Biológia érettségizőknek 2.
February 3, 2017 | Author: Judit Birinyi | Category: N/A
Short Description
Download Biológia érettségizőknek 2....
Description
BIOLOGIA É R E T T S É G IZ Ő K N E K 2. KÖTET
Szerző: Dr. Szerényt Gábor
A T E R M E S Z E T R O L T IZ E N É V E S E K N E K
BIOLOGIA ERETTSEGIZOKNEK
Felkészítő könyv közép- és emelt szintű érettségire készülőknek
V
^ g
^
GIMNÁZIUMOK ES SZAKKOZEPISKOLÁK SZÁMÁRA
MÁSODIK, j a v í t o t t KIADAS MOZAIK KIADÓ - SZEGED, 2012
Szerző: DR. SZERÉN Y I GÁBOR RólZ Tanár Úr Eletuuuhjas gimiuízitimi tanár
Bírálók: H O R V Á TH N É K U N STÁ R ANDREA közéjyiskoUii tanár S Z A L A IN É F O R R A I G A B R IE L L A középiskolai tanár
Felelős szerkesztő: N A G Y M IH Á L Y M Á TY Á S
Anyanyelvi lektor: V A R R Ó SÁNDOR
B o n tó te rv , tipográfia: R em én yfy T am ás M* ű sza k i_szerkesztő: Varga Tünde A hrák: G önczi A nikó, M o ln á r M ónika, P apdi G ábor, S zen tirm a i P é te r F otók: M á té Bence. V adász Sándor, képiigynökségek. M ozaik A rch ívu m K ire n d elt szakértők: A h ra h á m Jtd ia n na, B alogh Tam ás, Dr. B o rven d ég M árta, Minden jog fennliulva. bciccilvc a sokszorosítás, a mű bővített, illetve rövidített változata kiadásiínak jogát is. A kiadó írásbeli hozziy\ kovalens kötés kialakítására képesek (2 s'p ^ hibridállapot), ezek a vegyértékszögeknek m egfelelően egy tet raéder csúcsai felé mutatnak (lo.i.úhra). így há rom d im en zió s szerkezetük van. E n n ek kö tetraéderes s^rkezet v etk eztéb en a .szénhez k apcsolódó atom ok egyenletes térkitölté.se is elősegíti a m olekula stabilit^ísát. A szénatom ok m ás szém itm io khibridizáció * # hoz kapcsolódva is, nehezen felbontható kö tésekkel, hosszú láncokat képesek létrehozni, am ely ek elágazhatnak, illetve gyűrűkké zá ró d h atn ak . A szén ato m o k között k étszeres vagy három szoros kovalens kötés is kialakul 2pí E n n hat. M indezek a sajátosságok rendkívül sok 2s2 m 2sp3 II II 11 II féle szénvegyület kialakulását eredm ényezték. A kém iai ev o lú ció során fontos sajátosság 1S2 QE is2 m volt az is, hogy a szén oxidjai gázok, közülük a szé n -d io x id (C O j) vízben jól oldódik. 10.1. A szénalom felépítése
ELEMEK. IONOK, SZERVETLEN MOLEKULÁK
11
A szén a bioszféra légkörében szén-dioxid-gázként, a vízben m int oldott szén-dioxid-gáz és hidrogén-karbonát, illetve karhonár-anion, az üledékes kőzetekben m int karhonátsó van jelen . N agy m ennyiség raktározódik a fosszilis energiahordozókban (szén. kőolaj, földgáz), illetve az élő szervezetekben különböző szerves vegyületek form ájában van jelen. H id ro g é n (H). Szám arányát tekintve a legnagyobb m ennyiségben előforduló elsődleges biogén elem . A víz ofkotójaként ott van a sejtek alapállom ányában, valam ennyi szerves m o lekula építőelem eként a szerkezeti anyagokban, és a legkülönbözőbb m űködéseket végző és irányító m olekulákban egyaiánt. S zabad ionként (H'*') a sejteken belül és a sejteken kívüli terekben szintén jelen van. Fontos szerepet tölt be a transzjw rt- és en erffia fo rg a h m folyam a taiban, valam int a m egfelelő belső környezet biztosításában. O x ig é n (O). Elsődleges biogén elem . V alam ennyi életfontosságú szerves m olekula, vala mint az élet minden megjelenési form ája szám ára nélkülözhetetlen víz is oxigéntailalm ú. A le bontó folyam atok legfontosabb elektronfelvevője (sejtlégzés). Az egyetlen kémiai biogén elem. am elyet a sejtek a környezetükből közvetlenül, m olekuláris form ában is fel tudnak venni. N itro g é n (N). Elsődleges biogén elem . A biológiailag jelentős m akrom olekulák közül épí tőelem ként nitrogént tailalm aznak n fehérjék és a nnkleinsavak, a lipidek közül ixfoszfatkloky és nitrogéntartalm ú szénhidrátsz/irm azékokat is ism erünk, ilyen például a kitin. K é n (S). M ásodlagos biogén elem . A fehérjéket felépítő húszféle am inosav közül kéntar talm ú a ciszfein, a cisztin és a m etionin. Ezenkívül egyes koenzim eknek is fontos alkotórésze (például a koenzim -A ). F o sz fo r (P). M ásodlagos biogén eleim. A nukleinsavak és á foszforidok nélkülözhetetlen alkotója. A sejtekben a lebontó folyam atok során keletkező, a sejtek szám ára könnyen hozzá férhető. kém iai form ában raktározott e'nergia is nagyobbrészt különböző foszforvegyületek foim iíjában raktározódik (ATP, ADP, A M P). Hatással van a növények növekedésére és fej lődésére, főképpen azonban a virág- és term ésképzésre, a m ag érési folyam ataira. A z állatvi lágban és az em beri szervezetben a cso n t építője.
© A H'*'-, a a Mg2+-, a Fe^^-, a természetes előfordulásai
a HCOj-, a C0|“ - és a NOj-ionok
A H'*’ valójában elemi részecske, azo n os a p ro to n n a l. Jelen van az é lő szervezetekben m in den sejt citoplazm ájában. a m itokondrium ok és a színtestek alapállom ányában, valam int m inden term észetes álló- és folyóvízben a víz spontán disszociációja által (HjO'*'). A z anyag csere-folyam atokban is létrejöhet H"*". A zöld színtestekben és a m itokondrium okban ebben a formaiban kerül rá a koenzim ekre, a N A D P^-ie, illetve a NAD^-ra. A term észetes vizek (csa padékvíz. források stb.) savas kém hatásának okozója. A a term észetben nagy m ennyiségben fordul elő biológiai eredetű kőzetekben, m ész kőben é s dolom itban, a talaj összetevőjeként agyagásványokban, valam int talajkolloidokhoz kapcsolódva, továbbá szabad kationként. A talajvíz és a rétegvíz is taitalm azza ionos állapot ban. A z élővilágban szám os egysejtű é s puhatestű küls(> vázának legfontosabb alkotója szén savas m ész (kalcium -karbonát, C aC O ^) form ájában. A gerincesekben d csont összetevője.
12
AZ ÉLŐLÉNYEKET ALKOTÓ ANYAGOK
a véiplazm a egyik szabad kationja. Sok növény kalcium -karbonát vagy kalcium -oxalát form á jáb an különíti el és raktározza a feleslegessé vált szerves vegyületeket. A a teiinészetben a kalcium hoz hasonlóan kőzetalkotó (dolom it), ugyancsak előfor dul a talajban és agyagásványokban, term észetes vizekben oldott állapotban (pl. keserűsó, m agnézium -szulfát). A klorofill alkotója. Kisebb m ennyiségben a gerincesek csontszövetének felépítésében is részt ve.sz. ^Számos anyagcsereenzint összetevője. A és a Fe*'* a term észetben a talaj agyagásványainak fontos összetevői, illetve mállási term ékként részben szabad, részben kötött form ában találhatók m eg. E g y es talajok felszíni rétegében (pl. laterit. terra rossa) m eghatározó mennyi.ségűek. Az élő szervezetekben fontos enzim alkotók, pl. a légzési enzim ek felépítői. A Fe-^ a hem oglobin alkotója. A H C O ^ (hidrogén-karbonát) anion, a termé.szetben a m észtailalm ú kőzetek szénsavas m állásának eredm ényeképpen keletkezik (pl. a cseppkőképződés alapja). A forrásvizek, ás ványvizek, álló- és folyóvizek termé.szetes anionja. A szén-dioxid vízben való oldódása ese tén is keletkezik. Az élő szervetekben a tes^olyaJékok eg y ik legnagyobb m ennyiségben jelen lévő szabad anionja, a szén-dioxidot eb b en a form ában szállítja a vér. A C ü 5 “ (karbonát) anion a term észetben előforduló egyik leggyakoribb szervetlen össze tett ion. K alcium vegyülete a m észkő anyaga, ennek m állási term ékeként fontos talaj- és víz összetevő. A karbonátos talajok ked vező víz- és anyagforgalm úak, j ó tennőképességöek. A z élő szerveztekben a puhatestűek és egyes egysejtűek kai bonáttailalm ú kiilstt vázának, a g e rincesekben a f.sYí/í/egyik felépítője. A N O 7 (nitrát) tem iészetes körülm ények között alapvetően biogén eredetű anion. Abiogén úton csak a levegőben lévő nitrogénből keletkezik (villám lások hatására), ami az esővízzel a talajba m osódik. Biogén úton a rothasztó baktérium ok által a bom ló szerves anyagokból fel szabadított am m óniából keletkezik nitritionon (N O j) keresztül, n itrifikáló baktérium ok köz rem űködésével. A talaj legstabilabb nítrogénform ája, a növények szám ára felvehető nitrogénforrás.
O M iért jódozzáka sót? A jó d (1) az em ber szám ára fontos nyom elem , m eil az em lősök és az em b er pajzsm irigye által term elt horm onok egyik cso p o iija (tiroxin, trijód-tironin) jó d o t tartalm az, ezéit szám ukra nélkülözhetetlen. Ez a m agyarázata a só jó d o zá sá n a k is. T erm észetes körülm ények között az em b er, főleg az ivóvizével, eleg en dő jó d o t vesz fel. Egyes vidékeken azonban a víz jó d tartalm a nem elegendő. így az ott élő em bereknél jódhiány léphet fel, akiken a pajzsm irigy elégtelen m űködésének a jelei m utatkoznak. V alójában nem a pajzsm irigy m űködik rendelle nesen. hanem a jódhiány miatt nem tud m egfelelő m ennyiségű tiroxint felépíteni. A m egfelelő horm onszinthez szükséges jó d o t legegyszerűbb a konyhasóhoz kevert kálium -jodiddal (K I) biztosítani m indenki .számára.
Miért tesznek a fogkrémbe fluort? A f lu o r (F) az állati és az em beri szervezet szám ára fontos m ikroelem , ^ fogzom ánc alkotója. A fogkrém be kevert fluorid beépül a fogzom áncba és erősíti azt.
ELEMEK. IONOK, SZERVETLEN MOLEKULÁK
13
O A víz jelentősége az élővilágban A víz gl0k6z-$-losztát
>.
. fruWúz-$-loszfat >fruMö2-1.6-oiei(uiaoxi(iá)ása
truk1óz-1,6-dítos2fát > 2 d b glicenn-aldetttd-íoszfát
A2 energia kinyerése
ai ATP kötéseiben
2 d b glicerln>aldehld>foszfát
>
-> g icerín sav -fo szíál -> p i r o s z d l ^
2
HrendwMés '- 0 - ©
ATP^AOP
ATP^AOf
? A 0 f-*2 A T P
45.1. A glü kolízis folyamata
0 A citrátkör (citromsavcíklus) Kellő oxigén jelenlétében (szén*dioxid-ve.sztés köz ben) a pirc)s/olí«av acdilcsopoiitá alakul, ame lyet egy koenzim-A molekula acelil-koenziin-A formájában szállít, és így kapcsolódik a citrátkörhöz (Szent-Györgyi-Krebs-ciklus; citi.szóniák. Az em ber összes sajátosságaiéit és tulaj d o n ság aiéit felelős genetikai inform ációk például 23 db krom oszóm ában találhatók m eg DN.S-ben kódolt for m ában. E nnek m egfelelően a testi .sejtjeinkben 4 6 db krom oszóm a található. V annak azonban olyan sejtek is, am elyek m inden krom oszóm ából csak egyet tartalm az nak. Ilyenek például az állatok vagy az em ber ivaisejtjei. Azok a sejtek, am elyek egyszeres krom oszóm asorozatot tartalm aznak, a h a p lo íd sejtek. K rom oszóm aszám uk n. 56.1. A Azok pedig, am elyek krom oszóm aszerelvénye két soro zatból áll. diploidok. A d íp lo íd sejtek krom oszóm aszám a 2n.
DNS kettes spirál
kroinoNZ(^Tia
krom oszóm a szerkezete
O A m itó z is és a m e ió zls ö ssze h a so n lítá sa A m itó z is során általában egy d ip lo kl ( 2tt) sejtből két lijahh diploUl s e jt keletkezik. így osztó dik például az em ber zigótája, és így osztódnak a testi sejtjei is. L ehet azonban az is, hogy a m itózis során egy haploid sejt osztó dik két újabb haploid sejtté. így osztódik például a m ohanövényke a fejlődése során. A m ásik osztódási típus a m eiózls. am elynek során egy diploid sejtb ő l négy haploid (n) utódsejt lesz. így keletkeznek például a növények spórái, az állatok és az em b er ivarsejtjei. A m itó z is (56.2. á h ra ) négy szakaszból áll. Az e in sz a k a sz h a n a sejtm ag előbb fonalgom bo lyaghoz válik hasonlóvá, m ajd fokozatosan elkülönülnek benne az egyes kromoszómák. A sejt két ellentétes csúcsi végén egy-egy fénylő pontként m egjelenik egy .sejtszervecske, a se jtk ö z pont. K özöttük és a krom oszóm a befúzodései között m agoisófonalak alakulnak ki. M indegyik krom atidának saját m agorsófonala van. Ekkora m ár a m agháitya felszívódik. A k ö z é p sz a k a s z b a n a krom oszóm ák a sejt közepénél vízszintesen, csillag alakban elrendeződnek, miközELŐSZAKASZ
S6.2. A mitózis vázlata
KOZÉPSZAKASZ
UTÓSZAKASZ
VÉGSZAKASZ
A SEJTANYAGCSERE. A SEJTOSZTÓDÁS ÉS A SEJTMÚKOOÉSEK VEZÉRLÉSE
57
ben a krom oszóm ák egyik krom utidájának a m agorsófonala az egyik, a m ásik krom atidájának a m agorsófonala az ellentétes póluson lév6 sejtközponthoz kapcsolódi k. Végül a krom oszó m a két krom atidája a befűzodésnél is elválik egym ástól. Az u tó sz a k a sz alatt az egykrom atidás utódkrom oszóm ák a sejt két ellentétes pólusa felé vándorolnak, m eil a m agorsófonalak fokozatosan megrövidülnek. A v égszakaszban a kromoszóm ák sejtm aggá tö m ő é in e k , m iköz ben a két utódsejt sejtháityája középtájon befűzódik és elkülönül egym ástól. A n ieió zis (57.i. ábra) két főszakaszból áll. am ely valójában két közvetlenül egym ást követő sejtosztódás, közöttük azonban D N S -m egkettőződés nincsen. A z e lső fő szak asz előszakaszában a m itózishoz hasonlóan kialakulnak a krom oszóm ák. E kkor azonban egy olyan jelenség is lezajlik, am ely a m itózisban nem. A hom ológ krom oszó m ák teljes hosszukban szorosan összetapadnak, és egyes krom oszóm aszakaszok k ic se ré lő d h e tn e k egym ással. Ennek a genetikai változékonyság kialakításában van jelentősége, hiszen az anyai eredetű krom oszóm a és az apai eredetű krom oszóm ák genetikai inform ációi a kicse rélő d ést követően új kom binációban is m e^elen h etn ek . Az ezt követő középszakaszban ki alakul a m agorsó. a m agorsófonalak azonban nem az egyes krom atidákhoz. hanem a krom o szóm ákhoz kapcsolódnak. Ennek m egfelelően az utószakaszban nem a kiom atidák, hanem a kétkrom atidás, hom ológ krom oszóm ákból egy-egy vándorol a sejt kél pólusához. Az a p a i KUSO F O S Z A K A S /
ELŐT SZINTŰ k ö v etelm én y : © E itelm ezze a statisztikus m egközelítés, a valószínűség, az előfordulási gyakoriság fogalm ái. O Ism ertesse a p o p u láció je lle m z ő it (egyedszám , eg y ed su m ség , koreloszlás, térbeli eloszlás). © H ozza összefüggésbe az r- és a K -stratégia fogalmát a környezet állandóságával, az élő lén y élettartam ával és testnagyságával. M agyarázza ezeket grafik u s ábrán.
o A populáció A |>opijláció egy fajhoz tailozó egyedek tényleges szaporodási közössége. Másképpen fogalmaz va; az egyszen^e. egy időben, ugyanazon az élőhelyen élő, egy fajhoz taitozó egyedek Összessége. Jellem zői: az egyedek szám a, az egyed sűrűség (db/terület vagy térfogategység), az ivararány (hím : nőstény) és a koreloszlás.
A populációk genetikai jellemzői A p o p u lác ió g en etik ai jellem ző je azt jelenti, hogy e g y populációban - legalábbis elvben - m egvan a lehetőség arra, hogy bárm elyik hím egyed bárm elyik női egyeddel p árosod jon. A zaz biztosítva van a szabad génm ozgás v alam en n y i iv arérett eg y ed között. Ezen az alaptételen nyugszik a H a n ly-W eiiih erg szo h á fy. am ely az allélgyakoriság változását fogalm azza m eg az egym ást követő nem zedékekben. Éppen a szabad génm ozgásból követ kezik a szabály lényege: egy ideális populációban (azaz am elyben bárm elyik hím egyed bárm elyik nősténnyel párosodhat, nincs alléi
1
0.9
0.8
0.7
0.6
0.S
0.4
0.3
0.2
0.1
0
9 (3)
62.1. Agcnoiípusokclófo.dulási.különbözőallclgy;dioriságok esetén
A POPULÁCIÓ
63
ki- vagy beáram lás és nincs m utáció sem ) a vizsgált alfélok gyakorisáffa nem zedékről nem ze dékre á lla n d ó m arad. (62.1. ábra)
O A populáció korlátlan és korlátozott növekedési modellje Egy p opuláció m érete nem állandó, változását az egyedszám időegység alatti változásával fejezhetjük ki. M inden populáció i^ndelkezik egy |)otenciáIis szap o ro d ó k ép esség g el, am ely a populáció által elérh ető legnagyobb utódszám ot biztosítja abban az esetben, h a az utódok létrejöttét és fejlődését sem m ilyen külső vagy belső tényező nem zavarja. Ez az utódok utódjaira is vo natkozik. azok is m ind felnövekednek, és m axim ális utódszám ot produkálnak. Ilyen helyzet figyelhető m eg kezdetben m esterséges köm lm ények között például akkor, ha egy papucsállatka-populációt telepítünk egy egyéb élőlényeket nem taitalm azó tápoldatba. A z egyedszám m eredeken em elkedik, ennek m egfelelően a szaporodási görbe is m eredeken em elkedő, exponenciális. Term észetes körülm ények között hasonló folyam at zajlik le például egy po csolya benépesítésekor a kezdeti időszakban. A term észetben a potenciális szaporodóképességgel szem ben a populációk egyedszám át a re á lis sz a p o ro d ó k é p e ssé g ü k fogja m egszabni. A reális szaporodóképesség grafikus ábrá zolása esetén korlátolt növekedésű, logisztikus görbét kapunk (63.i.úi>r«i). Ez azt jelenti, hogy például egy pocsolya benépesedése esetén egy vizsgált populáció egyedszám ának növekedé.se lehet ugyan kezdetben m eredeken em elkedő, ham arosan azonban a növekedés ütem e c.sökken. majd a populáció beáll egy állandó egyedszám ra. A populáció ugyanis kim eríti a kör nyezete erőforrásait, m iközben az elpusztuló eg y ed ek szám a nő. A zaz a kezdetben m ere deken em elk ed ő görbe (potenciális szaporo dóképesség) fokozatosan közelíteni kezd egy oly an eg y ed szám h o z. am elyet a k ö rnyezet m ég „eltart” , egyensúlyban tud mcuadni a kör nyezetével (reális szaporodóképesség). A ki alakuló egyensúly dinamikusy m inden további egyedszám -növekedésre a populáció egyedszám -csökkenéssel válaszol. 63.1. A popuhtciók növekedési görbéi
Az eltartóképesség A populációk eg y ed szám a a születések szám ának m egfelelően növekedik, a halálozások kö vetkeztében pedig állandóan csökken. A két ellentétes folyam at eredm ényeképpen azonban a populációk m éretére az á tla g o s p o p u lá c ió n a g y sá g jellem ző, am ely m egfelel a környezet eltartóképessége (K ) által szabott feltételeknek. Egy adott tem let eg y vizsgált populációra vonatkoztatott eltailóképessége több tényezőtől függ. E gyrészt befolyásolják a fajon belüli, az eg y ed ek konkiirem'iaharcában\Q\QX\K\iQz6 tényezők. Ezek a rendelkezésre álló környezeti erőfo n áso k at: a tápanyagot, d fészkelóhelyekets a vadászterületeket, a píhválasztáshan jelen t kező vetélkedést stb. jelentik. M ásrészt az eltaitóképességet befolyásolják a populációk kö-
64
ÉLETKÖZÖSSÉGEK
zött fellépő kölcsönhatások is. így a p redáció (a term észetes ellenségek gyakorisága), a komm en za fista kapcsotatoks valam int az egym ást segítő form ák, a szim biózis (m u tu a tivu u s) kü lönböző lehetőségei (például a m egpoi zásban) is.
O A g ra d á c ió Egy p opuláció egyedszám ának növekedése a kőiül m ények kedvező alakulása esetén túlszaporodáshoz vezethet. Ez a g ra d á c ió jelen sége. G radáció egyes algák váratlanul gyors elsz ap o ro d ása egy tóban, a lev éltetv ek tö m eges fellépése vagy egy sáskajiíiás. Ilyenkor a populáció egyedszám ának változása - a poten ciális szaporodóképességben rejlő lehe tőség ek realizálódása következtében - kez detben korlátlan, exponenciális növekedést m utat. Ez az úgynevezett kitörési szakasz, am ely után rendszerint gyors összeom lás kö vetkezik be (6 4 .i.á i» i-a ). A populáció nagy halandóságát a táplálékhiány, a term észetes ellensé gek elszaporodása, valam int az utódok életképtelensége egyaránt okozhatja.
A b io ló g ia i védekezés A b io ló g iai védekezés az em ber szem pontjából kártevő növények és állatok pusztítása a ter m észetes ellenségeik ésszerű alkalm azásával. A biológiai védekezés széles skálán mozoghat. L egegyszerűbb form sás és rás, valamint a porló dolomiton való mí()kr()ssz(^zds és kerék/xímzós.
98.1. A szilikát sziklagyep (/l). a mészkő sziklagyep növénye: a deies csenkesz (C), a dolomit sziklagyep növénye; a ködvirág (C^
V
C^SVA
•
c7^*.\,, \i
' V -
• fU
: ''
100
A BIOSZFÉRA
1 9 . A bioszféra globális folyamatai KÖZÉPSZINTŰ k ö v etelm én y :
O É itelm ezze
a bioszférát ökoszisztém aként (Gaia).
© S oroljon fel és m agyarázzon el civilizációs ártalm akat (helytelen életm ód, kábítószer fogyasztás. túlzott gyógyszerfogyasztás, vegyszerek károsító h atásai). © T u d jo n példát m ondani a ten n észetes növény- és állatvilágot pusztító és védő em beri beavatkozásokra (pl. az esőerdők irtása, a m onokultúrák hatása, kőolajszennyezés, nem zeti parkok, nem zetközi egyezm ények). H ozzon példát hazai lehetőségeinkre é.s felelősségünkie (pl. vásárlási szokások). O T udja, hogy a globális problém ák között tiutjuk számon a népességiobbanást. a globális felm elegedést, a hulladékproblém át, a savasodást, a tengerek és óceánok, édesvizek pm blém áit, az ózonpajzs csökkenését. Ism ertesse, m iért lehetnek ezek ökológiai válság tényezői. © M agyarázza el, hogyan függ össze az ökológiai válság társadalm i és gazdasági kérdé sekkel. KMKI.T SZINTŰ k ö v etelm én y : © Ism ertesse a városok ökológiai hatásait. O Ism ertesse a közlekedés (úthálózat) ökológiai hatásait. © Tudja, hogy a mennyiségi növekedésnek a Földön anyagi és energetikai korlátai vannak. Ism ertesse a fenntartható fejlődés fogalm át.
O A G aia e lm é le t Az elm élet az egész F ö ld e t eg y etlen ö k o sz isz té m á n a k , más m egközelítésben egyetlen szer vezetnek tekinti. A Föld eszerint él, azaz a Föld az élő bolygó. A hogyan egy sejt. m ajd m a gasabb szerveződési szinten egy eg y ed az élet m egjelenési form ája, úgy m aga a bolygó is - a populációk és az életközösségekből szerveződve - él. A z elm élet nevét WHIiam G olding [viliem golding] világhírű angol író adta, az ókori görögök földistenéiől. Az elm élet m egalko tója Ja m e s L o v e h c k [dzsém sz lávlok] angol tudós, akihez csatlakozott Lynn M argulis [lin m iíigulis] is. A z elm élet hívei elsősorban Földünk m űködésének ö n s z a b á ly o z á sá b a n látják az elm élet bizonyítékát.
O A h e lyte le n é le tm ó d A h ely te le n életm ó d gyűjtőfogalom . S zám os oka és következm énye van. Egyik összetevője a hely telen táp lálk o zás. H azánkban átlagosan túl nagy az egy főre eső energiafelvétel, ráadá sul ennek m integy 40% -a zsírból .származik, m éghozzá állati eredetű zsírb ó l, am ely kedve zőtlenebb a növényi eredetű zsiradéknál. M agas a cnko/fogyasztás is (édességek, üdítőitalok), ugyanakkor kevés a fehérje- (tej, tejterm ék, hús) és a gyüm ölcsfogyasztás. Érthető, hogy ez
101
A BIOSZFÉRA GLOBÁLIS FOLYAMATAI
tú lsú ly h o z vezet. Az elhízás szám os betegség (m agas vérnyom ás, cukorbetegség, koszorúérrendellenességek stb.) oka lehet. M indehhez m ozg ásszeg én y é le tm ó d jáiu l. Pedig a m ozgás növeli szervezetünk ellenálló képességét és alkalm azkodóképességét, egyben csökkenti a civilizációs ártalm akból fakadó m egbetegedések kialakulásának valószínűségét.
K á b ító sze r-fo g ya sztá s M agyaroiszagon az utóbbi időben terjedt el Pszichikai Fizikai Anyag Hozzászokás a k á b ító s z e r e k eg y re nag y o b b a rán y ú fo függőség függőség gyasztása. Hazánk régebben a N yugat-Európa Morfin ++ +++ ++ + felé irányuló drogkereskedelem egyik átm enő + +++ ++ BarbiturátoK útvonalába esett, m a m ár azonban célország. +++ + Kokain A z o k a t az a n y a g o k at tek in tjü k k á b ító szereknek. am elyek az id e g re n d s z e rre gya + ++ LSD korolt hatásuk által álmenetWeg kellem es köz + ++ Hasis é rze te t, h a llu cin á ció ka t, a va ló sá f;tó l való ++ Alkohol + ++ elszakadást, m ám oros állapotot ered m én yez ++ Nikotin + + nek. A kiváltott érzések utáni vágy teszi a sze rek ra b já v á a fo g y a sz tó k a t, é s ro n tja m eg 101.1. Drogok összehasonlítiisa függőség alapján idővel az egészségüket, és teszi tönkre egész életüket. A szer utáni vágy elhatalm asodhat, m inden m ást m egelőzhet, ekkor beszélünk füg gőségről. A függőség kialakulásának élettani és lelki alapja egyaránt van. (loi.i.áhno A kábítószerek között m egkülönböztetnek „kem ény" és „láf{y" drogokat. A kem ény dro gok közé tartozik a heroin, az ópium szárm azékok (például a m oifium ) vagy a crack, a lágyak közé sorolják a hasist, a m arihuánát és egyesek az LSD -t is. K étségtelen, hogy a lágy szerek esetén kisebb fokú a hozzászokás veszélye, egy ideig lassabban is növekszik a függőség kialakulása, és enyhébbek az elv o n ási tü n e te k is. A tapasztalat szerint azonban a lágy drog felől egyenes az út a kem ény drogok fogyasztása felé, ezért m egengedhetetlen, hogy valósággá váljon az a javaslat, am ely a lágy drogok engedélyezését vetette fel. A m ákgubóból, kokacserjéből vagy a vadkenderből előállított kábítószerek, az ópium , a ha sis, a kokain és a m arihuána, term észetes anyagok. A kokain és a hasis okozta d e líríu m olyan m értékű zavartsággal járh at, hogy feltétlenül orvosi kezelésre lehet szükség. V annak nagyon veszély es, hasonló hatású szintetikus (m esterségesen előállított) szerek is. ilyen például az úgynevezett „ cra vk '\ am ely a kokain szintetikus foimája. Nagyon erős hiánytüneteket kelt. ugyanakkor erősen oldja a szorongásokat és a gátlásokat is, a hozzászokottak agresszív cse lekm ényei egyre gyakoribbak. Az L S D olyan m értékben zavarja m eg a valóságérzetet, hogy az L SD -szedők gyakran valóban .,elszállnak” , például kiugranak az ablakon. A kábítószer-fogyasztás- és kereskedelem egyre nagyobb m értékben kötődik a diszkókhoz. Az utóbbi időben leginkább az ecstasy é s a sfyeed fogyas-ztása terjed ezeken a szórakozóhelyeken. -
-
-
0 Az e ső e rd ő k irtá s á n a k k ö ve tke zm é n ye i A tró p u s i eső erd ő k irtásáv a l kapcsolatban elsősorban azt szokták kiem elni, hogy ezzel pusz tul a „F öld tüdeje” . Egy-egy hatalm assá fejlődött fa igen jelentős m ennyiségű szén-dioxidot
102
A BIOSZFÉRA
von e l a levegőből, és cseréli azt a fotoszintézis során oxigénre. Ezzel egyidejűleg no a szerves anyagba épített napenergia m ennyisége. Ennek igen nagy jelentősége van. m ivel a trópusi esőerdők nettó j;zervesanyag-teim elése évente m integy 2.5 kg/m^. m íg például a hazai lom boserdőké 1.2 kg/m^. Ezeknek a területeknek a csök kenése az egész bioszféra ökológiai egyensúlyát veszé lyezteti. (Í02.l.áhra) A trópusi esőerdők iilásának további következményei is vannak. Közülük az egyik a víz köifor^á.sának zovara. Ennek az az oka, hogy az erd ő helyén tnegnő a lehullott csapadék elfolyásának m értéke a párolgás és a talajba tö rtén ő beszivárgás rovására. A trópusi esőerdők felett ugyanis a naponta lehulló csapadékm ennyi.ség túlnyom ó többsége (a K ongó-m edencében például a Va része) nem a ten g erek felől érk ező elp áro lg o tt vízből szárm azik, hanem a fák állal elpárologtatott vízből. E rdő hiányában a mai trópusi esőerdők helyén az évi csapadékm ennyiség 600 m m -re csökkenne le. M indez hatással van a folyók vízhozam ára is. Azokra a folyókra. am elyek környékéről az erd ő k et m ár k iirto tták , m a k atasztro fális m értékű árvizek és igen alacsony vízszintek ingadozása jellem ző. A z eid ő iitáso k helyén m egváltozik a íerm ő ía fa jszer kezete is. E gyrészt könnyen lem osódik (i02.2. ábra), m ás részt a z eső zések an n y ira kim ossák belőle a szerves anyagot és az ásványi sókat, hogy m ezőgazdasági m űve lésié alkalm atlan, tápanyagm entes, kérges tetejű váztala jo k m aradnak vissza.
102.1. Trópusi esőerdő
102.2. Talujcrózió egy meredek Ion u fák kivágúsiít követően
A m o n o k u ltú rá k hatása A m o n o k u ltú rá k ökológiai hatása kedvezőtlen. Azokon a területeken, ahol valaha az élővilág nagy diverzitású és nagy produktivitású term észetes társulásai éltek, ma g yak ran egyetlen faj nagy töm egű, hasonló genetikai állom ányú egyedei tenyésznek m ű tr á g y á z o ttp e r m e te zett viszonyok között. Ez ökológiai szem pontból eg y en súlyvesztést eredm ényez. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a hagyom ányos m űvelésű kisp aicellás gazdálko dást a h atalm as táblák váltják fel a m ezőgazdaság gépe sítése során (I02..V ábra). A korszenJsítés velejárója volt a m ezsgyék, szegélyek, cserjesövények, rézsűk kiirtása. Pedig azok szám talan gerinctelen és gerinces állatnak jelen tettek táplálkozó-, fészkelő- és búvóhelyet. Egyben
102.3. Monokultúrás inezőgitzdiiság
A BIOSZFÉRA GLOBÁLIS FOLYAMATAI
103
- ha részlegesen is — a kísparcellákat is bevonták a term észetes anyag- és energiaforga lom ba. A kispaicellák esetében nem volt szükség például perm etezésre, de a korszerű m ező gazdaság nagyüzem i term elése fokozott vegyszerhasználatra kényszeiül. Utóbbi m inden elő vigyázatosság ellenére a nem m ezőgazdasági m űvelésű területeket is veszélyezteti, hiszen a m űtrágya bem osódik a talajba. így a csapadékvízzel sokfelé eljut, a perm etezőszereket pe dig széthordja a szél.
A kó'olajszennyezések h atásai A k ő o la j o k o z ta szen n y ezések a talajt és a term észetes vizeket egyaránt veszélyeztetik. A kőolaj a kilajha jutwd a talajszem cséket vékony, eltávolíthatatlan réteggel vonja be. E l zárja a levegőtől a talaj alsóbb rétegeit, m egakadályozva ezzel a talajban élő állatok, illetve a növények gyökereinek légzését. A vízh e kerü lő kőolaj biológiai k övetkezm ényei hasonlóak. A szen n y ezés közvetlen területein élő, helyüiő vagy lassú mozgá.sú édesvízi és tengeri állatok (szivacsok, csalánozók, puhatestűek) mefifulladnak. Ha partközeli .szakaszok szennyeződnek, elpusztulnak a régióhoz kötődő, ám élőhelyüket el nem hagyó halfajok is. Tengerek olajszennyeződése esetén fokozott veszélynek vannak kitéve a m adarak is. hiszen elvesztik táp lálék fo n ásu k at. a vízfelszínen húzó d ó olajfilm ragacsossá teszi tollazatukat, ezáltal röpképtelenné válnak. Fenyegeti őket a hullám zó vizek által szóródó olajperm et, a m entési m unkálatok adszorbens anyagai, a m eg növekedő nehézgépjárm ű-forgalom stb. G azdasági következm ényei is súlyosak, nem csak a m entés tetem es költségei, de a halászat vagy a vendéglátás lehetetlenné válása m iatt is.
országos jeieni6s6gú ttivódeimi torzet.
ienT«eMtv«d»knl*rtM
103.1. Magyitrorsziíg nemzeti p;irkjat
104
A BIOSZFÉRA
A n e m ze ti p arkok A n em zeti p a r k . m int fogalom , a term észetvédelm ileg védetté nyilvánítás egyik kategóriája. E gy nem zeti park a z a d o tt o rsz á g jelle g z e te s, term é sz e tk ö z e lí á lla p o tb a n lévő o ly an n a g y o b b tá ja , ah o l a z o tt élő növény- é s á lla tfa jo k , a földfelszíni f o rm á k és ezek eg y ü ttese , tu d o m á n y o s és term é szeti é rté k sz e m p o n tjáb ó l különleges jelen tő ség ű . A nemzeti parkok ban íiaz róka lánc. M ivel az alm am oly her nyóját vagy a mezei pockot szám os m ás faj is elfogyaszthatja, a táplálékláncok a term észet ben a tá p lá lk o z á s i h á ló z a to k ( ii2.2.áhi-a) bo 112.1. Egy hiíiomtiigú láplálckhínc nyolult rendszerét képezik. E lső lánc.szeme azonban a legtöbb esetben egy autotróf szervezet. M ivel a N ap energiájának beépítésével szer vetlen anyagból képesek szerves vegyületek felépítésére, te rm e lő szervezeteknek nevezzük őket. A m ásodik láncszemtől következnek a fogyasztók. A növényevők az elsődleges fogyasz tók, a ragadozók m ásodlagos, hímiUKflagos vagy akár negyedleges fogyasztók is lehetnek. M ásodlagos fogyasztó például a növényevő rovarokkal táplálkozó kék cinke, harm adlagos pedig a kékcinkét zsákm ányoló karvaly. A táplálkozási hálózatok utolsó láncszem e m indig
112.2. Táplálkozási hálóziit
112.3. Az anyag- és energiuiírumhls a társulásokb;in
AZ ANYAGFORGALOM ÉS P d ENERGIAÁRAMLÁS
113
egy ragadozó, am ely csak fogyaszt, de őt m ár nem fogyasztják, ezért c s ú c s ra g a d o z ó n a k ne vezzük. A harm adik csoportot az elpusztult szervezetek anyagait hasznosító lehontók alkot ják . A lebontók lehetnek állatok (például a keselyűk, szám os bogárfaj), gom bák és bakté rium ok. A különböző táplálkozása élőlények a társulások tápláíkozósi szintjeit képezik. A táplálékláncok révén a társulásokbarfc a n y a g k ö rfo rg a lo m és e n e r g ia á ra m lá s valósul meg (112J HbrH). A növények által felvett szervetlen anyagokból a N ap fényenergiájának segítségé vel növényi szerves anyag lesz. A növények testanyagaik form ájában raktározzák a kémiai energiává átalakított napenergiát, am ely ilyen form ában biztosítja a fogyasztók szám iua a táp lálékot, és ezen keresztül az életm űködésükhöz szükséges energiát.
O A szén és az o xigé n kö rfo rg á sa A fotoszintetizálók a légköri és a vízben elnyelt szén-dioxidból s z é n h id rá to k a t állítanak elő, m elyek m ás szerves vegyületekké alakulnak. A növényi szerves anyagokhoz kötött szén egy része a heterotróf szervezetekben az energiaterm elő folyam atok során vízre és szén-dioxidra bom lik, majd légzéssel a környezetbejut vissza. A légkör sz é n -d ío x id ján ak legnagyobb része a talajban é lő m ik ro sz e rv e z e te k b o n tá si fo ly am ataib ó l szá rm a z ik . H a a lebom lás évm illió kon át oxigénm entes, a szerves m aradványokból kőolaj és szén keletkezik. Ezáltal a bennük tárolt szén hosszabb időre kiesik a köifoigalom ból. H a ezeket az anyagokat az e m b er a felszínre hozza és felhasznétlja, a felszabaduló szén-dioxid és szén-m onoxid újra visszajut a ciklusba. Esetenként a vulkáni m űködés is széngázokat juttat a légköi-be. A vizekben is lejátszódhat a szén egy időre történő kiválása. Ilyenkor a szén-dioxid kalcium -karbonátként halm ozódik fel, és m észkő keletkezik. A felszínie keiült mészkőből a savas víz vagy a növényi gyökerek savas váladéka szén-dioxidot szabadít fel, s a szén a körforgásba keilil. (ii.^.i.úbra)
113.1. A .szén köiforgásii
114
A BIOSZFÉRA
A z oxigén a légkörből kerül a v izekbe és a talajba. N élküle a m agasabb ren dű élő lények képtelenek lennének az életfo lyam a taikhoz szükséges energiái szerves anyagaik ból felszabadítani. Az élőlényeken kívül ma m ár je le n tő s m en n y iség ű oxig én t fo g y aszt az ipar. a m ezőgazdaság és a közlekedés is. U gyanakkor az oxigén visszapótlásának ki z á ró la g egyetlen fo rrá s a van, a fo to szin tézis. (114.1.Hhra)
•űt. szerves anyag ■ BÍíf'íV.'rííw'«r=«s^-'■ '
iá
^
114.1. A z o x ig é n kötfoigiisij
A hum uszképződés lényege A z elfm szfitlr élóléuyek szerves anyagai a talajban elhom lanak, és h u m u sszá alak u ln ak . A hum uszképződés kiindulási nyersanyagát elsősorban növényi m aradványok szolgáltatják, főleg a nagy töm egben talajra hulló lom blevelek. A szerves anyagok lebom lásának sebessége függ a kém iai ö.sszetételüktől, a talaj állapotától, a benne élő szervezetektől. (A kevésbé „fejlett", a kiindulási kőzethez m ég hasonló talajban az élőlények kis szám a miatt lassúbb.) A végterm ék általában szén-dioxUl és víz. Az állandóan újra és újra felhalm ozódó szerves anyagnak m indig lesz egy adott lebom lási állapotban lévő, kolloid m éretű, felgyülemlett része, ez a hum usz. A hum usz sö tét színű, bonyolult összetételű kom plex anyaf>. K ém iailag a máliási folyam a tokkal szem ben viszonylag ellenálló ligninből, különböző máliási állapotban lévő cellulózból és cellulózszárm azékokból, fehérjékből, valam int ezekhez kapcsolódó szerves savakból áll.
A s zé n h id ro g é n - és a kőszénképződés okai Mai ism ereteink szerint a szénhidrogének szerves eredetűek. Ennek szám os bizonyítéka van. K özülük a legjelentősebb, hogy a kőolajban szám os szerves m aradvány figyelhető meg. első sorban algák, gom bák, baktérium ok és spórák m aradványai. K eletkezését - szerves anyagok ból oxigénm entes környezetben - baktérium ok indítják el. Eire az a bizonyíték, hogy a kőolaj ban, illetve a kőolajtaitalm ú vizes iszapokban találhatók olyan baktérium ok, am elyek .szerves anyagokból oxigént vonnak el. Ezek anaerob baktérium ok, és tevékenységükkel zsírsavakat állítanak elő saját m aguk szám áia. m iközben metán és etán keletkezik. A baktérium ok azo n ban nem képesek a kőolajra jellem ző 5 -1 5 szénatom szám ú paraffinokat előállítani, ezért a baktérium ok lebontó m unkáját a továbbiakban kőzetek veszik át. A k őszén ugyancsak s z a v e s , növényi eredetű üledékes kőzet. Kiindulási anyagai a dús növényzetű m ocsarakban felhalm ozódó növényi mzó-'*i kapcsolat* rendszerei jelzik, mennyire egymásra utaltak az életközösség tagjai. Ha egy abiotikus tényező megváltozá-siíra a tennelőpopuláciö egyedsziima szokatlanul megnő, itz a fogyasztóiknak az egyedszám-növekedését is maga után vonja. (ll^Jáhru) A társulások állandóságát belső szabályo/.ottsHguk biztosítja. A társulások reagálnak az őket eil külső és belső hatásokra. Ezek a hatá sok r(Hlukliviíásiíak a csapadékhiány miatt a sivatagok (117.2. úhrH).
b io k é m ia i fo ly a m a to k
fényenergia
jh 6
ih6
hő
|k
g e o k é m ia i fo ly a m a to k
^^_^'**'****^fclhalmozódás szervetlen anyag 117.2. A z alacsony produktivitású sivatag
117.3. A biogcokéiniai anyagforgalom
/
t
118
A BIOSZFÉRA
Ökológiai produkció és energiapiramis A táiMulúsok iiyflt anyagi rcnds/tTek (117^. ábra), fényénél^ ezélt ii működésükhöz felhasznált energÍHt állan dóan pótolni kell. A z energiái a zöld növények (és kiMTíértékben egyes baktériumok) .Jiozzák hőenergia be” a társulásba ábrn). A zöld növények fcraaó cltM Icfc* proAiickS 100% színanyagaik segítségével képesek a napenergia TERMELŐK elnyelésére és hasznosításm'a. A napenergia így nettócU&flegcsprodokció42% mint kémiai energia, szerves vegyületek formá jában áll a társulás rendelkezésére. Az (ílialak, a növények vagy más állatok elfogyasztásával beunóelsAdkfc*pcodaköó16% jutnak ehhez hozzá. így a táplálkozási kapcsola F O G Y A SZT Ó K (Döváiycvők) tok a populáció minden tagját (akiu mint fogyasz nettócltű&fcs produkció7% tót, iikiír mint fogyasztottat) érintik. A tái'sulásokban az auu>lróf szervezetek külső Innö dsódl^e*produkció].8% energia segítségével szervetlen vegyületekből FOGYASZTÓK szerves vegyületeket állítanak elő, szerves vegyü(ragadozők és para»uUc) nettóelstfdl^espcodskdó03% leteket tennelnek. Szerves vegyületeket tennelnek azonban a növényevőky illetve a ragadozók is, hiszen testtömegük gyarapodik a táphÜékuk eifogyasztra> A felszaporodó vadállom ány főként a legelés és a ta p o sá s következtében válhat a növé nyek szám ára veszélyeztető tényezővé. A m uflon kedvelt csem egéje például a fokozottan védett, bennszülött m agyarföldi husáng. A m uflonállom ány felszaporodásának tudható be a husáng szinte teljes kipusztulása a Pilisről. A g y o m irtá s és a p erm etez és legkülönbözőbb m ódszerei nem szelektívek, nem kím élnek éltékes, védendő vagy védett fajokat senn. A korábban gyom növénynek szám ítók közül a ark«z4kt«ty«
Q lorMantvMaimiWCMt 124.1. Magyitrorsziíg nemzeti p;irkjat
A KÖRNYEZETI TÉNYEZŐK -fr ♦.
126
A KÖRNYEZETI TÉNYEZŐK
2 3 . A levegő KÖZÉPSZINTŰ k ö v etelm én y :
O
Ism erje a legfontosabb légszennyező anyagokat (CO . C O „ nitrogén-oxidok. ólom és ólom vegyületek, korom , por, halogénezett szénhidrogének), ezek eredetét és káiosító h a tá s a it.
o
Ism ertesse a savas eső okát és következm ényeit. Ism ertesse az üvegházhatást, a h ő szennyezést. a lehetséges következm ényeket. Foglaljon állást a teendőkről.
© T u d ja, mi a teendő szm ogriadó esetén. KMKI.T SZINTŰ k ö v etelm én y : O T u d jo n a szennyezés csö k k en ését ösztönző főbb gazdasági és jo g i lehetőségekről (adók, tiltás, határérték, bírság, polgári per). Fogalm azza m eg vélem ényét ezek haté konyságáról. © M agyarázzon el kísérletet a környezetszennyezés káios hatásainak bizonyításáia.
O A ké n -díoxid A légkör gáz-halm azállapotú szennyező anyagai közül a k é n -d lo x id o t kell elsősorban ki em elni (S O ,). Kéntartalm ú tüzelőanyagok révén főleg m agas kéntailalm ú barnaszén, valamint kőolaj elégetése során keletkezik és keiül a levegőbe (i26.i.ábra). A növények leveleinek gáz cserenyílásain keresztül a sejtekbe ju t. é s a klorofill-m olekulákat elroncsolja. M ivel vízben jól oldódik, gyorsan kénessavvá (H^SO^) alakul, am ely egy erősen redukáló vegyület. Könnyen von el a környezetéből oxigént, ezért roncsoló hatású. O xidálódva kénsavvá alakul, így még veszélyesebbé válik. A lebegő .szilárd részecskékre adszorbeálódva vagy a csapadékcseppek-
.i A*'*' gázreakció a felhőkben
savas köd a fák felett
k^D'dióxid az erőművek ^ kéményéiből, M v a s e sS
elpusztított vízi élőlények 126.1. A kén-dioxid és nitrogén-oxidok kibocsútása
ta^j savanyodisa
A LEVEGŐ
127
ben o ldódva m int savas ülepedés ju t vissza a felszínre. S av as eső k én t á b ra ) közvetlenül is súlyosan károsítja az élővilágot és a z épületeket egyaránt. A vízbe kerülve vagy a talajra ju tv a hasonlóan kedvezőtlen hatású. A közép-európai erdoalkotó fák közül a lucfenyő és a kocsán y talan tölgy különösen éi'zékeny a savas ülepedésre.
A szé n -m o n o xid A szén -m o n o x id (CO ) a szén nem tökéletes égése során a nagyvárosokban a lakóházak kém é nyeiből, valam int a gépjárm űvek kipufogógázaival kerül a légkörbe. Ipartelepek környékén a kohók torokgázai, valam int fém öntödék lehetnek nagyobb m értékű szennyezők. A szén-monoxid azért veszélyes, m ert az em beri szervezetben hem oglobinhoz kötődve m egakadályozz^ annak oxigénfelvételét. Mivel a sűm sége a levegőnél kisebb, aránylag gyorsan a magasabb lég rétegekbe ju t. Ennek ellen éie a nagy autóforgalm ú utak m entén lefelé Irányuló légáram lás esetén kom oly veszélyforrássá válhat.
A s zé n -d io xid A légkoit>en a szén-dioxId 0.04 téifogat% -ban van jelen. A szén-dioxid-tartalom részben geo lógiai esem ények kapcsán kerül a légtérbe, részben pedig az élőlények légzési folyam atai során keletkezik. A z evolúció során a fotoszintetizáló szervezetek szén-dioxid-fogyasztá.sa és a légzés szén-dioxid-term elése a légkör szén-dioxid-szintjét is stabilizálta. Ezt az évm illiók során kialakult egyensúlyi állapotot bontotta m eg a z em ber az elm últ év században. Részben a fosszilis energiahoidozók egyre növekvő felhasználásával, a fűtéssel, a gépjárm űvek általánossá válásával a lakott területekén rendkívüli m ódon m egnőtt a szén dioxid-kibocsátás m értéke. A ddig, am íg 1850-ben a levegő C 02-m ennyisége 0,0029‘/fc volt, ez napjainkra eléri a 0,04Ví)-ot, és 2020-ra 0,06% -ot is prognosztizálnak (127.2.á b ra). Ennek kö vetkeztében fokozódik az üvegházhatás, és a Föld globális felm elegedése átlagosan a 2 ®C-ot is elérheti. A szén-dioxid-koncentráció, elsősorban a talajszint közelében (pl. a közlekedés hatására nagyváiosokban) m agasabb koncentrációt is elérhet, hiszen a szén-dioxid a levegőnél n e h ezebb gáz - = 28 g/m ol; = 4 4 g/m ol). B elégzése során szaporább, nehéz légzés m pH 4.9
pH 4.7 pH 4.1
pH 4,5 pH 4.3
127.1. A z esők saviissága Európában
127.2. A CO,-koncentráció növekedése
128
A KÖRNYEZETI TÉNYEZŐK
ulakiil ki, m eit a m egnövekedett szén-dioxid-koncentráció ingerli a belégző központokat. Nagy koncentrációban hirtelen rosszulétet. m ajd fulladásos halált okoz.
N itro g é n -o x id o k A n itro g é n -o x id o k (nitrogén-m onoxid NO, nitrogén-dioxid N O j, dinitrogén-tetraoxid NjO^, d initrogén-pentaoxid N 2O 5, d in itrogén-oxid N jO ) a levegőben term észetes köiülm ények között nem fordulnak elő. T erm észetes úton az elem i nitrogén oxidációja során zivatarok villám lásainak hatására keletkeznek. M ivel azonban - közülük a dinitrogén-oxid kivételével - j ó l o ldódnak vízben (igaz, a nitrogén-m onoxid nem oldódik, de azonnal továbboxidálódik jó l o ld ó d ó nitrogén-dioxiddá). a csapadékkal a talajba is bem osódnak. Levegőbe az em ber mezőgazdasági tevékenysége (nitrogén-műtrágyáziís). valam int a gépjáim űforgalom (az üzem anyag levegővel töiiénő elégése során rtitrogén-oxidok is keletkeznek) m iatt keiülhetnek. Kör nyezetszennyező hatása m iatt a dinitrogén-oxid a veszélyes, am ely nem kerül ki a légkörből, kb. 18 0 évig m arad aktív az atm oszféi ában. A dinitrogén-oxid ugyancsak felelős az üvegház hatásért. A nitrogén-oxidok közvetlen egészségkáiosító hatása a vér oxigénszállításának aka dály o zása (m eil kapcsolatba lépnek a hem oglobinnal), valam int az. ho»y a tüdőbe lélegezve salétrom savvá alakulnak, ezáltal tűdőödém át okoznak.
Ó lom é s ó io m v e g y ü le te k Az ó lo m nehézfém , ezért az ólom és a vegyületei is m érg ezlek. A z em beri szervezetbe ólom gőzök. finom ólom por és egyes ólom vegyületek illékonysága által (például az ólm ozott ben zinben lévőólom -tétia-etil) Vagy vízoldékony vegyületeinek fom iiyában (például az ólom -nitrát [P b (N 0 3 >2] oldódik vízben) keiül. A szervezetből nehezen üiiil ki, felhalm ozódik benne. A felhalmozódott ólom mérgezést okoz, am ely a vörösvérsejfek káros(H/ásáhan, gyom or és bél görcsökben, izom fájdalom ban, általános gyengeségben és a szellem i képességek hanyatlásá ban jelen tk ezik .
K o ro m , por, pernye A kém iailag tiszta levegő gázelegy, tehát nem tartalm az szilárd lebegő részecskéket. A gya korlatban azonban m indig tartalm az több-kevesebb p o rt. p e rn y é t és k o rm o t. (i2x.i.«hni) A p o r term észetes úton vagy az em beri tevékenység hatására a légkörbe keiiilő szi lárd anyag. Pornak - általában - az 1 -500 m ikrom éter nagyságú lebegő részecskéket te kintik (ez az érték egyes országokban eltérő). A z I m ik ro m éter alatti szilárd részecskéket aeroszolnak nevezzük. Ezek kis töm egüknél fogva m ár B row n-féle m ozgást vég eznek, és gyakorlatilag nem vagy csak nagyon lassan ü le p ed n e k ki. E g é szség ü g y i szem p o n tb ó l
128.1. Légszennyezés
A LEVEGŐ
129
az 5 m ikiom éternél kisebb, úgynevezett le íx 'g ő p o r frakció az, am ely légzéssel a tüdőbe ke rülve k áio sító hatású. A k o ro m a por alsó m érettaitom ányaiba, vagy m ár az aeroszol m érettartom ányába eső m élyfekete víztaszító por, am ely a fosszilis tüzelőanyagok elégetése során, azok tökéletlen elég ése során keletkezik, a füst szilárd alkotórésze. M agas széntartaim a m ellett policiklusos arom ás szénhidrogéneket, ként. nitrogént és különböző rákkeltő anyagokat is tartalm azhat. A p e rn y e az éghetetlen anyagokat is tartalm azó tüzelőanyagok elégetése során vissza m aradd. de a füstgázokkal a levegőbe kerülő finom ham u. a lég k ö r porszennyezésének kom ponense. Fő alkotói különböző fém >oxidok és -szilikátok. Á ltalában a kém ényekből leválasztják, és cem entgyártásnál adalékanyagként, építőiparban falazóanyagként stb. újra hasznosítják. A szm og vagy füstköd akkor jö n létre, ha a szennyező anyagok valam ilyen oknál fogva feldúsulnak, és helyben m aradnak a talaj közelében lévő (0 -1 0 0 m éteres) jégrétegekben. Két típusa ism ert: a nálunk ősszel vagy télen, tailósan bonás, szélcsendes napok esetén kialakuló, redukáJó amelyet London-típusíi szmognak is neveznek. Összetevői a fűtésből és a köz lekedésből szárm azó füstgázok, kén-dioxid, por, korom stb. A z oxUiáíó vagy L ) s A ngeíestípusfi szm og (szokták fotokém iai szm ognak is nevezni, mert a fény hatására más, mérgező, rák k eltő vegyületek irányába tolódik el az összetétele) szélcsendes, m eleg nyári napokon ke letkezik, főleg nitrogén-oxidokat, különböző szénhidrogéneket, ózont tartalm az.
H a lo g é n e ze tt szé nh id rog é ne k K özülük a fre o n o k a legjelentősebbek. A freonok klór és flu o rtarlalm ú szén h id ro g én ek . K ém iailag kevésbé reakcióképes gázok, a m agas légkörben azonban az ózon p a jzs kú ro so d á sá t okozzák. M a első sorban ezeket a g á zokat teszik felelőssé az „ózonlyukak” m egjelenéséért. A z ózonpajzs károsodásának következtében jelentősen nőhet a földfelszínre érkező energiadú.>v, roncsoló és rák keltő hatású ultraibolya sugárzás m ennyisége. N apjainkra jelen tő sen csökkent a klór- és a fluortar talm ú szénhidrogének felhasználása. (I29.i.áhru)
129.1. A lógók a frconmcntcs hiiztjuliisi gé peket jelölik
O Az ü ve gh á zh atás A N apból érkező sugárzás egy része, a fénysugarak - ezeket képes a szem ünk érzékelni az üvegtáblán áthatolnak, ezért átlátszó az üveg. U gyancsak áthatolnak az üvegen a rövidebb hullám hosszúságú, de energiában gazdagabb nem látható sugarak, az ultraibolya sugarak is. A z üveg a nagyobb hullám hosszúságú hősugarakat is visszaveri. Az átjutott ultraibolya su garak at a talaj és a tárgyak részben hősugarak form ájában visszaverik, részben elnyelik, m ajd a z elnyelt energiát ugyancsak nagyobb hullám hosszúságú hősugarak form ájában kibo csátják. A z üvegtábla azonban „erről a z oldalról” sem engedi át a hősugarakat, visszatartja őket, ezért felm elegszik az üveg alatt lévő levegő. Ez az ü v e g h á z h a tá s jelensége. A z üveg h ez hasonlóan viselkedik a m agasabb légkörben felhalm ozódó szén-dioxid, víz gőz és m etán (i.MKi.Hhm).
130
A KÖRNYEZETI TÉNYEZŐK
Ha a Napból érkező sugárzás folyam atát nyom on követjük, azt tapasztaljuk, hogy a sugár zás egy reszet a légkör összetevői elnyeJik, egy részét áteresztiky és az eljut a földfelszínre, egy részét pedig visszaverik. A z ultraibolya sugárzás nagy részét a levegő felső rétegében lévő ó zo n nyeli el, egy része azonban e lju t a földfelszínre. A nagy hullám hosszú infravörös hosugarak sorsa is hasonló: a szén-dioxid és a vízgőz részben elnyeli, részben átereszti, rész ben visszaveri. A z elnyelt, különböző iiuilám hosszúságú sugarak azonban csak kism értékben em elik m eg a légkör hőm érsékletét. A légkörön áthaladó rövidebb hullám hosszúságú, de ener giában gazdagabb sugarak elérik a talajfelszínt, am ely elnyeli ezeket a sugarakat. Ezért a fel színi talajréteg felmelegedése m ár jelentősebb. Az így felmelegedett felszín azután kisebb m ér tékben közvetlen hőátadással, illetve hőelvezetés.sel, nagyobb m értékben viszont hosszú hullám ú láthatatlan hőkisugái'zás form ájában leadja a felvett energia nagy részét, am ely a fe lette elhelyezkedő levegőréteget felm elegíti. A talajfelszín hőkisugáizását a levegő vízgőzés szén-dioxid-tartalm a „erről az o ldalról is” elnyeli, illetve visszasugározza, tovább növel ve a légkör alsóbb rétegeinek hőm érsékletét. Ez a légkör üvegházhatása, am ely napjainkban az em elkedő légköri szén-dioxid-szinttel fokozódik, és a légkör átlaghőnnérsékletének em elke dését eredm ényezi. P rognózisok szerint a F ö ld globális felm elegedése átlagosan a 2 ®C-ot is elérheti. H atása ként a sarkvidékek jégtakarója jelen tő sen csökkenne, am ely a világtengerek szintjét akár egy m é ten e l is m egem elheti. Ha a felm elegedés olyan m értékűvé válna, hogy a sarkvidékek je g e teljesen elolvadna, ez 7 m éter tengerszint-em elkedést eredm ényezne (i.^i.i.ábra). Ennek belát hatatlan következm ényei lennének a tengerpaili országokra nézve. B ár a felm elegedések m értékét illetően a becslések eltérőek, a bekövetkező tengerszint-em elkedés szám os országban je le n tő s károkat okozna. M egváltoznának a nagy földi légmozgá.sok is, am elyek a vsapadékelo szlá sf befolyásolnák. Az éghajlatváltozás hazánkban a folyók vízhozam ának csökkené sével. a z ivóvízbázisok elapadásával, a jelenlegi m ezőgazdasági term elés lehetetlenné válásá val járn a.
■ fateloyeiés; üvegházhatás 46%
kisugárzás 23% 130.1. A légkör felmelegedését a földfelszín hosszúhullámú hŐkisugái2 ása eredményezi
A LEVEGŐ
131
A jégmennyiség változása az előző 20 év átlagához viszonyítva (% )
m £ -50
-2 5
25
250
131.1. A jég mennyiségének változilsii »iz ÉsziJci-siu kvidckcn. (Az ábnín látható fekete hiiti’uAonal a jégtitkaró átlagos kiteijedése szeptember hóniipbim.)
A hőszennyezés A különböző erőm űvek term észetes vízfolyásokba eresztett /«7/íTv/
O A g e n e tik a i kód á lta lá n o s é rvé n ye ssé g e A g e n e tik a i k ó d n a k öt fontos sajátossága van. E lőször is trip le t. ez a z t jelen ti, hogy három egym ást követő nukleinbázis jelen t („kódol” ) egy am inosavat. A kód vesszom entes, ami alatt azt értjük, hogy az egyes tnpleteket sem m i sem határolja el egym ástól, azaz ha egy nukleotidot találom ra kiválasztunk, arról nem lehet m egm ondani, hogy m elyik kód tag|a, annak hányadik
L án ck ezd és
a ríbos2óma kis alegysége
lán ctezd ő kodon
oG
TflT mRNS^
m
€9 o
r
ariboszóma felismeri azAUG kockXTt
a n tiko d o n
X
'^aktivált aminosav
L án cn ö v ek ed és
O MIM
O- -
étl(ezö aktiváii aminosav
L án czáró d ás
kis alegység
;opködön
mRNS
enzm
coo--® © G H 8® -C gZ H 'OOC— poíipepödlánc
148.1. A fehérjeszintézis Viízlutos menete
nagy alegység
A GENETIKA ALAPFOGALMAI
149
bázisa. A kód á lfed é sm e n te s, ami azt jelen ti, hogy m inden nukleotid csak egyetlen triplet ré sze. A kó d d e g e n e rá lt is. Ez a jelzfí a kodnak aira a tulajdonságái a utal. hogy több kódszónak is ugyanaz a jelentése, azaz több bázishárm as is ugyanazt az am inosavat kódolja. Ez a degeneráltság (ami „nem tö k életes”-et je le n t szó szerinti fordításban) nagyon is pozitív jelleg , ugyanis éppen a degeneráltság miatt egyes nukleotidok cseréje nem jái’ s.zük.ségszenií változás sal a fehérjeszintézisben, m eil lehetséges, hogy a változás m ásféle kódot eredm ényez ugyan, ám az új kód is ugyanazt az am inosavat jelenti. Feltűnő, hogy a leggyakrabban előforduló am inosavakat 4 - 6 kód is jelöli, a rítkábban előfordulókat pedig 1-2 jel. Végül a kód u n iv erzá lis, azaz egyetem es, az egész élővilágról nézve érvényes.
— A s e jta lk o tó k szerepe a fe h é rje s zin té z is b e n A fe h é rje s z in té z is színhelye a sejt cifoplazimíja, pontosabban a durva felszínű end/>plaZ' m a tih ts reríkulum (D ÉR ) felszínén lévő ribosz ó m á k . A z örökítőanyagról az inform ációt „kihozó” mRN.S a sejtmagban keletkezik („át írás” ). o n n an kerül ki a sejtplazm ába. E zután kapcsolódik a D ER-en lévő riboszóm ákhoz. A t-R N S-ek és az rRN.S-ek szintézise is a sejt m agban (sejtm agvacskában) zajlik (I49.i.áhr»).
képződő polipeptkl riboszőma
149.1. A riboszómúk az mRNS-cn
O Baktériumok felhasználása em beri fehérjék előállítására A baktériumokat géntechnológiai eljárásokkal lehel más clőlcny fehérjéjének előállításiira felhasz nálni. Az eljcírás lényege, hogy különböző mikroorganizmusok génállományába magasabb rendű élőlények (pl. ember) olyan génjeit ültetik be, amelyek v«ih«nilyen hasznos anyagot, például fehér jét termelnek. Ezáltal a „transzgénikus baktérium", megfelelő körülmények között, a kérdéses anyag termelőjévé válik. 1982-től a cukorbetegek számára nélkülözhetetlen inzulin is termeltethető transz génikus baktériumokkal. (149.2. ábra) A génbevitel rendszerint valamilyen hordozóval, úgynevezett vekiorral történik, amely leggy ^
Vi
■y
emberi sejt
^
emberi iimiiiatermeléséit felelős g6o
szétdanbolt
kronxazónu
J
V A V '"
“
baktérium
■
W , 9 . '^ ^
* pUanidokis abaktóriumosztódása
149.2. Az inzulin előállítása transzgénikus Uiktéiíumok segítségével
150
AZ ÖRÖKLŐDÉS
2 9 . A mutáció KÖZKI»SZlNTfj k ö v etelm én y :
O
H asonlítsa össze a m utációt és az ivaros szaporodást m int a genetikai változékonyság forrásait.
o
Ism ertesse a m utáció fogalm át, evolúciós szerepét és lehetséges hatásait (hátrányos, közöm bös, előnyös). Hozzon p éldát ezekre.
o
Ism ertessen példát az em beri népességben többféle génváltozat tartós jelenlétére.
O
H asonlítsa össze a m utagén hatásokat (kém iai és sugái'zó), hatásuk felism erésének problém áját, csökkentésük vagy kivédésük lehetőségeit. Tudja, h o g y a m utagén hatás és a rákkeltő (kaicinogén) hatás gyakran já r együtt.
© T u d ja, hogy a D ow n-szindróm a a krom oszóm ák szám beli rendellenessége. Ism ertesse kialakulásának kockázati tényezőit. EM KI.T SZINTŰ k ö v etelm én y : o
A kodon.szótár segítségével vezesse le különböző típusú pontm utációk következményeit a z am inosavsorrendben.
O Ism ertesse a sarlósejtes vérszegénység és az albinizm us genetikai hátterét, hatásait. © Ism ertesse a fenilketonúria öröklésm enetét, hatását, kezelésének m ódját (diéta). O H asonlítsa össze a gén-, a kromos.zóma- és a genom m utációkat (ploidiák) egym ással. T u d ja, hogy a k rom oszóm am utációk lehetnek szerkezetiek és szám beliek, hozzon ezekre példákat.
O A m u tá c ió n a k és az iv a ro s s za p o ro d á sn a k m in t a g e n e tik a i változé ko nyság fo rrá s á n a k ö sszehasonlítása Az ivaros szaporodásban m egjelenő g e n e tik a i v álto zék o n y ság alakulása, a rek o m b in á c ió n (lásd. 28. tém a) alapszik. Láttuk, hogy a rekom bináció során akár a kjom oszóm ák véletlen szétválása következtében, akár a gén- (nUél-) kicserélődés következtében növekedhet a gene tikai változékonyság. Ez a változékonyságnövekedés m indkét esetben egyedi szinten követ kezik be, hiszen új génváltozat nem jelenik m eg a folyam atok során, csupán a m eglévők kom binálódnak új variációkban. A zaz, a populáció szintjén nem nőtt a változékonyság, nem nőtt a p opuláció alkalm azkodóképessége. (I46.i.áhra)
O A m u tá c ió A m u tá c ió hirtelen, újonnan m eg jelen ő ö röklődő genetikai változás. M ásképpen: a genetikai anyag m iuadandó megváltozása. Az elnevezés Hugó d e V/vV.v-től (ügó d ö vri] szái mazik, a századfordulón ő alkalm azta először a jelen ség elnevezésére. A m utáció szűkebben értelm ezve génen fyeliili változást ]e\Qx\Xy tágabb értelem ben azonban ide soroljuk a krom oszóm ák szintjén b ekövetkezett m egváltozásokat is. N em szám ít m utációnak azonban sem a genetikai hasadás.
A MUTÁCIÓ
151
sem a rekom bináció, am elyek során egyedi szinten ugyan új tulajdonságok jelenhetnek meg, ez azo n b an csupán a m ár m eglévő genetikai anyag átcsoportosulása következtében lép fel. M utációk a term észetben (íUaiuhkin keletkeznek. Ezek egy része súlyos áitalm akat, esetleg halált ok o z. Ilyen lehet például valam ely szerv toi-z fejlődése. M ás részük az adott környezeti feltételek között közöm bös, ilyen például az em beri hajszín egy új génx'áltozatának m egjele nése. T erm észetesen hasznos is lehet a populáció szám ára, például a hidegtűrés m egjelenése egy addig csak szűk tűrőképességű m elegkedvelő populációban növeli a populáció alkalm az kodóképességét.
O G é nválto za to k az e m b e ri népességben A z em b er esetében a testi tulajdonságok hi bátlan öröklődése sokszor kevésbé kerül elő térbe, m int a betegségek öröklődésének kér dése. A z em berek legfeljebb olyan jellegzetes testi tulajd o n ság o k öröklődésének kérdései iránt érdeklődnek, m int a szem - vagy a haj szín (isi.i.áhra). A Valóságban ezek a látszólag egyszerű testi tulajdonságok is igen bonyolult m ódon öröklődnek. A barna szem szín ugyan dom ináns a kék színnel szem ben, de kialaku lása (m int sok más em beri tulajdonság m egje lenése) m eglehetősen összetett. Ezt a jelleg et ugyani,sa m ennyiségi jellegekhez hasonlóan, nem c sak egy gén alléljei határozzák meg. ✓ így alakulhat ki az em beri szem színnek olyan sok különböző árnyalata. A testi jelleg ek közül az em beri vércso p orto k öröklődése fontos. Például az apasági perekben a vércsoport-öröklődés szabálysze rűségeit is figyelem be veszik a szakvélem ény 151.1. Néhány doinináns>recesszív módon öröklődd elkészítésekor. emberi jelleg: hajszín (/\), fülfonna (/í. (.’) A z /4Ö 0-vércsoportrendszerben eg y gén három változatával a M endel-szabályoknak m egfelelően öröklődik (151.2., i52.i.ái)ra). A három alléi a z i4, a és a 0. K özülük m indig kettő szám ára van hely a hom ológ krom oszóm apár két génhelyén. E kettő viszonya határozza m eg Fenotípus Genotípus a v ércso p o rto t. A h o m o zig ó ták b an u g y a n abból a z alléiból kettő fordul elő, az vér AA vagy >10 csoportú em berben viszont az A - és a fí-allél B BB vagy BO e g y ará n t m egvan. Ez a két alléi egym ástól függetlenül együtt érvényesül. A z A - é s a BAB AB alléi viszont a 0-alléllel szem ben dom ináns, 0 00 így a Ö-vércsopoi1ú em ber genotípusa m indig h om ozigóta 00. 151.2./\//0-vcicsopoiiicndszcr
152
AZ ÖRÖKLŐDÉS
VÉRCSOPORTOK
/4-vércsoport GENOTÍPUSOK
UTÓDOK LEHETSÉGES
GENOTÍPUSA
AA
vagy
AO
>lfi*véíCS 0p0rt
0 -vércsoport
vagy
AB
00
BB
\ ®
®
AB
AO
BO
00
®
fi-vércsoport
80
\ ® ®
®® \ ® ® ® AO BO ® AO BO
®
AA
AB
AO
60
152.1. A z /\ü ? 0 -v é rc s o |)o iire n d s z e r ö rö k lő d é s e
O A m u ta g é n e k M u ta g é n iie k nevezünk m inden olyan Juiíásf és anyaf;oí, am ely egy s e jtb e n m u tá c ió t e r e d m én y ezh et. A mutagének hatásáia bekövetkező mutációk az indukált mutációk. A mutagének m ás-m ás csoportokba sorolhatók. A fiz ik a i m u ta g é n e k különböző ionizáló sugchfajták, ilyen a röntgen-, a neutron- és a gammasugái'zás. A nem ionizáló hatású sugarak közül az ultra ibolya íiugái'zás is m utációs hatású. E zek a sugarak a DNS-m olekula egyes kötéseinek felszaka dását idézik elő. am ely a krom oszóm a eltöréséhez és ki om oszóm am utációhoz vezethet. A z is lehet, hogy nem közvetlenül a sugárzás, hanem a sugárzás hatására ionizálódó kémiai gyökök eredm ényeznek a krom oszóm a finom szerkezetében változást, és pontm utáció következik be. A m utagének másik nagy csoportját a kém iai an y ag o k képezik. M a mái’ több száz anyagról bizonyítottan tudjuk, hogy m utációs hatású. V alószínűnek látszik, hogy m inden olyan m érge ző anyag, amely nem bomlik le a sejtben, és kapcsolatba kemlhet a sejtm aggal, mutációs hatású. A vegyi m utagének közül különösen veszélyesek az úgynevezett a ik ile z ő anyagok. Ezek a D N S -m olekulába különböző szénatom szám ú alkilgyököket léptetnek be, m egváltoztatva ezzel a m olekula szerkezetét. V eszélyes m utagének a fenolszárm azékok, a bázikus festékek, a különböző perm etezőszerek stb. M utagén hatású szám os alkaloid is. A m u tá c ió k k ö v e tk ez m én y ei szám os esetben rá k o s s e jte k lehetnek. Ezért a m utagének többnyire rá kkeltő (karcinogén) hatásúak is.
ÜÜ ffi XH 13
14
XX
XX
19
20
IS
iíS
M
10
II
12
?Ü( 16
KK 17
HU 18
2i
22
152.2. Down-szindiómás gyennek és a szindróiTiiít okozó hibás kroinoszómaszeielvény rajza
A MUTÁCIÓ 1 5 3 6 A D o w n -kó r -
A D o w n -k ó r, m elyet m ong o lo id U iiotivnusnak is neveztek, eg y veleszületett kóros állapot. 5^/vym* szellem i vis.szamaradottsáf’g a l já r. (A betegség elnevezése az egyik jellem ző tünetre, a m ongolvágású szem re utal.) A beteg alapanyagcseréje csökkentett m értékű, ugyanakkor elhí zott, a belső elválasztású m irigyek rendellenes m űködése következtében. A szája általában nyitva van, a fogsora görbe és szabálytalan, a nyelve sokszor nem fér a szájába. A fülcim pái aprók, lenóttek, a nyaka rövid, széles. Lábai vaskosak. A rendellenesség oka a 21. krom o szóm a triszóm iája (kettő helyett három van). Előfordulási gyakorisága a 40 év felett szülő nők gyerm ekeinek esetében ugrásszem en m egnő. A rendellenesség m agzatvízből végzett vizsgá lattal a terhesség kezdeti stádium ában, m á r a 16. héten m egállapítható. s.i.Hi>ra) Ó Ü Ó □ ó ü A családfa az elődök ábrázolására szolgál. Jól leolvas 1. 2. 3. 4. 5. 6. ható róla egy. a családban jelenlévő veleszületett betegség vagy rendellenesség nem zedékről nem zedékre történő 168.1. E g y ö rö k lő d ő b eteg ség et hord o zó csalitd c.'^aliídfája megjelenése. Elem zésével következtetni lehet a betegség öröklődési módjái’a, aira, hogy dom inánsan vagy recesszíven öröklődik-e, nemhez kapcsolt-e, stb. A családfát nem zetközileg rögzített elvek szerint rajzolják meg. A férfiakat négyzet, a n ő ket kör szim bolizálja. A házastársakat vízszintes vonal köti össze. A gyerm ekeket a házastár sakat összekötő vonalból ágaztatják ki. A z esetleges vén okoni kapcsolatokat dupla vonal jelzi. A beteg szem élyek szim bólum át besötétítik, a hordozókat félig sötétítik be. M indezt tanulm á nyozhatjuk az ábrán, am ely az európai uralkodóházakban a vérzékenység elterjedését m utatja ( 16 7 .2 .á b ra ). M ivel A lbeit egészséges volt. V iktória királynő feltételezhetően hordozó volt, hi szen fiuk, Lipót véi’zékeny lett. H ordozónak bizonyult két leányuk, A liz és B eatrix is.
O A g é n ka p cso ltsá g M endel feltételezte, hogy m inden tulajdonság egym ástól fü g g e tle n ü l öröklődik. M a már tudjuk, hogy ez nem így van, egym ástól függetlenül csak a különböző krom oszóm ákon lévő gének öröklődnek. Az evetm u slk á n a k például m integy 1000 génje van. de csak 4 krom oszóm apárja. vagyis átlagosan 250 g én p ár van egy-egy hom ológ krom oszóm apárban. Ezek a gének elvileg egym áshoz k ap c so lta n ö rö k lő d n ek , hiszen ugyanabban a kromoszóm apárban találh ató k . A z egy krom oszóm ában ö rö k lő d ő gének összessége a k a p c s o ló d á si csojK>rt (lin k ag e). A gének kapcsolódási csoportba töm öiülése látszólag az egyedi változatosság ellen hat, hiszen csökkenti a változatos eg y edek kialakulásának valószínűségét. Van azonban egy folyam at, am ely a krom oszóm ák kiaU kulásának ellenére is m érhetetlenül nagy genetikai változatosságot okoz. ez a g enetikai rekomhimU ió. A m eiózis során terem tődik m eg ennek a lehetősége, és az utódegyedekben realizálódik a hatása.
G é n kö lcsö n h a tá so k L ehetséges, hogy két gén kifejeződé.se között sem m iféle kölcsönhatás nincs. M ás esetekben viszont szó/fios kölcsönhatás is létrejöhet a pétiek között. A gének m űködésük során hatást gyakorolnak egym ásra, és ennek eredm ényeképpen jö n létre a fenotípus. A legegyszerűbb köicsönhatásos esetekben a k é t gén e g y ü ttm ű k ö d ik . Ilyen öröklődés jellem ző a h ázi tyúk taréjának kialakulására is. Ha /?- és B -ollél is je le n van, az egyedben dió taréj jö n létre, vagyis ez az R R B B . RrBB, RR B h, R rB h genotípusok esetén alakul ki.
A MINŐSÉGUELLEGEK ÖRÖKLŐDÉSE
H a viszont a genotípus rrB B vagy vrBh, ak kor b orsótaiéj jö n létre. R R hh és R rhh geno típus esetén pedig rózsataréj. Végül a z rrhh genotípus fűrészes taréjt alakít ki. Elvégezzük a 169. í. ábrán látható keresztezést. A m áso dik utodnem zedékben a jelleg hasadási ará nya 9 :3 :3 :l, am i ugyanaz, m int M endel dihibrid keresztezésében az F 2 hasadási aránya, csakhogy itt nem két tulajdoiisóg öröklődésé’ nek nég yféle kom binációja jö tt létre, hanem ugy an azo n tu lajd o n ság négyféle v áltozata, am ely ek et azonban nem egy gén 4 ailéije, hanem 2 gén 2-2 allélje hozott létre (I69.i.ái)ni). Ha a tulajdonság kialakításában két gén vesz részt, akkor előfordul, hogy az egyik gén e ln y o m ja , vagy elleplezi a m á s ik gén m ű k ö d é s é t. E zt a h atást e p is z ta tík u s n a k . az eln y o m ó gént pedig ep isz ta tik u s g én n ek nevezik. Az elnyom ó hatás a klasszikus mendeli d ih ib rid hasadási arány (9:3:3:J) k ülön böző m ó d o su lá sa it eiedm ényezi. Ha például az A -g én eln y o m ja a B-f^én hutását, akkor d o m in á n s e p is z tá z is ró l b e szélünk. A hasadási arány I2 :3 :I-re változik. Ilyen hasadás jö n létre a lovak szórzetszinének öröklődése során. A recesszív e p isz tá z is esetén a -a lfél ho m ozigóta állapotban elnyom ja B-allél hatását. A h asad ási arán y 9:3:4-vc válto zik . Ilyen örö k lő d ést m utat az egerek szőrzetszíne. K ét gén h a tá s a ö sszeg ző d h et a fenotípus kiala kításában. E kkor a hasadási aián y 9:6:1 stb.
rózsátaréj
€
borsótáréj
RRbb
rr8B
díótar^j
díótaréj
169
RRBB
% > RRBb
%
€
RRBb % RrBB
..
r8
RrBb
RrBb
RRbb
RrBb
Rrbb
* RrBb
\ rrBB
^ rrBb
rrBb
r
Rrbb
€
rrbb
-nemzedékben
% «
díótaréj
9
♦
RrBB
fenotípusok aránya az
♦
rb
rS
♦ «
rb
RrBb
borsótaréj
:
3
r
rózsataréj fúrészes taréj
:
3
:
1
169.1. A tyúkok t4-aíiél homozigóta állapotban elnyon^a &-allél hatását).
9: 3: 4
Két gén hatása összegződik (mindkét domináns alléi önmagában ugyanazt a fenotipust eredményezi).
9: 6: 1
Kettős dominancia (mindkét gén domináns allélie ugyanazt a fenotipust eredményezi).
15:1
Kettős recesszivitás
9:7
(mindkét gén honY)Zigöta recesszív alakban ugyanazt a fenotipust eredményezi).
Oomináns-recessziv génkölcsónhatás (az egyik domináns alléi ugyanazt a fenotipust alakítja ki, mint a birecessziv allélpár).
9: 3: 4
Domináns é s recesszív epísztázis (a két domináns allét együtt és az egyik domináns alléi önmagában ugyanazt a fenotipust ered ményezi, mint a birecessziv).
13:3
Konkuráló gének (a két domináns ailél együtt ugyanazt a fenotipust eredményezi, mint a birecessziv).
10:3:3
172.2. A dihibi id öröklésmenetekben az alléink egymásra gyakorolt hatásai és a má . A z em b erszab ású m ajm ok é s az e m b e r k ro m o s z ó m á ik szám ában alig különböznek. Az em berszabású m ajm oknak 24 pár krom o szóm ájuk van. felépítésük egyébként a z em ber 23 pár krom oszóm ájához nagyon hasonló. Az em berszabású majmok vérében ugyanazo kat a vércsoportanyagokat találjuk m eg. am e lyek a z em b er v éréb en is m eg találh ató k . A z eg y es v é rc so p o rta n y a g o k fajonkénti el o szlása viszont különböző. (A csim pánzban csak a í) és az A. a gorillában ugyancsak a 0 és az A, az orangutánban pedig a z A , a B és az A B van meg.)
4 0 0 -5 0 0 cm^
1 3 5 0 -1 4 5 0 cm^
fé lig felegyencNcdett testtailás
egyenes testtartíLs
fogóhib
ÚIMláb
204.1. A csimpánz cs uz cinbcr (cstfelcpítéscnek összchasotilításii
AZ EMBER EVOLÚCIÓJA
205
O Egy koponya re k o n s tru k c ió ja tö re d é k b ő l E gy k o p o n y a tö re d é k é b ő l is (szeien csés esetben) rekonstnaálható a teljes koponya, sót a fej form ája, alakja is. A koponyának ugyanis szám os a n tro p o ló g ia i m éro |> o n tja van, az agyko ponyán 10 alapvető, az arckoponyán 7 1 alapvető m éropont található. E zek szim m etriaviszo nyai, egym áshoz viszonyított helyzete, m érete, iuányai stb. a szakem beiek szám ára lehetőséget terem tenek a k o p o n y a re k o n s tr u á lá s á r a . Például a koponya felületéből, az izm ok tapadási helyéből, az izm ok elhelyezkedése, erőssége ugyancsak rekonstruálható.
O Az e m b e ri nag yra sszok Az eltérő környezeti viszonyok m iatt a z egységes Hom o sapiens fajon belül csopoitok. nagyrasszok jö tte k létre. A z e u ro p id nagyrassz m integy 5 0 0 éve intenzíven teljed a z egész Földön. Többféle típusa (északi, m editer rán. alp i, dinári stb.) E urópa, E szakkelet-A m erika. ElőÁ zsia, a K özel-K elet (Irán. A fganisztán stb.) és India terü le té n él a legnagyobb .számban. K özép-A zsiában a m ongolid. Afrikában a negrid felé átm eneti típusok ala kultak ki. V ilágos színkom plexió (alig pigm entált bőr, szőkésbarna haj stb.). dús testszőrzet {szakáll, bajusz), egy en es haj jellem zi. A m o n g o lid nagyrassz alc.sopoiljai (turkok, m ongolók, tibetiek, m alájok stb.) K elet-A zsiában élnek. K özé 205.1. Embcrfajli'ik: europid (/\). mongolid jü k taito zn ak az e.szkimók és az amei ikai indiánok is. {B). negrid (O. veddo-iiuszlralid (/)) E rő seb b pigm entáltság (sárgás, b arn ás bőrszín), sötét és eg y en es haj, illetve gyengébb testszőrzet jellem ző rájuk. .íellegzetességük a szem zugban kialakuló m ongolredő. A n e g rid nagyrassz egyedei A frikában a Szaharától. Szomáliától és Etiópiától délre élnek. S okféle csoportjuk van: a nilóták (ashanti, hausa, ibo .stb.), a bantuk (lam ba. tutsi. luba stb.), a pigm eusok és a khoisanok (busm anok, hottentották). Sötét bőrszín, fekete, göndör haj, csek ély testszőrzet jellem ző rájuk. A z a u s z tra lid o k o n (H om o sapiens australasicus) kívül az észak-japáni ainuk, az indiai és Srí L anka-i veddák is ősi kaukazoid csoportok. H asonlóak a m elanéziaiak (U j-G uinea, F idzsi-szigetek), a „negritók” (F ülöp-szigetek. M alajzia stb.) és a polinézek (H aw aii, UjZ éland, Szam oa stb.) is. Utóbbiakon a nnongoloid hatás is észrevehető. B őiük sötét, testszői-zetük d ú s. hajuk göndör, .sötét. (205.i.ái>ra)
O A korai emberfélék evolúciója A twinUTsök evolúciója mintegy 70 milliö évvel ezelőtt vehette kezdetét, és mai ismereteink alapján iini (kromanyoní) embernek (2073. ábra) nevezzük. A crő-magnoni típusú emberek utódai jelentős kulturális fej lődés után mintegy 12 ezer évvel ezelőtt alakították ki az első mezőgazdasági tevékenységre épülő településeiket a Perzsaöböl mentén, a Földközi-tenger vidékén, Kelet-Afrlkában a Nílus völgyében, de Új-Guineában és sok más helyen is.
207
207.1. A „felegyenesedett ember” (Hotno erectus)
207.2. A Nciinder-völgyi ember
207.3. A bölcseinber crő-magnoni típusa
Kiadja a Moz^úk Kiadó, 6723 Szeged, Debreceni w. 3/B. • Telefon: (62) 470»I0I, 554*664 Drótposta: kÍado@inozaÍk.info.hu • Honlap: www.inozaik.ínfo.hu • Felelős kiadó: Töiök Zoltiín Készült a Dürer Nyomda Kfl.*bcn, Gyulán • Felelős vezető: Kovács János Terjedelem: 18,98 (A/5) nyomdai ív • 2012. június ♦ Tömeg: 380 g • Riiktiüi sziún: MS-3156
View more...
Comments