Constructii in mediul rural
July 28, 2019 | Author: Dumitrita Vataman | Category: N/A
Short Description
Curs 8...
Description
AD ĂPOSTURI PENTRU PĂSĂRI PĂSĂRI
Curs 8
AD ĂPOSTURI PENTRU CREŞTEREA CREŞTEREA ŞI
EXPLOA EXPLOAT TAREA PĂSĂRI PĂSĂRILOR LOR AD ĂPOSTURI PENTRU PĂSĂRI •produc ţia de ouă
•producţia de carne Intreţinerea păsărilor se realizează: - în în adăposturi de tip tradiţional
în condiţii cât mai apropiate de cele naturale naturale sau - în în adăposturi
de industrial, în care se realizează realizează factorii optimi de microclimat prin asigurarea ventilării şi iluminării artificiale
LEGISLATIE Directiva Consiliului 1999/74/CE din 19 iulie 1999 formulează standardele minime privind protecţia: •Găinilor ouătoare crescute în baterii (neîmbunătăţite şi îmbunătăţite) şi •Găinilor ouătoare crescute la sol pe aşternut permanent cu acces liber li ber în padoc (pe şi în sisteme ecologice).
Aceste reglementări se aplică oricărui producător de ouă, ouă, indiferent dacă ouăle sunt sau nu comercializate, folosind un cod de identificare al metodei de producţie. Regulamentul Consilului (CEE) nr. 1907/90 (cu amendamentele ulterioare) formulează standardele de comercializare a ouălelor. Cu respectarea anumitor condiţii, ouăle pot fi marcate astfel:
•numărul 3 pentru “Ouă provenite de la găini crescute în baterii”: la comercializarea ouălelor nu se face distincţie între bateriile îmbunătăţite şi cele convenţionale. •numărul 2 pentru “Ouă provenite de la găini crescute la sol”: sol ”: creştere la sol pe aşternut permanent fără acces în padocuri. •numărul 1 pentru “Ouă provenite de la găini crescute în sistem si stem extensiv”: creştere pe aşternut permanent, cu acces liber în padoc. •numărul 0 pentru găini ouăto are crescute în sisteme ecologice (ferme ecologice).
Creştere în spaţii închise
Tradiţional creştere în aer liber
Creştere în sistem ecologic
- extensiv
Creştere la sol cu acces liber în spaţii exterioare
Genetică
-
-
Creştere lentă
Creştere lentă
Vârsta minimă la sacrificare
-
-
81 zile
81 zile
12 25
13 27,5
12 25
10 21
-
-
20 40
16 30
1.600 m2
1.600 m2
4.800
4.800
Densitatea în spaţii interioare pe m2
Număr păsări Greutate în viu, kg Densitatea în adaposturi mobile pe m2
Număr păsări Greutate, kg Suprafaţa de producţie min. Efectivul maxim cap de pui pui Suprafaţă ext. pe cap Trape la 100 m2 Furaje
4 m2
1 m2
2 m2
4m
4m
4m
70% trebuie să fie
70% trebuie să fie
95 % ecologic (până în 2012)
cereale
cereale
100 % ecologic (din 2012)
(2,5 în adăposturi mobile)
Natural + 8 ore întuneric
Iluminat
Stinghii de odihnă
„Trad „T radiţiţion ional al
-
Da
libertate
totală” se poate dacă păsăr păsările ile sunt ţinu ţinute te în cond condiţiţiiii simila oate folo folosi si dacă similare re pentru pentru
Adaposturi traditionale pentru pasari (cont) • întreţiner ea păsărilor adulte în timpul iernii, respectiv producţiei sau reproducţiei în sezonul cald • sunt iluminate natural prin ferestre mari, dispuse de regulă pe faţada sudică şi sunt prevăzute cu uşiţe de acces spre padocuri sau ţarcuri înierbate. • echipamentul interior constă din: – hrănitori automate sau jgheaburi, – adăpători, – cuibare (pentru găini ouătoare), – podini de dormit din scânduri sau grătare din sârmă şi şipci (pentru galinacee),
– sursa de încălzire generală şi – eleveuze pentru încălzire locală (în cazul întreţinerii pe perioada de iarna a tineretului).
• aşternut permanent: rumeguş, nisip, coji de floarea soarelui, paie tocate sau talaj.
Constructie pentru gaini ouatoare - sistem traditional • Constructiile in sistem traditional se folosesc atât pentru – creşterea găinilor ouătoare şi a puilor de carne în fermele mici sau la micii producători, cât şi pentru – creşterea unor categorii de păsări care nu pot fi intreţinute în adăposturi de tip industrial, cum sunt: raţele, gâştele, fazanii.
• Soluţiile constructive: sunt cele simple, ieftine, realizate din materiale locale
1. acoperiş; 2. pereţi; 3. fundaţii; 4. cuibare; 5. podină de scânduri pentru odihnă; 6. hrănitoare; 7. uşiţă acces păsări de 40x40cm; 8. pardoseală din scândură; 9. spaţiu liber; 10. pardoseală din beton armat; 11. aşternut permanent
Tipuri de adaposturi pentru pasari acoperis
cuibar Structura rez. lemn
Protectie impotriva rozatoarelor Protectie impotriva furnicilor Hranitori (jgheaburi)
adapatoare
Adaposturi avicole industriale (pentru creşterea grupurilor de păsări)
- cu întreţinere la pardoseală Acest sistem de întreţinere presupune creşterea liberă a păsărilor pe pardoseala organizată cu aşternut permanent sau cu grătare. - cu întreţinerea în baterii ( îmbunătăţite) In acest sistem de întreţinere se realizeaza o densitate maximă a pasarilor, acestea fiind crescute în cuşti grupate sub formă de baterii. Operaţiile de întreţinere sunt mecanizate complet.
Soluţia se aplică la întreţinerea găinilor ouătoare, a puicuţelor de înlocuire, a găinilor de reproducţie şi a puilor pentru carne.
Adăposturi avicole industriale, cu întreţinere la pardoseală Intreţinerea pe aşternut permanent - necesită un strat iniţial, de 10 ... 20 cm grosime, din coji de floarea soarelui. coceni, rumeguş, etc., Pardoseala se execută cu pante de minimum 0,5% spre guri de scurgere, pentru eliminarea apei de spălare după evacuarea mecanică (cu buldozerul) sau manuală a aşternutului, la schimbarea seriei. Intreţinerea pe grătare - presupune stabulaţia păsărilor pe grătare din şipci de lemn, materiale plastice sau plasă de sârmă, ridicate faţă de nivelul pardoselii la 30... 40 cm. Dejecţiile care cad sub acestea, prin interspaţiile grătarelor, sunt evacuate cu transportoare cu racleti.
În mod obişnuit, în halele pentru găini ouătoare se combină cele două soluţii, folosind grătare pe o parte din suprafaţa pardoselii, iar în rest, aşternut permanent. Densitatea obţinută în cazul intreţinerii la pardoseală depinde de categoria şi vârsta păsărilor .
Hala gaini ouatoare, cu intretinere la pardoseala 2
1. Zona de odihna, prevazuta cu gratare 2. Zona de odihna, cu asternut permanent 3. Cuibare 4. Adăpătoare 5. Hrănitoare 6. Structura de rezistenţă - stâlpi 4
5
6
6
construcţie avicolă cu sistem de
întreţinere la pardoseală
- cuibare, - hrănitori amplasate în zona de aşternut permanent, - adăpători poziţionate pe podina cu grătare şi - instalaţii electrice pentru iluminare artificială. - cameră tampon care va cuprinde - zona de filtru sanitar, - zona de depozitare a ouălor, sau a
echipamentelor de întreţinere – curățare, depozitarea sau prepararea furajelor.
Hala pasari, cu intretinere la pardoseala Echipamentul cu care se prevăd aceste categorii de hale depinde de destinaţia construcţiei (găini ouătoare sau pui de carne) şi se referă la asigurarea: furajării, adăpării, evacuării dejecţiilor, colectării ouălor etc. Furajarea se face automat cu
ajutorul unor distribuitoare cu lanţ, care transportă furajele concentrate din buncărele de la capatul halei până la hrănitoarele amplasate deasupra pardoselii, la înălţimea stabilită, în functie de varsta pasarilor (dimensionate a.i. sa asigure frontul minim de furajare).
Adăparea se face cu adapători de tip clopot, liniare sau cu
picurător, care permit un
consum de apă la discreţie, fără a uda aşternutul. se realizează în cuibare (cutii cu dimensiunile coordonate cu rasa păsărilor), realizate din lemn, înlocuitori din lemn (P.F.L.) sau metal, deschise spre compartimentele de păsări si prevăzute cu uşiţe de colectare a oualor spre spaţiile de circulatie ale ingrijitorilor.
Colectarea ouălor
Organizarea spaţiului în interiorul halelor se face prin împărţirea clădirii în compartimente de mărime corespunzătoare unor fluxuri tehnologice de populare. Pentru supravegherea şi colectarea ouălor se prevăd alei de circulaţie.
Lăţimea construcţiei rezultă din suprafaţa utilă specifică, necesară coordonată cu frontul de furajare şi cu
Hala de gaini ouatoare cu intretinere la pardoseala
1 – paturi cu gratare 2 – asternut permanent 1
5
4
9
2
7
8
3 – alee de circulatie 4 – cuibare 5 – transportoare pentru furaje
3
6 – adapatoare 7 – camera tampon 8 – buncar alimente 9 – compartimentare transversala
întreţinere la pardoseală fără podină cu grătare şi cuibare amplasate paralel cu pereţii transversali
întreţinere la pardoseală cu aşternut permanent şi grătare 1. adăpătoare; 2. hră nitoare; 3. cuibare; 4. dozator; 5. siloz; 6. grătare; 7. baie de nisip; 8. cameră depozitare ouă ; 9. cameră tehnică
întreţinere la pardoseală având cuibarele amplasate
Furajarea se face automat prin intermediul unor instalaţii diverse
care sunt dimensionate astfel încât să asigure frontul minim de furajare
•Hr ănitori - liniare care asigură un front de furajare de cel puţin 10cm/pasăre, - circulare care asigură cel puţin 4 cm/pasăre •Distribuitoare cu lanţ, care transportă furajele concentrate din buncărele de la capătul halei până la hrănitoarele amplasate deasupra pardoselii, la înălţimea stabilită, în funcţie de vârsta păsărilor. •Spirală montată în conductă; •Distribuitor cu zale speciale; hrana este descărcată din buncăre (din tablă galvanizată) cu ajutorul unor jgheaburi tot din tablă din oţel galvanizat, sprijinite pe suporţi telescopici pentru a ajunge la înălţimea stabilită în funcţie de talia păsărilor; •Instalaţia de pompare a nutreţurilor pentru hrănirea forţată a păsărilor.
Adăparea se face cu adăpători care permit un consum de apă la discreţie, fără a uda aşternutul: - de tip clopot, automate; acestea se pot suspenda de tavan cu lanţuri sau
cabluri şi permit reglarea înălţimii lor în funcţie de talia păsărilor (un adăpător de tip clopot la un grup de 75 - 90 găini) - liniare, de tip jgheab, suspendate sau rezemate pe pardoseală cu nivel constant; lungimea şi numărul adăpătorilor se stabilesc în funcţie de numărul de păsări şi de asigurarea frontului de adăpare (2 - 2,5 cm/pasăre) - picurător (o cupă la 10 – 12 găini)
Adăparea păsărilor se face cu apă potabilă care trebuie să satisfacă consumul de apă în funcţie de numărul păsărilor şi de consumul specific: • găini – 0,50 l/cap,zi; • raţe, gâşte – 0,75 ÷1,50 l/cap,zi; • curci – 1,50 ÷ 2,50 l/cap,zi. Se recomandă montarea adăpătorilor pe podina din grătare (din mase plastice sau şipci de lemn) peste nivelul pardoselii pentru a se evita udarea aşternutului permanent.
• Alimentatoare cu apa si furaje • Se regleaza inaltimea astfel incat sa se asigure accesul pasarilor la hrana si apa
Cuibare
• Colectarea ouălor se realizează în cuibare individuale sau colective (cutii cu dimensiunile coordonate cu rasa păsărilor), realizate din lemn, înlocuitori din lemn (P.F.L.), aluminiu, sau tablă galvanizată, deschise spre compartimentele de păsări şi prevăzute cu uşiţe de colectare a ouălor spre spaţiile de circulaţie ale îngrijitorilor . •
Cuibarele trebuie
să fie încăpătoare, comode, accesibile păsărilor .
•
Numărul de cuibare se stabileşte în funcţie de categoria păsărilor . În aceste adăposturi trebuie să existe cel puţin un cuibar individual la 7 găini, iar în cazul cuibarelor colective trebuie asigurat cel puţin 1m2 de cuibar la maximum 120 de găini.
Creştere la sol cu acces liber la padoc – amenajare exploataţie Standardele minime pentru protecţia găinilor ouătoare: Densitatea: maxim 9 găini ouătoare/mp Hrănitorile : • hrănitori liniare - minim 10 cm/pasăre • hrănitori circulare - minim 4 cm/pasăre Adăpătorile: • adăpătorile liniare cu nivel constant - minim 2,5 cm/pasăre • adăpătorile circulare trebuie să asigure minim 1cm/pasăre • adăpătorile prin picurare cu pahar colector sau fără (tip picurător)- o adăpătoare la max. 10 găini Cuibarele: • să se asigure maxim 7 găini la un cuibar • la cuibare de grup - maxim 120 de găini/mp de cuibare
Stinghiile de odihnă: • trebuie să asigure un spaţiu minim de 15 cm pe cap • distanţa dintre stinghii să fie de max. 30 cm • distanţa dintre perete şi stinghiile de odihnă trebuie să fie minim 20 cm; stinghiile de odihnă nu se vor monta deasupra aşternutului permanent Aşternutul: trebuie asigurat minim 250 cmp pe găină ouătoa
A1…3 – adăposturi P1…6 – padocuri
Dispunerea camerelor tampon (de serviciu)
Zona de odihnă şi de amplasare a stinghiilor de odihnă, a echipamentelor de
hrănire şi adăpare
Camere tampon (de serviciu)
- sunt amplasate în capătul
decontaminat de lângă fronton: • Zona de intrare • Camera de control şi pentru boiler
• Camera de ambalare a ouălor (pentru exploataţiile mici, camera de control al echipamentelor poate fi
înglobată în camera de sortare şi împachetare a ouălor) • Camera de depozitare a ouălor
Adaposturi – creştere la sol
Un singur rând de cuibare
Două rânduri de cuibare
Adăposturi avicole cu întreţinerea în baterii Soluţia se aplică la întreţinerea găinilor ouătoare, a puicuţelor de înlocuire, a găinilor de reproducţie şi a puilor pentru carne. • densitate maximă a pasarilor • cuşti grupate sub formă de baterii • mecanizarea completă a operaţiilor de întreţinere
Bateriile îmbunătăţite trebuie să îndeplinească următoarele cerinţe:
• S ă asigure cel puţin 750 cm² de spaţiu în cuşcă pe cap de găină ouătoare, din care 600 cm² suprafaţă utilizabilă şi cel puţin 45 cm înălţime în cuşcă; • S uprafaţa totală în cuşcă trebuie să fie de minim 2.000 cm²; • S ă asigure cel puţin 12 cm front de furajare pe cap de găină ouătoare; • S ă existe cel puţin două adăpători prin picurare sau două adăpători cu pahar colector în fiecare cuşcă; • Înclinaţia pardoselii nu trebuie să depăşească 14%;
• Să fie dotate cu stinghii de odihnă, min. 15 cm de stinghie per pasăre; • Să fie dotate cu un cuibar şi o zonă cu aşternut, iar înălţimea cuştii deasupra cuibarului şi a zonei cu aşternut trebuie să fie de minim 20 cm;
• Să existe o alee cu lăţimea minimă de 90cm între liniile de baterii; • Distanţa dintre pardoseală şi baza unui nivel al bateriei trebuie să fie de cel puţin 35 cm; • Să fie prevăzute cu dispozitive de scurtare a ghearelor.
Hala pentru intretinerea pasarilor in baterii
Hala avicola cu sistem de intretinere in baterii 1. baterie dubla 2. baterie simpla 3. alee de serviciu 4. alimentare hrana 5. plasa din sarma 6. placa de sticla
a. sectiune transversala
7. canal colector dejectii 8. camera tampon (spaţiul de serviciu)
b. plan Camera tampon este
poziţionată lângă frontonul halei de găini ouătoare: • Zona de acces • Camera de control şi pentru boiler • Camera de ambalare • Camera de depozitare a
Soluţiile constructive şi tehnologice utilizate pentru creşterea şi întreţinerea păsărilor în baterii: • •
scheletul pentru susţinerea cuştilor bateriilor se realizează din oţel profilat;
cuştile bateriilor sunt confecţionate din grilaje de sârmă galvanizată sau zincată la cald, cu diametrul de 2,0 ... 3,5 mm;
•
dejecţiile sunt evacuate prin căderea lor prin plasa de sârmă, ce constituie pardoseala cuştii, pe o placă de sticlă de 4 ... 5 mm grosime (tavanul cuştii inferioare), de unde sunt transportate cu racleţi sau cu benzi rulante de pânză cauciucată până la capătul halei; de aici sunt preluate de transportoare elicoidale sau cu racleţi ficşi şi transportate în exteriorul halei;
•
păsările se hrănesc în jgheaburi exterioare bateriilor, alimentate de un transportor;
•
în cazul halelor pentru găini ouătoare, ouăle se colectează prin înclinarea grătarelor de pardoseală cu pante de 12,5.. 14,3%, spre jgheaburi speciale, amplasate exterior cuştilor, spre aleile de circulaţie.
Modalităţi de aranjare a cuştilor pentru obţinerea bateriilor a. baterii cu un nivel; b. baterii piramidale; c. baterii etajate; d. detalii de realizare a cuştilor pentru creşterea
păsărilor 1. adăpătoare; 2. hr ănitoare; 3. jgheab pentru colectarea ouălor ; 4. cuşcă; 5.benzi transportoare pentru preluarea
dejecţiilor
Raft cu patru sertare pentru cresterea puilor de la o zi si pana la doua - trei luni. - un suport pe care sunt montate 4 sertare, fiecare dintre ele fiind prevazut cu tava pentru dejectii si jgheab pentru furaje, nisip si apa. - Fiecare sertar are dimensiunile 30x50x200 cm. La partea de jos este o plas ă cu ochiuri de 12x12 mm din s ârma plastifiata pentru scurgerea dejecţ iilor.
12,00
1. baterii verticale
2. pardoseala 3. baterii semipiramidale 4. canal evacuare dejectii
Adapost pentru cresterea pasarilor - baterii verticale
• Colectarea ouălor se face automat, de două ori pe zi.
• Ouăle sunt transportate spre zona de impachetare -depozitare.
Temperatura si efectele ei asupra productiei de ou ă Temperatura
Efecte
(ºC) 11-26
producţie buna
26-28
se reduce pofta de mâncare
28-32
- pofta de mancare redusa, - creste consumul de apa, - ouale sunt mai mici si au coaja mai subtire
32-35
scăderi î n greutate ale păsărilor
35-40
trebuie luate măsuri pentru
Influenţ a luminii asupra produc ţ iei Productia de oua este stimulata de lumina naturala. Astfel, cu cat ziua este mai lunga, productia creste. In timpul noptii poate fi introdusa o lumina artificiala timp de doua, trei ore ceea ce poate duce la cresterea produc ţ iei de ouă cu 20 - 30 de procente. Ore de lumin ă
scăderea temperaturii > 40
pot apare cazuri de
mortalitate datorită căldurii prea mari Varsta in saptamani
Iluminatul constituie un aspect deosebit de important, deoarece puii sunt sensibili
la intensitatea şi durata fluxului luminos. În cazul puilor, lumina reprezintă un stimul fiziologic care influenţează comportamentul social şi funcţionarea sistemului vegetativ.
- Se utilizează lumina verde sau o
combinaţie dintre lumina verde şi cea albastră întrucât: •Favorizează conversia furajului în carne; •Creşte uniformitatea efectivelor; •Reduce stresul; •Scade consumul de energie electrică; •Diminuează mortalitatea.
Păsările sunt foarte sensibile la condiţiile de microclimat, având o rezistenţă biologică redusa; reglarea factorilor de mediu se face prin ventilarea artificială şi prin încălzirea halelor. Productivitatea este mult influenţată de regimul de iluminare, atât la producţia de ouă, cât şi la creşterea în greutate a puilor de carne, regim controlat în cazul iluminarii artificiale. Ca o prima concluzie apar ca avantajoase cladirile fara deschideri de ventilare şi iluminare naturală, numite hale blindate.
concluzii
Sistemele intensive de creştere presupun stabulaţia permanentă a păsărilor, fără ieşire la padocuri. Tehnologia adoptată determină încărcări relativ mici (mai ales la întreţinerea la pardoseală), volume de furaje şi dejecţii care trebuie transportate, proces tehnologic uscat la nivelul pardoselii.
Cerintele impuse sistemului constructiv, mai ales structurii de rezistenţă, de condiţiile tehnologice, sunt diferite la cele două sisteme de intreţinere : -la creşterea pe
pardoseala, tehnologia se adapteaza destul de uşor la orice sistem constructiv, pe când
1. Accesul in cladire 2. depozitare oua (pe termen scurt) 3. verificare oua 4. cantarire, curatare
5. Sortare, împachetare 6. depozitare oua (pe termen lung) 7. Iesire oua pentru transport
Ouale sunt curatate si spalate
Pentru mentinerea prospetimii si a calitatii, ouăle sunt depozitate si pastrate pana la 4 zile î ntr-o camera rece la temperaturi de 11 °C - 12°C.
• Ouale sunt cantarite electronic, si separate dupa marime
Adaposturi pentru intretinerea pasarilor
View more...
Comments