Kako Treba Da Izgleda Dobar Oglas

November 2, 2017 | Author: SanjaGlisic | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

oglas...

Description

Kako treba da izgleda dobar oglas? 25.06.2014. u 16:28 Dobar auto oglas treba da bude privlačan i pun opisa kako bi privukao potencijalnog kupca, ali takođe i umeren, pošto se na osnovu „vrištećih“ hvalospeva neretko pomisli da je reč o nekoj vrsti prevare.

Koliko puta ste pročitali auto oglas koji deluje prilično iritirajuće? Pun raznih

floskula,

kao

što

su

„ful

fulova“,

„bez

ulaganja“,

„bez

ogrebotine“... A kada odete da pogledate automobil, shvatite da „ful fulova“ ipak ne podrazumeva kožna sedišta, da klimi treba „samo dopuniti freon“ i da ogrebotina zaista nema, ali ima ulubljenja. Posedovanje automobila podrazumeva da ste u jednom trenutku kupac, a u drugom prodavac. Stoga sve savete shvatite kao pomoć i kupcima i prodavcima, pošto će možda neki prodavci biti uvređeni

ovim tekstom, naročito oni koji se profesionalno bave prodajom automobila. Dakle, nikome ne držimo stranu. Pazite na tačnost podataka Podrazumeva se da osnovni podaci treba da budu ispravno popunjeni, kao što su godište, snaga, gorivo, motor, itd. Ipak, pojedini prodavci i ovde prave nenamerne greške, pa se potrudite da proverite sve pre nego što potvrdite oglas. Ovaj savet deluje banalno, ali budite uvereni da mnogi greše, bez obzira da li je reč o snazi motora (kW protiv KS), vrsti karoserije ili ceni. Tako ćete izbeći, na primer, da u oglasu piše kako je vaše vozilo prešlo 1850000 umesto 185000 km (samo jedna nula razlike) i da ide na metan umesto na plin (i kod padajućih lista se lako pogreši). Proći će mnogo vremena dok shvatite zašto vas niko ne zove... Postavite što više fotografija Slikajte iz što više uglova, ne zaboravite unutrašnjost, obuhvatite i pojedine detalje, naročito one kojima možete da se pohvalite; npr. krupan plan kožnih sedišta ukoliko su očuvana, ručicu menjača i slično.

Slikajte oštećenja i ogrebotine,

a kasnije u komentaru oglasa

objasnite kako je oštećenje nastalo, koliko može da košta da se popravi, koliko je ogrebotina duboka i slično. Tako će kupac steći poverenje da ne krijete ništa, naročito kada dođe na lice mesta i vidi da niste pokušali da ga obmanete. U takvim slučajevima je vrlo korisno da prilikom prvog razgovora sa potencijalnim kupcem naglasite kako ste prilikom određivanja cene uzeli u obzir i to oštećenje, te da ne pokušava da obara cenu na osnovu njega. Kvalitet fotografija Danas mnogi mobilni telefoni mogu da naprave više nego pristojne fotografije, ali ipak treba imati mirnu ruku i odgovarajuće vremenske uslove – sumrak, suviše oblačno ili sunčano vreme dovešće do mutnih, nejasnih ili na drugi način fotografija lošeg kvaliteta.

Nađite pristojnu lokaciju za slikanje Passat karavan ispred nekog ambara ne ostavlja naročito pozitivan utisak. Isto važi i za fotografije napravljene ispred auto perionice, pri čemu je očigledno da je auto mokar. Ne morate da ga slikate ispred (beogradske) Arene, u parku pored nekog spomenika i slično – važno je da auto bude u centru pažnje, a ne objekti iza njega, naročito oni koji mogu da se shvate negativno.

Fotografija ispred kuće, sa garažom u pozadini, sa druge strane, može da deluje vrlo pozitivno, pošto (teoretski) dokazuje da je auto zaista parkiran u garaži. Skrivanje tablica Ukoliko ste odlučili da na fotografijama registarski broj bude skriven, to možete vrlo lako da uradite na kompjuteru. Nije vam potreban

Photoshop – program Paint, koji može da se nađe na svakom kompjuteru, sasvim je dovoljan. Skrivanje tablica se završava sa nekoliko poteza i klikova mišem. Zamolite nekoga da vam to uradi, ukoliko niste dovoljno vični. U krajnjem slučaju, zalepite neki papir ili novine preko tablice, ali nemojte da stavljate kuhinjsku krpu...

Dajte realan opis automobila Šta je realan opis? Ovo je već filozofsko pitanje. Opišite ono što će potencijalni kupac uočiti na prvi pogled kada dođe da ga vidi uživo. Napravite kompromis između pozitivnog i negativnog, u skladu sa cenom koju tražite. Nema svrhe da krijete očigledno. Samo se dovodite u situaciju da morate da smišljate laži kada stigne kupac. Kao nov, fabričko stanje, bez ogrebotine, bez ulaganja, jedinstven, najbolji u Srbiji... Opisi stanja vozila neretko prelaze granice dobrog ukusa.

Ipak, ako želite da prodate auto, morate i da ga hvalite. Kod mnogih prodavaca vlada uverenje da ako „navučete“ kupca da dođe, da ćete uspeti nekako da ga obrlatite na licu mesta ili će on kupiti auto, kakav god bio, samo da se ne vraća praznih ruku kad je već prešao toliki put... Prvi vlasnik Izraz „prvi vlasnik“ znači da ste vi zaista prvi vlasnik, to jest, kupili ste ga kao potpuno novo vozilo, a ne da ste prvi i jedini vlasnik od kada je auto uvezen u Srbiju. Imajte u vidu da ćete mnoge potencijalne kupce u startu odbiti ukoliko pokušate da im „prodate“ ovu priču. Servisna knjižica Ukoliko prodajete auto star desetak godina sa servisnom knjižicom u koju su upisana tri mala servisa i pritom u oglasu naglašavate postojanje servisne knjižice, jedino što možete da postignete jeste gubitak poverenja potencijalnog kupca. Istina, teže je naći nešto stariji automobil sa originalnom servisnom knjižicom.

Korišćenje velikih slova Generalno, na internetu se pisanje velikim slovima smatra vikanjem, što je nepristojno. Mnogi su, međutim, uvereni da će tekst oglasa (opis oglasa) privući više potencijalnih kupaca ukoliko bude napisan velikim slovima. Ne osuđujemo nikoga – samo pokušavamo da pomognemo da vaš oglas bude što pregledniji i čitljiviji. Stoga, bićemo konkretni i daćemo nekoliko primera: Primer 1: PERFEKTNO

STANJE,

DIGITALNA NOV,

5

KLIMA,

LICNO

SAM

OPREMA,

BEZ

SERVISNA

I

ALU

KSENONI, GA

UVEZAO

ULAGANJA, RACUNI

OD

FELNI, AUTO IZ BEZ PRVOG

DUPLA JE

NEMACKE,

KAO FUL

OGREBOTINE, DANA

IZ

OVLASCENOG NA

SERVISA,

198.000

KM,

VELIKI

KOZA,

SERVIS

MOGUCA

URADJEN

SVAKA

PROVERA,

GARANCIJA NA LEGALNOST Primer 2: Perfektno

stanje,

KSENONI,

auto

iz

je

NEMAČKE,

ogrebotine, IZ na

5

alu KAO

ful

198.000

NOV,

I

RAČUNI

koža,

digitalna sam

BEZ

SERVISA,

km,

dupla lično

oprema,

SERVISNA

OVLAŠĆENOG

felni,

ga

klima, uvezao

ULAGANJA, OD

veliki moguća

PRVOG servis

bez DANA urađen

svaka

provera,

garancija na LEGALNOST. Primer 3: - Perfektno stanje - 5 alu felni - dupla digitalna klima - KSENONI - auto je KAO NOV - lično sam ga uvezao iz NEMAČKE - ful oprema - BEZ ULAGANJA - bez ogrebotine - SERVISNA I RAČUNI OD PRVOG DANA IZ OVLAŠĆENOG SERVISA - veliki servis urađen na 198.000 km - koža - moguća svaka provera - garancija na legalnost. Primer 4: Perfektno Ksenoni.

stanje. Auto

je

5 kao

alu

felni.

nov.

Lično

Dupla sam

digitalna ga

klima.

uvezao

iz

Nemačke. Servisna Veliki

Ful i

oprema.

računi

servis

od

Bez prvog

urađen

na

ulaganja. dana

198.000

iz

Bez

ogrebotine.

ovlašćenog km.

servisa.

Koža.

Moguća

svaka provera. Garancija na legalnost. Primer 5: Perfektno Ksenoni.

stanje. Auto

5

je

alu

kao

felni.

Dupla sam

digitalna ga

klima.

nov.

Lično

uvezao

iz

ulaganja.

Bez

ogrebotine.

Servisna

iz

ovlašćenog

servisa.

Nemačke. Ful i

oprema. računi

Veliki

servis

Bez od

prvog urađen

dana na

198.000

km.

Koža.

Moguća

svaka provera. Garancija na legalnost. Važno je da bude pregledno Koja verzija vam se najviše sviđa i zašto? Setite se toga sledeći put kada budete postavljali oglas. Pravila ne postoje. Pišite kako smatrate da je najbolje i najpreglednije. Kombinujte – napravite jedan pasus od nekoliko rečenica, zatim naglasite nekoliko reči velikim slovima, pa „izlistajte“ još opisa kao u 3. primeru. Koristite VELIKA SLOVA samo kada želite nešto da NAGLASITE. Tako će oglas biti MNOGO lakši za čitanje, a poruka koju želite da pošaljete biće mnogo upečatljivija. Ako imate mnogo teksta, podelite ga na pasuse (biće mnogo lakše za čitanje). Ono najvažnije naglasite, a ono manje važno stavite u jedan pasus. Takođe, poštujte osnovna gramatička pravila – bar što se tiče tačke i zareza. Ne možete da zamislite koliko je naporno čitanje teksta bez tačaka i zareza ili bez razmaka nakon njih. Ne preterujte ni sa znacima uzvika. I koristite kvačice. Nemojste slovo „č” pisati kao „c”, ili „š” kao „s”. Gramatika na brzinu - Posle tačke, zareza, dvotačke i ostalih znakova ide razmak

- Pre tačke, zareza, dvotačke i ostalih znakova ne ide razmak - Nova rečenica počinje velikim slovom - Dovoljan je jedan znak uzvika (nisu potrebna tri ili više) - Pojedine celine u rečenici odvajajte zarezima 1) „odlična Alfa prešla130.000 full bez kože vozila žena maksimalno utegnuta neudarana nema problema sa diznama dodatna oprema uvezena iz Nemačke“ 2) „odlična Alfa, prešla130.000, full bez kože, vozila žena, maksimalno utegnuta, neudarana, nema problema sa diznama, dodatna oprema, uvezena iz Nemačke“ Imajte u vidu da korišćenje tačke i zareza ide vama u korist, pošto će potencijalni kupac lakše razumeti šta ste hteli da kažete.

Kupci vole da čitaju opise Svaki kupac želi da prikupi što više informacija o automobilu pre nego što proglasi „finaliste“. Mnogi prodavci, međutim, ne žele time da se zamaraju – popune osnovne podatke, a u opis ukucaju samo npr. „Vredi pogledati“. Budite kreativni, ubacite još nešto; možda će vam malo više truda doneti nekoliko stotina evra više. Ne opisujte prethodnog vlasnika Vozila žena. Vozio penzioner u Nemačkoj. Vozila doktorka u Austriji, samo vikendom do megamarketa. Tetka se vratila iz Australije, kupila auto, nije ga ni vozila, a sad ide kod ćerke u Ameriku, pa treba hitno da ga proda... Ili opisujte ako želite, ali imajte u vidu da se takvim opisima retko veruje. Naravno, naivnih uvek ima. Totalni ful ili ful fulova?

Ful oprema, totalni ful, ful fulova... Ovi izrazi su vrlo česti ali ponekad i zamorni jer zvuče kao da automobil opisuje tinejdžer zaljubljen u poznati domaći film „Rane”. I dok još i nije strašno napisati „ful oprema” predstavljajući mešavinom našeg i engleskog jezika da automobil ima svu moguću opremu, „totalni ful” ili „ful fulova” je već previše. Naravno, ne želimo da vas obeshrabrujemo po ovom pitanju, ali ipak nije loše razmisliti o tome kakvu sliku o prodavcu koji koristi ove izraze stvore potencijalni kupci čitajući napisano. Zato nije na odmet ozbiljnije se posvetiti rečenicama koje opisuju vozilo. Zaključak Sve u svemu, ne postoje strogo definisana pravila za pisanje auto oglasa. Ovim tekstom želeli smo da vam, iz iskustva, ukažemo na klišee koji deluju odbojno i uz pomoć nekoliko saveta pomognemo prilikom prodaje ili kupovine automobila. Stoga: - Pazite na tačnost podataka - Postavite što više fotografija - Pazite na kvalitet fotografija - Nađite pristojnu lokaciju za slikanje - Potrudite se da napišete privlačan opis oglasa, ali pazite da ne preterate. Ako se izgubite u sopstvenom preterivanju ili neistini, lako ćete izgubiti kupca - Trudite se da opis bude pregledan i čitljiv Obratite pažnju i na gramatiku

Formalnosti prilikom kupoprodaje vozila Jedno od najčešćih pitanja sa kojim se suočavaju kupci ili prodavci (fizička lica) prilikom trgovine automobilima jeste kako sastaviti zakonski validan kupoprodajni ugovor sa adekvatno navedenim podacima o vozilu. Najčešće se traže primeri na internetu ili od nekoga ko je ovaj proces nedavno prošao. Kako bismo vas poštedeli muka oko toga gde da ga pronađete i kako on treba da izgleda, sajt www.polovniautomobili.com je, u saradnji sa našim advokatima, napravio šablon ovog ugovora koji možete koristiti u svakoj prilici. Takođe, naveli smo i koje sve formalnosti morate obaviti prilikom kupoprodaje vozila, od toga koji su prvi koraci nakon zaključivanja ugovora (plaćanje poreza i njihovih rokova), prepisivanju punomoćja, do toga na šta bi kupac, odnosno prodavac, morali da obrate pažnju kada su u pitanju podaci, pravni status vozila, registracija, ispravnost novca i slično. U dokumentu smo predstavili i koji parametri utiču na visinu carine prilikom uvoza automobila i kako se ona obračunava. Prilikom kupoprodaje vozila neophodno je obaviti niz pravnih radnji, a poželjno je obratiti pažnju i na dodatne pravne aspekte, sve u cilju zakonski ispravne kupovine, odnosno prodaje vozila. Preuzmite ugovor Preuzmite ovlašćenje Prvi korak nakon zaključenja ugovora: 

Porez na prenos apsolutnih prava u iznosu od 2,5% od vrednosti vozila.

Kada kupac i prodavac postignu dogovor o kupovini odnosno prodaji vozila, pristupaju zaključenju ugovora, a nakon toga Kupac plaća porez

koji iznosi 2,5% od procenjene vrednosti vozila po zvaničnom AMSS katalogu i vrši preregistraciju vozila na svoje ime. Obveznik poreza na prenos apsolutnih prava prema Zakonu o porezima na imovinu jeste Prodavac, međutim u praksi se to kupoprodajnim ugovorima uvek prebacuje na Kupca. Po potpisivanju kupoprodajnog ugovora, rok za plaćanje poreza na prenos apsolutnih prava je 15 dana u poreskoj upravi u opštini prodavca. Porez na promet apsolutnih prava iznosi 2,5% od vrednosti vozila po zvaničnom katalogu AMSS, a kada je prodavac polovnog vozila Privredni subjekat koji je obveznik PDV, Prodavac obračunava i PDV u iznosu od 20%. Za polovna vozila koja su nabavljena posle 2005 godine prilikom kupoprodaje se ne obračunava PDV shodno članu 6, stav 1, tačka 2 Zakona o porezu na dodatu vrednost (sva novija vozila koja se ne kupuju iz uvoza). Dakle, bez obzira na obavezu obračunavanja PDV ili ne, u svim slučajevima, plaća se i porez na prenos apsolutnih prava u iznosu od 2,5% od vrednosti vozila. Ugovorne strane se mogu dogovoriti i da će se preregistracija vozila vršiti naknadno, a da će se vozilo određeno vreme voziti po punomoćju. I u ovom slučaju Kupac bi trebalo da zaključi validan kupoprodajni ugovor radi sigurnosti i dokazivanja da je kupoprodaja izvršena u slučaju spora. Punomoćjem se ovlašćuje Kupac da može da raspolaže vozilom po svom nahođenju, da ga koristi i upravlja vozilom u zemlji i inostranstvu, da može da ga dalje proda i obavi sve druge pravne i faktičke radnje u cilju raspolaganja vozilom. Organi unutrašnjih poslova u praksi zahtevaju da ovakvo punomoćje bude overeno u sudu. Kupac bi trebalo da obrati pažnju na sledeće: 

Da uradi proveru i poređenje podataka iz saobraćajne dozvole, lične karte i samog vozila (ime vlasnika, broj motora i šasije i sl.)



Da proveri pravni statusa vozila u Registru založnog prava na internet sajtu Agencije za privredne registre www.apr.gov.rs . Ovo je posebno važno ako se vozilo ne kupuje od dilera, već od fizičkog lica. Ako se kupi vozilo koje je opterećeno založnim pravom banka, odnosno drugi poverilac u slučaju neredovnog izmirenja duga, može da vrši prodaju založenog vozila.



Da preuzme vozilo vozilo sa rezervnim ključevima, a ukoliko se preuzimanje vozila odlaže konstatovati u ugovoru da do preuzimanja vozila za eventualnu štetu odgovara prodavac.



Obratiti pažnju da u ugovoru o kupoprodaji vozilo bude precizno opisano, da postoji klauzula u kojoj Prodavac tvrdi da vozilo nije otuđio ili opteretio i da postoji klauzula u kojoj Prodavac izjavljuje da je primio novac.



Ako je vozilo sa drugog registarskog područja od opštine na kojoj je prodavac, moraju se odjaviti tablice u mestu izdavanja registarskih tablica i tu platiti porez

Prodavac bi trebalo da obrati pažnju na sledeće: 

Da proveri ispravnosti novca, najbolje posredstvom neke agencije za posredovanje i registraciju vozila



Da obrati pažnju da u ugovoru o kupoprodaji bude navedeno šta je sve predato Kupcu (rezervni ključevi, saobraćajna dozvola, polisa osiguranja i sl.), da stoji klauzula koja je kod nas uobičajena odnosno da sve troškove, takse i poreze snosi kupac, te da stoji klauzula da se vozilo kupuje u viđenom stanju.

Carinska osnovica i visina carine pri uvozu polovnih vozila U zemljama Evrope, osim Italije, kupac koji želi da izveze kupljeno vozilo (Nemačka, Belgija, Austrija, Švajcarska itd) dužan je da na vozilo stavi COLL tablice (privremena registracija do izlaska

iz te zemlje) koje mu daju vremenski period po izboru (15-30 dana) da izađe iz te zemlje. Postoji naknada koja se plaća u zavisnosti od vremenskog perioda koji se izabere. Kada se priloži dokumentacija na graničnom prelazu, granična špedicija izdaje graničnu prijavu-propratnicu (vrednost propratnice je od 20€ do 50€) koja se prilaže prilikom carinjenja. Za sva fizička i pravna lica po ulasku u Srbiju važi zakonski rok od 72 sata predaje dokumenata na carinarnicu. Razlika je u tome što fizička lica moraju raditi carinjenje na opštini - gradu koji im je u ličnoj karti a pravna lica imaju pravo izbora mesta carinjenja (bilo koji grad u Srbiji). Carinske osnovice za vozila se uzimaju iz kataloga koji se razlikuju po zemlji porekla-registracije vozila. Carina određuje vrednost vozila uz pomoć ovih kataloga a ne po računu ili fakturi, odnosno ako je iznos na kupoprodajnom ugovoru - fakturi ispod cene koju carina odredi, onda će se uzeti veća cena. Ako je iznos ugovora – fakture veća od one koju carina izračuna, opet će se uzeti u obzir veći iznos. Parametri koji utiču na visinu osnovice za carinjenje polovnih vozila su: 

Marka i tip vozila



Godina proizvodnje vozila



Kubikaža i snaga motora



Pređena kilometraža



Pogonsko gorivo



Broj vrata na vozilu

Carinska osnovica ili cena vozila određena ovim kriterijumima će biti uvećana za;



Troškove prevoza (15,000 – 30,000 din. u zavisnosti iz koje zemlje dolazi i da li je vozilo na kamionu ili ulazi u Srbiju na točkovima)



Opšta Carinska stopa 12,5%



Carinska stopa za vozila iz EU zavisi od vrste motora i kubikaže



Od 01.Januara 2013. godine automobili sa dizel motorom od 1.500 do 3.000 kubika i "benzinci" od 1.000 do 1.500 kubika biće uvoženi bez carine. Za benzince do 1.000 i dizelaše do 1.500 kubika carina će biti smanjena sa pet na 2,5 odsto.



PDV 20% (carinska osnovica + troškovi prevoza + carina)

Kako se cenkati prilikom kupoprodaje automobila? Prodajete ili kupujete polovan automobil. Svesni ste da morate da pregovarate, ili narodski rečeno cenkate, ali kako? Pročitajte šta je sve potrebno da znate tj. kako bi trebalo da se ponašate u toj situaciji. Cenkanje je veoma komplikovana tema, iako na prvi pogled deluje da tu nema velike filozofije. Ako kupujete, trudite se da izvučete što nižu cenu, ako prodajete, tražite što višu – to je jasno, ali kako pobediti u ovom malom ratu? Budimo realni, ukoliko niste prirodan talenat za cenkanje, ne postoji takvo uputstvo ili „instruktor“ koji će vas pretvoriti u „profesionalca“. Ipak, određeni saveti mogu da olakšaju kupoprodaju, ali samo ukoliko imate hrabrosti da ih ispratite i budete umereni u njihovoj primeni. Stoga ovaj tekst posmatrajte kao malu pomoć onima koji ne vole da pregovaraju. Iskusni će verovatno naći zamerke, pa ih pozivamo da podele svoje mišljenje putem komentara.

Univerzalni saveti 1)

Uradite domaći

Čim vas kupac/prodavac uhvati u laži, iskoristiće to da utiče na cenu. Potezaće tu temu i kasnije u toku pregovaranja, svaki put kad poželi da obezvredi neki vaš argument. Internet auto oglasi su osnovni „udžbenik“. Dobro se upoznajte sa cenama automobila kao što je vaš. Ne fokusirajte se na isto godište; gledajte i nekoliko godina starije i mlađe. Ne ograničavajte se ni po pitanju goriva. Mnogi kupci tokom traženja polovnog vozila u obzir uzimaju i dizelaše i benzince. Tako ćete moći da presečete suprotnu stranu ukoliko počne da vas bombarduje netačnim primerima. 2)

Odredite donju/gornju cenu

Obavezno odredite krajnju cenu do koje ste spremni da idete. Koliko god to logično zvučalo, mnogi prodavci/kupci ne postavljaju granicu preko koje neće ići, već misle da će se to rešiti samo od sebe tokom procesa kupoprodaje. 3)

Ne skrećite pogled!

Budite spremni na razne psihološke igrice. Ubeđivanja, navođenja izmišljenih primera, laganje po pitanju cena konkurencije, podsmeh, agresivnost, vikanje, mahanje rukama, dramatično okretanje leđa i odlazak, pa povratak sa novom ponudom... Budite spremni na sve i gledajte „protivnika“ u oči. Skretanje pogleda on će protumačiti kao nesigurnost. Saveti za kupce 1)

Pobedite stidljivost

Ukoliko ste stidljivi, svaki pokušaj spuštanja cene unapred je osuđen na propast, pošto će prodavac smatrati da ste nesigurni. Ne brinite o tome da li će se prodavac uvrediti ukoliko mu ponudite znatno nižu cenu od one koju traži. On je svestan da će svaki potencijalni kupac

pokušati da uradi isto to. Njegova reakcija će verovatno biti preuveličana, neretko na granici drame. Stoga zaboravite na tuđa osećanja i ne mislite o tome kakav ćete utisak ostaviti na prodavca – ne idete na razgovor za posao, već je cilj da dobijete automobil za što manje novca. U slučaju da ste svesni da niste na nivou zadatka, pomirite se sa realnošću i pozovite nekog prijatelja/rođaka da pregovara umesto vas. Pomaže i čašica žestokog pića (samo ukoliko ne vozite). Činjenica je da mnogi ljudi jednostavno nisu rođeni za cenkanje. Čak i oni koji se inače fantastično snalaze u komunikaciji sa drugima, često imaju problem kada se nađu u ovakvoj vrsti konflikta. 2)

Ponesite fotoaparat

Fotoaparat će pokazati prodavcu da ozbiljno pristupate proveri automobila. Pregledajte slike kada se vratite kući i pozovite prodavca – bez detaljnijih objašnjenja mu dajte ponudu i recite da ste dobro proučili sve fotografije, naročito one odozdo. Malo blefiranja ne škodi... 3)

Upoznajte se sa ponudom na tržištu

Podrazumeva se da je proučavanje tržišta imperativ. Uz dobru informisanost lako ćete se suprotstaviti tvrdnjama da se takav automobil teško može naći po toj ceni. 4)

Pratite vozilo u oglasima

Ukoliko vam je neko vozilo zapalo za oko, pratite ga. Možda neće biti prodato u nekoliko sledećih meseci, pa će vlasnik odlučiti da spusti cenu. Upravo taj trenutak je možda prilika da nastupite agresivnije na polju cenkanja. Opcija „prati oglas” postoji na našem sajtu i možete je koristiti ukoliko ste registovani i ulogovani sa sajt.

Saveti za prodavce 1)

Nesigurnost košta

Čim potencijalni kupac uoči da ste nesigurni, prepoznaće priliku da krene u napad. Pritiskaće vas sve dok budete predstavljali „laku metu”. Navodiće mane vašeg automobila jednu za drugom, bez pauze, obilaziće oko njega, uzdisaće, coktaće jezikom, vrteće glavom, sagnuće se da osmotri odozdo, pa će vam uputiti dramatičan pogled... Postoji i trik sa nameštenim telefonskim pozivom, u kojem će kupac pred vama ocrniti automobil i namerno reći „prijatelju“ iznad koje cene ne bi išao. Na kraju dolazi ono provereno: „Druže, ja za ovo mogu da ti dam dve hiljade. Njemu treba da se rade pragovi. Meni je šurak limar, pa će on to besplatno da mi sredi. Ne znam koliko ti je ljudi već bilo, ali svi će ti sigurno reći isto ovo što i ja. Treba i da se polira, udaren je, svetli mu ABS... Ako možemo da se dogovorimo, ja ti donosim pare za pola sata. Ako ne, nek’ ti je sa srećom. Videćeš i sam za dva-tri meseca... Za dve i po hiljade može da se uzme Laguna dizel, 2003. godište. Pogledaj po oglasima, da ne misliš da te lažem...“ Ovakav monolog može da traje dugo, a vaše ćutanje samo ohrabruje kupca i produžava agoniju. Zaustavite ga i počnite da navodite prednosti automobila – zimske gume, nov akumulator, garažiran, registrovan još toliko i toliko, uvezen iz Nemačke... Napravite spisak svih „vrlina“ pre nego što kupac dođe i ne libite se da izrecitujete svaku. Ne zaboravite da je on došao kod vas da kupi, a ne vi kod njega da prodate. 2)

Saznajte cene eventualnih popravki

Napravite spisak svih stvari koje bi trebalo da se poprave i nađite najpovoljniju cenu, bez obzira da li je reč o homokinetičkom zglobu,

napuklom vetrobranu ili pocepanom sedištu. Tako ćete moći odmah da se suprotstavite kada počne „napad“, tokom kojeg će kupac pokušati da spusti cenu za 200 evra zbog kvara koji može da se sredi za 100 evra. 3)

Ne pokazujte da vam se žuri – i ne žurite!

Čim „neprijatelj“ uoči znake nestrpljenja ili olakog pristanka na smanjenje cene, prepoznaće vas kao lak plen i krenuti u ofanzivu. Međutim, upravo ovu karakteristiku agresivnih kupaca koriste iskusni prodavci. U startu stave znatno višu cenu, sastave fantastičan tekst oglasa, a zatim glume zbunjenog i neiskusnog vozača, koji će vam zabrinuto i „u poverenju“ reći da mu je novac potreban zbog otplate kredita za stan ili nešto slično. Vi ga pritisnete, on odmah pristane na nižu cenu, odmahujući očajno rukom, ponovo pominjući kredit. Ni ne pomišljate na proveru kod majstora ili dovođenje prijatelja, već donosite novac, u strahu da se ne pojavi drugi kupac. Tek kasnije shvatite da niste vi iskoristili njegovu tešku situaciju, već on vašu pohlepu. Možda ćete utvrditi da ste debelo preplatili automobil koji je više puta udaran, korišćen kao taksi, a motor zreo za generalnu. Nije sve tako crno Na sreću, uglavnom ćete imati kontakt sa pristojnim ljudima koji neće kupoprodaju pretvarati u agoniju. Ipak, zbog retkih pojedinaca budite spremni na sve. Pogledajte sada kako to rade „profesionalci“. Malo humora nije na odmet ali iz ovog inserta može mnogo da se nauči.

Kupovina „stranca“ u Srbiji i šta znači izraz "na ime kupca" Listate internet auto oglase i naiđete na sjajan automobil sa neverovatno povoljnom cenom, ali ima strane registarske tablice. Šta to znači? Da li uopšte može državljanin Srbije da ga kupi i registruje? Nije retkost da u oglasima naiđete na automobil sa stranim tablicama koji se nalazi u Srbiji. Naprotiv, samo na sajtu www.polovniautomobili.com ima ih priličan broj. O čemu je reč? Da li ih sve voze stranci, pošto znamo da građani Srbije ne smeju da upravljaju vozilima registrovanim u inostranstvu? Ima i onih koji ne ispunjavaju Euro 3 standard. Zašto bi njih neko kupio kad ne mogu da se registruju u našoj zemlji. Krenimo redom. Ko može da dođe u Srbiju sa vozilom registrovanim u inostranstvu? Strani državljani, kao i domaći državljani koji žive u inostranstvu, mogu da dođu u Srbiju sa automobilom stranih registarskih oznaka i da ih koriste dok traju razlozi njihovog boravka, kao što su poslovne obaveze, odmor, poseta i slično. Međutim, vozilo sme da ostane u našoj zemlji najviše tri meseca. Ukoliko strani državljanin planira da boravi u Srbiji duže od tri meseca i da nastavi da koristi isti automobil, mora da obavi privremeni uvoz, koji je u potpunosti oslobođen plaćanja uvoznih dažbina. Pritom, stranac mora da ima odoboren boravak u našoj zemlji duži od tri meseca, a vozilo mora da ispunjava Euro 3 standard. Državljani Srbije koji imaju u inostranstvu odobreno privremeno boravište mogu da dođu u našu zemlju sa vozilom registrovanim u inostranstvu i da ga takođe privremeno uvezu ukoliko nameravaju da ostanu duže od tri meseca. I u ovom slučaju važi uslov o ispunjavanju Euro 3 standarda. Ova vozila mogu da ostanu na teritoriji Srbije, sa ili bez prekida, najviše (ukupno) šest meseci u periodu od godinu dana.

Studenti koji dolaze da studiraju u Srbiju mogu privremeno da uvezu „stranca“ uz potpuno oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina za period u kojem ostaju na našem carinskom području isključivo radi studiranja. Isto važi i za strana lica koja dolaze u Srbiju da obavljaju poslove u određenom vremenskom trajanju – privremeno mogu da uvezu automobil na period potreban za obavljanje tog posla. Šta sa onima koji ne ispunjavaju Euro 3 standard? Vozilima koja ne ispunjavaju Euro 3 standard, strani državljani, kao i domaći državljani koji žive u inostranstvu, mogu da dođu u Srbiju, ali ono mora da napusti granice naše zemlje u roku od tri meseca. Njih nije moguće privremeno registrovati. Neki od tih automobila ostaju u Srbiji, kako bi se rastavili i prodavali u vidu rezervnih delova. Kupovina „stranca“ koji NE ISPUNJAVA EURO 3 standard? Pod pretpostavkom da ne spadate u kategoriju vozača koji imaju pravo da voze automobil sa stranim tablicama u Srbiji, koji pritom ne ispunjava Euro 3 standard, jedini razlog da ga kupite jeste uzimanje rezervnih delova od njega za postojeće vozilo, koje svakodnevno koristite (ili prodaju istih). Kupovina „stranca“ koji ISPUNJAVA EURO 3 standard? Ovde imamo dve situacije. Prva se odnosi na automobile koji su privremeno registrovani u Srbiji, to jest, koriste ih stranci na radu u našoj zemlji, studenti ili naši državljani na privremenom radu u inostranstvu. U tom slučaju prenos vlasništva, carinjenje i registracija rade se po utvrđenim pravilima i ne bi trebalo da bude birokratskih problema.

Automobil ne mora da napušta Srbiju kako bi se zbog uvoza prijavio na granici, pošto je već prijavljen i za njega su plaćene razne dažbine za registraciju. Međutim, ako je vozilo u Srbiji bez privremene registracije, situacija se malo komplikuje. Stoga je naš savet da u startu kontaktirate nekog od špeditera koji se bave carinjenjem automobila iz uvoza i uz njegovu pomoć završite čitavu proceduru. Uostalom, špeditera ćete morati da kontaktirate pre ili kasnije. Ukoliko pokušate da dobijete uputstva od zvaničnih institucija, nećete se mnogo usrećiti. Pozovite telefonom ili posetite npr. neku od carinarnica i pokušajte da saznate sve detalje, kontaktirajte MUP, itd. Tradicionalno, nefunkcionalna birokratija predstavlja nepremostivu prepreku svakoj „inicijativi“. Osnovni problem je u tome što propisi i procedure nisu usaglašeni, niti jasno objašnjeni. Pritom, postoje razne „prečice“, „zaobilaznice“ i „rupice“ u zakonu. Dakle, kontaktirajte nekog od špeditera i uz njegovu pomoć obavite uvoz. Gotovo svaka alternativa koštaće vas više novca i neuporedivo više nerava.

Šta tačno znači „na ime kupca“? Izraz „na ime kupca“ znači sledeće: Kada prodavac u oglasu napiše „na ime kupca“, to znači da je na to vozilo plaćena carina (ukoliko se plaća) i porez, tj. da je obavljena čitava procedura uvoza, a da je na kupcu samo da plati troškove registracije. Sam izraz „na ime kupca“ prilično zbunjuje, pošto nije jasno na koje drugo ime bi uopšte mogao da ide? Na ime nekoga ko nije kupac? Dobro, ostavimo to na stranu, reč je o izrazu koji se već ustalio u narodu. Međutim, ni ovde stvari nisu tako jednostavne. Raspitajte se među poznanicima šta ovaj izraz tačno znači. Dobićete veoma različita objašnjenja. Na primer, „to je kad se svi papiri za uvoz rade na tvoje ime“. Ovo ne pije vodu, pošto carinu i

porez plaća onaj ko (bar zvanično) uvozi automobil, a to se određuje na samoj granici i tu nema prostora za manipulaciju, bez obzira da li je reč o fizičkom ili pravnom licu. Međutim, možda ćete s nekim da se dogovorite da date kaparu, a on će da odradi redovan uvoz i da zatim obavite prenos vlasništva. U svakom slučaju, kada u nekom oglasu uočite izraz „na ime kupca“, pozovite i pitajte šta tačno i konkretno to znači i nipošto se ne zadovoljavajte površnim i nepotpunim odgovorima nalik na: „Ma, ako si ozbiljan kupac, lako ćemo to da rešimo“. Pritom ostaje činjenica da se razni detalji procedure uvoza razlikuju od carinarnice do carinarnice (što ne bi smelo da se dešava u iole ozbiljnoj državi), registracija može da se zakomplikuje u zavisnosti od opštine (na primer, ne možete da dobijete potvrdu da ste platili dažbine istog dana ukoliko ne živite u istoj opštini, već morate da dođete sutra, osim ako ne date nešto „za kafu“) i slično. Šta ako se u međuvremenu promene uslovi za uvoz? Ukoliko se u narednih nekoliko godina promene uslovi za uvoz po pitanju Euro standarda, to jest, ako se podigne granica za uvoz sa Euro 3 na Euro 4, za vlasnike „stranaca“ neće biti nikakvih promena. Naime, prilikom podnošenja zahteva za definitivan uvoz vozila, za koje je prethodno bio odobren privremeni uvoz, carinarnica neće pravo uvoza ceniti u momentu podnošenja zahteva za definitivan uvoz jer je isto cenjeno prilikom odobravanja postupka privremenog uvoza. Narodnim jezikom, ako je u nekom trenutku odobren privremen uvoz sa Euro 3 standardom, naknadno će biti odobren i stalni uvoz, bez obzira na promenu uslova za ostala vozila.

Kako ugraditi parking senzore i koliko to košta? Parking senzori su se nekada viđali samo na najskupljim automobilima, a danas im je cena toliko niska da gotovo svako može da ih ugradi.

Parking senzori - možete da ih ugradite sami, u garaži ili na parkingu ispred zgrade ili da prepustite to nekom servisu. Ugradnja je u suštini laka, ali može i da se pogreši.

Neophodno je da se buši branik, mada postoje i verzije koje se lepe sa unutrašnje strane branika i postavljaju iznad/ispod registarske tablice. Cene variraju u širokom rasponu, što verovatno važi i za kvalitet, mada su vozači uglavnom zadovoljni i najjeftinijim proizvodima iz Kine.

Ugradnja parking senzora u servisu Uglavnom možete da birate hoćete li sami da kupite parking senzore i donesete ih na ugradnju ili da vam ugrade one koji određeni servis ima u ponudi. Neki servisi jednostavno ne žele da rade sa neproverenim uređajima, pošto ne mogu da garantuju za njihovo funkcionisanje, što je potpuno razumljivo. Cena ugradnje vaših parking senzora (dakle, samo „ruke“), kreće se od oko 1.500 dinara naviše. Verovatno može da se nađe i jeftinije. Najskuplje je, naravno, u ovlašćenim servisima, koji su obavezni da isprate standarde proizvođača automobila po pitanju kvaliteta uređaja, cene radnog sata i slično. Na primer, u jednom od servisa senzori mogu da se kupe za 35 evra, a ukoliko želite da vam ih i ugrade koštaće 55 evra. Imate internet, imate telefon – tražite i zovite kako biste našli najbolju ponudu, a na vama je da odlučite šta je najbolja ponuda, tj. odnos kvaliteta i cene. Uradi sam – ugradnja parking senzora Kada kupite parking senzore, dobićete četiri senzora (ukoliko ih ugrađujete samo pozadi), centralnu jedinicu, displej (postoje razne vrste, a može i bez njega), burgiju za bušenje rupa na braniku, plastične vezice i ostalo što je potrebno. Međutim, može se desiti da ne dobijete sve „neophodne sitnice“, naročito ukoliko kupujete preko interneta, pa se dobro informišite pre

nego što donesete konačnu odluku. Takođe, ne zaboravite da proverite sve prilikom preuzimanja robe. Procedura ugradnje je slična kod svih vozila, ali u ovom slučaju naročito važi ona poslovica – triput meri, jednom seci. Pre ugradnje dobro proučite uputstvo koje ste dobili u paketu – možda će biti na srpskom, a možda na prilično lošem engleskom jeziku. Imajte u vidu da kod nekih automobila na branicima već postoje obeležena mesta (sa unutrašnje strane) predviđena za postavljanje senzora.

Procedura – samostalna ugradnja Sve može da se završi za manje od sat vremena. Potreban alat: -

Bušilica

-

Krstasti šrafciger

-

Izolir traka

-

Metar

-

Marker/flomaster

-

Tzv. molerska traka

Važno – pre kretanja na posao napravite plan šta ćete i kako da radite. Verujte, tako ćete uštedeti mnogo vremena i nerava. Premerite branik i odredite tačke na kojima želite senzore. Ne zaboravite da su važni i ugao i visina postavljanja. Senzori bi trebalo da budu postavljeni vertikalno, ne ukoso na gore ili dole, pošto (navodno) u nekim slučajevima to može da predstavlja problem – nisu svi senzori isti, tako da ima izuzetaka. Imajte u vidu da ukoliko pogrešite po pitanju visine postavljanja, udaljenosti među senzorima i slično, može da dođe do lošije preciznosti – sistem će i dalje funkcionisati, ali neće biti precizan kao što bi trebalo. Senzori postavljeni visoko na branicima terenaca obavljaće svoju funkciju sasvim dobro, ali ako je reč o niskom vozilu sa nisko postavljenim senzorima, postoji mogućnost da se jave smetnje zbog nebitnih objekata na tlu ili samog tla. Vrlo korisna može da bude tzv. molerska traka. Zalepite je na visinu koju želite, a zatim na njoj obeležite tačke za bušenje. Probušite rupe u braniku, ubacite žice i instalirajte senzore. Zatim žice senzora treba ubaciti u prtljažni prostor kroz postojeće otvore. Skidanje branika je kod nekih automobila neophodno, a kod drugih može znatno da ubrza rad i pojednostavi proceduru. Samo skidanje može da bude brzo i jednostavno ili da oduzme mnogo vremena i nerava, u zavisnosti od osobe koja to radi (u najvećoj meri) i od modela. Većina senzora se samo utiskuje u novonastale otvore na braniku, ali postoje i verzije sa osiguravajućom maticom sa zadnje strane.

Od svakog senzora vodi kabl do centralne jedinice – obeleženi su slovima ili brojevima. Centralnu jedinicu smestite negde u prtljažnik. Sledi povezivanje centralne jedinice sa svetlom za rikverc ili „zvanično“ – sa svetlom za vožnju unazad. Dakle, svaki put kada ubacite menjač u rikverc, parking senzori će se aktivirati. Zatim postavljate displej na mesto koje vam odgovara. Nekada je bilo neophodno provlačenje kablova od centralne jedinice do displeja, ali danas su uobičajeni uređaji sa bežičnom komunikacijom između centralne jedinice i displeja. Displej možete da postavite bukvalno na svako mesto - nisu retki slučajevi postavljanja u zadnji deo automobila, npr. iznad zadnjeg stakla, tako da gledate u njega ukoliko se okrećete i gledate kroz zadnje staklo tokom parkiranja.

Farbanje senzora Gotovo svi senzori mogu da se farbaju u boju automobila, ali postoje i oni kojima to može da smeta. Cena farbanja zavisi od mnogo faktora – možete to da obavite sami ili kod profesionalaca. Prvo ide prajmer, pa boja i lak, ukoliko je potrebno (u zavisnosti od vrste boje). Reč je o malim površinama, te neće biti veliki problem ukoliko „promašite“ nijansu, mada se mnogi vozači toga užasavaju. Ponekad mogu da se nađu i već obojeni senzori. Ugradnja parking senzora bez bušenja?! Postoje i parking senzori koji mogu da se ugrade bez bušenja branika. Reč je o trakama koje se lepe sa zadnje strane branika ili o senzorima koji se postavljaju iznad registarske tablice. Obe vrste mogu da se nađu kod nas u prodaji. Trake koje se lepe rade na elektromagnetnom principu, mogu da se skraćuju makazama na potrebnu dužinu, a dalje se povezuju i funkcionišu po sličnom principu kao i klasični senzori. O prednostima i manama po pitanju samog funkcionisanja u odnosu na klasične, ne može da se govori bez direktnog upoređivanja dva konkretna uređaja. Što se tiče montiranja, branik mora da se skida, a treba biti i prilično obazriv prilikom lepljenja... Mnogi su skeptični u vezi ovih senzora na primer, proizvođači automobila se i dalje drže klasičnih, ultrazvučnih sistema. Takođe, ne verujte slepo promotivnim video klipovima koje možete da nađete na Internetu, pošto teže da vas ubede kako klasični, ultrasonični parking senzori propuštaju da detektuju razne prepreke. Oni se aktiviraju tek kada vozilo počne da se kreće – kada se vozilo zaustavi, zadržavaju poslednju informaciju i nastavljaju „odatle“ kada

ponovo krenete. Neki vozači nisu zadovoljni njihovim funkcionisanjem kada se krećete zaista sporo. Parking senzori koji se montiraju iznad registarske tablice – vozači su generalno zadovoljni njihovim radom. Ne montiraju se baš tako lako, kao što u pojedinim reklamama prodavci žele da predstave. Postoje i verzije koje se montiraju ispod tablice, mada su, u zavisnosti od uređaja moguće obe opcije, a može da se kupi i čitav ram za tablicu sa ugrađenim senzorima. Njihova glavna mana je slabija osetljivost na prepreke koje „prete“ ćoškovima automobila, obzirom da su senzori koncentrisani na sredini. Preciznost parking senzora Aktiviraju se npr. na oko dva metra od prepreke, a konstantno pištanje, što znači da treba da se zaustavite, počinje uglavnom na 30 centimetara. U opisu nekih senzora tvrdi se da su mnogo precizniji, to jest, do 10 ili 20 centimetara. Obzirom na raznolikost ponude, kao i na činjenicu da se kod nas uvozi, što legalno, što nelegalno, obilje parking senzora sumnjivih karakteristika, nakon ugradnje treba ih dobro testirati.

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF