Cela priprema

January 15, 2017 | Author: Jasmina Todić | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Cela priprema...

Description

Учитељски факултет Универзитет у Београду

Писана припрема за први испитни час из српског језика

Методика наставе српског језика и књижевности II

Професор: др Зорица Цветановић Сарадник: Милена Митровић 25/2007

Студент: Кристина Кнежевић

Београд, децембар 2011.

ОПШТИ ПОДАЦИ Студент: Датум:

Кристина Кнежевић 14. 12. 2011.

Основна школа:

„Вук Караџић“

Учитељ ментор:

Радица Ристић

Разред и одељење:

IV2

Час по реду:

Четврти

ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ Наставна тема: Наставна јединица:

Правопис

Наставна област:

Граматика

Тип часа:

Утврђивање

Циљ часа:

Оспособљавање ученика за примену одређених правописних правила (правилно писање: великог слова у називима имена држава, градова и њихових становника, назива улица, назива књига; управног говора (три модела); присвојних придева изведених од властитих именица који се завршавају на –ски, / –ов, –ев, –ин;).

Задаци часа: Образови задаци:



Понављање стечених правописних правила која се односе на правилно писање: великог слова у називима имена држава, градова и њихових становника, назива улица, назива књига; управног говора

Функционални задаци:

(три модела); присвојних придева изведених од властитих именица који се завршавају на – ски / –ов, –ев, –ин;). • Оспособљавање ученика за правилну употребу правописних правила у писменом изражавању. • Оспособљавање ученика за примену правила у новим примерима. • Развијање способности за самостални и стваралачки рад.

Васпитни задаци:

Примена усвојеног знања у писаној култури – правопису и развијање свести код ученика о значају писмености у свакодневном животу. Упућивање ученика на коришћење правописа.(Доносим Правопис српског језика на час и показујем ученицима.)

Облици наставног рада:

Фронтални и индивидуални

Наставне методе:

Метода писаних радова, метода разговора, метода рада на тексту, индуктивно-дедуктивна метода

Наставна средства:

Табла, електронска презентација

Литература:

–2 Пешикан, Митар, Јерковић, Јован и Пижурица, Мато: Правопис српског језика, Матица српска, Нови Сад, 2010. –3 Милатовић, Вук: Настава српског језика и књижевности у четвртом разреду основне школе – приручник за наставнике, ЗУНС, Београд, 2007. –4 Лекић, Ђорђе: Методика разредне наставе, Нова просвета, Београд, 1993.



СТРУКТУРА ЧАСА СА ВРЕМЕНСКОМ АРТИКУЛАЦИЈОМ

1. Лингвометодички текст 2. Уочавање језичке појаве и утврђивање садржаја и значења језичке појаве 3. Најава наставне јединице 4. Провера и понављање правила 5. Провера у новим примерима 6. Језичка игра 7. Самостални и стваралачки рад (диктат и наставни листић) и повратне информације 8. Домаћи задатак

2 минута 7 минута 1 минут 5 минута

7 минута 5 минута 17 минута

1 минут

ТОК ЧАСА 1. Лингвометодички текст

На почетку часа ученицима читам лингвометодичким текст (Прилог 1.). Затим им постављам следећа питања: 1) О чему се ради у овом тексту? (О разговору два ученика на великом одмору) 2) О чему су ученици разговарали? (О местима која воле да посећују) 3) Где бисте ви волели да идете за зимски распуст? Након тога, делим текст сваком ученику посебно на папирићима и пуштам га на електронској презентацији. Говорим ученицима да пажљиво у себи прочитају текст који

2. Уочавање језичке појаве и утврђивање садржаја и значења језичке појаве

су добили. Лингвометодички текст садржи реченице засићене појавама које утврђујемо на часу, а то су правилно писање: великог слова у називима имена држава, градова и њихових становника; управног говора (три модела); присвојних придева изведених од властитих имена; назива улица; назива књига. Када су ученици прочитали текст, говорим им да у првој реченици подвуку све именице које су написане великим словом, а затим им постављам питања: 1) Зашто сте подвукли реч Милица? (Зато што је то властита именица и пише се великим почетним словом.) 2) Зашто сте подвукли реч Москва? (Зато што је то властита именица која означава име града и пише се великим почетним словом.) 3) Зашто сте подвукли реч Русија? (Зато што је то властита именица која означава име државе и пише се великим почетним словом.) 4) Ко говори ову реченицу? (Милица) 5) Шта Милица каже? („Много бих волела да за зимски распуст идем у Москву, у Русију“.) 6) Шта представља ова реченица у целини, ако имамо ко говори и шта говори? (управни говор) 7) Колико модела управног говора постоји? (три) 8) Који модел имамо у овој реченици? (први) Након тога прелазимо на другу реченицу. Говорим ученицима да у овој реченици подвуку све речи које су написане великим словом,

изузимајући речи на почетку реченице. 9) Којој врсти речи припадају речи Будва и Милица? (То су именице.) Која врста именица? (властите именице) 10) Ко говори у овој реченици? (Милица) 11) Шта је Милица рекла? („За летњи распуст бих ишла у Будву“.) 12) Којим моделом управног говора је написана ова реченица? (другим) Прелазимо на трећу реченицу. Говорим ученицима да у овој реченици подвуку властите именице. Постављам им следећа питања: 13) Шта представља именица Црна Гора? (назив државе) 14) А шта представљају именице Руси, Италијани, Срби, Македонци и Енглези? (имена народа) Следи анализа четврте реченице. Говорим ученицима да подвуку следеће речи: београдску, Калемегдан, Кнез Михаилове улице. Затим им постављам следећа питања: 15) Зашто Калемегдан пишемо великим словом? (Зато што је то назив тврђаве.) 18) Где се налази Калемегдан? (У близини Кнез Михаилове улице.) 19) Како пишемо називе улица? (великим почетним словом) 20) У ком граду се налази Калемегдан? (у Београду) 21) Каквим почетним словом пишемо називе градова? (великим почетним словом) 22)

Зашто београдски пишемо малим словом? (Зато што је то

3. Најава наставне јединице

4. Провера и понављање правила

присвојни придев изведен од властите именице Београд, завршава се на –ски и пише се малим словом.) 23) Којим моделом управног говора је написана ова реченица? (трећим) Затим прелазимо на анализу последње реченице. Говорим ученицима да у овој реченици подвуку назив књиге, а затим их питам: 24) Како пишемо називе књига? (Пишемо великим почетним словом и под знацима наводника.) Затим ученицима говорим да ћемо данас утврђивати правописна правила која су до сада радили. Пишем наслов на таблу Правопис вежбање, а ученици га записују у своје свеске. После тога, заједно са ученицима понављам првописна правила која су до сада радили (правилно писање: великог слова у називима имена држава, градова и њихових становника; управног говора (три модела); присвојних придева изведених од властитих именица; назива улица; назива књига). Питањима наводим ученике да ми сами говоре правила: 1) Каквим се словима пишу властита имена људи, имена држава, градова и њихових становника и називи улица? 2) Како пишемо називе књига? 3) Шта је управни говор? 4) Каквим се словима пишу присвојни придеви који се завршавају наставком –ски, а каквим присвојни придеви који се завршавају наставцима –ов, – ев, –ин? Правила се налазе и на

5. Провера у новим примерима

6. Језичка игра

7. Самостални и стваралачки рад а) Диктат

презентацији. Када смо поновили правила, говорим ученицима о важности правилне употребе правописних правила у писменом изражавању и говорим им о важности коришћења „Правописа српскога језика”. Следи провера правила на новом лингвометодичком тексту (Прилог 2.). На презентацији се налазе реченице које су неправилно написане, а потребно их је исправити. Ученици пишу у своје свеске те реченице онако како би оне требало правилно да буду написане. Затим проверавамо тако што ученици излазе пред таблу и пишу исправљене реченице. У овој етапи часа делим ученицима жуте и црвене картоне које ће користити у језичкој игри. Наиме, игра се састоји из реченица које су правилно или неправилно написане, а које се налазе на електронској презентацији (Прилог 3.). Потребно је да ученици уколико је реченица правилно написана подигну жути картон, а у случају да је неправилно дижу зелени. *НАПОМЕНА: Након реченица које су неправилно написане, следи слајд са њиховим правилним записом. Када смо завршили са језичком игром, говорим ученицима да ћемо сада правила проверити кроз диктат (Прилог 4.). Пре него што почнемо, говорим ученицима да отворе своје свеске, правилно седну и пажљиво слушају, јер ћу им прво прочитати цео текст. Након прочитаног текста крећем са диктирањем. Диктирам умереним темпом реченицу по реченицу. Након сваке издиктиране реченице прочитам је још једном целу. Ученици пишу. Када завршим са диктирањем последње реченице, враћам се на читање текста у целини.



Повратна информација

б) Подела наставног листића и рад на њему –

Повратна информација

8. Домаћи задатак

Ученици проверавају да ли су све записали. Након диктата говорим ученицима да одложе своје оловке и да узму црвену бојицу, како би исправљали евентуалне грешке. Пуштам електронску презентацију на којој се налази правилно написан текст који сам претходно диктирала. Ученици се јављају и читају реченицу по реченицу, а ја са њима заједно, током провере, коментаришем правописна правила која је требало применити приликом записивања текста. Затим ученицима делим наставни листић који ће индивидуално решавати. Док ученици раде задатке, ја их обилазим и пружам помоћ уколико је некоме потребна. Проверу наставног листића вршимо путем електронске презентације, на којој се налази тачно решен наставни листић. Ученици се јављају и говоре своје одговоре. Они ученици који су погрешили исправљају своје грешке. За домаћи задатак делим ученицима (Прилог 6.) папириће на којима се налазе захтеви којих ће се придржавати приликом смишљања реченица, а који подразумевају правописна правила рађена на часу. Прва реченица подразумева правилну употребу управног говора (трећи модел), друга да садржи називе земаља, градова или њихових становника и трећа да садржи присвојне придеве.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ Правопис - вежбање-

Прилог 1. Лингвометодички текст 1 Разговор на великом одмору Милица каже: „Много бих волела да за зимски распуст идем у Москву, у Русију”. „За летњи распуст бих ишла у Будву”, рекла је Милица. Лети је Црна Гора пуна туриста: Руса, Италијана, Срба, Македонаца и Енглеза. „Ја ћу овог викенда посетити београдску тврђаву Калемегдан”, рекао је Душан, „која се налази у близини Кнез Михаилове улице”. Душан много воли да чита и рекао је да ће овог викенда прочитати своју омиљену књигу „Књига о џунгли”.

Прилог 2. Лингвометодички текст 2 милош живи у бачкој паланци у улици бранислава нушића данас са марковом сестром идем на представу у народно позориште рекао је милош

Исправак лингвометодичког текста 2 Милош живи у Бачкој Паланци у Улици Бранислава Нушића. „Данас са Марковом сестром идем на представу у Народно позориште”, рекао је Милош.

Прилог 3. Реченице са електронске презентације 1.„Сутра ми је рођендан” рекла је Марија „Очекујем да ми дођу сви гости, па чак и рођаци из Срема”. ИСПРАВАК РЕЧЕНИЦЕ: „Сутра ми је рођендан”, рекла је Марија, „очекујем да ми дођу сви гости, па чак и рођаци из Срема”. 2.Кнез Михаилова улица је једна од најпопуларнијих београдских улица. 3.Анин и Стојанов отац је познати архитекта у Косовској Митровици. 4.Милошов брат мирко ради за једну агенцију која се налази у бајиној башти. ИСПРАВАК РЕЧЕНИЦЕ: Милошев брат Мирко ради за једну агенцију која се налази у Бајиној Башти. 5.Волео бих да путујем у Кину и Јапан и да упознам знаменитости тих земаља рекао је Немања. ИСПРАВАК РЕЧЕНИЦЕ: „Волео бих да путујем у Кину и Јапан и да упознам знаменитости тих земаља”, рекао је Немања.

Прилог 4. ДИКТАТ Стефан и Јован Стефан је најбољи Јованов друг који живи у Обреновцу у Улици Јована Јовановића Змаја. „Много се радујем сваком новом одласку у Нови Сад”, рекао је Стефан, „посебно зато што ћу тамо проводити време играјући се са Јованом”. Јован је замолио Стефана: „Хајде да овај пут

идемо заједно код моје тетке у Сремске Карловце”.

Прилог 5. Наставни листић

Правопис 1.Допуни следеће реченице користећи правописна правила. а) Ја живим у _________________, у _____________________________________. (град) (улица) б) Моја омиљена књига је _________________________. 2.Следећа питања постави свом другу или другарици из клупе и одговоре напиши користећи управни говор. а) У којој улици живиш? ____________________________________________________________________________ ________________________________________________________________ б) Која је твоја омиљена књига? ____________________________________________________________________________ ________________________________________________________________ 3.Правилно напиши следеће речи: МИЛОШЕВ КАПУТ СРЕМСКИ СИР СРПСКА ХРАНА __________________ ______________ ________________

Прилог 6.

Домаћи задатак 1.Смисли и напиши реченицу користећи трећи модел управног говора. ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ _________________________________________________________ 2.Смисли и напиши реченицу користећи имена држава, градова или њихових становника. ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ _________________________________________________________ 3.Смисли и напиши реченицу користећи присвојне придеве изведене од

властитих именица. ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ _________________________________________________________

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF