Contoh Rph Bahasa Melayu Tahun 4
April 4, 2017 | Author: briekda | Category: N/A
Short Description
Download Contoh Rph Bahasa Melayu Tahun 4...
Description
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU Tahun
: 4 Maju 1
Masa
: 8.50 pagi -9.50 pagi (60 minit)
Tema
: Pencemaran
Tajuk
: Enjut-enjut Semut
Fokus Utama : 7.1.
Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat dan tersirat.
Aras 2 1.
Menjelaskan maksud tersurat dan tersirat berdasarkan bahan grafik dan bukan grafik.
Fokus Sampingan: 6.1.
Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat daripada internet.
Aras 2 1.
Merujuk media elektronik untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji.
Objektif
: Pada akhir pelajaran, murid dapat:1.
Mentafsir gambar atau jenis pencemaran yang berlaku di negara ini.
2.
Menyenarai sekurang-kurangnya empat kesan pencemaran daripada gambar yang ditunjukkan.
3.
Mengembangkan idea perenggan dengan menggunakan kata adjektif dan ayat yang betul.
4.
Menulis maklumat yang didengar kepada genre naratif.
Kemahiran Bahasa : Kemahiran menulis, Kemahiran membaca, Kemahiran mendengar dan Kemahiran bertutur
Sistem Bahasa : Tatabahasa : Kata Adjektif Kosa Kata : rakus, punah,
Pengisian Kurikulum :
Ilmu
- Kajian Tempatan & Sivik
Nilai Murni
- Cintai alam sekitar Kajian Masa Depan
Kemahiran Bernilai Tambah :1.
Kemahiran Berfikir – Membanding dan Membeza, Mentafsir
2.
Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi
3.
Kemahiran Belajar Cara Belajar
4.
Pembelajaran Konstruktivisme
Bahan Bantu Mengajar: Rujukan URL: (slaid/ power point), LCD, Komputer, Lembaran Kerja, Petikan.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid mengetahui dan pernah melihat aktiviti pencemaran dan kesannya.
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
- Tayangan video pencemaran.
KBT:Verbal Linguistik
( 5 minit )
- Guru bersoal jawab dengan murid tentang
BBM: Rujukan URL:
tayangan tersebut . - Murid memberi pendapat berdasarkan pengetahuan sedia ada.
Langkah 1 ( 10 minit )
- Murid menyanyi lagu”Enjut-enjut Semut” berdasarkan seni kata yang dipaparkan pada
http://www.youtube.com/wat ch?v=qwzcTvEOryU&featur e=related
Seni kata lagu’Enjut-enjut Semut”
slaid dan merujuk buku teks. - Guru bersoal jawab dengan murid
Lampiran 1
berkaitan maklumat yang terdapat dalam
Senikata
teks sama ada yang tersurat atau tersirat
Lagu Enjut-enjut Semut
- Murid menyatakan aktiviti pencemaran dan kesannya berdasarkan teks.
Langkah 2 ( 15 minit )
- Murid mengklafisikasi jenis pencemaran berdasarkan pengetahuan sedia ada. - Murid menyenaraikan jenis pencemaran dalam borang grafik yang diberi . - Murid menyenaraikan kata sifat/adjektif akibat /kesan pencemaran tersebut dalam
ICT Konstruktivisme Intrapersonal Verbal Linguistik Lampiran 2 Kata Adjektif dan contoh
borang grafik. - Guru menerangkan akibat/kesan pencemaran kepada alam dan generasi akan datang.
Lampiran 3 Borang Grafik
Langkah 3
Permainan ’Siapa Saya’
ICT
(15 minit )
- Guru meminta seorang murid melakonkan
Interpersonal
aksi.
Verbal Linguistik
- Murid yang lain meneka menggunakan kata adjektif yang sesuai.
Langkah 4
Membina ayat berdasarkan kata adjektif
Lembaran Kerja
( 10 minit )
- Murid diminta membina ayat
Rujukan URL :
mengandungi kata adjektif berdasarkan simulasi video dan teks.
Penutup
- Guru dan murid menyanyi semula lagu
Verbal Linguistik
( 5 minit )
’Enjut-enjut Semut’
PAK
- Guru menegaskan kepentingan menjaga alam sekitar.
Refleksi
:
LAMPIRAN 1
LAGU ‘ENJUT-ENJUT SEMUT’ Enjut-enjut semut, Siapa sakit naik atas, Enjut-enjut semut, Siapa sakit naik atas.
2X
Membuang sampah merata-rata, Baunya busuk tidak terkira, Sikap yang degil angkara manusia, Sukar ditegur sukar disapa. Hutan yang tebal sudah dimusnah, Manusia rakus gilakan tanah, Di atas sana dibina rumah, Kalaulah runtuh habislah punah. Hidupan air menjadi mangsa, Bahan beracun sering diguna, Siapa yang makan turut binasa, Bermacam penyakit akan dirasa. Risau di hati kalau fikirkan, Alam yang bersih penuh kotoran, Mengapa terus kita biarkan, Tindakan keras kita kenakan.
LAMPIRAN 2
JENIS PENCEMARAN
KESAN PENCEMARAN
KATA ADJEKTIF Contoh: pokok tumbang
LAMPIRAN 3 – Siapa Saya
Sila lakonkan watak di bawah hanya menggunakan aksi tanpa suara. a) Seekor harimau yang sedang berjalan dan mengaum
Sila lakonkan watak di bawah hanya menggunakan aksi tanpa suara. b) Seekor gajah yang berjalan-jalan mencari makanan.
Sila lakonkan watak di bawah hanya menggunakan aksi tanpa suara. c) Seekor ular yang sedang menyusur
LAMPIRAN 4 –
Bina lima ayat lengkap dengan menggunakan kata adjektif berdasarkan gambar di atas.
1.___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ 2.___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ 3.___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ 4.___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ 5.___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________
View more...
Comments