Humana Genetika
May 9, 2019 | Author: Aida Čurić | Category: N/A
Short Description
Humana genetika...
Description
Reprodukcija i Seksualitet Poznata Poznat a su ćeliji.
ćetiri ćet iri raz razlić lićita ita nać naćina ina rep reprod rodukc ukcije ije
moleku mol ekula la
u
1. akumulacuja (unośenje supstanze supstanze u organizam organizam putem ishrane) ishrane) 2. sinteza uz pomoć enzima (ukljućuje i akumulaciju materijala iz kojih se sintetiśu odgovarajuće sustance, a za si sint ntez ezu u su ne neop opho hodn dni i sp spec ecif ifić ićni ni en enzi zimi mi ko koji ji su po prirodi proteini) . sin sintez teza a na na osnov osnovu u mode modela la (Pod (Pod kot kotrol rolom om !ransk !ra nskrip ripcij cije e nasledne osnove "#$, povezuju se %$ u polipeptidne lance) &. au auto tore repr prod oduk ukci cija ja ('ol (' olek ekul uli i "#$ "# $ pred pr edst stav avlj ljaj aju u jedi je dine ne poznate molekule sposone za autoreprodukciju, eplikacija)
MITOZA – KARIOKINEZA KARIOKINEZA ast tk ast tkiv iva a i or orga gana na je re rezu zult ltat at dv dva a fi fizi ziol oloś ośki ki ra razl zlić ićit ita a procesa. *edan predstavlja dugi proces povećanje osnovne mase, rast citoplazme i jedra (+nterfaza) a drugi relativno kratki proces mitoze, deoa ćelije (Profaza !elofaza).
INTERFAZA Period Peri od -i -ivo votn tnog og ci cikl klus usa a (2 (2 ), ), u ko koje jem m su /r /rom omos osom omi i vr vrlo lo aktivni u pogledu transkripcie (01) i replikacije () ćime je uslovljena metaolitićka aktivnost. /romosomi ne pokazuju vidljivu strukturu jer je "#$ odvojena od /istona tj. /romosomi su despiralizovani, hidratisani, slao se oje o je i ra ravn vnom omer erno no su ra rasp spor ore een eni i śt śto o da daje je je jedr dru u ho homo moge geni ni izgled. azlikuju se tri stadijuma3 01, i 02 G1- tadijum je najdu-i i du-ina interfaze zavisi uglavnom od du-ine ovog stadijuma. 4 ovom stadijumu se vrśi sinteza #$ na odree odr eenim nim seg segmen mentim tima a "#$ (0e (0en), n), koj koja a je pra praćen ćena a nas nastaj tajanj anjem em Proteina, meu ostalim Proteine (enzime) neophode za replikaciju "#$. S- tadijum predstavlja fazu u kojoj se vrśi replikacija "#$, u citoplazmi se sintetiśu /istoni i proteini "#$ koji ulaze u jedro i spajaju se sa repliciranim molekulima "#$. G- t tad adij ijum um je na najk jkra raći ći pe peri riod od u ko koji jim m se vr vrśi śi si sint ntez eza a proteina koja ulaze u sastav deonog vretena.
!ROFAZA Prva vid Prva vidlji ljiva va pro promen mena a str strukt ukture ure, , /ro /romos mosomi omi se mog mogu u uoć uoćiti iti u vidu dugih konaca. vaki /romosom se sastoji iz dve /romatide spoj sp ojen ene e ce cent ntro rome mero rom m ($ ($in inet etoh ohor ora) a). . 4 to toku ku Pr Prof ofaz aze e vr vrśi śi se spir sp iral aliz izac acij ija a hr hrom omos osom oma a uz gu gul lje jenj nje e vo vode de śt śto o do dovo vodi di do kondenzacije i prelaza olika, sa aktivnog u transportni.
#a poćetku profaze pojvljaju se dva centriola u lizini jedra koje se oko polovine usled stvaranjem mikrotuula odvajaju i kreću prema suprotnim polovima. 'ikr 'i krot otu uul ule e ul ulaz aze e u sa sast stav av de deo ono nog g vr vret eten ena, a, pr pruu-aj aju u ok oko o centriola kao astralni zraci pored ovih se u deonom vretenu nalaze nal aze i fi firil rile e koj koje e se pru pru-aj -aju u od cen centri triola ola do hro hromos mosoma oma (hromosomske firile). Proces mitose se kod nekih ćelija iljaka nazivaju acentrićna i anastralna mitosa. #uk ukle leo olu lusi si se toko to kom m prof pr ofa aze de des sin inte teg gri riśu śu i ras ra spo pore reu uj ju ravnomerno u formi riosomalnih ćestica u ćeliji. *edrova memrana se fragmentira i postupno isćezava tako da se sadr-aj jedra sloodno meśa sa citoplasmom.
METAFAZA #ajtip #ajt ipić ićni nija ja a o oić ićno no i na najk jkra raća ća fa faza za u mi mito toti tićk ćkoj oj de deo oi, i, segmentacijono vreteno je formirano a hromosomi su maksimalno spiralizovani i dosti-u 112 profaznih hromosoma. 4 ovoj fazi su hromosomi najizrazitiji, kada se mo-e utvrditi njihov roj, olik i velićina. vaki va ki met metafa afazni zni /ro /romos mosom om se sas sastoj toji i od dve hro hromat matide ide, , jed jedna na /romatida je nastala procesom replikacije u interfazi. /romosomi zauzimaju mesto u horizontalnoj ravni (ekvatorjalna ploća). imultana deoa centromera svih hromosoma oznaćava kraj metafaze.
ANAFAZA /romatide se odvajaju i kreću ka suprotnim polovima, hromosomske firile se skraćuju dok se ostale firile deonog vretena izdu-uju. 5irile deonog vretena i centromere centromere su su vrlo itne za kretanje i orientaciju hromosoma u ćeliji.
TE"OFAZA /romatide sti-u na suprotne polove ćelije i jedrova memrana se rekons rek onstru truiśe iśe iz fra fragme gmenat nata a 6, hro hromos mosomi omi se des despir pirali alizuj zuju u i pojavljaju se nukleolusi. 5irile 5ir ile segmentaci segmentacionog onog vret vretena ena isće isćezava zavaju ju i u ekva ekvatori torijalno jalnom m delu de lu će ćeli lije je po poći ćinj nje e ko kons nstr trik ikci cija ja ci cito topl plaz azme me us usle led d će ćega ga se pojavl poj avljuj juje e deo deona na ra razda zda koj koja a se sve viś viśe e use useca ca i pre predva dvaja ja majku ćeliju u dve kćeri ćelije. 4 i ilj ljni nim m će ćeli lija jama ma se ja javl vlja jaju ju fr frag agmo moso somi mi (s (sit itne ne ve vesi siku kule le poreklom golgiev aparata) koje napreuju ka zidovima ćelije, i spajan spa janjem jem cel celulo uloze ze ćel ćelija ija se pre predva dvaja ja na dve kće kćeri ri ćel ćelije ije. . #edostaje deona ploća.
GAMETOGENEZA kup procesa iz kojeg od nediferencirane germinativne ćelije nastaju visoko diferencirane polne ćelije, gameti. astoj se iz tri faze 1. razmno-avanja 2. rasta . sazrevanja 4 periodu razmno-avanja nastaju iz primordijalnih germinativnih ćelija, mitotićkom deoom, gonije koje su slićne u oa pola. 0onije sadr-e diploidan roj hromosoma (2n) kao i somatske ćelije. 5aza rasta je karakterisana difereciranjem spermatogonije i oogonije u primarne spermatocite i oocite. 4 ovoj fazi se kod oocita razlikuju dva perijoda previtelogeneza(sinteza nukleinskih kiselina) i vitelogeneza (akumulacija hranljivih materija). 5aza sazrevanja
('ajosa) se sastoj iz dve deoe ,I redukcijona
i II ekvacijona.
I !ro#a$a %aijose je najdu-i proces koji je podeljen na pet podfaza3 7eptoten, 8igoten, Pahiten, "iploten, "ijakinenzis. 4 "eptote& hromosomi postaju vidljivi kao fini konci. 4 Zi'ote& se hromosomi joś viśe skraćuju i poćinju da konjugiraju. pajanje ćesto poćinje na krajevima koje su vezane jedrovom memranom a zatim se nastavlja celom du-inom hromosoma śto resultira u sinaptićokm kompleksu i usled formiranja ivalenta u la-noj redukciji. 4 !a(ite& se hromosomi i dalje kondenzuju (kraći i delji). %krocentrićni hromosomi se povezuju sa nukleolusom. 4ovoj fazi se vrśi crossing over. 4 )iplote& se nakon odvajanja ivalenta mogu jasno uoćiti & hromatide koje se na izvesnim mestama nisu odvojili, ova mesta se nazivaju hijazme i predstavljaju mesto genetićkog crossing over. 4 )ijaki&e&$is se hromosomi i dalje kondenzuju a hijazme usled toga zauzimaju terminalni polo-aj. #ukleolus se odvaja od hromosoma organizatora, jedrova memrana poćinje da se dezintegriśe.
A*ERA+I,E ROMOSOMA N.MERI/KE A*ERA+I,E !oliploidija3 umno-avanje celog haploidnog seta (n, &n, ...) #astaje endoreduplikacijom, najćeśće dispermijom9 4glavnom śtetna a mo-e iti i normalna pojava endomitozom u ćelijama placente i jetre.
nastala
A&euploidija3 promene u pojedinaćnim parovima #astaju nerazdvajanjem u mitozi ili mejozi asinapsis, desinapsis, hromosomi ulaze u metafaznu ploću kao univalenti śto ima kao posledicu da se centromere homologih parova mogu orientisati prema istom polu ćelije. #erazdvajanjem hromosoma u mejozi nastaju disomićni i nulisomićni gameti. pajanjem aerantnih gameta sa normalnim nastaju trisomićni i monosomićni zigoti. "vostrukom greśkom u mejozi + i ++ nastaju polisomićni zigoti.
Miksopolidija 0 %o$aici$a% 3 dve ili viśe ćelijskih linija sa razlicitim hromosomskim komplementom poreklom istog zigota usled greśke mitoze u postzigotnom stadijumu. %ko greśka nastane rano mozaicizam se mo-e utvrditi u ilo kojo ćeliji. %ko greśka nastane kasno mozaicizam mo-e ostati neotkriven ispitivanjem ćelije samo jednog tkiva. Proliferativna miksoploidija nastaje greśkom mitoze u toku starenja.
STR.KT.RNE A*ERA+I,E (prekid linearnog kontinuiteta hr.) /romosomski prekid3 01, kad se hr. sastoji od samo jedne hromatide. /romatidni prkid3 02, prekid na jednoj od dve hromatide. +zohromatidni prekid3 02, prekid zahvata oe hromatide na istom lokusu. Prekid se skoro uvek nalazi u euhromatićnom regionu9 azlikujemo ćetiri osnovnih tipa strukturnih aeracija3 )E"E+I,A gui se deo hromosoma, a to se mo-e desiti u terminalnom ili intersticijalnom regionu. %ko je odklonjen ili ośtećen gen sa supresornim dejstvom onda se mo-e pojaviti pseudodominancija nekog recesivnog gena. "elecije se nazivaju i parcijalne monosomije. ).!"IKA+I,A (parcijalna trisomija)3 deo hromosoma je u viśku, !andemduplikacija3 intersticijalna delecija jedne hromatide i insercija tog segmenta u sestrinsku hromatidu. #astaje nepravilnom crossing overom (asimetrićno sparivanje homologih hr.) "ivergencija gena tj. dodatni genetićki materijal potrean za evolutativno prilagoavanje na nove -ivotne uslove.
TRANS"OKA+I,E (izmena segmenta izmeu homologih i nehomologih hromosoma) razlikuju se tri tipa3 eciproćna translokacija, tj. razmena segmenta izmeu ilo koja dva hr. oertsonove translokacije, tj. razmena izmeu dva akrocentrićna hr. +nsercija (nereciproćna translokacija), slićan proces kao u tandemduplikaciji samo śto se vrśi izmeu dva hromosoma a ne izmeu sestrinskih hromatida. •
•
•
IN2ERZI,E se dele na paracentrićne i pericentrićne inverzije. "eo hromosoma se okreće za 1:;rom>uracil umesto !imina, A>rom>uracil se lako pretvara u enolni olik koji se sparuje sa 0uaninom %>! 0>@. 2>aminopurin anlog %deninu. . %kridinske oje (proflavin, akridin>oran-) umeću se izmeu dve susedne aze i pri crossing overu prouzrokuju duplikaciju ili deleciju nukleotida.
FIZI/KI M.TAGENI ,o&i$uju4e $ra4e&eje tj. svako zraćenje koje u toku interakcije sa materijom mo-e da izvrśi jonizaciju atoma i molekula. Postoji elektromagnetno zraćenje (B>zraci i C>zraci) i korpuskularno zraćenje (elektroni, protoni, D>zraci,...). 8raci pri ulasku i du- njihovog puta izacuju elektrone iz atoma i molekula i izazivaju njihovu jonizaciju, jonizovani atomi i molekuli se razla-u na jone i radikale koji su eEtremno reaktivni i s time prouzrokuju ośtećenja. kominacije sa azama "#$ greśke u sparivanju pri replikaciji raskidaju veze izmeu śećera i fosfata śto dovodi do prekida na "#$>molekulu śto utiće na ekspresiju gena. •
•
.2 (nejonizujuće
zraćenje) mala prodorna moć, ośtećenja uglavnom na epidermisu, nemaju znaćaj za potomstvo jer ne ouhvataju germinativne ćelije. dimerizacija timina śto sprećava replikaciju ili dovodi do pogreśnog sparivanja. kod citozina usled slaljenja veze izmeu &. i A. @>atoma omogućava vezivanje molekula vode śto ćini citozi nesposoan da formira vodonikove veze sa guaninom razdvajanje lanca "#$. •
•
)ETERMINA+I,A I )IFERE+I,A+I,A !O"A •
•
"istalni delovi kratkih kraka B> i F>hr. sastoje se iz homologih regiona koji su oznaćeni kao pseudoautosomni regioni izmeu kojih se vrśi crossing over. 0eni smeśteni u tom regionu ne podle-u pravilama nasleivanja vezana za polne hr.
I&akti5acija 6-(r3
fakultativna heterohromatizacija @entar inaktivacije se nalazi na dugom kraku ispod centomere B>hr. *edine ćelije muśkog pola u kojima se inakiviśe B>hr. su germinativne ćelije testisa. "istalni segmenti Garrovog tela ostaju aktivni, u tim segmentima se nalaze geni za krvnu grupu, raznih antitela i steroidnu sulfatazu a postoje i dokazi da sa oe strane centomera postoji niz drugih gena koji ne podle-u inaktivaciji śto je razlog za klinićke slike u osoa sa viśkom ili nedostatkom B>hr.
• •
•
•
•
•
•
• •
•
•
Go&ade se formiraju iz mezoderma 0enitalni naor nastaje proliferacijom celomskog epitela u koji pomoću pseudopodije, aktivno migriraju primordijalne germinativne ćelije, gde sa ćelijama celomskog epitela foriraju korteks gonada. Helije mezonefroznog lastema u genitalnom naoru proliferiśu i formiraju medulu gonada. Helije celomskog epitela se umno-avaju i prodiru u mezenhim ispod genit. naora formirajući primitivne seksualne trake koje ouhvataju primordijalne germinativne ćelije smeśtene u mezenhimu stadiju% i&di#ere&t&i( 'o&ada3 !estis se diferenciraju daljom proliferacijom primitivne seksualne trake koja prodire u medulu indiferentnih gonada testikularne seksualne trake. od primarnih seksualnih traka nastaju semeni kanalići koji su preko rete testisa u vezi sa urezima, tj. mezonefroza vasa efferentia śto predstavlja put za prolaz spermatozoida do muśkog polnog odvoda (Iolfovog kanala). $orteks potpuno atrofira9 Proliferacijom germinativnog epitela nastaju sekundarne kortikalne trake koje se nazivaju !#li'ero5e trake iz kojih se formiraju folikuli ovarijuma. Jd primord. germinativnih ćelija nastaju oocite a od epitelnih ćelija nastaju folikularne ćelije. edukcijom primarnih seksualnih traka i medula gonada, ovarijum gui vezu sa mezonefrozom.
F>hr. odreuje pol taćnije segment u distalnom delu kratkog kraka koji je oznaćen kao !"5 (!estis "ifferentiation 5aktor) Hista gonadalna dizgeneza BB>muśkarci i BF>-ene />F>%0 K %0 histokompatiilnosti koji je povezan sa formiranjem testisa (/>Fs ili Es> gen je lociran na hr. roj = a njegova aktivnost je pod kontrolom gena F>hr. 0eni smeśteni na B> i F>hr. su regulatorni a geni odgovorni za razviće gonada na autosomnim hr. %0 na povrśini ćelije slu-e za prenos informacije izmeu ćelije i okolne sredine.
)i#erecijacija spolja7&i( or'a&a •
•
+z genitalne kvr-ice formiraće se penis ili klitoris i na osnovi genit. kvr-ice javljaju se laioskrotalna zadeljanja koja se spajaju formirajući skrotum u koji će se spuśtati testisi. +nicijalni proces diferecijacije muśkog fenotipa karakteriśe regresija 'illerovih kanala, pod kontrolom hormona koji luće ertolijeve ćelije.
•
•
$od -ene oćni naori urogenitalnog otvora formiraju laia minora a laioskrotalni naori laia major. 5enotipski pol direktno zavisi od prisustva ili odsustva muśkog polnog hormona testosteron, koji luće 7eLdigove ćelije. 6sencijalne funkcije3 o maturacija semenih kanalića o transformacija Molfovih kanala u muśke polne odvode !estosteron nakon prepoznavanja ciljne ćelije pomoću receptora, difuzijom ulazi u ćeliju gde vrśi svoju iolośku funkciju. 0en koji sadr-i informacije za receptore testosterona se nalazi na dugom kraku B>hr.
A8eracije pol&i( (ro%oso%a T.RNERO2
SIN)ROM
MOZAI+IZAM
9:;6
9:;6<
fenotip nastaje usled turner supresornih gena koji su smeśteni na inaktivnim B>hr. koje imaju homologe lokuse na F>hr. B;>konstitucija je visoko letalna, zato se predpostavlja skriveni mozaicizam koji se pomoću i"#$>markera mo-e otkriti. 4zrok3 guitak seks vezikule (inaktivni polni hr.) u toku mejoze spermatogeneze.
0
9=;66
333
fenotipske karakteristike turnerovog sindroma (#izak rast9) su manje izra-ene zog prisustva normalne ćelijske linije. #ajćeśća strukturna aeracija povezana sa turnerovim sindromom je izohromosom dugog kraka B>hr. (&=,Bi).
TRISOMI,A 6 9>;666 nema karakteristićnih somatskih anomalija, lage mentalne retardacije i poremećaj ponaśanja. 4zrok3 nondisjunktion u mejozi + ili ++ majike ili ++ mejoze oca.
!O"ISOMI,A 6 9?;6666@ 9;66666 333 K"INEFE"TERO2
SIN)ROM
9>;66B
izdu-eni ekstremiteti, viśli (evnuhoidni haitus), laga mentalna
rast, krupnije zue retardacija. 4zrok3 nondisjunktion u ++ i.m.d maijke ili + i.m.d oca.
!O"ISOMI,E
6-(r3
u
%u7ko%
polu
predstavljaju fenotipske (klinićke) varijante klinefelterovog sidroma u kojih su somatske anomalije viśe izra-ene, najmarkantnija karakteristika je mentalna retardacija koja se povećava sa rojem polnih hromosoma. 4zrok3 greśke u + i ++ deoi mejoze ili mitoze u postzigotnom stadijumu.
9>;6BB antisocialno ponaśanje 4zrok3 greśka u ++ deoi mejoze oca.
9=;66 M.CKAR+I u kratkom kraku B>hr. nasleenog od oca se nalazi sekvenca "#$ od F>hr. koja sadr-i nepravilnog crossing overa u mejozi oca.
!"5>lokus
usled
9:;6< M.CKAR+I prisustvo !"5>lokusa na nekom od autosoma kao posledica reciproćne translokacije. 5enotip zavisi od du-ine translociranog segmenta i od autosoma na koji je translociran deo F>hr. 'oguće je i mozaicizam, postojanje ćelijskih linija u kojima je prisutan F>hr.
ERMAFRO)ITIZAM
REKOM*INA+I,E (glavni izvor feno> i genotipske varijailnosti) Pod dejstvom klastogena se menja struktura hr., pod dejstvom mutagena se menja hemijska graa "#$. loodni geni vezani geni
geni na razlićitim hr. geni na istim hr.
Jpśte rekominacije3 na ilo kom delu hr. a razmenjuju se homologi delovi. specijalizovane rekominacije3 na odreenom delu hr. a razmenjuju se nehomologi delovi.
+ROSSING O2ER •
•
azmena homologih segmenta izmeu nesestrinskih hromatida, homologih hr. azdvajanje vezanih gena se odigrava u Profazi + mejotićke deoe.
•
• •
• •
•
•
•
"a i doślo do crossing overa homologi segmenti moraju da se postave jedan spram drugog i da formiraju sinaptonemalni kompleks. /omologi segmenti ostaju spojeni sinapsama tokom pahitena. Pod delovanjem endonukleaze preseca se jedna nit dvoćlane "#$ u oe nesestrinske hromatide. Presećene niti moraju da udu istog smera. Presećena nit se zatim umeće u nesestrinsku hromatidu gde iva povezana "#$>7igazom. "#$>Polimeraza popunjava delove u kojima nedostaju komplementarni nukleotidi. /romatide u kojima je doślo do rekominacije imaju nekomplementarne segmente tzv. heterodupleks. #akon replikacije heterodupleksa nastaju dve razlićite hromatide. /ijazme predstavljaju mesta u kojima je izvrśen crossing over.
8a proućavanje procesa rekominacije koriste se akterije jer su one haploidne i svaka promena u genotipu se odmah izra-ava u fenotipu, rzo se razmno-avaju i jednostavne su grae. Poznata su tri procesa rekominacije transformacija, konjugacija i transdukcija.
kod
Gakterija3
TRANSFORMA+I,A 3 u kompetentnu akterijsku ćeliju ulazi dvoćlani fragment "#$ donora koji ne mora da ude od iste vrste. *edna nit dvoćlanog lanca se razgrauje pomoću enzima translokaze a doijena energija se koristi za ugradnju intaktne niti "#$ u homologi segment ćelije recipijent formirajući heterodupleks.
KON,.GA+I,A 3 neke akterije kao śto su 6. coli imaju ekstra> hromosomski materijal u vidu plasmida 5>faktor, ovaj plasmid predstavlja jedan replikon. 0eni 5>faktora kontroliśu stvaranje pila, protoplasmatićnog mosta kojim se spajaju dve akterije u konjugaciji. %ko se izmeśaju akterije 5 N>faktora i 5 O >faktora, posle izvesnog vremena i nakon stvaranja protoplasmatićnog mosta, jedna nit 5N>faktora postepeno preko protoplasmat. mosta prelazi u 5 O akteriju. 4 toku prelaza nit vezuje komplementarne nukleotide tako da u recipijenta ulazi dvoćlana "#$>5 N>faktora. +stovremeno se replikuje i onaj deo koji je ostao u donoru, ovaj tip replikacije se naziva >replikacija, glavni hromosom ne ućestvuje u ovom procesu.
#r-4elije (/igh freQuencL recomination), 5>faktor ugraen u glavni hromosom 5>faktor mo-e povratnim crossing overom da se izdvoji iz glavnog hr., pri pravilnom izdvajanjem nastaje 5 N>ćelija, pri nepravilnom izdvajanjem nastaje 5R>ćelija u kojoj 5>faktor nosi gene glavnog hromosoma seksdukcija9 Prisutni 5>faktor ima tipićnu fenotipsku ekspresiju.
TRANS).K+I,A 3 geni glavnog hr. ivaju preneti pomoću vektora (plasmidi, akteriofagi). 0eneralizovana transdukcija3 omotać faga nosi gene domaćina u kojim je prethodno gostovao i pri novoj infekciji, "#$ koju je uneo fag rekominuje se sa hromosomom domaćina. Pri pakovanju "#$ u omotać faga vrlo je va-no da ta "#$> sekvenca ima odreenu du-inu, śto je oezeeno prisustvom odreene endonukleaze ćija je sinteza pod kontrolom faga. •
•
•
pecijalizovana transdukcija...
NAS"EDI2AN,E . /O2EKA #asleivanje nije automatski ekvivalentno razviću odreenog svojstva jer na ispoljavanje fenotipa utiću i intracelularna, ekstracelularna i spoljaśna sredina, npr. sve ćelije ćoveka sadr-e gene za oju oćiju ali samo ćelije du-ice produkuju oju9 •
•
vegetativna reprodukcija, prisutna kod uniparentalnih organizma, genotip roditelja neizmenjen prelazi u potomstvo. seksualna reprodukcija iparentalnih organizmi.
I Me&delo5o pra5ilo ako se pomeśaju dve individue koje se razlikuju u jednom svojstvu, potomstvo u 5 1 generaciji će iti jednako u datom svojstvu (pravilo uniformiteta) a izraziti će se dominantno svojstvo.
II Me&delo5o pra5ilo ako se pomeśaju hiride 5 1 generacije, dato svojstvo će se u 5 2 generaciji izraziti u odnosima 13231 ili 13 u zavisnosti od dominacije gena.
?irusi i akterije sadr-e haploidni hromosomski set dok se u ćoveka samo reproduktivne ćelije nalaze u haploidnom stanju, sve somatske ćelije sadr-e diploidni set.
Alelo%or#&i 'e&i su razlićiti olici jednog gena sa razlićitom fenotipskom ekspresiom homologih hr.
Espresi5&ost
koje
jednog gena datog gena (dominacija).
je
se
nalaze
stepen
na
istim
fenotipske
lokusom
izra-ajnosti
!e&etra&t&ost je statistićki pojam kojim se izra-ava procenat pojave fenotipa nekog gena u odnosu na ukupnog roja nosilaca datog dominantnog gena.
Kodo%i&acija tj. kad se u heterozigotnom stanju fenotipski potpuno izra-avaju oa gena (alea).
Ge&okopija, npr. u metaolićkom putu do stvaranja melatonina ućestvuju razlićiti enzimi koji su pod kontrolom razlićitih gena, svaki pojedinaćni poremećaji gena mo-e dovesti do istog fenotipskog efekta (alino).
Fe&okopija, npr. hipotiroidni kretinizam mo-e da ude uslovljen i nedostatkom joda genetićki faktori i faktori sredine mogu rezultirati u istom fenotipu.
Multip&i aleli razlićite mutantne forme divljeg gena nazivaju se multipnim alelima, najpoznatiji alela.
%GJ>sistem
sa tri
!lejotrop&i 'e&i
viśestruki fenotipski efekat jednog gena, npr. gen za srpastu anemiju, ispoljava śtetni plejotropski efekat u raznim organima (kośtana sr-, srce, krvne sudove, urege, miśiće, mozak...)
"etal&i 'e&i mogu se ponaśati kao dominantni ili kao recesivni aleli, dominantni uvek nastaju kao de novo mutacije9 ecesivni letalni geni prouzrokuju znatan procenat smrtnosti emriona i novoroenih.
!oli'e&ija
razviće i fenotipski izraz jednog svojstva ostvaraju se uz sadejstvo većeg roja gena koji su smeśteni na razlićitim hr., razlikujemo dva tipa3 •
komplementarna poligenija3 svojstvo se izrazi samo ako su prisutna sva potrena gena a neće se izraziti ako samo jedan tih gena nije prisutan.
Epista$a3 genska interakcija pri kojoj prisustvo ili odsustvo jednog gena deluje inhiitorno na aktivnost drugog gena, primer je jedanolik gluvonemosti. •
aditivna poligenija3 fenotipska ekspresija zavisi od kumulativnog dejstva većeg roja nealelnih gena. #asleivanje ovih svojstava izra-ava se statistićki, primer je rak izmeu mulata.
Tipo5i &aslei5a&ja Autoso%&o do%i&a&t&o &aslei5a&je od normalnih svojstva3 odvojenost uśne resice, uvrtanje jezika, osetljivost na P!@, rupica na radi. od nenormalnih svojstava3 rahidaktilija (skraćeni prsti) i dr.
dominant se naziva alel koji se u heterozigotnom stanju izrazi u fenotipu •
• •
•
Jsoa sa heterozigotnom genotipom za rahidaktiliju i osoa sa homozigotnim normalnim genotipom stupaju u rak, potomstvo A;S A;S. "ve heterozigotne osoe, potomstvo TAS 2AS. *edna osoa homozigot za rahidakt. stupa u rak sa homozigotom norm. genotipa, potomstvo 1;;S %ko su roditelji normalni a potomstvo nenormalno onda je u pitanju de novo mutacija, ili recesivni aleli u homozigotnom stanju.
Recesi5&o &aslei5a&je ecesivni geni su ćeśći u populaciji i mogu se akumulirati u heterozigotnom stanju i prenositi sa generacije na generaciju sve dok se ne uspostavi homozigotno stanje. Jd nenormalnih svojstava se pored ostalih recesivno nasleuju3 noćno slepilo, gluvonemosti a najva-nije ćitav niz metaolićkih poremećaja koja su izazvana nedostatkom odreenih enzima, ćija je sinteza pod kontrolom odreenih gena. 5enilketonurija nedostatak enzima koji kataliśe prelaz fenilalanina u tirozin, kao posledica mutacije gena koji direktno kontroliśe sintezu ovog enzima. $linika3 fenilalanin se nakuplja u krvi, prelazi u fenilalanin> piroro-enu kiselinu i drugih metaolita koju śtetno utiću na nervni sistem i prouzrokuju mentalni poremećaj. %lino3 nedostatak jednog ili viśe enzima koji katalizuju stupnjeviti prelaz tirozina u melatonin. inteza enzima pod kontrolom odreenih gena.
%lkaptonurija3 greśka pri razlaganju tirozina na co 2 i /2J. 4 jednom stupnju %lkapton prelazi u acetosirćetnu kiselinu uz dejstvo katalitićke aktivnosti odreenog gena. $linika3 mokraća na vazduhu doija mrku oju, tokom vremena hrskavica nosa i uśiju takoe postaje mrke oje a u drugoj ili trećoj deceniji javlja se hronićni artritis. %ko se prati nasleivanje svojstva koje kontroliśu geni smeśteni na autosomnima, svojstvo na isti naćin nasleuju potomici oa pola ez ozira na to da li ih prenosi otac ili majka.
Naslei5a&ja 5e$&o $a 6- i B-(r3 6-(r3 kada su u pitanju B>vezani geni za dominantno nasleivanje -ene sa dva B>hr. su dva puta ćeśće aficirane od muśkarca. heterozigotne -ene imaju fenotip koji varira od normalnog do aficiranog (zavisno od inaktivacije B>hr.) homozigotna majka daje mutirani B>hr. svim potomcima. heterozigotna majka polovini svojih potomka. aficirani otac daje B>hr. samo kćerima. za ispoljavanje recesivnog svojstva vezanog za B>hr. u muśkom polu dosta je jedna doza hemizigotnost •
•
• • •
B-(r3 •
•
svojstva koja se nasleuju F>hr. otac predaje isklućivo sinovima, nasleivanje je ogranićeno polom. ekspresija nekih gena zavisi od pola verovatno zog prisustva ili odsustva androgena.
*IO"OGI,A RAZ2I/A 8igot nastaje oploenjem jajne ćelije sa spermatozoidom i deli se na 2, &, :, 1= lastomera. 4 toku segmentacije nema rasta lastomera zato su one posle svake deoe sve manje dimenzije dok velićina jedra ostaje prili-no ista. Jsnovni stadijumi su zajednićki za sve viśećelijske -ivotinje.
Morula oligolecitih jaja (mala kolićina vitelusa) loptastog je olika ez meuprostora izmeu lastomera. 'ezolecitih jaja slićnog je olika samo śto se razlikuju makro> i mikromere. Polilecitih jaja, olik diska.
*lastula oligolecitih jaja (celolastula) lastog je olika sa centralnom dupljom (lastocel) ogranićena lastodermom. 'ezolecitih jaja (amfilastula) sastavljena od mikromera na animalnom i makromera na vegetativnom polu, lastocel ekscentrićan pomeren ka animalnom polu. Polilecitih jaja (diskolastula) le-i na vitelusu
Gastrula
formiranje klicinih listova od nedifereciranog lastoderma, od kojih će se u kasnijim stupnjevima formirati organi emriona. 0astrula nastaje na nekoliko naćina, invaginacijom, migracijom, delaminacijom i epiiliom. 0astrulacija predstavlja najva-niji stadijum celokupnog emrionalnog razvića jer poćinje odvajanje potencijalno razlićitih grupa ćelija. +nvaginacijom nastaje gastrula ologolecitih jaja, lastoderm vegetativnog pola se aktivno uvlaći u lastocel dajući dvoslojnu peharastu strukturu. poljaśni sloj ćelija ćini ektoderm a unutraśni sloj endoderm primarni klicini listovi. #ovonastala duplja se naziva gastrocel ( arhenteron) a otvor preko koga lastocel komunicira sa spoljaśnom sredinom naziva se lastoporus od kojeg će se formirati usni (protostoma) ili analni (deuterostoma) otvor eriona na kojem se razlikuju ćetri usne dorzal, ventral i dve lateralne. $ominovana, invaginacijona>migracijona ( mezolecitih jaja) $o&a si5o' srpa na granici izmeu animalnog i vegetativnog pola. 0astrulacija poćinje invaginacijom makromera ćime se postepeno orazuje potkovićasti gastrocel na raćun lastocela, mikromere se intenzivno dele i prerastaju (ouhvataju) vegetativni pol. $rov gastrocela (arhenteron) ćine ćelije sivog srpa (hordomezodermalne ć.) iznad kojeg se nalazi ektoderm uduće nervne ploće odnosno nervne cevi a pod gastrocela ćine makromere odnosno endoderm. 0astrula polilecitih nastaje takoe kominovanom jaja gastrulacijom, delaminaciono>migracionog tipa. "elaminacijona gastrula nastaje tangencionalnim deoama lastoderma ćime se orazuje povrśinski (ektoderm) i unutraśnji (endoderm) sloj. $raj emrionalnog razvića diplolastićnih -ivotinja karakteriśe se formiranjem primarnih klicinih listova tj. prva faza gastrulacije. $od triplolastićnih -ivotinja sledi i druga faza gastrul. formira se treći klicin list kod kojeg se razlikuju dva osnovna tipa enterocelni i telolastićki.
6nterocelni mezoderm (enterocelomati, kićmenjaci) nastaje evaginacijom lateralong dela arhenterona crevo)
(primarno
telolastićki mezoderm nastaje na granićnoj zoni ekto> endoderma pojavom inicijalnih ćelija tzv. teolaste koje migriraju u lastocel formirajući mezoderm.
E%8rio&al&i ra$5i4e sisara •
•
•
razviće sisara se razlikuje od ostalih kićmenjaka prvenstveno zog toga śto se odvija u uterusu majke (vivparnost) jajane ćelije viśih sisara (6uteria) gue vitelus i postaju alecita ili oligolecita jaja i razdaju se totalno ekvalno do stadijuma lastule ( blastocist) pośto sisari vode poreklo od gmizavaca već na stadijumu lastocista zaćetak emriona ima olik diska pa je dalje razviće po tipu parcijalno diskoidalno.
Uema razvića jajna ćelija sisara sazreva tek posle ulazka spermatozoida (tj. savrśava drugu deou sazrevanja mejoze) Jploenje se vrśi u poćetnom delu jajovoda a zigot kroz jajovod odlazi prema uterusu.
*lastocista uoćavaju se ćelije emriolasta, trofolasta. Helije trofolasta se diferenciraju prvenstveno jer one luće progesteron i litićke enzime koje razgrauju zid uterusa śto omogućava implantaciju lastociste. 6ndometrium uterusa lući gonadotropin koji odr-ava -uto telo funkcionalno śto sprećava odacivanje sluzoko-e uterusa i s time guljenje ploda menstruacijom. !rofolast će u daljoj emriogenezi formirati posteljicu. Gudući emrio će se formirati samo iz ćelija eriolasta koje pretstavljaju jednu ploćastu tvorevinu sa epilastom na dorsalnoj strani i hipolastom na ventralnoj strani. 4mno-avanjem epilasta nastaje zadeljanje koje se śiri ka prednjem delu emriona i naziva se primitivna traka, preko primitivne trake ćelije migriraju pod epilast i formiraju mezolast usled ćega se celom du-inom prim. trake stvara uduljenej koje se naziva primitivna razda. 'igracija ćelija je najintenzivnija u krajnjem (cefalićkom) delu pa se tu javlja /ensenov ćvor (prim. jama) ispred kojeg se orazuje glaveni produ-etak (processus chordalis).
E%8rio&al&i $a5oj sisara !rofolast se diferencira na unutraśnji citotrofolast i spoljaśni sinciciotrofolast u kojim se nalaze litićke enzime za razgradnju zida uterusa.
•
•
•
•
•
•
Helije koje ola-u citotrofolast se odvajaju i orazuju ekstraemrionalni parietalni mezoderm koji sa trofolastom ćini horion. /orion daje rojne evaginacije koje prodiru u zid uterusa otvarajući krvne sudove materice horinske resice su utopljene u prostore ispunjene krvlju majke. $rvotok horionske resice (śto odgovara krvotoku ploda) i krvotok majke su odvojeni opnom placente tako da se pod normalnim uslovima krvotok majke i ploda ne meśaju. %mnion tj. emrionalni zavoj koji se orazuje vrlo rano sa dorsalne strane. 4 satav amnionskog zida ulaze najćeśce ektoderm sa unutraśnje strane a mezoderm sa spoljaśne strane. %mnion se ispuni tećnośću koja śtiti emriona od suśe, mehanićkih povreda i dr. 4 isto vreme koa i amnion nastaje vitelusna kesa, evaginacijom endoderma koji posle kratkog vremena iva prekriven ekstraemrionalnom mezodermom. 4 mezodermu vitelusne kese diferenciraju se prvi elementi krvi a u endodermu primarni gonociti. "rśka reducirane -umanćene kese ulazi u pupćanu vrpcu. %lantois takoe nastaje od endoderma i visceralnog lista mezoderma. 6ndoderm atrofira a mezodermalni deo zalazi horionske resice u kojima se iz mezoderma formiraju krvni sudovi.
)eter%i&acija i di#erecijacija e%8rio&al&i( 4elija /umani emrion se razvija iz zigota dugim komplikovanim procesima od kojih su najva-niji proliferacija (rast) i diferecijacija ćime je uslovljena i morfogeneza9 8igot je totipotentan i sa svakom novom deoom potencija se ogranićava (pluripotentnost, multipotentnost do konaćne unipotentnosti ćelije). osnovno svojstvo diferecirane ćelije je oisinteza specifićnih proteina9 specifićno ponaśanje diferencirane ćelije predstavlja fenotipska ekspresija gena ćelije koja je uslovljena vrlo preciznim mehanizmima kontrole aktivnosti gena. po oploenju jajne ćelije se mogu uoćiti kvalitativno razlićiti predeli citoplazme a pośto lastomere sa svakom deoom postaju sve manje dimenzije, lastomere doijaju kvalitativno razlićitu citoplazmu śto vrlo verovatno utiće na aktivnost gena. u ovocitu ima 1;;>1;;; puta viśe gene za r#$ nego u somatskim ćelijama śto je rezultat tj. amplifikacije diferencijalno umno-avanje r"#$ pri ćemu se hr. ne replikuju r"#$ se u vidu prstenova odvija i orazuje rojne nukleoluse dok somatske ćelije imaju samo dva. Hr. Xenopusa u diplotenu •
•
•
•
ćetkasti hr.
Oploe&je haploidna jaja postaju diploidna, odreuje se genetski pol determiniśe se pravac simetrije emriona, dorzoventralni cefalokaudalni i dr. u prvim periodama razdanja iosinteza proteina se uglavnom vrśi na makromolekulima nasleenih od majke preko citoplazme jajne ćelije. #a hr. zigota se ipak vrśi transkripcija samo śto se transkripti koriste u kasnijim stupnjevima razvića. $od amfia genom ploda preuzima kontrolu u periodu gastrulacije, poćinje intenzivna transkripcija javljaju se nukloelusi (r#$), pojavljuju se raznovrsne i#$ i t#$. 4 emrionima sisara se genom ploda aktivira već posle druge deoe, za determinaciju ćelija udućeg emriona sisara je vrlo znaćajna teća deoa. "etermisana ćelija se prepoznaje pojavom novosintetisanih proteina koji joś nemaju fenotipsku ekspresiju. "eterminacija i diferecijacija se razlikuju po kolićini genskih produkata. •
•
•
•
•
Re'ulacija 'e&ske akti5&osti &a %olekuli%a )NK •
• •
•
•
hemijske promene tj. stepen metilacije citozina proces metilacije je reverziilan i regulisan metilazama i demetilazama. azlićita tkiva imaju specifićne demetilaze "#$ lastomera na ranim stupnjevima razdanja maksimalno je metilirana. eliminacije (guitak) somatske ćelije #ematodes i insekta amplifikacuja ovociti Benopusa, #J>ćoveka, "' i /> malignih ćelija preraspored genetićkog materiala uloga u diferencijaciji ćelija koje produkuju antitela heterohromatizacija histoni nespecifićno lokiraju genom eukariota. azlićita modifikacija (acetilacija, fosforilacija) histona omogućavaju transkripciju gena. #/$P raznovrsni, tkivo specifićni, menjaju se tokom dif.
Ko&trola tra&skripcije Po Gritten i "avid postoje ćetri grupe gena 1. klasa3 geni na kojima se prepisuju i#$ (singel sekvence) nazivaju se geni produktori (0P) koji su inaktivni ako su lokirani histonima. 2. klasa3 geni receptori locirani neposredno uz 0P, za njih se ve-e aktivatorski molekul koji mo-e da ude i#$>aktivator ili njegov proteinski produkt.
. klasa3 gen integrator, na njemu se prepisuje i#$> aktivator, koji takoe mora iti aktiviran. &. klasa3 senzorni gen aktivira gen integratora a sam senzorni gen se aktivira ako se neki efektor ve-e za njega a to mogu da udu vrlo razlićiti molekuli, metaoliti, hormoni itd. Efektor se veźe za senzorni gen koji tada aktivira gen integratora ovaj se prepisuje u i!"#aktivator $protein# aktivator%. &ktivatorski molekul se veźe za receptorni gen koji vezujući se za gena produktora, toga aktivira.
vi geni aktivirani u jednom procesu ćine ateriju gena npr. svi geni produktori aktivirani aktivirani istim molekula aktivatora. Posttranskripcijona regulacija veliki roj prepisanih i#$ nikad ne napuśtaju jedro da i se u riosomima prevele u proteine9
E%8rio&al&e i&dukcije pri orazovanju klicinih listova ćelije razlićitog porekla dolaze u kontakt i usmeravaju diferencijaciju delova emriona. +nduktor pomoću indukujuće supstance, aktivira u ćelijama reaktanta grupe gena koje do tada nisu imale fenotipsku ekspresiju. Produkti aktiviranih gena menjaju ponaśanje ćelija njihovu morfologiju i njihovu funkciju. $ompetentnost reaktanata uslovljena je prisustvom specifićnih receptora na memranama ćelija. inteza receptora ja takoe pod kontrolom gena sna-ni faktori rgulacije razvićaVV +ndukcuja prvog reda3 hordomezodermalno tkivo svojim indukujućim dejstvom na ektoderm u periodu neurulacije stvaranje nervne cevi9 hordomezodermalno tkivo organizacijoni centar + reda. pajanjem ćelija stvaraju se uslovi za sekundarne indukcije i lanćane indukcije. #a spajane ćelija utiću tzv. @%' (cell adhesive molecule) koji se javljaju na povrśini ćelije. $ako su molekuli @%' proteini jasno je da njihova sintza mora da ude pod kontrolom odreenih gena.
View more...
Comments