Definicija i Podjela Fotogrametrije

December 27, 2016 | Author: Ratko Ivkovic | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Fotogrametrija...

Description

FOTOGRAMETRIJA Tehnika mjerenja pomoću koje se iz fotografskih snimaka izvodi veličina, oblik i položaj snimljenog predmeta. (Braum). Takva izmjera naziva se fotogrametrijska izmjera ili foto izmjera. Tehnika mjerenja snimki iz kojih se izvodi oblik i dimenzije snimljenog objekta. (Donassy) Znanost i tehnologija dobivanja podataka o položaju, veličini i obliku objekata uporabom snimki u analognom ili digitalnom obliku (Fiedler) Fotogrametrija je umjetnost, nauka i tehnologija za dobivanje pouzdanih informacija o objektima realnog svijeta i okruženja kroz proces snimanja, mjerenja i interpretacije fotografskih slika i uzoraka registriranog zračenja elektromagnetske energije i drugih fenomena (ASPRS 1980). Što je fotogrametrija?

DALJINSKA ISTRAŽIVANJA Daljinska detekcija je nauka i umjetnost dobivanja korisnih informacija o objektu, području ili fenomenu kroz analizu podataka dobivenih uređajem koji nije u kontaktu sa objektom, područjem ili fenomenom koji se istražuje (Lillesand, Thomas M. I Ralph W. Kiefer, 1979) Posebna grana fotogrametrije koja se bavi korištenjem slikovnih podataka drugih struka, dešifriranjem i fotointerpretacijom sadržaja na snimcima. Izrada specijalnih (tematskih) karata; geološke, pedološke, šumarske Metoda mjerenja kojom se rekonstruira položaj i oblik snimljenog objekta. Metoda daljinskog opažanja objekata i prostora radi utvrđivanja metričkih (kvantitavnih) i opisnih (kvalitativnih) podataka. Tehnike za prikupljanje slika ili drugih oblika podataka o provedenim mjerenjima s udaljenosti od objekta, te procesiranje i analiziranje tih podataka. Znanost prikupljanja informacija o Zemljinoj površini bez ostvarivanja kontakta s tom površinom. To se radi primanjem i zapisom reflektirane ili odaslane energije i procesiranjem, analiziranjem, i primjenom tih informacija. DALJINSKO ISTRAŽIVANJE (teledetekcija, remote sensing)– upotreba snimki snimljenih iz daljine bez kontaktiranja snimljenog objekta.

Što su daljinska istraživanja? Koja je razlika između fotogrametrije i daljinske detekcije (istraživanja)? Dešifriranje Fotointerpretacija – uspostavljanje uzročno-posljedične veze između onog što se na snimci vidi i onog što se posredstvom snimke želi saznati. Dolazimo do podataka koji se direktno na snimkama ne vide.

Tip obrade fotografije  Metrička – dobivanje preciznih mjerenja sa fotografija i drugih izvora  Interpretativna fotogrametrija – prepoznavanje i identifikacija objekata i donošenje suda o njihovom značaju kroz pažljivu i detaljnu interpretaciju (fotointerpretacija i daljinska detekcija)

Tip snimanja  Terestrička  Blisko-predmetna fotogrametrija  Aerofotogrametrija (i daljinska detekcija)  Izvanzemaljska (satelitska) fotogrametrija (i daljinska detekcija)

Broj snimaka  Pojedinačni snimak – ortoprojekcija  Par snimaka – stereorestitucija  Blok snimaka – blokaerotriangulacija  Niz (sekvenca snimaka) – film

Područja primjene s obzirom na specifičnost tehnologije obrade Topografska i tematska kartografija Katastarski premjer Geo-informacijski sistemi Digitalni model terena (DMT) Bliskopredmetna fotogrametrija Mjerenje amaterskih snimaka

Razvojne faze (ciklusi) fotogrametrije  Fotogrametrija grafičkog stola 

1850 – 1900

 Analogna fotogrametrija 

1900 – 1960

 Analitička fotogrametrija 

1960 – (1990)

 Digitalna fotogrametrija

PODJELE SNIMAKA, A TIME I FOTOGRAMETRIJE: - S OBZIROM NA SNIMALIŠTE: o terestička fotogrametrija (fototeodolit, stereokamera) o aerofotogrametrija (aerokamera) - S OBZIROM NA POLOŽAJ OPTIČKE OSI o o o o

horizontalne blago nagnute vertikalne, okomite kose, strme

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF