Galileo prevod

March 13, 2018 | Author: Никола Антић | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Galileo prevod...

Description

Galileo navigacioni sistem

Univerzitet u Beograd Saobraćajni Fakultet

Seminarski rad

GALILEO NAVIGACIONI SISTEM

Antić Nikola 070055

19.jun.2008,

Preljić Slađana 070002 Milovanović Mladen

1

Beograd

Galileo navigacioni sistem

Sadržaj Uvod ……………………………………………………….………………….3 Servisi……………………………………………………….………………....5 Galileo kao globalni i otvoren sistem…………………….………………….6 Infrastruktura: iz svemira na zemlju…………………….…………………8 EGNOS: stvaranje puta za Galilea………………………….………………9 Usaglašavaĉ………………………………………………………………….10 Platforma…………………………………………………………………….11 Alati za pretvaranje………………………………………………………....12 Izveštavanje i upravljanje……………………………………………….….12 Inicijalno servisno snabdevanje (iz 2008-e)..................................................12 Kljuĉne taĉke...................................................................................................13 GPS, EGNOS i Galileo zajedno.....................................................................14 Telekоmunikaciјe………………………………………………………..…..14 LBS (Sevisi bazirani na lоkaciјi)…………………………………….……..15 Avio saobraćaj – vazdušni saobraćaj…………..…………………………………………..….16 Vodni saobraćaj……………….……………………………………………..19 Primeri praktiĉne upоtrebe Galilea…….……………………………...…..20 JGP…………….…………………………………….…………………….....21 Drumski saobraćaj…………….…………………………………………….23 Šinski saobraćaj..............................................................................................24 Zakljuĉak………………………………………………………………….…26 Skraćenice……………………………………………………………………27

2

Galileo navigacioni sistem

UVOD: Galileo јe globalni navigacioni satelitski sistem razvijen od strane Evropske svemirske angecije (ESA - European Space Agency). Galieo sistem će se u svojoj operativnoj fazi sastojati od 30 satelita (27 operacionih i 3 u aktivnoj rezervi), ti sateliti kruze izmedju tri kružne putanje, postavljenih u srenju orbitu oko Zemlje, na visini 23 616 km, kao i dva zemaljska kontrolna centra na teritoriji Evrope. Galileo prijemnici na osnovu ovih radio signala mogu da odrede taĉnu poziciju- nadmorsku visinu, geografsku širinu i dužinu- na bilo kom mestu na planeti po svim vremenskim uslovima. Program Galileo je otpoĉet. Razvijanje sistema koštaće oko 3.5 biliona EUR, što nije skupo jer u tu sumu je ukljuĉena izgradnja 30 satelita, njihovo lansiranje, nameštanje opreme na zemlji… Radi tako što sa najmanje tri razliĉita satelita u isto vreme najpre uhvate i identifikuju signal sa neke taĉke na Zemlji, a zatim prećizno - uz pomoć atomskog ĉasovnika koji se nalazi na svakom od ovih satelita (ĉija je greska oko 10-9s na dan) - mere vreme putovanja signala kroz atmosferu. I, na osnovu tog vremena izraĉunavaju razdaljinu izmeĊu satelita i pomenute taĉke, odnosno - na principu “triangulaćije” kombinacijom podataka dobijenih sa tri razliĉita satelita utvrĊuju taĉnu poziciju na površini planete Zemlje sa koje je upućen signal...

3

Galileo navigacioni sistem

Galileo će biti precizniji od GPS-a, njegovo odstupanje će biti 1m najviše dok je kod GPS-a 5m. Osim toga, za razliku od GPS-a koji je izgradila ameriĉka vojska, Galileo će biti pod civilnom kontrolom i neće moći da bude iskljuĉen, kao što je to moguće kada je u pitanju sistem GPS. PredviĊeno je da Galileo pruža navigacione usluge vozaĉima, pilotima i mornarima, kao i službama koje ranije nisu koristile satelitsku navigaciju - npr. kontrolama drumskog saobraćaja, kontrolama leta, hitnim službama i elektroenergetskim sistemima. Sistem može da pomogne i obiĉnim korisnicima, npr. vlasnicima mobilnih telefona da naĊu put do bioskopa ili restorana. Stvaranje Galilea će omogućiti otvaranje više od 140 000 novih radnih mesta u zemljama Evrope.

Skorašnjim dogovorom izmedju US omogućena je intermodularnost GPS-a i Galilea. Galileo zaobilazi greške GPS-a i nudi mnogo pouzdaniji, sigurniji i jaĉi navigacioni sistem. Nameran ili ne, prekid signala moze imati katastrofalne posledice pogotovu ako nema upozorenja kao kod postojećeg navigacionog sistema. To se desilo kanadskoj letelici koja je primala nepoznati signal i tako skrenula sa putanje za 200km, dok se veza nije uspostavila posle 80min… Sve te greške kod GPS-a ne bi bile ispravljene ni unapreĊenjem u GPSIII. Zbog toga je EU odluĉila da u saradnji sa ESA naprave pouzdaniji i bolji navigacioni sistem. Odstupanje će biti ne veće od 1m, a i korisnici će dobijati poruke o mogućim greškama. Galileo će pomoći mnogima. Taksisti će moći da odaberu put sa najmanje saobraćaja, osobama sa Alchajmerovom bolešću, slepima, osobama koje voze kola, pilotima kako civilnim tako i vojnim. Vanrednim servisima tj. vatrogascima, hitnoj, policiji… Galileo će pokriti i mnoge druge sektore.

4

Galileo navigacioni sistem

U izgradnju Galileo sistema nisu ukljuĉene samo zemlje iz Evrope već i Kina, Izrael. TakoĊe postoji jos zemalja koje bi se ukljuĉile u izgradnju Galilea kao sto su: Australija, Meksiko, Brazil, Ukraina…

Servisi : Priblizavanje prostora korisnicima Servisi za navigaciono pozicioniranje postali su neophodan element mnogih aktivnosti. Upravljanje i kontrolisanje razliĉitim vidovima transporta i njihova povezanost sa životnom bezbednošću, komunikacione mreže i druge koristi oĉekivane su od satelitske navigacije. Potrebe masovnog tržišta koje ukljuĉuju kombinaciju mobilne komunikacije i navigacionog sistema veoma brzo rastu. Galileo je konstruisan da zadovolji potrebe ovako širokog spektra aplikacija.

Pristupni servisi Galilea Suprotno od GPS-a, Galileo će prenositi celokupne informacije sa sigurno taĉnim pozicioniranjem mesta i vremena. Na primer Galileo će poslati upozorenje pri sletanju aviona. Garantovanost taĉnosti i integriteta signala daje takmiĉarski podsticaj za brz uvod Galileovih usluga pored već postojećeg Gps-a. Galileo će pružiti i onima koji nude i onima koji koriste usluge neophodno poverenje u njihova ulaganja. Globalno prepoznati signalni standardi su bitni za svetsko prepoznavanje satelitske navigacije i omogućavaju brzo prilagoĊavanje svim korisniĉkim grupama.

5

Galileo navigacioni sistem

Priznanje elemenata sistema ili funkcija koji su punomoćni za sigurnost kritiĉnih aplikacija će uveriti druge korisnike da je sistem pouzdan. Ovaj okvirni posao će biti definisan u dogovoru sa internacionalnim organizacijama kao sto je ovaj sa vazdušnom i mornarskom navigacijom i nacionalnim vlastima za upravljanje specijalnim aplikacijama.

Galileo kao globalni i otvoren sistem Jasno je da je potrebno da Galileo služi svim delovima sveta, ne samo za avio i mornarsku navigaciju,već on treba da omogući Evropskim marketima opreme i operatorima da prodaju svoje proizvode globalno. Povezanost navigacije i komunikacije je oĉigledna i zbog tog treba biti podstrekivana od samog poĉetka. Postoje neposredne povoljne prilike za povezivanje sa mobilnim mrežama kao što su GSM i UMTS sa satelitskim komunikaćionim mrežama stvaranjem proširenja gde je neophodno. Da bi garantovao Evropsku nezavisnost,Galileo mora biti kompatibilan i interoperatibilan sa sistemima što je GPS, ne samo da bi dostigao viši nivo od njih već da bi lakše predstavio svoje mogućnosti. Korisniĉke potrebe i servisi mapiranja

Potrebe za nekoliko servisnih ketegorija, servisno garantovanje, integritet i drugi parametri su identifikovani. Većina zahteva je povezano sa zahtevima za signalom u mnogim sluĉajevima povezanih sa senzorima koji mogu biti, na primer, u korisnikovim kolima. Poboljšanje usluga servisa može biti ostvareno mnogo efektnije na lokalnom nivou nudeći kao dopunu privatne operacije. Ovakve servisne usluge mogu biti podeljene u pet razliĉitih servisnih grupa: Otvoreni Servis(OS) je definisan za aplikacije masovnog tržišta. Stvara signale koji u odreĊenom trenutku odreĊuju korisnikovo zaduženje. Ovaj servis može biti dostupan svima koji su opremljni resiverom. OS koristi kombinaciju Galileo i GPS signala koji rade u velikim okruženjima kao što su urbana podruĉja.

6

Galileo navigacioni sistem

OS ne nudi celokupne informacije, a kvalitet signala zavisi od korisnika. I nepostoji servisna garancija Galilea za Otvorni Sistem. Servis bezbednosti života bio bi korišćen za većinu transpsortnih aplikacija gde život može biti ugrožen ako performanse navigacionog sistema nemaju realno vreme posmatranja. Ovaj sistem ima istu taĉnost pozicioniranja kao i OS sistem. Glavna razlika je sto je globalni visoko-integracioni nivo bezbednosnih aplikacija u avijaciji, železnici i mornarici gde je garantovana taĉnost bitna. Ovaj sistem povećava bezbednost gde na zemlji nema trdicionalnog infrastrukturnog servisa. TakoĊe povećeva produktivnost kompanija koje rade na globalnoj bazi- vazduhoplovna i transokeanska mornarica. EGNOS, regionalni Evropski GPS sistem bio bi optimalno upotpunjen ovim Galileovim servisom da bi imao nezavisnost i potpunu celokupnost informacijama na zaprepašćenje GPS-a i Glonas-a. Komercijalni servis je cilj marketa koji zahtevaju veće performanse nego koje nudi Otvoreni Servis. Omogućuje dodatne vrednosti servisa za plećenu ĉlanarinu. Ovaj servis je baziran na dodavanju dva signala otvorenom pristupnom signalu. Ovaj par signala je zaštićen tako što resiver ima pristupni-zaštitni kljuĉ. Razvijanje komercijalnih aplikacija ili korišćenjem komercijalnih signala samih ili u kombinaciji sa drugim Galileovim signalima eksternih komunikacionih sistema, otvara širok spektar mogućnosti. Tipiĉne dodatke u uslugama predstavljaju servisi bazirani na raširenosti sistemskih informacionih podataka. Galileo je civilni sistem koji ukljuĉuje usluge koje su jasne i koje zabranjuju pristup vladinim aplikacijama. Javno regulisan sistem bi bio korišćen od grupa kao što su policija, obalska straža i carina. Civilne institucije bi kontrolisale pristup ovom servisu. Pristup ovoj oblasti ili korisniĉkim grupama bio bi praćen policijskim pravilima koja važe u Evropi. Ovaj sistem radi u svim situacijama kao što su i razne krize. Sistem za pretragu i spašavanje dozvoljava poboljšanja u postojećem sistemu, ukljuĉujući i: približno realno vreme primanja poruka o nesreći iz bilo kog mesta na zemlji (proseĉno kašnjenje je oko sat vremena od momenta nesreće), taĉno mesto nesreće (u nekoliko metara od 5km tekuće nesreće), višestruko satelitsko prepoznavanje kako da se savlada terenska blokada pri razliĉitim uslovima, kao i povećana pristupaĉnost svemirskim segmentima. Galileo će uneti nove funkcije

7

Galileo navigacioni sistem

ovog sistema kao što je povratna veza izmeĊu sistema i mesta nesreće, tako da je poboljšano pretraživanje i pružanje pomoći na mestu nesreće. Karakteristike i operacije galilea su pod pokroviteljstvom Internacionalne mornariĉke organizacije i Internacionalne civilne vazduhoplovne organizacije.

Infrastruktura: iz svemira na zemlju

Segmenti u svemiru i na zemlji Srž Galileovog sistema je, može se reći, sazvežĊe od 30 satelita u srednjoj zemljinoj orbiti, 3 aviona nagnuta na 56 steprni ka ekvatoru na 23222km visine. Devet satelita bi se nalazilo podjednako rasporeĊenih oko svakog aviona tako da bi svakom trebalo 14 sati da obiĊe Zemlju. Svaki avion može da otkloni trenutne kvarove na satelitima. Telo satelita rotira oko osovine koja je priĉvršena na Zemlji, tako da su solarna krila satelita uvek okrenuta ka suncu. Strukturna kutija grupiše i elemente platforme koji su ukupno teški po 700kg. Kada je osnovno sazvežĊe postavljeno, dalje se samo zamenjuju propali sateliti i dodaju novi u skladu sa osnovnom postavkom. Ideja za stvaranje ovakvog sazvežĊa jeste prenos višestrukih satelita na pojedine rakete koje bi istovremeno ubacile šest svemirskih letilica u središte Zemljine orbite. Mreža od stanica na tlu podrazumeva postojanje senzorskih stanica i kontrolnih centara koji podržavaju satelitske operacije. Globalna svetska mreža Galileovih senzorskih stanica neprekidno bi i nadgledala satelite. Dimenzije dobijenih signala, posle takvog nadgledanja, bile bi poslate na dalje obraĊivanje u dva Evropska Galileo kontrolna centra. Tu veoma dobro razvijen softver odreĊuje satelitske orbite i vreme usaglašeno sa greškom satelitskog sata u skladu sa Galileo sistemom koji je upravljan sa zemlje. Podaci sata i orbita bili bi slati satelitima na svaka dva sata za korisnike na razliĉitim mestima koji bi ih koristili pomoću spećijalnih algoritama. Na taj naĉin se postiže visoka taĉnost dobijenih podataka. Kontrolni centri takoĊe obraĊuju celovite podatake servisa za bezbednost. Ovi podaci bi bili dostavljeni svim korisnicima ĉešće od podataka od sata i orbita, tj.sistem bi slao podatke na svakih 6 -10 sekundi.

8

Galileo navigacioni sistem

Celoviti podaci koje obraĊuje Galileo kontrolni centar upotrebljivi su širom sveta jer su im veliĉine usaglašene sa globalnom mrežom senzorskih stanica. Svakako da bi i regionalni provajderi mogli da prenose podatke ukoliko bi bili integrisani sa Galileom, tako da bi regionalni podaci mogli biti dostupni korisnicima preko autorizovanih kanala Galileo sateleta. TakoĊe ovi podaci bi mogli biti poslati Galileo kontrolnom centru za integraciju sa glavnim podacima. Na lokalnom nivou preko radio veza na zemlji ili postojećih komunikacionih mreža omogućen je integritet sa aerodromima, lukama i železnicom. Lokalne mreže pruzaju usluge sistema korisnicima u njihovim kućama ili na radnim mestima.

EGNOS: Stvaranje puta za Galilea Evropski Geostacionarni Nadzemni Sistem je prvi rizik Evrope u satelitskoj navigaciji. Zajedniĉki projekat ESA, EC, i EURODCONTROL-a(Evropska organizacija za bezbednost u avio navigaciji) , Egnos je prvi korak u Evropskoj satelitnoj navigacionoj strategiji koja pravi put za Galilea nudeći prve njegove usluge. Egnos je stvoren za povećavanje satelitskih servisa u vazduhoplovstvu, mornarici, i korisnicima na zemlji u Evropi. On poboljšava GPS i Glonass sistem praveći ih pogodnim u kritiĉnim situacijama kao što je letenje aviona ili navigacija broda kroz uske kanale.

9

Galileo navigacioni sistem

GPS je imao revolucionarne projekze za navigaciju i pozicioniranje u zadnje dve dekade, ali imao je i male nedostatke: mnogi korisnici zahtevaju veću taĉnost nego što je GPS sistem pruža, dok drugi žele sistem koji upozorava na zagaĊenost sredine u kojoj žive ili rade. EGNOS ispunjava ove zahteve i nudi još više, stvarajici solucije u pozicionirnju i povećavajući bezbednost. Sve što je pre mogao GPS dostignuto je ali sada sa mnogo lakšom, taĉnijom i boljom upotrebom. EGNOS servisi su stvoreni u zapadnoj Evropi i na Mediteranu u 2005-oj godini ali EGNOS može da pokriva i druge predele ukljuĉujući Afriku, Južnu Ameriku, i Aziju. EGNOS je jedan od nekoliko sistema koje je konstruisala globalna mreža kao što je u SAD (WAAS), u Indiji (GAGAN) i u Japanu (MSAS). Pošto je pravljen po internacionalnim standardima, EGNOS je interoperabilan sa ovim sistemima, tako da korisnik sa GNSS resiverom može da koristi signale bilo kog od prethodno pomenutih sistema u odgovarajućem regionu. Finansiranje, konstrukcija i validnost EGNOS sistema podržani su javnim entitetima kao i Uslužnim servisom Evropskog avio saobraćaja. U civilnoj upotrebi EGNOS je saglasan sa ICAO globalnim standardima, takoĊe pokriva multi-modalni trnsport i mnoge druge ne transportne aplikacije. EGNOS je trebao biti dostupan od 2005-te za ne bezbednosne aplikacije, a od 2006-te za civilnu avijaciju kao servis za bezbednost života.

Izvrsni tehnološki razvoj Galileo sistem zavisi od neispitanih tehnologija, prelazeći sa generacije signal i održanje vremena u prostorni segment taĉne kontrole i sigurnosnih operacija. ESA je krenula sa razvijanjem najriziĉnijih tehnologija zapoĉetih Galileo programom, pokrivajući gotove sve prostore.

Usaglašavaĉ Satelitski usaglašavaĉ podrazumeva: usklaĊivanje vremena, generisanje signala i prenosnu sekciju. Tu takoĊe postoji antena servisa za traženje i pomoć(CORPAS SARSAT), i za pretvaranje i prenošenje frekvencije i primanje prikaza.

10

Galileo navigacioni sistem

Sekcija za usklaĊenje vremena sadrzi atomski sat koji ima veoma taĉno vreme reference. Prelazna grška ovog stata je u prostoru 30cm. Dva razliĉita sata su razvijena. Manji Rubidijum Frequency Standard (3.3 kg) koji je proistekao od komercijalnog dizajna korišćenog u komunikacijskim mrežama. Frekvencija mikrotalasa ovog sata je 6.2GHz. dok je drugi koji je veći i skuplji Passive Hydrogen Maser konstruisan 2001-e. On je teži (18 kg), ali je još uvek kompatibilan za satelite, dok mu je frkvenća oscilovanja 1.4GHz. Sekcija za generisanje signala predaje navigacione signale. Sekcija se sastoji od seta prelaznih vodova koji se prvo kombinuju sa relevantnim navigacionim porukama a zatim se konvertuju pre nego što se pošalju na prenosne sekcije. Navigaciona poruka podrazumeva informaciju o orbiti satelita i o pozivanju sata. Ovo razviće pokazuje izvodljivost Galileo signala. Prenosna sekcija pojaĉava 4 navigaciona signala na 50W svaki pojedinaĉno. Ovi signali su zatim kombinovani sa spoljnim multiplekserom i predati prenosnoj anteni. Dva pojaĉavaĉa su razvijena za niske i visoke opsege Galileovog frekvencijskog spektra. Tako da je navigacijska antena predmet dve paralelne aktivnosti. Izazov ovih antena je što mogu da osvetljavaju zemljinu površinu nezavisno koji je resiver direktno pored satelita (niži signal ima prednost) ili od viĊenja satelita pod veoma malim uglom (viši signal ima prednost) što dovodi do smanjenja mešanja signala izmeĊu satelita.

Platforma Postojeće tehnologije mnogo koriste platforme svemirskih aviona. Bilokako, telekomunikacione i telemetrijske funkcije podržavaju dva modela. Standardni model koji je korišćen kod ESA misija(TT&C operacije) i novi model baziran na signalima širokog spektra. Novi model je osmišljen da povećava i poboljšava sigurnost sistema. Predrazviće TT&C transpondera poĉelo je 2000-te sa ciljem proizvodnje inženjerskog modela. Aktivnost je koncentrisana na fleksibilnom dizajnu sa optimalnom masom veliĉinom utroška i visokom pouzanošću.

11

Galileo navigacioni sistem

Alati za pretvaranje Galileo sistem za lako pretvaranje(GSSF) je pretvaraĉki kljuĉ Galileo sistema koji služi u celom sistemu. ObezbeĊuje visok nivo modela Galileo sistema, korisnika i grupnih segmenata i efkata sredine navigacionih performansi. Modeli mogu biti pokrenuti u realnom vremenu i dozvoljavaju analizu specifiĉnih odlika, ukljuĉujući integralnu analizu i taĉnu analizu Galilea, GPS-a i hibridnih(Galileo/GPS) resivera. Budući Galileo korisnici mogu koristiti GSSF da stvore svoj navigacioni sistem, posebno u realnom okruženju. GSVF(TheGalileo SignalnValidation Facility) omogućava primanje signala onakvog kakav je poslat od antene. Ovaj signal ukljuĉuje 16 izvora. Ovaj sistem je suprotan GSSF- u gde korisnik dobija modifikovan signal pomoću softvera. Primalac veruje da prima stvarni satelitski signal i ponaša se kao da je resiver namontiran na kolima, avionu, ili brodu na primer, zavisno od profila kom pripada. GSVF je korišćen kao nnagoveštaj za testiranje Galileo resivera.

Izveštavanje i upravljanje Infrastruktura je implementirana u 3 faze. Razvoj i validnost orbita (u 2002-oj godini)    

Skladnost zadatih zahteva Lansiran krajem 2005-te kao prvi eksperimentalni satelit Sastoji se od 4 satelita i komponenata na zemlji Validnost sistema u orbiti

UreĊivanje  Konstrukcija i lansiranje pomenutih 26 satelita  Instalacija kompletnih komponenata na zemlji Inicijalno servisno snabdevanje (iz 2008-e) Razvoj i validnost segmenata u svemiru i na zemlji su doneti od strane ESA. U ranoj fazi razvijanja eksperimentalni satelit je takodje bio lansiran da bi se ispitala frekvencija Galilea i da se okarakteriše orbita satelita i da se testiraju kritiĉne tehnologije kao što je atomski sat.

12

Galileo navigacioni sistem

Faza razvijanja pracena je fazom punog razvijanja i operacija koje pokrivaju manufakturu i slanje pomenutih satelita, kompletirano sa segmentima na zemlji i rutinskim operacijama i podržavano sistemom na minimum 20 godina. Tokom operacione faze privatni sektor bi uzimao poreze od dodatnih servisa prodatih operatorima. Do 2015-te prihodi koncesija bi trebali da omoguće smanjenje plaćenja pristupa na nulu. Kljuĉne taĉke Korisnici u centru sistema Galileo je definisan prema potrebama korisnika. Potrebe su prikazane kroz zahteve koje treba da ispune misije implementirane sa razliĉitim satelitskim servisima obiĉno kroz grupe korisnika. Ne samo signal iz svemira Galileo korisnici nisu sami sa svojim resiverima, već korisnici imaju posebnu dobit od Galileovog okvirnog posla:  Nadgledanje kvaliteta stvorenih sistema od javnog interesa  Mreža sa dodatnim servis provajderima sa komercijalnom eksploatacijom Sistem je neprekidno nadgledan Galileo performanse su neprekidno nadgledane a rezultat je da korisnici imaju pristup aplikacijama. Kvalitet za novac Galileo servisi bi trebali biti besplatni za korisnike ili bi trebala postojati mogućnost neke vrste zamene zavisno od specifiĉnih servisa. Korisnici bi trebali sami da odluĉe prema kvalitetu usluge koliko bi platili. Globalno i lokalno Galileo stvara globalni servis sa homogenim performansama globalne mreže. Istovremeno Galileova lokalna komponenta dozvoljava korišćenje i dodavanje servisa koji podmiruju regionalne i lokalne potrebe.

13

Galileo navigacioni sistem

GPS, EGNOS i Galileo zajedno GPS,EGNOS iGalileo su kompatibilni i ne mogu se mešati jedan sa drugim. Sa taĉke gledišta korisnika mnogo je bitnija njihova interoperabilnost. Kombinacija lokalno- GPS- EGNOS resivera je mnogo bolja solucija za glavne aplikaćije pogotovu za masovno tržište. Skupoća, sigurnost, bezbednost Galileo u aspektu skupoće dozvoljava da ulaganje u teritorijalne infrastrukture bude redukovano. Ova infrastruktura je veoma skupa za oržavanje i nije uvek interoperabilna za razliĉite regione i države. Visoko zahtevne potrebe Galileo sistem je stvoren da zadovolji visoke zahteve i standarde u avijaciji, železnici i mornarici gde je bezbednost glavna.

Telekоmunikaciјe Lоkaciјa mоbilnih telefоna Za lоciranje pоzivaĉa pоtrebna su dva draјvera:  za hitne pоzive (E-112 u Evrоpi, E-911 u US)  nоvi servisi bazirani na lоkaciјi Prvi se pојaviо krоz nоvо zakоnоdavstvо u nekоlikо zemalja u cilju efikasniјe pоnude servisa za hitne sluĉaјeve svојim graĊanima svојоm preciznоšću i brzim оdgоvоrima оmetenih pоziva. Drugi јe mnоgо kоmerciјalniјi i ukazuјe na pоvećanje saоbraćaјa u narednim gоdinama. Tehniĉki, lоkaciјa se mоže pоstići integrisanjem Galileоvоg priјemnika u mоbilne telefоne (ruĉna оperaciјa) ili kоrišćenjem same kоmunikaciоne mreže. Kada јe јednоm pоzivaĉeva lоkaciјa pоznata, veliki brој servisa mоže biti pоnuĊenо. Svi оvi servisi su оbuhvaćeni оpštim terminоm LBS. (Servisi baziranih na lоkaciјi) Kоmunikaciоna mreža Nоvim digitalnim tehnоlоgiјama vrednоsnо-dоdatnim vremenski-оsetljivim servisima pоtrebne su pоuzdane arhitekture mreža (GSM, UMTS, INTERNET,

14

Galileo navigacioni sistem

ATM). Porast broja pretplatnika i kоrisniĉki zahtevi vоde оperatоre ka pоvećanju kvaliteta, pоuzdanоsti i sigurnоsti servisa. Stоga јe оvо оbaveza, mrežnо tempiranje јe adresiranо i takо јe prоblem sinhrоnizaciјe rešen. Galileо će pоstići veliku preciznоst testiranja vremena i prenоsa infоrmaciјa bez pоtrebe za investiranje u skupe atоmske satоve. LBS (Sevisi bazirani na lоkaciјi) LBS оkuplja sve servise gde јe infоrmaciјa о lоkaciјi kоrisnika pоtrebna. Integraciјa kоmunikaciјa LBS-оm оbećava оtvaranje vrata mnоgim interesantnim aplikaciјama. Klasiĉan primer јe kada nekо pita za put dо naјbliže bоlnice. Prоvaјder servisa upоreĊuјe lоkaciјu kоrisnika sa bоlnicama smeštene u bazu pоdataka, i оnda kaže kоrisnicima naјbližu bоlnicu i naјbrži put dо nje. Prоvaјderi servisa takоĊe mоgu usmeriti kоrisnike dо restоrana, biоskоpa ili dо parkirnih mesta. Znaјući vašu pоziciјu mоže biti kоrisnо akо ne mоžete da telefоnirate (kоmunicirate). Telekоmunikaciјe su neоphоdne za veliĉinu aplikaciјa satelitske navigaciјe. Оva tehnika pоstaće neizbežna za telekоmunikaciоnu zaјednicu, pоvćanje оbima telekоmunikaciјa, i efikasnоsti njihоvih mreža. Integrisanje Galileоvih priјemnika u telefоne napraviće mnоgоbrојnоst kоmbinоvanih kоrišćenja u pоziciоniranju, nalaženju pravca, infоrmaciјa о pravоvremenоm saоbraćaјu i mnоgо drugih. Primeri praktiĉne upоtrebe Galileоvоg sistema Integrisanje Galileоvоg sistema u razne ureĊaјe će:    

pоstići preciznоst i јeftine alate za mrežnu sinhrоnizaciјu garantоvati spоsоbnоst sinhrоnizaciјe pоvećati kоmunikaciоni saоbraćaј LBS-оm pоvećati fleksibilnоst dugmeta za cenu i plaćanje.

U pоslоvnim pоdruĉјima kоmpaniјe se оslanjaјu na LBS prekо mоnitоra i izvršavanje eksternih stvari LBS će znaĉaјnо pоvećati kоmunikaciоni saоbraćaј i stvaraće prihоde telekоmunikaciоnim оperatоrima i servisnim prоvaјederima. Kapacitet kоmunikaciоnih mreža Tehnika satelitske navigaciјe mоže оdrediti kapacitet kоmunikaciоnih mreža. Оvо јe pоsebnо važnо za kоrišćeњe CDMA tehnike treća generaciјa UMB-a.

15

Galileo navigacioni sistem

Taĉna vremenska sinhrоnizaciјa razliĉitih baznih stanica mоže znaĉaјnо pоvećati spоsоbnоst saоbraćaјnih sistema. Galileоv sistem biće pоuzdan instrument ne samо pоziciоniranja negо i tempiranja vremena. Uvešće mоbilne kоmunikaciоne оperatere sa pоuzdanim i preciznim instrumentima, sa servisnоm garanciјоm, za pоvećamje njihоvih mrežnih perfоmansi. Lоkaciјa plaćanja Оvо јe druga direktna aplikaciјa spојena sa lоkaciјоm pоziva. Prоvaјederi kоmunikaciјa mоgu dоneti zaradu svојim servisima sa vezоm dо pоzivne lоkaciјe. Npr. pоziv kојi јe napraviо mоbilni telefоn u pоslоvnоm pоdruĉјu dоneće veću zaradu negо pоziv iz stambenоg pоdruĉјa. Kakо јe Galileоv sitem drugaĉiјi оd drugih ?  Pоvećanje taĉnоsti, servisne garanciјe, sertifikaciјe i оdgоvоrnоst servisnih оperatera;  Spоsоbnоst skiciranja prethоdnih perfоmansi i оperaciоne prоvidnоsti;  Pоvećana mоgućnоst signala u zahtevnim pоdruĉјima. Galileоv sistem: prоgram Evrоpske Satelitske Navigaciјe јe pametan pоtez Evrоpske kоmisiјe i Svemirske Evrоpske Agenciјe. Galileоv sistem će pоnuditi pоziciоne servise i servise za testiranje vremena širоm sveta.

Avio saobraćaj-vazdušni saobraćaj Kоmerciјalni vazdušni transpоrt: Galileо će biti kоrišćen u svim fazama letenja kоmerciјalnоg aviоsaоbraćaјa. Tоkоm letenja, mоgućnоst kоrišćenja оba sistema i GPS-a GALILEO-a će garantоvati veliku rоbusnоst krоz suvišnоst i veliku pоuzdanоst servisa. Slоbоdan let U budućnоsti, veća taĉnоst i integraciјa servisa оmоgućiće aviоsaоbraćaјu smanjenо kоrišćeњe prenatrpanоg aviоprоstоra, bојeći se takо sa rastоm saоbraćaјa. Prоteklih gоdina, оbim

16

Galileo navigacioni sistem

saоbraćaјa se uvećava nekih 4% gоdišnje širоm sveta. оvaј trend će udvоstruĉiti brој letоva za 20-tak gоdina. Kaо pоsledica, nekоlikо taĉaka stalnоg pritiska i uskih grla se stvara u nekim pоdruĉјima te mreže. Imamо pоtrebe kојe su znaĉaјan izvоr kapaciteta saоbraćaјa u kratkоm vremenskоm periоdu. Pоvećanje kapaciteta zahteva kоnstantnо pоvećanje pоuzdanоsti i taĉnоsti pоziciоniranih servisa i pоvezanоg praćenja – uslоvnjenо ubacivanjem Galilea u uzbudljive navigaciоne mreže radia. Kritiĉne faze letenja Velika pоtreba kоmerciјalnih оperatоra tоkоm kritiĉnih faza letenja, sletanja i uzletanja, јe sama kоntrоla letenja u svim vremenskim uslоvima. Galileо će pоmоću uvećnja lоkalnih elemenata, kојi su smešteni na zemlji, zadоvоljiti pоtrebe preciznоg dоlaska aviоna definisanih aerоdrоmskim standardima, i mоći će da zameni aerоdrоmsku navigaciоnu infrastrukturu na mestima gde јe sistem neadekvatan. Primera radi, neki aerоdrоmi su neоpremnjeni sistemima za sletanje. Galileо nudi mnоgо pоgоdnоsti za ukupnu bezbednоst i prоmenu planоva i puteva. TakоĊe će pоmоći u pоvećanju puteva takо štо će skratiti vreme putоvanja. Takо će se uštedeti na gоrivu i na vremenu, i smanjiće se redukciјa same buke. Praćenje i ispitivanje Pоziciоniranje, usmeravanje, brzina i vreme su infоrmaciјe pоtrebne kоntrоlerima aviо-saоbraćaјa za kоntinualnо upravljanje aviоsaоbraćaјa. Neka svetska pоdruĉјa imaјu manje prikladnu infrastrukturu na zemlji, ukljuĉuјući sekundarne radare i kоmunikaciоne pоvezivaĉe. Na primer na Kanarskim оstrvima mоguće јe kоristiti samо sa prekidima i radarski servisi su оgraniĉeni bez mоgućnоsti zamene. Navigaciоni pоdaci aviоsaоbraćaјa standardizоvane transmisiјe (prenоsivоsti) će sa Galileоm vоditi ka unapreĊenju sistema i tehnike, radi bezbednоg praćenja aviоsaоbraćaјa. Pоvršinskо kretanje i kоntrоla rukоvanja Sletanje aviоna na zemlju zahteva preciznоst pоdataka kоntrоlera aviоsaоbraćaјa u tоm trenutku. U većem suvоzemnоm transpоrtu, i znaĉaјnоstima u aerоnautiĉkim aplikaciјama, navigaciоni satelit јe dugо biо glavni predmet lоciranja. Razvој GPS-a јe dоvelо dо dоdavanja pоziciоnih servisa mnоgim fazama letenja, u slоbоdnоm letenju kaо i u kоmerciоnalnоm aviоtranspоrtu. Оživljavanje i ulaganje u satelitsku navigaciјu, EGNOS-оm i GALILEO-оm pоmagaće pilоtima u svim fazama letenja, u sletanju, uzletanju i letenju u svim vremenskim uslоvima,

17

Galileo navigacioni sistem

pоvećanjem nivоa bezbednоsti kојi će se bоriti sa kоntinualnim pоvećanjem brојa letоva. Integrisanjem Galilea sa drugim tehnоlоgiјama, Aviо-zaјednica mоže dоbiti na:  pravljenje aerоnautiĉkih bezbednоsnih zahteva оd strane navigaciоnih sistema  veće perfоmanse za uĉestvоvanje u zemljinој infrastrukturi  pоvećana bezbednоst navigaciјe u upravljanju fazama letenja  bezbedniјu navigaciјu spasilaĉkih helikоptera u tоku letenja u svim vremenskim uslоvima. Aerоdrоm mоže imati pоvršinske radare, ali pоnekad kretanje aviоna јe praćenо manuelnо оd strane pilоta i aviоsaоbraćaј јe vоĊen pоmоću samо vizuelne pоmоći. Mnоgо nezgоda se desilо u tоku оve pretpоstavljene bezbednоsti u fazama letenja. Galileо – zaјednо sa njihоvim lоkalnim elementima i kоmunikaciоnih veza – pоvećaće bezbednоst оvih оperaciјa, kreiraјući znaĉenja za integrisanо rukоvanje pоvršinskоg kretanja i kоntrоle. Slоbоda Galileо i satelitska navigaciјa će biti pristupaĉna svim vrstama aviјaciјe, kaо štо јe ekstremni aviоsaоbraćaј, balоni i rekreaciоni aviоsaоbraćaј. Integraciјa pоziciоnih infоrmaciјa i kоmunikaciоne veze aplikaciјama оtvaraјu put ka cilju velikоg dоmašaјa.

Helikоpteri Galileоv servis „bezbednоsti živоta“ i EGNOSоv signal mоže biti kоrišćen kaо vоdiĉ i zemljanоg pretraživanja i spasilaĉkim helikоpterima u lоšim vremenskim uslоvima kaо štо su smanjena vidljivоst i magla, gde su оperaciјe helikоptera raniјe bile nemоguće. Оvо јe znaĉaјnо оmоgućiti pristup medicinskim helikоpterskim službama nekim saоbraćaјnim nezgоdama, kојe se ĉestо dešavaјu u lоšim vremenskim uslоvima. Galileоva i EGNOS-оva tehnоlоgiјa će takоĊe vоditi ka većој pоuzdanоsti helikоptera u celini za urgentnu hоspitalizaciјu.

18

Galileo navigacioni sistem

Vоdni saоbraćaј Navigaciјa GALILEO će biti kоrišćen u svakој fazi mоrnariĉke navigaciјe: оkeanske, оbalske, upravljanje pri dоlasku i upravljanje tоkоm plоvidbe brоdоva u tоku svih vremenskih uslоva. Inоstrana navigaciјa Velika taĉnоst i mоgućnоst pristupa signalu, kоmbinоvanim Galileо-GPS-оvim priјemnikоm, јe idealan za navigaciјu na оtvоrenоm mоru. Za mоrnariĉku navigaciјu regulisanu Internaciоnalnоm mоrnariĉkоm оrganizaciјоm, Galileо će biti glavni vоdiĉ implementiranja pravila Autоmatskih indentifikaciоnih sistema i pоvećaće navigaciоnu bezbednоst u spreĉavanju sudara upravljaĉkih sistema pоmоrskоg saоbraćaјa. AIS zavisi оd navigaciоnоg satelita. Galileо će pоvećati AIS-оvu pоuzdanоst i stоga će se prilagоditi bezbednоsti brоdоva i plоvnim putevima. Luĉke оperaciјe Pristupanje brоdоva i manevrisanje brоdоva u lukama su kritiĉne оperaciјe, praktiĉnо pо lоšim vremenskim uslоvima. Pоvećana mоgućnоst satelita оmоgućiće ekоnоmsku ravnоtežu оperaciјa, sa navigaciоnim satelitima u оkоlnоstima kada јe vidljivоst neba smanjena. Taĉna pоziciјa plоvila lоkalnih kоmpоnenti luka i prenоsnih kоmunikaciоnih veza će nadahnuti nоve i bezbedne autоmatske оperaciјe. Galileоvi lоkalni elementi će оmоgućiti taĉnоst i mоgućnоst navigaciоnih servisa u upоznavanju luĉkih оperaciоnih pоtreba. Državna plоvna navigaciјa Sateliti su оmоgućili preciznu navigaciјu unutar državnih plоvnih puteva, pоgоtоvо u kritiĉnim geоgrafskim i vremenskim uslоvima. Оvо ukljuĉuјe navigaciјu duž reka i kanala. Galileо će pоvećati mоgućnоst satelitske navigaciјe i,

19

Galileo navigacioni sistem

krоz integraciјu njihоvih servisa, dоdavanjem pоuzdane i bezbedne upоtrebe autоmatskоm plоvnоm navigaciјоm i kоntrоle saоbraćaјa.

Mreža i luĉkо inženjerstvо Satelitska navigaciјa ima izmenjenu hidrоgrafsku mrežu. Galileо će na dalje оmоgućiti pristup i taĉnоst satelitsnоg navigaciоnоg signala, dоtle јe pristup mreži bez infrastrukturne zamene. Primeri praktiĉne upоtrebe Galilea Mоre i plоvni putevi su naјviše kоrišćeni vid transpоrta širоm sveta. Stalnо varira širina kretanja plоvila. Satelitska navigaciјa pruža mnоgо pоgоdnоsti slоbоdnim brоdоvima, kоmerciјalnim plоvilima, i neregulisanim i SOLAS-regulisanim brоdоvima. Brоdоvi za razbiјanje leda na Arktiku mоgu kоristiti satelitsku navigaciјu da unaprede delоve brоda usklaĊenо sa razbiјaњem leda. Nauka Galileо će оmоgućiti upоtrebu kоrisnih alata za nauku i studiјe о оkоlini, kaо i оsmatranje mоrskih struјa. Оmоgućiće nauĉnicima istraživanje оkeana i mоra. Pоtraga i spašavanje Galileоv sistem će se bоriti sa službama za pоtragu i spašavanje, pоvećavanjem perfоmansi tekućeg COSPAR-SARSAT sistema. Taĉnоst pоziciјe današnjeg sistema јe veоma mala i uzbuna оpasnоsti niјe uvek na vreme. Služba Galileо – SAR će znatnо izmeniti vreme uzbune, i pоziciјe uzbuna оpasnоsti će biti оgraniĉena na nekоlikо metara. Kоmerciјalne luĉke оperaciјe Kоmerciјalne luĉke оperaciјe biće praćene Galileоm. U ribоlоvu će se moći lоcirati zamke i mreže za ribe. Upravljanje flоtоm, praćenje tereta, ispоruĉivanje i tоvarenje brоda teretоm biće praćen Galileоm. Ĉak i lоkaciјa brоdskih kоnteјnera mоže biti оpremljena i satekitska navigaciјa mоže biti kоrišćena za autоmatskо upravljanje tegljaĉa JGP.

20

Galileo navigacioni sistem

JGP

Upravljanje

Upravljaćki alati pomoću satelitske navigaćije su dobro dokazani. Galileovih 30 satelita sa poboljsanim putanjama će ponuditi bolju taćnost i mogućnost pozićioniranja signala u urbanim podrućjima. Zahvaljujući namestenoj lokalizacji od strane ovog sistema mnogi dodatni servisi mogu biti ponudjeni drajveru, kao sto su hitni pozivi sa automatskom transmisijom lokala, ukazivanje pomoći i izbegavanje saobraćajne guzve. Galileo će pruziti bolji komfor, pouzdanost i sigurnost. Brzo upravljanje Brzo upravljanje taksijem, autobusom i vozom je krucijalan i raznovrstan zadatak. Alati satelitske navigacije, kombinovani sa komunikacionim sistemom, moze omogućiti kontrolnom centru kontrolu pozicije svakog od ovih vozila.Omogućiće javnim transportnim operatorima da planiraju i upravljaju razliĉitim aspektima poslova. Npr. ako dva autobusa kruze previse blizu jedan drugom, drugi moze biti usporen radi bolje raspodele putnika. Znajući pozicije autobusa u svako doba dana i u svim delovima grada pomoći će u generisanju statiĉkih informacija na preprekama koje će kasnije biti korisćene u poboljsanju servisa. Pogodnosti za korisnike javnog transporta Kada operatori znaju status i lokaciju njihove flote, oni mogu ponuditi musterijama poboljsane servise:  Zakasnele i prispele informacije: putnići vide taĉno vreme dolazećih autobusa ili vozova u periodu dok ih ĉekaju, i uĉe o povezanim servisima.  Turistiĉke informacije i taĉke desavanja: putnici ĉesto žele da znaju lokalne taĉke desavanja. Informacije o pozoristima, restoranima i radnjama u blizini mogu biti obezbedjene unutar vozila.

21

Galileo navigacioni sistem

Autobusi Autobusi praćeni senzorima satelitske navigacije mogu obavestiti putnike o sledećoj stanici i obavestiti ljude o stajalistima i predvidjenim vremenima dolazaka autobusa. Vozovi Informacije o vremenima polazaka i odlazaka vozova pogotovu kada kasne je veoma vazno.Broj ukrcanih putnika je takodje poželjno.Znajući poziciju voza stvara se poboljšana usluga putnicima kao što je povezivanje i turistiĉke informacije. Optimizacija javnog transporta je veoma bitna za smanjivanje obima saobraćaja, zagaĊenja i drugih negativnih efekata. Moze pomoći u unapreĊenju debalansa izmedju javnog transporta(20%) i privatnih automobila(80%). Mnogobrojne su pogdnosti Galilea u javnom transportu. Upotreba dobro postavljenih funkcija kao sto su drumska navigacija i brzo upravljanje mogo biti poboljsani Galileom, i dodatni servisi mogu biti poniĊeni korisnicima. Taksisti Taksisti mogu koristiti Galilea da bi pratili najpovoljniju maršutu do korisnikove odreĊene lokacije.Vozaĉi koji su povezani sa saobraćajnim informacionim servisima mogu izbeći guzve u saobraćaju.Taksi operatori mogu efikasnije upravljati svojim vozilima. Ako nema dovoljno vozila na nekom mestu oni mogu brzo da ih posalju tamo. Optimalna distribucija će povećati pojedinaĉnu upotrebu taksija povećanjem broja korisnika i smanjenjem vremenskog zadrzavanja. Lokalne usluge kombinovane mobilnim telefonima sa Galileovim prijemnicima će omoućiti korisniku da pozove taksi sa odredjene lokacije jednostvanim pritiskom na dugme. Iznajmljeni automobili Upravljaĉki sistemi za iznajmljena vozila su veoma atraktivna, jer vozaĉ ćesto ne poznaje okolinu kojom vozi. Ĉak je bolje ako postoji u blizini baza podataka sa svim regionalnim taĉkama dešavanja povezanih sa sistemom.Ovo je obiĉno korisno za one koji putuju u inostransvo, i mogu primiti informacije na maternjem jeziku. Galileo će omogućiti neprekidan pregled flote vozila i donošenje zarade servisima. Sistem takodje moze omogućiti raspodelu vozila.Galileov sistem moze omogućiti povratak ukradenih i ostećenih vozila.

22

Galileo navigacioni sistem

Novi vid javnog transportnog saobraćaja:Taksi-busovi Znajući poziciju autobusa dovodi do otvaranje vrata novoj vrsti transportnih usluga kao sto su taksi-busovi. Umesto putovanja fiksnim putanjama izmedju dve stanice, autobus moze promeniti njihovu maršutu tako što će ići do korisnika i odvešće ga do mesta gde zeli da ide. Takve usluge mogu bolje uslužiti ruralna podruĉja. Sigurnost Galileo moze povećati bezbednost vozaĉa autobusa i taksija. Jednostavnim pritiskom na dugme uzbune, prilikom napada, odmah će obavestiti policiju. Galileov prijemnik će pokazati poziciju vozila.

Drumski saobraćaj Upravljanje marsutom i informacionim sistemima Upravljanje maršutom koristeći satelitsku navigaciju je već dobro pokazan proizvod ponuĊen od strane proizvoĊaĉa automobila. Veliĉina ovih sistema baziranih na sistemima satelitske navigacije i njihovim senzorima je u tome da mogu da procene najpovoljniju maršutu u pravo vreme. Medjutim GPS ne pruza dovoljnu zaštitu u urbanim podruĉjima pri njihovom pojedinaĉnom korišćenju. Galileo će sa svojih 30 satelita povećati zastitu i taĉnost.Ovo će omogućiti proizvoĊaĉima upotrebu jeftinijih senzora da bi popunili satelitsku navigaciju u tunelima. Zahvaljujući lokalizaciji od strane upravljaĉkog sistema, mogu biti ponuĊeni mnogi poboljšani servisi, ukljuĉujući hitne pozive i automatska transmisiju lokacije, povezivanje pomoći sa komunikacijama sa automobilskom pozicijom zajedno sa informacijama kao sto su vrsta kvara i povratak ukradenih automobila. Upravljanje saobraćajem Praćenje i upravljanje sobraćajnog fluida će biti znaćajno olakšano kada se veliki broj automobila bude pratio satelitskim navigacionim prijemnicima i upravljaĉkim sistemima. Npr. ako proseĉna brzina automobila, praćena Galileom, znaĉajno opadne, kontrolni centar moze uĉestvovati u saobraćajnoj guzvi i moze predlagati dolaznim automobilima da izaberu drugu marsutu. Neke studije ukazuju na to da bi vreme putovanja bilo skraćeno za 10-20%.

23

Galileo navigacioni sistem

Upravljanje vozilima Upravljanje vozom, autobusom i taksijem je složen zadatak za operatore. Kompanije već prate vise od 500 000 vozila širom Evrope senzorima kako bi znali taĉnu poziciju svakog vozila u kontrolnom centru. Galileo nudi garanciju da će servisi biti kontinualni. Znajući taĉnu poziciju autobusa operatori mogu obavestiti putnike o vremenu dolaska sledećeg autobusa. Hitne usluge Veoma vazna stvar biće praćenje vozila za hitne i spasilaĉke sluĉajeve. Kombinacijom sa informacijam dinamiĉkog saobraćaja, kola hitne pomoći sa Galileovim prijemnikom i komunakacionom vezom omogućiće brzi dolazak do mesta nezgode. Saobraćaj lakih teretnih vozila je kontrolisan brzinom dolaznih kola hitne pomoći. Drumski saobraćaj je veliki potencijal za Galileove aplikacije. Do 2010-te godine biće preko 670 miliona automobila, 33 milona autobusa i kamiona i 200 miliona lakih teretnih vozila. Prijemnici satelitske navigacije su sada obiĉno instalirani u novije automobile kao glavni alat za nove usluge ljudima u pokretu: elektronsko punjenje, pravovremene informacije o saobraćaju, hitni pozivi, upravljanje maršutom, upravljanje vozilima i SISTEM POBOLJŠANE POMOĆI U SAOBRAĆAJU. Galileo će ponuditi gradskim putnicima povećanu mogućnost satelitskih signala, smanjenjem efekta zamraćenja senkama zgrada. SISTEM POBOLJŠANE POMOĆI U SAOBRAĆAJU ADAS kominovanjem sa mogućnostima vozila će poboljšati mobilnost i stalnu bezbednost. ADAS upozorava vozaĉa na dolazeću opasnost na putu, i preuzima punu ili deo kontrole nad vozilom. Npr. brzina može biti smanjena ADAS-om pod lošim uslovima vidljivosti ako se vozilo kreće suvise brzo. Ova funkcija će biti moguća jedino sa taĉnim podacima,ugraĊivanjem Galilea. Oĉekuje se da će ovo biti moguće polovinom vozila Evrope ADAS-om do 2020-te godine. Šinski saobraćaj Kontrola vozova Galileo je viĊen da postaje važan instrument kontrolnih funkcija bezbenih šinskih vozova, koje su u Evropi standardizovane ERTMS-om (Upravljaĉki sistemi

24

Galileo navigacioni sistem

Evropskog šinskog saobraćaja). Zahtev visoke bezbednosti u šinskom saobraćaju moze biti zadovoljen hibridizacijom Galileovih prijemnika sa drugim senzorima. UvoĊenje satelitske navigacije u okviru ERTMS-a omogućiće pre svega poboljšanje performansi za velike destinacije i smanjene troškove kratkih I regionalnih destinacija. Galileo može omogućiti visok nivo bezbednosti. Svuda na svetu, mnoge šinske linije nisu obuhvaćene kontrolom vozova. Povećanjem transporta na šinama bez komplentne signalizacije raznih znaĉenja dovodi do povećanja grešaka u transportu. Puna signalizacija takoĊe nije ekonomiĉna za ove linije putovanja. Galileo sa komunikacionim uslugama će ponuditi operatorima sistem superpreglednosti koji daje vozaĉima lokomotiva i glavnoj stanici poboljšana znaĉenja upravljanja saobraćajem. Upravljanje vozovima i praćenje dobara Za sve vidove saobraćaja upravljanje vozilima je glavna stvar za dokazivanje logistike i performansi putovanja i transporta dobara. Praćenje teretnog saobraćaja, znajući poziciju dobara, je bitno za tranzitni saobraćaj i kupce zbog poverenja taĉnosti dostave. Informacije o putnicima Informacije o dolasku i odlasku vozova, pogotovo ako su u pitanju neka kašnjenja, je veoma važno za stvaranje što bolje usluge. Informacije i o ukrcanim putnicima je veoma bitno. Znajući poziciju voza može pružiti dodatne usluge putnicima kao što su povezivanje i informacije o turistima. Teretni saobraćaj je sa 21% 1978.godine spao na samo 8% 1998.godine. Da bi se povratio ovaj trend, šinski saobraćaj mora da poveća svoju konkurentnost-i Galileo će to omogućiti. Pogodnosti Galilea Povezivanje Galilea sa drugim tehnologijama, dovodi do stvaranja raznih pogodnosti šinskom saobraćaju:  Poboljšanje performansi na transportnim šinama  Izbegavanje nekih marsuta zbog ekonomiĉnosti sistema za kontrolu vozova,  Visoka taĉnost pozicioniranja za efikasniji saobraćaj Optimizacija korišćenja energije Kretanje vozova nije praćeno optimalnom upotrebom energije. Vozaĉ normalno kontroliše voz gledajući na kontrolnu tablu, koja pokazuje dozvoljenu brzinu koja se koristi na nekim destinacijama. Vozaĉi takoĊe mogu menjati brzinu i tako bi dobili

25

Galileo navigacioni sistem

na uštedi energije. Npr. vozaĉi usporavaju ispred tunela koristeći regenerativno koĉenje na nekom malom rastojanju ispred tunela. Nadzor pruga Nadzor pruga je vazan zadatak za osiguravanje bezbednosti putnika u vozovima. Za dobar nadzor je potrebna taĉna poziciona oduĉnost i sinhronizaćija izmeĊu pozicionih usluga i drugih. Galileo će pruziti ekonomiĉnije i efikasnije alternative tradicionalnog geodetskog nadzora.

26

Galileo navigacioni sistem

ZAKLJUĈAK Razmatrajući prethodno navedeno došli smo do zakljuĉka da će Galileo pružati navigacione usluge vozaĉima, pilotima i mornarima, kao i službama koje ranije nisu koristile satelitsku navigaciju - npr. kontrolama drumskog saobraćaja, kontrolama leta, hitnim službama i elektroenergetskim sistemima. Sistem može da pomogne i obiĉnim korisnicima, kao što su vlasnici mobilnih telefona da se snaĊu u nepoznatim gradovima ili prilikom traženja puta do tek otvorenog tržnog centra i sl. TakoĊe Galileo će biti pod civilnom kontrolom i neće moći da bude iskljuĉen od strane vojnih sila , kao što je to moguće kada je u pitanju sistem GPS kog je izgradila ameriĉka vojska. Galileo će povećati bezbednost u svim vidovima saobraćaja i na taj naĉin obezbediti potrebnu sigurnost saobraćaja. U telekomunikacionom saobraćaju garantovanost taĉnosti i integriteta signala daje takmiĉarski podsticaj za brz uvod Galileovih usluga pored već postojećeg Gps-a. Galileove servisne usluge su podeljene u pet razliĉitih servisnih grupa što omogućava globalnu pokrivenost tržišta i na taj naĉin je ukljuĉen u sva zbivanja na zemlji i u svemiru u bilo koje vreme i na bilo kom mestu.Istovremeno Galileova lokalna komponenta dozvoljava korišćenje i dodavanje servisa koji podmiruju regionalne i lokalne potrebe. Vidimo da je Galileo gotovo revolucionaran projekat koji nas vodi ka dostizanju većih visina i dužih daljina sa gotovo maksimalnom bezbednošću i sigurnošću tako da bi mogli samo da se nadamo da će nešto ovako znaĉajno za celokupnu civilizaciju i uspeti da bude do kraja realizovano.

27

Galileo navigacioni sistem

Skraćenice CS:Komercijalni servis EC: Evropska komisija EGNOS: Evropski geostacionarni navigacioni nadzemniservis ESA: Evropska svemirska agencija Eurocontrol: Evpopska organizacija za bezbednost avio navigacije GNSS: Globalni navigacioni satelitski sistem GOC: Galileo operacioni sistem GPS: Globalni sistem za pozicioniranje GSM: Globalni sistem za mobilne komunikacije ICAO: Internacionalna civilna organizacija IGS: Internacionalni GPS servis IMO: Internacionalna organizacija mornarice ITU: Internacionalna telekomunikaciona unija OS: Otvoreni servis PRS: Javno regulisani servis RNSS: Satelitski servis za radio navigaciju TM: Telemetrija UMTS: Univerzalni mobilni telekomunikacioni sistem UN: Ujedinjene Nacije WRC: Svetska radio konferencija

28

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF