Bela Pravila

March 11, 2018 | Author: Viktor Đurović | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

lk...

Description

Vrednovanje karata (bodovi) [uredi] Vrijednost karte U adutu

Kad nije adut

Dečko

20

As

11

Devetka

14

Desetka

10

As

11

Kralj

4

Desetka

10

Dama (baba)

3

Kralj

4

Dečko

2

Dama (baba)

3

Devetka

0

Osmica

0

Osmica

0

Sedmica

0

Sedmica

0

 

Belot "Bela" preusmjerava ovamo. Za druga značenja, vidi Bela (razdvojba). Belot (popularniji naziv Bela) je kartaška igra vrlo popularna u nekim dijelovima Hrvatske (posebno u središnjoj Hrvatskoj i Slavoniji), Bugarskoj, Bosni, a igra se širom svijeta, posebice u krugovima armenske dijaspore. Belot se može kartati u dvoje, troje ili četvero, premda se najčešće igra u četvero, dok se u dvoje ili troje igra u slučaju da nedostaju igrači. Sadržaj [sakrij]

1 Pravila

o

1.1 Dijeljenje i određivanje aduta



1.1.1 Bela u dvoje



1.1.2 Bela u troje



1.1.3 Bela u četvero

o

1.2 Zvanje

o

1.3 Igranje

o

1.4 Bodovanje

o



1.4.1 Bodovanje u dvoje



1.4.2 Bodovanje u troje



1.4.3 Bodovanje u četvero

1.5 Vrednovanje karata (bodovi)

2 Pobjeda

o

2.1 Bodovna granica (bela u dvoje)

o

2.2 Bodovna granica (bela u troje)

o

2.3 Bodovna granica (bela u parovima)

3 Vanjske poveznice

Pravila [uredi] Pravila Belota su vrlo slična francuskoj kartaškoj igri Belote, i židovskoj igri Klobjoš (Clobyosh), ali s nekoliko bitnih razlika. Svaka se partija Belota (bez obzira na broj igrača) sastoji od dijeljenja, određivanja aduta, zvanja, igranja i zbrajanja bodova.

Dijeljenje i određivanje aduta [uredi]

Ova se kartaška igra karta sa svežnjem od 32 karte (as, kralj, dama (baba), dečko, X, IX, VIII, VII), i to kartama popularno zvanim mađarice. Djelitelj nakon miješanja nudi svežanj igraču s lijeve strane na presijecanje (igrač može presjeći ili udarivši rukom po svežnju dati znak da ne želi sjeći). Karte se dijele u obrnutom smjeru od kazaljke na satu. Karte se smiju podići jedino kad igrač ima pravo zvati. Inače se kažnjava igrom (162 boda)

Bela u dvoje [uredi] Svaki igrač dobije po tri karte licem okrenute prema dolje, potom sljedeće tri karte (dakle sveukupno šest karata). Djelitelj zatim okrene sljedeću kartu licem prema gore. Tada dijeli još dodatne četiri karte svojem suigraču i sebi (te se karte nazivaju talon i one se ne smiju miješati s prvih šest podijeljenih karata, nego njih valja odvojiti posebno). Ostatak se karata stavlja okomito na onu kartu koja je ranije stavljena licem prema gore, ali tako da se vidi o kojoj se karti radi. Prvih šest karata se podiže i pristupa se određivanju aduta. Prednost ima onaj igrač koji nije dijelio. Nakon što pogleda dobro svoje karte, igrač odlučuje hoće li zvati, odnosno odrediti da adut bude ona boja koja je na karti okrenutoj licem prema gore i na kojoj se nalazi ostatak nepodijeljenih karata, ili će reći „dalje“. U slučaju da kaže „dalje“, igrač koji je dijelio dobiva istu mogućnost koju može prihvatiti ili odbiti. Ako oba igrača odbiju da adut bude ona boja koja je na karti licem prema gore, pravo određivanja aduta ponovno dobiva igrač koji nije dijelio. On ponovno može izabrati adut, ali da nije ona boja koju je prvi puta odbio i koja se nalazi na okrenutoj karti, ili može po drugi puta reći dalje. U igri u dvoje, ako jedan od igrača dobije sedmicu u adutu u prvih šest karata, on može zamijeniti tu sedmicu za kartu u adutu koja je na stolu. Ovaj put djelitelj mora odrediti adut između tri preostale boje (bilo koju osim prvotno odbijene). Kada je adut određen, oba igrača podižu preostale četiri karte (talon), tako da svaki igrač u rukama ima sveukupno deset karata.

Bela u troje [uredi] Svaki igrač dobije po tri karte okrenute licem prema dolje, zatim još po tri karte (sveukupno šest), a onda još četiri karte u talonu koje se posebno odvoje od prvih šest karata. Dvije preostale karte su namijenjene za prvog igrača s djeliteljeve desne strane (on je prvi na redu). Igrači podižu prvih šest podijeljenih karata i prvi igrač s djeliteljeve desne mora zvati aduta. Kada je adut određen, igrači podižu talon (igrač koji je zvao podiže šest karata, a ostali četiri). Tada igrač koji je zvao tj. odredio adut izabire iz svojih karata dvije koje će odbaciti, tako da sva trojica sada imaju jednak broj karata u rukama (10). Odbačene karte pripadaju igraču koji je zvao adut. On ih odlaže među svoje štihove.

Bela u četvero [uredi]

Glavno obilježje bele u četvero je da se igra u parovima. Dva suprotstavljena kartaška para imaju za cilj zajedničkom igrom sakupiti pola + 1 bodova od ukupne igre. Svaki igrač dobije po tri karte okrenute licem prema dolje, zatim još po tri karte (sveukupno šest), i naposljetku dvije karte u talonu koje valja posebno odvojiti od prvih šest. Prvih šest karata se podiže i započinje određivanje aduta. Prvi je na redu igrač s djeliteljeve desne strane (u Belotu se sve osim presijecanja odvija u smjeru suprotnom od kazaljke na satu). Igrač smije pogledati karte tek kad zove, kad ne zove spušta karte na stol. Igrač odlučuje hoće li zvati (odrediti adut) ili će reći dalje. U slučaju da kaže dalje, diže talon i pravo na određivanje aduta dobiva sljedeći igrač s desne strane koji ima ista prava kao i prethodni. Kada dođe red na djelitelja, on mora zvati (to se zove "mus" - njem. müssen=morati). Kada netko pozove aduta, svi dižu talon i igra počinje.

Zvanje [uredi] Pod “zvanjem” se podrazumijeva poseban niz karata koje igrač ima u rukama, a koji mu donosi dodatne bodove. Postoje četiri vrste zvanja: 1. Četiri iste karte:



4 dečka: 200 bodova



4 devetke: 150 bodova



4 asa, desetke, kralja i dame (babe): 100 bodova

Četiri osmice i četiri sedmice ne vrijede ništa. 2. Niz karata u istoj boji (od 3 do 5 karata). Kada je u pitanju zvanje, onda je poredak karata sljedeći: As, kralj, dama (baba), dečko, desetka, devetka, osmica i sedmica.



3 karte u nizu u istoj boji vrijede: 20 bodova



4 karte: 50 bodova



5 karata: 100 bodova



Šest ili sedam karata za redom u istoj boji vrednuje se jednako kao i niz od pet karata, dakle 100 bodova.

3. Osam karata za redom u adutu naziva se “belot” i igrač koji je dobio belot automatski pobjeđuje, bez obzira na dotadašnji tijek igre (kao da odjednom osvoji 501 bod u beli u dvoje, 701 bod u beli u troje ili 1001 bod u beli u četvero). 4. Kao i imenom igre, belom se još naziva i slučaj kada igrač u rukama ima kralja i damu (babu) u adutu. Bela vrijedi još dodatnih 20 bodova.

Kod licitacije zvanja obavezno se prvo mora reći najjače zvanje, ukoliko se ustvrdi da je igrač imao jače zvanje, priznaje se prvo licitirano zvanje. Zvanje se priznaje samo onom kartaškom paru koji ima najjače (najvrednije) zvanje (iznimka je bela). Drugom kartaškom paru ne priznaje se ništa, pa čak i u slučaju da u rukama imaju nekoliko slabijih zvanja koja kada se zbroje vrijede više od zvanja suprotnog para. Četiri iste karte (izuzev osmica i sedmica) su jače od niza od pet karata. Između dva niza koja sadržavaju jednak broj karata, prednost ima onaj niz koji sadrži višu kartu, dakle niz osam, devet, deset, dečko, slabiji je od niza devet, deset, dečko, dama (baba)). Ako se pak dogodi da dva igrača iz suprotnih kartaških parova imaju jednako vrijedno zvanje, prednost dobiva onaj koji je imao prije pravo na određivanje aduta (onaj koji je bliže djelitelju s desne strane). Dopušteno je vezano zvanje (jedna te ista karta sudjeluje u dva zvanja),osim npr. u Međimurju gdje to nije dopušteno. Moguća je i verzija gdje u slučaju jednako vrijednog zvanja prednost ima igrač koji ima to zvanje u adutu, a ako nitko nema zvanje u adutu, vrijedi redoslijed prava na određivanje aduta. Zvanje se pokazuje odmah na početku igre. Pita se ostale igrače imaju li zvanje, ako da, koliko i do kuda da se utvrdi tko ima pravo na nj (iznimka je zvanje bele). Igrač koji u rukama ima kralja i damu (babu) u adutu, belu zove u trenutku kada prvi put baci jednu od te dvije karte. Važno je napomenuti da je igrač obavezan jasno istaknuti ostalim igračima da ima zvanje bele, a to će učiniti tako što će reći “bela” prilikom prvog bacanja bilo kralja ili dame. Belu je obavezno najaviti, dok odbacivanje druge karte koja čini belu nije obavezno, iako se može popratiti riječima “od bele”. Kod bele u četvero, kada igrač ima pravo na zvanje, onda automatski ima pravo na zvanje i njegov partner.

Igranje [uredi] Igru započinje igrač prvi s desna do djelitelja (U nekim krajevima Hrvatske: prvi s lijeva. Npr. Međimurje). Slijedi ga sljedeći igrač do njega koji ne samo da mora poštivati boju koja je bačena, negotreba baciti i kartu koja je veća od prethodne bačene karte. Na primjer, ako prvi igrač baci pikovu osmicu, a sljedeći igrač u rukama drži pikovu sedmicu i pikovu desetku, on mora na osmicu baciti desetku, a ne sedmicu. To je takozvano pravilo ibera (prema njemačkom über - iznad). Uvijek treba baciti jaču kartu, naravno ako se je ima. Ukoliko igrač nema karte za poštivati, onda baca adut. Ako nema ni aduta, tek onda može baciti bilo koju kartu koju želi. U slučaju da je prva karta adut, sljedeći igrač ponovno mora baciti jaču kartu u adutu, ako je ima, ali ako se odigra boja koja nije adut, a igrač koji je na redu nema karte za poštivanje te stoga mora baciti adut, sljedeći igrač može baciti boju koja se prvotno tražila i ne mora poštivati iber tj. baciti jaču kartu zato što je bačen adut. Na primjer, adut je srce, prvi igrač baci pikovu osmicu, sljedeći igrač nema pika za poštivati, te baca bilo koje srce. Sljedeći igrač u rukama ima pikovog asa i pikovu sedmicu. Slobodno baca pikovu sedmicu, jer pravilo

jače karte ne vrijedi kada se neka boja presiječe adutom. Igrač koji je bacio najjaču kartu, kupi štih i igra prvi u sljedećem bacanju. Ako se bilo koje od navedenih pravila prekrši, protivniku/protivnicima se pišu 162 boda (zbroj vrijednosti svih karata) + sva zvanja koja su bila zvana u tom dijeljenju (bez obzira tko je zvao). Tu partija završava i kreće se ispočetka u novo dijeljenje.

Bodovanje [uredi] Svaki igrač skuplja svoje štihove. Igrač koji nosi zadnji štih, dobiva još dodatnih 10 bodova. Igraču ili kartaškom paru se zvanje (uključujući i belu) ne priznaje ukoliko nisu pokupili barem jedan štih. Ako igrač ili kartaški par pokupi/pokupe sve štihove, dobivaju još dodatnih 90 bodova. Takozvana čista igra (igra u kojoj nije bilo zvanja) iznosi 162 boda. Igrač ili kartaški par koji je zvao mora sakupiti najmanje pola+1 bodova od ukupne igre ako želi proći. Dakle, ako je igra čista, treba se sakupiti 82 boda za prolaz, u suprotnom se ne prolazi nego “pada”. Zbroj igre raste ukoliko su u dijeljenju bila zvanja. Sva zvanja se zbroje i pridodaju na 162, od dobivenog iznosa se za prolaz ponovno zahtijeva pola+1. (ako je bilo 20 zvanja, igra iznosi 182 – prolaz je 92, ako je bilo 50 zvanja, igra je 212, prolaz je 107 bodova). Kada se bela igra u troje, igrač koji zove adut, treba sakupiti više od zbroja štihova ostala dva igrača.

Bodovanje u dvoje [uredi] Ako je igrač koji je zvao adut prošao, tj. sakupio više bodova od protivnika, obojici igrača se piše zbroj štihova koji su osvojili. Ako je igrač koji je zvao adut pao, tj. nije sakupio više bodova od protivnika, protivnički igrač osvaja sve njegove bodove + svoje bodove. Protivnikov pad se bilježi crticom, a ne nulom

Bodovanje u troje [uredi] Ako je igrač koji je zvao adut prošao, tj. sakupio pola+1 od igre, svakom od troje igrača se pišu osvojeni bodovi koje su osvojili u pokupljenim štihovima. Ako je igrač koji je zvao adut pao, on ne osvaja ništa. Ostala dva igrača osvajaju onoliko koliko su pokupili u štihovima. Pad se bilježi crticom, a ne nulom.

Bodovanje u četvero [uredi]

Ako je kartaški par koji je zvao adut prošao, tj. sakupio pola+1 bodova od ukupne igre, svakom paru se zbrajaju bodovi koje su uspjeli sakupiti. Ako je kartaški par koji je zvao adut pao, tj. nije sakupio pola+1 bodova od ukupne igre, sve bodove dobiva suprotni kartaški par. Pad se bilježi crticom, a ne nulom.

Vrednovanje karata (bodovi) [uredi] Vrijednost karte U adutu

Kad nije adut

Dečko

20 As

11

Devetka

14 Desetka

10

As

11 Kralj

4

Desetka

10 Dama (baba) 3

Kralj

4 Dečko

2

Dama (baba) 3 Devetka

0

Osmica

0 Osmica

0

Sedmica

0 Sedmica

0

Pobjeda [uredi] Bela se ne igra u nedogled, već do određene granice. Kada igrač ili kartaški par dosegne tu granicu, uobičajeno je reći da je igrač ili kartaški par – vani. Postoje dva načina da se završi ova kartaška igra. Prvi način se među kartašima naziva “igrati na dosta” – igraču ili kartaškom paru je cilj sakupiti u zadnjem odlučujućem dijeljenju onoliko bodova koliko mu nedostaje da dosegne dogovorenu granicu, bez obzira na to je li sakupio pola+1 od cjelokupnog zbroja igre (na primjer, ako se u beli u dvoje igrač nađe u situaciji da ima 496 bodova, dakle nedostaju mu još 5 bodova da bude vani, a prva karta koju baci na početku bacanja je dečko u adutu koji je najjača karta u igri vrijedna 20 bodova, po pravilu igrati na dosta, ovdje se igra završava). Samo par koji osvoji štih može reći "vani". Drugi način da se bela privede kraju je pravilo igrati na prolaz. Igrač ili kartaški par treba sakupiti pola+1 od bodova ukupne igre, ako želi proći. Drugim riječima, zadnje odlučujuće dijeljenje se po ovom pravilu ne razlikuje od ostalih dijeljenja. Prema službenim pravilima igra se na dosta (mora dostići dovoljan broj boda, i mora osvojiti štih).

Bodovna granica (bela u dvoje) [uredi] Pobjeđuje onaj koji prvi skupi 501 bod.

Bodovna granica (bela u troje) [uredi]

Pobjeđuje onaj koji prvi skupi 701 bod.

Bodovna granica (bela u parovima) [uredi] Pobjeđuje onaj koji prvi skupi 1001 bod.

 

Bela je kartaška igra karta od 32 karte. Osnovna pravila su sljedeća: 1. Na početku igre, igrač koji je na redu procjeni svoje karte i bira boju aduta ili kaže "dalje" u kojem slučaju sljedeći igrač po redu ima pravo birati aduta ili reći "dalje". 2. Igrač ili tim koji izabere aduta mora pobjediti tu ruku ili inače gubi sve bodove za tu ruku. 3. Na početku igre se može zvati niz karata za dodatne bodove. Postoje četiri vrste zvanja u vrijednosti od 20 do 200 bodova. Samo igrač ili tim koji ima najveće zvanje može zvati i mora pokazati karte zvanja u tom slučaju. Pod najvećim zvanjem se podrazumjeva najveće individualno zvanje, a ne zbroj razlicitih zvanja u ruci. Tako, na primjer, zvanje od 20 sa tri karte do asa je vrijednije nego dva zvanja po 20 sa tri karte od kojih niti jedan nije do asa. Isto tako, na primjer, zvanje od 4 dame je jače od zvanja od tri karte do asa jer to individualno zvanje vrijedi 100 bodova i jače je od 20 bodova do asa. Moguća zvanja su sljedeća:

     

4 4 4 3 4 5

dečka: 200 bodova devetke: 150 bodova asa, desetke, kralja, dame: 100 bodova karte za redom: 20 bodova, prema poredku: (As Kralj Dama Dečko 10 9 8 7) karte za redom: 50 bodova, prema poredku: (As Kralj Dama Dečko 10 9 8 7) karata za redom: 100 bodova, prema poredku: (As Kralj Dama Dečko 10 9 8 7)

Na našem sučelju, igrač može zvati tako da označi karte zvanja sa desnim gumbom na mišu i klikne "Zvanje". 4. U adutu dečko i devetka su najjače karte. Dečko vrijedi 20 bodova a devetka 14. Za boje koje nisu u adutu, as je najjača karta. Bodovanje za boje koje nisu u adutu:

Bodovanje za boju u adutu:

5. Nakon što igrač baci kartu, sljedeći igrač po redu mora baciti jaču kartu u istoj boji. Ako nema jaču u boji

onda mora baciti bilo koju slabiju u toj boji. Ako nema boju uopće, onda mora baciti aduta. Nakon što se adut baci, sljedeći igrač po redu i dalje mora baciti boju prve karte ali ne mora baciti jaču kartu u toj boji. 6. Ako jedan od igrača ima kralja i damu u adutu, on može zvati "Bela" kad baci prvu od tih karata. Takvo zvanje vrijedi 20 bodova. Na našem sučelju se može zvati "Bela" tako da se označi kralj ili dama sa desnim gumbom na mišu i klikne se "Zvanje". 7. U igri u dvoje, ako jedan od igrača dobije sedmicu u adutu u prvih šest karata, on može zamjeniti tu sedmicu za kartu u adutu koja je na stolu. Na našem sučelju kliknite na sedmicu i dok držite lijevi gumb na mišu, povucite kartu preko karte na stolu. 8. U igri u četvero, igra se dva protiv dva. U igrama u dvoje ili troje, svaki igrač igra za sebe. 9. U igri u troje, igrač koji zove aduta dobije 12 karata na početku igre i mora izbaciti dvije karte u svoj štih. 10. Pobjednik je prvi igrač ili tim koji dodje do odredjenih broja bodova:

  

Igra u dvoje: 501 bodova Igra u troje: 701 bodova Igra u četvero: 1001 bodova

Dodatna objašnjenja o pravilima se mogu naći ovdje.

NEPISANA PRAVILA BELEUSPJEH U BELOTU, PORED SREĆE KOJU TREBA ZANEMARITI, JER MALO MOŽEŠ UTJECATI NA TO, OVISI O ZNANJU OBA SUIGRAČA DA “POKAŽU” JEDAN DRUGOM

ŠTO IMAJU I ŠTO NEMAJU. VAŽNO JE SUIGRAČU POKAZATI ŠTO IMAŠ I OMOGUĆITI SUIGRAČU DA TO POKAŽE TEBI.

Zvanje aduta: Pri  zvanju  aduta  moramo  imati  na  umu  da  vidimo  samo  šest  karata,  a  da  imamo  na  raspolaganju  još deset karata koje ne vidimo (svoje dvije i suigračevih osam). Neki optimalni minimum da bi igrač mogao zvati aduta je ako u prvih šest karata ima barem dva "sigurna" (a najrađe i jedan "polusiguran" stih) a to je otprilike: ‐‐belu i devetku u zamišljenom adutu te bezec desetku u strancu (ako je prvi na igri). ‐‐dečka i malu u adutu te stranog asa (naročito ako mu je suigrač prvi na igri). ‐‐dečka i dva strana asa.

‐‐četiri karte u istoj boji (ako je prvi na igri). ‐‐izuzetak od ovog pravila je ako je kraj partije i rezultat je izjednačen te onaj koji uzme  i prođe je pobjednik, tad se mora zvati i ne dozvoliti protivniku da bira aduta.

VI ZVALI ADUTA: ‐Onome tko je zvao se potpuno prilagodi igra. ‐Ako si skupio dovoljno za prolaz pokušaj igrati na ”mačke” jer 90 bodova nije malo.

TI ZVAO: Ovisno kakve karte imaš, donosiš odluku jel imaš šanse ići na ”mačke” (ako su ti jake karte)  ili osigurati prolaz. Ne riskiraj pad da bi išao na ”mačke”. ‐‐ Ako si zvao, a nemaš adutskog dečka, moraš to pokazati suigraču  tako što ćeš ili podigrati aduta (ne 7 i 8) ili stranog asa. Bilo kakvo drugo podigravanje zahtjeva od suigrača, da ako  dođe u štih, podigra što jačeg aduta. ‐‐Ako imaš pored dečka i devetke i asa adutskog , tad ćeš ako imaš nekog stranog  asa početi podigravanje s asom adutskim (što znači ne ”ne odbacuj  ”potkovanu” desetku  imat ćeš vremena za to”), a ako nemaš nijednog stranog asa počet ćeš adutirati sa devetkom pa onda asa, i na kraju ako imaš prolaz ili je ostao adut ili ti je suigrač svojim odbacivanjem pokazao da ima preuzeti, povući ćeš dečka, da možete probati ići na ”mačke”. (Jedan primjer: Ako si ti zvao i podigraš dečka, a tvoj igrač nema aduta nego u jednoj boji je  jak  i ima asa, desetku i još neku kartu, tad će na tvog dečka staviti tog asa da ti napuni, a ujedno pokaže da ima desetku, dok ako si otpočeo adutirati od asa tu boju, neće ti apsolutno odbacivati čime ti pokazuje da mu ”predaš” u toj boji.) ‐‐ Ako si jak i uz adute imaš i kojeg stranog asa, njega odigravaš čim si protivnicima pokupio adute (tako  da  tvoj  suigrač  zna  zadržati  bezec  desetku), a  onda  nastaviš  sa  povlačenjem  aduta.

 Ako  u  takvom  slučaju  imaš  solo  asa  u  nekoj  boji  njega  ne  pokazuješ,  nego  ga  vučeš  nakon aduta (da ne bi zbunio suigrača da ostavi desetku za preuzeti boju, a ti mu ju ne možeš otvoriti). ‐‐ Ako na tvoje povlačenje aduta suigrač, dva puta za redom, baca istu boju ili ti daje prazne karte (govorimo o stranoj boji), to je znak da ima neku boju za preuzeti nakon aduta. ‐‐Podigravati  dečka  u  glavu,  kad  nemaš  više  od  tri  aduta,  jedino  ćeš  ako  imaš  sve  najjače  strance  pa ćeš svjesno ”dati” drugog aduta nakon dečka mada je, u takvim situacijama, poželjnije ići ”ispod” sa 7 ili 8 adutskom umjesto dečka (ovisi koje adute imaš i jeli ih šteta žrtvovati). ‐‐Naročito je greška podigrati dečka ”u glavu” kad si pokazao zvanje 20 do babe ili do kralja,   a nemaš više aduta. ‐‐Ako je negdje prilikom tvog povlačenja, ostao jači adut od tvog, ne igraj solo kartu kako bi ti netko vratio tu boju da siječeš, nego ga nastojiš izbiti bojom gdje si najduži (tako ako tvoj igrač dođe u štih će ti vratiti tu istu boju i tad vjerojatno imaš još dva štiha,  a protivnik ostaje bez aduta). ‐‐Ako je nakon povlačenja aduta ostao samo jedan adut u igri i jači je od tvojih a može biti kod  tvog  suigrača, ne daj aduta da ga istjeraš (osim ako imaš sve najjače karte), nego probaj ga istjerati bojom koja ti bježi  tako ako je kod tvog suigrača i sječe boju koja ti bježi dobivate dva štiha više. --Ako je ostao jedan ili više aduta u igri nakon tvog povlačenja, ne istjeruj ih najjačim kartama, probaj ih istjerati s kartama koje nisu tvoji štihovi, ali ne solo kartom, osim ako je netko u toj boji pokazao zvanje. --Ako si ti zvao, a suigrač je prvi na igri i podigra stranu kartu znači: ili ima 7 ili 8 ili solo 9 ili nema aduta. Tad ćeš prilagoditi igru svojim kartama, tako možeš npr. ako imaš dečka i asa i

jednog aduta moći povući dečka jer ti as ostaje kao najjači (ovisno od karti koje imaš sa strane, da bi probao osigurati prolaz). --Kad si zvao, a suigrač ti podirava stranog asa, znači da ima sva tri asa, a nema aduta ili dva asa, a treće boje nema i tad će podigravati asa u kojoj boji je kratak i nema cenera te nastaviti u istoj boji, a boju gdje je najduži će ostaviti za preuzeti. --Ako imaš tako jake karte da ti samo jedna karta ”bježi”, ne uzimaj svoje štihove prvo pa onda otvarati nju, nego je otvori odmah iza aduta tako da protivnici moraju odgovarati na tu boju i ne stignu napuniti jedan drugom (ako je kod njih as), a možda netko i odigra ”ispod”.

SUIGRAČ  ZVAO: Suigrač na igri:

Ako suigrač odigrava adute,  tad ćeš mu svojim odbacivanjem pokazati što imaš i što nemaš. ‐‐Ako imaš adutsku devetku i malog aduta, normalno daješ malog aduta (osim ako si vidio  zvanje kod suigrača npr. 50 do asa u adutu ili ako je pokazao zvanje sa desetkom, a asa je odbacio igrač prije tebe, a imaš neku boju za preuzeti), a ako imaš devetku i asa obavezno daješ devetku.

Ako nemaš aduta:  trebaš suigraču pokazati jel imaš neku boju za preuzeti ili ne i u kojoj  boji možeš preuzeti. ‐‐Ako imaš preuzeti u jednoj boji nju ne odbacuješ, nego odbacuješ boju koja ti nikako ne odgovara i to od veće karte ka manjoj, a zatim narednu boju. (npr. imaš u jednoj boji dečka solo, a u drugoj babu i sedmicu, prvo bacaš tog dečka pa babu i na kraju sedmicu.)

‐‐Ako imaš preuzeti, a imaš samo dvije boje, odbaciš boju koja ti ne odgovara od veće ka manjoj, a onda boju koja ti odgovara od manje ka većoj (broji adute i ako vidiš da nećeš moći pokazati “od manje ka većoj”, ostavi rađe jednu kartu iz prve boje, al mu pokaži, inače će te pogrešno razumijeti i otvoriti boju koju nemaš). ‐‐Ako suigrač vuče adute od asa, a ti imaš tri aduta, tad ćeš bacati od manje ka većoj tako da ne vuče zadnjeg aduta ako nije vidio da je kod tebe. ‐‐Ako je suigrač zvao i podigrava sedmicu ili osmicu aduta, obavezno ćeš staviti devetku iako  bi mogao staviti manjeg aduta.

Podigravanje aduta na suigračevo zvanje: ‐‐Ako je suigrač zvao, a ti si na štihu (ili si došao na štih) i imaš belu, igrat ćeš kralja a ako imaš i devetku uz belu tad ćeš igrati babu i on će znati da je devet kod tebe. ‐‐Ako imaš solo devet u adutu, a nisi vidio neko zvanje što bi promijenilo odluku, igrat ćeš  solo kartu u drugoj boji ili ako ju nemaš igraš boju gdje imaš desetku. ‐‐ 7 i 8 u adutu, ako nemaš drugih aduta se ne podigravaju.  Ali ako si ponovo po drugi put došao u štih i po rasporedu ti odgovara (imaš nešto sa strane ili sve po dvije karte pa nemaš šanse nešto sjeći), možeš podigrati tu 7 ili 8. To će uvelike pomoći tvom suigraču da planira  igru. Odmah  će  znati  da  nemaš  9,  da  je  jedan  adut  manje  kod  protivnika  te  jeli  mu  se  isplati  ”žrtvovati”  aduta ili će probati strancima istjerati adute. Svaka činjenica će mu pomoći u planiranju igre. ‐‐Podigravati 7, 8 i 9 (osim ako se vidjelo zvanje koje može biti izuzetak od ovog pravila) znači: ”Vrati aduta” tj. ili imam najjaču narednu kartu u adutu (9 ili asa) ili sva tri strana asa. --Ako je tvoj suigrač zvao i ide dečkom, a ti nemaš aduta, a imaš asa i 10 u jednoj boji, stavi odmah asa tako da zna prilagoditi igru i vidi koliko može računati na tebe. A ako je podigrao asa adutskog (znači ima 9 i dečka), a ti nemaš aduta, onda baciš na njega praznu kartu ako

imaš preuzeti (ali moraš paziti da ne ispadne odbacivanje od manje ka većoj u boji gdje nemaš asa, kad bacaš tu praznu kartu). To činiš čak i ako možda imaš negdje solo 10 jer ćeš imati vremena da ju odbaciš na druge adute. Ako nemaš nijednog asa, bacaš pune karte i puniš (ali ne još potkovanu 10 jer možda ti pokaže asa). --Ako je suigrač zvao i ”pogodio” te u adutu tako da imaš zadnje adute jedino ti, povuci ih i gledaj što ti partner odbacuje. Znači zvao je na jake strance. --Ako je tvoj suigrač zvao aduta i podigrava ti stranu kartu u kojoj imaš asa i cenera, odnesi cenerom i podigraj aduta tako da on zna da imaš i asa. --Ako je suigrač podigrao stranu kartu na svoje zvanje, a igrač ispred tebe išao ”ispod” pa si odnio 10, razmisli ovisno kakve karte imaš, hoćeš li mu vratiti tu boju ili aduta, kako ne bi zbunio suigrača da misli da imaš i asa. -Ako je tvoj igrač zvao i ima zvanje 20 do asa u stranoj boji gdje imaš bezec cenera, daj mu tog cenera na njegovo nošenje aduta ako si u prilici tako da zna planirati igru. --Ako je tvoj suigrač zvao, a ti si prvi na igri i nemaš aduta, NE podigravaj boju gdje imaš asa. --Ako je suigrač zvao i podigrava adute pokušaj mu upuniti svaki bod kojim ne možeš odnijeti štih, a ako se nije legitimirao asom upuni i ”potkovanu” 10, osim ako vidiš da to nije dovoljno za prolaz sa njegovim zadnjim adutom, a ti nemaš što preuzeti, tad možeš riskirati pa možda odneseš štih s tom 10, naročito ako je ”potkovana” s nekom većom kartom, ali ako je dovoljna za prolaz obavezno ju upuni.

--Ako je suigrač zvao na "mus", nije baš preporučljivo podigravati asa ili 10, osim ako si posebno jak ili ako je tvoj suigrač već bio u štihu i išao "okolo" te time tražio da mu se podigra. --Na suigračevo nošenje nastoj upuniti svaki bod, osim ako je to sljedeća najjača karta i ima šanse da odnese naredni štih (osim ako ste blizu prolaza, a sa tim štihovima osiguravaš prolaz, tad upuni i to i osiguraj prolaz). ‐‐Izuzetak od ovih pravila podigravanja može eventualno biti, ovisno kakve karte imaš,  ako  je suigrač zvao ”na mus” ili u zadnjem dijeljenju kada se mora uzeti radi podjednakog rezultata i kad prolaz znači i pobjedu.

PROTIVNIK ZVAO: -Ako su protivnici zvali, a prvi si na igri, prije odigravanja na osnovu svojih karata donosiš odluku na što ćeš ići: hoćeš li ići uzeti štih da ne budeš mačak (imaš loše karte), pokušati srušiti protivnika (imaš dobre karte pa možeš malo i riskirati) ili uzeti što više bodova. -Na protivnikovo zvanje, ako si prvi na igri i imaš loše karte, probaj osigurati štih, naročito ako je igrač koji je zvao, pokazao jako zvanje u adutu ili mu suigrač pokaže zvanje do asa u strancu. Ako nemaš nijednog asa, igraj boju gdje imaš bezec cenera, a ako nemaš ni to igraj tamo gdje si

najduži npr. 3 ili 4 karte jer možda tvoj partner odsječe. --”Osiguravanje štiha” nije podigravanje solo karte (što mnogi čine) i to se igra samo ako imaš solo 9 ili solo asa u adutu ili ako ideš na pad jer imaš druge dvije boje jake, pa ako netko vrati tu boju, tim bolje. --”Osiguravanje štiha” kad si prvi na igri je najsigurnije ako imaš asa u nekoj boji i potkovanu 10 u drugoj, igraj tu boju gdje imaš 10, tad ćeš imati dvije boje za potencijalni štih. Ne razmišljaj da će, u slučaju da odnese, tvoj igrač vratiti tu boju pa ti možda odsjeku 10. Tad imate vjerojatno ta dva štiha, a možda čak i ta 10 bude igrala. ‐‐Ako si prvi na igri, a suigrač ti na protivničko zvanje aduta, pokazao veće zvanje   (npr.  100  ili  50  u  jednoj  boji,  4  dame,  4  devetke,  4  kralja  ili  4  desetke),  pokušaj  nekako  osigurati potvrdu tog zvanja  jer on vjerojatno nema potvrdu. --Ako je protivnik zvao, a ti si prvi na igri i imaš jake adute (npr. tri ili više aduta), igraš boju gdje si dug, a nemaš asa. --Npr. imaš loše karte (nemaš asa niti cenera podložena) i sumnjaš da biste mogli biti mački, rađe podigraj boju gdje si dug (3 ili 4 karte), nego solo kartu boje koju bi možda sjekao ako ti vrate, možda tvoj suigrač odsječe, a on ako ima kojeg asa tim bolje. --Ako je protivnik zvao i vidiš da je dosta aduta u igri kod protivnika, a ti u jednoj boji imaš asa i desetku, daj desetku na suigračevo nošenje ako si u prilici. --Ako je igrač s tvoje lijeve strane zvao aduta, a ti imaš dečka nastojat ćeš, s obzirom na

možda viđeno zvanje ili odigravanje, dovesti u štih igrača s tvoje desne strane kako bi podigrao aduta. --Na suigračevo nošenje nastoj upuniti svaki bod, osim ako je to sljedeća najjača karta i ima šanse da odnese naredni štih (osim ako upunjavanjem te karte osiguravaš njihov pad). -Ako je tvoj suigrač otvarao jednu boju sa malom kartom, a ti imaš kralja ili babu i još jednu manju u toj boji, ti ćeš ga igrati iako bi mogao staviti manju (npr. 9 ili dečka) tako da as izađe. -Ako si prvi na igri i imaš dva asa strana, otvaraj treću boju gdje nemaš asa. -Ako je protivnik zvao i tvoj igrač podigrava asa stranog, a ti imaš bezec cenera, stavit ćeš cenera osim ako te boje imaš puno i misliš da će ga igrač iza tebe odsjeći pa da možete biti mački. -Na protivnikovo zvanje, dok vuku adute, probaj se ”očistiti” u jednoj boji gdje nemaš štiha npr. imaš 9 i dečka u stranoj boji, kako bi kasnije na potencijalno suigračevo nošenje, mogao upuniti neku veću kartu, npr. 10. -Ako ti je ostala jedna boja koju nitko nema i imaš nekog stranog asa, ne odbacuj tu kartu na protivničko nošenje iako je možda 7 ili 8. Naročito ako protivnik vuče svoje štihove do kraja ili ako su aduti prošli. Rađe mu daj kralja gdje imaš asa nego tu 7 ili 8. Ujedno ti je ta karta potrebna za izbijati zadnje adute ako nije vukao dok kraja. -Ovisno jeli igrač iza tebe ili ispred tebe zvao, prilagodit ćeš svoju igru.

-Izuzeća od svih ovih pravila čini ako se vidjelo neko posebno zvanje sa bilo koje strane ili ako si u kartama dobio nešto što odstupa od uobičajenog.

OSTALO O ČEMU TREBA RAZMIŠLJATI: --Ako je protivnik s tvoje lijeve strane pokazao zvanje do asa u strancu, nećeš ti otvarati tu boju, dok ako je sa tvoje desne strane, tad ćeš ti otvarati tu boju. ‐Ako si pokazao zvanje gdje imaš asa, a uz to imaš i 10, na suigračevo zvanje nosiš štih  desetkom, a na protivničko nosiš asom. Isto tako, ako si pokazao zvanje sa desetkom, a  imaš i asa, na suigračevo zvanje nosiš štih asom, a na protivničko desetkom. ‐‐Isto kao što ti podigravanje ili suigračevo odbacivanje govori što ima, isto tako govori i  što  nema.  (Npr: ako ti je podigrao asa na tvoje zvanje znači nema 9, ako je podigrao kralja znači nema ni 10 niti asa, ako je podigrao kralja od bele znači nema ni asa, niti 10 niti 9. Isto tako u strancu ako na tvoje nošenja asom stavi kralja znači nema 10, itd.) ‐‐Pokušaj pratiti tko je šta podigravao i tko je imao ”ibera”, a tko ne i tko je na nošenje stavio jaku kartu (ako nije morao iberovati), a tko slabu. To ti može puno pomoći u  planiranju igre i istjerivanju aduta kao i da ocijeniš kod koga je najjača karta u nekoj boji i tko će sjeći tu boju ako ju vratiš. Misliti prije zvanja: ‐‐Najlakše  je  zvati  ako  je  suigrač  prvi  na  igri  jer  će  ti  pokazati  svojom  igrom  što  ima  i  što  nema.

‐‐Kad si prvi na igri, lakše je diktirati igru pa je tad i lakše zvati, nego kad je protivnik na igri  prvi. ‐‐Ako ti je suigrač zadnji na zvanju tj. ”u musu”, pokušaj ga ”spasiti” i zovi ako imaš neke  mogućnosti za zvati. --Pretpostavka je da igrač koji je zvao, a nije bio na ”mus”, ima jače adute nego ako je zvao na ”mus”. ‐‐Rizik je zvati bez dečka ako ti je igrač prvi na igri (jer će ti podigrati asa ako ima) osim ako  si posebno jak. ‐‐Ako imaš 10 i asa u stranoj boji i želiš upunjavati na suigračevo nošenje štiha, onda ćeš ako   ste vi zvali dati asa, a ako su protivnici zvali dati 10 (tako da igrač koji je zvao misli da njegov suigrač ima tog asa jer ti ”bježiš” sa 10).

Blefiranje: Kao i u svakoj kartaškoj igri i u beli se može ”blefat” i npr. ići ispod, ali ne prečesto i ne na suigračevo podigravanje i zvanje (naročito ako igrate protiv igrača koji vas ne poznaju), jer ćeš time samo suigrača prevariti, a ne protivnike. Blefati se može najčešće protiv igrača koji poznaju vašu igru, ali opet ako ti vodiš igru ili protivnici, a ne tvoj suigrač.

‐‐ Ako su protivnici zvali rađe ”idi ispod”, ako je zvao igrač prije tebe (s lijeva) i podigrava. ‐‐Nikad ne idi ispod ako još niste uzeli štih, a imaš loše karte. ‐‐Blefirati se može isto npr. kad igrač s lijeve strane podigrava malu kartu npr.7 ili 8, a ti imaš isto samo neku malu kartu ibera pa se na trenutak zaustaviš (skroz kratko) prije odigravanja da bi igrač iza pomislio da si išao ispod s asom pa stavi 10 ako ju ima. ‐‐Na osnovu odbacivanja protivnika i tvog suigrača, može se većinom zaključiti dosta toga.  Trenutak dvoumljenja  što baciti, stavljanje kralja na tvoj štih itd. Sve to nešto znači. ‐‐Ako je na tvoje adutiranje tvoj suigrač odbacio 10 gdje ti imaš asa (a nije se ničim legitimirao  da  ima  što  preuzeti), tad  možeš  probati  ići  sa  7  ili  8  umjesto  asom,  ali  samo  ako  možeš  ponovo  preuzeti igru adutom ili nekim asom, ali uvijek misli prvo na prolaz. ‐‐Bela  je,  kao  i  sve  kartaške  igre,  matematička  igra  gdje  je  osnova  znanja  (pored  sreće,  praćenja  karte i ”pokazivanja”), postotak mogućeg, tako npr. ako ćeš riskirati pri otvaranju da tvoj  suigrač ima određenu kartu je uvijek 2:1 protiv tebe, znači samo 33,3% ima šanse da je ta  karta kod njega. Zato je velika greška ići ”potkovanom” 10, nadajući se da će baš tvoj igrač imati tog asa. Ako se pak nadaš da bi tvoj igrač mogao sjeći tu boju, opet je postotak   mogućeg  2:1 protiv tebe, a osim toga ta 10 možda bude igrala drugi krug ili ju imaš šanse upuniti na suigračevo nošenje. ‐‐Nikad nije ista igra (ako zamislimo da imaš iste karte svaki put), ovisno o tome tko je zvao

(ti, suigrač, protivnik prije tebe ili protivnik iza tebe), jer je pretpostavka da onaj tko je zvao ima adute. ‐‐Imaj na umu prilikom zvanja da su aduti samo 62 boda, a ostale karte 100. ‐‐Isto tako, pri zvanju vidiš 6 karata, a 10 vaših karata ne vidiš (2 u talonu i 8 suigračevih) te da većinom oni koji zovu i prilagode igru kartama koje su dobili i pobijede. ‐‐”Pasti” se može skoro uvijek, zato se ne treba opterećivati time, nego pokušati iskoristiti maksimum od karata koje si dobio, čak i onda kad npr. protivnik pokaže četiri dečka. Nepisano je pravilo (mada će se netko smijati tome), da ako nisi iskoristio karte koje si dobio,   karta se ”okrene” protiv tebe.

 

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF