Akt o Proceni Rizika
January 30, 2017 | Author: Bojan Loncaric | Category: N/A
Short Description
Akt o Proceni Rizika...
Description
БЕОГРАДСКИ УНИВЕРЗИТЕТ ВИСОКА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА БЕОГРАДСКА ПОЛИТЕХНИКА Бранкова 17, Београд
СЕМИНАРСКИ РАД Предмет: Менаџмент ризиком Тема: Процена ризика на радном месту и у радној околини
Професор: др Драгослав Угарак
Студент: Бојан Лончарић 136/2008
Београд, децембар 2010. године
САДРЖАЈ:
1. УВОД.........................................................................................................................................................................3 2. ОДЛУКА О ПОКРЕТАЊУ ПОСТУПКА ЗА ПРОЦЕНУ РИЗИКА..............................................................4 3.ПЛАН И ПРОГРАМ СПРОВОЂЕЊА ПОСТУПКА ПРОЦЕНЕ РИЗИКА НА РАДНОМ МЕСТУ И РАДНОЈ ОКОЛИНИ...................................................................................................................................................5 АКТ О ПРОЦЕНИ РИЗИКА НА..............................................................................................................................9 РАДНОМ МЕСТУ И РАДНОЈ ОКОЛИНИ............................................................................................................9 „ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ“ Д.О.О. БЕОГРАД....................................................................................................9 4. ОПШТИ ПОДАЦИ...............................................................................................................................................10 5. ОПИС ТЕХНОЛОШКОГ И РАДНОГ ПРОЦЕСА, ОПИС СРЕДСТАВА ЗА РАД И ЊИХОВО ГРУПИСАЊЕ И ОПИС СРЕДСТАВА И ОПРЕМЕ ЗА ЛИЧНУ ЗАШТИТУ НА РАДУ.............................11 ГЛАВНИ ПРОИЗВОДНИ ПРОЦЕС СЕ САСТОЈИ ОД АКТИВНОСТИ ПРИКАЗАНИХ У ТАБЕЛИ:. .15 6. СНИМАЊЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ РАДА...............................................................................................................16 7. ПРЕПОЗНАВАЊЕ И УТВРЂИВАЊЕ ОПАСНОСТИ И ШТЕТНОСТИ НА РАДНОМ МЕСТУ И У РАДНОЈ ОКОЛИНИ.................................................................................................................................................19 8. ПРОЦЕЊИВАЊЕ РИЗИКА У ОДНОСУ НА ОПАСНОСТИ И ШТЕТНОСТИ .....................................23 9. УТВРЂИВАЊЕ НАЧИНА И МЕРА ЗА ОТКЛАЊАЊЕ, СМАЊЕЊЕ ИЛИ СПРЕЧАВАЊЕ РИЗИКА .......................................................................................................................................................................................23 10. ЗАКЉУЧАК.........................................................................................................................................................28 11. ИЗМЕНЕ И ДОПУНЕ АКТА О ПРОЦЕНИ РИЗИКА.................................................................................29 12. ПРИЛОЗИ.............................................................................................................................................................30
1. УВОД
Процењивања ризика на радном месту и у радној околини представља први прави корак за отклањање свих фактора ризика који угрожавају животе и здравље запослених и осигуравају безбедне и здраве радне услове. Поступка процене ризика се врши на јасно дефинисан и законом прописан начин, а крајњи резултат је акт о процени ризика који представља основни документ у области безбедности и здравља на раду, помоћу којег послодавац сагледава укупно стање услова рада на сваком радном месту и у радној околини и утврђује мере и приоритете за отклањање или смањење ризика у циљу побољшања безбедности и здравља на раду. Процењивање ризика је неопходно извршити за свако радно место, односно за простор на ком запослени обавља послове код послодавца, а где борави или има приступ у току рада и у оној радној околини у којој обавља рад, укључујући радна места, радне услове, радне поступке и односе у процесу рада, у свим делатностима где послодавац запошљава, односно радно ангажује једно или више лица. Проценом ризика утврђују се мере за отклањање или смањење ризика које су утврђене прописима о безбедности и здрављу на раду, техничким прописима и стандардима, прописима у области здравства, финансија и др., као и опште признате мере. Обавеза сваког послодавца је да брине за безбедност и здравље запослених у свим аспектима везаним за рад на сваком радном месту и у радној околини.
За израду акта о процени ризика, користиће се следећа документа : • • • • • • • • •
Оснивачки акт предузећа Организација и систематизација радних места Уговори о раду Колективни уговор Правилник о раду Правилник о БЗР Правилник о ЗОП Правилник о ЗЖС Извештаји инспекције рада о обављеним прегледима и увиђајима.
2. ОДЛУКА О ПОКРЕТАЊУ ПОСТУПКА ЗА ПРОЦЕНУ РИЗИКА На основу члана 17. и 18. Правилника о начину и поступку процене ризика на радном месту и у радној околини ( "Сл.гласник РС", број 72/06 и 84/06 ), доносим :
ОДЛУКУ О ПОКРЕТАЊУ ПОСТУПКА ПРОЦЕНЕ РИЗИКА
Покреће се поступак процене ризика у предузећу ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ д.о.о. из Београда, 29. Новембра 142/б, Барајево.
Одговорно лице за спровођење поступка процене ризика у предузећу ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ д.о.о. је Мирослав Илић.
Одговорно лице ће сачинити план спровођења поступка процене ризика и предложити тим процењивача. На основу одобреног плана, одговорно лице и тим процењивача ће организовати и спровести поступак процене ризика у складу са одредбама Правилника о начину и поступку процене ризика на радном месту и у радној околини и другим прописима из области безбедности и здравља на раду.
Са овом одлуком послодавац ће упознати све запослене.
У Београду дана 01.12.2010 год.
Директор __________________
3.ПЛАН И ПРОГРАМ СПРОВОЂЕЊА ПОСТУПКА ПРОЦЕНЕ РИЗИКА НА РАДНОМ МЕСТУ И РАДНОЈ ОКОЛИНИ На основу чл.13 Закона о безбедности и здрављу на раду Републике Србије, (Сл.Гл.РС бр.101/05), чл. 19 Правилника о начину и поступку процене ризика на радном месту и у радној околини, (Сл.Гл. РС, бр. 72/06 и 84/06), Директор „ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ“д.о.о., из Београда, ул. 29. Новембра 142/б, Барајево, донео је, дана 07.12.2010. године:
ПЛАН И ПРОГРАМ СПРОВОЂЕЊА ПОСТУПКА ПРОЦЕНЕ РИЗИКА НА РАДНОМ МЕСТУ И РАДНОЈ ОКОЛИНИ 3.1 Правни основ за процену ризика Процену ризика у предузећу„ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ“д.о.о., из Београда, ул. 29. Новембра 142/б, Барајево (у даљем тексту ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ), извршити у свему према одредбама, - Закона о безбедности и здрављу на раду, ( Сл..Гласник.РС.бр.101/2005) Правилника о начину и поступку процене ризика на радном месту и у радној околини ( Сл. Гласник РС бр. 72/2006 и 84/06), Директиве Савета Европске Уније 8ЕУ), бр. 89/391 Процену ризика од утврђених опасности и штетности, у предузећу ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ, извршити упоредивањем са захтевима из Правилника који регулишу област безбедности и здравља на раду у организацијама струковних удружења у области комуналних, друштвених и личних услуга у друштвеним организацијама и областима рада.
3.2 Организација и координација спровођења, измена и допуна процене ризика Процена ризика почиње даном доношења Одлуке о процени ризика , а завршавасе до 20.12. 2010. године. У току процене потребно је на адекватан начин консултовати све запослене предузећу ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ . Евентуалне измене и допуне акта о процени ризика, вршити на основу континуираног праћења стања безбедности и здравља на раду у предузећу ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ. Извештавање о стању безбедности и здрављу на раду , у предузећу ЕНТЕРИЈЕР
ЛОНЧАРИЋ, вршити на редовним реферисњима-састанцима , а детаљне анализе актуелности овог Акта о процени ризика вршити шестомесечно. Поступак процене ризика мењати и допуњавати у складу са чл. 15 Правилника о начину и поступку процене ризика на радном месту и у радној околини ( Сл.Гл. РС, бр. 72/2006 )
3.3 Списак процењивача ризика Пошто не постоје посебно изражене опасности и штетности по здравље и безбедност запослених од професионалних обољења, повреда на раду и телесних оштећења при извођењу радних операција, одређује се комбиновани тим, из редова стручњака за области безбедности и здравља на раду, као и представници предузећа ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ, као врсни познаваоци процеса рада, самим тим и познаваоци опасности и штетности које се могу јавити у поступку извођења радних операција у овом предузећу. Процену ризика у предузећу ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ врши ће стручни тим процењивача, саставњен од: Мирослав Илић, Лице за безбедност и заштиту здравња на раду, Александар Илић, дипломирани инжењер шумарства, Никола Симић, технолог
3.4 Методе за вршење процене ризика У поступку процене ризика користиће се комбинација познатих метода, а анализа и процена нивоа ризика вршиће се по моделу методе Kinney. У случају да се током припремних радњи процењивач одлучи за коришћење друге методе, то ће бити посебно назначено. 3.5 Фазе и рокови за процену ризика Почетак израде процене ризика за радна места у овом предузећу одређује се од дана доношења одлуке о процени ризика а то је 01.12.2010. године. Завршетак процене ризика за радна места у овом предузецу одредује се 20. 12. 2010 године. Редовна анализа и оцена процене се одређује рок који не може бити дужи од 20.06.2011 године. Процену ризика свих радних места у предузећу ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ извршити у пет фаза и то: Припрему за процену извршити до 10.12.2010. године. Прикупљање и анализа података за процену извршити до 13.12.2010 године.
Утврђивање опасности и штетности за процену ризика извршити до 15.12.2010 године, Процена ризика и утврђивање мера извршити до 18.12.2010 године, Израда закључка и дефинисање начина измене и допуне акта о процени ризика, извршити до 20.12.2010. године.
3.6 Начин прикупљања документације потребне за процену ризика Одговорни процењивачи, одлосно лица која врше процену ризика, лично прикупљају потребну документацију. У овој фази рада на процени ризика представник -одговорно лице предузећу ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ прикупља потребну документацију и извештава остале чланове процењивачког тима о подацима битним за посао процене ризика у овом предузећу.
3.7 Информисање процењивача Процењивачи ће се информисати о потребној документацији и извештајима, на састанцима које заказује одговорно лице предузећа ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ, или путем електронске поште, преко запослених радника, праћењем стварног стања безбедности и заштите у овом предузећу.
3.8 Координација између процењивача ризика Координација измеду процењивача мора бити планска, синхронизована, мора се обављати све време трајања процеса процене и то на састанцима овог тима које одређује свакодневно, одговорно лице - представник предузећа ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ, путем као што је речено директних сатанака, са извештајима, поделом посла и рационалним усклађивањима активности свих чинилаца тима у поступку процене ризика.
3.9 Начин прибављања информација за процену ризика од запослених Приликом израде процене ризика, значајан акценат активности дати код прикупљања информација од запослених у предузећу ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ, јер су те информације од драгоценог значаја за свеобухватан и успешан посао на процени. Информације о опасностима и штетностима од запослених прикупљају сви чланови
процењивачког тима, путем разговора или упитника и уносе се у план координације.
3.10 Консултовање и информисање представника запослених о резултатима процене ризика и предузетим мерама Како је у питању мало предузеће ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ, које нема организованог представника из редова запослених, ипак се овим Планом предвиђа да након завршетка процене ризика као и одређивања мера заштите, са свим тим активностима на састанку свих запослених са одговорним лицем из предузећа ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ, детаљно упознају са резултатима рада на процени ризика, као и предузетим мерама заштите.
3.11 Ступање на снагу Овај план и програм, ступају на снагу 8-ог дана од дана потписивања од стране директора и објављивања на огласној табли предузећа ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ.
Београд, 07.12.2010 године ОДГОВОРНО ЛИЦЕ Мирослав Илић ______________________
ДИРЕКТОР Бојан Лончарић _________________________
АКТ О ПРОЦЕНИ РИЗИКА НА РАДНОМ МЕСТУ И РАДНОЈ ОКОЛИНИ „ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ“ д.о.о. Београд
4. ОПШТИ ПОДАЦИ
4.1 Општи подаци о послодавцу
Пословно име: Скраћено пословно име: Седиште: Матични број: ПИБ: Шифра делатности: Директор предузећа:
Друштво са ограниченом одговорношћу „ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ“ ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ д.о.о. 29. Новембра 142/б, 11360 Барајево 01100011 126081984 36100 Бојан Лончарић, дипломирани инжењер машинства
ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ д.о.о. је предузеће које се бави услужним сечењем и кантовањем плочастих материјала од дрвета (универ, медијапан) и израдом целокупног намештаја од плочастих материјала (плакари, кухиње, комоде идр.).
4.2 Општи подаци о лицима за процену ризика
Одлуком директора предузећа одређено је да тим процењивача за процену ризика на радном месту и радној околини буду:
Редни број 1. 2. 3.
Име и презиме
Ангажова за послове
Стручна спрема
Правно лице код кога је запослен
Лиценца
Мирослав Илић
Одговорно лице
ВСС
ПР Консалтинг
12121
Александар Илић
инжењер шумарства
ВСС
ПР Консалтинг
15242
Никола Симић
технолог
ВСС
ПР Консалтинг
22522
5. ОПИС ТЕХНОЛОШКОГ И РАДНОГ ПРОЦЕСА, ОПИС СРЕДСТАВА ЗА РАД И ЊИХОВО ГРУПИСАЊЕ И ОПИС СРЕДСТАВА И ОПРЕМЕ ЗА ЛИЧНУ ЗАШТИТУ НА РАДУ
Делатност друштва се обавља у објекту који се налази у улици 29. Новембра 142/б у Барајеву. Грађевинска конструкција објекта је армирано бетонска, са испуном од опеке, обострано малтерисана. Објекат је приземан и димензија је 10м * 12м што укупно износи 120м2. Подови у свим просторијама су бетонски, осим тоалета где су постављене керамичке плочице. Електрична инсталација је урађена према свим важећим прописима и условима овлашћеног јавног предузећа са свим елементима заштите (склопка, осигурачи, уземљење) и потребног броја утичница Водоводна и канализацијона инсталација је класична и прикључена је на јавни водовод и канализацију, а урађена је по условима тог предузећа. Телефонска инсталација је класична, урађена по условима овлашћеног ПТТ предузећа. Објекат се загрева парно са радијаторима и колтом на чврсто гориво. Прозори и врата су дрвени са термоизолационим стаклима. Осветљење је добро пошто се користи и природно и вештачко светло. Кровна конструкција је дрвена са црепом као покривком, са доње стране обложена стиропором 5 цм, пвц фолијом и гипсаном конструкцијом. Објекат се састоји од магацинског дела, радног дела где се налази вертикални форматизер и кантерица, дела за склапање, канцеларије, толета и просторије за раднике.
ОПРЕМА ЗА РАД
Редни број
Назив опреме и сериска ознака
Стање исправности, редовности одржавања, прегледа и испитивања
Степен задовољења захтева за безбедност и заштиту здравља приликом коришћења
1.
Вертикални форматизер
Стање задовољава критеријуме
Задовољава
2.
Кантерица
Стање задовољава критеријуме
Задовољава
3.
Бушилица
Стање задовољава критеријуме
Задовољава
4. 5. 6. 7. 8. 9.
Глодалица Гер Радни сто Столица Комода Полице Телефон и телефакс Рачунар Стона бушилица Брусилица Електрични одвијач Убодна тестера Ручни циркулар Штампач Ваздушни компресор Ручни алат Стеге Комби возило
Стање задовољава критеријуме Стање задовољава критеријуме Стање задовољава критеријуме Стање задовољава критеријуме Стање задовољава критеријуме Стање задовољава критеријуме
Задовољава Задовољава Задовољава Задовољава Задовољава Задовољава
Стање задовољава критеријуме
Задовољава
Стање задовољава критеријуме Стање задовољава критеријуме Стање задовољава критеријуме
Задовољава Задовољава Задовољава
Стање задовољава критеријуме
Задовољава
Стање задовољава критеријуме Стање задовољава критеријуме Стање задовољава критеријуме
Задовољава Задовољава Задовољава
Стање задовољава критеријуме
Задовољава
Стање задовољава критеријуме Стање задовољава критеријуме Стање задовољава критеријуме
Задовољава Задовољава Задовољава
10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21.
СИРОВИНЕ И МАТЕРИЈАЛИ:
Редни број
Назив
1.
Лепак за дрво
Опасно дејство
2.
Лепак
3.
Плочасти материјали
4.
Материјал за одржавање хигијене
Отрован
Запаљив,отрован
Запаљив
Запаљив, отрован
Радно место где се користи
Производни погон
Производни погон
Производни погон
Место и количине складиштења 10л у складишту сировина 10л у складишту сировина Складиште сировина До 12 м3
Користи се за одржавање хигијене целе организације
Просторија за одржавање
5.
Шрафовска роба
оштро
Производни погон
складиште сировина 15 кг
6.
Фарбе
Запаљив,отрован
Производни погон
складиште сировина 15 л
нема
Производни погон
Складиште сировина 200 м
Производни погон
Складиште сировина 10000 м
7.
8.
Алуминијумски и метални профили
Кант траке
нема
СРЕДСТВА И ОПРЕМА ЗА ЛИЧНУ ЗАШТИТУ НА РАДУ:
Редни број
Назив и тип средства
комада
Употреба од - до
Материјали и карактеристике средстава и опреме
1.
Одело заштитно
12
2009-20012
Кепер, памук, синтетика
2.
Заштитне слушалице
12
2009-2013
Пластика
20
2009-2011
Гума
20
2009-2011
Платно
100 12
2010-2011 2008-2012
Пипир Пластичне заштитне наочаре
3. 4. 5. 6.
Заштитне рукавице гумене Заштитне рукавице платнене Папирне маске Заштитне наочаре
5.1 Опис редовних радних активности у производном процесу
Главни производни процес се састоји од активности приказаних у табели: Редни број
ВРСТА АКТИВНОСТИ Складиштење сировина
1 Одвожење намештаја 2 Сечење плочастог материјала
3
Кантовање 4 Одржавање 5
Складиштење готових производа 6 Утовар и истовар готових производа 7
Редни број
ВРСТА АКТИВНОСТИ
ОПИС ПОСЛОВА Сировине се довозе теретним возилима упаковане на палетама и преносе се уз помоћ ручног виљушкара до складишта Транспорт намештаја се врши из складишта до купца, прописно упакован. Врши се на вертикалном форматизеру, уз ручно доношење плочастог материјала и ручног одлагања исеченог материјала на палете уз обавезно коришћење заштитних средстава и опреме. Врши се кантерицом уз ручно приночење исечених плоча и одлагања на палету Врши се свакодневно. Чишћење машина, сипање лепка, подмазивање, мењање ножева и тестера, проверавање, сервисирање итд. Помоћу ручног виљушкара или ручно у магацин. Помоћу ручног виљушкара или ручно у комби и из комбија до купца.
ОПИС ПОСЛОВА
Обрада плочастог материјала 8 Фарбање материјала 9 Склапање материјала 10
Паковање 11
Врши се уз помоћ додатних алата, бушилице, глодалице, убодне тестере, разног ручног алата итд. Врши се компресором уз обавезно коришћење заштитних средстава и опреме. Врши се уз помоћ разних ручних алата, ел. одвијача, чекића, шрафцигера и спаја се лепком, шрафовима или неким другим материјалом. Врши се целофан траком, картоном или дрвеним летвама.
Одржавање просторија
Врши се свакодневно. Чишћење метлом, компресором и разним хемикалијама за чишћење.
Брушење, обрада и сечење алуминијума или других металних предмета
Врши се уз помоћ, гера, брусилице, бансека или неког другог алата за обраду метала уз коришћење заштитних средстава и опреме. Обрада кант траке се врши помоћу специјалног ножа, шмиргл папира и алкохола. Обавезно је ношење заштитних рукавица.
12
13
Обрада кант траке 14
6. СНИМАЊЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ РАДА
Снимање организације рада у предузећу ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ извршено је из следећих делова: Према организационим јединицама, према радним местима и према организаци рада на радном месту. Коришћењем документације од послодавца утврђено је да је снимање организације рада учињено у складу са правилником (чл.14) Преглед организације
Редни број
Назив организационе јединице
Основна локација
Број радних места
Број запослених
Број смена
1
Управа
Објекат у Барајеву
1
1
1
2
Производни погон
Објекат у Барајеву
4
6
1
3
Администрација
Објекат у Барајеву
3
3
1
75 m² 18 m²
4 5
Транспорт Одељење одржавања
Објекат у Барајеву Објекат у Барајеву
1 1
1 1
1 1
0 m² 15 m²
10
12
1
120 m²
укупно
Квадратура објеката m² 12 m²
Увидом у Акт о организацији и систематизацији радних места код Послодавца утврђено је да су код Послодавца систематизована следећа радна места: Редни број 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.
Назив радног места
Директор Комерцијалиста Референт набавке Административни радник Радник на вертикалном форматизеру Радник на кантерици Помоћни радник Мајстор Возач Чистачица
Број запослених
Број смена
1 1 1
1 1 1
1
1
2
1
1 1 2 1 1
1 1 1 1 1
Организација рада на радном месту и у радној околини Опис технолошког процеса, опреме за рад и организације рада на радном месту - радник на вертикалном форматизеру:
Назив радног места:
Радник на вертикалном форматизеру
Радна организација: Производни погон
Предузеће: Ентеријер Лончарић
Материјали и сировине: Плочасти материјали од универа или медијапана
Опрема, алат и конструкција: Вертикални форматизер
ОПИС ПРОЦЕСА РАДА: Радник добија кројну листу од комерцијалисте и поставља је на место за листе на форматизеру. Визуелно проверава форматизер. Доноси таблу универа или медијапана и поставља је на форматизер. Укључује форматизер и после краћег загревања, почиње сечење. Исечене комаде обележава и одлаже на палету. По завршетку сечења, искључује форматизер и чисти га од пиљевине и остатака дрвета.
ПОТРЕБНИ УСЛОВИ ЗА РАД Стручна спрема: ССС Додатна знања: обука Радно искуство: препоручљиво
Радници: 1. Зоран Јовичић 2. Дејан Станковић
Посебни услови за рад: Радно време: 7-15, Ради се једна смена Посебна радна искуства: нe Друга ограничења за радно место: Инвалиди и непрописно школовани не могу радити
Укупан број запослених: Број мушкараца: 2 Број жена: 0 Број инвалида: 0
2
Подаци о запосленима у производном погону: Редни број
Презиме и Име, стручна спрема и функција
Пол
Здравствено ограничење
Старост
Радни стаж (год.) Нa укупно радном
месту
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Синиша Михајловић; ВСС Мајстор Братислав Живковић; ВСС Мајстор Зоран Јовичић; ССС Радник на вертикалном форматизеру Дејан Станковић; ССС, Радник на вертикалном форматизеру Драган Мрђа; ССС; Радник на кантерици Лео Леринц; ССС Помоћни радник
М
нема
40
5
12
27
6
6
30
3
6
28
3
4
24
3
4
24
2
2
нема М
М
М
М
М
нема
нема
нема
нема
7. ПРЕПОЗНАВАЊЕ И УТВРЂИВАЊЕ ОПАСНОСТИ И ШТЕТНОСТИ НА РАДНОМ МЕСТУ И У РАДНОЈ ОКОЛИНИ На основу посматрања и праћења процеса рада и прибављања потребних информација од запослених, као и на основу важећих стручних налаза о извршеним
прегледима и испитивањима средстава за рад, о извршеним испитивањима услова радне околине, података и евиденција о повредама на раду, професионалним обољењима у вези са радом, средствима и опремом за личну заштиту на раду која су дата на коришћење запосленима, инспекцијским налазима о извршеном надзору, упутствима за употребу и одржавање и безбедан рад, као и о предузетим мерама за смањење, отклањање или спречавање ризика од повреда на раду, професионалних обољења и обољења у вези са радом, утврђене су следеће опасности и штетности на горе наведеним и описаним радним местима:
Предузеће: Ентеријер Лончарић
Редни број
Радна јединица: Производни погон
Опасносто и штетност I
Степен примене прописаних мера
Радно место: Радник на вертикалном форматизеру Запажања процењивача
Закључак
1)механичке опасности, које се појављују коришћењем опреме за рад Прописане мере су у потпуности примењене с обзиром да уређајима рукују обучени и овлашћени запослени
Не постоје опасности покретних делова јер постоји заштитни поклопац преко тестере, и радници носе средства заштите
Веровтноћа опасности је занемарљиво мала
1.
Недовољна безбедност због ротирајућих или покретних делова
2.
Слободно кретање делова или материјала које могу нанети повреду запосленом
Опасност није утврђена
3.
Коришћење опасних срестава за рад која могу произвести експлозије или пожар
Опасност није утврђена
4.
Други фактори који могу да се појаве као механички извори опасности
Радници су добро обучени
Постоји могућност повреде при сечењу малих комада
2) опасности које се појављују у вези са карактеристикама радног места
Веровтноћа опасности је занемарљиво мала
5.
Опасне површине (подови и све врсте газишта са којима запослени долази у додир, а које имају оштре ивице, шиљке, грубе површине, избочене делове и сл )
6.
Рад на висини или у дубини, у смислу прописа о БЗР
Опасност није утврђена
7.
Рад у скученом ограниченом или опасном простору (између два или више фиксираних делова, између покретних делова или возила, рад у затвореном простору који је недовољно осветљен или проветраван и сл)
Опасност није утврђена
Треба да има одговарајућу заштитну опрему
Све мере заштите су по пропису, али ипак постоји опасност да радник буде изложен опасностима
Радник при преносу плоча мора имати помоћ помоћног радника
Клизање или спотицање представљају опасност по радника
Веровтноћа опасности је занемарљиво мала
Постоји делимична опасност од повређивању и обољења радника
8.
Могућности клизања или спотицања (мокре или клизаве површине)
9.
Физичка нестабилнос радног места
Опасност није утврђена
10.
Могуће последице или сметње услед обавезне употребе средстава или опрему за личну заштиту на раду
Опасност није утврђена
11.
Утицаји услед обављања процеса рада коришћењем неодговарајућих или не прилагођених метода рада
Опасност није утврђена
12.
Друге опасности које се могу појавити у вези са карактеристикама радног места и начином рада
Опасност није утврђена
3) опасности које се појављују коришћењем електричне енергије
13.
Опасности од директног додира са деловима електричне инсталације и опреме под напоном
14.
Опасности од директног додира напона
15. 16.
Опасности услед удара грома и последице атмосферског пражњења Друге опасности које се могу појавити у вези са коришћењем електричне енергије
Примењене су све прописане мере
Вертикални форматизер је новије генерације, уземљен, и безбедан за рад
Неопходно је редовно сервисирање и одржавање форматизера Опасност није утврђена Опасност није утврђена Опасност није утврђена
1 штетности које настају или се појављују у процесу рада
17.
18.
19. 20. 21. 22.
23.
24.
Хемијске штетности, прашина и димови(удисање, гусење, уносење у организам, продор у тело кроз кожу, опекотине тровање и сл) Биолошке штетности (инфекција, излагање микроорганизмима и алергентима ) Штетни утицаји микроклиме(висока или ниска температуре, влажности и брзина струјања ваздуха)
Радници носе заштитне маске при раду
Радници не носе увек маске
Штетност није утврђена Штетност није утврђена Штетност није утврђена Штетност није утврђена
Неодговарајућа-недовољна осетљивост Штетни утицаји зрачења (топлотног, јонизујућег или нејонизујућег, ласерског, ултразвучног) Штетни климатски утицаји (рад на отвореном) Штетности које настају коришћењем опаснох матрија у раду, транспорту, паковању, складиштењу, или уништавању
Друге штетности које се појављују у рандом процесу.
Штетност је утврђена
Штетност није утврђена Штетност није утврђена
Радници не носе заштитне слушалице или чепове за уши
Постојање буке и непходно је ношење заштитних слушалица или чепова зѕ уши
Штетност је утврђена
2) штетности које проистичу из психичких и психофизиолошких напорна 25.
26.
27. 28.
Напон или телесна напрезања(ручно преношење терета, гурање или вучење терета итд) Нефизиолошки полаожај тела(дуготрајно стајање, седење,чучање, клечење итд) Напон при обављању одређених послова које проузрокују психолошка оптерећења (стрес, монотонија) Одговорности у примању и преношењу информација, коришћење одговарајућег знања и способности, одговорности у правилима понашања, одговорности за брзе измене радних процедура,
Радници ручно преносе плоче за резање
Обавезна је помоћпомоћних радника
Радници имају одморе
Радници већину времена стоје
Штетност је занемарњиво мала Штетност је утврђена Штетност није утврђена
Штетност није утврђена
интензитет у раду, пословна условљеност радног места, конфликтне ситуације,рад са странкама и новцем, недовољна мотивација за рад, итд 3) штетности везане за организацију рада
29.
Рад дужи од пуног радног времена (прековремени рад, рад у сменама, скраћено радон време, рад ноћу, приправност за случај интервенција и сл).
Штетност није утврђена
4) остале штетности које се појављују на радном месту 30.
Штетности које проузрокују друга лица (насиље према шалтерским радницима, лица у обезбеђењу и сл.)
31.
Рад са животињама
32. 33. 34.
Рад у атмосфери са високим и ниским притиском Рад у близини воде или испод површине воде Остале опасности тј. штетности
Штетност није утврђена Штетност није утврђена Штетност није утврђена Штетност није утврђена Штетност није утврђена
На основу Правилника (чл. 8 и 9) о опасностима и штетностима, препознате су и утврђене опасности и штетности и груписане су по њиховој врсти и природи, а потом су утврђене листе опасности и штетности на рандом месту радника на вертикалном форматизеру и радној околини.
8. ПРОЦЕЊИВАЊЕ РИЗИКА У ОДНОСУ НА ОПАСНОСТИ И ШТЕТНОСТИ 9. УТВРЂИВАЊЕ НАЧИНА И МЕРА ЗА ОТКЛАЊАЊЕ, СМАЊЕЊЕ ИЛИ СПРЕЧАВАЊЕ РИЗИКА Због прегледности, тачке 8. и 9. овог акта, биће заједно приказане у табели због прегледности. Процењивање ризика се врши за сваку препознату, односно утврђену опасност или штетност и то по планом утврђеној методи Kinnеy, која се врши полазећи од разматрања:
- озбиљности последица које запослени трпи код појаве опасности и штетности - вероватноће појаве опасности и штетности и - учесталости појављивљања опасности и штетности Ниво ризика се дефинише као производ могуће штете (последице), вероватноће и учесталости: R=P*V*U (R – ниво ризика, P – последица, V – вероватноћа, U – учесталост) Последице (P) (могућа штета) се рангирају од 1, као најмање, до 10, која се сматра катастрофалном.
ПОСЛЕДИЦЕ РАНГ 1 2 3 6 10
ОПИС КРИТЕРИЈУМА МАЛЕ – болест (повреда), захтева прву помоћ и никакав други третман ЗНАТНЕ – медицински третман од стране лекара ОЗБИЉНЕ – инвалидност, озбиљна појединачна повреда са хоспитализацијом и изгубљеним данима ВЕОМА ОЗБИЉНЕ – појединачне несреће са смртним исходом КАТАСТРОФАЛНЕ – са вишеструким смртним исходима
Критеријум вероватноће (V) се рангира почев од 0,1 – једва вероватно до 10 која се сматра извесном, предвидивом. ВЕРОВАТНОЋА РАНГ 0,1 0,2 0,5 1 3
ОПИС КРИТЕРИЈУМА ЈЕДВА ПОЈМЉИВО ПРАКТИЧНО НЕВЕРОВАТНО ПОСТОЈИ АЛИ САМО МАЛО ВЕРОВАТНО МАЛА ВЕРОВАТНОЋА, али могуће у ограниченим случајевима МАЛО МОГУЋЕ
6 10
САСВИМ МОГУЋЕ ОЧЕКИВАНО, предвидиво
Kriterijum učestalost (U) se rangira od – retko (godišnje) (1) do trajno кontinuirano (10).
УЧЕСТАЛОСТ РАНГ
ОПИС КРИТЕРИЈУМА
1 2 3 6 10
Излаже се ретко - ГОДИШЊЕ Излаже се МЕСЕЧНО Излаже се НЕДЕЉНО Излаже се ДНЕВНО Излаже се трајно КОНТИНУИРАНО
Ниво ризика (R) се рангира на следећи начин: УКУПНА ОЦЕНА 0,1-20 21-70
71-200
НИВО РИЗИКА Прихватљив (незнатан) I Мали (допустив) II
Умерен III
АКЦИЈА Не захтева се никаква акција. Нема потребе за додатним активностима при управљању операцијом.Може се размотрити економски исплатљивије решење илиунапређње без додатних улагања. Потребно је пратити ситуацију, како би поседовали информације о спровођњу прописаних активности. Потребно је уложити напор како би се смањио ризик, али
201-400
преко 400
Висок (знатан) IV
Екстремни (недопустив)V
трошкови превенције морају бити пажљиво планирани и ограничени до извесног нивоа. Потребно је дефинисати рок за спровођње унапређња. Код оних догађја код којих могу наступити изузетно опасне последице, потребно је додатно проверити вероватноћу настанка таквог догађја како би се дефинисао потребан ниво активности на ублажавању ризика. Не сме се започети са датом активношћу док ниво ризика не буде снижен. Могу бити потребна додатна средства како би се ризик смањио. Ако се ризик односи на све започете активности, потребно је предузети хитне акције на смањењу нивоа ризика. Активност не сме бити започета, ни настављена, све док се ниво ризика не смањи. Ако ни улагањем неограничених средстава није могуће смањити ниво ризика, активност мора остати забрањена.
На основу утврђених вредности приступа се непосредној процени ризика за радно место. Сачињава се листа опасности и штетности и врши процена ризика. У следећој табели дати су елементи за процену ризика: Препознавање опасности и штетности, изложена опасност, очекивана повреда – болест, П Р О Ц Е Н А НИВОА Р И З И К А ( вероватноћа, последица, учесталост) и мере заштите. Уколико се у поступку процене ризика утврди да постоје радна места са повеђаним ризиком потребно је у даљи поступак укључити службу медицине рада, на бази чије оцене послодавац актом о процени ризика утврђују посебне здравствене услове које морају испуњавати запослени на овим радним местима.
Листа опасности и штетности
Предузимање Активности
Процена нивоа ризика
Р. Б.
Препознавање опасности и штетности
Изложена опасности
Очекивана повреда, болести
1.
Недовољна безбедност због ротирајућих или покретних делова
Може доћи до повреде услед неадекватне заштите
Посекотине, теже повреде
Вероватн оћа
мала
Последи ца
знатна
Учеста лост
Конста нтно
Ризик
Мере заштите
Прихватљ ив (мали)
Повећати надзор над покретним деловима, Обука запослених, одмор
2.
Други фактори који могу да се појаве као механички извори штетности Опасне површине (подови и све врсте газишта са којима запослени долази у додир, а које имају оштре ивице, шиљке, грубе површине, избочене делове и сл ) Могућности клизања или спотицања (мокре или клизаве површине)
Могућност повреде комадима који се секу
Мање повреде
мала
знатна
Дневно
Прихватљ ив (мали)
Користити квалитетне тестере и обучити раднике за сечење мањих комада
Ставити заштиту на оштре делове где може доћи до повреде
Може доћи до повреде услед пада
Мање повреде
мала
незнатна
Дневно
Прихватљ ив (мали)
Могућност пада
Мање повреде
мала
незнатна
Дневно
Прихватљ ив (мали)
Редовно чишћење радног простора
5.
Опасности од директног додира са деловима електричне инсталације и опреме под напоном
До повреде може доћи ако дође до оштећења вертикалног форматизера
Струјни удар, опекотине.
Практично невероват но
Прихватљ ив (мали)
Визуелна провера дефекта пре почетка рада; користити уземљење; вршити редовно одржавање
6.
Хемијске штетности, прашина и димови(удисање, гусење, уносење у организам, продор у тело кроз кожу, опекотине тровање и сл)
Постоји могућност удисања прашине при сечењу
Болести дисајних органа
Сасвим могуће
знатне
Конста нтно
Умерен
Обавезно ношење заштитних маски или набавити вентилаторе за одвлачење прашине
7.
Друге штетности које се појављују у рандом процесу.
Постоји могуђност оштећења слуха услед буке
Оштећење слуха, нервоза
мала
средња
Конста нтно
Прихватљ ив (мали)
Обавезно ношење слушалица или чепова за уши
8.
Напон или телесна напрезања(ручно преношење терета, гурање или вучење терета итд)
Постоји могућност при ношењу терета
Исчашења, уганућа, нагњечења
мала
средња
дневно
Прихватљ ив (мали)
Приликом ношења терета неопходна су два радника
3.
4.
Веома озбиљне
Конста нтно
9.
Нефизиолошки полаожај тела(дуготрајно стајање, седење,чучање, клечење итд)
Постоји могућност обољења
Оштећење кичменог стуба, вена, ногу
Сасвим могуће
знатне
Конста нтно
Умерен
Радници морају чешће да праве паузе и препоручују се смене од 7 сати
10. ЗАКЉУЧАК Процена ризика у предузећу ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ д.о.о. је извршена за следеће радно место: • Радник на вертикалном форматизеру Закључак је да је ово радно места место са умереним ризиком. Приоритети у отклањању ризика су: • Одржавање у исправном стању опреме за рад. • Обезбеђивање прописаних услова радне околине
• • • •
Обучавање запослених и њихово упознавање са опасностима и штетностима њихових радних места Давање запосленима упутства за употребу, одржавање и здрав и безбедан рад од средстава за рад којима рукују Стално коришћење средстава и опреме за личну заштиту Испитивање услова радне околине ће се обављати једном у три године, за зимски и летњи период.
Изјава послодавца Обавезујемо се да ћемо применити све утврђене мере за безбедан и здрав рад на радним местима и у радној околини ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ д.о.о. у складу са овим Актом о процени ризика. Београд 20.12.2010. године
ЕНТЕРИЈЕР ЛОНЧАРИЋ д.о.о. Директор Бојан Лончарић
______________________________
11. ИЗМЕНЕ И ДОПУНЕ АКТА О ПРОЦЕНИ РИЗИКА Овај Акт подлеже потпуној или делимичним изменама и допунама у случајевима који су предвиђени Правилником о начину и поступку процене ризика на радном месту и радној околини. Београд 20.12.2010. године
Стручно лице за безбедност и здравље на раду Мирослав Илић
_________________________________________
12. ПРИЛОЗИ • • • • • •
Оснивачки акт предузећа Организација и систематизација радних места Уговори о раду Колективни уговор Правилник о раду Правилник о БЗР
• • •
Правилник о ЗОП Правилник о ЗЖС Извештаји инспекције рада о обављеним прегледима и увиђајима.
View more...
Comments