Djecija Prehrana - Moja Prva Godina

January 28, 2023 | Author: Anonymous | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Djecija Prehrana - Moja Prva Godina...

Description

 

moja

prva pr va godina godina

 

2

Sadržaj

Draga mama

3

Voćno iznenađenje

26

Prednosti dojenja

4

Žitarice u svim oblicima i veličinama

28

Početak

5

Vrijeme je za pravi obrok

30

Detalji koje trebate znati

6-7

Uzdravlje!

32

Koji je pravi položaj?

8-9

Što učiniti ako…

34

Raspored hranjenja Držanje i vježbanje

10 11

Što Vaša beba voli, a što ne voli Ponešto iz jelovnika 38

Nov način življenja

12-13

Bebin svakodnevni život

Kako vrijeme prolazi

14

Rast i razvoj

Započnite kombinirano hranjenje

15

Upoznavanje svijeta

Što učiniti ako…

16-18

Upoznavanje stvari

Sve o hrani Što je na jelovniku?

21 22

Posebna njega Čuvanje djece

48 50

Što učiniti ako ....

52

Uspavanka

54

Prva četiri mjeseca: mlijeko… i još mlijeka!

24

36

40 42 44 46

Kako dojiti, gdje dojiti, kada

 

Draga mama,

Uskoro ćete postati majka, možda po prvi puta. Ili je Vaše dijete već rođeno? Čestitamo! Naravno, znate da je dojenje najbolje za bebe. No, iako  je to najprirodnija stvar na svijetu, ženama je često potrebna pomoć i pokoji savjet da bi sve prošlo kako treba. Ova knjižica reći će Vam ponešto o tome kako dojiti, gdje dojiti, kada dojiti… i kako si to olakšati što je više moguće, jer do dojenje jenje ne postoji samo zato da pomogne Vašoj bebi da raste i napreduje, već i da se Vi osjećate dobro.

dojiti… i kako si to olakšati

Spavaj mi djetešce ti! Znas li da ovčica spi? Usnuo cijeli  je svijet. Utihnuo pčelica let. Srebrnog mjeseca sjaj Pada na na polje i gaj. Spavaju mišići svi. Spavaj mi djetešce ti!

 

4

Prednost dojenja

TOLIKO KORISTI! Svim se majkama savjetuje da doje svoje bebe. Zašto? Zato jer je majčino mlijeko upravo onakva prehrana kakvu beba treba i zato jer sadrži jedinstvene tvari koje pomažu u zaštiti od infekcija. No važna je i emocionalna strana. Kroz dojenje majka dobiva priliku da se na poseban način poveže sa svojom bebom. Dojenje ima i tjelesnih prednosti jer hormoni koji proizvode mlijeko omogućuju maternici da se vrati u normalno stanje tako da brzo vratite svoj prijašnji stas. Ne zaboravite praktične koristi; mlijeko Vam je uvijek dostupno i nema ostataka!

ALI JESAM LI TO JOŠ UVIJEK JA? Naravno da  jeste. To To što dojite ne znači da ste se pretvorili u stroj za proizvodnju mlijeka. Da, morate paziti na prehranu i dovoljno se odmarati da biste osigurali dovoljno mlijeka i da bi Vaša beba imala sve koristi od njega. Više o tome možete pročitati na 12. stranici ove knjižice. No morate i uživati u majčinstvu, kojeg je dojenje samo jedan dio.

KADA DOJENJE NIJE NAJBOLJE RJEŠENJE!  Ponekad dojenje nije najbolja opcija. Ako bradavice krvare ili su  jako ispucane te time uzrokuju jače bolove ili čak infekciju, tada dojenje može postati noćna mora, a ne iskustvo koje ispunjava zadovoljstvom. Ako beba ne raste kako bi trebala ili ako neprestano n eprestano plače, možda Vaše mlijeko ne ispunjava svoju funkciju. U takvim su slučajevima rješenje obično mliječne formule. NE IZOSTAVLJAJTE IZOSTAVLJAJTE DRUGE! Beba uspostavlja bliske odnose i s drugim ljudima, primjerice sa svojim tatom, bratom ili sestrom. Zato pokušajte i njih nj ih na neki način uključiti u hranjenje. Mogli bi pomoći naviknuti Vašu bebu da pije vodu iz bočice, što će olakšati prestanak dojenja kad za to dođe vrijeme. A i dobra je prilika za maženje!

Dojenje je za majku savršena prilika

 

Početak PRIPREMA ZA DOJENJE! Za vrijeme trudnoće Vaše Vaše se tijelo već pripremalo za dojenje. To je jedan od razloga zašto se grudi u trudnoći toliko povećaju. Ali uspješno dojenje ne ovisi o veličini grudi, nego o količini mliječnih žlijezda žlije zda – čak i ako su Vam ostale male ne smanjuje se vjerojatnost da ćete moći sami hraniti svoju bebu. Hormonalne promjene koje nosi trudnoća obično su dovoljna priprema za grudi. Ne morate učiniti ništa drugo. Osobito nemojte trljati bradavice jer to će samo otežati dojenje i učiniti ga bolnijim.

potpora, a nije previše čvrst, i lako ga se odijeva i skida. Prilikom kupnje provjerite da li ga možete lako skinuti  jednom rukom, budući da ćete vjerojatno držati bebu dok ga skidate.

BIRANJE PUMPE ZA MLIJEKO!  Izdajati se može rukom, ali pritom treba paziti na higijenu. Ručna ili električna pumpa može biti vrlo korisna. Električne pumpe su skuplje, mogu biti bučne i malo su grublje za bradavice. S druge strane, ručne su sporije i mogu Vas umoriti. No za korištenje svih pumpi potrebno  je malo vježbe. Pročitajte više o izdajanju na 13. stranici.

KUPNJA GRUDNJAKA ZA DOJILJE! Možete nositi i obične grudnjake, ali izbjegavajte one sa žicom jer oni mogu poremetiti prirodne promjene koje se događaju u grudima. Dobar grudnjak za dojilje je prilagodljiv, p rilagodljiv, dovoljna je

da se poveže sa svojom bebom

Spavaj mi djetešce ti! Znas li da ovčica spi? Usnuo cijeli  je svijet. Utihnuo pčelica let. Srebrnog mjeseca sjaj Pada na na RAZLIKE U MAJČINOM MLIJEKU NIJE SVAKO MAJČINO MLIJEKO JEDNAKO.. SADRŽAJ HRANJIVIH JEDNAKO TVARI VARIRA OD ŽENE DO ŽENE, OD DANA DO DANA, TJEDNA DO TJEDNA – PA ČAK I OD JEDNOG HRANJENJA DO DRUGOG. TRI SU STADIJA U PROCESU STVARANJA MLIJEKA: PRVO MLIJEKO (KOLOSTRUM) U PRVIH NEKOLIKO DANA STVARA SE OVA ŽUĆKASTA TEKUĆINA BOGATA PROTEINIMA, MINERALIMA I ZAŠTITNIM ANTITIJELIMA.

PRIJELAZNO MLIJEKOJA VISOKA KONCENTRACIJA KONCENTRACI PROTEINA I MINERALA POSTUPNO OPADA U OVOM PERIODU, KOJI TRAJE DVA TJEDNA, A POVEĆAVA SE RAZINA ENERGIJE, MASNOĆA I LAKTOZE. ZRELO MLIJEKO PLAVKASTO-BIJELO, RIJETKO MLIJEKO S NAJSTABI NAJSTABILNIJIM LNIJIM SASTAVOM (IAKO UVIJEK NEZNATNO VARIRA).

polje i gaj. Spavaju mišići svi. Spavaj mi djetešce ti!

 

6

Detalji koje trebate znati

Prvo što trebate za uspješno dojenje je mirno, opušteno ozračje i udobna pozicija za Vas i za bebu. Dodatni jastuk mogao bi Vam dobro doći. Na slijedećim stranicama možete vidjeti različite položaje za dojenje. Isprobajte razne načine hranjenja da biste pronašli one koji k oji Vama i Vašoj bebi najbolje odgovaraju.

SPREMNI! Kada je vrijeme hranjenja i Vaša beba plače, možda ćete osjetiti lagano stezanje u dojkama. dojk ama. TTo o je prirodan refleks. I Vaše grudi se ponekad osjećaju “punima”. Hormon koji proizvodi mlijeko, prolaktin, i Vaša beba koja se mlijekom hrani potiču Vaše tijelo na stvaranje mlijeka za vrijeme prvih nekoliko tjedana i mjeseci. Razina prolaktina postupno opada i tada samo sisanje stimulira stvaranje. Zato s vremenom Vaše dojke

više neće biti tako pune jer nećete stvarati toliko mlijeka, već samo onoliko koliko k oliko je Vašoj bebi potrebno.

NEŽELJENO ISTJECANJE MLIJEKA !Ponekad ćete primijetiti da je Vam je između hranjenja iscurilo malo mlijeka. Neka Nek a Vas to ne zabrinjava, takva pojava je sasvim normalna i događa se najviše u prvih nekoliko tjedana.

Možda ćete osjetiti zatezanje u

 

Spavaj mi djetešce ti! Znas li da ovčica spi? Usnuo cijeli  je svijet. Utihnuo pčelica let. Srebrnog mjeseca sjaj Pada na na RAVNE ILI UDUBLJENE BRADAVICE AKO SE VAŠA BEBA DOBRO HVATA HVA TA ZA BRADAVICU RAVNE ILI UDUBLJENE BRADA BRADAVICE VICE NE

DOJENJE KORAK PO KORAK! 1. Beba mora biti privita uz Vas, položena tako da je njen trbuh uz Vaš, i mora moći slobodno micati glavom i lako dosegnuti dojku. Kukovi i koljena trebaju  joj biti savijeni, a usta trebaju biti nasuprot bradavici bradavici ili malo niže niže.. 2. Pridržite prstima dojku s donje strane. Položite palac na vrh, ali dalje od bradavice. 3. Podražite rub bebinih usnica prstom ili bradavicom da je potaknete na sisanje. Čekajte da jako otvori usta prije nego što u njih stavite bradavicu. Beba mora dobro uhvatiti bradavicu. Brada joj treba biti pritisnuta uz dojku, tako da su nosnice slobodne. 4. Dajte bebi da siše koliko god dugo želi, a zatim joj ponudite drugu dojku. Bebe rade pauze dok sišu. Ponekad zatvore oči i izgledaju kao da spavaju, ali vjerojatno samo uživaju u hranjenju i zagrljaju. 5. Da biste završili hranjenje nježno gurnite prst između bradavice i bebinih usta i tako prekinite sisanje. NJEGA BRADAVICA OČISTITE BRADAVICE TOPLOM VODOM NAKON DOJENJA I OSTAVITE IH PAR MINUTA DA SE OSUŠE PRIJE STAVLJANJA GRUDNJAKA. NEMOJTE KORISTITI SAPUNE JER ONI MOGU PREVIŠE ISUŠITI KOŽU.

dojkama kad je vrijeme za dojenje.

BI TREBALI BITI PROBLEM KOD DOJENJA. SAMO IH NJEŽNO PROTRLJAJTE DLANOM DA SE LAKŠE ISPUPČE. UDUBLJENE BRADAVICE MORAJU SE DOBRO OSUŠITI NAKON DOJENJA, ZATO IH NEKOLIKO TRENUTAKA DRŽITE ISPUPČENIMA. OKO 2% ŽENA IMA RAVNE ILI UDUBLJENE BRADA BRADAVICE. VICE. UDUBLJENJA SU RAZLIČIT RAZLIČITA A – ŽENA ČAK MOŽE IMATI JEDNU BRADAVICU BRADA VICU UDUBLJENU, A DRUGU ISPUPČENU. VAŽNO JE DA SVOJOJ BEBI REDOVITO DAJETE I RAVNIJU BRADAVICU, IAKO MOŽDA VIŠE VOLI DRUGU.

polje i gaj. Spavaju mišići svi. Spavaj mi djetešce ti!

 

8

Koji je pravi položaj?

USPRAVNO SJEDENJE: BEBA NA RUKAMA • naslonite se na naslon stolca, držeći noge na niskom stolcu ili nekom drugom predmetu koji će ih malo podignuti od poda tako da se ne naginjete prema bebi. • držite bebu čvrsto u rukama, tako da ona leži na strani točno nasuprot Vama: Vama: njena zdjelica bi trebala biti u ravnini s Vašim trbuhom, a nos s Vašom bradavicom. • pridržavajte joj glavu g lavu na pregibu lakta Vaše ruke USPRAVNO SJEDENJE: BEBA POD RUKOM RU KOM • ovaj alternativni sjedeći položaj pogodan je za žene koje su rodile carskim rezom, te za jako male bebe i blizance • položite ruku na jastuk, te bebu ispod ruke tako da joj je glava na Vašem dlanu, a noge postavljene u smjeru Vaših leđa • podlakticom pridržavajte bebina leđa • beba ne smije savijati leđa odguravajući se stopalima ili glavom od Vas ili stolca SJEDENJE U NASLONJAČU • sjednite u naslonjač u kojem se možete opustiti, ali koji Vam ipak dobro podupire leđa • stavite stopala na niski nisk i stolac tako da su Vam koljena savijena • polegnite bebu na jastuk u Vašem krilu i držite je u ravnini Vaših grudi

USPRAVNO SJEDENJE: BEBA NA RUKAMA

USPRAVNO SJEDENJE: BEBA POD RUKOM

SJEDENJE U NASLONJAČU

Sve što Vam Vam je potrebno je mirno i op

 

Spavaj mi djetešce ti! Znas li da ovčica spi? Usnuo cijeli  je svijet. Utihnuo pčelica let. Srebrnog mjeseca sjaj Pada na na SAVJETI • UVIJEK DOVEDITE BEBU GRUDIMA, A NE OBRNUTO

• PIJTE VODU, MLIJEKO ILI SOK DOK DOJITE – I MISLITE NA NEŠTO LIJEPO I UMIRUJUĆE

LEŽANJE NA STRANI • stavite jedan jastuk pod glavu i ramena te jedan između savinutih koljena koji će Vam pomoći da leđa i kukove držite u ravnoj liniji (ako je potrebno stavite još jedan jastuk iza leđa) • položite bebu na stranu tako da su joj koljena okrenuta prema Vašem trbuhu i privucite je k sebi • ako je beba prenisko da bi dohvatila dojku, stavite joj mali jastuk ili složenu deku pod glavu

LEŽANJE NA LEĐIMA • legnite na leđa i blago savinite koljena • položite bebu na jastuk na Vašem trbuhu, a ruku stavite na njeno čelo te joj tako pridržavajte glavu

• DODATNI JASTUK MOGAO BI JOŠ BOLJE PODUPIRATI VAS ILI VAŠU BEBU

• KAKO VAŠA BEBA POSTAJE VEĆA I JAČA, ISPROBAJTE NEKI NOVI POLOŽAJ • KOMBINIRAJTE SJEDEĆI POLOŽAJ DANJU S LEŽEĆIM NOĆU • MALO PRAKSE I MALO STRPLJENJA – I BIT ĆETE SAVRŠENI!

polje i gaj. Spavaju mišići svi. Spavaj mi djetešce ti!

LEŽANJE NA STRANI

LEŽANJE NA LEĐIMA

ušteno ozračje te udoban položaj

 

10

Napunite taj trbuščić

Vaša beba će jesti koliko joj treba i kada joj treba. Kad bude gladna, plakat će – kad joj bude dosta, prestat će jesti. Želudac je kod beba vrlo malen tako da može primiti malu količinu mlijeka, što znači da će hranjenje u početku biti vrlo često.

HRANJENJE I ODMARANJE! Na početku ćete svoju bebu morati hraniti svakih 3-4 sata. Između hranjenja beba će se odmarati i probavljati hranu, a Vama će se obnoviti zalihe mlijeka. Prvi dan, da biste naviknuli svoje dojke na sisanje, trebali biste svaku davati bebi na pet minuta. Kasnije će hranjenje trajati između 10 i 20 minuta.

MOGUĆ RASPORED HRANJENJA DOB

BROJ HRANJENJA  U 24 SATA

ROĐENJE-2 TJEDNA 2-4 TJEDNA

Beba će prvo piti prilično pohlepno, a zatim postupno sve polakše kad glad popusti i kad se opet umori.

7 6-7

1-2 MJESECA

6

2 MJESECA I DALJE

5

Majka mora biti u izvrsnoj formi da se uspješno

 

A sad opet osnove

Spavaj mi djetešce ti! Znas li da ovčica spi? Usnuo cijeli  je svijet. Utihnuo pčelica let. Srebrnog mjeseca sjaj Pada na na ENERGIČNO VJEŽBANJE LAGANO VJEŽBAJTE KOD KUĆE

Kad prođe malo vremena nakon poroda i kad se Vaša figura počne vraćati u prijašnje stanje, trebali biste početi razmišljati o svojoj kondiciji. Jer iako kao mama koja doji morate provesti puno vremena sjedeći i opuštajući se, morate biti u vrlo dobroj formi da sustignete brzi ritam života s bebom.

PRAVILNO DRŽANJE! Briga o maloj bebi zahtijeva puno saginjanja, podizanja i nošenja. Kako beba postaje sve teža, vrlo  je važno da su Vam Vam leđa jaka. Evo nekoliko jednostavnih savjeta: • kada stojite: držite glavu visoko, podignite rebra, stisnite mišiće stražnjice i uvucite trbuh • kada podižete bebu: savinite koljena, pazite da Vam leđa ostanu ravna i držite bebu blizu b lizu sebe • kada ustajete iz ležećeg položaja: savinite koljena, pritisnite ih jedno o drugo, okrenite se na stranu i zatim sjednite • previjajte i kupajte k upajte bebu na p površini ovršini koja Vam po visini odgovara

nosi s brzim ritmom života s bebom.

DA UČVRSTITE TIJELO TOKOM PRVIH NEKOLIKO TJEDANA NAKON PORODA. ZATIM POKUŠAJTE STVARNO DOĆI U FORMU PLIVANJEM, VOŽNJOM BICIKLA, TRČANJEM ILI DUGIM ŠETNJAMA. TJELESNA AKTIVNOST UMARA, ALI U ISTO VRIJEME I OPUŠTA!

polje i gaj. Spavaju mišići svi. Spavaj mi djetešce ti!

 

12

Nov način življenja

Ako Vam je ovo prvo dijete, onda će Vam se život potpuno promijeniti. Ako Vam je drugo ili treće, onda… život samo postaje još brži! Ponekad ćete se osjećati kao da se sve okreće oko Vaše bebe i da nemate nimalo vremena za sebe. Ali ne mora biti tako – na Vama je da pronađete malo vremena za sebe. Svima oko Vas će biti lakše ako ste opušteni i sretni.

ODMOR I OPUŠTANJE! Za početak morate se dobro naspavati. Ako Vas beba noću često budi pokušajte to nadoknaditi danju. Iskoristite svaku priliku kada se možete sjesti i opustiti, čitati knjigu ili razgovarati s prijateljicom p rijateljicom preko telefona. Počastite svoje tijelo umirujućom kremom, maskom za lice ili masažom. Priuštite si kupku. Slušajte glazbu. Ponekad je korisno uzeti odmor od svega. Naručite dadilju za jedno poslijepodne i pođite u kupovinu s prijateljicom. Čak ni vikend putovanje ne mora biti samo san. Priuštite si ga i imat ćete više energije tjednima nakon toga.

 JESTI ZA DVOJE! DVOJE! Naravno da

znate da Vaša prehrana uvijek mora biti zdrava i uravnotežena. Ali to je još važnije dok dojite, ako želite da Vaša beba dobije kvalitetno mlijeko i ako namjeravate imati dovoljno energije da budete zabavna mama. Zato ne isprobavajte stroge dijete od kojih ćete naglo izgubiti na težini. Jednostavno jedite zdravo i u

Priuštite si odmor o dmor od svega i imat ćete više vi še

 

Spavaj mi djetešce ti! Znas li da ovčica spi? Usnuo cijeli  je svijet. Utihnuo pčelica let. Srebrnog mjeseca sjaj Pada na na IZDAJANJE DOĆI ĆE VRIJEME KADA ĆETE MORATI HRANITI BEBU NA BOČICU. PREPORUČA SE DA NAVIKNETE BEBU DA VEĆ U RANOJ DOBI IZ BOČICE PIJE I MAJČINO MLIJEKO. TAKO ĆETE

razumnim količinama i ubrzo ćete izgubiti kilograme. k ilograme. Jedite raznoliku i zdravu hranu kao što su svježe voće i povrće, integralni proizvodi i proteini. I pijte puno tekućine – čaja, voćnog soka i vode. Nemojte piti više od 3-4 šalice kave na dan jer kkofein ofein prelazi u Vaše mlijeko. Iz istog razloga ograničite unos alkohola. Razgovarajte s liječnikom prije uzimanja bilo kakvih lijekova dok dojite. Pušenje je, naravno, loše i za Vas i za bebino zdravlje.

ZAPOSLENE MAME! Mnoge mame počnu raditi dok još doje. To To ne mora biti nik nikakav akav problem. Ujutro i navečer možete sami nahraniti bebu, a ostalo izdojite u bočicu kako bi bebu mogla nahraniti osoba koja je čuva po danu. To To je također i dobar način kako da bebu odučite od sisanja i naviknete na mliječne formule, naravno, kad za to dođe vrijeme. Više o izdajanju i pumpama za mlijeko pročitajte na ovoj i na 5. stranici.

energije još tjednima nakon toga 

BITI SLOBODNIJI DOJITE, A I PRELAZAK NADOK MLIJEČNE FORMULE BIT ĆE LAKŠI.

IZDOJENO MLIJEKO MOŽETE DRŽATI U HLADNJAKU NAJVIŠE 48 SATI. AKO ŽELITE DA DUŽE STOJI, MORATE GA ZAMRZNUTI. NA TEMPERATURI TEMPERATURI OD -18ºC MOŽETE GA DRŽATI I DO 3 MJESECA, POHRANJENOG U STERILNU PLASTIČNU BOČICU (NE STAKLO). PRIJE UPOTREBE POLAKO GA ODMRZNITE U HLADNJAKU.

polje i gaj. Spavaju mišići svi. Spavaj mi djetešce ti!

 

14

Kako vrijeme prolazi

KOJE MLIJEKO? Najbolje je nastaviti dojiti barem šest mjeseci, a za bebu mlijeko ostaje glavni izvor hranjivih tvari kroz cijelu prvu godinu. Kada bude pravo vrijeme za to počet ćete navikavati bebu na mliječne formule. Vaš zdravstveni radnik će Vam savjetovati što je najbolje za Vašu bebu. Kravlje mlijeko i obično mlijeko u prahu nisu prikladni tokom prve godine jer nemaju pravi omjer hranjivih tvari koje beba treba. OD MAJČINOG MLIJEKA DO BOČICE! Pokušajte postupno prijeći s dojenja na mliječne formule. To i Vama i Vašoj bebi pruža priliku da se naviknete na nove okolnosti. Počnite tako da jedno hranjenje u danu bude na bočicu (ali ne prvo ni zadnje). Svakih nekoliko dana, najviše tjedan, zamijenite još

 jedno dojenje bočicom. Budući da beba dobiva četiri do pet obroka na dan, ovaj proces trajat će oko mjesec dana. Ako beba ne voli dudu na bočici, stavite na nju malo svog mlijeka tako da prepozna miris.

KRUĆA HRANA! Vaš zdravstveni radnik će Vam savjetovati kada je vrijeme da počnete s krućom hranom. Voćna kašica obično  je prva kruta hrana, koju bebe počnu jesti s oko pet mjeseci. U toj dobi samo mlijeko više ne pruža dovoljno hranjivih tvari za brzi razvoj Vaše bebe. Tablica na ovoj stranici daje Vam upute kako i kada prestati s isključivo mliječnom prehranom i prijeći na kombiniranu. Nisu sve bebe oduševljene tom promjenom: novi okusi – osjećaj drugačije hrane u ustima – žlice!! Sve je to prilično zbunjujuće,

Nisu sve bebe oduševljene promjenom, ali

 

Kako uvoditi mješanu prehranu DOB (MJESECI)

NAKON BUĐENJA

JUTRO

PODNE

POSLIJEPODNE

VEČER

0-4

MLIJEKO*, POSTUPNO SMANJUJUĆI NA 5 OBROKA NA DAN

4

MLIJEKO*

MLIJEKO*

MLIJEKO*

MLIJEKO*

4-5

MLIJ MLIJEEKO*

MLIJ MLIJEEKO* + R RIIŽA MLIJ MLIJEEKO* + V VOĆ OĆEE IILI LI POVRĆE

MLIJEKO*

MLIJEKO*

5-7

MLIJ MLIJEEKO*

MLIJ MLIJEEKO* + R RIIŽA DJEČJA HRANA + ILI ŽITARICE VOĆE/ DESERT+PIĆE

MLIJEKO* + VOĆE/ LAGANI OBROK 

MLIJEKO*

7-9

MLIJEKO*

KRUH / RIŽA / ŽITARICE + PIĆE

DJEČJA HRANA + VOĆE/ DESERT+PIĆE

MLIJEKO* + VOĆE + LAGANI OBROK 

MLIJEKO*

9-12

MLIJEKO*

KRUH / RIŽA / ŽITARICE + PIĆE

DJEČJA HRANA + VOĆE/ DESERT+PIĆE

LAGANI OBROK + VOĆE + PIĆE

MLIJEKO*

MLIJEKO* + DJEČJA KUKURUZNE ILI RIŽINE PAHULJICE

*MLIJEČNA FORMULA ILI MAJČINO MLIJEKO

čak i zastrašujuće. Potičite svoju bebu, ali nikad je nemojte prisiljavati da jede. I ne brinite – na kraju sve bebe jedu!

na kraju sve počnu jesti krutu hranu

Spavaj mi djetešce ti! Znas li da ovčica spi? Usnuo cijeli  je svijet. Utihnuo pčelica let. Srebrnog mjeseca sjaj Pada na na polje i gaj. Spavaju mišići svi. Spavaj mi djetešce ti!

 

16

Što učiniti ako…

…NEMATE DOVOLJNO MLIJEKA? Ako mislite …NEMATE da nemate dovoljno mlijeka pokušajte češće hraniti svoju bebu. To obično pomaže da se potakne stvaranje mlijeka. Dovoljno se odmarajte i uzimajte redovite obroke. Ako Vaša beba normalno dobiva na težini, ima mekanu stolicu i 6-8 mokrih pelena u razdoblju od 24 sata, to je znak da imate dovoljno mlijeka. Neke bebe povremeno više rastu ili imaju bolji tek. Tada trebaju dodatno hranjenje. Vidjet ćete da ćete uvijek imati dodatnog mlijeka, pa pustite bebu da se još jednom posluži! …VAŠA BEBA NE PIJE DOVOLJNO? Bebine potrebe za hranom variraju. I neke bebe piju sporo dok druge gutaju što brže mogu! Zato Vaša beba možda završi s hranjenjem za 10 minuta, dok bebi Vaše prijateljice treba dvostruko duže. Ne brinite. Pustite bebu da odluči koliko često i koliko dugo hranjenje mora biti. …VAŠA TREBA PODRIGNUTI …VAŠA PODRIGNUTI?? Najbolje je da držite bebu u uspravnom položaju i lagano je

tapšate po leđima. Stavite krpu na rame dok to radite jer će beba pritom možda izbaciti i malo mlijeka. Ako primijetite da bebi nije ugodno za vrijeme dojenja, pomozite joj da podrigne prije nego što nastavite s hranjenjem.

…VAŠU BEBU HVATA ŠTUCAVICA? Jako male bebe često štucaju nakon hranjenja. To može iznenaditi mlade mame, ali nema razloga za zabrinutost. Ponekad pomogne ako podignete bebu i okrenete je naopako. Dajte svojoj bebi malo ohlađene prokuhane vode – to je obično rješenje. Ako se štucavica često javlja zatražite savjet liječnika.

 Akoo Vas  Ak Vas ne nešt štoo st stvar varno no mu muči či pi pita tajt jtee svo svogg li lije ječn čnik ikaa

 

…VAŠA BEBA BLJUCKA ILI POVRAĆA? Ako beba ispljune malo mlijeka ne trebate se zabrinjavati. To To se često događa kkada ada beba podriguje, ponek ponekad ad tako tiho da jedva primijetite. Ako beba povraća, mlijeko joj može izaći kroz usta i nos. Ako se to dogodi više puta nazovite liječnika. …VAŠA BEBA PLAČE? Možda Vaša beba plače jer je gladna. Ukoliko je …VAŠA uskoro vrijeme hranjenja možete je ostaviti da plače par minuta ako upravo nešto radite. No nemojte je pustiti da predugo čeka, čak i ako je rano za obrok. Bebe imaju i druge razloge za plakanje. Možda žele malo pažnje,  jako su umorne ili se ne osjećaju dobro. dobro. Brzo ćete naučiti što Vaša beba želi kad plače i pronaći načine kako da joj udovoljite. Ako njeno plakanje za Vas postaje problem, porazgovarajte o tome s Vašim zdravstvenim radnikom, prijateljem ili obitelji. Možda će Vam dati koristan savjet. …VAŠA BEBA NEMA STOLICU? Majčino mlijeko lako se probavlja i bebino …VAŠA tijelo ga u potpunosti apsorbira. Zato se ne morate zabrinjavati ako Vaša beba nekoliko dana nema stolicu. …STOLICA VAŠE BEBE NIJE UVIJEK ISTE BOJE? Ako dojite bebu stolica  joj treba biti mekana i malo žućkasta te kiselkastog mirisa. Kako beba raste i počinje uzimati i drugu hranu, a ne samo majčino mlijeko, stolica postupno mijenja boju i postaje malo tvrđa. To To je potpuno normalna p pojava. ojava.

ili zdravstvenog radnika za savjet

Spavaj mi djetešce ti! Znas li da ovčica spi? Usnuo cijeli  je svijet. Utihnuo pčelica let. Srebrnog mjeseca sjaj Pada na na polje i gaj. Spavaju mišići svi. Spavaj mi djetešce ti!

 

18

Što učiniti ako…

Vaše aše …VAŠA BEBA IMA PROLJEV? Ako stolica V bebe postane vrlo rijetka i česta te mijenja miris i boju, moguće je da se radi o infekciji. Najbolje je da razgovarate s liječnikom.

…IMATE PROBLEMA S BR …IMATE BRADA ADAVICAMA? VICAMA?  Bradavice mogu zbog dojenja postati bolne. TTo o se uglavnom događa ako se dijete ne hvata dobro za bradavicu. Važno Važno je da bebina usta u potpunosti okruže bradavicu, inače je mora povlačiti zbog čega ona postaje bolna. No uzrok može biti i loš grudnjak. Ulošci u grudnjaku održavaju bradavice suhima, ali izbjegavajte one od plastičnog materijala jer zadržavaju vlažnost nakon dojenja time što ne dopuštaju dopušta ju koži da ““diše” diše”.. Ispucane bradavice ili bradavice koje krvare nisu normalna nuspojava dojenja. Nije niti jaka bol u bradavicama. Uzrok toga može biti ekcem, gljivična infekcija ili nepravilna upotreba pumpe

za mlijeko. Možete nastaviti dojiti, ali razgovarajte sa zdravstvenim radnikom ili liječnikom o tome kako k ako zaliječiti i spriječiti puknuća i posjekotina bradavica.

 Vaa š e d i j e t e ć e Va s i z n e n a d i t i i z a d i v i t i  V

 

Spavaj mi djetešce ti! Znas li da ovčica spi? Usnuo cijeli  je svijet. Utihnuo pčelica let. Srebrnog mjeseca sjaj Pada na na

VAŽNA NAPOMENA DOJENJE JE NAJZDRAVIJE ZA VAŠE DIJETE I NAJBOLJE JE POČETI ODMAH NAKON ROĐENJA. ODLUKU DA NE DOJITE TEŠKO JE PROMIJENITI. AKO KOMBINIRATE DOJENJE I HRANJENJE NA BOČICU U PRVIH NEKOLIKO TJEDANA, KOLIČINA MAJČINOG MLIJEKA MOŽE SE SMANJITI. VAŽNO JE DA JE VAŠA PREHRANA ZDRAVA I URAVNOTEŽENA DOK DOJITE.

Ne zaboravite… Pratite i bilježite probleme ili bilo što drugo o čemu želite razgovarati s liječnikom ili zdravstvenim radnikom za sljedećeg posjeta. posjet a. ŠTO

KADA

TREBALI BISTE UZETI U OBZIR CIJENU I DRUŠTVENE IMPLIKACIJE POJEDINIH NAČINA HRANJENJA KADA DONOSITE ODLUKU. AKO KORISTITE MLIJEČNE FORMULE VRLO JE VAŽNO ZA ZDRAVLJE VAŠEG DJETETA DA SE STROGO PRIDRŽAVATE SVIH UPUTA ZA PRIPREMANJE.

polje i gaj. Spavaju mišići svi. Spavaj mi djetešce ti!

UVIJEK SE POSAVJETUJTE S LIJEČNIKOM, TERENSKOM MEDICINSKOM SESTROM ILI LJEKARNIKOM O HRANJENJU VAŠEG DJETETA.

brzim rastom i razvoje razvojem. m.

 

Sve o hrani U idućih 18 mjeseci Vaša će se sićušna beba beb a pretvoriti u malog bucka. Ali za to će joj trebati Vaša pomoć. Zdrava prehrana nije nešto o čemu sve naučite u školi. Tokom godina učimo od roditelja i drugih ljljudi udi što bismo trebali jesti, a što ne kako bismo sačuvali zdravlje. Sada je vrijeme da saznate što je j e zdravo za Vašu bebu. U ovoj knjižici možete pročitati kakvu hranu i piće stručnjaci preporučuju za bebe u različitim stadijima njihovog razvoja. Saznat ćete što trebate učiniti da bi Vaša beba zdravo krenula u život. A nadamo se da će se i Vama otvoriti tek za zdravom hranom…

Kiša pada kap po kap,  A ja ne znam sto ću sad. Lutkicu da njišem, Nosić da joj brišem. Kiša pada kap po kap  A ja ne znam sto ću sad. Konjića da  jašem, Maramicom da mašem. Kiša pada kap po kap...

 

22

Što je na jelovniku?

Baš kao što u restoranima poslužuju različitu hranu u različita doba dana i da bi ugodili različitim ukusima, tako i Vi morate redovito mijenjati jelovnik. Iako imate samo jednu mušteriju (ili dvije, ako imate blizance), nemojte zaboraviti da je vrlo izbirljiva. I ako joj se danas sviđa što ste pripremili, sutra će Vam to isto možda vratiti netaknuto.

OD TEKUĆE DO KRUTE HRANE! Sve bebe u prvoj godini života sa isključivo majčinog mlijeka ili mliječnih formula prijeđu na kombinaciju mlijeka i krute hrane. Kako i kada će se to dogoditi ovisi o više faktora. Vaš Vaš liječnik ili zdravstveni radnik na vrijeme će Vas savjetovati o tome, a što će Vam preporučiti uvelike ovisi o tome kako k ako Vaša beba dobiva na težini i kakvo joj je opće zdravstveno stanje.  Tablica na ovoj stranici primjer je PONUDA DANA! Tablica kako možete početi s kombiniranim hranjenjem. U idućih nekoliko stranica saznat ćete više o različitim  jelima koje možete pripremati da bi Vaša mala mušterija bila sretna i zdrava. I, naravno, reći ćemo Vam sve o glavnom sastojku svakog jelovnika – majčinom mlijeku ili mliječnim formulama.

KUHAJTE UNAPRIJED KADA JEDNOM ISKUŠATE RECEPT I PRIMIJETITE DA SE VAŠOJ BEBI JELO SVIDJELO, MOŽETE SLJEDEĆI PUT PRIPREMITI KOLIČINU DOVOLJNU ZA NEKOLIKO OBROKA. VAŽNO JE SAMO DA TO SPREMITE NA PRAVO MJESTO. JEDNU DODATNU PORCIJU, AKO JE NAMJERAVATE POSLUŽITI VEĆ SLJEDEĆI DAN, MOŽETE ČUVATI U HLADNJAKU U HERMETIČKI ZATVORENOJ POSUDI. VIŠE OD DVIJE PORCIJE NAJBOLJE JE ZAMRZNUTI. STAVITE SVAKU U ZASEBNU POSUDU I SPREMITE U ZAMRZIVAČ ČIM SE JELO OHLADI.

S vremenom ćete ć ete mijenjati mijen jati jelovnik, a Vaša Vaša

 

Kiša pada kap po kap,  A ja ne znam sto ću sad. Lutkicu da njišem, Nosić da joj brišem. Kiša pada kap po kap  A ja ne znam KOJI JE GLAVNI OBROK? U OVOJ TABLICI GLAVNI JE OBROK PREDVIĐEN ZA NAVEČER. NAVEČE R. NO MOŽETE GA POSLUŽITI I KAO RUČAK. SVEJEDNO JE, SVE DOK VAŠA BEBA DOBIVA SVE HRANJIVE

KAKO POČETI S MJEŠOVITOM PREHRANOM DOB (mjeseci)

0-4

5-6

7-8

9-12

13-18

DORUČAK

MLIJEKO, POSTUPNO

MLIJEKO + RIŽA / ŽITARICE

MLIJEKO + RIŽA / ŽITARICE

MLIJEKO + ŽITARICE

MLIJEKO + ŽITARICE

JUTARNJA UŽINA

SMANJUJUĆI

VOĆE

VOĆNI SOK

VOĆNI SOK

VOĆNI SOK  

PODNEVNI OBROK

NA 5 OBROKA NA DAN

MLIJEKO

MLIJEKO

KRUH ILI ŽITARICE + MLIJEKO

KRUH ILI ŽITARICE + MLIJEKO

POPODNEVNA UŽINA

MLIJEKO

VOĆE

VOĆE ILI KEKS ZA BEBE

VOĆE ILI KEKS + PIĆE

VEČERNJI OBROK

DJEČJA HRANA OD POVRĆA

DJEČJA HRANA + MLIJEČNI DESERT

DJEČJA HRANA + MLIJEČNI DESERT

DJEČJA HRANA + MLIJEČNI DESERT

PRIJE SPAVANJA

MLIJEKO

MLIJEKO

MLIJEKO

MLIJEKO

“mlijekom”” se podrazumijeva NAPOMENA: pod “mlijekom majčino mlijeko ili mliječne formule sve dok beba ne navrši 12 mjeseci, jer do te dobi ne preporuča se piti kravlje mlijeko.

beba će okusiti što je to promjena 

SASTOJKE JOJĆETE TREBAJU SVAKI DAN.KOJI KADA IH POSLUŽITI OVISI SAMO O VAŠEM STILU ŽIVOTA, ODNOSNO O TOME ŠTO VAM JE NAJPOGODNIJE. KADA ĆETE POSLUŽITI KOJI OBROK MOŽE SE S VREMENOM I PROMIJENITI. DOPUSTITE BEBI DA JEDE ZA ISTIM STOLOM KAO I VI; TO JE ODLIČAN NAČIN DA JE POTAKNETE DA JEDE KRUTU HRANU. JOŠ AKO SE MOŽE DOVOLJNO PRIBLIŽITI SA SVOG STOLCA, NEMA NIČEG ZABAVNIJEG ZABAVN IJEG OD UZIMANJA MALO HRANE IZ TUĐEG TANJURA!

sto ću sad. Konjića da  jašem, Maramicom da mašem. Kiša pada kap po kap...

 

24

Prvih 4 do 6 mjeseci

Beba raste tako brzo da to gotovo možete vidjeti golim okom. Na početku je rast potaknut spavanjem, zagrljajima i mlijekom. Kako vrijeme prolazi dodat ćete i druge sastojke bebinoj prehrani, no mlijeko bi trebalo ostati važan dio dnevne rutine što je moguće duže. U različitim fazama razvoja beba će piti različite vrste mlijeka: majčino mlijeko, mliječne formule, ili posebne proizvode s mliječnim formulama. Na kravlje mlijeko će prijeći u dobi između 12 i 18 mjeseci. Čitajte dalje…

NAJBOLJE MLIJEKO JE MAJČINO MLIJEKO!  Majčino mlijeko je najbolje za bebe jer sadrži sve hranjive sastojke koji su im potrebni, kao i  jedinstvene zaštitne tvari koje pomažu u obrani od infekcija. Dojenje je korisno i za majku jer pomaže tijelu da se vrati u normalno stanje. Ukoliko ste odlučili dojiti ne brinite ako i Vama i Vašoj bebi bude potrebno malo vremena da se naviknete. Možda nećete odmah pronaći položaj u kojem vam je udobno, a možda će Va Vašoj šoj bebi

trebati nekoliko dana da nauči sisati. Možda ćete se brinuti da nemate dovoljno mlijeka, iako se to iznimno rijetko događa.

Glavni sastojak bebinog jelovnika je

 

U knjižici ćete pronaći p ronaći odgovore na mnoga Va Vaša ša pitanja o dojenju: • Kako da to učinim? • Kada da nahranim bebu? • Trebam Trebam li sjediti, ležati, nagnuti se prema naprijed ili prema nazad? • Koliko puta na dan je trebam nahraniti? • Kako mogu pohraniti mlijeko nakon izdajanja? • Što bih trebala jesti i piti dok dojim? • Što ne bih smjela jesti i piti? • Kako s dojenja prijeći na hranjenje na bočicu? Vaš liječnik ili zdravstveni radnik može Vam dati sve informacije koje će Vam pomoći kod dojenja.

KADA TREBA PRIJEĆI NA BOČICU? Najbolje  je početi dojiti odmah nakon rođenja, no možda ćete morati manje dojiti ili prestati dojiti u potpunosti. Možda čak nećete uopće moći dojiti. Sve bebe s vremenom počnu piti mlijeko iz bočice, kao što postupno prijeđu na krutu hranu.

KAKO PRIPREMITI I POHRANITI MLIJEČNE FORMULE

ajčino mlijeko ili mliječna formula 

PREHRANA BEBA U PRVIH PET MJESECI BEBINOG ŽIVOTA HRANJIVE TVARI VAŽNE ZA ZDRAV RAST SU PROTEINI, MASNOĆE, VITAMINI I MINERALI. MAJČINO MLIJEKO I MLIJEČNE FORMULE SADRŽAVAJU SVE TO.

 

26

Voćno iznenađenje

Voće je slatko, zato kad se Vaša beba  jednom navikne na žlicu u ustima uskoro će tražiti još. Voće je idealno kao prva kruta hrana za bebu zbog svog okusa i zato jer ga u početku možete pripremati u gotovo tekućem obliku.

SVE PO REDU! Najbolje je početi sa samo  jednom vrstom voća. Tako Tako ćete brzo vidjeti da li Vašoj bebi nešto ne odgovara ili nešto stvarno ne voli. Za početak su najbolje  jabuke, banane ili meke kruške. Možete ih naribati ili napraviti od njih kašicu, ali ne zaboravite ih prvo kušati da se uvjerite da su zrele i ukusne. VRIJEME JE ZA KOMBINIRANJE! Kad  jednom otkrijete koje voće možete davati svojoj bebi otvara se mogućnost raznih zanimljivih kombinacija. Pokušajte s  jabukom i bananom, ili jabukom i kruškom. Breskva, dinja i marelica također su jedni od glavnih voćnih favorita za kombiniranje.

VOĆNO IZNENAĐENJE 100 g SUŠENIH MARELICA, 2 BRESKVE ILI KRUŠKE, OGULJENE I IZREZANE NA KOMADIĆE STAVITE MARELICE U MALU DUBOKU TAVU, PRELIJTE S DOSTA VODE I ZAGRIJTE DO VRENJA. SMANJITE TEMPERATURU KUHANJA, POKLOPITE I OSTAVITE DA SE LAGANO KUHA PET MINUT MINUTA. A. OCIJEDITE I DODAJTE BRESKVE ILI KRUŠKE, TE KUHAJTE JOŠ DVIJE MINUTE. NAPRAVITE PIRE. ZA 4 PORCIJE. VOĆNA KAŠICA OD BANANE ½ JAKO ZRELE BANANE 1 ŽLICA MAJČINOG MLIJEKA/ MLIJEČNE FORMULE GNJEČITE BANANU ZAJEDNO S MLIJEKOM DOK NE DOBIJETE ŽITKU MASU.

 Vii t a m i n C : a g r u m i , b o b i c e i k i v i  V

 

PREHRANA BEBA VOĆE JE BOGATO VLAKNIMA I VITAMINIMA.

OSTALI SLATKI OBROCI! Kako Vaša beba raste i može sama jesti – obično u dobi od oko šest mjeseci – možete joj davati voće narezano na male komadiće. Neke vrste voće idealne su za rezanje na kriške i stavljanje u sendvič: jabuke, breskve, banane, kruške, a u kasnijoj dobi jagode i kivi. Iako je najbolje da bebi dajete uglavnom svježe voće ponekad ćete poželjeti unijeti malo promjene. Recepti na 8. stranici odlični su za desert.

– Vitamin A: marelice i mango

AGRUMI,POSEBNO BOBICE I KIVI SADRŽE MNOGO VITAMINA C. NARANČASTO VOĆE, PRIMJERICE MARELICE I MANGO, SADRŽE BETAKAROTEN KOJI LJUDSKO TIJELO PRETVARA U VITAMIN A.

 

28

Žitarice u svim oblicima i veličinama

Kako vrijeme prolazi bebi treba sve više energije za rast i igranje. Nakon što upoznate svoju bebu sa slatkim okusom voća, idući korak je da joj napunite trbuščić žitaricama.

ZDJELICA ZDRAVLJA! Vrlo je mali korak od majčinog mlijeka ili mliječne formule iz bočice do zdjele toplih žitarica. Budući da su neke bebe alergične na gluten, koji se nalazi u pšenici, raži, zobi i ječmu, prva žitarica koju biste trebali dati bebi u dobi od četiri mjeseca je riža u obliku rižinih pahuljica,. Sa šest mjeseci možete uvrstiti i ostale žitarice za bebe. Kada navrši godinu dana dajte joj i druge vrste žitarica. Možda će joj se čak svidjeti i müsli!

NEŠTO ZA ZAGRISTI VEĆINA BEBA VOLI ŽVAKATI KORICU KRUHA. TO JE ODLIČNO KADA IM RASTU ZUBI.

SENDVIČI ZA BEBE! Sa sedam mjeseci beba prelazi na kruh. Počnite s laganim crnim kruhom. Neke bebe vole žvakati male komadiće, dok se drugima više sviđa ako im zgnječite kruh u malo mlijeka.

Minerali, proteini, proteini, vitamin B, vlakna iz

 

PREHRANA BEBA ŽITARICE SU BILJKE KOJE

Kad se Vaša beba navikne na kruh možete joj raditi mini-sendviče. Počnite s margarinom, sirnim namazom, pekmezom, jetrenom je trenom paštetom ili voćem. Nemojte joj davati med prije prvog rođendana jer med ponekad sadrži bakterije od kojih se male bebe mogu razboljeti. Kasnije možete isprobavati kombinacije slatkog i pikantnog. Kombinirajte jetrenu paštetu s jabukom, mazivi sir s pekmezom, jaja i rajčice… Ponudite bebi sendvič iz tostera, ili croissant. mogu zdravi ako one prave. Vrlo RAZUMNI su praktičniOBROCI! ako beba keksi ogladni dokbiti Vas nema. Ododaberete sedam mjeseci nadalje možete joj davati krušne štapiće, prepržene kriške kruha ili kolač od riže kao međuobrok. Možete kupiti i posebne kekse za bebe. Ali budite oprezni ako Vaša beba inače ne jede puno – nemojte  joj napuniti trbuščić prije pravog obroka!

pšenice, kukuruza, raži, ječma i zob

STVARAJU KOJE KORISTIMOZRNJE KAO HRANU. ZRNJE KAO ŠTO SU RIŽA, PŠENICA, KUKURUZ, RAŽ, JEČAM I ZOB KOJI NAM DAJU OSNOVNE HRANJIVE SASTOJKE – MINERALE, PROTEINE, VITAMIN B I VLAKNA. KORISTIMO IH ZA PRIPREMANJE KRUHA, KEKSI, KOLAČA, ŽITNIH PAHULJICA KOJE JEDEMO ZA DORUČAK I, NARAVNO, TJESTENINE. INTEGRALNE VARIJANTE SVIH OVIH ŽITARICA SADRŽE PUNO VIŠE HRANJIVIH TVARI OD BIJELIH.

 

30

Vrijeme je za pravi obrok KRUMPIRI SA SIROM

Kad je beba stara oko šest mjeseci njena bi prehrana trebala početi sličiti Vašoj. Vrijeme Vrijeme je za više sastojaka, veću raznolikost. Možete svojoj bebi dati njen prvi obrok od povrća. Kasnije dodajte i druge namirnice. Pokušajte pronaći pravi omjer svježih namirnica i kvalitetne gotove dječje hrane, koja je čestokuće. vrlo praktična, osobito ako niste kod

SAMO POVRĆE Prvih šest mjeseci sve bebe su “vegetarijanci” – jedu samo voće i povrće. Njihovi organizmi još nisu spremni na krute životinjske proizvode. Dajte svojoj bebi jednu po  jednu vrstu povrća da vidite koja joj se najviše sviđa. Evo nekoliko vrsta: mrkva, krumpir, tikvice, buća (od nje se lako napravi kaša), brokula, cvjetača, krastavac (lako ga jedu narezanog na štapiće). Zašto ne biste probali i recepte koje Vam dajemo na ovoj stranici.

½ ŠALICE PIREA OD KRUMPIRA 2 ŽLICE NARIBANOG SIRA ½ MALE ŽLICE NASITNO NAREZANOG PERŠINA POMIJEŠAJTE SASTOJKE. VRUĆI KRUMPIRI OTOPIT ĆE SIR. DODAJTE MALO MLIJEKA AKO VAM SE SMJESA ČINI PREVIŠE GUSTA.

ZABAVNA TJESTENINA 75 g TJESTENINE U MALIM KOMADIĆIMA 50 g MRKVE IZREZANE NA KOCKICE 50 g BUĆE IZREZANE NA KOCKICE 50 g BROKULE IZREZANE NA KOCKICE 25 g MASLACA 25 g NARIBANOG SIRA KUHAJTE ZAJEDNO TJESTENINU I POVRĆE 12 MINUTA ILI DOK NE OMEKŠA. OTOPITE MASLAC U TAVI U ULIJTE GA U TJESTENINU I POVRĆE KOJE STE PRETHODNO OCIJEDILI. DODAJTE SIR. SVE ZAJEDNO PROTRESITE DA SE SIR OTOPI. ZA 4 PORCIJE.

NARANČASTI TRIO 175 g NASJECKANE MRKVE 175 g NASJECKANIH BATATA 100 g NASJECKANOG PASTRNAKA PASTRNAKA KUHAJTE 20 MINUTA ILI DOK NE OMEKŠA. NAPRAVITE PIRE TAKO DA DODATE 100 ml VODE U KOJOJ SE KUHALO. ZA 6 PORCIJA.

Isprobavajte jednu po jednu vrstu hrane da

 

OSNOVE DOBRE PREHRANE PROTEINI: POMAŽU DA SE RAZVIJU I(MIŠIĆI, ODRŽEKOSTI TJELESNA TKIVA I KOŽA)

IMA JOŠ! Sa devet mjeseci Vaša je beba spremna na još sastojaka. Krumpir, tjestenina, riža, grašak, ali i meso, bijela riba, perad i žumanjak. Možda biste radije da Vaše dijete ostane vegetarijanac? To To je u redu, ali morate se pobrinuti da kroz prehranu dobiva dovoljne količine željeza. Posavjetujte se s liječnikom ili zdravstvenim radnikom. Sada ste već prestali od svake hrane raditi kašu. No još uvijek radite pirevrstu ili sjeckate maleželite komadiće jednu po jednu hrane. na Možda svojoji isprobavate bebi dati malo od onoga što Vi jedete. No bebina hrana ne bi smjela sadržavati dodanu sol ili začine. Zato ćete često kuhati posebno p osebno za nju, iskušavajući primjerice recepte sa prethodne stranice.

UGLJIKOHIDRATI: VAŽAN IZVOR ENERGIJE. DVIJE SU GLAVNE VRSTE UGLJIKOHIDRATA: ŠKROBOVI I ŠEĆERI

KORAK PO KORAK NE OČEKUJTE VREMENU. PREVIŠE U PREKRATKOM KADA ZA TO DOĐE VRIJEME VAŠA BEBA ĆE PRIJEĆI SA: • KAŠE NA PIRE PA NA NASJECKANU HRANU • MALIH PORCIJA NA VEĆE • JEDNOG SASTOJKA NA PUNO VIŠE

otkrijete što Vaša Vaša beba najviše voli vol i

MASNOĆE: VAŽAN IZVOR ENERGIJE, A PONEKAD IM JE ULOGA I DA VEŽU VITAMINE A, D, E I K  VITAMINI I MINERALI: NEOPHODNI ZA ZDRAV RAST; KALCIJ I VITAMIN D NUŽNI SU ZA RAZVOJ KOSTIJU, ŽELJEZO JE VAŽNO ZA TJELESNI I MENTALNI RAZVOJ

 

32 Uzdravlje!

Majčino mlijeko ili mliječna formula osnovna je tekuća hrana za bebe do šest mjeseci starosti. Nakon toga nastavljaju piti mlijeko, mlijek o, ali između obroka piju i drugo.

ŠTO ĆETE POPITI? Voda, negazirana mineralna voda, čaj bez šećera, sok od voća ili povrća ili razrijeđen voćni sirup – sve je to dobro. Sok agruma rajčice dobarzamijeniti je izvor vitamina C, tako da nekadilitime možete svježe voće, no ne prečesto jer svježe voće sadrži puno više vlakana. Sirupi za razrjeđivanje sadrže manje voća nego drugi sokovi i često im je dodan šećer.

PREVIŠE ILI PREMALO! Sa oko šest mjeseci beba treba oko ¾ litre tekućine na dan, uključujući mlijeko. Do dobi od  jedne godine treba joj 1 litra. Bebe moraju dovoljno piti, osobito na vrućini. No ne smiju

piti previše, inače neće ostati mjesta za hranu! Morate otkriti koji je pravi omjer.

OD BOČICE DO ČAŠE! Djeca koja tek prohodaju osjećaju se vrlo odraslima kad piju iz čaše. Nema univerzalne dobi u kojoj počnu piti iz čaše; neke bebe već sa devet mjeseci piju iz bilo čega, samo ne bočice, dok je drugima bočica najdraža i dozamijeni tri godine. Potičite svoje dijete da što ranije bočicu čašom – puno je bolje za zube. OPREZNO SA ŠEĆEROM ISPLATII SE BITI RAZUMAN KAD JE ŠEĆER U ISPLAT PITANJU, NE SAMO ZBOG VAS, VEĆ I ZBOG VAŠE BEBE. NE PREPORUČA SE DAVATI BEBAMA HRANU ILI PIĆA SA ŠEĆEROM IZ DVA RAZLOGA: DIJETE SE NAVIKNE NA ŠEĆER I NE ŽELI

1   2 

JESTI NIŠTA ŠTO NIJE SLATKO. ŠEĆER MOŽE OŠTETITI ZUBE, ČAK I AKO JOŠ NISU IZBILI!

JOŠ JEDAN SAVJET – NIKADA NE OSTAVLJAJTE BEBU U KREVETU SA BOČICOM DA JOJ POMOGNE DA ZASPI. VRLO JE LOŠE ZA ZUBE AKO PREDUGO PIJE, BEZ OBZIRA DA LI MLIJEČNU FORMULU ILI VOĆNI SOK.

 Voo d a , č a j , r a z r i j e đ e n i v o ć n i s i r u p, v o ć n i  V

 

Što učiniti ako… …MISLITE DA VAŠA VAŠA BEBA NE PIJE DOVOLJNO? Vašoj bebi neće uvijek trebati jednako dugo piti, bez obzira dojite li je ili pije iz bočice. Neke bebe piju brže od drugih, i ponekad, kada rastu, treba im duže nego inače. Ako Vaša beba ne želi piti možda je umorna, okruženje je previše bučno ili je rupica na dudi premala. Ako svoju bebu hranite na bočicu, pratite i bilježite koliko popije svaki dan te pokažite to svom zdravstvenom radniku za vrijeme idućeg pregleda. I ne brinite – većina beba pije baš onoliko koliko im treba. …VAŠA BEBA BLJUCKA ILI POVRAĆA? Većina novorođenčadi ispljune ili povrati malo mlijeka dok podriguje. TTo o je sasvim normalno i može se nastaviti događati i nekoliko mjeseci. Ako se događa često i beba povrati veće količine mlijeka posavjetujte se s liječnikom, osobito ako Vam se čini da se Vaša beba loše osjeća. …VAŠA BEBA IMA PROLJEV? Ako stolica Vaše bebe iznenada postane vrlo rijetka i česta, te drugačije boje i mirisa, moguće je da se radi o infekciji. Najbolje je da odmah razgovarate s liječnikom. Važno  je da beba dobije dovoljno tekućine, a liječnik će će vjerojatno propisati oralne rehidracijske soli.

sok, sok od povrća – sve je to dobro

 

34

Što učiniti ako…

…VAŠA BEBA PA …VAŠA PATI TI OD NEREDOVITE STOLICE ILI IMA ŽELUČANE GRČEVE? Majčino mlijeko bebe lako probave i apsorbiraju, stoga ne morate brinuti ako Vaša beba nema stolicu svaki dan. To To je sasvim n normalno. ormalno. Ako je hranite na bočicu Vaša će beba imati stolicu gotovo svaki dan. Ako dva dana nema stolicu, možda pati od zatvora. Nazovite liječnika. Kod malo starijihtako bebada možete spriječiti zatvor se pobrinete da dovoljno piju, jedu dovoljno voća, povrća i žitarica.

…VAŠA BEBA POTPUNO …VAŠA ODBIJA KRUTU HRANU?  Nekim je bebama teško naviknuti se na žlicu nakon 4 mjeseca isključivo sisanja. Ako i Vaša beba odbija hranu koju joj dajete žlicom dajte joj praznu žlicu kojom će se moći igrati prije nego što pokušate opet. Svaki novi okus također

ga može ili zainteresirati ili mu biti potpuno odbojan. Razgovarajte sa svojim zdravstvenim radnikom ako ne pronađete rješenje.

…VAŠA BEBA NE ŽELI JESTI NIŠT NIŠTA A ŠTO NIJE PRETVORENO U KAŠU? Neke bebe vole kašu, ali prestanu jesti čim im se ponudi nešto s komadićima! Obično pomaže ako postupno mijenjate gustoću hrane. Počnite tako da pire ili kašu napravite malo gušćima nego obično. Zatim postupno pripremajte jela s manje tekućine, tako da naviknete bebu na gutanje krućih tvari. Rješenje može biti i da pustite dijete da jede samo, žlicom ili prstima. Ili se međusobno izmjenjujte – jedan zalogaj neka uzme samo, a drugi mu Vi dajte.

 Ak  A k o Va s n e š t o s t v a r n o m u č i , u v i j e k s e m o

 

…MISLITE DA VAŠA VAŠA BEBA NE JEDE DOVOLJNO? Što znači dovoljno? Za svako dijete to je drugačije. Jedini način da saznate da li Vaše dijete dovoljno  jede je da u dječjoj bolnici pratite njegov rast. Recite svom zdravstvenom radniku što Vas zabrinjava za sljedećeg posjeta, odgovorit će Vam na pitanja i dati Vam savjet. …MISLITE DA VAŠA VAŠA BEBA IMA ALE ALERGIJSKU RGIJSKU REAKCIJU? Ako Vaša beba često ima želučane grčeve, proljev ili kožni osip te puno plače, to bi mogli biti znakovi alergijske reakcije. Najčešći uzrok alergija kod beba je nepodnošenje određenih vrsta hrane. Taj se problem lako rješava specijaliziranom mliječnom formulom. Posavjetujte se s liječnikom ili zdravstvenim radnikom o problemima koji muče Vašu bebu da biste otkrili radi li se o alergijskoj reakciji ili nečem drugom.

žete obratiti svom liječniku za savjet

 

36

Što Vaša beba voli, a što ne voli

(IME DJETETA)

Možda ste jedni od onih sretnih roditelja čije dijete jede sve! Većina nas nije. Djeca, čak i u tako ranoj dobi, znaju biti vrlo hirovita. Što danas vole, sutra mrze. Ali i obrnuto. Neka Nek a Vas ne obeshrabri ako se Vašoj bebi ne svidi sv idi obrok koji ste joj pripremili. Idući put kad ga poslužite mogao bi je oduševiti! Zašto ne biste bilježili što Vaša beba voli, a što ne? To može poslužiti osobi koja čuva Vašu bebu. A i lijepo je sjetiti se toga kad beba odraste.

 V  Voo l i : m a s l i n e , j a k i s i r i p a p a j u . M r z i :

 

VAŽNA NAPOMENA DOJENJE JE NAJZDRAVIJE ZA VAŠE DIJETE I NAJBOLJE JE POČETI ODMAH NAKON ROĐENJA.

Što voli, a što ne voli VOLI

DATUM

NE VOLI

DATUM

ODLUKU DA NE DOJITE TEŠKO JE PROMIJENITI. AKO KOMBINIRATE DOJENJE I HRANJENJE NA BOČICU U PRVIH NEKOLIKO TJEDANA, KOLIČINA MAJČINOG MLIJEKA MOŽE SE SMANJITI. VAŽNO JE DA JE VAŠA PREHRANA ZDRAVA I URAVNOTEŽENA DOK DOJITE. TREBALI BISTE UZETI U OBZIR CIJENU I DRUŠTVENE IMPLIKACIJE POJEDINIH NAČINA HRANJENJA KADA DONOSITE ODLUKU. AKO KORISTITE MLIJEČNE FORMULE VRLO JE VAŽNO ZA ZDRAVLJE VAŠEG DJETETA DA SE STROGO PRIDRŽAVATE SVIH UPUTA ZA PRIPREMANJE. UVIJEK SE POSAV POSAVJETUJTE JETUJTE S LIJEČNIKOM, TERENSKOM MEDICINSKOM SESTROM ILI LJEKARNIKOM O HRANJENJU VAŠEG DJETETA.

ALERGIJE

kašu sa komadićima krute hrane!

 

38

Ponešto iz jelovnika

VOĆNA KAŠICA OD JABUKE – OD 6. MJESECA 100 ml mlijeka (majčino mlijeko ili mliječna formula) 50 ml vode 15-20 g kukuruznih pahuljica ( 4-5 velikih žlica ) 5 g šećera ( 1 mala žličica ) 80 g svježe jabuke jabuke ( 1 jabuka srednje veličine veličine ) Priprema: mlijeko, vodu i šećer kuhajte tri minute,

VOĆNA KAŠICA OD KRUŠKE – OD 6. MJESECA 100 ml mlijeka (majčino mlijeko ili mliječna formula) 50 mL vode 5 g šećera ( 1 mala žličica ) 20 g kukuruznih ili ružinih pahuljica ( 5 velikih žlica ) 80 g kruške Priprema: mlijeko, vodu i šećer prokuhajte, prelijte preko kukuruznih ili rižinih pahuljica, te pustite da se

ohladite 50 stupnjeva i prelijteogulite, preko kukuruznih pahuljica.naSvježu jabuku operite, sitno naribajte i dodajte u još toplu kašicu. Dobivenu smjesu dobro promiješajte. Količina jabuke može se povećati prema dobi djeteta, a u zamjenu za kukuruzne mogu se upotrebljavati i rižine pahuljice. Nakon djetetova 6 mjeseca u kašicu se po želji dodaju i usitnjeni keksi (isključivo bez glutena), a kasnije može i dvopek.

malo ohladi.iKrušku ogulite, sitno ili propasirajte dodajteoperite, u još toplu kašicu odnaribajte kukuruznih ili rižinih pahuljica. Sve dobro promiješajte i poslužite djetetu.

KAŠICA OD BANANE I KUKURUZNIH PAHULJICA – OD 6. MJESECA 100 ml mlijeka (majčino mlijeko ili mliječna formula) 50 mL vode 5 g šećera ( 1 mala žličica ) 15 g kukuruznih pahuljica ( 4 velike žlice ) 80 g banane Priprema: mlijeko, vodu i šećer prokuhajte, prelijte preko kukuruznih pahuljica. Bananu operite, ogulite, zdrobite i umutite u toplu kašicu. k ašicu. Sve dobro promiješajte i ponudite djetetu.

 

VARIVO OD ŠPINATA (BLITVE) – OD 6 MJESECA 100 ml mlijeka (majčino mlijeko ili mliječna formula) 80 g svježeg špinata (blitve) 5 g rižinih pahuljica ( ili kukur kukuruznog uznog brašna ) 5 g ulja ili margar margarina ina ( 1 mala žličica ) Priprema: svježi špinat ili blitvu očistite tako da odstranite korijen i donji dio peteljke, operite pod tekućom vodom i ocijedite. Stavite u kipuću k ipuću vodu i kratko prokuhajte. Ocijedite, propasirajte, propasirajte, dodajte rastopljeni margarin ili ulje i zalijte mlijekom. Sve zajedno promiješajte i kuhajte na umjerenoj temperaturi miješanje. Za gušći obrok dodajte žlicu rižinih pahuljica. Priprema li se obrok suzkukuruznim k ukuruznim brašnom, stavite brašno na rastopljeni margarin ili ulje, promiješajte, dodajte špinat, zalijte mlijeko i kuhajte uz lagano miješanje 10-15 minuta.

KUKURUZNI GRIZ S MLIJEKOM – OD NAVRŠENOG 6. MJESECA 220 ml mlijeka (majčino mlijeko ili mliječna formula) 20 g kukuruznog br brašna ašna ili griza ( 4 male žličice ) 12 g šećera ( 2,5 male žličice ) Priprema: zakuhajte mlijeko i šećer i postupno ukuhavajte uk uhavajte žličicu po žličicu kukuruznog griza uz stalno miješanje. Kuhajte još 15 minuta i miješajte da se dobije smjesa bez grudica. Po potrebi dodajte prokuhane vode. Ponudite djetetu obrok odmah.

Kiša pada kap po kap,  A ja ne znam sto ću sad. Lutkicu da njišem, Nosić da joj brišem. Kiša pada kap po kap  A ja ne znam sto ću sad. Konjića da  jašem, Maramicom da mašem. Kiša pada kap po kap...

 

40

Bebin svakodnevni život Na početku svog života Vaša će beba provesti oko dvije trećine vremena spavajući. Neke bebe lako zaspu i dugo spavaju, dok druge puno teže utonu u san i brzo br zo se bude. Ako Vaša beba ima poteškoća sa spavanjem isprobajte neki od ovih savjeta: · uljuljajte bebu u san hodajući i

SIGURNO SPAVANJE - Važno je paziti na nekoliko stvari kako bi Vašoj bebi spavanje bilo što sigurnije. · Beba treba spavati na leđima ili na strani · Plahte i deke (ako su potrebne) najbolja su posteljina · Pobrinite se da bebi nije previše toplo · Bebin krevet treba biti položen nasuprot uzglavlju Vašeg kreveta

gurajući kolica · uključite tihu, opuštajuću glazbu Neki roditelji spavaju zajedno sa svojom bebom, ali kad se beba  jednom na to navikne teško ju je odviknuti.

· Neka Vaša beba spava blizu Vas kad god je j e to moguće

Nisu sve bebe pospane bebe; nekima

DNEVNA RUTINA - Svakodnevni život se za novorođenče sastoji od spavanja, hranjenja, mijenjanja pelena, kupanja, spavanja, hranjenja, mijenjanja pelena

 je draže samo ležati krevetu promatrati svijet okousebe. Iakoi u prvih nekoliko tjedana još ne vide  jasno, već mogu razlikovati razlikovati neke boje i oblike. Zato se pobrinite da Vaša beba bude okružena lijepim stvarima koje će promatrati.

– i tako dalje. Iako se praktična strana brige oko bebe doima kao gnjavaža, roditelji ubrzo shvate da je dnevna rutina puno više od toga, jer upravo u tom razdoblju nastaje ona posebna povezanost koju samo oni imaju s djetetom.

Spavanje Sp avanje – hranjenje - mijenjanje pelena

 

Kiša pada kap po Evo nekoliko savjeta HRANJENJE - Hranjenje bebe je  jednokratnih pelena.za mijenjanje za većinu roditelja potpuno novo · Neka Vam sve što Vam treba bude pri iskustvo. Knjižica u početnom dijelu sadrži informacije i savjete o hranjenju ruci – pamučna vata ili tkanina, topla voda, maramice ili ručnik, krema, čista beba tokom prve godine života. pelena. · Polegnite bebu na leđa i uklonite PREVIJANJE - U previjanju biste trebali uživati i Vi i Vaša Vaša beba, no da bi prljavu pelenu, koristeći čisti rub da obrišete veće ostatke na bebinoj koži. Ostalo obrišite pamučnom vatom se to dogodilo prvo ipak treba malo vježbe! ili tkaninom i vodom. Uvijek brišite potezima od naprijed prema natrag. · Pažljivo osušite bebinu kožu maramicama, suhom vatom ili ručnikom. · Položite čistu pelenu ispod Vaše bebe tako da su dva kraja pelene u visini struka. Savinite pelenu podižući srednji kraj do bebinog trbuha. Pritisnite druga dva kraja na srednji da biste učvrstili pelenu. · Stavite bebu u kolijevku dok perete ruke – bebe se mogu otkotrljati sa stolova za previjanje.

  kupanje – spavanje – hranjenje

kap, ne znam što ćua ja sad. Lutkicu da njišem, Nosić da joj brišem. Kiša pada kap po kap, a ja ne znam što ću sad. Konjića da jašem, Maramicom da mašem. Kiša pada kap po kap...

 

42

Rast i razvoj 0-6 tjedana “Još ne mogu jasno vidjeti stvari. Glava mi je prilično klimava pa joj treba potporanj. Mogu si sam podići noge ako imaju uporište.”

POGLEDAJTE KAKO K AKO T TA A BEBA RASTE! U prvih 12 mjeseci beba raste najbrže u životu. Ali to ne znači i da raste stalnom brzinom. Visina i težina mogu se tjednima sporo mijenjati, a onda odjednom u dva tjedna Vaša beba odluči sve nadoknaditi. To Vas ne treba nimalo zabrinjavati. Zdravstveni radnik će redovito pregledavati Vaše dijete da provjeri da li normalno raste. TTo o može biti liječnik ili medicinska sestra u obližnjem domu kućnoj i posjeti. Dobit ćetezdravlja savjeteiliouprehrani odgovore na sva Vaša pitanja.

6 tjedana – 3 mjeseca “Mišići vrata su mi sad puno jači. Mogu ležati na trbuhu i nakratko podignuti glavu. Još baš i ne mogu sjediti. Ali nema veze, puno toga mogu vidjeti i dok ležim. Sve me to nekad i nasmije.” 3-6 mjeseci “Uspio sam se otkotrljati s leđa na trbuh i natrag. To ih je iznenadilo! Sad mogu sjediti ako imam uporište, ali  još ne mogu stajati. stajati. Otkrio sam kako mi funkcioniraju prsti pa stalno nešto primam i podižem. To im se sviđa, ali ne daju mi da stavljam stvari u usta. Šteta! Ali zato imam nešto drugo u ustima. Zub!”

Prvih dvanaest mjeseci života je razdoblje u

 

Spavaj mi djetešce ti! Znaš li da ovčica BILJEŽENJEM NAPRETKA

p uno naučiti o POKUŠAJ OPET… Ako mislite da roditelji moraju puno brizi oko bebe, kako je tek samoj bebi! Toliko stvari mora otkriti tokom prve godine. Brzo ćete se upoznati s karakterom Vaše bebe dok ona pokušava, pa ne uspijeva, pa opet pokušava, pa uspijeva raditi stvari kao što su kotrljanje, puzanje, sjedenje ili stajanje. Neke bebe neće ništa pokušavati dok ne budu sigurne da to mogu i učiniti. Druge će pak pokušavati sve dok ne uspiju – proces koji će ih često frustrirati.

KAKO TJEDNI PROLAZE - Nema strogih pravila o tome kada će beba naučiti neku novu vještinu. Bebe na ovoj stranici će Vam reći kako njima ide. 6-12 mjeseci “Život je postao stvarno uzbudljiv. Prvo sam otkrio kako kod akopoda puzati. Trebaš Trebaš se rukama odguravati i onda ih micati prema prema naprijed. Ako još uz to vučeš i koljena ideš  još brže! Onda kad stigneš stigneš do namještaja podigneš se rukama i napraviš par koraka. Skoro kao hodanje! Sad i pričam s ljudima. Ali čini mi se da ne razumiju jezik beba. Kad se umorim, samo sjednem i malo predahnem.”

kojem Vaša beba najbrže raste.

NA STRANICAMA KNJIŽICE ‘BABY OSOBNA’ MOŽETE ZABILJEŽITI SVOJE PRAĆENJE BEBINOG RASTA I KAKO VAŠA BEBA RAZVIJA VJEŠTINE. TO MOŽE BITI KORISNO KADA VAS LIJEČNIK PITA KAKO BEBA NAPREDUJE, A I ZANIMLJIVO VAŠEM DJETETU KAD NARASTE. BIT ĆE MU ZABAVNO ZABA VNO ČUTI KOJE SU PRVE

spi? Usnuo cijeli je svijet. Utihnuo pčelica let. Srebrnog mjeseca sjaj RIJEČI KOJEKRIVO JE IZGOVORILO. ZAPRAVO, IZGOVORILO.

Pada na polje i gaj. Spavaju mišići svi. Spavaj mi djetešce ti!

 

44

Upoznavanje svijeta Kada Vaša beba razvije svijest o svijetu oko sebe uživat će u svakom trenutku igre s Vama, a željet će se i sama igrati s predmetima koji je okružuju. Igranje je zabavno, ali i poučno – upoznaju se boje, oblici, veličine, teksture, zvuk i pokret.  - Nema od očito igranja s Vašim IGRE djetetom jer uničeg tomeljepšeg ono tako uživa, smijući se i gugučući. Roditelji često nisu ni svjesni da se igraju s djetetom. Čini Vam se prirodnim da hodate po sobi s bebom u rukama, pokazujući joj lijepe stvari i dodirujući one koji proizvode zvukove, zar ne? Baš kao što su prirodne igre koje s njom igrate dok je previjate. Igre kao kad bebinim nogama opisujete krugove po zraku, ili kad  joj uzmete zvečku, sakrijete je iza sebe da biste je vratili za koji tren. Ili kad je nježno prskate vodom u kadi sve dok ona ne poprska Vas. Kroz sve to dijete uči kako da se igra i reagira na okolinu.

NA POČETKU SAMO MALO - Vrlo male bebe brzo se umore. Malo igre kad su dobre volje je sve što trebaju. JOŠ…JOŠ… Ne reagiraju sve bebe odmah na igru. Ali kad jednom počnu uživati često ne žele prestati.

Igranje je zabavno i pomaže u učenju različi

 

0-3 MJESECA U ovoj dobi beba promatra i osluškuje. Najvažnije igračke su sve stvari koje se miču ili proizvode zvuk. Sama se još ni sa čim ne igra.

3-6 MJESECI A sad je vrijeme da se stvari dodiruju i primaju! Beba  jako želi saznati kakav je osjećaj dodirnuti različite predmete. 6-9 MJESECI Beba postaje pokretnija i privlače je i igračke koje se miču. Lopte i igračke s kotačićima su ludo zabavne! Promatranje stvari  je također jedna od omiljenih aktivnosti bebi knjige od kartona i tkanine. Možete joj čitati iz njih pa dokdajte ona svojoj gleda slike.

9-12 MJESECI Sastavljanje i rastavljanje stvari je nova igra, kao i sakrivanje i nalaženje. Vrijeme je da svojoj bebi date kutije i igre kao što su kocke za slaganje. Uživat će u pražnjenju i punjenju kutija i pregledavanju svega što je u njima. Stvaranje glazbe također je novi hobi, a kao instrument može poslužiti sve što stvara lijep zvuk. Lonci, tave i drveni štapići mogu postati odlični bubnjevi!

ih boja, oblika, veličina i zvukova.

 Jedne noći PJESMICE I BROJALICE PJESMICE I BROJALICE bubamara jakoODLIČNA SU ZABAVA ZA VAŠE DIJETE OD NAJRANIJE DOBI, DOK MU U ISTO tužna bila VRIJEME POMAŽU DA SHVATI Netko joj jeKAKO sakrio JEZIK I ZVUKOVE. DIJETE RASTE MOŽETE IZVODITI NA točkice sa IH krila, RAZLIČITE NAČINE. KREĆITE SEje, U RITMU Plakala tužna bila ČAK I NAJMLAĐA DJECA TO ZAMJEĆUJU I VOLE. cvijetu na mirisnom DODAJTE ZVUKOVE Nitko nije od TO IH ČESTO NASMIJAVA. PLEŠITE DOK PJEVATE PJEVATE nje bio tužniji na DRŽITE SVOJE DIJETE DOK PLEŠETE. svijetu. PONOVITE PJESMICU U SLUŠANJU  ABEBE u UŽIVAJU zoru je došlo ISTE PJESMICE VIŠE PUTA. sunce, presretna ODGLUMITE PJESMICU je KAD NARASTU, ODGLUMITE PRIČU bila POMOĆU NJIHOVIH IGRAČAKA. NACRTAJTE PRIČU Ono joj je vratilo NACRTAJTE JEDNOSTAVNE CRTEŽE KOJIna PRATE PJESMU. točkice krila.

 

46

Upoznavanje stvari IGRE KOJE VOLIMO - Bezbroj  je jednostavnih igara koje možete igrati sa svojom bebom u njenoj prvoj godini života, i bezbroj običnih, svakodnevnih predmeta koje pritom možete koristiti. Evo nekoliko ideja: · gledajte se zajedno u ogledalo, kreveljite se, plazite jezik, smijte se, pokazujte prstom na stvari oko sebe · napravite loptu od papira, kotrljajte je po bebinom trbuhu, bacajte je u zrak i hvatajte

BRŽI JESE NEGO ŠTO MISLITE! NEKIH IGARA DJECA IPAK NE BI SMJELA IGRATI. PRIMJERICE POVLAČENJA STVARI SA STOLA. ILI GURANJA PRSTIJU U STRUJNU UTIČNICU. ILI JEDENJA PEPELA IZ PEPELJARE – NIJE BAŠ FINO!

·ispod sakrijte se na očito stola, izaneko zavjesa, izamjesto, vrata, i onda se opet brzo pojavite · zavežite balon na dugačkom konopcu za bebinu ruku ili za kolica da ga može gledati kako lebdi na vjetru

Osigurajte svom djetetu sigurno okružje u

 

 - U beba prvoj dotakne godini života je IGRAČKE predmet koji za njusvaki igračka. To može stvarno i biti igračka, ali i ne mora, može biti nešto jednostavno kao što je list papira. U različitim fazama razvoja različiti će predmeti biti omiljeni. Najvažnije je zapamtiti da mnoge bebe stavljaju sve na što naiđu u usta, i zato se ne smiju bez nadzora igrati s nečim dovoljno malim za to.

OPREZ! BEBE KOJE PUŽU, KOJE HODAJU DRŽEĆI SE ZA NAMJEŠTAJ NAMJEŠT AJ I KOJE SU TEK POČELE SAMOSTALNO HODATI PRAVI SU MALI PUSTOLOVI. PODUZMITE SVE DA SE VA VAŠE ŠE DIJETE MOŽE SIGURNO IGRATI I KRETA KR ETATI. TI. PROMOTRITE SVOJ DOM I OTKRIJTE GDJE VREBA OPASNOST. POMOĆI ĆE VAM AKO I SAMI POKUŠATE PUZATI – SAGLEDAT ĆETE STVARI IZ BEBINE PERSPEKTIVE. DIJETE SE MOŽE OZLIJEDITI OŠTRIM ILI VRUĆIM PREDMETIMA, ELEKTRIČNIM NAPRAVAMA ILI UTIČNICAMA. MOŽE PASTI NIZ STEPENICE ILI KROZ PROZOR. MOŽE SE UGUŠITI PLASTIČNOM VREĆICOM. MOŽE PROGUTATI MALE PREDMETE ILI POPITI NEKU OPASNU TEKUĆINU. ZVUČI VRLO DRAMATIČNO, ALI VEĆINA SE NESREĆA DOGODI KOD KUĆE I VEĆINA SE MOŽE SPRIJEČITI.

kojem će se moći kretati bez opasnosti.

Kiša pada kap po kap, a ja ne znam što ću sad. VRATA, VRAT A, LOKOTI, VISOKA VIS OKA Lutkicu da MJESTA MJEST A KOJA DIJETEnjišem, NE MOŽE DOSEĆI, Nosić da ZAŠTITNI joj POKLOPCI… POKLOP CI… MNOGO JE NAČINA NA KOJE MOŽETE brišem. ZAŠTITITI SVOJE DIJETE. Kiša pada kap VRIJEDNO JE TRUDA. I po NE ZABORAVITE GLEDATI kap, a ja ne znam NA SVE STRANE JER KAD DIJETE JEDNOM POST POSTANE ANE što ću sad. POKRETNO PUNO JE BRŽE NEGO ŠTO MISLITE! Konjića da jašem, Maramicom da mašem. Kiša pada kap po kap...

 

48

Posebna njega

Briga o djetetu zapravo je stvar zdravog razuma. Trebate Trebate samo uočiti ako postoji nešto neobično u bebinom ponašanju i dobro iskoristiti sve savjete i svu pomoć koja Vam je dostupna. Ako redovito posjećujete pedijatra i brinete se oko propisanog programa cijepljenja te semuči savjetujete s liječnikom svemu Vas u vezi zdravlja Vaše obebe, ne što biste trebali imati nikakvih problema.   ZDRAVLJE I HIGIJENA - Za djetetovo je zdravlje najbolje da odrasta u prostoru gdje se ne puši. Ako ste pušač, pokušajte pušiti samo u prostorijama u kojima dijete ne boravi (ili, još bolje, pokušajte prestati!).

KLIMATSKI UVJETI - Bebama je potrebna dodatna zaštita od ekstremne vrućine ili hladnoće. Na vrućini će Vaša beba vjerojatno trebati više tekućine nego obično – najbolje je dati joj ohlađenu prokuhanu

Zamolite druge da puše u blizini djeteta. Pazite na ihigijenu jerne tako možete spriječiti mnoge bolesti. Ako se Vaše dijete ipak razboli, slijedite upute koje ste dobili od liječnika. On će Vam možda preporučiti i vitamine koje ćete davati djetetu tokom prve godine života. To To je također jjedan edan od važnijih načina sprječavanja bolesti.

vodu. Bebe nenositi smijušeširić biti izložene jakom suncu, moraju uvijek i biti namazane kremom sa visokim zaštitnim faktorom. Ako postoji opasnost od komaraca koji prenose malariju, noću zaštitite kolijevku posebnom mrežom. U uvjetima velike hladnoće Vaša Vaša beba treba više slojeva odjeće, a možda i dodatni prekrivač u koji ćete je omotati kada izlazite iz kuće.

Hladovina, šeširić i zaštitna krema za sun

 

PRANJE I KUPANJE - Kupanje tek rođene bebe u početku je uvijek pomalo sve što trebate, i ne ispustiti  je u isto zastrašujuće. vrijeme?! AkoKako Vam je držati, Vam sve priuzeti ruci brzo ćete se priviknuti. I za bebu će kupanje prvo biti čudno, no s vremenom će zavoljeti kako joj nježno perete tijelo i kosu i pažljivo je brišete. Pazite da je voda samo mlaka i nemojte je predugo kupati – dovoljno je nekoliko minuta. Ne morate kupati svoju bebu svaki dan, umjesto toga možete  je oprati mokrom spužvicom na stoliću za previjanje. previjanje.

Nikada ne ostavljajte dijete samo u kadi! ZUBI - Prvi se zub obično pojavi nakon 6 mjeseci, iako se kod nekih beba to dogodi i ranije, a neke se čak rode sa zubom! Pranje zubi treba početi već u ranoj dobi. Čim izbije prvi zub možete ga oprati koristeći četkicu ili komad tkanine i vrlo malo paste za zube. Ne brinite ako Vašoj bebi zubi nisu počeli rasti tokom cijele prve godine. TTo o je potpuno normalno i ne utječe na hranjenje.

čanje štite Vašu bebu od jakog sunca.

Spavaj mi djetešce ti! KORISTITE MASAŽE Znaš liDJEČJE da ovčica MASAŽA JE DOBRA I ZA VAS I ZA VAŠU BEBU. TA ZABAVNA spi? I UGODNA AKTIVNOST Usnuo cijeli je JAČA EMOCIONALNU POVEZANOST I OPUŠTA. svijet. DOBRA JE I ZA FIZIČKO ZDRAVLJE VAŠEpčelica BEBE JER Utihnuo JOJ POMAŽE KOD DISANJA, let. JAČA IMUNOLOŠKI SUSTAV, POMAŽE DA SE KOŽA Srebrnog mjeseca RIJEŠI ŠTETNIH TVA T VARI, RI, POTIČE PROBAVU, TONIRA MIŠIĆE, ČINI TIJELO GIPKIM I USPAVLJUJE.

sjaj Pada na polje i gaj. Spavaju mišići svi. Spavaj mi djetešce ti!

 

50

Čuvanje djece

KAKO MASIRATI BEBU?

Ponekad će netko drugi umjesto Vas paziti na Vaše dijete. Jednom ćete svoje dijete morati ostaviti na čuvanje nekome tko ima profesionalnog iskustva u tome, nekome tko je davno imao svoju djecu ili nekome tko je premlad da bi imao svoju djecu. Važno je toj osobi ostaviti jasne upute o hranjenju, mijenjanju pelena, spavanju i mjerama opreza. Bilo bi dobro da ostavite i broj telefona na koji Vas se može dobiti u slučaju potrebe. Tliječnika. akođer ostavite broj svogTakođer I, što jei najvažnije, ostavite svoje dijete samo s osobom kojoj vjerujete. Morate biti opušteni i sigurni da  je Vaše Vaše dijete u dobrim rukama.

·TOPLA POBRINITE SE DA JE PROSTORIJA I MIRNA. · UDOBNO SE ODJENITE I TEMELJITO OPERITE RUKE. · POLEGNITE DIJETE NA LEĐA NA PROSTIRKU ZA PREVIJANJE PREKRIVENU RUČNIKOM I STAVITE ČISTU PELENU ISPOD DJETETA. (AKO JE POTREBNO, PROMIJENITE PELENU ZA VRIJEME MASAŽE.) NAJBOLJE MJESTO ZA MASAŽU JE NA PODU. · NALIJTE MALO DJEČJEG ULJA NA TANJURIĆ. TA NJURIĆ. UMOČITE PRSTE U ULJE I TRLJAJTE RUKE JEDNU O DRUGU DA GA ZAGRIJETE. · NJEŽNO MASIRAJTE BEBU NAJPRIJE PO PRSIMA, A ZATIM PO RUKAMA. ŠKAKLJANJE ĆETE IZBJEĆI AKO KORISTITE SVE PRSTE I AKO DODIR NIJE PREVIŠE BLAG. · PONOVITE OVO NEKOLIKO PUTA NA SVAKOJ STRANI BEBINOG TIJELA. NEKA VAŠ POKRET TEČE BEZ ZASTAJKIVANJA. NEMOJTE KORISTITI PREVIŠE ULJA. PITAJTE SVOG ZDRAVSTVENOG RADNIKA ZA SAVJET U VEZI POSEBNIH TEHNIKA MASAŽE ZA RAZLIČITE DIJELOVE TIJELA TE ZA PRERANO ROĐENE ILI BOLESNE BEBE. SAZNAJTE I DA LI U VAŠOJ BLIZINI POSTOJE TEČAJEVI ZA MASAŽU BEBA.

Uvijek ostavite jasne upute osobi kojoj

 

Što učiniti ako...

 Jedne  Jedne noći KADA MASIRATI bubamara jako MASIRAJTE SVOJU BEBU SAMO tužna bila KADA JE ZDRAVA I KADA SE VI OSJEĆATE DOBRO I OPUŠTENO. POŽELJNO JEtočkice DA PROĐE BAREM Netko Ne tko joj je sakrio sa 1 / SATA NAKON JELA, KADA JE krila, BEBA VEĆ PROBAVILA HRANU I NIJE GLADNA. MASAŽA Plakala je, BI TREBALA TRAJATI OKO 10 MINUTA. tužna bila NEMOJTE MASIRATI: na mirisnom · PRIJE NEGO ŠTO JE BEBA OBAVILA cvijetu SVOJ PRVI SISTEMA SISTEMATSKI TSKI PREGLED (OKO 6-8 TJEDANA Nitko nijeNAKON od ROĐENJA) · TJEDAN DANAtužniji NAKON nje bio na svijetu. CIJEPLJENJA · AKOuBEBA UZIMAje NEKI LIJEK   A zoru · AKO BEBA IMA ISPUCALU KOŽU, došlo sunce, OSIP ILI KOŽNU INFEKCIJU ·presretna AKO BEBA IMA PROBLEMA SA je bila ZGLOBOVIMA ILI KOSTIMA Ono jojGRUBU je KOŽU ILI · AKO VI IMATE KOŽNU INFEKCIJU  vratilo točkice 1

2

…VAŠOJ BEBI RASTU ZUBI? Prvi zub obično počne rasti kada je beba stara oko 6 mjeseci, no to se može dogoditi i ranije ili kasnije. Kada im rastu zubi bebe su razdražljive, više plaču, ne mogu spavati, sline i žvaču sve čega se domognu. Pomoći ćete svojoj bebi ako joj date nešto da žvače, primjerice komad jabuke. Ako primijetite da su joj desni natečene, trljanje može pomoći. Možete kupiti i anestetik u obliku kreme ili gela koji se utrlja u desni, ili kapi koje se dodaju tekućini u bočici.

…SE VAŠA VAŠA BEBA PREHLADI? Blagi simptomi prehlade kao curenje nosa trebaju sesliječiti. Konzultirajte liječnika Vaša beba imanepoteškoća disanjem ili ako kašlje. Možda M oždaako će V Vam am savjetovati da joj pomognete parom ili vrućim tušem. Kod bilo kojih drugih simptoma također se posavjetujte s liječnikom.

ste povjerili svoje dijete na čuvanje

na krila.

 

52

Što učiniti ako...

…VAŠA BEBA IMA VRUĆICU? Normalna tjelesna temperatura kod malih beba varira između 36,8 i 37,4ºC. Ako Vam se čini da je stražnji dio vrata Vaše bebe topliji nego inače, izmjerite joj temperaturu i posavjetujte se s liječnikom ako je viša od normalne. …MISLITE DA VAŠA VAŠA BEBA IMA ALERGIJSKU   Sve bebe su ponekad Ili imaju REAKCIJU? grčeve ili proljev. Ili osip. Ako Vaša bolesne. beba često ima ove simptome možda je riječ o alergijskoj reakciji. Najčešći uzrok alergijske reakcije je nepodnošenje određene hrane i lako se rješava specijaliziranom mliječnom formulom. Opišite liječniku bebine simptome i oni će uskoro nestati.

…VAŠA BEBA IMA OSIP U PODRUČJU PELENA? Osip u području pelena uzrokovan je mokrom stražnjicom, trenjem i iritacijom zbog mokraće i fekalija. Vrlo je česta pojava, pogotovo kad bebama rastu zubi, prehlađene su ili imaju proljev. Osip će nestati ako bebi često mijenjate pelene i koristite kreme kao što su krema na bazi cinka ili nevenovog ulja. Ukoliko unatoč tome osip ne prolazi, obratite se liječniku.

…VAŠA BEBA IMA SUHU KOŽU? Neke bebe …VAŠA naslijede suhu kožu od roditelja, ali i često pranje nekim sapunima može isušiti kožu. Hladno vrijeme može pogoršati suhoću. Za zaštitu koristite samo dječji losion ili dječji proizvod za kupanje koji sadrži hidratantne tvari ili ulja te izbjegavajte sva sredstva koja se pjene. Nakon kupanja izmasirajte bebu dječjim uljem. Ako bebu izvodite van po hladnom ili vjetrovitom vremenu namažite  joj dijelove kože koji nisu zaštićeni odjećom, odjećom, kao što su obrazi. Vrlo topao, suh zrak u kući k ući također može isušiti kožu, stoga nemojte pregrijavati prostorije.

 Ako Vas Vas nešto stvarno muči, uvijek se mož

 

VAŽNA NAPOMENA DOJENJE JE NAJZDRAVIJE ZA VAŠE DIJETE I NAJBOLJE JE POČETI ODMAH NAKON ROĐENJA. ODLUKU DA NE DOJITE TEŠKO JE

…VAŠA BEBA IMA REAKCIJU NA UBOD INSEKT INSEK TA? Ako je Vaše dijete ujeo komarac ili mrav odmah utrljajte ocat ili kremu koja ublažava reakciju prikladnu za bebe. beb e. Većina reakcija neće biti jaka. Ako je Vašu bebu ujela pčela, osa, stršljen ili škorpion, ili ako jače reagira na ubode insekata, odmah se posavjetujte s liječnikom. …VAŠA BEBA PUNO PLAČE? Plač je jezik Vaše bebe, način na …VAŠA koji Vam priča. Bebe obično plaču s razlogom. Možda je gladna, žedna, pelena joj je mokra, neudobno  joj je, ima vjetrove ili je nešto boli, vruće  joj je ili hladno. Možda je umorna, umorna, a ne može spavati. Možda joj je dosadno ili je usamljena. Vjerojatno svaki puta plače s nekim drugim razlogom. Pokušajte otkriti zašto plače i što joj pomaže da se smiri. Ponekad je duda rješenje. Umirujuća glazba također često pomaže. Ako Vaša beba plače i po nekoliko sati svaki dan i ništa što učinite je ne smiruje, potražite savjet liječnika.

te obratiti svom liječniku za savjet

PROMIJENITI. AKO KOMBINIRATE DOJENJE I HRANJENJE NA BOČICU U PRVIH NEKOLIKO TJEDANA, KOLIČINA MAJČINOG MLIJEKA MOŽE SE SMANJITI. VAŽNO JE DA JE VAŠA PREHRANA ZDRAVA I URAVNOTEŽENA DOK DOJITE. TREBALI BISTE UZETI U OBZIR CIJENU I DRUŠTVENE IMPLIKACIJE POJEDINIH NAČINA HRANJENJA KADA DONOSITE ODLUKU ODLUKU.. AKO KORISTITE MLIJEČNE FORMULE VRLO JE VAŽNO ZA ZDRAVLJE VAŠEG DJETETA DA SE STROGO PRIDRŽAVATE SVIH UPUTA ZA PRIPREMANJE. UVIJEK SE POSAVJETUJTE S LIJEČNIKOM, TERENSKOM MEDICINSKOM SESTROM ILI LJEKARNIKOM O HRANJENJU VAŠEG DJETETA.

 

54

Uspavanka

USPAVANKA DO 9  (G.Vitez)

Jedan, dva - mjesec na dnu rijeke sja. Tri, četri - zaspali su svi leptiri. Pet, šest - zec donio važnu vijest. Sedam, osam - nek se svlači ko je pospan. Devet - hej pospanci svi u krevet. Devet zvijezda crvenkastih, Devet zvijezda zelenkastih, Devet zvijezda bjeličastih, Devet zvijezda ljubičastih. Samo jedna plava, Al i njoj se spava. Klonula joj glava. Na plav jastuk neba, Jer spavati treba.

LAKU NOĆ Laku noć, vam svu noć Sada snovi će doć I lagani san jer Nestat će dan Laku noć snivaj sne Slušaj pjesmice te Snivaj san, Laku noć, sada sanje će doć Snivaj spavaj, daj spi Dok majka ti bdi Čuj ptičicemoj poj Ti dječače Laku noć snivaj sne Slušaj pjesmice te Snivaj san laku noć Sada sanje će doć.

Slatko snivaj sunce moje, sutra je novi dan,

 

Uspavanka JEDNE NOĆI Kad su već sva djeca snivala... Kad je već svaka klupa počivala.... Kad su mjesec sakrili oblaci... I kad su u parku ušutjeli koraci.... Na jednu ljuljačku vjetar skoči... I na njoj se ljuljao cijele noći...

BR, BR BROJALICA  (Pajo Kanižaj)  Stoja, trica, brojna lica pa nastane brojalica! Sto mornara svi sa Hvara, brojalica tu se stvara! Zumba, zumba, a bez gumba, tu se pleše samba, rumba! Eci, peci i pereci! Mjesto peci reci leci! Što, ča, kaj, djeco, baj, brojalici tu je kraj!

 želim ti miran san!

NINA NANA Nina – nana, nina-nana Savija se nježna grana, Pod njom mali zeko spava, Osuta mu snijegom glava. Sniva sunce i leptire, Zelen pašnjak i pastire. Nina nana, nina-nana, Naš će sinak jednog dana Poigrat se sa leptirom, Milovat ga polagacko, Da ne slomi nježno krilo... Spavaj, spavaj Čedo milo. Nina –nana, nina-nana Ispod bijelih snježnih grana Spava zečić u šumarku. Sitan snježak Nad njim snježi Dok moj sinak U sumraku na perini mekoj leži I u toploj svojoj zipki Svu noć sniva Snježak sipki... Nina-nana,nina-nana...

Kiša pada kap po kap, a ja ne znam što ću sad. Lutkicu da njišem, Nosić da joj brišem. Kiša pada kap po kap, ja ne znam što ćua sad. Konjića da jašem, Maramicom da mašem. Kiša pada kap po kap...

 

 

Bumbari se sastali

  I na pčele napali:   “Kakav je to red   Da ne date med?” Pčele rekle:Pa“Radite,   se onda sladite sladite..”

Prazan tanjur + pun trbuščić = sretni roditelji!

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF