Fakultet Dramskih Umjetnosti Cetinje

September 7, 2017 | Author: krigesoko | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Fakultet Dramskih Umjetnosti Cetinje...

Description

Fakultet dramskih umjetnosti Cetinje

Adresa: Bajova br. 5, 81 250 Cetinje Telefon: 041 231 460 Telefaks: 041 233 623 E-mail: [email protected] Web-site: www.fdu.ac.me Ţiro račun: 510-2212-97

Dekan: Radmila Vojvodić

Prodekani: Sanja Garić Petar Pejaković, mr Sehad Ĉekić

Sekretar: Branka Bogdanović, dipl. pravnik Telefon: 041 235 092 Telefaks: 041 233 623 E-mail: [email protected] Studentska sluţba: Šef sluţbe: Zorka Popović Telefon: 041 231 506 E-mail: [email protected]

1

Uvod

Riječ dekana

Poštovani kandidati na prijemnim ispitima, budući studenti, Studiji klasiĉnih scenskih umjetnosti i modernih medija na Fakultetu dramskih umjetnosti na Univerzitetu Crne Gore pouzdan su izazov vašim talentima, vašem kreativnom usavršavanju i samoostvarenju. Na studijskim programima Gluma, Reţija (pozorišna, filmska i televizijska), Dramaturgija i Produkcija, vodimo vas kroz brojne akademske discipline, teorijska i vrijednosna tumaĉenja umjetnosti i kulture, od klasiĉne istorije umjetnosti pozorišta, drame i filma do moderne umjetnosti i vizuelne kulture savremene svakodnevice. Specifiĉnost nastavnog procesa na Fakultetu dramskih umjetnosti na Cetinju je u praktiĉnom stvaralaĉkom radu tokom procesa sticanja profesionalnih znanja i vještina. Studiranje se, zapravo, odvija u kreativnim radionicama na ĉelu sa iskusnim pedagozima, poznatim savremenim stvaraocima na polju teatra i filma, kao i kroz predavanja teoretiĉara umjetnosti i kulture koja su u interakciji sa kreativnom praksom, a završni ispiti naših studenata su javna prezentacija rada tokom svih godina njihovih studija. MeĊusobno proţimanje i saradnja budućih glumaca, reditelja, pisaca, i producenata tokom studiranja, dinamizam i transparentnost nastavnog procesa, atraktivnost i mobilnost nastave, kao i mogućnost saradnje sa studentima Fakulteta likovnih umjetnosti i Muziĉke akademije na Cetinju, predstavljaju dodatne osobenosti nastave i znaĉe kvalitet modernog studiranja na Fakultetu dramskih umjetnosti. Jedinstvenosti studiranja umjetnosti na Univerzitetu Crne Gore, doprinosi i ambijent prijestonog Cetinja, grada muzeja i umjetniĉkog obrazovnog centra Crne Gore. Naša najbolja preporuka su izuzetne generacije glumaca, reditelja, dramskih pisaca i producenata, već uspješnih savremenih stvaralaca, meĊu kojima stasavaju i budući pedagozi Fakulteta dramskih umjetnosti.

S poštovanjem, red. prof. Radmila Vojvodić Fakultet dramskih umjetnosti, dekan

2

O FAKULTETU

Fakultet dramskih umjetnosti na Cetinju poĉeo je sa radom školske 1994/95. godine, kao odsjek u okviru Fakulteta likovnih umjetnosti. Fakultet stiĉe svoju institucionalnu samostalnost 1997. godine. Fakultet dramskih umjetnosti u okviru svoje nastavne djelatnosti organizuje i realizuje osnovne, specijalistiĉke i poslijediplomske studije.

Osnovne studije na Fakultetu dramskih umjetnosti, u trogodišnjem trajanju, organizuju se i realizuju na sljedećim studijskim programima:

Gluma Pozorišna reţija Produkcija Filmska i televizijska reţija Dramaturgija

Na Fakultetu dramskih umjetnosti organizuju se specijalistiĉke poslijediplomske studije u trajanju od jedne studijske godine i organizovane su na svim studijskim programima. Magistarske studije u trajanju od jedne studijske godine, nakon završenih specijalistiĉkih studija, organizovane su, za sada, na studijskim programima Gluma i Produkcija.

3

STUDIJSKI PROGRAMI FDU – CETINJE Gluma

Studijski program Gluma, osnovan po uzoru na poznate modele glumaĉkih škola u okruţenju i svijetu, podrazumijeva precizno definisan sistem u kojem se talentovani pojedinac razvija i sprema za buduće profesionalno umjetniĉko djelovanje. Plan i program studija Glume koncipiran je za osposobljavanje studenata za rad u razliĉitim modelima igre i u više medija (pozorišni, filmski, televizijski i radijski), upućujući ih u znanja iz ostalih oblasti dramske umjetnosti (dramaturgije, reţije, produkcije). Kombinujući sisteme i metode svjetskih pedagoga, teoretiĉara, glumaca, struĉnjaka iz struĉno-umjetniĉkih oblasti i drugih umjetnika, te sisteme i metode rada utemeljene na liĉnom umjetniĉkom i pedagoškom iskustvu, profesori posvećeno rade na razvijanju glumaĉkih talenata. Glavni predmeti: Gluma I-VI, red. prof. Branislav Mićunović Gluma I-VI, red. prof. Branimir Popović

4

Pozorišna reţija

Studijski program Pozorišna reţija organizovan je po planu i programu sastavljenom po uzoru na programe najznaĉajnijih dramskih škola u okruţenju i Evropi, prilagoĊenog novim iskustvima i potrebama savremenog teatra. Teorijski i praktiĉan, te individualni rad u rediteljskoj radionici, koordiniran je sa nastavom iz više struĉno-umjetniĉkih predmeta (iz oblasti dramaturgije, glume, istorija svjetske drame i pozorišta, primijenjene muzike, filmske i televizijske reţije, novih medija i nove tehnologije, produkcije i dr.), a odvija se u tijesnoj saradnji sa crnogorskim institucijama umjetnosti i kulture, gdje studenti realizuju ili javno izvode ispitne vjeţbe i predstave i praktiĉno su angaţovani na projektima umjetniĉke produkcije.

Glavni predmet: Pozorišna reţija I-VI, red. prof. Radmila Vojvodić

5

Dramaturgija

Studijski program Dramaturgija ĉine dva glavna predmeta - Pozorišna dramaturgija i Filmski i TV scenario. Dvotrećinski broj ĉasova na ovim predmetima zasnovan je na praktiĉnom dijelu nastavnog procesa - savlaĊivanju pravila tehnike pisanja, te pisanju razliĉitih dramskih formi i filmskih i televizijskih scenarija. Cilj kreativnih nastavnih radionica na Dramaturgiji nijesu samo ispiti kao demonstracija savladanih vještina i znanja, već dramski tekstovi i scenarija koji su potencijalna graĊa za profesionalnu realizaciju. Osim toga, studenti ovog studijskog programa upućuju se u osnove teorijskog aspekta pozorišne i filmske dramaturgije i stiĉu znanja iz oblasti koje će ih kvalifikovati za rad u oblasti pozorišne i filmske kritike.

Glavni predmeti: Dramaturgija I-VI, red. prof. Stevan Koprivica Filmski i TV scenario I-VI, docent Srđan Koljević

6

Produkcija

Studijski program Produkcija uveden je u sistem univerzitetskog obrazovanja shodno naraslim potrebama za profesionalcima u oblasti savremene kulturne, umjetniĉke i medijske produkcije, koji bi doprinosili stvaranju, oblikovanju i recepciji umjetniĉkih djela. U okviru ovog studijskog programa studenti se upoznaju sa teorijskim i praktiĉnim izazovima i sistemima razliĉitih umjetniĉkih oblasti (pozorišta, filma, radija i televizije) - od organizacije na odreĊenom projektu do nivoa uĉestvovanja u kreiranju kulturne politike. Pojava zanimanja producenta temeljno utiĉe na kulturni razvoj i savremenu umjetniĉku produkciju - dokazuje profesionalizacija kulturnog i medijskog sistema u Crnoj Gori kojoj doprinosimo.

Glavni predmeti: Pozorišna produkcija, vanr. prof. mr Janko Ljumović Televizijska produkcija, prof. dr Stanko Crnobrnja Filmska produkcija, doc. mr Sehad Čekić

7

Filmska i TV reţija

Studijski program Filmska i TV reţija, kroz program studiranja upoznaje studente sa osnovama i strukturom filmskog jezika i pisanja scenarija, te sa raznim segmentima posla reditelja u praksi; sa umjetniĉkim sektorima na filmu i televiziji; sa radom u razliĉitim fazama produkcije - od pripreme, do snimanja i postprodukcije; sa filmskim i digitalnim tehnologijama i teorijskim znanjima o filmskoj umjetnosti. Steĉena znanja, studenti implementiraju u praktiĉni rad - niz ispitnih vjeţbi i filmova, kroz koje otkrivaju kreativni i autorski potencijal. Ispitni zadaci studenata filmske i TV reţije su individualni, a sprovode se uz saradnju sa kolegama sa drugih studijskih programa (dramaturgija, produkcija, gluma) i profesionalcima iz crnogorskih medija i institucija kulture.

Glavni predmeti: Filmska reţija I-VI, doc. dr Nikola Vukčević Televizijska reţija I-VI, doc. Marija Perović

8

NASTAVNI KADAR red. prof. Branislav Mićunović, Gluma

rukovodilac postdiplomskih magistarskih studija [email protected]

Pozorišni reditelj. Radio kao profesor glume na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Reţirao je u pozorištima u Beogradu, Novom Sadu, Rijeci, Tuzli, Nišu. U Crnogorskom narodnom pozorištu ostvario znaĉajne reţije: Gospodska krv M. Kavaje, Odbrana i poslednji dani i Obešenjak B. Pekića, Hasanaginica Lj. Simovića, Rat i mir u Grudi V. Radovića, Nora H. Ibzena, Laţni car M. Kovaĉa, San o Svetom Petru Cetinjskom M. Drljević i Njegošev Gorski vijenac. Nagrade: nagrada za reţiju Joakim Vujić i Jovan Putnik, Gran-prix za reţiju Festivala festivala; Sterijina nagrada; Velika nagrada Crnogorskog narodnog pozorišta; Nagrada za doprinos pozorišnoj kulturi u Crnoj Gori Veljko Mandić; Trinaestojulska nagrada; Decembarska nagrada, MeĊunarodna nagrada Zlatna jabuka; Orden Reda Danice hrvatske sa likom Marka Marulića. Bio je umjetniĉki direktor festivala Barski ljetopis. Obavljao je funkciju direktora i umjetniĉkog direktora CNP-a. Ĉlan je Odbora za pozorišnu umjetnost CANU, predsjednik Senata DANU, poĉasni predsjednik Festivala Kotor Art. Predsjednik je Nacionalne komisije za saradnju sa UNESCO i Nacionalnog savjeta za kulturu. Ministar je kulture Vlade Crne Gore.

9

red. prof. Branimir Popović, Gluma

rukovodilac studijskog programa Gluma [email protected]

Diplomirani dramski umjetnik - glumac. Diplomirao je na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu. Radio kao asistent na predmetu Gluma na ASU u Sarajevu i asistent na predmetima: Scenski govor i Scensko pjevanje na Odsjeku za glumu, pri FLU na Cetinju. Ostvario je veliki broj pozorišnih uloga, meĊu kojima: Vladika Danilo (Gorski vijenac), Raskoljnikov (Zloĉin i kazna), Primislav (Konte Zanović), Vlah-alija (Banović Strahinja), Ćelestino (Montenegrini), Nil (MalograĊani), Crni (Montenegro blues), Lopahin (Višnjik), Laţni car (Laţni car), Todor Kadić (Danilo), Sveti Petar Cetinjski (San O Svetom Petru Cetinjskom), kapetan Vicko Bujović (Innominato), Dţordţ (Ko Se Boji Virdţinije Vulf), Kreont (Antigona), A. A. Skvoznik-Dmuhanovski (Revizor), Iguman Stefan (Gorski Vijenac), kao i nekoliko zapaţenih uloga na filmu ( Stršljen, U ime oca i sina, Normalni ljudi, Opet pakujemo majmune, Gledaj me, Turneja). Dobitnik je Sterijine nagrade, nagrade Zoran Radmilović, nagrade Udruţenja dramskih umjetnika Crne Gore, Trinaestojulske nagrade i Nagrade Devetnaesti decembar. Bio je direktor Gradskog pozorišta u Podgorici, direktor CNP-a i ministar kulture u Vladi Crne Gore.

10

prof. dr Siniša Jelušić, Istorija i teorija svjetske drame i pozorišta

rukovodilac studijskog programa Dramaturgija [email protected]

Studirao je na Filološkom (grupa: uporedna knjiţevnost) i Filozofskom fakultetu (grupa: filozofija) Univerziteta u Beogradu. Na Filološkom fakultetu je magistrirao i doktorirao. Uĉestvovao na mnogim meĊunarodnim nauĉnim skupovima, organizovanim kod nas i u svijetu. Pored rasprava objavljenih u raznim domaćim i stranim publikacijama, objavio je knjige: Ut pictura poesis (1996), Tekst i intertekst (1999), Poetiĉki oblici (2002), Prometejev pad (2007). U okviru intertekstualnih istraţivanja dr Jelušić je autor dva eksperimentalna filma: Movie pictures Đure Jakšića (Fokus, Beograd, 1996) i Meditationes Parisiorum (Fiks fokus, Beograd-RTS Beograd, 1998), koji su prikazani na festivalima jugoslovenskog dokumentarnog i kratkometraţnog filma u Beogradu. Stalni je saradnik Instituta za knjiţevnost i umetnost u Beogradu. Ĉlan Odbora za knjiţevnost CANU, Redakcionog odbora za Kritiĉko izdanje Sabranih djela Petra II P. Njegoša, Estetiĉkog drustva Srbije i BAK-a (Beogradskog analitiĉkog kruga), Redakcionog odbora za izdavaĉku djelatnost Univerziteta Crne Gore i ĉlan Senata Univerziteta Crne Gore.

11

prof. dr sci. Darko Antović, Istorija juţnoslovenske drame i pozorišta

[email protected]

Doktor iz oblasti teatrologije. Diplomirao na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, na grupi za organizaciju. Magistrirao je na FDU u Beogradu. Odbranom doktorske disertacije Kotorsko pozorište u XIX vijeku, stekao stepen doktora nauka o dramskim umjetnostima iz oblasti teatrologije. Gostujući je profesor na ADU u Tuzli, predaje i na Fakultetu za turizam i hotelijerstvo u Kotoru. Objavio 64 nauĉna rada (pored niza struĉnih radova). Izdao je i 4 knjige monografskog karaktera. TakoĊe je i recenzent više od 20 nauĉnih radova u domaćim ĉasopisima i sa meĊunarodnih nauĉnih skupova. Uĉesnik je meĊunarodnih i domaćih kongresa, simpozijuma i seminara. Autor nekoliko prestiţnih projekata u zemlji i inostranstvu. Radio je kao slobodni filmski radnik i ĉlan Udruţenja filmskih i televizijskih radnika Srbije; u Televiziji Titograd, kao organizator u Produkciji i Redakciji kulturnoumjetniĉkog programa; u Centru za kulturu Kotor kao urednik kulturno-umjetniĉkog programa; kao profesor u Srednjoj školi u Kotoru. Bio je saradnik Instituta za pozorište, film, radio i televiziju Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu. Predsjednik je Odbora za pozorišnu i filmskuumjetnost CANU.

12

red. prof. Larisa Dašić-Simović, Glas

[email protected]

Diplomirani operski pjevaĉ i muziĉki pedagog. Završila, uz poĉasti, Konzervatorijum P. I. Ĉajkovski u Kijevu i to na tri smjera: operski, koncertni i pedagoški. Pedagošku karijeru, kao Univerzitetski profesor zapoĉinje 1978. god. U SSSR-u. Prvakinja operskih pozorišta: Ĉajkovski –Kijev, Solovjanenko–Donjeck, Franko–Lavov. Aktivno i u kontinuitetu, tokom umjetniĉke karijere, nastupala je u Moskvi, Sankt Peterburgu i ostalim znaĉajnijim centrima bivšeg SSSR-a. Laureat je Saveznog konkursa u Moskvi 1979. god. Odlikovana brojnim drţavnim isaveznim priznanjima.

13

red. prof. Radmila Vojvodić, Pozorišna reţija

rukovodilac studijskog programa Pozorišna reţija

[email protected]

Diplomirala je reţiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Tekstove klasiĉne i savremene dramaturgije, kao i sopstvene dramske tekstove, reţirala je u Beogradskom dramskom pozorištu, Jugoslovenskom dramskom pozorištu, Ateljeu 212, SKC-u, Srpskom narodnom pozorištu, Hrvatskom narodnom kazalištu Ivan Zajc, Crnogorskom narodnom pozorištu, Kraljevskom pozorištu Zetski dom i uĉestvovala na festivalima: Moskovski pozorišni festival (Rusija), Sterijino pozorje (Srbija), Budva grad teatar (Crna Gora), Mitel fest (Italija), MIT (Makedonija), MESS (BiH), Poletni festival (Slovenija) i dr. Autorka je dramskih tekstova Princeza Ksenija od Crne Gore, Montenegrini i Montenegro blues. Predsjednica je UDUCG i ĉlanica DANU. Radila je na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, od 1990. do 1993., kao asistent na predmetu Gluma. Na odsjeku za glumu, pri Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju, izabrana je za docenta na predmetu Gluma, 1995. godine. Na FDU Cetinje birana je, 1997., u zvanje docenta za predmet Reţija, 2004. u zvanje vanrednog profesora i 2010.u zvanje redovnog profesora. Od 2001. do 2009. godine bila je generalni direktor advertising i produkcione agencije MAPA.

14

vanr. prof. mr Janko Ljumović, Pozorišna produkcija

rukovodilac studijskog programa Produkcija [email protected]

Od studijske 2007. godine u akademskom zvanju docent predaje na predmetima Pozorišna produkcija i Radio produkcija na studijskom programu Produkcija, kao i na predmetima Produkcija na studijskim programima Gluma, Pozorišna reţija i Dramaturgija. Na poslijediplomskim specijalistiĉkim i magistarskim studijama predaje predmet Savremena umjetniĉka produkcija. Na Univerzitetu Crne Gore, angaţovan je kao nastavnik i na Fakultetu likovnih umjetnosti i Fakultetu politiĉkih nauka. Predstavnik je Crne Gore u Nadzornom komitetu za kulturu Savjeta Evrope u Strazburu, ĉlan Pozorišnog odbora NETA asocijacije, ĉlan Nacionalne komisije Crne Gore za saradnju sa UNESCO, a od 2007. ĉlan Odbora direktora Fondacije za otvoreno društvo – predstavništvo Crna Gora. Do 2011. godine bio je uĉesnik nekoliko nacionalnih i meĊunarodnih projekata iz oblasti kulture. Autor je i urednik ĉetiri knjige i publikacije: Kultura Page, Start-up Creative Podgorica, Platforma za novo djelovanje kulture i Grad u parku. Direktor je Crnogorskog narodnog pozorišta od aprila 2008.

15

doc. Marija Perović, Televizijska reţija

rukovodilac studijskog programa Filmska i TV reţija [email protected]

Prva ţena filmski i televizijski reditelj u Crnoj Gori. Diplomirala filmsku i TV reţiju na Fakultetu dramskih umetnosti Beograd. Reditelj, scenarista i saradnik na scenariju na dva dugometraţna igrana filma: Opet pakujemo majmune (2005.) i Gledaj me (2008.). Reditelj je u više od 350 televizijskih produkcija razliĉitih ţanrova. Autor filmskih kritika i eseja. Ĉlan Odbora za filmsku umjetnost Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (CANU). Alumni JFDP programa (ljetnji semestar na Radio Film television department, Univesrity of Texas, Austin, 2010).

16

doc. Sanja Garić, Ples

[email protected]

Diplomirani pedagog - koreograf scenske igre. Baletsku školu završila u Novom Sadu, u klasi prof. V. Felle, a usavršavala se u Rusiji, na moskovskom GITIS-u, u klasi prof. N.N. Orlovske. Diplomirala i specijalizirala scensku igru na Ruskoj akademiji pozorišnih umjetnosti GITIS, u klasi prof. L.M.Talankine. Doktorant je, na istoj akademiji (mentor L.M.Talankina). Znaĉajan dio pedagoškog rada posvetila je i djeci predškolskog uzrasta (završila i Predškolsko vaspitanje na Filozofskom fakultetu u Nikšiću), kao i obrazovanju budućih baletskih umjetnika, u baletskoj školi u Podgorici Permanentno je aktivna na polju afirmacije umjetniĉke igre u Crnoj Gori, kako koreografskim radom na sceni i TV projektima (Tamo gdje dobrota raste, Minijature, Tango Invisibile, Festival Allegro, Doruĉak, Mrakuša, Something big, Na vrhovima prstiju), tako i putem brojnih predavanja i pisanja o igri. Kao autor video koreografskih projekata uĉestvovala na 48. Bijenalu u Veneciji i Festivalu kratkometraţnog i dokumentarnog filma u Beogradu.

17

doc. dr Nikola Vukčević, Filmska reţija

[email protected]

Filmski i televizijski reditelj. Diplomirao je Filmsku i pozorišnu reţiju na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi prof. Vlatka Gilića. Doktor nauka iz oblasti Filmologije, ĉlan Odbora za filmsku umjetnost Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (CANU). Kao reditelj je realizovao sedamdesetak projekata: cjeloveĉernji igrani film Pogled sa Ajfelovog tornja (2005., prikazan na tridesetak meĊunarodnih filmskih festivala i smotri), cjeloveĉernji dokumentarni film Kana (2008.), dokumentarnu seriju Ulice i ljudi (Prvi program TVCG; 2000-2005., 24 epizode), preko trideset namjenskih propagandnih filmskih i TV formi, desetak nagraĊivanih pozorišnih predstava. Sedam sezona je bio umjetniĉki direktor Gradskog pozorišta Podgorica (2003-2010.). Na FDU Cetinje angaţovan od 2001., najvećim dijelom kao saradnik u nastavi prof. Branku Baletiću, na predmetu Filmska reţija, koji danas samostalno predaje u zvanju docenta. Magistrirao na temu rediteljske multimedijalnosti na FDU Beograd 2001., a doktorirao na rediteljskoj poetici Ingmara Bergmana 2010., na AU Novi Sad. Autor struĉne knjige Uticaj filma na pozorište novih formi. Izabran u IVL program ameriĉkog State departmenta 2006. (Los Angeles, New York, Washington).

18

doc. dr Zoran Koprivica, Istorija i teorija filma

[email protected]

Diplomirao je na studijskoj grupi Engleski jezik i knjiţevnost na Filozofskom fakultetu u Nikšiću. Na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu upisao post-diplomske studije iz oblasti filmologije. Godine 2002. magistrirao na temu Dramaturški problemi filmske adaptacije Šekspirovog Hamleta i stekao zvanje magistra nauka o dramskim umetnostima iz oblasti filmologije. Na istom fakultetu doktorirao na temu Rediteljska poetika Ţivka Nikolića, 2008. godine, i stekao zvanje doktora nauka o dramskim umjetnostima iz oblasti filmologije. Radove iz oblasti istorije, estetike i teorije filma objavljuje u struĉnoj i nauĉnoj periodici.

19

doc. Petar Pejaković, Pozorišna reţija

[email protected]

Diplomirani reditelj. Diplomirao je Pozorišnu i radio reţiju kod prof. Egona Savina na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Od 1999. godine radi na Fakultetu dramskih umjetnosti na Cetinju, na studijskim programima Reţija, Gluma, Dramaturgija, Produkcija. Stekao je zvanje docenta, a obavlja i funkciju prodekana za internacionalnu saradnju. Reţirao je oko pedeset pozorišnih predstava sa djecom, mladima, profesionalcima i osjetljivim socijalnim grupama. Za rad u pozorištu dobio je više domaćih i internacionalnih nagrada. Ĉlan je savjeta Crnogorskog narodnog pozorišta i direktor Kotorskog festivala pozorišta za djecu.

20

doc. mr Sehad Čekić, Filmska produkcij

[email protected]

Filmski producent. Diplomirao na Fakultetu dramskih umjetnosti – Cetinje, gdje je odbranio i magistarsku tezu. Od 2005. godine radi na FDU – Cetinje kao saradnik na predmetu Filmska produkcija I-VI i Savremena filmska produkcija. Predavaĉ na predmetu Filmska produkcija III-IV od studijske 2010/11. godine. Uĉestvovao u filmskim projektima: “Gledaj me” (2008.), “Maske” (2008.), “Sarajevo Spring” (2009.), “Posljednje poglavlje” (premijera SFF 2011.), u realizaciji mnogih projekata iz razliĉitih domena kulture (“ActivArt”, Festival “Odakle zovem” Podgorica,...), kao i u izradi strateških dokumenata koji se tiĉu nacionalne kinematografije.

21

mr Mirjana Ţivković Kurdadze, Muzika

[email protected]

Diplomirala na Fakultetu muziĉke umetnosti u Beogradu na Odseku za opštu muziĉku pedagogiju. Na Muziĉkoj akademiji u Podgorici završila studije dirigovanja u klasi Darinke Matić-Marović. Završila studije drugog stepena - specijalistiĉkih akademskih studija primijenjene muzike na Akademiji lepih umetnosti u Beogradu - magistar iz oblasti primijenjene muzike. Kao stipendista italijanske vlade, boravila na specijalistiĉkim studijama u Rimu, na Konzervatorijumu Santa Cecilia u Rimu. Od 1997. angaţovana kao asistent, kasnije saradnik u nastavi, za predmet Glas na Studijskom programu Gluma, a potom i predavaĉ za predmet Muzika na studijskom programu Dramaturgija. Bila je zaposlena u Radiju Crne Gore, kao urednik redakcije za umjetniĉku muziku. Radila na Muziĉkoj akademiji Cetinje, kao struĉni saradnik.

22

Katarina Krek, Govor

[email protected]

Diplomirani dramski umjetnik – glumica. Osnovni i specijalistiĉki studij glume na FDU Cetinje završila je u klasi red. prof. Bora Stjepanovića. Magistrant glume pod mentorstvom red. prof. Bora Stjepanovića (tema magistarske teze: Psihotehniĉki proces nastajanja govorne radnje u procesu razmjene). Gostujući predavaĉ na predmetu Govor. Angaţovana u pozorišnim projektima Gradskog pozorišta Podgorica (Tom Sojer i Ċavolja posla; Crvenkapa; Kapetan Crna brada, kakao i ĉokolada; Dobri zloćko; Oro iz bajke; Mogli; Pink Panter ponovo napada; Instant seksualno vaspitanje…. ); Nikšićkog pozorišta (Iz X u X); Centra za kulturu Kotor (Medeja); NVO Teatra mladih-Cetinje (Mrakuša; Creeps; Porodiĉne priĉe). Dobitnik nekoliko nagrada za glumaĉko ostvarenje. Ĉlan ansambla Gradskog pozorišta Podgorica i NVO Teatra Mladih.

23

Branko Ilić, saradnik, Gluma

[email protected]

Diplomirani dramski umjetnik – glumac. Saradnik u nastavi na predmetu Gluma. Završio FDU Cetinje u klasi red. prof. Bora Stjepanovića 2000.g. Magistrant glume na istom fakultetu pod mentorstvom red. prof. Bora Stjepanovića. Saradnik u nastavi na predmetu Gluma. Godine 2006. zapoĉinje rad kao asistent i u Hrvatskoj, na sveuĉilištu Osijek na ADU. Uloge u pozorištu: Tomica (Pipi Duga Ĉarapa), Dromio iz Efesa (Komedija zabune) Eţen (Bokeški d-mol) Ivica (Zauvijek tvoj), Grujo (Betula u Malu Valu) Tonino (Innominato), Florindo (Arlekin sluga dvaju gospodara), Radomir (Vladimir i Kosara), Bobi/Dţon (Spašavaj se od svoje ţene), Vukola (Novela od ljubavi), Nilsen (Laţljivci), Fiki (Instant seksualno vaspitanje), Šir Kan/Tabaki (Mogli), Medo (Ĉorba od kanarinca), Skakutalo (Ljepotica i zvijer). Uloge na na filmu: Predrag (U ime oca i sina), Vlado (Gledaj me). Igrao u nekoliko igranih TV serija, bio je voditelj interaktivnih djeĉjih emisija i TV šou programa. U stalnom honorarnom angaţmanu u Gradskom pozorištu Podgorica. Jedan je od osnivaĉa NVO Teatar Mladih.

24

Branka Femić, saradnik, Gluma

[email protected]

Diplomirani dramski umjetnik – glumica. Saradnik u nastavi na predmetu Gluma. Osnovni i specijalistiĉki studij glume završila na FDU Cetinje u klasi red. prof. Bora Stjepanovića. Magistrant glume na FDU Cetinje pod mentorstvom red. prof. Bora Stjepanovića (teza: Transformacija glumca u lik i transformacija lika). Saradnik u nastavi na predmetu Gluma. Neke uloge u pozorištu: Jelena (Ĉorba od kanarinca); Balu/Mesua (Mogli); Mimi Krivolov (Pink Panter ponovo napada); Nadeţda (Porodiĉne priĉe); Olga Aleksejevna (Na ljetovanju); Danica (Instant seksualno vaspitanje); Kerol/Gronia (Laţljivci); Vendi (Petar Pan); Marija (Ĉarobnjak); Hipolita/Titanija/Petar Dunja (San ljetnje noći), Milijana (Mrakuša). U filmu Danijela (Gledaj me). Dobitnik nekoliko studentskih i profesionalnih nagrada. Ĉlan ansambla Gradskog pozorišta Podgorica i NVO Teatra Mladih.

25

Jelena Milošević, saradnik, Scenario

[email protected]

Saradnik u nastavi na predmetu Scenario. Diplomirala je na odsjeku za dramaturgiju na Akademiji umetnosti Braća Karić, u klasi red. prof. Siniše Kovaĉevića. Pored teksta Kuvada, koji je njen prvi postavljeni komad (Zetski dom na Cetinju, februar 2007 godine), izvedena je i diplomska drama Ristana IV u Sarajevskom teatru mladih Dramski studio A-A, u aprilu 2009. godine. Radila je i kao dramaturg, lektor i asistent reţije na predstavama: Suza, H. Ahtenbuša, u reţiji Nika Goršića, Eksplozija sjećanja 5, H. Milera, u reţiji Eduarda Milera, Saloma, O. Vajlda u reţiji Eduarda Milera, Kad su ţene imale krila, u reţiji Tamare Vujošević Mandić, Rozamunda. E. Jelinek u reţiji Senke Bulić.

26

Jelena Mišeljić, saradnik, Filmska produkcija

[email protected]

Saradnik u nastavi na predmetu Filmska produkcija. Diplomirala na Fakultetu dramskih umjetnosti Cetinje. Uĉestvovala u filmskim projektima: Sin (2009), Mali ljubavni bog (premijera 2011.). Angaţovana kao spoljni saradnik u produkciji festivala: Filmski festival Herceg Novi – Montenegro Film Festival od 2007. godine, kao i Internacionalni televizijski festival Bar od 2010. godine.

27

red. prof. Stevan Koprivica, Dramaturgija

[email protected]

Dramski pisac. Autor preko trideset dramskih djela izvoĊenih u pozorištima Crne Gore Srbije, Federacije BiH, Madjarske. Autor više televizijskih serija, scenarista i koscenarista nekoliko dugometraţnih igranih filmova. Bio je urednik dramskog programa TV Titograd, zatim dugogodišnji upravnik Malog pozorišta Duško Radović, u Beogradu, dramaturg pozorišta Boško Buha. Jedan od osnivaĉa i višegodišnji umjetniĉki direktor Festivala pozorišta za djecu, Kotor. Predsjednik Savjeta Montenegro film festivala Herceg Novi. Objavio knjigu Bokeška trilogija, sa dramama tzv „mediteranskog kruga“ Zastupljen u više antologija savremene drame. Objavljivao tekstove, eseje i komentare iz oblasti kulture i medija u dnevnom listu Vijesti, Podgorica, i ĉasopisu RTF, Beograd.Dobitnik je dvije Sterijine nagrade, za dramatizaciju Bašte sljezove boje Branka Ćopića i za originalni dramski tekst Bokeški d mol, CZK Tivat, nagrade Festivala pozorišta za djecu u Kotoru za tekst predstave Novela od ljubavi, Gradskog teatra iz Podgorice, nagrade Festivala mediteranskog teatra u Tivtu Purgatorije za tekst Bokeški D mol.

28

doc. SrĎan Koljević, Filmski i TV scenario

[email protected]

Scenarista i reţiser. Diplomirao je na katedri za Dramaturgiju Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu. Filmsku dramaturgiju predaje na FDU u Beogradu i na Cetinju, a bio je angaţovan i na evropskim filmskim radionicama (Moonstone). Scenarista, ko-scenarista i saradnik na scenariju 10 dugometraţnih igranih filmova, i dva dugometraţna dokumentarna filma. Reţirao dva igrana filma. Dobitnik je brojnih medunarodnih nagrada i priznanja. Filmografija: Kaţi zašto me ostavi (1993, ko-sc.), Ubistvo s predumišljajem (1996, saradnik na sc.), Stršljen (1998, ko-sc.), Nebeska udica (2000, kosc.), Normalni ljudi (2001, ko-sc.), Nataša (2001, sc.), Sivi kamion crvene boje (2004, scenario i reţija), Eduart (2007, supervizor - saradnik na scenariju), Klopka (2007, ko-sc.), Ljubav i drugi zloĉini (2008, ko-sc.), Small Crime (2008, supervizor sc.), Ţena sa slomljenim nosem (2010, scenario i reţija)

29

dr Stanko Crnobrnja, Televizijska produkcija

[email protected]

Televizijski i filmski reditelj, producent i scenarista. Teoretiĉar, predavaĉ i publicista u oblasti masovnih komunikacija i teorije televizije. Ostvario preko 1500 televizijskih emisija i serija, kao reditelj, producent, ili scenarista, i tri igrana filma, kao reditelj i ko-producent. Utemeljivaĉ i idejni tvorac nacionalne Radio-televizije Atlas (Crna Gora), utemeljivaĉ i idejni tvorac nacionalne Televizije In (Crna Gora), prve digitalne, komercijalne TV mreţe na Balkanu, kreativni direktor nacionalne mreţe Novi 3K (Srbija), utemeljivaĉ i idejni tvorac nacionalne mreţe Televizije Avala (Srbija)

30

mr Edin Jašarović, Menadţment u kulturi

[email protected]

Diplomirao je produkciju na Fakultetu dramskih umjetnosti – Cetinje. Predaje na predmetu Menadţment u kulturi I i II. TakoĊe, saradnik je u nastavi na predmetu Pozorišna produkcija. Magistrirao je 2009. g. na Interdisciplinarnom studiju Menadţmenta u kulturi i kulturnoj politici Balkana, a trenutno je na drugoj godini Doktorskih nauĉnih studija na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. U toku profesionalne karijere bio je projektni menadţer Crnogorskog narodnog pozorišta sa preko 15 profesionalnih produkcija i direktor produkcije Atlas televizije. Uĉestvovao u mnogobrojnim projektima u razliĉitim sferama kulture: film Gledaj me 2007.g, projekat Grad u parku Cetinje 2009., Kotor Art Festival 2009. i 2010., opera Balkanska carica itd. Pored toga radio je na projektima koje su podrţavale domaće i inostrane kancelarije UNICEF-a, Fonda za aktivno graĊanstvo, FOSI ROMA, European Cultural Foundation i Pro Helveti

31

Dragutin Draško Đurović, Montaţa

[email protected]

Filmski i televizijski reditelj. Diplomirao na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Radio kao reditelj saradnik na Radio-televiziji Srbije, Televiziji Politika, Studio B, Radio-televiziji Crne Gore. Bio angaţovan kao savjetnik za film u Ministarstvu kulture Crne Gore. Reţirao kratke igrane filmove: Fotograf, Specijalna jedinica, Balkan 2001, koji su nagraĊivani na filmskim festivalima u inostranstvu; zatim televizijske filmove Prijemni ispit, RoĊeni sjutra, Jedna noć ţivota; i dugometraţne igrane filmove Desant na Prĉevo, As Pik.

32

Vladimir Perović, Dokumentarni film

[email protected]

Diplomirao je filmsku i TV reţiju na FDU u Beogradu. Reţirao kreativne dokumentarce i povremeno kratke igrane filmove. Filmovi su mu prikazivani na svim kontinentima, na velikom broju festivala, meĊu kojima su najznaĉajniji: Amsterdam, Barselona, Bilbao, Hamburg, Jihlava, Krakov, Lajpcig, London, Madrid, Monpelje, Montevideo, Pariz, Rim, Rodos, Sarajevo, Šangaj, Šefild, Sankt Peterburg, Tampere, Trento, Trst, Ueska, Zagreb… Osvojio ukupno 62 nagrade za filmove meĊu kojima se izdvajaju: Une maison (1989), Saga o Samuraju i Glibu (1992), Hodoĉašće (1996), U/dešavanje glasa (1997), Ura (2000), Sin (2000), Allegria (2000), Ljubav, zavet (2001), Mali kvar na mojoj sjajnoj zvezdi (2001), Ĉuvar (2002), Nestajanje (2003), Dim (2006), Koraci (2006), ŢeĊ kamenog mora (2007), Da bude svetlost (2008), Senka (2010), Ţivot, prikljuĉenija i odrţivi razvoj jednog kokota (2010).

33

Jelena Filipović, saradnik, Televizijska produkcija

[email protected]

Saradnik u nastavi na predmetu Televizijska produkcija. Diplomirala na Fakultetu dramskih umjetnosti Cetinje, na studijskom programu Produkcija. Doktorant na Fakultetu dramskih umetnosti Beograd, odsjek Menadţment umetnosti i medija. Pored profesionalnog iskustva na RTV Atlas, gdje je bila angaţovana kao direktor produkcije, producent informativnog programa, ali i autor, voditelj i producent autorske emisije. Uĉestvovala u realizaciji dugometraţnih filmova Pešĉanik (izvršni producent) i Pogled sa Ajfelovog tornja (asistent producenta). Izvršni producent je velikog broja reklamnih i muziĉkih spotova.

34

Vuk Vuković, saradnik, Radio produkcija

[email protected]

Saradnik u nastavi na predmetu Radio produkcija. Doktorant Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, gdje je 2009. godine i diplomirao na Katedri za menadţment i produkciju pozorišta, radija i kulture. Dobitnik nagrade ARHONT Fakulteta i Katedre za inovativnu ideju i uspešan menadţment. Uĉestvovao u organizaciji festivala: meĊunarodni Filmski festival Herceg Novi – Montenegro Film Festival i Hercegnovske aprilske pozorišne sveĉanosti, Festival internacionalnog studentskog teatra (Beograd), zatim i inicijator osnivanja i glavni koordinator FIST Radija. Saradnik i producent Hercegnovskog pozorišta. Objavljuje u struĉnim i nauĉnim ĉasopisima.

35

ADMINISTRACIJA red. prof. Radmila Vojvodić, dekan

[email protected]

Diplomirala je reţiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Tekstove klasiĉne i savremene dramaturgije, kao i sopstvene dramske tekstove, reţirala je u Beogradskom dramskom pozorištu, Jugoslovenskom dramskom pozorištu, Ateljeu 212, SKC-u, Srpskom narodnom pozorištu, Hrvatskom narodnom kazalištu Ivan Zajc, Crnogorskom narodnom pozorištu, Kraljevskom pozorištu Zetski dom i uĉestvovala na festivalima: Moskovski pozorišni festival (Rusija), Sterijino pozorje (Srbija), Budva grad teatar (Crna Gora), Mitel fest (Italija), MIT (Makedonija), MESS (BiH), Poletni festival (Slovenija) i dr. Autorka je dramskih tekstova Princeza Ksenija od Crne Gore, Montenegrini i Montenegro blues. redsjednica je UDUCG i ĉlanica DANU. Radila je na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, od 1990. do 1993., kao asistent na predmetu Gluma. Na odsjeku za glumu, pri Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju, izabrana je za docenta na predmetu Gluma, 1995. godine. Na FDU Cetinje birana je, 1997., u zvanje docenta za predmet Reţija, 2004. u zvanje vanrednog profesora i 2010.u zvanje redovnog profesora. Od 2001. do 2009. godine bila je generalni direktor advertising i produkcione agencije MAPA.

36

doc. Sanja Garić, prodekan za nastavu

[email protected]

Diplomirani pedagog - koreograf scenske igre. Baletsku školu završila u Novom Sadu, u klasi prof. V. Felle, a usavršavala se u Rusiji, na moskovskom GITIS-u, u klasi prof. N.N. Orlovske. Diplomirala i specijalizirala scensku igru na Ruskoj akademiji pozorišnih umjetnosti GITIS, u klasi prof. L.M.Talankine. Doktorant je, na istoj akademiji (mentor L.M.Talankina). Znaĉajan dio pedagoškog rada posvetila je i djeci predškolskog uzrasta (završila i Predškolsko vaspitanje na Filozofskom fakultetu u Nikšiću), kao i obrazovanju budućih baletskih umjetnika, u baletskoj školi u Podgorici. Permanentno je aktivna na polju afirmacije umjetniĉke igre u Crnoj Gori, kako koreografskim radom na sceni i TV projektima (Tamo gdje dobrota raste, Minijature, Tango Invisibile, Festival Allegro, Dorucak, Mrakuša, Something big, Na vrhovima prstiju), tako i putem brojnih predavanja i pisanja o igri. Kao autor video koreografskih projekata uĉestvovala na 48. Bijenalu u Veneciji i Festivalu kratkometraţnog i dokumentarnog filma u Beogradu.

37

doc. mr Sehad Čekić, prodekan za finansije

[email protected]

Filmski producent. Diplomirao na Fakultetu dramskih umjetnosti – Cetinje, gdje je odbranio i magistarsku tezu. Od 2005. godine radi na FDU – Cetinje kao saradnik na predmetu Filmska produkcija I-VI i Savremena filmska produkcija. Predavaĉ na predmetu Filmska produkcija III-IV od studijske 2010/11. godine. Uĉestvovao u filmskim projektima: “Gledaj me” (2008.), “Maske” (2008.), “Sarajevo Spring” (2009.), “Sin” (2011.), “Posljednje poglavlje” (premijera SFF 2011.), u realizaciji mnogih projekata iz razliĉitih domena kulture (“ActivArt”Podgorica, Festival “Odakle zovem” Podgorica,...), kao i u izradi strateških dokumenata koji se tiĉu nacionalne kinematografije.

38

UPIS NA FAKULTET DRAMSKIH UMJETNOSTI CETINJE

Pravo prijave na konkurs za upis imaju kandidati sa završenim srednjim obrazovanjem u ĉetvorogodišnjem trajanju. Za polaganje prijemnog ispita potrebno je priloţiti: - prijavu - originalnu diplomu o poloţenom maturskom, odnosno struĉnom ispitu koji se polaţe eksterno po Zakonu o gimnaziji i Zakonu o struĉnom obrazovanju, - originalna svjedoĉanstva o završenom I, II, III i IV razredu srednjeg obrazovanja, - ovjerenu fotokopiju biometrijske liĉne karte ili kopiju izvoda iz matiĉne knjige roĊenih i kopiju uvjerenja o drţavljanstvu, - diplomu "Luĉa" ili ekvivalentnu diplomu, - diplomu (ili ekvivalentni dokument) o osvojenoj prvoj ili drugoj nagradi na drţavnom takmiĉenju srednjoškolaca, - strani drţavljanin podnosi i dokaz o poznavanju jezika na kome se izvode studije, izuzev u sluĉaju da je završio srednju školu na jednom od jezika koji su u sluţbenoj upotrebi u Crnoj Gori, - kandidati koji nemaju diplomu o poloţenom maturskom, odnosno struĉnom ispitu koji se polaţe eksterno, uz prijavu za upis podnose i izjavu da se prijavljuju i za polaganje testova, ukoliko ţele da se izjednaĉe sa kandidataima koji su polagali eksterni maturski odnosno struĉni ispit, - dokaz o uplati 29,70 eura na ţiro raĉun broj 510-2212-97 (za polaganje prijemnog ispita) - kratka biografija, i - fotografija (za studijski program Gluma).

39

Studijski program Gluma

- Dva monologa po sopstvenom izboru. - Pjesmu (recitacija) po sopstvenom izboru. - Testovi iz glume, govora, glasa, opšte fiziĉke pripreme, psiho test i pismeni zadatak. - Zadatak po izboru kandidata i zadatak po izboru komisije.

Studijski program Produkcija

- Test opšte kulture. - Izrada eseja. - Razgovor sa komisijom. Studijski program Reţija - podgrupa Pozorišna reţija - Test opšte kulture i zadate literature - Pismena analiza nakon projekcije filma ili predstave - Pojedinaĉni usmeni ispit pred komisijom Studijskog programa Reţija (akcenat u usmenom ispitu je na razgovoru o unaprijed predatom pismenom radu prema zadatom dramskom djelu) - Niz praktiĉnih testova i vjeţbi - Izrada kratke pozorišne scene na temu dvije radnje u sukobu.

40

Studijski program Reţija - podgrupa Filmska i TV reţija

- Projekcija filma / analiza filma - Test opšte kulture i zadate litarature - Usmeni dio (akcenat je na razgovoru o pismenom radu/analizi filma i pojedinostima iz testa opšte kulture i literature) - Praktiĉan rad - snimanje etide - Odbrana rada (akcenat je na razgovoru o etidi) Studijski program Dramaturgija - izrada pozorišne, televizijske, radio, drame ili scenario za dugometraţni igrani film - gledanje filma i nakon toga pismena analiza filma - pisanje rada na zadatu situaciju - usmeni ispit, odbrana predatih radova, provjeravanje znanja iz oblasti pozorišne i filmske dramaturgije

STRUKTURA DOPUNSKIH ISPITA NA FAKULTETU DRAMSKIH UMJETNOSTI

1. STUDIJSKI PROGRAM GLUMA Prijemni ispit sastoji se od dva dijela. Prvi dio polaţu svi propisno prijavljeni kandidati, a drugi dio polaţu samo kandidati koji su poloţili prvi dio prijemnog ispita. I DIO Provjera znanja i sposobnosti. Polaţu ga svi prijavljeni kandidati prema rasporedu koji se objavljuje dan prije ispita na oglasnoj tabli Fakulteta.

41

IzvoĊenje prethodno pripremljenog programa: - Dva monologa po sopstvenom izboru - Pjesma (recitacija) po sopstvenom izboru

II DIO

Provjera praktiĉnih i struĉnih sposobnosti kandidata. Sastoji se od sljedećih ispita: A Test: − gluma − govor − glas − opšta fiziĉka priprema − psiho test − pismeni zadatak B Završnio dio ispita/Prezentacija rada Zadatak po izboru kandidata i zadatak po izboru komisije Napomena: Drugi dio prijemnog ispita traje nekoliko dana. Literatura: Borislav Stjepanović: AUDICIJA2. STUDIJSKI PROGRAM DRAMATURGIJA Prijemni ispit sastoji se od dva dijela. Prvi dio polaţu svi propisno prijavljeni kandidati, a drugi dio polaţu samo kandidati koji su poloţili prvi dio prijemnog ispita. Uz potrebnu dokumentaciju svi kandidati su duţni da priloţe u pisanoj formi origina

42

. STUDIJSKI PROGRAM DRAMATURGIJA

Prijemni ispit sastoji se od dva dijela. Prvi dio polaţu svi propisno prijavljeni kandidati, a drugi dio polaţu samo kandidati koji su poloţili prvi dio prijemnog ispita. Uz potrebnu dokumentaciju svi kandidati su duţni da priloţe u pisanoj formi originalni pozorišni komad ili scenario (filmski ili televizijski). I DIO Provjera znanja i sposobnosti. Sastoji se od sljedećih ispita: A Analiza filma Projekcija filma i pisanje eseja. Trajanje: 90 min B Pisanje scene za pozorište, film ili televiziju na zadatu temu Trajanje: 180 min II DIO Provjera praktiĉnih i struĉnih sposobnosti. Sastoji se od usmenog ispita sa kandidatima: A Odbrana obaveznog, unaprijed predatog rada B Poznavanje dramske knjiţevnosti, istorije filma i opšte informisanosti Obavezna literatura i tematski okvir za prijemni ispit: Aristotel: POETIKA, Zavod za udţbenike i nastavna sredstva, Beograd, 1990. Cezare Molinari: ISTORIJA POZORIŠTA, Vuk Karadţić, Beograd, 1982. Frensis Fergason: POJAM POZORIŠTA, Nolit, Beograd, 1979. 43

Dejvid A. Kuk: ISTORIJA FILMA 1, 2 i 3, Klio, Beograd, 2005-2007. Grĉka tragedija: Eshil, Sofokle, Euripid (poznavanje opusa i po jedna proĉitana tragedija), Šekspir, Molijer, Gogolj, Ĉehov (poznavanje opusa i po jedna proĉitana tragedija, komedija) Poznavanje opusa: Beket, Jonesko; poznavanje drama znaĉajnijih pisaca dvedesetog vijeka u region: Crna Gora, Srbija, Hrvatska, Makedonija, Slovenija. Poznavanje djela znaĉajnijih filmskih autora regiona.

3. STUDIJSKI PROGRAM PRODUKCIJA A Test opšte kulture Šezdeset pitanja. Trajanje: 25 min Test je eliminatoran. B Izrada eseja Esej se piše na jednu od ponuĊenih tema iz oblasti pozorišta, filma, televizije ili radija, koju kandidat samostalno bira neposredno prije izrade. Trajanje: 90 min C Razgovor sa ispitnom komisijom Podrazumijeva izlazak svakog kandidata pojedinaĉno. Kandidati treba da odbrane stavove iznijete u eseju i odgovore na pitanja vezana za obaveznu literaturu i šire iz oblasti kulture, medija i umjetnosti. Obavezna literatura: Viktorija D. Aleksander: SOCIOLOGIJA UMETNOSTI, Clio, Beograd, 2007. 44

Milena Dragićević Šešić: Branimir Stojković: KULTURA -menadţment, animacija, marketing, Clio, Beograd, 2007. ( peto izdanje) Aleksandar Luj Todorović: UMETNOST I TEHNOLOGIJE KOMUNIKACIJA, Clio, Beograd, 2008. Janko Ljumović: PRODUKCIJA ZNAĈENJA, Nova knjiga, Podgorica, 2011

4. STUDIJSKI PROGRAM REŢIJA, POZORIŠNA REŢIJA

Prijemni ispit sastoji se od dva dijela. Prvi dio polaţu svi propisno prijavljeni kandidati, a drugi dio polaţu samo kandidati koji su poloţili prvi dio prijemnog ispita. Uz potrebnu dokumentaciju svi kandidati su duţni da priloţe u pisanoj formi rediteljsku eksplikaciju uraĊenu za dramsko djelo koje je unaprijed zadato na konsultacijama za prijemni ispit. I DIO Provjere znanja i sposobnosti. Sastoji se od sljedećih ispita: A Test opšte kulture Trideset pitanja. Trajanje: 45 minuta. B Pisana analiza nakon projekcije ekranizovanog pozorišnog djela. Trajanje: 60 min C Usmeni ispit sa kandidatima/razgovor: - Provjera znanja iz obavezne literature, - Odbrana predatog rada/rediteljske eksplikacije. II DIO 45

Provjere praktiĉnih i struĉnih sposobnosti. Sastoji se od sljedećih ispita: A Struĉne kratke provjere likovnih, muziĉkih i psihiĉkih sposobnosti kandidata koje obavljaju profesori iz tih oblasti. B Izrada etide U nekoliko dana permanentnog rada i svakodnevnih pregleda od strane saradnika i profesora sa predmeta Pozorišna reţija, kandidati treba da osmisle, uobliĉe i scenski realizuju kratku etidu u kojoj će prikazati dvije radnje u sukobu. Kandidati su podijeljeni u grupe i jedni drugima igraju u etidama. C Završni dio ispita/Prezentacija rada IzvoĊenje izabrane, uvjeţbane i korigovane etide, nakon ĉega kandidati pristupaju odbrani tog rada pred ispitnom komisijom.

Napomena: Drugi dio prijemnog ispita traje nekoliko dana. Obavezna literatura: Hugo Klajn: OSNOVNI PROBLEMI REŢIJE K.S. Stanislavski: SISTEM Piter Bruk: PRAZAN PROSTOR Antoan Arto: POZORIŠTE I NJGOV DVOJNIK Bertold Brecht: DIJALEKTIKA U TEATRU

46

Ronald Harvud: ISTORIJA POZORIŠTA ili Ćezare Molinari: ISTORIJA POZORIŠTA5.

5.STUDIJSKI PROGRAM REŢIJA, FILMSKA I TELEVIZIJSKA REŢIJA

I DIO Provjere znanja i sposobnosti. Sastoji se od sljedećih ispita: A Test opšte kulture. Trideset pitanja. Trajanje: 60 min. Test nije eliminatoran. B Pisana analiza Pisanje odgovarajućeg analitiĉkog eseja na osnovu prikazanog igranog filma ili televizijske emisije. Trajanje: 90 min. C Usmeni ispit sa kandidatima/razgovor: − Provjera znanja iz obavezne literature − Odbrana predatog rada Ovaj dio prijemnog ispita je eliminatoran. II DIO Provjere praktiĉnih i struĉnih sposobnosti. Sastoji se od sljedećih ispita: A Praktičan rad Sastoji se iz praktiĉne reţije filmske ili TV forme, u trajanju od 3 min. Ovaj dio ispita

47

studenti izvode u okviru FDU i pod nadzorom struĉnih saradnika FDU. B Sastoji se od prezentacije i eksplikacije rada pred ispitnom komisijom. Obavezna literatura: Jeţi Plaţevski: JEZIK FILMA Gregor i Patalas: ISTORIJA FILMA LEKSIKON FILMSKIH I TELEVIZIJSKIH POJMOVA Radosav Lazić: UMETNOST REDITELJSTVA Daniel Eridţin: GRAMATIKA FILMSKOG JEZIKA Mišel Šion: NAPISATI SCENARIO.

48

POSTDIPLOMSKI STUDIJ Postdiplomski specijalistički studij:GLUMA Predmet .......... ECTS

I semestar Gluma – Sitemi .......... 6 Gluma – Modeli igre .......... 5 Izabrana struĉna oblast (Glas, Govor, Ples, Pokret) .......... 5 Fotografsko i filmsko snimanje I .......... 2 Osnove FTV reţije I .......... 4 Osnove pozorišne reţije I .......... 4 Psihologija .......... 2 Izborni predmet I (Glas, Govor, Ples, Pokret) .......... 2

II semestar Gluma – Praktiĉni specijalistiĉki rad .......... 10 Gluma – Teorijski specijalistiĉki rad .......... 5 Izabrana struĉna oblast (Glas, Govor, Ples, Pokret) .......... 5 Osnove FTV reţije II .......... 2 Osnove pozorišne reţije II - ţarn .......... 2 Osnove dramaturgije .......... 2 Osnove produkcije .......... 2 Izborni predmet II (Glas, Govor, Ples, Pokret) .......... 2

49

Postdiplomski specijalistički studij: REŢIJA - Podgrupa: FTV REŢIJA I semestar Izborna oblast: .......... 10   

Filmska reţija TV reţija Dokumentarni film + Estetika savremenog dokumentarnog izraza

Postprodukcija i nove tehnologije I .......... 2 Evropski produkcioni modeli I .......... 3 Rediteljska poetika: crnogorski /SFRJ film I .......... 3 Rediteljska poetika: svjetski film I .......... 3 Teorija Filma I .......... 3 Osnovi muzike I .......... 2 Komprativna knjiţevnost I .......... 2 Menadţment u kulturi I .......... 2 II semestar Izborna oblast – specijalistiĉki rad .......... 10   

Filmska reţija TV reţija Dokumentarni film + Estetika savremenog dokumentarnog izraza

Postprodukcija i nove tehnologije II .......... 2 Evropski produkcioni modeli II .......... 3 Rediteljska poetika: crnogorski /SFRJ film II .......... 3 Rediteljska poetika: svjetski film II .......... 3 Teorija Filma II .......... 3 Osnovi muzike II .......... 2 Komprativna knjiţevnost II .......... 2

50

-

Menadţment u kulturi II .......... 2

Postdiplomski specijalistički studij: REŢIJA Podgrupa: POZORIŠNA REŢIJA

I semestar Pozorišna reţija /rediteljski projekat .......... 14 Reţija baštine I .......... 6 Rediteljske poetike – modeli .......... 6 Produkcija digit. / interaktivnih medija I .......... 4

II semstar Pozorišna reţija / samostalna reţija, ispitna produkcija – specijalistiĉki rad .......... 14 Pozorišna reţija /pregledne probe .......... 6 Reţija baštine II .......... 6 Produkcija digit. / interaktivnih medija II .......... 4

51

Postdiplomski specijalistički studij:PRODUKCIJA I semestar Izborni predmet I .......... 15    

Savremena pozorišna produkcija Savremnena filmska produkcija Savremena radio produkcija Savremena televizijska produkcija

Kreativne industrije I .......... 3 Autorsko pravo i intelektualna svojina I .......... 3 Produkcija interaktivnih / digit. medija I .......... 3 Komunikologija I .......... 3 Izborni predmet II .......... 3  

Estetika audio – vizuelnih medija I Teorija filma I

II semestar Savremena umjetniĉka produkcija II – izborna oblast pozorište, film, radio i TV – specijalistiĉki rad .......... 15 Kreativne industrije II .......... 3 Autorsko pravo i intelektualna svojina II .......... 3 Produkcija interaktivnih / digit. medija II .......... 3 Komunikologija II .......... 3 Izborni predmet .......... 3  

52

Estetika audio – vizuelnih medija II Teorija filma II

Postdiplomski specijalistički studij:DRAMATURGIJA I semestar Dramaturgija .......... 7 Filmski i TV scenario .......... 7 Dramatologija – savremeni teorijski koncepti I .......... 4 Estetika audio – vizuelnih medija I .......... 4 Juţnoslovenska drama XX vijek I .......... 4 Dramaturgija u marketingu I .......... 4

II semestar Dramaturgija – specijalistiĉki rad .......... 7 Filmski i TV scenario – specijalistiĉki rad .......... 7 Dramatologija – savremeni teorijski koncepti II .......... 4 Estetika audio – vizuelnih medija I .......... 4 Juţnoslovenska drama XX vijek II .......... 4 Dramaturgija u marketingu II .......... 4

Organizovan je i postdiplomski magistarski studij, za studijske programe:  

53

GLUMA -PRODUKCIJA

AKTUELNOSTI

Cetinjski studenti najbrojniji na Festivalu studentskih filmova u Sarajevu

Studenti filmske i TV reţije sa Fakulteta dramskih umjetnosti na Cetinju najbrojniji su uĉesnici prvog Festivalu studentskih filmova koji se od odrţao od 6. do 9. maja na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu, uz podršku Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, i organizaciji Asocijacije studenata umjetnosti. Na regionalnoj manifestaciji, koja je okupila i akademce sa fakulteta dramskih umjetnosti iz Beograda, Zagreba, Ljubljane, Skoplja, Sarajeva i Banja Luke, cetinjski studenti su se predstavili sa ĉak 14 ostvarenja koji su nastali u sklopu predmeta Filmska reţija kod doc. dr Nikole Vukĉevića i saradnika Dušana Kasalice. Podatak da su se takmiĉili sa filmovima koje su napravili na prvoj godini studija, svemu daje još ljepši prizvuk, naroĉito kada se ima na umu da je cetinjski FDU posljednja u nizu ovih akademija koja je otvorila studijsku grupu za filmsku i TV reţiju. Autori filmova su studenti: Milana Jovanović, Gojko Berkuljan, Senad Šahmanović, SrĊan Stanojević, Milutin Darić, Ivan Salatić i Vuk Marković, i svako od njih se predstavio sa po dva naslova, koji su dio ciklusa Pauza i Tri lika/tri prostora. Filmovi su do sada prikazani na Montenegro Film Festivalu, Barskom TV festival, Podgoriĉkom kulturnom ljetu, festivalu Odakle zovem... - Svakako da je ovo lijepo priznanje za našu školu, da se u konkurenciji filmskih fakulteta sa mnogo većom tradicijom naĊemo u najbrojinijoj selekciji. To ujedno predstavlja podstrek da nastavimo u ovom pravcu – kazao je Vukĉević povodom ovog izuzetnog nastupa crnogorskih studenata. U protekla dva mjeseca studenti FDU su snimali nove projekte pod zajedniĉkim nazivom „Da smo mi ţivi i zdravi“, u saradnji sa Televizijom Crne Gore i meĊunarodnom filmskom akademijom ESRA. Njihova finalizacija se oĉekuje u narednih mjesec dana.

54

Ivan Salatić, student specijalistiĉkih studija Filmske i TV reţije FDU Cetinje, 19. januara se predstavio filmom „Intro” (Uvod) brojnoj publici na Kustendorfu (Kustendorf International film & music festival). Za uĉešće u takmiĉarkom programu na šestom MeĊunarodnom filmskom i muziĉkom festivalu Kustendorf 2013. koji se odrţava do 22. januara na Mećavniku, Srbija, od oko 400 kandidovanih filmova iz cijelog svijeta - selektovano je 28, a uz radove iz Velike Britanije, Danske, Izraela, Kube, Koreje, Meksika, Njemaĉke, Perua, Poljske, Portugala, SAD, Singrapura, Srbije, Filipina, Francuske, Holandije i Švajcarske - po prvi put se našao studentski film iz Crne Gore, sa FDU. O najboljima će odluĉivati ţiri u ĉijem su sastavu izraelska spisateljica i glumica Alona Kimhi, ameriĉki producent Majkl Hausman, te teoretiĉar medija i reditelj dr Oleg JeknićNagradu za najbolju kameru „Vilko Filaĉ” dodijeliće poljski direktor fotografije i reditelj oskarovac Januš Kaminski, poznati ĉeški direktor fotografije Martin Šec i Svetolik M. Zajc.Salatićev „Intro” premijerno je prikazan sredinom decembra u Kraljevskom pozorištu Zetski dom, na javnoj projekciji ispitnih filmova svoje klase, 3. generacije studenata Filmske i TV reţije FDU Cetinje. Film je priĉa o Andreju, koji vodi isprazan ţivot u zapuštenom primorskom gradu, a slijed dogaĊaja mijenja njegov ţivot do taĉke sa koje nema povratka. Uloge tumaĉe studenti IV godine Glume FDU Cetinje, klase prof. B. Mićunovića: Petar Novaković i Bojana Malinovska. Scenario potpisuje student Salatić, dok je direktor fotografije Ivan Marković. Film „Intro” je nastao kao ispitni rad treće godine na predmetu Filmska reţija (doc. dr Nikola Vukĉević), u produkciji FDU Cetinje, saradnji sa Javnim servisom TVCG, a djelimiĉno je finansiran sredstvima projekta crnogorskih Ministarstava - nauke i kulture: "Upotreba novih filmskih tehnologija na primjerima klasiĉnih i modernih dramaturških formi filmskog izraza IDENTITET". Opširnije na: programme/38-uvod/ .

55

http://kustendorf-filmandmusicfestival.org/2013/sr/competition-

U okviru V MeĊunarodnog festivala Kotor Art, od 11. do 17. jula biće realizovan projekat umjetniĉkih studentskih radionica Kotor Art Pisanje grada 2013. Uĉesnici radionice su studenti Fakulteta dramskih umjetnosti i Fakulteta likovnih umjetnosti sa Cetinja, koji će u navedenom periodu realizovati svoje umjetniĉke projekte. Radovi studenata predstavljaju razliĉite artefakte i ideje koje su nastale kao rezultat serije predavanja koja su odrţana na Cetinju krajem maja i poĉetkom juna, nakon kojih su studenti razvijali svoje ideje koje će predstaviti u Kotoru. Ciklus predavanja i radionica obuhvatao je sljedeće teme: Marketing festivala i animacija publike na primjeru Kotor art-a / prof. mr Janko Ljumović (FDU Cetinje), Savremeni festivalski menadţment, kulturni turizam i brendiranje kulturnog proizvoda / prof. dr Milena Dragićević Šešić (FDU Beograd), Dramaturgija marketinga i kopirajting /prof. mr Mirko Stojković (FDU Beograd) i Savremene vizulene komunikacije i prezentacije / docent Marija Perović (FDU Cetinje). Radovi studenata predstavljaju razliĉite platforme koje kroz dizajn, animaciju i reklamu treba da kreiraju taĉke susreta (meeting point-e) sa razliĉitim publikama i da u neposrednoj komunikaciji promovišu predmet rada, ovogodišnji V MeĊunarodni festival Kotor art. Ujedno studenti će javnosti prezentovati svoja autorska kreativna rješenja i svoj pogled na marketing kulturnog proizvoda. Kotor art Pisanje grada kao segment MeĊunarodnog festivala Kotor art predstavlja kreativnu platformu unutar koje studenti cetinjskih umjetniĉkih fakulteta postaju aktivni uĉesnici i kreatori umjetniĉkih artefakata u okviru festivala. Ovogodišnje Pisanje grada realizuje se treću godinu za redom. Autorske radove na razliĉitim lokacijama u gradu predstaviće studenti FLU (Dejan Batrićević, Mia Pejović, Aleksandar Ostojić, Marija Vemić, Iva AranĊelković i Rašo Milić), zatim studenti FDU (Mirko Radonjić “Kultura=Kalcijum”, Mirjana Medojević “Ćakule o Kotor art-u”-projekat radijskih minijatura, u saradnji sa studentom Produkcije Igorom Đuranovićem i studentkinjama Dramaturgije ĐurĊom Radulović i Anom Vujadinović i Senad Šahmanović, student FTV reţije koji će realizovati promo film). Dio ovodišnjeg projekta Kotor art Pisanje grada 2013 biće i kotorsko izvoĊenje koreoperfomansa “Poslušaj me – odigraću ti” Sanje Garić, docenta na FDU Cetinje u kome uĉestvuju studenti Glume na FDU Cetinje: Maja Stojanović, AnĊelija Rondović, Filip Đuretić, Jelica Bulatović, Sanja Vujisić i Jovan Dabović, a koji osim studenata Glume izvode i Karmen Bardak, Petar Novaković, Bojana Kneţević, Slavko Kalezić, Manja Pavićević i Aleksandar Radulović. Koreoperfomanskom “Poslušaj me – odigraću ti” 12. jula u 11 sati na Trgu od oruţja u Kotoru poĉeće projekat Kotor art Pisanje grada 2013. Do 17. jula svakog dana će biti realizovane animacione aktivnosti i prezentacija studentskih radova.Izvršni producent projekta je Fakultet dramskih umjetnosti Cetinje, programski urednik projekta je prof. mr Janko Ljumović, saradnik na projektu je Zdravko Delibašić (FLU Cetinje). Pokrovitelj projekta je Ministarstvo kulture Crne Gore, a medijski pokrovitelj Dnevne novine.

MAPE KOTOR ART 2013.

56



O NAMA

 

STUDENTSKE PARTICIPACIJE

 

STIPENDIJE

STUDIJ GLUME



STUDIJ KAZALIŠNE REŽIJE I RADIOFONIJE



STUDIJ FILMSKE I TELEVIZIJSKE REŽIJE

 



STUDIJ SNIMANJA



STUDIJ MONTAŽE STUDIJ DRAMATURGIJE

STUDIJ PRODUKCIJE  

57

UPISI

KONTAKT

STUDENTSKE UDRUGE

POSTDIPLOMSKE STUDIJE Postdiplomske specijalističke studije traju jednu studijsku godinu, odnosno dva semestra. Postdiplomske magistarske studije traju, po pravilu, dvije (1+1) studijske godine, odnosno četiri semestra nakon os­ novnih, odnosno 1 godinu nakon specijalističkih studija, osim na Fakultetu likovnih umjetnosti gdje su predviđene u trajanju od 2 godine. Pravo upisa na postdiplomske studije imaju lica koja su završila osnovne studije. Student stiče pravo na odbranu specijalističkog i magistarskog rada pošto položi sve ispite predviđene planom i pro­ gramom postdiplomskih studija. Javnom odbranom magistarske teze student stiče akademski naziv magistra nauka ili

58

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF