Dokumen - Tips RPH Cahaya Dipantulkan

September 1, 2022 | Author: Anonymous | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Dokumen - Tips RPH Cahaya Dipantulkan...

Description

 

Rancangan Pengajaran Harian KSSR Mata Pelajaran

: Sains

Kelas

: Tahun 5A1

Tarikh

: 19.8. 2015

Masa

: 60 minit

Bilangan Murid

: 28 orang

Tema/Tajuk

: Sains Fizikal/ Sifat Cahaya

Standard Kandungan

: 6.2 Cahaya boleh dipantulkan

Standard Pembelajaran Pembelajaran

:

-

6.2.1 Menyatakan cahaya boleh dipantulkan dengan menjalankan aktiviti.

-

6.2.2 Memerihalkan Memerihalkan kegunaan pantulan cahaya dalam kehidupan harian seperti:   cermin sisi kereta



  periskop



  cermin muka.



-

6.2.3 Melukis gambar rajah sinar menunjukkan pantulan cahaya pada permukaan cermin.

Objektif Pembelajaran Pembelajaran

:

-

Menyatakan cahaya boleh dipantulkan dipantulka n secara lisan dengan tepat.

-

Memberikan sekurangnya 2 contoh kegunaan pantulan cahaya secara bertulis dengan tepat.

-

Melukiskan gambar rajah sinar tentang pantulan cahaya berlaku secara bertulis dengan tepat.

 Aktiviti Pengajaran Pengajaran dan Pembelajaran: Pembelajaran: 1) Menayangkan video dan menjawab pertanyaan guru 2) Menunjukkan situasi gambar pantulan cahaya dan meminta murid melukis gambar rajah sinar tentang situasi tersebut. 3) Membuat simulasi tentang pantulan cahaya secara berpasangan. 4) Membuat demonstrasi demonstras i mengenai pantulan cahaya. 5) Membuat refleksi pengajaran pada hari ini. Pengetahuan Sedia Ada muka.

: Murid tahu bahawa cahaya boleh dipantul melalui cermin

 

Kemahiran Proses Sains

: Memerhati,membuat Memerhati,membuat inferens

Kemahiran Berfikir

: Meramal, mencirikan, membuat inferens, menjana idea

Sikap Saintifik dan Nilai Murni -

Yakin dan berdikari

-

Berani mencuba

-

Bekerjasama

Sumber Bahan Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajara n

: Persembahan video, persembahan

slaid, lembaran kerja, LCD, komputer riba, periskop Elemen Merentas Kurikulum (EMK)

: Kreativiti dan Inovasi

Prosedur Pengajaran dan Pembelajaran: Fasa/ masa Orientasi/ Persediaan

Kandungan Tayangan video

Aktiviti P&P   Murid memerhati



video yang ditayangkan

“ Anjing dan bayangbayangnya”   bayangnya”

  Murid menjawab



(5 minit)

Cadangan Soalan:

soalan yang

KPS: Memerhati Membuat inferens Sumber:

ditanya.

a) Apakah yang dilihat oleh anjing

Catatan

  Guru mengaitkan

Persembahan



tersebut pada

video tersebut

permukaan air?

dengan memperkenalkan

b) Adakah bayang-

video LCD Komputer riba

topik pelajaran.

bayang tersebut

Speaker

berwarna gelap /memanjang/ besar? Pencetusan Idea/ Imaginasi

(10 minit)

Pantulan cahaya

  Guru menunjukkan



berlaku apabila cahaya

beberapa gambar

mengenakan pada



suatu objek atau pada



suatu permukaan. Cadangan soalan: a) Ramalkan apa

KPS: Meramal

  Murid meramal

  Murid melukis gambar rajah sinar

Membuat inferens Sumber:

tentang pantulan Persembahan slaid cahaya.

 

Lembaran kerja

yang akan terjadi apabila sumber

Sikap & Nilai:

cahaya

Penstrukturan

dikenakan pada

Yakin dan berdikari

objek ini?

Berani mencuba

Melakukan eksperimen

  Ketua kumpulan



semula idea/

untuk menyiasat

tampil ke hadapan

Perkembangan

pantulan cahaya

mengambil nahan yang disediakan   Murid mendengar



(30 minit)

KPS: PS:   Memerhati Membuat inferens Berkomunikasi

dan memerhati demonstrasi

KB:

langkah-langkah

Membanding dan

yang diberikan

membezakan

oleh guru   Murid berbincang



SUMBER:

dengan kumpulan

Cermin, lampu

untuk menyiasat

suluh, kertas putih,

tentang pantulan

pita pelekat,

cahaya

kadbod

  Murid melukis hasil



Sikap & Nilai:

yang diperhatikan   Murid dan guru

Bekerjasama



berbincang hasil

Sistematik

pemerhatian Jujur dan tepat dalam merekod dan mengesahkan data EMK: Kreativiti dan Inovasi  Aplikasi/

Pantulan cahaya

Tindakan

mempunyai kegunaan dalam membuat cermin

  Guru membuat



KPS:

demonstrasi   Murid memerhati



Meramal

 

  (10 minit)

sisi kereta, periskop ,

dan menjawab

cermin muka, cermin

pertanyaan guru

Membuat inferens KB:

pergigian, cermin cembung.

Menjana idea

Cadangan soalan:

SUMBER Cermin muka

a) Apa yang dapat kamu lihat? b) Selain daripada ini, apakah kegunaan lain tentang pantulan cahaya? Refleksi /

Membuat kesimpulan

Penutup

tentang sifat cahaya

rumusan dengan

yang boleh

bertanyakan

dipantulkan.

soalan tentang

(5 minit) Cadangan soalan:

  Guru membuat



topik yang telah diajar pada hari ini.

a) Pada minggu lepas, anda telah belajar bahawa cahaya mempunyai satu sifat. Apakah sifat tersebut? b) Pada hari ini, apakah sifat cahaya yang telah kamu pelajari?

KPS: Membuat inferens Sikap & Nilai: Berani mencuba

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF