Hibridni Automobil

January 2, 2017 | Author: Maxim Šporki | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Hibridni Automobil...

Description

Hi bridni automobil - Wiki pedi ja

http: // hr.wikipedia.org/w iki/ Hibridni _automobil

Hibridni automobil Izvor: Wikipedija Hibridni automobili su automobili su oni koji za pokretanje koriste dva ili više izvora energije, umjesto jednog kao kod tradicionalnih automobila. Najčešća je kombinacija benzinskog ili dizelskog motora s elektromotorom, kao što je to t o slučaj kod Toyote Toyote Prius. Hibridni automobili su odnedavno postali vrlo popularni jer imaju znatno manju emisiju štetnih plinova koji onečišćuju zrak i uzrokuju kisele kiše (ugljikov dioksid i drugi). U svojoj ih ponudi ima većina proizvođača kao na primjer: Toyota, Ford, Cadillac, Honda, Saab, GMC, Chevrolet, Saturn, Chrysler, Dodge, Citroën i  Nissan.  Nissan. S obzirom na autonomnost električnoga pogona, hibridi se dijele na djelomične (engl. mild hybrid) i potpune (engl. full hybrid). Potpuni hibrid je po definiciji onaj kojem je omogućena vožnja vozilom pogonjenim samo elektromotorom. U tom slučaju slučaju elektromotor ele ktromotor ima u pravilu barem jednu trećinu tr ećinu snage motora s unutarnjim izgaranjem. Kod djelomičnog hibrida elektromotor služi samo kao pomoć motoru s unutarnjim izgaranjem. Stoga je djelomični hibrid i znatno jeftiniji, ali kako je dodatna snaga koju on razvija manja, i ušteda goriva je manja. S obzirom na vezu mehaničkog i električnog dijela hibridni pogonski sustavi se mogu podijeliti u tri skupine: serijski, paralelni i serijsko-paralelni hibridi.

Sadržaj 1 Hibridni pogonski sustavi 1.1 Paralelni hibrid 1.2 Serijsko-paralelni hibrid 1.3 Serijski hibrid 1.4 Plug-in hibrid 1.5 Hibridi s gorivim člankom 1.6 Ostali projekti

Hibridni pogonski sustavi Paralelni hibrid Kod paralelnog hibrida postoji mogućnost pogona vozila motorom s unutarnji unuta rnjim m izgaranjem i elektromotora istovremeno. Također  Također   postoji mogućnost mogućnost pogona samo samo motorom s unutarnijm izgaranjem izgaranjem ili čistog električnog pogona. pogona. Najčešće Najče šće su kod takvih ta kvih hibrida motori i mjenjač brzina povezani automatskim spojkama. Treba ipak imati na umu da su vozne mogućnosti vrlo ograničene kapacitetom kapacite tom baterije. Prvi paralelni par alelni hibrid hibrid koji je ušao u masovnu  proizvodnju  proizvodnju je je Honda Insight. Insight. Honda Insight, paralelni hibrid

Serijsko-paralelni hibrid

Hibridni automobil - Wikipedija

Kod serijsko-paralelnih hibrida raspodjela snage na pogonske kotača dijeli se između električnog motora i motora s unutarnjim izgaranjem pomoću posebnog diferencijala. Omjer razdiobe snage može biti od 0-100% u korist ili elektromotora ili motora s unutarnjim izgaranjem. Motor s unutarnjim izgaranjem se također  može koristiti i za punjenje baterija. Na otvorenoj cesti primarni motor je motor s unutarnjim izgaranjem, dok elektromotor služi kao dodatna snaga (npr. kod pretjecanja). Toyota Prius, najprodavaniji svjetski hibrid (do 2013.), je serijsko-paralelni hibrid.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Hibridni_automobil

Toyota Prius, serijsko-paralelni hibrid

Serijski hibrid Kod serijskog hibrida pogonske kotača uvijek pogoni elektromotor, bez ikakve mehaničke veze s motorom s unutarnjim izgaranjem. Kako bi se povećao domet serijskog hibrida, motor s unutarnjim izgaranjem se uključuje po potrebi i preko generatora proizvodi električnu energiju kojom puni baterije. Na taj način motoru s unutarnjim izgaranjem je omogućen rad u optimalnom radnom području s najmanjom potrošnjom goriva. Poboljšanje energetske učinkovitosti postiže se i time što se iskorištava energija kočenja, tako što elektromotor postaje generatorom kojega tjeraju kotači. Učinkovitost takvog pogona je ipak dijelom smanjena zbog gubitaka u pretvaranju mehaničke energije u električnu, te naknadnog pretvaranja električne energije iz baterija ponovno u mehaničku. Chevrolet Volt (2010.) je primjer serijskog hibrida.

Plug-in hibrid Plug-in hibrid, kao vrsta hibridnog vozila, može biti izveden i sa serijskim i sa paralelnim pogonskim sustavom. Sadrži baterije  povećanog kapaciteta (od običnih hibrida) kako bi vozilu bilo omogućen veći domet vožnje samo na e lektričnu energiju. Plug-in hibridi se mogu spajati utičnicom na mrežu kako bi izbjegli korištenje motora s unutarnjim izgaranjem za kraća putovanja (ovisno o veličini baterije). Chevrolet Volt, serijski plug-in hibrid

Koncept plug-in hibrida zanimljiv je onima koji svakodnevno  putuju manjim udaljenostima te na t aj način mogu potpuno ili djelomično izbjeći korištenje motora s unutarnjim izgaranjem. Na taj se način također smanjuje emisija štetnih plinova ako električna energija kojom se vozilo puni dolazi iz čistih izvora energije. Ford Fussion Energi te Toyota Prius Plug-in Hybrid su primjeri plug-in hibrida.

Hibridi s gorivim člankom Hibridi s vodikovim gorivim člankom koriste i gorivi članak i električne bat erije kao izvor snage. Gorivi članak puni baterije koje preko elektromotora pogone vozilo. Chevrolet Equinox FCEV, Ford Edge Hyseries Drive i Honda FCX su primjeri hibrida s vodikovim gorivim čelijama. Chevrolet Equinox, hibrid s vodikovim

Ostali projekti

gorivim čelijama

U Wikimedijinu spremniku nalazi se još gradiva na temu: Hibridni automobil Dobavljeno iz "http://hr.wikipedia.org/w/index.php?title=Hibridni_automobil&oldid=4256367"

2 d3

16 3 201

0 36

Hibridni automobil - Wikipedija

http://hr.wikipedia.org/wiki/Hibridni_automobil

Kategorije: Automobili Ekologija Klase automobila

Vrijeme i datum posljednje promjene na ovoj stranici: 22:25, 31. siječnja 2014. Tekst je dostupan pod licencijom Creative Commons Imenovanje/Dijeli pod istim uvjetima; dodatni uvjeti se mogu primjenjivati. Pogledajte Uvjete korištenja za detalje.

3 d3

16 3 201

0 36

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF