizontalnom pomaku tereta? Računa se po: GG' = p*b/D 21. Koja je posljedica horizontalnog pomaka tereta po brod? Posljedica je da se brod naginje na stranu na koju se premješta teret
22. Pomoću kojeg izraza se računa kut nagiba broda pri horizontalnom pomaku tereta? Računa se po: tgφ = p*b/D*M0G 23. Što predstavlja kombinirani pomak tereta (kombinaciju čega)? 24. Kada se takav slučaj javlja u praksi? 25. Što se sve događa kada na brod ukrcamo novi teret mase p (D, VL, KM0, Mv, G, KG)? D – se povećava VL – brod uranja na neku novu VL KM0 – ostaje isti Mv – G – seli na dolje KG – smanjuje se 26. Kako se računa novi KG1 nakon novoukrcanog tereta mase p? Računa se po: KG1 = KG±GG1 27. Koji se izraz koristi za proračun KG1 kod paralelnog ukrcaja/iskrcaja tereta? Računa se po:
KG1 = D*KG±p1*h1±p2*h2±....±pn*hn/D±p1±p2±.... ±pn 28. Što smatramo na brodu slobodnim površinama? Slobodnim površinama (slobodnim tekućinama) smatraju se nepokrivene tekućine tj. ako tankovi goriva, vode nisu puni do vrha tada se mediji u takvim tankovima smatraju slobodnim površinama jer postaju pokretne pri ljuljanju i posrtanju broda 29. Kako slobodne površine dijeluju na metacentarsku visinu broda MoG? Metacentarska visina će se zbog utjecaja slobodnih površina smanjiti. 30. Kojim izrazom se računa prividni pomak GGv (ili FSC) kod utjecaja slobodnih površina? Računa se po: GGv = GG'/φ 31. Odakle se dobiva vrijednost momenta inercije slobodnih površina u tanku?
32. Kako se računa nova metacentarska visina zbog utjecaja slobodnih površina? 33. O čemu ovisi položaj točke metacentra Mo pri većim kutovima nagiba?
Položaj metacentra ovisi o kutu nagiba tj. VL na koju se brod nagnuo. 34. Koja vrijednost služi kao indeks (pokazatelj) stabiliteta kod većih kutova nagiba? Kod većih kuteva kao pokazatelj nam služikrivulja stabilnosti (Reedov dijagram) 35. Pomoću kojeg izraza se računa vrijednost GH krivulje? Računa se po: GH = S-KG*sinφ 36.
Odakle se dobiva vrijednost „S“?
Iz diagrama „S“ krivulja 37. Oko koje se osi brod naginje kod uzdužnog stabiliteta? Naginje se oko uzdužne osi 38. Što znači da brod pliva na ravnoj kobilici (even keel)? To znači da brod nije niti pretežan niti zatežan 39. Što se događa s karakterističnim točkama stabilnosti pri pomaku tereta u uzdužnom smjeru prema krmi (G, B, gaz na pramcu, gaz na krmi, srednji gaz)? G – seli za kut ψ prema krmi
B – seli za kut ψ prema krmi Gaz na krmi – potone za neku vrijednost Gaz na pramcu – podigne se za neku vrijednost Srednji gaz – ostaje nepromjenjen 40. Napišite definiciju za gaz na pramcu i gaz na krmi? Gaz na pramcu: Tp =
41. Napišite definiciju za trim na pramcu i trim na krmi? Trim na pramcu: tp = tu*lp/Lpp Trim na krmi: tk = tu*lk/Lpp
42.
Napišite definiciju za trim ukupni?
Trim ukupni je zbroj povećanja utonuća jednog kraja broda i smanjenja utonuća drugog kraja 43. Koji izrazi se koriste za određivanje trima ukupnog?
Izrazi koji se koriste: tu = p*d/Mj tu = tp+tk 44.
Što je poluga uzdužne stabilnosti (l)?
To je udaljenost između težišta istisnine (B) i težišta sustava broda (G) 45.
Prikažite grafički polugu l?
46. Kako se računski dobiva vrijednost poluge l? l = XG - XB 47.
Koji je izraz za proračun vrijednosti XG?
XG = Σp*d/D ΣMtu = Σp*d 48.
Odakle se dobiva vrijednost XB?
Dobiva se na osnovu srednjeg gaza Ts iz dijagramnog lista ili tablica.
49. Što određuje međusobni položaj točke G i B u uzdužnom smislu (utjecaj na gaz)? 50. Što predstavlja jedinični moment pretege Mj? Predstavlja jedinični moment pretege ili trima, po centimetru (moment koji izaziva promjenu trima od jednog centimetra)
51.
Kako se dobiva vrijednost Mj?
Dobiva se: Mj = D*MLG/100*Lpp (u cm) Mj = D*MLG/12*Lpp (u inch) 52. Kako možemo promatrati moment trima ukupnog Mtu (postoje dva načina)? 53. Koji se izraz za trim ukupni koristi pri pomaku tereta? 54. Koji se izraz za trim ukupni koristi u slučaju cjelokupnog ukrcaja tereta? 55. Što predstavlja točka F? 56. Kako se definira točka F? 57. Kako se određuje udaljenost točke F od krmene okomice ili glavnog rebra? Određuje se po: lk = Lpp/2 + xF (od krmene okomice)
58. Kako se određuje udaljenost točke F od pramčane okomice? Određuje se po: lp = Lpp/2 -xF 59. Koji se izraz koristi za proračun vrijednosti XG1 kod paralelnog ukrcaja/iskrcaja masa? Izraz je: XG1 = D*XG±p1*d1±p2*d2±.... ±pn*dn/D±p1±p2±....±pn 60. Kako se u praksi dovodi brod na željeni gaz? Dovodi se pomoću masa na brodu tj. njihovim premještanjem, ukrcajem/iskrcajem 61. Koja su dva problemska zadatka koji u praksi postoje pri dovođenju broda na željeni gaz?
62. Kako se pri nasukanju računa reakcija na dno(navedi i opiši odgovarajući izraz)? Računa se po:
p = FVL * ε * ρ p – reakcija na dnu broda pri nasukanju FVL – površina VL u m2 ε – srednja vrijednost smanjenja gaza na pramcu i krmi zbog nasukanja
63. Što se događa s metacentarskom visinom pri podizanju broda u doku? Metacentarska visina se smanjuje 64.
Što je to naplavljivanje?
Pod naplavljivanjem podrazumjevamo ulazak vode u neki brodski prostor, bez obzira na to puni li se vodom namjerno cjevovodom ili voda ulazi zbog nastalog prodora na brodskom trupu 65. Koja tri slučaja naplavljivanja postoje u praksi? 1)Prostor ima vodonepropusni krov (paluba), a voda ispunjava cijeli taj prostor 2)Prostor je s gornje strane otvoren (nema vodonepropusnog krova) ili je napunjen vodom samo djelomično, a nema spoja s vanjskom vodom (podvodni ventili su zatvoreni) 3)Prostor ima stalan spoj s vanjskom vodom, tj. ima prodor ili je podvodni ventil otvoren; prostor pri tome nema vodonepropusnog krova ili se on
nalazi visoko pa se voda može slobodno širiti u visinu
Thank you for interesting in our services. We are a non-profit group that run this website to share documents. We need your help to maintenance this website.