Charlie i Tvornica Čokolade
March 27, 2017 | Author: Kyle Scott | Category: N/A
Short Description
Download Charlie i Tvornica Čokolade...
Description
Nastavnica:
Razred:
Škola:
Matea Ćurić
5.a, 5.b
Osnovna škola „Ivan Goran Kovačić“
Priprava za nastavu Metodička jedinica: Roald Dahl: Charlie i tvornica čokolade Metodički sustav: interpretativno-analitički
Nadnevak: 3. veljače 2014.
TIP SATA:
OBLICI RADA:
NASTAVNE METODE:
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:
Sat interpretacije
Čelni, individualni,
Metoda govorenja,
Ploča, kreda, živa riječ
ulomka romana.
rad u paru
slušanja, zapisivanja,
nastavnika i učenika, čitanka,
usmenog izlaganja,
bilježnica.
razmišljanja, zaključivanja, heuristički
Nastavni ciljevi i zadaće:
razgovor Odgojne: Poticati interes za čitanje proze za djecu. Spoznati da uvijek postoji mogućnost za sreću, ma kako se ona neznatnom činila. Razvijati kulturu izražavanja, čitanja i pisanja. Obrazovne: Upoznati moderni roman s elementima bajke. Odrediti mjesto i vrijeme radnje, karakterizirati likove (vanjski opis, postupci), analizirati pripovjednu tehniku pripovijedanja i opisivanja Funkcionalne: Razvijati sposobnost zamišljanja, izražavanja, čitanja, pisanja, raščlanjivanja, povezivanja, zaključivanja. Razvijati kulturu čitanja, pisanja.
Tijek sata
1. DOŽIVLJAJNO-SPOZNAJNA MOTIVACIJA Na ploču pišem imenicu sreća (oluja ideja) i pitam učenike što im pada na pamet u vezi s tom imenicom. (5 minuta)
2. NAJAVA TEME I LOKALIZACIJA Nakon razgovora učenicima govorim kako ćemo danas obraditi ulomak romana Charlie i tvornica čokolade, autora Roalda Dahla. Govorim osnovne podatke o piscu i upućujem na čitanku, str. 231. gdje se nalazi fotografija pisca i podaci (navodim i nekoliko ostalih djela karakterističnih za tog pisca – njegov je prvi roman bio Gremlini napisan za Walta Disneyja, zatim Charlie i tvornica čokolade, ekraniziran dva puta, Matilda – roman koji je također ekraniziran, a govori o djevojčici koja ima nadnaravne moći). Govorim učenicima da se u čitankama na 70. stranici nalazi ulomak iz romana Charlie i tvornica čokolade i zapisujem naslov na ploču, a oni u svoje bilježnice. Ukratko objašnjavam o čemu se zapravo radi u romanu, pitam je li netko gledao film. (5 minuta)
3. INTERPRETACIJSKO ČITANJE Učenicima izražajno čitam ulomak romana te ih molim da budu usredotočeni i da pozorno slušaju. (10 minuta)
4. EMOCIONALNO-INTELEKTULNA STANKA Nakon čitanja ulomka romana učenicima dajem malo vremena da razmisle o onome što su čuli i saberu svoje doživljaje. (30 sekundi)
5. OBJAVLJIVANJE DOŽIVLJAJA Pitam učenike kako im se svidio ulomak romana koji su čuli. Je li možda netko već pročitao cijeli roman? Koji im se lik najviše svidio i zašto? (3 minute)
6. INTERPRETACIJA TEKSTA
Pitam učenike o čemu govori tekst (ukratko prepričavaju radnju) i zadajem neka odrede temu. Na koliko dijelova možemo podijeliti ulomak (na dva). Zašto tako mislite? Čime je obilježena takva podjela? (trima zvjezdicama koje upućuju i da nedostaje dio teksta). Koji bi dio bio prikaz stvarnosti, a koji nestvaran? Je li drugi dio pomalo bajkovit? Koji su to elementi bajke? Kada se događa radnja? Potkrijepi rečenicom! Mjesto radnje. Koji se likovi pojavljuju u ulomku? (Charlie Bucket, Violeta Beauregarde, August Gloop, Mike Telkač, Veruca Salt, Willy Wonka). Svakome redu zadajem da okarakteriziraju dva lika, mogu raditi u paru (imaju 3 – 4 minute). Opis likova zapisujem na ploču. Iz karakterizacije likova vidljivo je da se likovi razlikuju po osobinama, ali i socijalnom statusu, odnosno odijevanju. Čini li odjeća čovjeka? Što mislite o Veruci Salt? Neki ljudi misle da sve mogu kupiti novcem. Slažete li se da se novcem može sve kupiti? Koje su osobine likova ovdje osobito istaknute? Pitam učenike koji lik odskače od ostalih? (po tome možemo zaključiti da on pripada bajkovitom svijetu). Što je bajkovito u drugom ulomku? Čime je postignuta bajkovitost? (slikovitim opisima). Govorim učenicima kako je bajkovitost postignuta određenim pripovjednim tehnikama kao što je opisivanje (učenici traže primjere), a spominjem i pripovijedanje (učenici trebaju odrediti u kojoj je osobi pripovjedač) te dijalog. Pripovjedne tehnike također zapisujem na ploču, a učenici u svoje bilježnice. Na kraju učenike upozoravam da je to dječji roman, odnosno moderni roman s elementima bajke i objašnjavam zašto je to tako (slikoviti opisi, zanimljivi i nestvarni likovi). Učenicima savjetujem da pročitaju knjigu ili barem pogledaju film kako bi saznali što se dogodilo. (15 minuta)
7. USUSTAVLJIVANJE (SINTEZA) Učenici ponavljaju što su danas naučili. (2 minute)
8. ZALIHA 1. Čitam učenicima zanimljivosti o čokoladi: - dobiva se od ploda drveta kakaovca (raste u tropskoj šumi) - čokolada je najprije bila gorki napitak (doslovni prijevod znači gorka voda) - španjolski su redovnici prvi čokoladnom napitku dodavali šećer i cimet - Nizozemci prvi proizvode kakao - Englezi prvi rade čokoladu za jelo - Švicarci prvi rade mliječnu čokoladu
- vrste čokolade: bijela, mliječna, gorka - najviše čokolade pojedu Švicarci - hrvatski festival čokolade održava se svake godine u Opatiji 2. Kamo biste voljeli otići sa svojom zlatnom ulaznicom? (5 minuta)
PLAN PLOČE
Charlie i tvornica čokolade Roald Dahl - tema: - vrijeme radnje: - mjesto radnje: - likovi: Charlie Bucket: Violeta Beauregarde: August Gloop: Mike Telkač: Veruca Salt: Willy Wonka:
-pripovjedne tehnike: -opisivanje: -pripovijedanje: -dijalog -moderni roman s elementima bajke
View more...
Comments