Contoh Soalan Exam Spa9: Pembantu Pembangunan Masyarakat
August 18, 2022 | Author: Anonymous | Category: N/A
Short Description
Download Contoh Soalan Exam Spa9: Pembantu Pembangunan Masyarakat...
Description
PEMBANTU PEMBANGUNAN MASYARAKAT 06.09.2019 1) 3, 5 , 8, 13, 21, ______ Turutan Turutan nombor siri berikutnya berikutnya adalah A. 4 B. 21
3 (+2) , 5 (+3) , 8 (+5), 13 (+8), 21 (+13), 34 (+13), 34
C. 31 D. 34 2) Satu mesin menghasilkan 840 buku roti dalam masa 2 jam 30 minit. Berapakah bilangan buku roti yang dapat dihasilkan oelh mesin itu dalam 20 minit. A. B. C. D.
80 10 100 0 112 11 2 14 140 0
840 = 2 Jam 30 minit 2 jam 30 minit = 150 minit R? = 20 minit (840/150)) *20= (840/150 *20= 112 112
3) Di beri P : Q = 3: 6 dan P + Q = 81. Nilai P ialah A. B. C. D.
3 9 27 54
P=3; Q=6 P+Q =81 ; 3+6 = 9 P = 3 *9 = 27 (P) Q 6 *9 54 (Q) 27+54 =81;
4. (4,5,7,6,3,10,9,3,4,2) adalah satu set data. Apakah median data tersebut? A. B. C. D.
3.5 4.5 4. 5 5. 5.5 5 6. 6.5 5
Median = (n+1)/2 2,3,3,4,4,5 2,3,3,4 ,4,5,6,7,9,10 ,6,7,9,10 = (4+5)/2 = 4.5
5) Aisyah Aisyah menggun menggunakan akan 10% daripad daripada a gaji gaji beliau beliau untuk untuk membaya membayarr ansuran ansuran kereta. kereta. Jumlah Jumlah simpanannya sama dengan jumlah perbelanjaan bulanannya. Sekiranya perbelanjaan bulanan yang diperuntukkan ialah RM2160, hitung gaji yang diterima oleh Aisyah. A. B. C. D.
RM4104 RM43 RM4320 20 RM475 RM4752 2 RM480 RM4 800 0
10% : Ansu Ansuran ran kereta kereta 90% : Simpanan = Perbelanjaan (2160) 90% : 2160 + 2160 = 4320 4320 Gaji = ansuran kereta +perbelanjaan + simpanan Ansuran kereta = 4320/90 = 48 *10 = 480 GaJI : 480 + 4320 =4800
6) Jarak diantara bandar T dan Q adalah 275km. Sekirannya Meng memandu dengan kelajuan 110km/j dan sampai di Bandar Q pada jam 10 pagi, pukul berapakah Meng telah bertolak dari Bandar T? Kelajuan juan = jarak/ma jarak/masa sa ; 110km/j 110km/j = jarak /masa /masa ; 110 = 275/m 275/m Kela A. B. C. D.
6.30 pagi 7.00 7.00 pagi pagi 7.30 7.3 0 pag pagii 8.00 8.00 pag pagii
M= 275/110 = 2.5 jam (2 jam 30 minit) P = ? ; Q = 10 pagi P = 10 pagi – 2 jam 30 minit = 7.30 pagi
7) Encik Rahim telah menganggarkan 80% daripada 1260 penjawat awam dan ahli keluarga ak akan an ha hadi dirr pa pada da Hari Hari Kelu Keluar arga ga an anju jura ran n Kela Kelab b Suka Sukan n da dan n Keba Kebajik jikan an Jaba Jabata tan n Akau Akaunt ntan an Malaysia. Pada hari tersebut, seramai 920 orang telah hadir. Berapakah perbezaan di antara anggaran bilanganpenjawat awam dan ahli keluarga dengan bilangan sebenar yang hadir? A. B. C. D.
88 92 920 0 10 1008 08 12 1200 00
80 % * 1260 = 1008 Beza : anggaran – yang hadir Beza = 1008 – 920 = 88 = 88
8) 75cm 75cm panjang panjang tal talii diperlu diperlukan kan untuk untuk mengikat mengikat bungkusan bungkusan bersaiz bersaiz A, mana manakala kala bungkusan bungkusan bersaiz B memerlukan tali berukuran 1/3 lebih panjang daripada ukuran tali bungkusan bersaiz A. Sekiranya segulung Talib Tali b berukuran 15m digunakan untuk mengikat 10 bungkusan bersaiz A dan 5 bungkusan bersaiz B, berapakaha baki tali yang tidak digunakan? A. B. C. D.
100cm 250c 25 0cm m 37 375c 5cm m 50 500c 0cm m
A = 75cm ; B= (1/3 *A)+A ; B = (1/3*75) + 75 = 100cm 15meter = 1500cm 10 A = 75*10 = 750cm 5 B = 100*5 = 500cm Baki tali = 1500cm – (750+500) = 250cm = 250cm
9) Encik Darus memperuntukkan masa 2 jam30 minit setiap hari untuk mengurusakan kebun beliau. belia u. Sekiran Sekiranya ya beliau beliau mula membersihkan membersihkan kebun pada jam 6.15 pagi dan berhenti berhenti rehat rehat setelah bekerja selama 2/5 jam daripada masa yang diperuntukkan, pada jam berapakah Encik Darus berhenti rehat? A. B. C. D.
6.45 pagi 7.15 7.1 5 pag pagii 7.45 7.45 pag pagii 8.15 8.15 pag pagii
Masa urus kebun = 2 jam 30 minit (150 minit) Mula = 6.15 pagi ; rehat = 2/5jam daripada masa urus kebun Jam berhenti = (2/5*150minit) + 6.15 pagi = 60 minit (1jam) + 6.15 pagi = 7.15 pagi
10) Dua biji dadu dilemparkan secara serentak. Antara berikut, yang manakah peristiwa yang tidak mungkin bagi eksperimen tersebut? A. B. C. D.
Beza antara dua nombor yang diperolehi ialah 5 Beza antara dua dua nombor yang yang diperolehi lebih lebih besar daripada daripada 10 Hasil tambah dua nombor nombor yang diperolehi ialah ialah 5 Hasil tambah dua dua nombor yang yang diperolehi diperolehi lebih besar daripada daripada 10
(x,y) (1,1), (1,2),(1,3), (1,4), (1,5), (1,6) (2,1), (2,2), (2,3), (2,4), (2,5), (2,6) (3,1), (3,2), (3,3), (3,4), (3,5), (3,6) (4,1), (4,2), (4,3), (4,4), (4,5),(4,6) (5,1),(5,2),(5,3),(5,4),(5, (5,1),(5,2),(5 ,3),(5,4),(5,5),(5,6) 5),(5,6) (6,1),(6,2),(6,3),(6,4),(6, (6,1),(6,2),(6 ,3),(6,4),(6,5),(6,6) 5),(6,6)
11) Syarikat LMW Sdn. Bhd. Membeli peralatan pada bulan januari 2005 dengan kos berjumlah RM40,000. Peralatan ini dijangka mempunyai nilai sisa sebanyak RM10,000 dengan tempoh usia guna selama 5 tahun. Berdasarkan kaedah susut nilai garis lurus, berapakah nilai susut nilai tahunan peralatan berkenaan? A. B. C. D.
RM4,000 RM6,00 RM6 ,000 0 RM8,00 RM8,000 0 RM10, RM10,00 000 0
Susut nilai garis lurus = (kos asal – nilai skrap)/ usia guna asset (tahun) Susut nilai = (40000 -10000)/5 = 6000 = 6000
13) Enam pasukan futsal mengambil bahagian dalam sebuah pertandingan. Jika pertandingan diadakan diad akan secara secara liga, liga, berapaka berapakah h jumlah jumlah permaina permainan n akan dilangsun dilangsungkan gkan dalam dalam pertandi pertandinga ngan n tersebut? Liga = n(n-1)/2 A. 12 = 6(6-1)/2 = 15 = 15 B. 15 C. 17 D. 18 13) 13) Bekas Bekas M dan dan N masing masing-ma -masin sing g menga mengand ndun ungi gi 74 740m 0mll da dan n 65 650ml 0ml air. air. 2/ 2/5 5 ba bahag hagian ian air air daripada setiap bekas itu dituangkan ke dalam bekas P yang kosong. Berapakah isipadu (ml) air dalam bekas P? A. B. C. D.
556 556 55 558 8 56 565 5 56 566 6
M = 740 ml N = 650ml P= 2/5M + 2/5N = (2/5*740)+(2/5*650)= 296+260 = 556
14) 4, 5, 7, 1 Dengan menggunakan kesemua nombor diatas, bentukkan satu nombor yang terkecil. A. B. C. D.
1457 1457 15 1547 47 17 1745 45 17 1754 54
15) Sebuah Sebuah kilang kilang bercada bercadang ng untuk untuk mengurang mengurangkan kan pekerja pekerja daripad daripada a 3,850 3,850 kepada kepada 3,773 3,773 orang. Berapa peratuskah pekerja yang dikurangkan? A. B. C. D.
2% 3% 4% 5%
% kurang = 3850-3773 = 77 % kurang = (77/3850) *100% = 2%
16) Kamal dapat mengecat 5 buah basikal dalam masa 2 jam 30 minit. Sehari kamal hanya bekerja beke rja dari dari jam 0800 hingga hingga jam 1300. 1300. Berapa Berapa harikah harikah yang yang diperluka diperlukan n oleh Kamal untuk menyiapkan kerja-kerja mengecat sebanyak 65 buah basikal? A. B. C. D.
6 hari 5 ha hari ri 7 ha hari ri 8 ha hari ri
5 basikal = 2 jam 30 minit (150 minit) Sehari = 08.00 – 1300 (5 jam=300minit) 65 basikal = hari 1 basikal = 150minit /5 basikal = 30 minit 65 basikal * 30 minit = 1950minit Sehari = 1950/300 = 6.5 = 6.5 hari
17) Jika sesetengah jururawat adalah perempuan. Semua jururawat adalah cantik. Maka ; Pernyataan 1:Semua jururawat adalah cantik. Pernyataan 2 : Semua perempuan adalah jururawat A. B. C. D.
Hanya pernyataan 1 betul Hanya Hanya pernyataa pernyataan n 2 betul betul Pernyataa Perny ataan n 1 dan 2 adalah adalah betul Pernyataa Pernyataan n 1 dan 2 adalah adalah salah salah
18) Susun semula perkataan berikut untuk menjadikansatu perkataan yang membawa makna dan kenalpas k enalpasti ti kategorinya. kategorinya. R R A S P I A. B. C. D.
HAIWAN HAIWAN BANDA BANDAR R SAYURA SAYURAN N BUAH-BUA BUAH-BUAHAN HAN
PARSI = HAIWAN
19) Diberi jumlah jualan Syarikat Bumi Segar Sdn. Bhd. Bernilai RM457,303, kos barang dijual berjumlah RM230,855 dan kos operasi berjumlah RM133,244. Kira untung kasar bagi firma ini. A. B. C. D.
RM93,204 RM226,44 RM226,448 8 RM324,05 RM324,059 9 RM457,30 RM457,303 3
Untung kasar = Jualan bersih – Kos Jualan Untung kasar = RM457303 – RM230855 Untung kasar = RM226448 = RM226448
20) Manakah antara berikut memberi nilai paling besar? A. B. C. D.
20% daripada 3,000 = 3,000 = (600) 25% daripa daripada da 2,500 2,500 = (625) (625) 40% daripa daripada da 1,500 1,500 = = (600) 70% daripada daripada 800 = (560)
View more...
Comments