Coach

December 11, 2016 | Author: Chaz Fletcher | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Coach...

Description

Mit tanultál? Kinek less ez még jó? Miért vagy hálás? Ki hálás neked? Ez most az amit coacholtatni szeretnél, vagy csak megosztod? Ez a történet megerősít, vagy gyengít? Hogyan tudod ezt visszafordítani és jobb eredményt elérni legközelebb? Ez egy probléma, vagy a megoldás? Mi áll az utadban? Mi állít meg? Ez mit jelent neked? Ez a tsztory vagy az igazság? Hogyan tudod kideríteni? Önmagáért szeretnéd, vagy azért hogy valamit elkerülj? Ez elveszi vagy hozzáad az energiádhoz? Mi hozná most a legnagyobb különbséget? Ez erősség vagy gyengeség? Ennek a problémának mi a nyeresége? Ki másnak rossz ez? Mit mond a megérzésed? Oldottál meg már hasonló problémát? Milyen szabályaid vannak, amik az utadban állnak? Mióta gondolkozol ezen? Tapasztaltál már ilyet? Ha a hited megváltozna, akkor mi lenne lehetséges? Ez egy döntés, vagy egy álom? Ez a cél melyik alap értékrendednek felel meg? Ez a választás előre fog vinni? Mi az első lépés, amit meg kell tenned, hogy elérd a célod? Mi a legrosszabb, ami történhet és tudod-e kezelni? Mi állít meg abban, hogy cselekedj? Mit kell feladnod, hogy elérd a célod? Hogyan változna az életed, ha most rögtön megváltoztatnád? Ha ezt nem változtatod, hosszú távon mibe fog kerülni? Hogy javítanál a problémán, hogy sose jöjjön vissza? Félelemből, vagy hitből cselekszel? Ha nem félnél, mit tennél? Valaki kedvéért teszed vagy magadért? Mi töltene fel erővel ebben a beszélgetésben? Mi a lelki ár szemben a pénzbeni árral? Milyen lépés hozna igazán nagy változást most? Hogy tudnád leírni a különbséget az igény és az értékek közt? ha eléred a célod, az hosszútávú vagy átmeneti teljességérzést hozna? Mit tanultál ebből, hogy többet ne forduljon elő? Mi vagy hajlandó megtenni, hogy javíts ezen a helyzeten? Keményebben kell dolgoznod, vagy delegálhatsz?

Hogy tudod ezt úgy használni, hogy előnyödre váljék? Eldöntötted, hogy lépsz, vagy csak reménykedsz hogy megteszed? Merges vagy, vagy megbántott? Ki tud neked segíteni? A környezeted támogat a változásodban? Mire van szükséged, hogy sikerüljön ez a dolog? Milyen tervre van szükséged, hogy elérd az új célod? Kivé kell válnod, hogy sikeres légy? Mi a te felelősséged most? A vagy-vagy helyett tudod e az is-t használni? A szívedből vagy a fejedből közelíted meg ezt a kérdést? Ez most egy feltételezés, vagy leellenőrizted, hogy biztos legyél benne: Ez a legjobb eredmény, vagy van jobb? Van részletes stratégiád, hogy odajuss? Hogyan változtatnád meg az életed ezzel az új tudással? Miért számít? Kivé kell válnod, hogy elérd? Mit tanultál a folyamatban?

Vision/Célok: Mi megy jól? (kezdéshez) Mi a legnagyobb kihívás most? Honnan fogod tudni, hogy sikeresek voltunk? Mit kell tisztába tenned? Mit kell befejezned az elkövetkező 12 hónapban? Mi hiányzik? Hogy néz ki a siker? Te mit szeretnél igazán? Mi a legfontosabb neked? Mennyire fontos ez? Boldog vagy? Mit alkotnál? Mire van igazán szükséged? Rád kik voltak hatással? Te kikre voltál, vagy hatással? Te ki vagy igazás? Ki leszel, ha teljesül a célod? Ha ez a dolog nem lenne, mi mindent tennél meg? Ha ezt más tenné veled, hogyan éreznéd magad, mit tennél? Mit szeretnél örökül hagyni? Milyen sportot választanál? Mi lenne az ideális megoldás? Ki szeretnél lenni ebben a helyzetben? Mit szeretnél és miért? Miért születtél ide? Ha bármi lehetséges lenne, hogy szeretnéd, hogy az életed kinézzen 2 év múlva? Ha csak 1 dolgon változtathatnál, mi lenne az? Mire szeretnél ma fókuszálni? Mi fontos neked most? Meg tudnád a célod részletesebben fogalmazni? Tudod mérni ezt a célt? Le tudod bontani a célod? Hogyan tudnád pozitívan megfogalmazni a célod? Mi az ideális jövőd? Milyen új képességet tanulnál, hogy fejlődj? Min dolgozzunk, ami a legnagyobb változást hozná? Mi történjen a találkozó végére?

Realitás: Most mi működik jól? Mi nem ……? Mit tettél eddig, hogy javíts a dolgokon? Ez a cél hogy befolyásolná a környezeted? Milyen kifogást használsz arra, hogy ne érd el a célod? Milyen életterületeket befolyásol a célod? Mi a legnagyobb akadály?

Mitől fész? Miért lelkesedsz? Mit tennél meg azért, hogy a célod megvalósuljon? Ez szükségből, vagy akaratból mondod? Miben akadályozod magad? Opciók: Szerinted mit kéne először tenned? Most mi lenne a legnagyobb segítségedre? Mi van még? Ki tudna neked ebben segíteni? Mit tudnál jobban csinálni? Mi következik? Mit veszítesz, ha semmi nem történik? Ha a pénz nem számítana, mit tennél? Ha az idő………..? Mit tennél, ha nem kéne számot adnod senkinek? Mit tenne az x-y szakértő? Ha egy dolgot tehetnél a héten, mi lenne az? Mit tudsz te mindenkinél jobban a te szervezetedban? Mit kéne olvasnod, hogy elérd a célod? Mit mondana a főnököd, ha ezzel a problémávan mennél hozzá? Mit mondanál másnak ebben a szituációban? Mit tennél, ha semmi nem tartan vissza, nem létezne a probléma? Way forward: Mit fogsz tenni a köv. 24 órában? Mennyire vagy elszánt, hogy elérd a célod? 1-10 ig mennyire vagy motivált, hogy elérd a célod? Mit kéne tenni, hogy 6 ról 9 legyen? Kivel kéne beszélned erről a célról? Mit mond a megérzésed? Hogy fogod ünnepelni, hogy elérted a célod? Bármi is az első lépés, eszedbe jut bármi, ami megállíthatna? Bármi eszedbe jut a kezdet előtt, ami szempont lehet? Tisztázó: Honnan tudod? Mi más fontos még? Ahogy haldsz a célod felé, kivé kezdesz válni? Mit jelent ez meg az neked? Ha igent mondasz a rosszra, kinek mondasz nemet? Mi az előnye és a hátránya ennek a szitunak? Magadra vagy a másikra vagy merges? Mi a változás kozkázata, vagy a nem változásé? Ezt szeretnéd vagy kell tenni? Mit jelent ez a mozdulat?

Mit nem vettél figyelembe? Mi lehet kevésbé/inkább fontos, mint gondolod? Mi van akkor, ha ez nem igaz? Értékek: Mikor volt az a pillanat az életedben, mikor leginkább élőnek érezted magad? Ami leginkább te voltál? Ha átírhatnád a személyiségedet és csak 3 dolgot tarthatnál meg ami fontos neked, mik lennének azok? Min lepődnének meg az emberek, ha megtudnák rólad? Mit mondanak a barátaid rólad? Ki inspirál a környezetedben? Pillanat/Tapasztalat: Hogy szeretnéd érezni magad? Mikor vagy a leg: boldogabb? Hatékony? Nyugodt? Mikor vesztegeted a legtöbb időt? Mire vesztegeted a legtöbb energiát? Mi ad energiát? Mit érzékelsz most? Ez a gondola miben segít? Mi választ el a töbiektől? Mi az a gomb, amit az az illető megnyom? Mikor éreztél feltétel nélküli szeretet más iránt? Magad iránt? Fizikai energia: Alszol eleget? Szerinted a táplálkozásod egászséges, vagy nem annyira? Amikor úgy döntesz, hogy eszel, mit vessel figyelembe? Mikor voltál fizikailag a topon életedben? Akkor mi volt más? Lelki/mentális energia: Mi/Ki vesz ki belőled? Mire fordítod a legtöbb lelki energiádat? Mi tölt fel? Ha a lelki energiád lenne a legfontosabb, hogy élnél másképp? Mire gongolsz sokat? Tudsz fókuszálni kellően? A gondolkodásod a dolgokat jobban vagy kevésbé stresszesnek csinálja? Vannak szünetek a napodban? Mi tölt fel mentálisan? Karrier: A mostani munkádban mit szeretsz a legjobban? Legkevésbé? Milyen pozícióban lennél legszívesebben életed végéig? Mitől lepődne meg a főnököd/kollégáid, ha mit tudna meg rólad? Egy 10-es skálán mennyire vagy te magad a munkahelyeden?

Listening/fókusz: Tényleg hiszel ebben? Tényleg???? Milyen tanácsot adnál magadnak? Mi van, ha az ellentéte az igaz? Ez a helyzet mit mond rólad? Vegyünk pár mély lélegzetet és utána folytassuk Mi számodra most a helyes? Action: Mit tudsz tenni, hogy rosszabb legyen ez a probléma? Eddig szerinted miért nem tudtál megbírkózni vele? Minden erőforrást használtál? Mit tennél, ha tudnád, hogy nem tudsz hibázni? Mire akarsz a mostból emlékezni? Ki dönti el? Kié a felelősség? Limiting beliefs: Mi még? Mi a feltételezésed? Honnan jönnek ezek a korlátok? Mi lehet a pozitív szándéka a másiknak? Nem tudom: Ha tudnád mit mondanál?

Félelmek: Mi a legrosszabb ami történhet? Mit mondanak a hátad mögött? Mit mondanál, ha nem félnél? Tudsz élni a legrosszabbal? Hogyan lehetne legjobban legyőzni a félelmet? Strength: Mit csinálsz jól? Mi jó történt veled pár napja? Mit tenne a hősöd ebben a szituban? Voltál már ilyen szituban? Mit csináltál másképp?

A coaching során a következő kérdéseket érdemes feltenni az ügyfélnek magáról: 1. 2. 3.

A munkámon kívül van más érdeklődési köröm? Kik becsülnek engem? hogyan szeretném folytatni a továbbiakban? Az egyéni fejlődés kérdései:

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11.

Mikor éreztem az életemben, hogy fejlődtem? Mi az, amit én magam fejlesztettem és mi az, ami magától fejlődött? Milyen szakaszokat fedezek fel az életemben? Milyen nevet adnék az egyes szakaszoknak? Milyen fontos döntéseket hoztam az életemben? Mely döntéseket hozták mások? Ki döntött ezekben az esetekben? Mivel vagyok elégedett az életemben? Mivel vagyok elégedetlen? Mit szeretnék még megélni? Ha holnap meg kellene halnom, mit akarnék még megtennék? Mit nem? Mi okoz örömöt? Milyen emberekkel akarok együtt lenni? Értékekre vonatkozó kérdések:

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

Mi fontos számomra az életben? Véleményem szerint milyen értékek szerint élek? Hogyan látják mindezt olyan emberek, akik jól ismernek? Értelmesnek tartom, amit csinálok? Mit akarok, mit teszek? Amit teszek, az szükségszerű? Csak magamért teszek valamit vagy másokért? Belső ellenőrzés Mi a tettem következménye? Mit veszítek el azzal, hogy megteszem ezt? Mi mindent kell még megtegyek ezután? Megéri ez nekem? Mit nyerhetek ezzel a tettemmel? Mi az ár amelyet fizetnem kell ezért, és hajlandó vagyok megfizetni? Mi a jó a jelenlegi állapotban? Mit tudok azért tenni, hogy ezt fenntartsam? Nem következetes válasz: Igen, de…

Külső ellenőrzés Milyen lesz a helyzet, ha megteszem ezt? Hogyan érinti ez a számomra fontos embereket? Ellene szól ez valamilyen értéküknek? Ez jelent számomra valamit? Hogyan fognak reagálni? Az utazás Merre tartok? (mi a vágyott kimenetel) Mi tart mozgásban? (az értékrend) Hogyan jutok oda? (stratégia) Mi van, ha valami mellé megy? (kockázatkezelés) Kimenetel két aspektusa: - Cél (adott helyzetben célom van) - Cél orientáció (életben mindig vmilyen előre elhatározott kimenetel irányába mozgok) A problémáról való gondolkodás nehezíti a megoldást Jó probléma kérdések: - Mivel járult hozzá a másik a helyzet megoldásához? - Mi az, amit én tudtam tenni a helyzetben? - A kettő együtt milyen eredményt hozott? Megoldáskérdések 4. Mit akarsz? 5. Honnan fogod tudni, hogy elérted? (Visszajelzés, hogy jó úton vagy + Bizonyíték) 6. Részletek: Kivel, mikor, hogyan? 7. Mire van szükséged? (Erőforrások: emberek, dolgok, jó példák, személyes adottságok és készségek, pénz) 8. El tudsz indulni ebbe az irányba, tudod vinni az utat és fenn tudod tartani a célállapotot? (Kontroll) 9. Mik a döntésed következményei? (Ellenőrzés: Mennyi időbe és erőfeszítésbe telik, Kit és hogyan érint még? Mit kell feladj ennek érdekében?Mit akarnál megtartani? Mi változik esetleg még?) 10. Tudsz azonosulni ezzel a céllal? (Identitás) 11. Összeegyeztethető ez a cél a többi céloddal? 12. Mi a következő lépés? (Akció terv)

PAW folyamat (Possibility, Ability, Worthiness) Lehetséges, hogy megvalósuljon a célod Képes vagy megvalósítani a célodat Megérdemled a célod elérését

Mi tart vissza? nincs meg minden erőforrásod (ember, eszköz) az erőforrások adottak, de nem tudod, hogy mit kell tegyél tudod, hogy mit kéne tegyél, de nem hiszed, hogy képes vagy rá képes vagy rá, de nem hiszed, hogy érdemes erőfeszítést tegyél értelmes a cél, de mégsem illik hozzád/nem neked való Neurologikus szintek (Dilts – Bateson alapján) 12. Környezet (hol és mikor) 13. Viselkedés (mit – gondolatok és tettek) 14. Képesség (hogyan – következetesen, automatikusan működtetett szokások - gondolkodási stratégia és fizikai készségek) 15. Hiedelmek és értékek (miért – értelem, ok, elvek) 16. Identitás (ki) 17. Ami ezen túl van – a kapcsolódás (etika, vallás, helyem a világban) Gyakorlat1: Nehézséget jelentő helyzet Lépj hátra! 8. Hol fordul ez elő leggyakrabban? Kivel kapcsolatban? Milyen helyzetben? 9. Mit csinálsz ilyenkor? Hogyan illeszkedik ez a környezethez? 10. Milyen készségeid vannak a megoldáshoz? Milyenek a kapcsolatteremtési és kommunikációs készséged? Mennyire vagy kreatív? Milyen egyéb hasznos tehetséged van? 11. Mi fontos számodra? Mi az értéke annak, amit csinálsz? Mik a vezérelveid? 12. Milyen embernek látod magad? Mi a célod az életeddel? Lépj előre! Gyakorlat2: Meta tükör Gondolj egy kapcsolatra Melyik szinten látsz problémát? Környezet? Az amit csinálsz? A nehézségi foka? Ütközik az értékrendeddel? Identitásodat veszélyezteti? Lépj a 2. pozícióba Lépj a 3. pozícióba Lépj ki és nézz rá az 1-3 helyzetére Tanulási fázisok Nem tudatos tudatlanság Tudatosult tudatlanság Tudatos tudás Nem tudatos tudás Mester fokozat (flow) Új készség elsajátításában 2 veszély-zóna van: Anxiety zone – aggályok, hogy nem tudsz továbblépni Drone zone – unalmas, nem jelent elég kihívást

Egyszerű tanulás: Probléma – döntés a megoldásról – tettek – visszajelzés (egyszerű loop) Generatív tanulás: Probléma – hiedelmek, távolabbi jövő vizsgálata – döntés a megoldásról – tettek – visszajelzés (dupla loop) Mik az elképzeléseim a helyzettel kapcsolatban? Hogyan lehetne a helyzetet még megközelíteni? Mennyiben járultak hozzá az elképzeléseim a helyzet kialakulásához? Hogy fordulhatott elő, hogy a helyzet állandósult 1. A cél megfogalmazása pozitív legyen. Itt nem elsősorban arra gondolok, hogy lelkesedés legyen mögötte – bár ez sem árt. Hanem arra, hogy azt írja le, azt definiálja a cél, amit az ügyfél el akar érni. Kerülendő: Nem akarok többé ezzel a konfliktussal foglalkozni Helyette: Kiegyensúlyozott, békés munkalégkört akarok 2. A cél részletesen leírt (NLP ajánlás: VAKOG-ott) Azaz a cél megfogalmazásakor körüljárjuk, hogy milyenek a célállapot körülményei. Mit lát a célját elérve az ügyfél, mit hall (belső hangja hogyan reagálja le a sikert, mit mondanak a környezetében, hogyan gratulálnak neki, stb.) és mit tesz, amikor elérte a célját (hogyan ünnepli, élvezi, éli meg a célállapotot) 3. A cél összefüggésbe ágyazott Azaz, a világbéke megvalósítását is elsősorban a saját élet összefüggéseibe vetítve érdemes célként kitűzni. Kerülendő: Sikeres akarok lenni Helyette: A magánéletemben rendben teszem a kapcsolatom a párommal. Másik cél (más folyamat, másik ülés): Értelmes munkafeladatokat vállalok be 4. A cél realisztikus olyan formán, hogy az ügyfél által tevőlegesen megvalósítható (kezdeményezni tud és fenn tudja tartani a cél állapotot) Azaz a cél elérésében kezdetektől aktív feladatot vállal az ügyfél. Ilyen szempontból a lottónyeremény nem számít jól fogalmazott coaching célnak, ill. leginkább is csak a szelvény vásárlás feladatának végrehajtásáig. Fontos, hogy a cél ne legyen túl kicsi, túl realisztikus. De ne legyen megalomán sem, mert akkor már a kezdeményezés lemondással kezdődik. Kerülendő: A dolgok úgy alakulnak, hogy… Helyette: Én ezt és ezt teszem… 5. A cél ésszerű A cél elérhető, végrehajtható és értelmes. Azaz nem túl elvont, absztraktan fogalmazott. Nem valaki másnak az elképzeléseit tükrözi, hanem az ügyfél jól felfogott érdekében és szándékait tükrözve kerül kialakításra. 6. A cél vonzó, motiváló az ügyfél számára A cél érdekes és izgalmas, fontosnak tűnik, hogy az ügyfél elérje. Tétje van. Saját maga számára, az élete további alakulása szempontjából jelentős a cél. Érdemes

rajta dolgozni. Nem túl kicsi, nem túl könnyen elérhető, nem rutinfeladat. Azonban nem is akkora falat, hogy rögtön a személyes tehetetlenség érzete csapja meg az ügyfelet, ha rá gondol. Pont akkora kezdeményezés, ami időben és erőfeszítések tekintetében is belátható keretek között megvalósítható. 7. A cél mérhető és a cél felé haladás nyomon követhető Azaz a célállapot és a kiindulási állapot között jelentős különbség van, ami akár számszerűsíthető, akár érzelmek, kapcsolatok minőségváltozásával leírható. A környezet visszajelzi, az ügyfél számára is nyilvánvaló, érzékelhető és megfogalmazható különbségek jellemzik a két állapotot, valamint a köztes célként megállapított mérföldköveket Mit fogadhatunk el coaching célként A coaching szerződés alapú működtetése azt jelenti, hogy az ügyfél pontosan kinyilvánítja, hogy mit akar elérni, a coach felajánlja az ehhez kapcsolódó eszközeit, és az együttműködés kereteinek tisztázása után elindul a munka. A cél részletei A cél elsőszámú szűrése nyelvi szinten valósul meg. A coach kérdez .és tisztázza, hogy mik az ügyfél elvárásai. Mi van az ügyfél/coachee céljának hátterében? - Belülről vagy külső körülmények hatására lép? - Belső indíttatásból vagy kényszerből gondolkodik változtatáson? - Spontán módon vagy tervezetten akar lépni - érzésből vagy ésszel nevezi meg céljait - Szabad akarata alapján vagy valamilyen felvállalt felelősség tudatában lép? - Pro-aktívan vagy reaktívan nyilvánul meg - Cél a cél kedvéért a munka öröméért vagy van valamilyen végkifejlet, ami felé törekszik. Kiért tenné, amit tesz? - Önmagáért vagy másokért? Nagyobb egészért vagy valamilyen ügyért? Elkötelezettség a cél érdekében A coaching folyamatához is, és bármely cél végigviteléhez elengedhetetlenül fontos az elkötelezettség a folyamat és a megoldáskeresés iránt. Ez azt is jelenti, hogy a változáshoz kapcsolódó árat, tennivalókat, változásokat a coachee mérlegelte és a cél érdekében hajlandó megfizetni is. A coach feladata az árat és a változással járó lehetőségeket, előnyöket is jól járja körbe, tudatosítsa a coacheeban. A cél pontosítása Különböző kategóriákat tartunk nyilván aszerint, hogy acél megfelelő-e, vagy további pontosítást, elkötelezettséget igényel-e. 1. Szándéknyilatkozat Szeretnék jó lenni adott területen 2. Általános cél Szeretném megoldani tudni a környezetemben adód. kérdéseket, gondokat 3. Célfókusz A munkahelyi konfliktusok megoldásában szeretnék fejlődni. 4. Működtetési cél Minden elém kerülő konfliktusos kérdésben eredményes megoldást dolgozunk ki.

ALAPKÖR (helyzetfelmérő, erősítő, céltisztázó) I.

II. III.

IV. V. VI. VII.

Mit szeretne és mit vár tőlem? - mivel lennél elégedett? - mit szeretnél elérni? - mi a kihívás benne? Mi van most? Erősségek, képességek – ami jó (gyűjtő folyamat) (a jókat meghallgatja, visszacsatol, anegatívat jóvá, nem ítélkezik, pl.ha megkérdeznék mást, mit mondana rólad?) Releváns tapasztalat (volt már veled ilyen?, hogy műkösött?mit tanultál? Mi segített volna? Mit csinálnál másképp?) Támogatók, lehetőségek (amit még nem próbált) (kire számíthatok ebben a témában? Általában? Név szerint.., akik jó szemmel figyelik, lehet meghalt is) Értékek, álmok, vágyak (mi neked a fontos ebben az egészben? Hogy akarsz élni?) Mi változott? A VÁLTOZÁS SZINTJEI

I. II. III.

FELKÉSZÍTÉS (HELYZETRE, VISELKEDÉSRE, TELJESÍTMÉNYRE) 1-3 ALKALOM: Field competences, Grow modell… MEGERŐSÍTÉS (tanulás, önbizalom, kommunikáció, vezetői készségek, készségfejlesztés TÁMOGATÁS ÁTALAKULÁSBAN (életmód, hitrendszer) II. Folyamatmodell 1. Cél 2. Realitások, előnyök 3. Lehetőségek, alternatívák 4. Energia 5. Elköteleződés 6. Támogatás 7. Cselekvési terv A coaching lépések modellje 1.- Azonosítsd be a problémás, változásra, fejlesztésre kijelölhető területet 2.- Döntsd el mi lenne a megfelelő eljárásmód, módszer, amelyet a fejlesztésre használhatsz 3.- Lődd be, hogy milyen mértékű változtatásra vállalkoztok, mi lehet a szerződés témája 4.- Dolgozz ki egy cselekvési tervet 5.- Kövesd nyomon a fejlődést

A fejlődés nyomonkövetése Alaphozzáállás 1. Beszéljetek (őszintén). 2. Tudd meghallgatni. 3. Mindig ugyanazt képviseld és ugyanazt mond. 4. Légy fegyelmezett (empatikus legyél, de ne mindenáron szimpatikus) 5. Soha se vállj szarkasztikussá 6. Nem vagy sem igazság- , sem észtosztó 7. Ne itélkezz az ember felett, a viselkedését vegyétek górcső alá Felkészülés 1. Használj technikákat 2. Legyen kidolgozott tréningterved 3. Légy a tanulásból módszertanilag felkészült 4. Gyakoroltass. 5. Adj visszajelzést 6. Teszteltesd a feladatokat az életben és tanulj a hibákból Visszacsatolás 1. Az idő nagyobbik részében pozitív legyen 2. Az idő kisebbik részében legyen negatív

Miért fontos megismerni az emberi életciklusokat? Egy új ügyfél esetében - life és business coaching során egyaránt - érdemes megvizsgálni az ügyfél személyiségi jellemzőit, erősségeit, fejlesztendő területeit. Ennek egyik hatékony eszköze lehet az egyén életciklusainak feltérképezése. Gyors, látványos módszer, ami az élet legfontosabb kérdéseivel szembesíti azokat, akik jobban meg akarják ismerni önmagukat. Az élet fejlődési folyamatát 7 éves periódusokon belül figyelhetjük meg. 
 Érdekes módon ez 7 éves ciklus nemcsak a szellemi fejlődésben figyelhető meg, hanem biológiai szinten is: az emberi test minden egyes sejtje legkésőbb 7 évente kicserélődik. Akár úgy is fogalmazhatnánk, hogy 7 évente egy teljesen új emberré válunk, új eséllyel, tiszta lappal indulhatunk. Mentális értelemben az alábbi ciklusokat különböztetjük meg: 0 év: A test megszületése- függő kapcsolat jellemzi 0-7 év: A gyermek teste folyamatosan növekszik, változik. Az ember születésével először az imitáció (utánzás) korába lép, amikor cselekedetei híven tükrözik a környezetét, amelybe bele született.” Ilyenkor sajátítjuk el tehát azt az alapot, amely egész életünk egyik meghatározója lesz. Itt vésődik belénk családunk összes „jó” és „rossz” viselkedési szokása. Az anyáról való leválás a fizikai szinten megtörténik. A tekintélyt parancsoló személy mindent tud, hatalma megkérdőjelezhetetlen.
 
 7-14 év: Innen átlép az identifikáció (azonosulás), vagy felismerés korába a gyermek, ahol óriási szüksége van a tiszteletet ébresztő példák és jelenlétek erejére. A tekintélyszemély kiválasztásán kívül a gyermek még a kortársaira és játszótársaira figyel, nekik akar megfelelni, a magáról alkotott képet nagyban befolyásolja a többiek véleménye. 14-21 év: Ezt követi a függetlenség kora, amikor az ifjú ember a magába szívott koncepciókból felépíti saját belső világát. A figyelme a lelki életre irányul, a tekintélyszemélyt elengedi és/vagy szembeszáll vele. Ebben az életszakaszban óhatatlan a szülőkről való leszakadás, ami sokszor fájdalmas vagy nagyon harcos, mindkét fél részéről. Kialakulnak a szoros baráti kapcsolatok, de az is kialakul, ki nem tartozik a barátok közé. Ebben a szakaszban válik le végleg a gyermek az anyjáról, és kezd el önállóan gondolkodni, érezni, élni. 21 éves korra a fiatal felnőtt készen áll az önálló életre, amit –sajnos – az elhúzódó felsőoktatás és nehéz anyagi körülmények még sok évvel meghosszabbíthatnak. Az ebből fakadó életkezdési krízis általános jelenség. 21 év: Felnőttkor; megszületik az „én”- önállóság, elmélyülés, jellemzi, aktív fázis 21-28 év: A negyedik 7 éves periódus a felfedezések kora, amikor az ember elindul felfedezni a világot és önmagát (vándorévek). Innen lép át az élmények feldolgozásának fázisába. Ebben a szakaszban válik igazán felnőtté az ember. A hangsúly a jól működő párkapcsolat kialakításán és az anyagi jólét növelésén van. 28-35 év: Ebben a szakaszban éri el az egyén az emberré válás mélypontját, krízis-forrását. Életbevágóan fontos korszak ez: a megtelepedés, megszilárdulás feladatát kell megoldani. A gyors, látványos, anyagi sikerrel kecsegtető munka helyett a valódi örömöt okozó hivatás megtalálása a cél,

amiben meg tudja valósítani magát az egyén. 
 35-42 év: A középkorba lépett ember ismeri határait, eljöhet a konstruktív fázis ideje. Az eddigi tapasztalatok értékelésére nagyobb hangsúlyt fektet. De tovább folytatja önmaga megismerését. Az életközépi válság fő kérdése: Mit tettem eddig? Mennyire vagyok hasznára a körülöttem levő embereknek? Mit akarok másképp csinálni? Mi az, ami kimaradt az életemből? 42 év: Szociális fázis; megszületik a szellem- érettség, felelősség, fejlődés, vezetés jellemzi 42-49 év: A dinamizmus fázisa. A figyelem új dolgokra vagy más összefüggésekre fókuszál és feléled a vezetési potenciál. Akinek eddig sikerült „életben maradnia” a szó spirituális jelentésében, azaz, ha nem futamodott meg magától és a világtól, akkor hihetetlen erőtöbblettel folytathatja életútját. A váltást ő sem kerülheti ki, sem pedig az azzal járó kockázatokat és fájdalmakat. 
 De az egészséges személyiség már nem fut sem a tükör, sem pedig a tükör által felidézett fájdalom elől. Így lesz a fájdalomból cselekvőképes transzformatív (átalakító) erő. 49-56 év: Az érés fázisa, amit a belső nyugalom, a dolgok megértése jellemez. Az egyén átlátja az általános összefüggéseket, harmóniában van önmagával. Az 50. év után új életerő, új feladatok, sőt igen gyakran professzionális váltások, késői gyermekek, új kapcsolatok, nagy helyváltoztatások jelenhetnek meg a tudatosan fejlődő ember életében. Vagy hanyatló egészség, önközpontú befelé fordulás, fáradt pesszimizmus, az életnek, mint végül is rejtélyes, érthetetlen és hiábavaló folyamatnak kesernyés, sőt sértődött szemlélete is megjelenhet. Az önismereti hiányosságok és meg nem oldott problémák évek alatt hatalmas szakadékká nőhetnek, ami elválasztja az embert a boldogságától. 56-63 év: A figyelem a lényeges dolgokra összpontosul, az erkölcsi erőre és mások támogatására. Ifjú és idősödő személyek találkozási pontjai ez az időszak, amikor a készülődő ifjú embernek segítő kezet nyújthat az, aki magában már beérlelte hátrahagyott élet-szakaszainak igazi szellemi esszenciáit és ezeket – sokszor szavak nélkül – képes átadni a készülődő kereső, az erők viharában még biztos bázist nélkülöző, sodródó fiatalnak. Ugyanakkor önmagában is ez a korszak lehet az, amikor az eddig felhalmozott tapasztalatait rendezi, rendszerezi, megemészti és feldolgozza az ember, amikor új alkotóerővel a „régi” értékeket beteljesíti. 63-70 év: Az idős ember képes nagyobb távolságból, madártávlatból szemlélni az őt körülvevő világot. Az idő nem játszik fontos szerepet, az eddigi fázisok tapasztalatai integrálódnak. A születés, megérkezés, imitáció korszakában élő gyermeknek hatalmas ajándékot adhat a kilencedik ciklusát taposó, megnyugodott szellemi közelséget sugárzó nagyszülő. Így nem lesz vitriolos, rosszindulatú öreggé az idősödő ember sem, és a gyermek is megkapja azt a figyelmet, amire az egészséges lelki fejlődésének szüksége van, s amelyet rohanó szüleitől nem kaphat meg. Ez egy csodálatos, láthatatlan iskola láthatatlan tanterve, kibontható, felismerhető minden családi, baráti sorsképletben, és egyre függetlenebbé válik a vérségi kapcsolatoktól.

70 éves kortól: 70 év felett az ember lelkileg „megfiatalodhat”, magas szintű kreativitásról tehet tanúbizonyságot, gondolkodása rugalmas, fantáziája élénk, életszeretete ragályos, kifinomult élettere mágnesként vonzza az embereket. 
 Míg a spektrum másik végén a keserű, elhomályosult emlékezetű, nyűg testét orvostól-orvosig vonszoló „öreg” áll, aki saját panasz-áradatának áttörhetetlen barikádja mögött szenved és szenvedtet. A test elhervad, de a lélek megizmosodik. Most, hogy áttekintettük az egyes életfázisokat, nézzük meg, mikor és miért hasznos, ha tisztán látjuk magunkat a fenti folyamatban. Először határozzuk meg életkorunk alapján, hol tartunk. Nézzük meg, milyen fázisokon mentünk eddig keresztül. Mennyire igaz ránk az általános leírás? Sikerült az egyes fázisok gyümölcsét learatni? Ha tisztában vagyunk a korunkból fakadó élethelyzettel, sokkal könnyebben megértjük, és elfogadjuk a nehézségeket, amit az élet elénk hoz. Érdemes megvizsgálni a környezetünkben élőket is. Szülőként sokszor elfelejtjük, milyen volt kamasznak lenni. Az életciklusok vizsgálata segít megérteni a pubertás korú fiatalban kavargó viharokat is, de közelebb hoz az idősödés problémáival küzdő nagyszülőhöz is.

13.

14.

15.

18. 19.

13.

Coaching Feladatsor a Hiedelmekről Rávilágítás a hiedelmekre Előljáróban: A dolgokat és történéseket nem úgy látjuk, ahogy azok vannak; hanem sokkal inkább úgy, ahogyan mi őket magunknak magyarázzuk. Saját szemüvegünkön keresztül. Nem ritka a belső ellentmondás és zavar, ennek oka leggyakrabban, hogy valamilyen un. korlátozó hiedelmünk vakká tesz bennünket valamire (élményre/érzésre, tényre, lehetőségekre, saját képességeinkre a helyzet megoldásában). Keressen 3 hiedelmet/szemüveget, amelyik megakasztja mostanában: ___________________________ Rávilágító rész: Mi erre a bizonyítékod? A bizonyítékokra vonatkozó kérdések: “azt mondják...”, “Nem hagyják, hogy...” ► Kik ezek pontosan? “észre sem vesz” ► Ezt pontosan miben érzékeled? “ez a hír végzetes volt” ► Mihez képest? További példák: “Mindig...”, “Senki...” ► Valóban mindig?... Senki? “Nem tudom megcsinálni” ► Mi akadályoz meg? “Tudom, hogy miért tette”, “látszik, hogy lenéz”... ► Honnan tudod? “Nem szóltak semmit, egyértelmű, hogy nem tetszett nekik a prezim” ► Segítesz, elmondod, hogyan jutottál erre a végkövetkeztetésre? Kényelmetlenséget erősítő kérdések: Sokszor nem változunk, amig egy helyzet nem válik igazán kényelmetlenné, fájdalmassá.



◦ ◦ ◦ ◦ •

◦ ◦ ◦ • •

Ha végiggondolod a hiedelmeidre vonatkoztatva: Milyen árat fizetsz érte? Ha így folytatod: még milyen következménye lehet? Mit veszítesz ezzel? Mit veszíthetsz még? Jó érzéseket, erősítő erőforrásokat így tudunk találni: Belegondolva a hiedelmeidre vonatkoztatva: Mi lehetne másképp? Ha változtatásra szánnád el magad, mi történne? Hogyan változna meg a helyzet? Megoldások Írjon fel 3 új hiedelmet. Honnan tudod, hogy ez már az? Kezdj el úgy tenni, mintha már igaz lenne.

Kérdések, melyek elmélyítik a helyzetek ismeretét ill. bevezetnek a problématérbe Mikor látta /érezte / hallotta /tapasztalta ezt így el_ször? Mikor volt a legrosszabb? Miért jött ez így / került sor erre így? Mi is pontosan az Ön problémája? Konkrétan mi az, aminek láthatónak/ hallhatónak/ érezhet_nek kell lennie? Pontosan mit lát/ érez/ hall akkor, amikor a probléma ott van? Pontosan mit nehezít meg/akadályoz meg/tesz lehet_vé ez a probléma Mit nyújt/ad Önnek az a bizonyosság, hogy nyakig benne van a problémában? Mit mond ilyenkor saját magának? Milyen hatása van a problémának? Milyen magyarázata van Önnek erre? Milyen elgondolásai vannak a barátainak a probléma okairól? Kivel szeretné megosztani még a problémát? Kit érint az a legrosszabbul? Ki szenved még ett_l? Ki tud a problémájáról? Mióta próbálkozik már (hiába) megoldani ezt a problémát? Hol érzi a testén a problémát? Mely jöv_beli szituációkban lesz pontosan ilyen rossz (rosszabb)? Ismer-e ilyen jelleg_ nehézséget más .sszefügg.sekben is? Mit jelent Önnek az, hogy ez a problémája van? Kérdések, melyek bevezetnek a megoldás-térbe ill. kitűzik a célt lásd még csodakérdések Pontosan mi a célja? Miben segítsek? Mit szeretne elérni? Mi lesz ezáltal jobb? Milyen legyen pontosan a megoldás? Hogyan és honnan érzi majd, ha elérte célt? Mit lát és hall majd, ha elérte a célt? Milyen pozitív hatása lesz, ha elérte a célját? Mi válik lehet_vé általa? Milyen képességekkel fog rendelkezni, ha elérte a célját? Hol található Ön, ha elérte a célját? Hogyan tud majd viselkedni akkor? Mi a fontos Önnek ebben a célban? Ki Ön, ha elérte a célját? Hogyan hat ki ez a személyiségére, környezetére stb.? Mivel fecsérli el szívesen az idejét és energiáját? Milyen célokat akartam elérni gyerekként, fiatalként, az iskolák, a tanulmányok után? Mely célokat értem el ezen célok k.zül? Mit akartam tulajdonképpen és még nem kezdtem el? Mit kellett volna tennem tulajdonképpen és eddig nem tettem meg? Hová vezethetne az életem, ha minden lehet_ségem meglenne, és egészen szabad lennék? Mit akar a partnerem elérni velem együtt?

Kérdések, melyek rámutatnak a kivételekre és ellentmondásos hitekre Példa: „Tulajdonképpen állandóan totál ideges vagyok, amikor a f_nököm bejön.” Kérdés: „Van talán egy rövid perc vagy még több is, amikor ez nem így van? Van talán egy vagy 2 lélegzetvételnyi id_ an.lkül, hogy teljesen ideges lenne?” … talán egy röpke perc …. ? … egy vagy 2 lélegzetvételnyi id_ … ? … talán 10000-b_l 1 … ? … egy másodpercre … ? … mindig egyformán er_s vagy valamivel gyengébb is … ? … mindig egyformán sok vagy valamivel kevesebb is … ? … tényleg egész nap? Milyen nem sokkal reggeli után … ? … egész élete? Volt egyetlen nap, amikor más volt? … mindig 100% vagy talán csak 99,9% ? Kérdések, melyek megszüntetik a ferdítéseket és torzításokat (Videó: NLP nyelvezet) Példa: „Nekem mindenkivel jóban kell lennem” Kérdés: „Ki mondja, hogy Önnek „kell”? Mit jelent „jóban lenni”? Ki? Pontosan kire gondol? Ki mondja ezt? Ki mondja, hogy Önnek azt „muszáj”, „kell”, „szabad” stb.? Pontosan mi(t)? Pontosan hogyan? Pontosan mikor? Kire gondol az „ ember” szóval? Kire érvényes az? Pontosan hol? Honnan tudja azt? Mit jelent pontosan … ? Mire gondol …-val? Kérdések, melyek megszüntetik az általánosításokat Példa: „Senki nem szeret engem.”, „Mindenki közömbös.”, „Semminek nincs értelme.” stb. Kérdés: „Senki?” „Valóban mindenki?” „Abszolút semminek sem?” Senki? Nincs egyetlen ember sem? Mindenki? Minden? Állandóan? Folyamatosan? Mindig? Semmi? Egyáltalán semmi? Totálisan? Teljesen? Abszolút? 100%? Soha? Sohasem?

Kérdések, melyek megszüntetik a ferdítéseket Környezet • Hol található, amikor …? • Hol zajlott … ? • Mit néz …? Viselkedés/magatartás • Pontosan mit tesz, ha ez történik? • Mit akar tenni, ha … ? • Hogy viselkedik abban a szituációban … ? Képességek • Milyen képességeket alkalmazott amikor így viselkedett? • Milyen képességekre van szüks.ge ahhoz, hogy … ? • Milyen képességek hiányoztak (segítettek) Önnek ebben a szituációban? Értékek • Mi a fontos Önnek ebben? • Miért teszi ezt? • Mir_l szól ez Önnek igazából? • Mir_l van Ön meggy_z_dve, ha így cselekszik? • Mit kell gondolnia Istenr_l és a világról azért, hogy erre képes legyen? Identitás • Kicsoda Ön egy-egy ilyen helyzetben? • Mely személyiség rejt_zik Önben, ami ezekkel a képességekkel rendelkezik és lehet_vé teszi ezt a magatartást? • Mely szimbólum jut eszébe (állat, növény, szín stb.), amikor személyiségére gondol? • Hogy egészítene ki egy olyan mondatot, ami azzal kezd_dik, hogy „én (akkor) … vagyok”? Hovatartozás • Van olyan nagyobb egész, ahova (akkor) tartozik? • Mely közösségnek szeretne tagja lenni (lesz majd tagja)? • Mit jelent ez Önnek és a cégének/családjának/egyesület.nek stb.? • Hogyan egészítene ki egy mondatot, ami úgy kezd_dik: „én (akkor) …. hoz tartozom”? Misszió/Spiritualitás • Mi a mélyebb értelem emögött? • Mi a mélyebb meggy_z_dés, amin cselekvése alapul? • Mit jelent ez az életére nézve? • Mit kell gondolnia Istenr_l és a világról azért, hogy erre képes legyen? Kérdések, melyek lehetővé teszik a tisztázó visszatükrözéseket Jól értettem Önt, hogy … ? Aha, Ön tehát azt gondolja … ? Éppen azt mondta, hogy … ? Ha még egyszer összefoglalhatom … ? Tehát úgy van, hogy … ? Kérdések, melyek személyes vonatkozásba helyezik a „semleges” tényeket És mit jelent ez a probléma a cégének/ a családjának/ stb. Önnek személyesen? És mit jelent ez a konfliktus Önnek érzelmileg? Hogy éli meg önmagát személyesen ebben a konfliktusban?

És hogy érzi magát személyesen azzal, hogy „hisz az egész dolgon nem lehet változtatni”? Hogy érzi magát személyesen azzal, hogy az ön cégénél/családjában „minden rosszul alakul? Hogy kezeli egészen személyesen ezeket az „általánosan megnövekedett követelményeket”? Kérdések, melyek nagyobb észlelési egységre váltanak (chunk up) Ki vesz részt még ebben? Hogy látja a nagyobb .sszefügg.st? Hogy fog err_l gondolkozni 10 vagy 30 év múlva? Milyen hatással lesz más .letterületekre ez a dolog? (területi chunk) Milyen jelentése van az egésznek az egész család/ cég/ egyesület számára? Milyen jelentése van az egésznek az emberiség számára? Hogyan látszódik az egész madártávlatból? Gondolod, hogy mindenki, aki mérges lesz, az gonosz ember? Kérdések, melyek kisebb észlelési egységre váltanak (chunk down) Pontosan mely részletekt_l függ ez? Mi az, amit Ön ilyen tesz – lépésr_l-lépésre, konkrétan? Melyik gondolat a legfontosabb Önnek (akkor)? Melyik viselkedés zavarja Önt leginkább? Pontosan mikor tudja, hogy nincs visszaút? Melyik sejtjében érzi, hogy kezd_dik el_ször a betegség? Melyik pillanatban kezd_dik a probléma? Hol/ Melyik helyen található Ön, ha a probléma kezd_dik? Hogyan érezhet_ pontosan a fájdalom? Pontosan hol érzi azt el_ször? Melyik szóval (mely szavakkal) kezdi pontosan azt elmondani Önnek? Hogy érezte volna, ha (_) kevesebb (több) szóval mondta volna azt? Hogy érezte volna, ha (_) halkabban (hangosabban) mondta volna azt? Melyik napszakban a legrosszabb (legjobb) stb.? Kérdések, melyek perspektívát bővítenek (észlelési pozíciók) Videó: Metatük.r ÉN • Érezzen bele egészen saját helyzetébe, saját szerepébe egy ilyen helyzetben? • Milyen érzések jönnek fel ilyenkor? TE • Próbáljon egészen belehelyezkedni a másik fél helyzetébe! • Mit lát rajta? • Hol tartózkodik most? • Hogy érzi magát a másik fél… (név)? • Milyen érzések jönnek fel? MEGFIGYEL_ • És most képzelje el, hogy Önt és az Önnel szemben lév_t megfigyelik. • Hogy érzi magát, mint semleges megfigyel_ (név), amikor Ön (név) és a másik fél (név) megfigyeli, hogyan viselkednek most? • Hogy néz ki k.vülr_l saját maga számára, mint semleges megfigyel_ (név)? • Hogy hat Önre, mint semleges megfigyel_re (név), ami ott történik? ÉN (új)

• És amikor most a semleges megfigyel_ pozícióból ismét egészen az eredeti ÉN-pozícióba vált vissza, milyen érzése van akkor? TE (új) • És amikor Ön (név) most a szembenálló-pozícióból ismét az ön eredeti pozíciójába vált vissza, milyen érzése van akkor? META • Kérem, jöjjön ki egészen erre a speciális helyre, ez az ún. meta-pozíció. • Mit gondol és érez, amikor az egészet innen a távolból nézi? • Mi történik ott tulajdonképpen? Kérdések, melyek perspektívákat bővítenek (cselekvési szerepek) II Videó: Karpmann Drámaháromszög ÁLDOZAT • Feltéve, hogy Ön az „áldozat” egy adott szituációban, milyen magatartás járul(t) hozzá az Ön áldozat-szerepéhez? • Feltéve, hogy Ön a jöv_beni helyzetben az áldozat, hogy fog viselkedni? ÜLDÖZ_ • T.telezzük fel, hogy Ön az „üld.z_” egy adott szituációban, milyen magatartás járul(t) hozzá az üld.z_-szerephez? • Ha Ön a jöv_beni szituációban az üld.z_, hogyan viselkedik majd? MEGMENT_ • Ha Ön a „megment_” egy adott szituációban, milyen magatartás járul(t) hozzá a megment_-szerephez? • Ha Ön a jöv_beni szituációban a megment_, hogyan fog viselkedni? Kérdések, melyek belső erőforrásokat, képességeket és kompetenciákat aktivizálnak Melyik lenne itt kül.n.sen hasznos a már meglév_ sok képessége k.zül? Mire támaszkodhatna mindig a kihívó szituációkban? Mit tett már olyat, ami a problémáját csökkenti? Min ismeri fel, hogy valami m_ködik? Mi maradjon az életében/ kapcsolatában/ munkahelyén mindenképpen úgy, ahogy van? Mi volt (belül) mindig jó? Mit kellene tanulnia vagy tapasztalnia ahhoz, hogy lehet_leg sikeres legyen? Lehetséges, hogy néhány képességét nem tudja vagy nem szabad használnia? Mit kellene tennie azért, hogy ez a jöv_ben lehetséges legyen? Mely id_szakban, hol, pontosan hogyan … fogja ezeket a képességeket megszerezni és aztán alkalmazni? Megoldott-e már korábban hasonló problémákat? Mindazon dolgok k.zül, amiket tett, mi járult leginkább hozzá ahhoz, hogy jobb lett? És mit tett akkor azért, hogy annak ellenére ismét elmúljon, és ismét cselekv_képes lehessen? Milyen módon fejlesztette erejét, hogy ellen tudjon állni ennek a kísértésnek? Hogyan csinálta, hogy nem lett még rosszabb?

Kérdések, melyek a külső erőforrásokra fókuszálnak Ki tudna Önnek segíteni? Honnan kapott releváns és segít_/hasznos információkat? Mit tenne XY az Ön helyében? Ismer valakit, aki megoldott már hasonló problémát? Mit szólna ehhez az Ön kedvenc sztárja, mit tenne _? Megkérdezte már legjobb barátját (barátn_jét), mit tart err_l (a dologról)? Környezetében mi segíthetne a megoldásban? Mi volt (k.vül/kinn) mindig jó? Kiben bízhat? Mely képességekre van szüks.ge az embernek ahhoz, hogy ezt megoldja? Ismer valakit, akinek ilyen képességei vannak? Kérdések, melyek a jelenből a jövőbe visznek (Future Pace) Mir_l fogja pontosan felismerni, hogy most a régi és aztán az új magatartás a legmegfelel_bb? Azok után, amit éppen most átélt és megtapasztalt: mely lépést fogja konkrétan els_ként megtenni? Melyik három jöv_beni szituációjában lesz az Ön számára releváns, amit éppen itt átélt? Hol fog ezen tovább gondolkozni? Van kedvenc gondolkodóhelye? Kérdések, melyek meglévő kifogásokat/ellenvetéseket vizsgálnak meg (ökológia) Mit szól a felesége/ a férje/ a családja/ a f_nöke ezekhez a változásokhoz? Van ezeknek a változásoknak ára? Készen áll arra, hogy ezt az árat megfizesse? Ki és mi érintett még, amikor bevezetik az újat? Milyen konzekvenciái vannak ennek a lépésnek a felesége/ férje/ családja/ f_nöke/ barátn_je számára? Ön valóban biztos abban, hogy kockáztat azért, ha Ön ezeket a változásokat most „végigviszi”? Kérdések, melyek lehetővé teszik új jelentés adását és más interpretációkat is felhoznak (Reframing) Milyen jószándék állhat emögött? Milyen más jelentése lehet ennek az esetnek? Hogy nevezhetnénk ezt másként? Milyen más .sszefügg.sben állhatna ez? Mir_l lehetne még szó egyébként? Milyen fontos fejl_déseket tett ez lehet_vé? Van valami, ami még fontosabb lehetne? Milyen fontos tanulság van emögött? Fel tudsz ismerni még valami mást a részletekben? Fel tudsz ismerni még valami mást a nagy egészben? Milyen értékes végkövetkeztetést tudnál levonni?

Visszadobott kérdések Példakérdés: „Mit tenne az én helyemben?” Ellenkérdés: „Mit gondol, mit tennék leginkább az Ön helyében? Példakérdés: „Mit mondjak a f_nökömmel folytatott legközelebbi beszélgetésben?” Ellenkérdés: „Mit szeretne mondani?” „Milyen formában kellene azt mondania, hogy elégedett legyen magával?” Példakérdés: „Hogyan vegyem rá a férjemet, hogy egyetértsen?” Ellenkérdés: „Mi lenne az Ön szempontjából a helyes eszköz ahhoz, hogy _ egyet tudjon érteni? Példakérdés: „Mit mondana Ön a helyemben a feleségemnek? Ellenkérdés: „Mit gondol, mit mondanék leginkább?” Kérdések, melyek megmagyarázzák az észlelt valóságot Mit lát? Mit látott? Mit fog látni? Mit hall? Mit hallott? Mit fog hallani? Milyen szagot érez? Milyen illatok voltak? Milyen illatokat szeretne érezni? Mit ízlel? Mit ízlelt? Mit fog ízlelni? Mit érez? Mit érzett? Mit fog érezni, (testileg) Világos vagy sötét? Hangos vagy halk? Könny_ vagy nehéz? Tarka vagy egyszín_? Nagy vagy kicsi? ….. Emlékezetben van … vagy a fantáziában… Kérdések, melyek bizonyos magatartásra (minta) fókuszálnak Pontosan mit tesz minden egyes ember azért, hogy a megnevezett szituációt el_idézze? Pontosan mit nem kellene minden egyes embernek tennie azért, hogy a megnevezett szituációt el_idézze? Milyen magatartásmódok (viselkedésformák) nem járulnak hozzá a cél eléréséhez? Milyen magatartásmódok (viselkedésformák) járulnak hozzá a cél eléréséhez? Mit tesz – pontosan sorrendben – azért, hogy a probléma lépésr_l lépésre kifejez_djön? napvilágra kerülj.n? Ha mi az Ön magatartását receptnek tekintenénk, mely lépéseket kellene nekem pontosan megtennem, hogy ugyanezt a magatartást kapjam? Milyen cselekvést, pontosan milyen magatartást vált ki probléma-környezetéb_l? Önnek is pontosan ez a magatartása? Írja le egyszer egészen pontosan, hogyan keletkezik a legkisebb lépésekben a probléma. Ecsetelje az egyedi lépéseket úgy, mintha Ön lassított felvételben cselekedne/menne! Mit tesz Ön? Ki mit tesz reakcióként erre? Mit tesz Ön arra? Milyen reakciót kap? Kérdések, melyek közvetlenül a megoldásra fókuszálnak (csodakérdés) Képzelje el, felébred és megtörtént a csoda, és Ön mindent megoldott. Mi lenne az els_ jelzés arra, hogy a csoda (a megoldás) megtörtént?

Ki hogyan reagálna arra, ha Ön mindent megoldott volna? Milyen megjegyzést tennének a többiek, hogy a csoda megtörtént? Milyen módon tennének a többiek megjegyzést? Hogyan hat Önre, ha mások megjegyzik, hogy Ön megtalálta a megoldást? Mi lenne még másként? Mi még? Mi még? Mi válik ezáltal lehet_vé? Mi még? Mi még? Szintén ideális kombináció a kül.nb.z_ pszichológiai területeken lév_ kérdésekkel: környezet, magatartás, képesség, értékek, identitás, hovatartozás, spiritualitás Kérdések, melyek cirkulárisan és szisztematikusan hatnak Ha megkérdezném a férjét/ feleségét/ anyját/ szomszédját/ kollégáját/ nagymamáját/ unokáját/ munkaadóját stb., hogy írná le az Ön helyzetét? És hogyan kommentálná aztán a férje/ felesége/ lánya/ anyja/ szomszédja/ kollégája/ nagymamája/ unokája/ munkaadója stb. ezt a leírást? Ha az Ön férje/ felesége/ lánya/ anyja/ szomszédja/ kollégája/ nagymamája/ unokája/ munkaadója stb. jelen lenne, mit mondanának Önr_l és férjér_l/ feleségér_l/ lányáról/ anyjáról/ szomszédjáról/ kollégájáról/ nagymamájáról/ unokájáról/ munkaadójáról stb.? Ha Ön ezt a változást megtenné: kinek kellene akkor még megváltoznia? És ki mindenkire milyen hatással lenne ez akkor? Ha Ön a szituációban másként viselkedne, kit örvendeztetne ez meg a leginkább? Hogy reagálna amaz? Hogyan reagálnának erre mások? Hogy reagálnának mások arra a személyre? Kérdések, melyek kapcsolatrendszereket elemeznek Azért, hogy a kontextustól való függetlens.get meg_rizzék, ezek a kérdések átvitt értelemben további viszonyrendszerek szólíthatnak meg: pl. kapcsolat egy dologhoz, egy problémához, egy magatartáshoz stb. Mi a helyzet az adás és a vétel kiegyensúlyozó tevékenységgel a kapcsolatában? Mi a helyzet a partnerek hasonlóságával vagy hasonlótlanságával/ nem hasonlóságával? Hogy oszlanak meg a hatalmi viszonyok? Hogy tudják beszabályozni a konfliktusokat kapcsolatában? Hogy lehet kinyilvánítani érzéseket vagy fogyatékosságokat? Hogy lehet a nyilvánosságot és a magánjelleget megélni? Milyen a partnerek önérzékelése és ki az alárendelt vagy fölérendelt? Mi a helyzet a bizalommal és egymás kölcsönös értékelésével/ nagyra becsül.ssel? Mennyire érzékelik a partnerek fontosnak, hogy a kötelezettséget, a kapcsolatot meg_rizzék? Kérdések, melyek belső részekre fókuszálnak/ összpontosítanak Mit szól az Ön egészség-része ehhez? Mit szól az Ön karrier-része ehhez?

Mit szól az Ön családi boldogság-része ehhez? Mit szól az Ön kreativitás-része ehhez? Mit szól az Ön élvezet- és öröm-része ehhez? Mit szól az Ön autonómia és szabadság-része ehhez? Mit szól az Ön köt_dés- és közelség-része ehhez? Mit szól az Ön stabilitás- és hitelesség-része ehhez? Mit szól az Ön változás- és rugalmasság-része ehhez? Mit szól az Ön büszkes.g- és teljesítmény-része ehhez? Kérdések, melyek az üzenet kommunikációs aspektusát magyarázzák Tartalom – önmegnyilatkozás – önbemutatás – kapcsolat- felhívás cselekvésre TARTALOM Mir_l van szó objektíven? ÖNMEGNYILATKOZÁS Mi a kísér_ érzés ehhez? FELSZÓLÍTÁS/felhívás Mit szeretne elérni? KAPCSOLÓDÁS Hogy áll/viszonyul Ön ebben a pillanatban a többiekhez (résztvev_khöz, érintettekhez)? Videó részlet: Friedmann Schulz von Thun 4 fül modell Kérdések, melyek belső hittételeket tárnak fel I (önmagáról) Mit hiszek önmagamról? Azt gondolom, én … vagyok Azt gondolom, nekem … számít Azt gondolom, nekem fontos … Azt gondolom, rajtam múlik … Azt gondolom, nekem alkalmas/ nekem megfelel … Azt gondolom, tudok … Azt gondolom, nekem szabad … Azt gondolom, … akarok Azt gondolom, nekem kell … Kérdések, melyek belső hittételeket tárnak fel II (másokról) - Mit gondolok a többiekr_l? A „többiek” helyett egy konkrét személyt is behelyezhetünk. Pl. Azt gondolom „apám” … Azt gondolom, a többiek …. Azt gondolom, a többieknek … számít Azt gondolom, a többieken múlik … Azt gondolom, a többieknek megfelel_ … Azt gondolom, a többiek tudnak … Azt gondolom, a többieknek szabad … Azt gondolom, a többiek … akarnak Azt gondolom, a többieknek kell …

Kérdések, melyek provokatívan és paradox módon hatnak Hatékony mintamegszakítás! Figyelem a beszámoló megszakítása el_tt. Kérem csak akkor alkalmazni, amikor Ön és a kliens/páciens/beszélget_partner között már jó bizalmi viszony van. Adott esetben azon szavakkal bevezetni „Most valami _rülts.get kérdezek Önt_l”… Tegyük fel, Ön el akarná érni, hogy férje a kocsmába megy és berúg: Hogy kellene Önnek viselkednie? Ha Ön azt akarná, hogy gyermeke az iskolában felt_n_en viselkedjen, mit kellene ehhez tennie? Ha Ön ezt az állást hamarosan ismét el akarná veszíteni, hogy kellene akkor viselkednie? Mivel érhetné el kül.n.sen megbízhatóan, hogy a problémát ne oldják meg? Milyen képességeket használt eddig azért, hogy a problémát nagyobbá tegye? Milyen el_nye van abból, hogy még nem oldotta meg, ill. hogy a probléma továbbra is megvan? Mit szólna ehhez a kutyája/ macskája/ egere stb.? Mit szólna ehhez ez a növény? Hogy tudnák megoldani ezt a problémát a Marson? Hogy hangozna ez az egész egy operában, ill. áriában? Képzelje el a történtet, mint egy komédiát, hogy reagálna a publikum? Meg tudja próbálni, hogy a történetb_l verset faragjon? Ha a rádió (egy újság stb.) a férjével folytatott beszélgetésr_l tudósítana, mir_l kellene (tudna) beszámolni? Mivel tud hozzájárulni ahhoz, hogy mindez még sokkal rosszabb legyen? Kérdések a származási és a jelenlegi családról (rendszerként) Honnan származik az Ön családja (az utolsó három generáció)? Foglalkozott-e már valaha családfájával és el_dei sorsával? Voltak-e az I. és a II. világháború eseményeivel kapcsolatos bonyodalmak vagy komplikációk? Voltak-e lényegbevágó/mélyreható események (hirtelen halál, Ruin, fogság) stb.? Milyen az Ön bels_ képe a családjáról? Milyen töréseket élt meg a családjával kapcsolatos érzéseiben (vita, er_szak, válás és hasonló)? Vannak-e családjában destruktív példák, amiket „els_ átgondoláskor” nem tud megérteni/felfogni? Volt-e a családjában valaki, aki feláldozta magát? Mamája és papája tette-e Önt titoktartóvá/titokhordozóvá vagy panaszkodtak-e Önnél házastársukra? Mi szerint választották az Ön nevét? Milyen története van a nevének a családban? Milyen gyermekké kellett válnia? Milyen titkai vannak a származási és a mostani családjának? Milyen titkai vannak csak Önnek és egy másik családtagnak? Voltak-e a családban titokszövetségek? Társadalmi elvárásnak megfelel_ magatartás: Kinek milyen feladatai vannak a

családi élet egyes ciklusaiban? Kommunikáció: Milyen verbális és nem verbális kommunikációs mintákat használnak? Hol vannak zavarok? Emocionális viselkedés: Hogy tudják beleérezni magukat az egyes családtagok mások életébe? Lelki kapcsolatfelvétel: Milyen lelki feszülts.gviszonyok vannak? Lelki kapcsolatfelvétel: Hogyan szervezik a szabadságot és kötöttséget érzelmileg? Ellen_rzések: Mennyire alkalmazkodnak a szerepminták a változáshoz? Milyen nagyok a stabilizáló er_k? Értékek és normák: Milyen értékítéletek, meggy_z_dések és vélemények határozzák meg a családi életet? Mib_l áll a probléma minden rendszer- (család)tag szemszögéb_l? Mikor vették észre azt el_ször? Milyenek voltak akkoriban a k.rülm.nyek? Milyen magyarázata van minden rendszertagnak a problémára? Milyen változások hatottak arra eddig a rendszerben? Megvolt a probléma már a származási családban? Tegyük fel, hogy a probléma meg van oldva, mi változna a rendszerben? Honnan jön k.vülr_l a segítség? Milyennek kellene lennie a szituációnak ahhoz, hogy a rendszer magát a problémát meg tudja oldani? Érezze bele magát saját fiziológiájába (ahogy áll, ahogy a fejét tartja, ahogy a karjai lógnak, stb…) Milyen érzést közvetít az Önnek? Válasz: X – Kinek az X-e fejez_dik ki ott? Figyelje meg arckifejezését, mit közvetít az? Válasz: Y – Honnan ismeri ezt az Yarckifejezést? Vagy, honnan ismeri Y-t TWELVE powerful questions What do you want? What’s the real challenge here? How are you responsible for this? What are you afraid of? What do you know to be true? What do you notice in your body right now? What’s the rebellious, unexpected thing to do? If you knew you could not fail, what would you do? How are you getting in your own way? What’s becoming clear? Is this a ‘yes’? Or is it a ‘no’? If you say ‘yes’ to this, what are you saying ‘no’ to?

1.

kérdés (Steve de Shazer) A megoldásorientált beszélgetési módszertan gondolati atyja Steve de Shazer. Róla terjedt el, hogy igazából minimálisan akart csak megszólalni a terápiás beszélgetéseiben, ezért több olyan elemet beiktatott munkájába és kérdéseibe, amik igazán jó dolgoztatóknak bizonyultak. Olyan értelemben, hogy jövőbe mutató, az ügyfél fantáziáját megmozgató, saját optimizmusát aktiváló kérdéseket tett fel, amelyekre a válaszok az ő megszólalását szükségtelenné is tették. Mivel hozzá bekerülni igazi művészet és türelem kérdése is volt, ezért a bejelentkezőknek rögtön fel kellett vállalnia egy feladatot. A kérdés, amelyre választ kellett gyűjtsenek az volt: Mi az, amit nem szeretne, hogy megváltozzon az életében? A kérdésre valóban választ gyűjtők egy része számára okafogyottá vált a szakemberrel való beszélgetés, miután az életükben való jót összeszedték. Az anekdota nyomán 2005-ben magam is kipróbáltam ezt a kérdést, a hozzám külföldről bejelentkezőknél. Az eredmény döbbenetes volt, 4-10 A/4-es oldalnyi fogalmazványokat kaptam vissza és a hálás visszajelzést, hogy a gyűjtéshez kapcsolódóan számos értékes folyamat elindult az életükben.

2.

kérdés (Dan Sullivan) Hasonlóan az első kérdéshez ebben is az a csodás, hogy a támogatónak, coach szakembernek, barátnak nem kell magyaráznia sem kérdést, sem a lehetséges válaszokat, hanem egyszerűen hagyatkozhat arra, hogy a bennünk élő természetes életigenlés és a jövőt illető optimizmusunk tökéletes választ találnak majd a kérdésre. Ez a kérdés egyben egy válasz is. A szakirodalomba Dan Sullivan nevéhez kapcsolódik, aki hálózatépítő, értékesítési szakember. Ha 3 év múlva újra találkoznánk, és visszaidézve végiggondolnád ezt a három évet, akkor minek kellene történnie, hogy az időszakot úgy éljed meg, hogy mind személyesen, mind szakmailag elégedett vagy a fejlődéseddel? Először nagy csend volt a válasz, amikor tegnap feltettem a kérdést. Azután jött egy 20 perces monológ tervekről, támogatókról, értékrendről és megoldásokról… Coachként már csak a visszajelzés és a konkrét lépésre való rákérdezés maradt a feladatom. Dan Sullivan 3 válaszadó típust ír le. Az első típus az a csoport, akik hosszabb rövidebb gondolkodás után 1-2 vagy éppen 20 mondattal válaszolják meg a kérdést. Sullivan a második típusba azokat sorolja, akiknek a gondolatait olyan szinten pépesíti a múlt vagy a jelenen való agyalás, hogy a jövő irányba gondolkodáshoz több segítségre van szükségük. Ellenállóknak hívja ez a modell azokat, akik senkinek nem beszélnek magukról, terveikről. Részemről úgy

gondolom, hogy ők is csak a házelejét védik és több időre van szükségük a bizalomhoz, amelyben nekünk válaszolnak a kérdésre. Coachingban a dolog nyögvenyelőssége okán előfordulhat, hogy ilyenkor a coach bemondja, hogy most nem jön létre folyamat. Játszmákba ahhoz, hogy „naaaa, mégis”, stb… nem mennék bele. Hisz akivel dolgozni tudunk, akár ezekkel a kérdésekkel indítva a beszélgetést, azok számára igazi értékteremtő, megerősítő élmény és akár életváltoztató folyamat is lehet az együttműködésünk. A hős útja Joseph Campbell: A hős ezer arca Saját történetünk – szervezeti viselkedésünk 1. Belső út: a világ rendben van; Külső út: Még nem tudatosult a probléma Egyszer volt… Honnan kaptad a nevedet? Képzelet és álmok időszaka. Első képben az egész. Mit álmodtak nekem a szüleim mielőtt megszülettem? Coaching questions: Are you ready? What is the “more” for you? You have a destiny, a calling... can you hear it? Are you where you want to be?

2. BELSŐ ÚT: Felhívás a kalandra; KÜLSŐ ÚT: Tudatosul a helyzet - az érzés, hogy valami hiányzik Viselkedésünk az első időszaktól függ. Melyik kihívásokat hallod meg? Coaching questions: What is the treasure you are after? What do you value? What is your life’s vision? Is that worthy of you? What goals do you have? How recently have you reviewed them? 3. BELSŐ ÚT: A hős tiltakozik/ellenáll , KÜLSŐ ÚT: A hős nem akar változni Coaching questions: You are experiencing pain in your ordinary world, will it push you forward? There is the pleasure of an adventure out there for you, will you embrace it? What motivates you to move out of your “story” into your “adventure”?

4. BELSŐ ÚT: Találkozás a mentorral - a mentor látja, hogy mivé válhatsz, KÜLSŐ ÚT: A hős túllép ellenállásán (A régi világból/komfort zónából az új „természetfeletti” világba lépés) - mi van és mi lehetne – a történetben mindenki átalakul) fiatalon: olyan/nem olyn akarok lenni idősebb korban: ahogyan azt csinálom, azt akarom eltanulni

Kik voltak a mentoraid? (jó és rossz tapasztalatoknak, infónak is tanulási értéke van) Coaching questions: You will need to upload some confrontation skills for what’s coming next. What movie, story, poem, artwork, concert or person has recently touched you? Whose message has warmed your heart, whose example has inspired you?

5. BELSŐ ÚT: A hős átlépi határait – ráérez erősségeire, már elég kompetenciával rendelkezik KÜLSŐ ÚT: A hős elhatározza, hogy változni fog Miről szólnak a legkorruptabb hatalmi álmaid? (megmutatni, visszafizetni) Coaching questions: What new language, posture, headspace, friendship group do you need to adopt in order to survive and thrive?

6. BELSŐ ÚT: Kihívások, szövetségesek, ellenségek; KÜLSŐ ÚT: A hős első kísérletei a változással Egynapos királyság – a világ tetején vagy, tudod mid van és azzal mozgatod a világodat. Annyira vagy jó, mint az utolsó teljesítményed! Miben vagy a legjobb? Hogyan ünnepeled meg a sikereidet?

Coaching questions: Can you see any pattern of events in your life? Things said twice or three times, repeated dreams, echoes calling again and again. These are issues undealt with, exams unpassed. What do you need to change? 7. BELSŐ ÚT: A hős felfedezi legbelsőbb énjét; KÜLSŐ ÚT: A hős felkészül a nagyobb változtatásra Az istennő korszak (aki lehoz a földre, a személyes érettséged tesztelése) – gondoskodik és büntet, emlékeztet, hogy ki vagy ha már elhiszed a személyes mítoszodat, akkor változtatnod kell rajta! Gondolkodj el a hátországodról! Ki segít, hogy a földön maradj? Coaching questions: Let’s review dysfunctional behaviours, limiting beliefs or self-sabotage. These things will really get in the way during this stage.

8. BELSŐ ÚT: Megpróbáltatások (rémálmok, esés); KÜLSŐ ÚT: A hős egy nagyobb kihívással próbálkozik Társadalmi megpróbáltatások. Mi a legrosszabb rémálmod? Coaching question: What do you fear the most in life? If you do not deal with it, that fear will come upon you, because it must be faced. Is it your past? Failure or success? Whom do you need to confront? Coaching questions: Who or what is your "evil one"? What monster is there to slay, what dragon or beast must be overcome in your life? Coaching questions: When was the last time you claimed your reward? When did you last reward yourself for change made, and victory accomplished?

9. BELSŐ ÚT: A hős elnyeri jutalmát/büntetését (A tőr); KÜLSŐ ÚT: A hős érzékeli próbálkozásainak eredményét (fejlődés, visszaesés) Be kell koszold a kezedet! Nehéz döntéseket – élet/halál kérdése - kell hozz! Coaching question: Have you done a strengths analysis recently? Have you looked over your goals book and determined which ones have been accomplished Coaching questions: What unresolved issues arise out of obtaining your goals? Now that you have the treasure, and nothing left to prove… who do you need to forgive? Coaching questions: Who in your life right now resists your calling and destiny?

10. BELSŐ ÚT: A hős haza talál; visszajut a fényre KÜLSŐ ÚT: A hős végiggondolja változásait, újra előveszi régi ideáljait és mentorait Mi akartál lenni gyerekként? Coaching questions: Since you are no longer the person you used to be... what new rituals must you embrace, to maintain your new state?

11. BELSŐ ÚT: A hős újra éled; (előtte pokoljárás) KÜLSŐ ÚT: A hős utolsó nagy nekifutása (amikor leküzdi önmagát) Mik a célok, amelyekért az életedet adnád? Coaching questions: What changes back home now that you’re coming there? What internal keys need to unlock external doors?

12. BELSŐ ÚT: A hős visszatér az életadó varázsitallal; KÜLSŐ ÚT: Megszületik a végső megoldás Mi az, amit a történetből kinyertél? Mit adsz vissza a közösségnek? (saját változás – a közösség változása) Miért lehetsz hálás? Coaching questions: To whom will you impart your new found knowledge and experience? Who will you mentor on their journey? Who can you coach? What is your next adventure? Where is the next mountain?

Kognitiv viselkedésterápia 
 Háttér: Pavlovi reflex, később: Thorndike, Tolman and Guthrie – jutalmazott cselekvés ismétlődik (negativ – ismétlődik és nincs negativ konzekvencia) Aaron Beck: Self talk – feelings (automatikus v. hot thoughts) Dr. Albert Ellis Nem a helyzet okozza az érzéseinket, hanem az értelmezés (self-talk)
 Probléma típusok 1. Gyakorlati problémák 2. Érzelmi problémák (felhúzod magad egy gyakorlati problémán) 3. Képzeld problémák - nincs helyzet, te hiszed, hogy van - van helyzet, ismered, de valamilyen negativ kimenetelt sejtesz

ABC modell A – az indító helyzet (ami tudatosult) – activating event – horog B – beliefs – hitek – és gondolatok, tudattalan szabályok, értékek – magunké, másoké C – consequences – következmények – érzések, fizikai tünetek, tettek, viselkedés A. Gondolatok alapja: múltbeli belső élmény belső kép a jövőről szabályok, ahogyan gondoljuk, hogy cselekednünk, viselkednünk kellene elképzeléseink arról, hogy másoknak hogyan kellene viselkedniük amit sejtek, hogy én v. a másik a jövőben reagálni fog a cselekedeteim konzekvenciájának a megítélés B. A hiedelmeink - az identitásunkra vonatkoznak - mások hozzánk való viszonyulásáról - visszafognak a cselekvéstől v. éppen egy tettre hajtanak Nehéz felismerni, hogy a hiedelem nem tény. (még akkor is, ha életed során sok bizonyítékot gyűjtöttél) Érzések vannak produktív érzések, amelyek eredményes viselkedéshez vezetnek és vannak nem produktív érzések nem produktív érzések nem hatékony tettekbe visznek Vannak tudattalan fiziológiai érzések, amiket nem tudunk szabályozni Érzelmek, amelyeket külső események váltanak ki tanultak és ezért kontrollálhatóak Gondolati csapdák Minden vagy semmi gondolkodásmód Nyelvi nyomok: teljesen megromlott a kapcsolatunk, ő kövér, nem vagyok tökéletes, a férfiakban nem lehet bízni) Megnyilvánulás: Ha valami nem sikerül elsőre, akkor otthagyja. Egy jelet már bizonyítéknak tekint. Ha hibázik, akkor otthagyja. Változtatás lehetősége: középutas gondolkodás, a hiba = visszajelzés, sem-sem helyett is-is, „Nem tudom” helyett „még nem”, 80/20 szabály (ne akarj tökéleteset teljesíteni) Általánosítás Nyelvi nyomok:mindig, soha, mindenki, senki, a világ, az ember Megnyilvánulás: egy jelből egész motívum, rugalmatlanság, végérvényesség, nincs lehetőséged a változtatásra. Előítéletek Változtatás lehetősége: konkrét leírást kérj, nyitott gondolkodás (vedd észre, amikor véleményt nyilvánítasz), visszakérdezés Mentális filter Nyelvi nyomok: buta vagyok, ronda vagyok, az élet nehéz.

Megnyilvánulás: elvakítva (pl. szerelem), kitakarja a pozitivumokat, gyors következtetések Változtatás lehetősége: Önmegfigyelés (milyen állítások fogalmazódnak meg bennem), keressük az ellenbizonyítékot Gondolatolvasás Problémája: nem tudhatjuk mit gondol a másik ember, gyors következtetésekre késztet, időpocsékolás Változtatás lehetősége: Önmegfigyelés (negativ következtetések), kommunikálj (mielőtt levonnád a végkövetkeztetést), Keresd az alternatívákat Jövendőmondás Problémája: azt hiszed tudod, hogy mi fog történni – önbeteljesítő jóslat, negatív elvárás miatt inkább nem csinál semmit Változtatás lehetősége: Talán, lehet szavak, elfogadni, hogy a jövő más lehet, mint a múlt, minden körülményt vegyünk figyelembe, kilépés a komfortzónából (próbáld ki, a negatív elvárás ellenére is) Világvége hangulat/túldramatizálás Problémája: legrosszabbat várja Változtatás lehetősége: Távolság, erőforrások gyűjtése, önnön kicsinységünk tudatosítása, kísérletezés, emlékezz a pozitív élettapasztalatokra Érzelmi érvelés Amit negatívat érzek, az a helyzet valós visszatükröződése. Problémája: az érzelmek nem tények, az érzelmeket pl. fizikai fáradtság is kiválthatja Változtatás lehetősége: Önmegfigyelés, az érzelmek pontosítása, különbségek tudatosítása, távolságból visszanézni az eseményre Címkézés, félre címkézés Nyelvi nyom: Ezek az alkoholisták ilyenek, tipikus ügyvéd, veszélyes környék Problémája: haszontalan, bántod vele önmagadat, másokat, ha a világot, az megbéníthat Változtatás lehetősége: Emlékeztesd magad, hogy nem vagy tévedhetetlen, Keresd meg egy személy, helyzet más aspektusait. Kell, muszáj, elengedhetetlen, szükséges Problémája: merevség, morál értelmezés (másik felé), bűntudat, megbánás, düh és frusztráció (egyénben), nem szabály/varázslat (lehetnek kivételek a gyakorlatban), döntési szabadság Változtatás lehetősége: a szabály inkább csak ajánlás (mit szeretnék), fogadd el a realitást (ami megtörtént, azon már nem lehet változtatni), Kezeld a dühödet, „Kell” helyett „úgy döntök, hogy”, „Muszáj” helyett „azt szeretném, hogy” Személyeskedés és vádló megjegyzések Miattam van, ő az oka… Problémája: ha más számlájára írom, ami történik dühös leszek, Ha magamat hibáztatom, bűntudatom lesz. Nem a helyzetre vonatkozó megoldásokat javasolsz.

Változtatás lehetősége: Gyűjts információt, Ismerd fel, hogy nem körülötted forog a világ Zavar az „akarom” és a „szükségem van rá” között Hol fordul elő? Szeretet, figyelem, pénz, tisztelet, egészség, siker, szeretve lenni, önértékelés, jogok – ezek akarom. Maslow: szükséglet (testi, biztonsági, odatartozási, értékeltség, esztétikai és tudásbeli, önmagvalósítás) Problémája: a be nem teljesülő „szükség”, ha akarom alapú dühöt, megbánást vált ki, A szeretet, mint szükséglet nem definiált – kiderül akarom, hogy gyengéd legyen, vegyen karjába, mondja, hogy szeret, stb. Feltételekhez kötött szükségek: egy szép lakás boldoggá tenne Változtatás lehetősége: átírni a szükségem van rát v. nem bírom ki nélkülét, akaromra, túléled nélküle Aggódás, mint a prevenció eszköze (varázsos aggódás) Példa: Ha aggódok, hogy lekésem a vonatot, akkor rákészülök és elérem Problémája: téves cselekedet (ezerrel gondolkodni), talizmán nem véd meg Változtatás lehetősége: aggódás helyett tettek, gyűjts infót Nem racionális magyarázatok Példa: Nem kapok tőle ajándékokat, biztos nem szeret. A gyerekem nem takarít, lusta Problémája: túl merev – önbecsapás eszköze Változtatás lehetősége: Ismerd fel a core hiedelmeidet és nézd meg, hogy jót tesznek e neked, vedd fel a nyelvezetedbe a talán, néha és lehetséges szavakat Projekció, kivetítés Azt hisszük, hogy más is azt hiszi, amit mi. Ha én csalok, akkor más is csal. Problémája: különböző térképen létezünk Változtatás lehetősége: Tudatosítás Reménytelenség, kiszolgáltatottság Másoknak sikerül, nekem nem Problémája: sikertelenségre hangol (tanult gondolkodásmód), türelmetlenség dühöt szül (feladja gyorsan) Változtatás lehetősége: kérdezd a tekintélyszemélyt, keress ellenpéldát, lásd meg a hibákban a visszajelzést, egyediséged tudatában próbálkozz Túlzások Túl buta, túl kövér, nem eléggé megfontolt Problémája: elvesztette szem elől a célt Változtatás lehetősége: Mihez képest? Mi a célod vele? Nem vagyok képes rá vagy nem akarom csinálni Nem tudok sok ember előtt beszélni. Nem tudom eladni neki. Problémája: nem is a képesség hiánya, hanem a félelem működteti, Változtatás lehetősége: Tanulj vmi újat – kényelmesen/védett körülmények között Ragaszkodás nem racionális ötletekhez Nagy az orrom, nem szeretnek az emberek, kopasz leszek

Problémája: legyőzhetetlen akadályként tekint a hiedelemre Változtatás lehetősége: tények keresése
 A változás megalapozása 16. 17.

18. 19. 20.

20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29.

lépés: beazonosítása annak, amit már nem akar (Problémalista és célkitűzés) lépés: hasznosabb gondolatok, hitek megtalálása (hátráltató hiedelmek felismerése, átdolgozása) Mit akarok az élettől? Mi okoz örömöt? Mit akarok megváltoztatni? Mit akarnék helyette?
 lépés: új szokások – viselkedés, érzés, gondolat bevezetése és elfogadása, hogy először kényelmetlenséggel is járnak lépés: kitartó gyakorlás (Úgy tenni, mintha) lépés: megszilárdultak az új szokások (Nyomonkövetés, naplózás) Tanulási/átprogramozási folyamat Tudattalanul nem kompetens Tudatában van, hogy nem kompetens Tudatosan, odafigyelve gyakorolja a kompetenciát Öntudatlanul is kompetens
 Segítő alapelvek Tudunk változtatni az érzéseinken, és a változás hasznos is lehet A múltunk nem kontrollálja a jövőnket. A múlt tapasztalatait felhasználhatjuk a jövő számára erőforrásként. Mindenki különböző, a tapasztalataink egyediek. Saját különbejáratú életünk, értékeink, gondolataink és hiedelmeink vannak. A változáshoz nem elsősorban akaraterőre van szükség, hanem arra, hogy másként értelmezzük a helyzeteket Én OK, te OK Nem tudunk mindenkinek mindig kedvére tenni. Nem az a fontos, ami történik veled, hanem az, ahogyan a történést értelmezed A problémás helyzetekkel hasznosabb szembe nézni, mint azokat elkerülni Felelősek vagyunk a boldogulásunkért, és minden eszköz rendelkezésünkre is áll a megvalósításhoz (mások nem tudnak boldoggá tenni) Mindenki más is rendelkezik minden szükséges erőforrással (megmentőkre nincs szükség) Tévedsz néha, és ezzel a tökéletlenséggel épp elég vagy

Coaching folyamat Auden mondta: "Ha valóban élni akarunk, akkor érdemes belekezdeni még mielőtt elkezdenénk megfogalmazni a szándékunkat." Ha ami veled történik csak problémaként fogod fel, akkor az érmének csak egyik oldalát látod. A másik oldalon ott vannak a lehetőségek, amik feltárulnak a változással. A tanulás és újabb irányok és utak megtalálásának lehetősége. Az érzelmeink soha nem léteznek önmagukban, mindig együttjárnak az értelmezéssel, amit hozzá kapcsolunk Balgaság azt gondolni, hogy kontrolálni tudsz helyzeteket. Legjobb esetben a saját gondolataidra tudsz ügyelni és ezzel azt már elérheted, hogy ők kontroláljanak téged. A hiedelmek önbeteljesítő jóslatként is tudnak működni. Egyszer megtapasztaltunk valamit és elhittük egy helyzetről, hogy az számunkra csak úgy végződhetik. Így aztán most már nehéz elképzeljük, hogy számunkra is lehet más végkifejlet. Minden, amit elérsz életedben és minden, amiről lemaradsz, a gondolataid eredménye. Amikor valamiről azt gondolod, hogy lehetetlenség, pontosan azokban a pillanatokban teszed lehetetlenné. Ha nem tetszik, amit teremtesz az életedben, akkor változtass azon, amit magadról és a világról hiszel. Gandhi mondta: Azt hinni, hogy ami még nem volt, az már nem is lehet, olyan mintha eltagadnánk az emberiség szentségét. Azok, akik valóban tenni szeretnének valamit, megtalálják a módját, a többiek megállnak a kifogás keresésénél. Gondolj egy helyzetre, amin változtatni szeretnél. Valami, ami dühít és ma készen állsz arra is, hogy kimond, hogy eleged van belőle és ezt már így a magad számára nem akarod megtapasztalni, megélni. Idézd fel magadban az élményt, a lelkiállapotodat, amikor legutóbb ebben a helyzetben voltál. Sokan agyalunk még hosszan egy helyzet után is, hogy vajon mit lehetett volna másként csinálnunk, mit kellett volna másként mondanunk. Mi az ebből a kiválasztott helyzetből, amit ilyen belső rágódásként még ma is emlegetsz? Mik azok a törvények, szabályok, benned élő hitek, tiltások, amik ennek a lelkiállapotodnak a hátterében állhatnak? Mennyire mondanád igaznak ezeket, mint magyarázatokat? Valóban ezek azok, amelyek elválasztanak attól ahogyan most vagy és ahogyan lenni szeretnél? Melyik az az összefüggés, amelyikben ezek a hitel valósnak tűntek számodra? Mik azok a körülmények, amik most is elfogadtatják veled, hogy ezek a dolgok így vannak? Ha belegondolsz, biztosan így van az, amit ez a hited, hiedelmed állít vagy egy kis hozzáképzelésre mindig szükség van, hogy megállja a helyét? Milyen lehetőségeid vannak még, túl ezeken a hiedelmeken alapulókon? Az életed melyik pillanatában tanultad meg ezt a hiedelmet? Ha tudnád, hogy amit hiszel, azt létre is hozod – hogyan változtatnál? Az előbb gondolkodtál a belső agyalós önmagunkkal folytatott beszélgetéseidről. Milyen más megnyilvánulása van még a kétségeidnek? Ha kapcsolatot gyanítanánk a lelkiállapotod és a belső beszélgetéseid között, mit

mondanál van e és hogyan hat ez a kapcsolat? Az életed más területén tapasztalsz hasonlót? Mik azok a területek, ahol viszont ezzel a jelenséggel nem találkozol? Mik azon a területen a tapasztalataid? Hogyan lehetne azokat a tapasztalatokat áthozni más életterületeidre? Milyen tanulási lehetőséget tartogat számodra az, hogy erre most odafigyelsz és megérted? Mit tudsz elképzelni, hogy megléped, megteszed, mostantól, hogy megváltoztasd az elavult hiedelmeidet. Mit tudsz a magad számára elképzelni, hogy mint új viselkedésformákat felvennéd? Hogyan érzed magad? Életterületek Élettorta-gyakorlat
 Fontos életterületek: - Test - Szociális kapcsolatok - Munka és teljesítmény - Anyagi biztonság - Értékrend Hol vagy stabil? Hol van – túltengés/hiány/stagnáció?
 Mi jellemzi az egyes területeket?
 Mi ad erőt?
 Mi viszi el az ez élethordóból energiát – hova megy a mojod?
 Mit lehetne tegyél, hogy ez változzon? VÁLTOZÁS MODELL 1. Mi a cél? Mit vársz tőlem? Miben tudok segíteni? 2. Mi van most? 3. Milyen a cél? Érzelmi állapot...Honnan veszed észre, hogy célba jutottál? (belevinni az érzésbe, idővonal) 4. Mik, kik a körülmények, összefüggések? (ez lehet negatív is, nem megyünk nagyon bele a negatívba) 5. Hogy hat a változás más életterületekre? 6. Mi akadályoz? – nem megyünk bele – az érzés átélésében? 7. Mire volna szüksége, hogy továbblépjen, mije van már meg? 8. Mi az első lépés? Mennyi időt adsz magadnak? Hogy fogsz reagálni? 9. + Ökocheck –mit fogsz még másképp csinálni az életben?

Edit féle idővonal: múlt, jelen jövő Felállunk, megmutatom a vonalat. Állj menetirányba... volt-e már olyan érzése (ami problémás), keresse meg az életfonalon ezt a helyet, sétáljon oda, elmondja (ki voltál akkor, milyennek láttalak volna akkor...keress tovább). Ha megtalálta, elcsendesül – ebből a jó érzésből üzenjen a jelenlegi önmagának, küldje, rövid instrukciókkal – lépjen vissza a jelenbe – mi változott?, na de mégis? – tedd meg azt a bizonyos első lépést előre a jövőbe. Ha nem ad a múlt ilyan érzést, keressünk a jövőben és ott álljon meg. Ez a dimenzió időtlen. Milyennek látlak majd? Milyen ott? Üzenjen a jelennek, menjen vissza.

KÁRTYÁK 3 A CÉLOKHOZ: -

MI TÁMOGAT? MI AKADÁLYOZ? MIRE VAN SZÜKSÉGEM? 5 A FOLYAMATHOZ:

1. 2. 3. 4. 5.

HONNAN JÖSSZ? MIRE ÉPÍTKEZEL? MI AZ AMID MÉG VAN? (MEGLEPETÉS) RÖVID TÁVON ERRE TARTÁS EZ LEHET BELŐLE HOSSZÚ TÁVON

Ha mától 3 év múlva újra találkozunk és visszatekintesz az elmúlt évekre, minek kellett a személyes és szakmai életedben megváltoznia, megindulnia, hogy boldog legyél a fejlődéseddel? Boldog vagy-e most a bőrödben? Ha az, amit eldöntöttem és a mostani élet eltér, akkor az zavart okoz. Mesék, dalok, mondókák: 0-7 (szülői értékrend) 7-14 (Mgunkat keressük) 14-21 (A döntés)

Edit féle: -

Kézél: mi ebben a kihívás? (segít érzéseket találni) Aztán a testi tünetre: Skála Kopogtatás Kifújás

Cél megfogalmazás: Le akarok fogyni: megkeressük hogyan, magadban azt, amivel tudod lelkesíteni, megértheted magad Párt szeretnék..... mit vársz? Hogy tudsz jól kijönni, benne maradni a párkapcsolatban? Túl sok minden van rajtam.... megerősíteni a nemet mondásban, nézzük át tételesen, vehyük sorra mit tudok leadni, mi nem fontos Szeretnék átmenni a vizsgán:...segítek, hogy a vizsgára felkészült és magabiztos legyél!

Te ki vagy – ha te irányítanád a céget.... - ha nyernél a lottón - - ha 10 évvel idősebb lennél - - ha tudnád, hofy fél éved van - - ha tudnád, hogy minden döntésed jó lesz..........mi változna?

Mi a fejlövése? - Mi a jó, mivé tesz?, Mit ad? - - Mikor nem jó? Pl Konfliktuskezelés: Aktívvá tenni Kommunikáció Miben klönbözünk? Személyiségtipológia NLP tükör Családi dinamika Játszmák Stresszkezelés:

Kopogtatás Célokat összírni Megélni a pillanatot

NLP ALAPELVEK

A gondolat nem elég, motiváló érzések (pl idővonallal) 

  

Mindenkinek van térképe magáról. Ez meghatározza, hogyan működünk, mindenkinél más, az elején rámegyünk a másik térképére. A térkép változtatható, nem azonos az emberrel. Ami történik=visszajelzés. Az élet kísérletezés, nem múlik rajta semmi. Coachként is lehet kísérletezni. Amit csinálunk okkal és pozitív szándékkal választott (nem áldozat, tud vátoztatni rajta). Te a legjobbat hozd ki magadból. Mindig azé a kontroll, aki rugalmas tud lenni! Coaching – tudatosítani, ha valami nem működik, változtatni, pl. Játszunk olyat, hogy...... De ha valami nem beteg, azt nem kell megjavítani!. Ha valami nem működik, változtass!

Bosszúállás – átkeretezni, mi másra nyílt lehetősége? Váltók (kibillenteni a lefelé spirálból) 1. Megoldás, célfókusz. Mi maradjon így? Miért vagyunk itt, hogy lesz jó? – emlékeztetni – hogxan legyen még rosszabb? – tükröt lehet tartani 2. Változatosság – és mi van még? 2-nél mindig több van....Nem csak az a választás 3. Csodák – tündér, lottó....Játszuk azt, hogy mostantól bármit csinálsz, az jó lesz! 4. Átkeretezés – milyen gondot okozna, ha a probléma nem lenne? Eltörtem a lábam – mi ebben a jó? Minden rosszban van valami jó! 5. Stop – itt álljunk meg! Tegyünk pontot a dolog végére... 6. Fókuszváltás...Mi játszódik le benned? Ha nem te lennél, mit gondolnál? Mit tanácsolnál? 7. Erőforrások/Példaképek Pl alapkör – mi mindent tudsz tenni, hogy a probléma megmaradjon? Mivel foglalkozzunk először? Identitás Értékrend Képességek Viselkedés

-

Cél pontosítása

Körülmények: 1. Mi az, amid már van? Eszközök, emberek, Tehetségek. Fölfelé megyünk. Pl ha panaszkodik, ne álljunk meg! 2. Viselkedés: tervek, hogy akar nekikezdeni? 3. Képességek: mit tanultál? Mit kell még? Milyen a hited önmagadban? (pl skála) 4. Értékrend (értelem): mi neked a fontos általában? 5. Identitás : ki leszel te akkor? Milyennek látnánk (megérezze) Gyűjtjük, erősítjük….utána visszafelé – ennek az embernek mi fontos, miben kell fejlődnie? – Mit kell tennie? – Mit kell tennie? – Mi legyen még? 

Önbizalom – eft, filmezés, idővonal. Élete történetei, alapkör



Értékrend – mi neki a fontos?



Nyugodtnak lenni – megtanulni, hogy megteremtsem magamnak azt a körülményt, amiben jól érzem magam



Felkészíteni. Hogy minden helyzetben jól működtesse magát



Türelmesnek lenni – mik a helyzetek, mi lehet az alternative, hogyan reagáljon neki megfelelően, kezelje a stresszt.



Stressz – tudatosítás, hogy szeretném magam érezni, pl idővonal.

Tudatosítsa – észrevegye - változtasson Ha rossz érzése van – milyen irányba szeretne változtatni? Hinni kell, hogy jo felé megy a sorsa Trükkök – hogyan tudja magát emlékeztetni a jó érzésre! A célokat rövid távon kezdeni – visszafelé tervezni Ne a félelmeidre, hanem a reményeidre és álmaidra hivatkozz. Ne a téged ért frusztrációkról gondolkodj, hanem a végtelen és még nem beteljesített lehetőségeidről. Ne idegesítsd magad azzal, amit már kipróbáltál és nem sikerült, hanem arra koncentrálj, ami még lehetséges. ” - XXIII. János pápa Az első ülés Alapkérdések: 21. MIK AZ ELVÁRÁSAID A COACHINGTÓL?

22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30.

MIT VÁRSZ LEGINKÁBB MA TŐLEM? MILYENNEK SZERETNÉL ENGEM AZ ÜLÉSEINK KÖZBEN? MI AZ A LEGNAGYOBB VÁLTOZÁS, AMIT MÁRA BEVÁLLALNÁL? MI AZ A HÁROM DOLOG, AMIT RÖGTÖN AZ ÜLÉS UTÁN MEGTESZEL? MENNYI IDEIG SZERETNÉL VELEM EGYÜTTMŰKÖDNI? A MUNKA MEKKORA RÉSZÉT MONDANÁD A MAGAD SZÁMÁRA BEVÁLLALHATÓNAK AZ ÜLÉSEK ALATT? MI AZ AZ EGY DOLOG, AMIRŐL MA NEM AKARSZ BESZÉLNI, AMIT MA NEM AKARSZ MEGTENNI? A COACH-CSAL VALÓ EGYÜTTMŰKÖDÉSNEK MELYIK RÉSZE TETSZIK NEKED LEGJOBBAN? A COACH-CSAL VALÓ EGYÜTTMŰKÖDÉSNEK MELYIK RÉSZÉTŐL TARTASZ LEGJOBBAN?

Változás 7 napos gondolati program - változást kereső éber álmodóknak 31. Vasárnap: Mi lenne, ha az idő, mint olyan nem léteznék? Kirándulj a természetbe! 32. Hétfő: Ma kiiktatod az ok és okozati összefüggés elvét. Csak legyél! Létezz és ne keresd, mit kell csinálj! 33. Kedd: Képzeld, hogy nincs kezdet és vég. A világ és az életed is ez a mai nap 34. Szerda: Ma minden akadály egy lehetőség. Figyeld meg, mi bosszant, hogyan hatnak rád mások cselekedetei és gondold végig, hogy mi a jó ebben számodra? 35. Csütörtök: Képzeld, hogy mindenható vagy. Amit kigondolsz azt bevonzod az életedbe. Az álmaidhoz szükséges alkotóelemekre is igaz ez. Nagy kérdés, mindenhez, ami ma történik veled: milyen céllal hoztam be ezt-azt az életembe? 36. Péntek: Képzeld azt, hogy ma minden, amit te teszel vagy neked tesznek, mint reakció valódi, de a résztvevő szereplők csak illúzió. Hogyan reagálsz a körülményeidre, hogyan gondolkozol róluk? Szombat: Az egyetlen módja, hogy megérts most álmodsz, ha felébredsz. Mai feladatod: Gondolj bele, hogy meghalsz, mielőtt élhetnél... Mik azok a dolgok, amiket sajnálnál, hogy elmulasztottad?

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF