Istorija Arhitekture i Naseljavanja u Srbiji 2 Preromanika

December 23, 2016 | Author: Miljan Okuka | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

History...

Description

II ПРЕДАВАЊЕ 2014-15.

ИСТОРИЈА АРХИТЕКТУРЕ У СРБИЈИ

РАНИ СРЕДЊИ ВЕК ПРЕРОМАНСКА АРХИТЕКТУРА

Рани средњи век



Византија је у време Јустинијана (6 век н. e.) као наследник Источног Римског царства доминирала подручјем Балкана.



Сукобљавала се са варварима – Источним Готима, Гепидима, Сарматима, Аварима и Словенима.



Словени долазе на простор око Саве и Дунава у другој половини 7. века. Име им се први пут помиње у називу Мало - Азијског града Гордосервона 680 - 681. год., насељеног становништвом са Балкана у оквиру колонизације Византијског царства.



Византија се у почетку борила против продора других народа, а касније их је асимилирала као културно јача средина.

Рани средњи век



У Панонској низији се поред Јужних Словена насељавају Угари (од краја 9. века), а источни део Балкана заузимају Бугари (од 8. века).



Западни део Балкана заузимају Франци, који почетком 9. века освајају Далмацију.



Ситуација на Балкану се стабилизује до 9. века када се стварају прве државице, односно зачеци феудалног друштвеног система – жупе као територијалне јединице и жипани као родовске старешине.

држава Људовита Посавског – око Драве, Саве и Дунава држава кнеза Трпимира у Далмацији држава кнеза Властимира у Рашкој (са синовима Мутимиром, Гојником и Стројимиром)  држава Михајла Вишевића у Захумљу   

ХУМ И ЗАХУМЉЕ – Далматинско приморје (Мљет, Пељешац и Стон) ТРАВУНИЈА – област око Требиња ДУКЉА ИЛИ ЗЕТА – Doclea, код старе Рибнице (дан. Подгорице) и око Скадарског језера РАШКА – око старог Раса (код дан. Новог Пазара)

Рани средњи век        



Срби су своју власт проширили на простор од Цетине до Бојане - у унутрашњости до Косова поља. У 9. веку најзначајније области су Зета и Рашка. Почетком 10. века Бугари су под царом Симеоном освојили целу територију Балкана. Средином 10. века кнез Часлав просторе Балкана враћа у састав Зетске државе, а у њен састав улази и Травунија. Током 11. века Рашка се ослања на Византију и ратује са Угарима. Улази у састав Самуиловог царства. Од 1018. Рашка је поново под Византијом. У 11. веку седиште Зетске државе је у Дукљи. Владари, почевши од кнеза Војислава, се боре за осамостаљење у односу на Византију. Кнез Михаило Вишевић (1052-1082), из Захумља, је са Зетом повезао и српске земље у унутрашњости. Вешто је балансирао између Цариграда и Рима и 1077. добио краљевске ознаке. Његов наследник Бодин (1082-1101) се ослањао на Нормане, противнике Византије. То је врхунац моћи Зетске државе. Он поред Травуније, Захумља и Зете влада и Рашком и Босном.

Рани средњи век



На челу државе је био владар, поред њега су билe велможе – властела (родовске сарешине – жупани), сељаци су били кметови или себри



Властелини су вероватно живели у земљаним утврђењима штићеним дрвеним палисадама - насеља градинског типа, у којима су биле њихове палате – дворови, грађени од дрвета.



Кметови су живели у селима у којима су куће за становање биле брвнаре у планинским пределима и бондручаре у равници.



Привреда је примитивна – баве се земљорадњом и сточарством.

Рани средњи век



Словени су се на територији Византијског царства асимилирали и примили су хришћанство од 874. год.



Ширило се преко мисионара и монашких редова.



Хришћанство је било неподељено до 1054.



Југоисточни крајеви Балкана су били под утицајем источне православне цркве и Солуна као центра.



Западни и приморски крајеви су били под утицајем западне цркве и Барија у Јужној Италији. У Бару је формирана надбискупија.



Свештенство помаже учвршћивање власти феудалаца. Властела и владари помажу грађење цркава и манастира, они су ктитори. Верске, сакралне, грађевине се граде од камена.

Прероманска архитектура – од почетка 9. до краја 11. века (поједине цркве су из 12. века)



Стилски и просторни концепт сакралних грађевина је јединствен на целом подручју и има опште карактеристике западне прероманске архитектуре.



Постоје извесне специфичности, везане за поједина подручја.



Присутно је велико богатство просторних решења.



Грађевине су малих димензија и примитивне технике грађења у ломљеном и притесаном камену.

Прероманска архитектура

Основни типови црквених грађевина 1.

Грађевине подужног плана

- Једнобродне цркве правоугаоне основе са кулом на западној страни (дрвена конструкција) - Тробродне базилике правоугаоне основе са кулом на западној страни (дрвена конструкција) - Једнобродне цркве правоугаоне основе са сводном конструкцијом (без или са кубетом)

Једнобродне цркве правоугаоне основе са сводном конструкцијом

-

Цркве су малих димензија, наос је правоугаоне основе. Над наосом су полуобличасти или крстасти сводови. Покривене су дрвеном кровном конструкцијом, која формира двоводни кров. Кубе је четвртасто и има четвороводни кров. Олтарске апсиде су унутра полукружне, а споља четвртасте; или полукружне и унутра и споља.

Једнобродне цркве правоугаоне основе са сводном конструкцијом Наос је подељен на два-три травеја са јаким прислоњеним пиластрима који носе попречне луке. Имају полукружне нише.

Црква св. Томе у Кутима (Бока Которска), 10 или 11. век

Црква св. Михаила у Стону (Пељешац)

Једнобродне цркве правоугаоне основе са сводном конструкцијом Уколико постоји, мало кубе излази непосредно из крова или је кров са надвишеним деловима у виду трансепта.

Црква св. Ђорђа у старој Рибници (Подгорица)

Једнобродне цркве правоугаоне основе са сводном конструкцијом Црква св. Петра у Бијелом Пољу – саградио кнез Мирослав, брат Немањин, у другој половини 12. века (натпис на порталу)

Има подужни и попречни свод (у средњем ужем травеју) са коцкастим кубетом у средишту. На крову је крстообразни облик, споља изгледа као тробродна базилика са попречним трансептом. Испред наоса је накнадно изграђена припрата са две високе куле.

Од цркве св. Луке у Котору (1195. год) сматра се као почетак романске архитектуре, кубе је на пандантифима (конструктивно кубе) што је утицај Византије.

Прероманска архитектура

2. Грађевине централног плана

-

Основе слободног крста са кубетом

-

Ротонде са кубетом

-

Триконхалне или тетраконхалне основе са кубетом

Основе слободног крста са кубетом

- Црква св. Крста у Нину поч 9. века

Ротонде са кубетом

црква св. Петра и Павла код старог Раса, 9. век (обновљена у 12. веку) има отворену галерију, купола се носи на четири снажна пиластра и на угаоним тромпама. Купола има тамбур (по предању у њој је крштен Немања).

Мултиконхалне и триконхалне основе са кубетом

мултиконхалне  Црква у Ошљу код Стона

триконхалне  Црква код Затона на Лиму

3. Комбиновани план

Комбиновање плана једнобродне цркве и триконхоса. Црква Пречисте Крајинске на Скадарском језеру

Техника зидања и материјали

Ломљени и притесани камен. Зидови су велике дебљине. Техника зидања је примитивна. За грађење се понекад користе и материјали са порушених античких грађевина (сполие).

Петрова црква код старог Раса

Конструкција сводова и купола је доста архаична и неусавршена. Примењују се луци и сводови, а за апсиде конхе. Луци су полукружни, сводови су полуобличасти и крстасти (без ребара). Кубета израстају непосредно из крова. Прелаз из квадратне у кружну основу врши се помоћу тромпи.

Петрова црква код старог Раса – Прелаз из полигоналне у кружну форму са тромпама

приказ тромпи и пандантифа

ОБРАДА ФАСАДА

Главни елементи на фасадама су пиластри и полукружни аркадни фриз испод кровног венца. Понекад су пиластри конструктивни, налазе се на месту пиластера у унутрашњости (подупиру зидове на месту попречних лукова). Понекад су пиластри полукружног пресека (углавном у Хрватском приморју). Код малих цркава пиластри су плитки и имају декоративну улогу, само носе слепи аркадни фриз. Нису конструктивни, не одговарају унутрашњој подели и унутрашњим пиластрима. На кубетима су плитке издужене нише са лучним завршетком. Можда су поједине цркве биле и споља малтерисане.

Црква св. Ђорђа у старој Рибници

Црква св. Петра у Бијелом Пољу

црква св. Петра и Павла, код старог Раса

Отвори прозора су мали, узани и засведени полукружним луком.

Затварају се и каменим транзенама са декоративно обрађеним окулусима. Улази, портали, су архитравни или лучно завршени. Уоквирени су тесаним каменим довратницима и надвратницима. Црква св. Петра у Бијелом Пољу има портал од белог мермера.

црква св. Петра и Павла, код старог Раса

Унутрашња обрада

-

Зидови су у унутрашњости били малтерисани и покривени фрескама, живописом.

Црква св. Ђорђа у старој Рибници

Декоративна камена пластика

-

-

-

-

Постојале су ниске камене олтарске преграде и циборијуми (балдахини) у олтару. Крстионице су имале посебну декоративну обраду, у виду камене пластике. Декоративна камена пластика је била веома богата. Сконцентрисана је на прозорским отворима и олтарским преградама, крстионицама и циборијумима. Пластика је плитка, површинска, и њоме се украшавају предње видне површине.

Декоративна камена пластика

-

-

-

-

Главни мотив је преплет који је скоро увек трочлан (преплетна трака има у средини два удубљења). Користи се геометријски преплет (кругови или кругови и квадрати) и вегетабилан преплет (када се трака комбинује са стилизованим цветом). Обично се геометријски преплет користи за целе површине, а вегетабилан за оквирне траке. Понекад се преплет комбинује са мотивима птица, животиња, грифона или хришћанским симболима (шестокрака звезда или крст).

Декоративна камена пластика са циборијума у цркви св. Трипуна у Котору – 9. век

Превлака – Бока Которска

Св.Тома у Кутима код Херцег Новог

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF