Greške boje drveta Drvo kao heterogeni materijal može poprimiti ton boje koji se razlikuje od normalnog tona boje. Takve Takve promjene promjene kod drveta drveta nazivaju se greške boje drveta . Do ovakvih promjena dolazi zbog poremećaja : - normalnih životnih procesa - patoloških promjena - ili napada insekata Greške boje boje drveta se mogu pojaviti u vidu : ! zona ! mrlja ! nepravilno obojene srži ! i obojenih trakova . "romjena boje obi#no zna#i po#etni stadij narušavanja normalne gra$e drveta i dolazi do promjene nekih %izi#kih %izi#kih i mehani#kih svojstava. svojstava. &va posljedica posljedica smanjuje smanjuje upotrebljivost drveta. ' ovu grupu grešaka spadaju : ! sržne mrlje ! dvostruka bjeljika ! neprava srž ! mrazna srž ! piravost ! modrenje ! zelenjenje ! sme$enje ! mrlje i trakovi .
(ržne mrlje ) pjege * Sržne mrlje na popre#nom presjeku su polukružne ili polumjese#aste a na uzdužnom
izgledaju kao traci. Teku paralelno sa granicom goda. Nastaju povredom povredom kambija.
+ogu biti duga#ke nekoliko centimetara centimetara a i razli#itih r azli#itih su širina ) naj#ešće ,- mm *. 'glavnom u deblu se nalaze na visini od oko / do ,/ m iznad zemlje. 0avljaju se kod vrsta : breze johe brekinje gloga bijele vrbe i trepetljike ) jasike *. 1od nekih vrsta zbog redovnog prisustva koriste se u dijagnostičke svrhe. Značajno je da povećavaju estetsku vrijednost drveta ina#e nemaju neki utjecaj na tehnička svojstva drveta.
Dvostruka bjeljika To je pojava koja se javlja pri procesu osržavanja ) starenja * unutar sr#ike stvori prsten koji je svjetlije boje i koja sli#na boji bjeljike i naziva se dvostruka bjeljika . 2jeljika je pri iskorištavanju manje vrijedna od sr#ike te ova pojava smanjuje vrijednost sirovine. 3ijetko se pojavljuje te zbog toga nema neki veliki zna#aj . "ojavljuje se kod hrastovine.
Neprava srž (crveno srce, smeo srce, nepravo srce ! 4eprava srž se pojavljuje kod bakuljavih vrsta gdje se u blizini srca %ormira tamniji crveno" smei ton boje koji je sli#an jedarcu . "rvo se širi radijalno a zatim prema žilištu i vrhu. #ranica neprave srži nikada se ne poklapa sa granicom goda . +anje ili više je kružnog oblika zvjezdastog ili nepravilnog oblika. $rlo je česta kod bukvu a može se pojaviti kod graba javora breze i jasena. &bzirom na boju : - crveno srce za bukovu nepravu srž - sme$e srce za jasenovu nepravu srž. 5im se pojavi kod napadnutog drveta smanjuje se cjepljivost i estetska svojstva.
+razna srž (li#na je nepravoj srži. "ojavljuje se pri temperaturi nižoj od 6 7 naj#ešće se javlja kod bukve rje$e kod javora jasena graba breze bijele topole i oraha. %avlja se u ra&nim nijansama boja, a pretežno je svjetlije boje od crvenog srca. 4alazi se u deblu starijih stabala i to redovno u centralnom dijelu a može zahvatit cijeli popre#ni presjek. 1od bukve na svježe oborenom drvetu može se vidjeti po i&raženom tamnijem rubu . Drvo mrazne srži pri sušenju gubi inten&itet &a ra&liku od neprave srži. ' trahejama nisu zastupljene tile. $rlo malo umanjuje mehanička svojstva drveta. °
"iravost )prozuklovost zagušenost * "iravost je greška boje koja se javlja kod oborenog bukovog debla. 8ko oborena bukva duže odleži dolazi do pojave crveno"smee boje koja se širi od #ela ) peri%erije *prema unutrašnjosti trupca. Do promjene boje dolazi zbog polaganog odumiranja ćelija svježe oborenog drveta. "ri procesu sušenja nastaju tile te dolazi do promjene boje. ' daljem procesu sušenja odumru i ostale ćelije gubi se voda i lumene ćelija prodire kisik. "od utjecajem kisika u procesu odumiranja tvari u ćeliji se oboje sme$e pa drvo poprimi crveno-sme$u boju koja prodire klinasto u trupac. (manjuje : gustoću, tvrdoću, čvrstoću i snagu ogrijevanja, te dovodi do promjene boje i teksture .
'potrebljivost drveta se smanjuje pa je proces piravosti uznapredovao. ' &avršnoj a&i bukovina je potpuno protruhnula. Da bi se piravost smanjila trebaju se vršiti pravovremene sječe i i&vo&, kako bi se trupci što
prije preradili i rezana gra$a postepeno prosušila. 8ko se ne možemo organizirat pravovremeni izvoz trupaca koji su posjećeni potrebno je čela i oštećena mjesta prema&ati &aštitnim sredstvima protiv crven-sme$e boje i piravosti. 9aštita bukovih trupaca u pilanama vrši se i uranjanjem u ba&ene sa vodom .
+odrenje ) plavetnilo * &va greška nastaje kao posljedica napada gljiva. 5esta je pojava promjene boje koja se javlja u bjeljici #amovine a naj#ešće kod borovine a #esto se može pojaviti i kod nekih lišćara. "ojavljuje se na toplom i vlažnom vazduhu. Zara&a se prvo širi po drvnim tracima i smolnim kanalima, a &atim &ahvata cijelu bjeljiku. 1od svježijeg drveta boja je tamnosiva a kod suhljeg svjetlomodra. "ošto hi%e gljiva ne razaraju ćelijske zidove u po#etku tehni#ka svojstva nisu mnogo smanjena. &težana je impregnacija drveta. )oslije * mjeseci dola&i do smanjenja gustoće i čvrstoće drveta.
"ostoji mogućnost napada od drugih gljiva. )reventivne mjere su +
-
blagovremeni izvoz drveta zimske sje#e ostavljanje stabala ljetne sje#e izvjesno vrijeme neokorana kako bi se zadržala voda što smanjuje modrenje brži izvoz trupaca poslije korenja poslije rezanja pravilno uvitlavanje i sušenje.
9elenjenje &va promjena boje se javlja kod drveta koje duže vrijeme i&loženo velikoj vla&i. 0avlja se kod hrastovine i bukovine. Zelenjenje ne prodire duboko pa se može na rezanoj gra$i o#istiti metalnom #etekom.
(me$enje ) rujavost * 0avlja se kao promjena boje u sme$i ton. va promjena može biti u dvije orme+
-
kod oborenih i kod dubećih stabala.
-od oborenih stabala jele i smr#e ) rje$e bora * koja su ležala u vodi ili na vlažnoj zemlji
dolazi do promjene koja se širi od peri%erije prema centru trupca. -od dubećih prestarjelih stabala jele u unutrašnjosti dolazi do pojave sme$enja.
iri se od ostataka odlomljenih grana ili rana prema osnovi ili vrhu stabala. (me$enje u po#etku smanjuju estetsku vrijednost a time i upotrebljivosti drveta.
Thank you for interesting in our services. We are a non-profit group that run this website to share documents. We need your help to maintenance this website.