# Circuit Theory Solved Assignments - Semester Fall 2008

June 13, 2018 | Author: Muhammad Umair | Category: P–N Junction, Series And Parallel Circuits, Diode, Electric Current, Electrical Network

#### Short Description

Circuit Theory Solved Assignments - Semester Fall 2008...

#### Description

Assignment No 1 Solution

Q.1: In given circuit (a)Calculate the total current flow and the voltage drop across each resistor (b) Relative to point d, what will be the voltage at points, a, b and c

Sol: (a) We can see that 1 Ω , 4Ω and 3Ω are in series so total resistance of circuit will be Rt=1+4+3 Rt=8Ω Given voltage is V=24v Total current can be found using Ohm’s law (V=IR) OR I=V/R=24/8 I=3A Now this same current 3A is flowing through all series resistance so Voltage across 1Ω will be V=IR1Ω V=3x1=3v V=3x1=3v Voltage across 4Ω will be V=IR4Ω V=3X4=12V V=3X4=12V Voltage across 3Ω will be V=IR3Ω V= 3X3=9v 3X3=9v (b) Voltage at point a relative to point d is Vda=24v Voltage at point b relative to point d is sum of voltage of 1 Ω and 4Ω Vdb=15v Voltage at point c relative to point d is Vdc=3v

Q. 2: Find the equivalent resistance of the network given below. Write each step of the calculation to get maximum marks. Draw the circuit diagram of each step otherwise you will lose your marks .

Solution:

Starting from right side we see, at point a current will not pass through 5  , 14k  and 9k  but follow easy path (short circuit path) and reach to point a passing from point b, c and d so we neglect effect of 14, 5 and 9k Ω Now 8k Ω and 2k Ω are in parallel so 8x2/8+2=16/10=1.6k Ω

1.6k Ω and 2k are in series so 1.6+2=3.6k Ω

At left side 6k Ω and 3k are in parallel, 6x3/6+3= 18/9=2k Ω

which is again in parallel of 2k  2x2/2+2=1k Ω

1k Ω is in series of 4k Ω so 1+4=5k Ω

5KΩ and 3.6k Ω are in parallel 5x3.6/5+3.6=18/8.6=2k Ω

Q.3: Give brief answers a) Conductors allow flow of current while insulator do not allow, WHY. Ans:Conductors, (metals) allow electricity electricity to pass through them while insulators insulators do not conduct electricity through them. This is because t he conductors have free electrons which move in a specified direction on the application of some potential, causing the flow of current. Insulators don't have free electrons, because the electrons are tightly bound to the nucleus. In insulators the gap between the valance band and conduction band is large and requires large energy to p roduce free electrons. A conductor will allow current to pass through it easily because it has a l ow resistance. An insulator has a very high resistance and will allow very little current to flow through it.

b) Give two examples of DC voltage source and AC voltage source. Ans: Battery and dry cell are DC voltage source while AC generator and and electricity from wapda grid grid station are AC voltage sources.

c) In any circuit, state two requirements for producing current. Ans: For producing current in a circuit 1) 2)

Circuit must be closed circuit. There should be a potential difference (voltage source) across the circuit.

Assignment No 2 Solution

Q.1. Find Unknown values of I and

V for given diagrams.

Sol:For the network in fig( a) The circuit is open circuit , therefore no current will pass through the network. The voltage across the resistors must therefore be zero volts, as determined by ohm’s law (V=IR=OV) with the resistor simply acting as a connection from supply to the open circuit. The result is that the open circuit voltage will be V=10v as shown in fig. below.

In fig. (b) The current I T will take the path of least resistance and since the short circuit condition at the end of network is the least resistance path, all the current will pass through short circuit. The voltage across the network will be same as that across the short circuit and will be zero volts, as shown in fig.

Q.2.

First Identify and label each node in the network .Use nodal analysis to find Vx and the power of 6Ω resistance..

Sol. Fist of all we will identify and label each node,

From the above diagram we know k now that node V1 is directly connected with 15Volt voltage source so the voltage at Node V 1 will be, V 1= 20Volts -------- (A) V 3 = V x  -------- (B) And node Constraint equation v3 V 2-V 3=10V x  -------(C) Put the value of Vx from f rom (B) into (C) we have, V2-V3= 10V3 V2=11V 3 ------- (D) So, Now we will write KCL equation at Super Node, (V 2 - V 1)/2 + V 2 /4 + V 3 /5 + V 3 /10= 0 ----------- (E)

We know V1=20volts put in (E) we have, (V 2 - 20)/2 + V 2 /4 + V 3 /5 + V 3 /10= 0 10v2-200+5v2+4v3+2v3=0 15v2+6v3=200-------- (F) Put the value of V 2 from (D) into (F) we have, 15(11v3)+6v3=200 165V3+6v3=200 171v3=200 V3=1.16v To find the power dissipated across 6Ω resistances. As 6Ω is directly connected to v1 and voltage at v1=20v so voltage drop at 6Ω is 20v Now Power dissipated at 6 ohm is P=V2/R P=(20)2 /6

P=66.66watt

Q.3.

Find VAE and VCG in the circuit from all possible paths.

Solution:

Following path AEFGHA VAE +4v -12v+1v-10v=0 VAF=17v Now following AEDCBA VAF-2v-2v+6v-5v=0 VAF=3V Now we find VCG following path CGFEDC VCG+12V-4V-2V-2V VCG =-4V Now we find VCG following path CGHABC VCG+1V-10V+5V-6V=0 VCG=10V

Assignment No 3 Solution

Q # 1: Use Mesh analysis to find VO in the given network. Identify and label each mesh otherwise you will lose your marks. Draw and labeled complete circuit diagram. Write each step of the calculation to get maximum marks and also mention the units of each derived value.

Solution

Q # 2:

Use Nodal analysis to find IO in the given network. Identify and label each node otherwise you will lose your marks. Draw and labeled complete circuit diagram. Write each step of the calculation to get maximum marks and also mention the units of each derived value.

Solution

Assignment No 4 Solution

Q # 1: Find Io by Superposition . Draw and label the circuit diagram of each step, otherwise you will lose your marks. Write each step of calculation to get maximum marks, also mention the units of each derived value.

Sol.

Applying principle of superposition, we will take effect of the sources one by one Only current source is acting

2k Ω and 2k Ω are parallel so our new circuit will be

Using current division rule current through 2kwill be Io1=6x3/1+2+3=18/6=3mA

Only

Voltage source is acting

Now we apply voltage division rule V1.4k=4x1.4/2+1.4=5.6/3.4=1.64k  As 1.4K is resultant of 2k and 5k so same voltage will drop across each there Io2 =V/1.4=1.64/5=0.3mA Same current flows through 2k and 3k in series Io=Io1+Io2 Io= 3+0.3 Io=3.3mA Q # 2: Apply Source Transformation on the circuit given below to find VO. Show each step of calculation otherwise you will lose your marks. Draw and label the circuit diagram of  each step and also mention the units of each derived value.

Solution: From left side we see that 4mA and 4k Ω are in parallel and can be converted into voltage source V=IxR=4x4=16v In converted circuit 4k Ω will become in series of 16v voltage source as shown in fig. below.

From right side we see 2mA current source in parallel of 6k Ω that can be converted into voltage source V=IXR=2X6=12V Circuit will adopt shape as

Now we write KVL for loop 1

4kI1 -3+6kI1-12 -16=0 10kI1=31 I1=31/10=3.1mA

This 3.1mA current is flowing through 4k Ω so Vo can can be calculated by Ohm’s law Vo=3.1x4 Vo=12.4v

Q # 3 Find V O in the network given below using

Thévenin’s theorem. Show each step of calculation otherwise you will lose your marks. Draw and label the circuit diagram of  each step and also mention the units of each derived value.

Solution: In first step we remove load resistance RL that is 16 Ω

In second step we find Vth at open terminal of circuit by nodal analysis, circuit will be as

KCL at Node V1 V1/10+(v1-v2)/5-4=0 V1+2V1-2V2=40 3V1-2V2=40 ……………(A) KCL at Node V1 (V2-V1)/5+(V2-10)/4 (V2-V1)/5+(V2-10)/4 =0

4V2-4V1+5V2-50=0 -4V1+9V2=50…………………(B) Multiplying (A ) by 4 and (B) by 3 and adding we get V2=Vth=16.3v

Third step: Calculating Rth

10Ω is in series with 5Ω = 10Ω + 5Ω = 15Ω

15Ω  4Ω =

15Ω × 4Ω 15Ω + 4Ω

=

60 19

= 3.15Ω

3.15Ω is in series with 1Ω = 3.15Ω + 1Ω = 4.15Ω

So Rth =

4.15Ω

THEVENIN’S EQUIVALENT:

Vo = 16X16.3/(4.15+16) 16X16.3/(4.15+16) = 3V

Assignment No 5 Solution

Q # 1: Find I O in the network given below using Norton’s theorem. Show each step of calculation otherwise you will lose your marks. Draw and label the circuit diagram of  each step and also mention the units of each derived value.

Solution: First step: Rem Removin oving g loa load d res resis isto torr R L

= 1k  fro from

the the circ circui uit. t.

Now the circuit will adopt the following shape.

Second step: Calculating I N Now short circuiting the circuit to find the value of I N After reshaping the circuits for using mesh analysis.

We find In by loop

analysis method

∵ I3 - I2 = 4 mA ----------(A)

kvl for For mesh I 1 2k ( I1 − I 2 ) + 3kI1  − 12 = 0 2kI1 − 2kI 2 + 3kI1  = 12 5kI1 − 2kI 2

= 12

---------------(1)

For Super Mesh 3kI 2 + 2kI 3 + 2k ( I 2 − I1 )  = 0 3kI 2 + 2kI3 + 2kI2 − 2kI1   = 0 2kI 3 + 5kI 2 − 2kI1   = 0 I3 = 4 mA+ I2  from

Putting

2k(4mA+ 2I) + 5

(A) int the above equation

k2I − 2 k1I=  0

8 + 2kI 2 + 5kI 2 − 2kI1   = 0 7 kI 2 − 2kI1  = −8

---------------------- -(2)

Multiply (1) by 2 and (2) by 5 we will get 10k

1I−

4

k2I =   24

-----------------(1A)

−10kI1 + 35kI 2  = −40

----------------(2A)

Adding (1A) and (2A) we will get 31k I 2  I 2 = 2

= −16

−16

31 = I −0.51

From

mA

(A)

- I 2 + I 3

=

4 mA

−( −0.51mA) + I 3 =

I 3 = 3

4mA

4 − 0.51

= I 3.48

Therefore

mA  N

I= 3.48

mA

Third step: Calculating R N:Now we will find

R N

We short circuit voltage source and open circuit current source

3k  is in series series with with 2k so their their combined combined effect effect is is 5k. Now the circuit will adopt the following shape R1 5k

R2 3k

R3 2k

3k is parallel to 2k so their combined effect is 1 1 1

R 3k ||  R2 k

=

= = R 3k ||  R2 k

=

3

+

2

2+3 6 5 6 6

5 =1.2k  Now it will adopt the following shape R1 5k

R2 1.2k

1.2k and 5k are in series so their combined effect is 6.2k. Therefore R N = 6.2k  Fourth step: Now reinserting the R N and R L parallel to I N

R2 ) * I t   I1k = (  R1 + R2

=(

6.2k

) * 3.48mA 1k + 6.2k  6.2 =( ) * 3.48mA 7.2 =0.861*3.48mA =2.99mA Therefore I 0

= 3mA

app

Q # 2 Find V O in the network given below using

Norton’s theorem. Show each step of calculation otherwise you will lose your marks. Draw and label the circuit diagram of  each step and also mention the units of each derived value.

Solution: by using Norton’s theorem.we follow these four steps . theorem.we will follow 0 First step: step: Replacing R with a short circuit to find I Here Rl is 3kΩ L N.

We want to calculate V

Second step:calculating I N

To calculate I

N

We short circuit open terminal and find IN.

We apply super position position method we will remove remove all circuits one by one i.e. after removing voltage source we will replace it with short circuit and current source with open circuit. Hint: Don’t remove all circuits simultaneousl simultaneously. y. Only current source is acting.

Due to short circuit all current current will follow through the short circuit circuit so I = 4mA --------------(A) N1 Only voltage source is acting.

4k is in parallel with 2k resistor which in return in series with 6k r esistor .So total resistance. R = (4k||2k) +6k  = 8/6 k +6k  R = 7.33 k So I = 2/7.33k  N2 I = 0.27mA 0.27mA -------------- (B) N2 total I

N

from both sources so from equation A and B we have I =I +I N N1 N2 = 4mA + 0.27mA I = 4.27mA N

Third step: Calculating R

N To calculate R

sources.

N

we will short circuit all voltage sources and open circuit all current

4k is in parallel with 2k.The combined effect of these is in series with 2k. 4k||2k + 6k = 1.33 + 6k  =7.33k  =R N Fourth Step: After calculating I considering the I

and R , re-inserting the load resistance R in the circuit in parallel R and N N L N current source parallel with these two r esistances. esistances. So our Norton

N equivalent circuit will be.

by current divider rule we have I = ( 4.27m)(7.33) x 1/10.33k  0 = 3mA By ohm’s Law we have V = 3k x 3= 9 volts 0

Q # 3: Find the current I

and the diode voltage V for the circuit in the fig. Assume D D that the diode has a current of 1.5mA mA at a voltage of 0.7V.

Solution: Here VDD=10V, R=2KΩ Diode voltage V D=0.7V ID can be found as I =V – V  /R D DD D = 10 – 0.7/2k  = 4.65mA We know V – V = nVTln(I  /I ) 2 1 2 1 x log 10 = (ln x)/ (ln 10) where ln10 =2.3 x so 2.3 log 10 = ln x

Now the equation of log to the base 10 form will be as V2 – V1 =2.3nV logI  /I T 2 1 For our case, 2.3 nV = 0.1volts T V2 = V1 + 0.1logI  /I 2 1 As V1 =0.7V, I =1.5mA and I =4.65mA putting these values above 1 2 V = 0.753V 2 So our required values of I V D and D are I =4.65mA and V =0.75 V D D Q # 4: (a) What do you understand by P type and N type semiconductor? What happens to pn  junction when it is forward biased? Ans: P type is formed by doping trivalent element with silicon or germanium. Holes are majority in P type means current flow due to holes. N t ype is formed by doping pentavalent element with silicon or germanium. Electrons are majority carriers in N type means current flow due to electrons. The pn junction is excited by a constant current source supplying a current I in forward direction. The depletion layer narrows and barrier voltage decreases by V volts, which appears as an external voltage in the forward direction. This current causes majority carriers to be supplied to both sides of the junction by the external circuit. Holes to the p material and electrons to the n material. These majority carriers will neutralize some of  the uncovered, causing less charge to be stored in the depletion region. Thus the depletion layer narrows and the depletion barrier voltage reduces. This reduction in voltage cause more electrons to move from n side to p side and more holes to move from p side to n side. So that diffusion currents increases until equilibrium is achieved.

(b) Write the difference between characteristic of ideal diode model and practical diode model. Ans; The ideal diode behaves essentially as a switch:It is OFF means no current conducts when reverse biased and ON when forward biased, it has no resistance when forward biased,. The ideal diode characteristic is shown in Figure. v-i characteristic for ideal diode model is shown below

And ideal diode model is

Practical diode model Practically we see there is a voltage drop of about 0.7 V across the diode (silicon; germanium is 0.3 V) when it is forward biased, and so ofenly we include this voltage drop in circuit analysis. model is the ideal model with the addition of a voltage source in the Accordingly, the practical the practical model is forward bias model.

v-i characteristic for ideal diode model is shown below

And practical model is

Assignment 6 Solution

Q # 1: Find the change in currents due to change of voltage by (a) 5mv, (b) -10mv, (c) 15mv using small signal model and exponential model of diode with n= 1 and biased at 2mA. Solution: For small signal model we have ∆v

= r ∆i d ∆i = ∆v / r d But r = n V  / I d T =1 x 25m/2m = 12.5ohms ∆i = ∆v / 12.5 Now from exponential model v / nVT i = Is e Also we know that I + ∆i D

=I e D

I + D

∆i

=I e D

∆i

= I (e D

∆v/nVT ∆v/nVT

∆v/nVT

but I = 2mA thus D ∆v/nVT ∆i = 2 (e -1) For (a)

∆v

= 5mV (1) ∆i = 5/12.5 = 0.4mA 5/25 (2) ∆i =2 (e – 1) =0.44mA ∆v = -10mV (1) ∆i =-10/12.5 = -0.8mA -10/25 (2) ∆i = 2(e – 1) = -0.65mA

(b)

(c) ∆v

= 15mV

- 1)

(1)

∆i

= 15/12.5 = 1.2mA 15/25 (2) ∆i =2 (e – 1) =1.64mA

Q#2 2:5, find the secondary voltage of transformer A step up transformer has the turn ratio of  2:5, if primary voltage given is 240 Vac. Solution: Turn ratio of transformer is 2:5 which means N1=2 N2=5 V1=240v The turn ratio of the transformer is equal to the voltage ratio of the two components, so that

V = (N  /N ) V 2 2 1 1 = 5/2x(240Vac) V = 600Vac 2

Q # 3: Determine the dc load voltage and current values for the circuit shown in the figure below also mention the units of each derived value.

SOLUTION: The transformer has 20Vac input rated voltage, the peak secondary voltage is found as

V2(pk) = 20/0.707 =28.28V pk  The peak load voltage is now found as V = V – 1.4 L(pk) 2 VL(pk) =26.88Vpk The dc load voltage is found as V = 2V  / Π ave L(pk) =53.76/ Π V =17.12 V ave dc Finally the dc load current is found as Iave = Vave /RL I

ave

= 17.12/10k  = 1.71mA

Q # 4: Find the waveform of output voltage V O for the following clipper circuit with given signal waveform at input. p

Solution:

During the positive half half cycle, D1 will conduct but D2 will act as an open circuit means does not conduct current. But value of Vo cannot exceed 7v because point C and D are electrically connected across 7v battery since D1 is shorted. Hence signal voltage above +7v level would be clipped off as shown in fig below.

During the negative half half cycle ,D1 is open but D2 conduct current. But value of Vo cannot exceed 5v because point C and D are electrically connected across 5v battery since D2 is shorted. Hence signal voltage beyond 5v level would be clipped off as shown in fig