Euklid i Apolonije

January 8, 2017 | Author: Gordana Mrkonja | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Euklid i Apolonije...

Description

6. ЕУКЛИД И АПОЛОНИЈЕ ( око 330. – 275. г. п.н.е. у Александрији) – аутор је дјела „Елементи“ ( ) што значи азбука Елементи су постојали у неколико верзија и прије Еуклида. Његови су сардржавали основе елементарне геометрије, теорије бројева, теорије поређења величина, методе за одређивање површине и запремине тијела као и елементе теорије граничних процеса. Најстарији сачуван рукопис Еуклидових „Елемената“ је из 888. године. Састоји се из 13 књига ( прва, друга, трећа, четврта, шеста, једанаеста, дванаеста, тринаеста су геометријске а остале су алгебарске). I ( 23 дефиниције, 9 аксиома, 5 постулата, 48 теорема) Теореме 1-26 : основне особине троугла ( не користи се 5. постулат). Теорема 5 је магарећи мост ( бијег очајника) ( у једнакокраком троуглу насупрот једнаких страница су једнаки углови). 27-32: Особине паралелних линија, једнакост трансверзалних углова. Т32: Збир углова у троуглу је два права угла. Остале теореме се односе на површину. Основно је наћи квадрат чија је површина једнака збиру површина датих полигона. 47Питагорина теорема ( вјетрењачасти доказ) а 48. обрнута Питагорина теорема. II ( 2 дефиниције и 14 теорема) – у геометријском облику се излаже низ алгебарских једнакости. 12 – одговара косинусној теореми за тупоугли троугао, 13. за оштроугли,а 14. је конструкција геометријске средине. III ( 11 дефиниција и 37 теорема) 1-15: особине центра круга и сјечице. Т14: једнаке тетиве су на једнаком растојању од центра; 16-19: Особине тангенти ( права нормална на полупречнику у крајњој тачки); 2034: особине централног и периферијског угла; 35-37: потенција тачке ( у кругу, ван кругадвије сјечице и ван круга и сјечица и тангента) IV ( 7 дефиниција и 16 теорема) – однос круга и полигона V ( 18 дефиниција и 25 теорема) – општа теорија пропорција Еудокса Книдског. Деф. пропорције: Каже се да су двије величине у истом односу, прва према другој као трећа према четвртој ако су било који једнаки умношци прве и треће у исто вријеме већи или једнаки или мањи од било којих једнаких умножака друге и четврте, сваки према сваком узети у одговарајућем поретку. Т16: a:b=c:d тада a:c=b:d ( комутативност) VI ( 5 дефиниција и 33 теореме) – примјена пропорција на изучавање сличности. VII (23 дефиниције и 39 теорема) – прве три теореме односе се на проналажење највеће заједничке мјере. Т2: Еуклидов алгоритам, 14-19: описују особине пропорција, 20-39: о простим и сложеним бројевима VIII ( 27 теорема) – посвећена је непрекидној пропорцији. Изучавају се особине пропорција облика Одавде се добијају особине квадрата и кубова, нпр. ако имамо и ставимо имамо и . IX (36 теорема) – користи резултате претходне књиге и испитује квадрате и кубове у геометријској прогресији. 14 – одговара једнозначној факторизацији сложеног броја; 20 – простих бројева има бесконачно много; 35 – збир геометријске прогресије; 36 – Ако је савршен број.

X ( 16 дефиниција и 105 теорема) – теорија ирационалних бројева који се добијају геометријским конструкцијама ( потиче од Тетета). Изучавају се бројеви облика √ √ √ √ √√ √ √ √ XI ( 28 дефиниција и 39 теорема) – основне особине правих и равни у простору XII (18 теорема) – изучавање површине и запремине пирамиде, купе и цилиндра. Користи се метод ексхаустије XIII ( 18 теорема) – конструкција правилних тијела. Ефективно се израчунава ивица правилног тијела уписаног у лопту. Елементима се приписују још двије књиге XIV ( Хипискл, 2. вијек н.е. ) – одност површине и запремине правилних тијела уписаних у исту сферу. XV ( Исидор, 5. вијек н.е.) – испитују се диедарски углови у правилним тијелима и правилна тијела се уписују једна у друго. Еуклид је написао и: О дијељењу фигура, Конусни пресјеци, Поризми, Површи, Књига података, О подјели, Феномена, Дата, О лажним доказима Аполоније из Перге у Турској ( 260. – 190. г. п.н.е.) – његово најважније дјело је „Коника“ или „О конусним пресјецима“. Састоји се од 8 књига. Прве четири садрже оно што је и раније било познато. Хипократ је дупликацију коцке све на Аполоније умјесто правог конуса користи кружни. Има три врсте пресјека: раван сијечче све изводнице, паралелна је једној, паралелна је двјема. Користећи геометријску алгебру доказује да парабола има особину , елипса хипербола , одакле им изводи имена: налијегање ( параболис), недостатак ( елипсис), вишак ( хиперболис). У I књизи још доказује да ова особина не зависи од правца у коме се бира осе дате криве и да се једначина хиперболе увијек може писати као . II књига је посвећена основним особинама конусних пресјека и конструкција тангенти III се бави проблемом 3 и 4 праве. У оба случаја рјешења су конусни пресјеци. Он први посматра обје гране хиперболе као једну криву IV – испитује се број пресјека два конусна пресјека и услови под којима се сијеку V – конструкција нормала на конусне пресјеке ( нормала се дефинише преко најкраћег растојања) VII – особине коњугованих пречника конусних пресјека VIII књига је изгубљена Још је написао: „Одсјецање у датом односу“ 2 књиге, сачувана у арапском преводу; „Одсјецање дате површине“, „Одређени пресјек“ „О додирима“ – конструкција круга који додирује 3 круга ( сваки од њих може имати пречник једнак нули или бесконачно, тј. може бити тачка или права). Састоји се из двије књиге. „О уметањима“, „О равним мјестима“ – наводи низ геометријских мјеста тачака која се своде на праву или кружницу, „О рачунању са великим бројевима“, „О израчунавању броја “. Писао је и књиге из примјењене математике, углавном из оптике и астрономије. Имао је идеју за кретање епицикла. Центар епицикла се налази на диференту.

'постулат: Сваки пут када права у пресјеку са двије друге праве образује са њима са исте своје стране углове чији је збир мањи од два права угла, те праве се сијеку са те стране праве.

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF