Kejujuran Di Sekolah

August 8, 2022 | Author: Anonymous | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Kejujuran Di Sekolah...

Description

 

  RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3 Tarikh / Hari Masa Kelas

6 0gos 2018 / Isnin 12.10 – 1.10 3 Cemerlang

Jumlah Pelajar Tema Nilai Utama Tajuk

1 orang Saya Dan Sekolah KEJUJURAN KEJUJURAN DI SEKOLAH

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

10.1 Menunjukkan sikap jujur di sekolah 10.1.1 Menceritakan perlakuan jujur di sekolah, 10.1.2 Menyenaraikan kepentingan kepentingan bersikap jujur di sekolah, 10.1.3 Menyedari kebaikan bersikap jujur di sekolah, 10.1.4 Mengamalkan sikap jujur di sekolah

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat; Penaakulan:

a)  Menceritakan sekurang-kurangnya 3 contoh perlakuan jujur di sekolah  b)  Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 kepentingan bersikap  jujur di sekolah Perasaan: a)  Menyedari kebaikan bersikap jujur di sekolah Perlakuan: a)  Mengamalkan sikap jujur di sekolah   Pentaksiran Berasaskan Sekolah

Aplikasi peta buih, Lembaran Kerja

Tabiat Berfikir EMK Penerapan Nilai

Menyoal dan menyelesaikan masalah Kreativiti dan Inovatif – Penjanaan idea menggunakan peta buih Nilai Keberanian

BBM

Buku teks, Kertas A4, Video, Kad Huruf, Lembaran Kerja, Kertas Warna, Powerpoint Slaid Sumbangsaran, Menyoal, Perbincangan Perbincangan

Teknik

 

LANGKA H LANGKAH SET INDUKSI 5 MINIT)

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN 1.  Guru menyembunyikan kad huruf.

CATATAN BBM: Kad huruf

2.  Murid dikehendaki mencari kad-kad tersebut. 3.  Murid diminta menyusun kad huruf tersebut di atas meja untuk membentuk satu perkataan yang lengkap.

LANGKAH 1 10 MINIT)

Teknik: Bermain

4.  Guru menyatakan tajuk pengajaran hari ini berkait dengan nilai kejujuran di sekolah.

Strategi: Pembelajaran Aktif

1.  Guru bertanya kepada murid apa yang dimaksudkan dengan jujur.

BBM: Video

2.  Guru berbincang dengan murid tentang maksud kejujuran di sekolah.

Kemahiran Berfikira: Menganalisis

3.  Guru menayangkan video yang berkaitan dengan kejujuran. 4.  Guru bersoal jawab dengan murid tentang video tersebut. Contoh soalan: -Apakah perkara yang perlu dilakukan sebagai s ebagai seorang murid yang jujur? -Apakah perasaan anda apabila bersikap jujur kepada guru dan rakan di sekolah? LANGKAH 2 15 MINIT)

1.  Guru menerangkan kepentingan mengamalkan nilai kejujuran di sekolah menggunak menggunakan an slaid. 2.  Murid diminta memberi jawapan yang lain bersesuaian

EMK: TMK

BBM: Powerpoint Slaid, Kertas A4

dengan nilai kejujuran. 3.  Guru memberi kertas kepada murid untuk menyenaraikan kepentingan kejujuran di sekolah. 4.  Guru meminta murid menyatakan kepentingan kejujuran yang ditulis di atas kertas. LANGKAH 3 15 MINIT)

1.  Guru mengedarkan alat dan bahan untuk mewarna dan melekat gambar. 2.  Murid diminta untuk pilih dan warnakan situasi yang menunjukkan perlakuan yang jujur. Kemudian, gunting dan

Kaedah dan teknik: Penerangan dan bersoal jawab

BBM: Kertas warna, gam, gunting

 

lekatkan gambar ke atas kertas warna. 3.  Murid menghias mengikut kreativiti.

EMK: Kreatif dan Inovasi

4.  Murid diminta menjelaskan pilihan mereka dan kaitkan pilihan jawapan mereka dengan nilai kejujuran. 5.  Guru memangggil murid untuk menjelaskan pilihan mereka. LANGKAH 4 10 MINIT)

1.  Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid. 2.  Murid diberi masa untuk menyiapkan lembaran kerja tersebut. 3.  Guru dan murid membincangkan jawapan jawapan tersebut.

PENUTUP 5MINIT)

1.  Guru mengulangi tajuk pengajaran dengan penerapan nilai kejujuran dan perlunya ada sikap tersebut dalam diri setiap murid. 2.  Guru memberi peluang kepada murid untuk membuat rumusan apa yang dipelajari hari ini.

BBM: Lembaran Kerja KBAT: Aras Pemahaman Pendekatan: Pendekatan individu, Berpusatkan murid. KBAT: Aras Pemahaman

 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3 Tarikh / Hari Masa Kelas Jumlah Pelajar

7 0gos 2018 / Selasa 7.40 – 8.40 pagi 3 Cemerlang 1 orang

Tema Nilai Utama Tajuk Standard Kandungan Standard Pembelajaran

Saya Dan Sekolah KEJUJURAN KEJUJURAN DI SEKOLAH 10.1 Menunjukkan sikap jujur di sekolah 10.1.1 Menceritakan perlakuan jujur di sekolah, 10.1.2 Menyenaraikan kepentingan kepentingan bersikap jujur di sekolah, 10.1.3 Menyedari kebaikan bersikap jujur di sekolah,

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat; Kognitif:

c)  Menceritakan sekurang-kurangnya 3 cara berlaku jujur di sekolah d)  Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 kepentingan bersikap  jujur di sekolah Afektif:  b)  Menyedari kepentingan bersikap jujur di sekolah Perlakuan: b)  Mengamalkan sikap jujur di sekolah sesama guru dan rakan sekolah.  Pentaksiran Berasaskan Sekolah

Aplikasi peta buih, Lembaran Kerja

Tabiat Berfikir EMK Penerapan Nilai BBM

Menyoal dan menyelesaikan masalah Kreativiti dan Inovatif – Penjanaan idea menggunakan peta buih Nilai Keberanian Buku teks, Peta bulatan, Video, Lembaran Kerja, Kertas Warna

Teknik

Perbincangan,, Sumbangsaran, Perbincangan Sumbangsaran, Menyoal

 

LANGKA H LANGKAH SET INDUKSI 5 MINIT)

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN 1.  Guru menayangkan video kepada murid.

CATATAN BBM: Video

2.  Murid dikehendaki menonton video tersebut tersebut. 3.  Guru bertanya soalan kepada murid berkenaan video yang ditonton. 4.  Murid menjawab soalan-soalan yang ditanya oleh guru.

LANGKAH 1 15 MINIT)

BBM: Peta Bulatan

2.  Guru berbincang dengan murid tentang maksud kejujuran di sekolah.

Teknik: Sumbangsaran

3.  Guru mengedarkan satu kertas kepada murid.

Pendekatan: Berpusatkan murid dan bahan

5.  Guru meminta murid menyatakan maksud jujur ke dalam peta tersebut dengan mengaitkan apa yang dilakukan bersama rakan atau guru di sekolah. 6.  Murid diminta untuk menceritakan situasi yang dilakukan.

20 MINIT)

Strategi: Pembelajaran Aktif

5.  Guru menyatakan tajuk pengajaran hari ini berkait dengan nilai kejujuran di sekolah. 1.  Guru bertanya kepada murid apa yang dimaksudkan dengan jujur.

4.  Murid diminta membuat peta bulatan.

LANGKAH 2

Teknik: Sumbangsaran

1.  Guru mengedarkan kertas warna kepada murid. 2.  Guru meminta murid menghasilkan satu kad khas untuk ditujukan kepada guru atau rakan mereka. 3.  Murid diminta untuk menyusun, menggunting dan menghias mengikut kreativiti sendiri. 4.  Guru meminta murid menceritakan apa yang mereka hasilkan. 5.  Guru meminta murid menyerahkan kad kreatif kepada guru atau rakan yang ingin ditujukan.

Kaedah: Perbincangan KBAT: Menilai, Memahami BBM: Kertas Warna Pendekatan: Berpusatkan murid EMK: Kreatif dan Inovasi KBAT: Aras Pengetahuan

 

LANGKAH 3 15 MINIT)

1.  Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid. 2.  Guru menerangkan cara menjawab lembaran kerja yang diberikan. 3.  Murid diminta menulis perasaan yang sesuai berdasarkan penyataan yang diberi. 4.  Murid diberi masa beberapa murid untuk menyiapkan lembaran tersebut.

BBM: Lembaran Kerja Teknik: Bercerita, Sumbangsaran Kaedah: Penyelesaian Masalah

5.  Guru bersoal jawab dengan murid. 6.  Guru membincangkan jawapan dengan murid

PENUTUP 5MINIT)

1.  Guru mengulangi tajuk pengajaran dengan penerapan nilai kejujuran dan perlunya ada sikap tersebut dalam diri setiap murid. 2.  Guru memberi peluang kepada murid untuk membuat rumusan apa yang dipelajari hari ini.

KBAT: Aras Pemahaman, Menganalisis Pendekatan: Pendekatan individu, Berpusatkan murid. KBAT: Aras Pemahaman

 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3 Tarikh Masa Kelas Nilai Utama Tajuk Standard Kandungan Standard Pembelajaran Objektif Pembelajaran

KEJUJURAN KEJUJURAN DI SEKOLAH 10.1 10.1.1 , 10.1.2 , 10.1.3 , 10.1.4 Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;

a)   b)  c)  d)  Aktiviti

Menceritakan perlakuan jujur di sekolah Menyenaraikan kepentingan bersikap jujur di sekolah Menyedari kebaikan bersikap jujur di sekolah  Mengamalkan sikap jujur di sekolah  

Aktiviti Pengukuhan Pengukuhan (Buku teks teks : 77 ) 1.  Murid membaca dan memahami cerita. 2.  Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran. 3.  Minta murid mempersembahkan boria dan menggayakannya dengan pakaian yang sesuai secara kreatif 4.  Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. 5.  Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

EMK BBM Penilaian

Kreativiti dan inovatif Buku teks, buku kerja, buku latihan Soalan ( Lisan atau Bertulis )

Refleksi

Pada akhir pengajaran;  ______ murid dapat mencapai objektif yang ya ng ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda kerana………………………………………………………………………………………..

 

 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3 Tarikh Masa Kelas Nilai Utama Tajuk Standard Kandungan Standard Pembelajaran Objektif Pembelajaran

KEJUJURAN KEJUJURAN DI SEKOLAH 10.1 10.1.1 , 10.1.2 , 10.1.3 , 10.1.4 Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;

a)   b)  c)  d)  Aktiviti

Menceritakan perlakuan jujur di sekolah Menyenaraikan kepentingan bersikap jujur di sekolah Menyedari kebaikan bersikap jujur di sekolah   Mengamalkan sikap jujur di sekolah 

Aktiviti Pengayaan Pengayaan (Buku teks teks : 78-79 ) 1.  Murid membaca dan memahami cerita. 2.  Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran. 3.  Minta murid menjelaskan situasi yang terdapat dalam teks 4.  Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. 5.  Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

EMK BBM Penilaian Refleksi

Kreativiti dan inovatif Buku teks, buku kerja, buku latihan Soalan ( Lisan atau Bertulis ) Pada akhir pengajaran;  ______ murid dapat mencapai objektif yang ya ng ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda kerana………………………………………………………………………………………..

 

 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3 Tarikh Masa Kelas Nilai Utama Tajuk Standard Kandungan Standard Pembelajaran Objektif Pembelajaran

KEJUJURAN KEJUJURAN DI SEKOLAH 10.1 10.1.1 , 10.1.2 , 10.1.3 , 10.1.4 Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;

a)   b)  c)  d)  Aktiviti

Menceritakan perlakuan jujur di sekolah Menyenaraikan kepentingan bersikap jujur di sekolah Menyedari kebaikan bersikap jujur di sekolah   Mengamalkan sikap jujur di sekolah  

Aktiviti Pemulihan Pemulihan (Buku teks : 80 ) 1.  Murid membaca dan memahami cerita. 2.  Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran. 3.  Bimbing murid menghasilkan buku skrap secara individu atau berkumpulan 4.  Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. 5.  Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

EMK BBM Penilaian Refleksi

Kreativiti dan inovatif Buku teks, buku kerja, buku latihan Soalan ( Lisan atau Bertulis ) Pada akhir pengajaran;  ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda kerana………………………………………………………………………………………..

 

 

  RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3 Tarikh Masa Kelas Nilai Utama Tajuk Standard Kandungan

KEJUJURAN KEJUJURAN DI SEKOLAH 10.1

Standard Pembelajaran Objektif Pembelajaran

10.1.1 , 10.1.2 , 10.1.3 , 10.1.4 Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;

a)   b)  c)  d)  Aktiviti

Menceritakan perlakuan jujur di sekolah Menyenaraikan kepentingan bersikap jujur di sekolah Menyedari kebaikan bersikap jujur di sekolah  Mengamalkan sikap jujur di sekolah  

Aktiviti Pemulihan (Buku teks : 81 ) 1. Murid membaca dan memahami cerita. 2.   Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran. 3.  Murid menjalankan aktiviti dengan bimbingan guru 4.  Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. 5.  Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

EMK BBM Penilaian Refleksi

Kreativiti dan inovatif Buku teks, buku kerja, buku latihan Soalan ( Lisan atau Bertulis ) Pada akhir pengajaran;  ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda kerana………………………………………………………………………………………..

 

 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3 Tarikh Masa Kelas Nilai Utama Tajuk Standard Kandungan Standard Pembelajaran Objektif Pembelajaran

KEJUJURAN KEJUJURAN DI SEKOLAH

Aktiviti

Aktiviti Penilaian Penilaian (Buku teks teks : 82 ) 1.  Murid membaca dan memahami cerita. 2.  Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran. 3.  Sesi soal jawab 4.  Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. 5.  Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.

EMK BBM Penilaian

Kreativiti dan inovatif Buku teks, buku kerja, buku latihan Soalan ( Lisan atau Bertulis )

Refleksi

Pada akhir pengajaran;

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat;

 ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda kerana………………………………………………………………………………………..

 

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF