Adobe Photoshop Skripta

September 12, 2017 | Author: VladimirStefanovic | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Adobe Photoshop Skripta...

Description

Adobe Photoshop (Basic)49

Adobe Photoshop je vodeći software za obradu 2D kompjuterske grafike, nastao još 1988. godine. Koristi se za razne namene kao npr. retuširanje fotografija, ilustracije, grafički dizajn, specijalne efekte, izrada 2d pozadina, teksture za 3d grafiku, dizajn DVD menija i tako dalje. Svrha ove skripte za početnike je naučiti Vas najosnovnijim alatima i funkcijama Photoshopa, kako bi mogli obavljati većinu zadataka vezanih za rad sa 2D grafikom. Kada završite ovaj tečaj, više Vas ništa neće sprječavati u realiziranju svojih kreativnih ideja. Sadržaj: Okruženje.....................................................................................................................................2 Alati..............................................................................................................................................3 Dodatne opcije izabranog alata ....................................................................................................5 Navigator i Layer Editor...............................................................................................................6 Glavni meni…...............................................................................................................................7 Docking meniji ........................................................................................................................10 Zadatak 1: rad sa jednostavnom grafikom.................................................................................11 Zadatak 2: orijentacija fotografije i poravnavanje horizonta....................................................30 Zadatak 3: podešavanje tonova..................................................................................................34 Zadatak 4: rad sa automatskim podešavanjem...........................................................................39 Zadatak 5: rad sa bojom.............................................................................................................40 Zadatak 6: fotomontaža..............................................................................................................49 Zadatak 7: retuširanje.................................................................................................................54 Zadatak 8: Blur i Sharpen (zamućivanje i izoštravanje)............................................................58 Zadatak9: Dodge, Burn i Sponge alati.......................................................................................63 Zadatak 10: napredni rad sa layerima........................................................................................64 Zadatak 11: rad sa filterima........................................................................................................71 Završetak kursa.........................................................................................................................73

Okruženje: Photoshopovo okruženje je jednostavno podeljeno u par osnovnih grupa. A) Traka sa alatima – ovde se nalaze razni alati za pomeranje, modifikovanje i izradu objekata. B) Dodatne opcije izabranog alata – nakon što izaberete alat, ovde možete namestiti njegove parametre, npr. debljina i snaga četkice, vidljivost, dimenzije okvira za selekciju. C) Navigator – smanjeni prikaz radne površine koji u slučaju da radite na zumiranoj fotografiji, crvenim kvadratom pokazuje gde se nalazite na slici. D) Layer Editor – svi layeri (slojevi) su ispisani ovde i tu se mogu spajati i menjati. E) Glavni meni – standardni File, Edit i ostali meniji u kojima otvarate i snimate svoje radove, ali tu ima još mnogo menija sa opcijama promene slike ali i izgleda Photoshop-ovog okruženja. F) Osnovne opcije slike – desnim klikom na naslovnu traku slike na kojoj trenutno radite, otvara se mali meni sa najosnovnijim opcijama poput dimenzija stranica slike, dupliciranja slike, informacija o slici itd.

Alati: Move: ( shortcut V) ovim alatom, pomerate selektovane objekate u aktivnom layeru, a ako ništa nije selektovano pomerate celi aktivni layer. Marquee (shortcut M) klikom i držanjem miša razvlači se prozor kojim selektujete objekate u aktivnom layeru. Osim pravougaonog prozora nudi Vam se elipsoidni, kao i opcije selekcija jednog reda slike. Ti dodatni oblici otvaraju se tako da kliknete na ikonu alata i držite. Svaki alat koji u donjem desnom uglu ikone ima crni trouglić sadrži dodatne verzije alata. Držanjem Shift-a pri selektovanju možete dodavati selekciji, a Alt-om oduzimate. Lasso (shortcut L) je takođe selekcijski alat, ali za nepravilnije oblike. S njime selektujete više crtajući nego razvlačeći. Dodatne opcije su za selektovanje od tačke do tačke, dakle za ravnije rezove. Takođe dodajete i oduzimate od selekcije Shift-om i Alt-om. Quick Selection (shortcut W) služi za slikanje selekcije kao četkicom. Selekcija se zatim širi do neke granice, npr. promene u boji ili svetlini pixela. Druga opcija je Magic Wand alat kojim kliknete u određenu boju svoje slike i selekcija se razlije samo unutar pa boje. Crop (shortcut C) je alat kojim možemo u slici ostaviti samo željeni objekat i tako ga bolje kadrirati. Razvlačenjem pravougaone selekcije izaberemo koji deo slike želimo ostaviti, a ostalo će biti izbrisano. Takođe sada će nam se slika smanjiti samo na taj selektovani deo. Slice (shortcut K) razvlačenjem okvira sa ovim alatom delimo sliku na pravougaona polja koja se mogu zasebno snimati. Krajnji efekt je nešto poput slagalice. Sekundarni alat, Slice Select, omogućava da unesemo neke parametre za određeni deo slike, npr. imenujemo ga ili mu promenimo poziciju i dimenzije. Spot Healing Brush (shortcut J) se koristi za uklanjanje npr. nesavršenosti na ljudskoj koži na način da prekriva pegu sa okolnim pixelima u boji kože tako da koža na kraju izgleda savršeno. Drugi alat pod ovim dugmetom je Healing Brush, kojim držeći Alt prvo selektujemo jedan deo slike, a zatim ga prebojimo na željeni deo slike, npr. selektujemo deo normalne boje auta i prebojimo preko rđe. Zatim imamo Patch alat kojim možemo prekriti neki deo slike ne samo selekcijom već i nekim uzorkom, npr. prekrijemo grafite na zgradi uzorkom cigle. Zadnji alat je Red Eye koji uklanja crvene zenice nastale flešom fotoaparata. Brush (shortcut B) služi za slikanje boja na aktivnom layeru. Moguće mu je menjati svojstva npr. debljinu i providnost. Ostali alati su Pen, koji za razliku od Brusha nudi oštre linije koje nisu zaobljene, pa su više namenjene ilustraciji, dok Brush više služi za slikanje. Zadnja opcija je Color Replacement alat koji menja ciljanu boju selektovanom.

Clone Stamp (shortcut S) je sličan Healing Brushu i namenjen je za preslikavanje jednog dela slike na drugi. Npr. prebojite preko cveta na livadi da ga selektujete i zatim ga kao potezima četkice naslikate na praznom delu livade. Alternativni alat je Pattern Stamp, koji umesto selektovanog dela slike, preslikava izabrani uzorak, npr. karirani. Eraser (shortcut E) kako bi mi rekli, gumica. Pogađate, služi za brisanje pixela. Alternativni alati su Background Eraser, koji služi za brisanje pozadinske boje u slici i Magic Eraser, koji briše područje na koje kliknete, pod određenom tolerancijom, razlevajući se poput kantice sa bojom. Gradient (shortcut G) alat za izradu pretapanja jedne boje u dve ili više njih. Pretapanje se vrši u smeru linije koje razvučemo mišem. Koristi se za izradu nejednoličnih pozadina. Alternativni alat je Paint Bucket, koji u određeno polje izlije selektovanu boju i razlije se do određenih granica. Smudge (shortcut R) njime razmazujemo boju kao prstom. Služi za stvaranje lakših prelaza između dve boje. Alternativni alati Blur i Sharpen, zamućuju odnosno izoštravaju selektovane delove slike. Dodge (shortcut O) služi za izbeljivanje selektovanog područja, npr. posvetli boju nečije majice kao da je previše puta oprana jeftinim deterdžentom. Pod istim dugmetom nalazi se Burn, koji potamnjuje selekciju, npr. kao da je spaljena, a Sponge alat menja zasićenost selektovane boje, dakle ili je naglašava ili je neutralizuje tako da je više vuče prema sivoj. Horizontal Type (shortcut T) je alat za upisivanje teksta kojem možemo menjati veličinu, font, boju itd. Alternativnim alatima pišemo u raznim smerovima. Line (shortcut U) da ne bi četkicaom povlačili ravne linije pobrinuće se Line Tool. Liniji možeš naravno izabrati boju i debljinu, a ako prilikom povlačenja držite Shift, dobićete ravnu liniju. Alternativni alati služe za crtanje pravougaonika, elipsa i nepravilnih oblika. Eyedropper (shortcut I) je jedan od najvažnijih alata kojim selektujete određenu boju iz slike na kojoj radite. Ta boja automatski postaje aktivna. Pod alternativnim alatima možete naći Ruler, kojim merite udaljenost između pixela. Hand (shortcut H) je malena ruka kojom pomerate sliku ako je zumirana pa vidite samo jedan njen deo. Ukoliko pri korištenju nekog drugog alata želite pristupiti Hand alatu, stisnite i držite Space, zatim pomerite sliku gde želite, a kad ste gotovi pustite Space i prethodni alat će se automatski vratiti.

Zoom (shortcut Z) njime možemo zumirati ili odzumirati trenutni pogled na sliku. Zumiranje se vrši kliktanjem lupe na sliku ili razvlačenjem prozora preko dela slike koji želimo uvećati. Odzumiravamo držeći Alt. Foreground / Background Color je meni za selekciju primarne i sekundarne boje. Pritiskom na malu ikonu u obliku malog crnog i belog kvadratića (shortcut D) vraćate selektovane boje na početne, crnu i belu ako ste imali neku drugu boju izabranu. Pritiskom na ikonu u obliku strelice u dva smera (shortcut X) menjate mesta primarnoj i sekundarnoj boji.

Dodatne opcije izabranog alata:

Nakon što izaberete željeni alat, na traci sa opcijama, koja se nalazi iznad alatne trake, će se pojaviti njegova ikona i trenutne opcije. Ovde npr. za Brush alat možete promeniti debljinu četkice, način prikaza, providnost i brzinu njegovog poteza.

Navigator: Kao što smo ranije spomenuli, Navigator je umanjeni prikaz Vaše radne površine, gde crvenim okvirom prikazuje područje koje ste zumirali. Povlačenjem tog crvenog okvira u raznim smerovima možete vršiti navigaciju po slici. Ispod ekrana se nalazi kontroler za zoom kojim takođe možete zumirati i odzumiravati.

Layer Editor: Ovde radite sa Layerima i možete ih stvarati, brisati, kopirati i menjati im svojstva. Desnim klikom miša na traku nekog layera otvaraju se dodatne opcije. Layer čija je traka tamno siva je trenutno aktivan. Ikona otvorenog oka levo od trake layera, znači da je layer vidljiv. Pri vrhu vidimo Opacity meni kojim određujemo koliko je naš layer providan. Layeri su složeni tako da su skroz donji u koloni - skroz iza, poput pozadine, dok su gornji napred u prvom planu. Ukoliko želite odjednom selektovati više layera, potreban je Control+levi klik miša na željene layere. Control+klikom na već selektovani layer ćemo ga deselektovati.

Glavni Meni: U File meniju naći ćete standardne opcije za kreiranje novog dokumenta, otvaranja postojećeg, snimanja, zatvaranja, eksportovanja u neki drugi format, štampanje, informacije o aktivnom dokumentu, itd. Uz ime funkcije nalazi se i odgovarajuća prečica za tastaturu.

Edit meni obavlja osnovne stvari modifikovanja dokumenta, npr. Copy-Paste, upravlja Undo funkcijama i Step Backward funkcijom što je ustvari višestruki Undo. Fill opcija ispunjava selekciju odabranom solidnom bojom, a Stroke obivicaljuje selekciju linijom. Transform alat omogućava rotiranje selekcije, razvlačenje, ogledalo efekat, distorziju i druge efekte.

Image menijem radimo veće promene na slici kao npr. svetlinu i kontrast, dimenzije i rotaciju slike, kontrolišemo boje itd. Jedna od važnijih operacija ovde biće Image Size kojim menjamo dimenziju slike na kojoj radimo. Adjustment meni je bitan za upravljanje svetlinom i kontrastom i bojama.

Layer meni nudi napredne opcije za rad sa layerima. Ovde možete praviti nove layere, duplicirati ih, brisati, menjati im svojstva, sakrivati ih, spajati ih, itd. Mala crna strelica pored imena funkcije otkriva dodatni meni sa još nekim opcijama.

Select meni je tu da Vam olakša razne vrste selekcije poput selektovanja celog layera (Ctrl+A), deselektovanja (Ctrl+D), invertovanja selekcije, selektovanja svih layera odjednom, selektovanja određene boje ili određenog spektra boja, itd.

View menijem možete upravljati veličinom slike na ekranu, zumovima, uglavnom na koji ćete način videti dokument na kojem radite. Neke od važnijih opcija su Actual Pixels koji prikazuje dokument u prirodnoj veličini (Alt+Ctrl+0), zatim Fit on Screen (Ctrl+0) koji razvlači sliku do ivica ekrana, tako da je što bolje vidite. Opcija Rulers, aktivira merne trake po ivicama slike za crtanje po merama.

Filter menijem možete promeniti celokupni izgled dokumenta, npr. kao da je naslikan vodenim bojama, nacrtan kredom ili pastelima, možete ga zamućivati i izoštravati, dodavati mu teksturu itd. Nakon odabira željenog efekta, otvara se poseban prozor gde mu možete nameštati razne parametre. U interaktivnom prozoru možete u realnom vremenu videti promene na slici dok menjate parametre.

Docking meniji History prozoru se pristupa na ikonu označenu crvenom kružnicom, odmah pored Navigator prozora. Ovde imate pristup zadnjim operacijama koje ste radili. Operacije kojima niste zadovoljni možete izbrisati otvaranjem menija desnim klikom. Tada brišete željenu operaciju i sve operacije koje su došle posle nje. Ako kliknete na neku operaciju, slika će se vizuelno vratiti u stanje kada ste aktivirali tu operaciju zanemarivši sve operacije koje su došle posle. Kada se ponovo želite vratiti na zadnju operaciju, jednostavno kliknite na nju na dnu History liste.

Brushes meni Vam omogućava da brzo menjate oblik četkice za slikanje i njegovih atributa. Osim odabira oblika četkice, njegove veličine i providnosti, možete mu dodavati karakteristike mokre četkice koja će se razlivati, širiti ili ostavljati teksturu. Napredniji korisnici imaju opciju da sami izrađuju svoje oblike četkice.

Character meni služi za napredno modifikovanje teksta. Moguće je menjati font, veličinu slova, razmak između slova i redova, boju i orijentaciju.

Zadaci:

Zadatak 1: Rad sa jednostavnom grafikom Izaberite File-New kako bi kreirali novi dokument. (shortcut Ctrl+N)

Otvora se novi prozor u kojem možete izabrati postavke za svoj novi dokument. Visinu i širinu u pixelima, rezoluciju, koliko bita će imati slika, itd. Postavite vrednosti kao na slici. Preporučuje se rezolucija od 72 pixela, koja je više nego dovoljna za slike za kompjuter. Prilikom pripreme za štampu, preporučljiva je znatno veća rezolucija.

Izaberite kanticu sa bojom ili Paint Bucket Tool (G). Ukoliko je ne vidite, sigurno se sakrila ispod Gradient Toola. Stisnite i držite Gradient alat, i dok se mali meni razmota, izaberite Paint Bucket. Kliknite na Foreground Color u prozorčiću za boje ispod alata. Izaberite zelenu koja ima vrednosti kao na slici ispod:

Kada ste gotovi sa unošenjem brojki, stisnite OK, i kliknite sa Paint Bucketom bilo gde u pozadinu svoje slike. Bela pozadina sada je zelena. Drugi način da jednolično obojite pozadinu ili neku selekciju je: Edit-Fill (Shift+F5). Tamo pod opcijama izaberete opciju Color i isto ovako izaberete željenu boju.

U Layer Editoru možete primetiti da se polje koje prikazuje izgled layera, takođe obojilo u zeleno. Kad god započnete rad na novom dokumentu, on će imati samo jedan layer koji se zove Background. Dvaput kliknite na slova Background i u novome meniju pod Name, napišite Zeleno. Kada god zatrebate, tako možete imenovati layere, radi bolje organizacije.

Na dnu Layer Editora, stisnite Create New Layer. Sada možete raditi u novom Layeru nezavisno o Zelenom Layeru. Preporučljivo je koristiti posebni layer za svaki novi objekt, kako bi Vam ih bilo što lakše menjati. Nazovite novi layer Kućica.

Izaberite Brush, debljine 3, a ostale postavke ostavite kakve jesu. Izaberite crnu boju i nacrtajte kućicu, sličnu kao na slici ispod i na istome mestu. Kućica se sada nalazi u posebnom layeru i možepa je menjati i brisati bez da utičete na zeleni layer ispod. Koristeći Paint Bucket alat, obojite sve delove kućice. Odabir boja nije bitan. Kada ste završili bojenjem svoje kućice, kliknite na layer Kućica desnim klikom i izaberite Duplicate Layer. Novi layer nazovite Kuća. Napravili smo kopiju kućice, samo što se trenutno nalazi na istoj poziciji kao i ona prva pa je ne vidimo jasno. Izaberi Move alat (V) i pomerite Kuću malo levo. 1.07)

slika 1.07

slika 1.08

slika 1.09

Dok je Move alat još aktivan, stisnite kvačicu pored Show Transform Controls (Ctrl+T) u traci sa opcijama alata. (slika 1.08) Oko Kuće se odjednom pojavio okvir za deformaciju. Povlačeći tačke u raznim smerovima, selektovani objekat se deformiše. Slika 1.09 pokazuje u kojim smerovima se deformacija odvija povlačeći određene tačke. Ukoliko kursor držite blizu tačaka za deformaciju, ali malo prema spolja, primetićete da se kursor menja u mali luk sa strelicama na krajevima, što znači da tako možete da rotirate objekat. Rastegnite Kuću kao na slici 1.09 tako da bude ipak malo veća od Kućice. Kada ste završili sa deformišenjem stisnite Enter.

Traka iznad pokazuje opcije alata kada uključite opciju Show Transform Controls. Još jedan način da pristupite opciji za deformišenje je Edit-Free Transform. Kada izaberete Free Transform opciju, na bilo koji način, u traci sa opcijama možete precizno uneti vrednosti, ako ne želite svoj objekat mišem razvlačiti uz pomoć kontrolnih tačaka kao na primeru sa Kućom. Prva dva polja su koordinate središnje tačke okvira za deformaciju. Tu opciju je najbolje ostaviti kakva je. U trećem i četvrtom polju možete uneti vrednosti Horizontalnog i vertikalnog razvlačenja objekata, a u petom vrednost rotacije objekata. Na kraju su znak za zabranu i kvačica, dakle dugmei za odbijanje i prihvatanje deformacije.

Napravite novi layer i nazovite ga Dim. Vreme je da ugrejemo našu Kućicu, što će se videti dimljenjem iz dimnjaka. Izaberite Lasso alat (L). Slobodnim potezima nacrtajte oblik dima, kao na slici 1.11.

slika 1.11

slika 1.12

slika 1.13

Za boju izaberite 50% sivu. (slika 1.12) Kada otvorite Color Picker prozor osim polja sa bojama možete videti razna polja za unos vrednosti: Hue (H) služi za promenu trenutne boje, promene mogu uneti ciframa 0-360 stepeni, ili ručno pomerati po šarenoj uspravnoj traci koja se nalazi u samoj sredini Color Pickera. Saturation (S) je zasićenost boje, izražena u postocima dok je na 100% boja npr. jarko crvena a na 0% siva. Ispod je Brightness (B) koji naravno potamnjuje ili izbljeđuje boju. Ispod su RGB (Red, Green, Blue) vrednosti koje označuju količinu crvene, zelene i plave boje u trenutnoj boji. Ispod njih je polje označeno znakom # u kojem se nalazi šifra ili ime vaše boje. Vratimo se zadatku. Nakon što ste izabrali sivu boju, izaberite Paint Bucket alat i u njegovoj traci sa opcijama postavite Opacity na 50%. (slika 1.14) Kliknite alatom u selekciju koju smo napravili ranije. Primetićete da dim iz dimnjaka izgleda providno, pošto smo spustili Opacity vrednost. Dok je selekcija dima još aktivna, kliknite na Edit-Stroke. Otvoriće se mali prozor sa opcijama za iscrtavanje. Ovo radimo da bi iscrtali belu liniju oko dima i tako ga naglasili. Izaberite debljinu od 2 pixela, skroz belu boju i pod Location, izaberite Center, tako da linija prolazi kroz selekciju a ne izvan nje ili unutar. Na kraju smanjite Opacity na 50%. (slika 1.15) Stisnite Ok, a zatim deselektujte selekciju sa Ctrl+D ili izaberete Select-Deselect. Zapamtite da kad je selekcija aktivna, možete raditisamo u njoj, a ne u ostatku crteža.

Izaberite layer Kuća. Vreme je da Kući promenimo boju da bi je još više razlikovali od Kućice. Naravno da je možete obojiti Paint Bucket alatom kao što smo to ranije učinili, ali sada ćemo naučiti kako kompletno menjati boju celom objekatu. Izaberite Image-Adjustment-Hue/Saturation. Otvoriće Vam se novi prozor sa opcijama za menjanje svojstva boja Vašeg objekata. Primetićete da su karakteristike izražene u Hue, Saturation i Lightnes vrednostima, o kojima smo učili ranije.

Na slici iznad vidite objašnjenja napisana crvenim slovima ispod svake funkcije. Unesite vrednosti kao na slici ili sami slobodno promenite boje menjajući vrednosti. Konačna boja nije bitna za vežbu. Ukoliko ste uneli vrednosti sa slike rezultat bi trebao da bude sličan slici levo. Ovom opcijom možete da napravite mnogo kreativnih promena u bojama, npr. menjati boju cveću u neku neprirodnu. Kao što vidite u Hue/Saturation prozoru, skroz na vrhu pod opcijom Edit, radili smo sa svim bojama (Master). Takođe u padajućem meniju nudi Vam se mogućnost da menjate samo jednu vrstu boja, npr. samo crvene, plave, zelene, itd. Tako možete crvenoj ruži promeniti latice u plavo, ali da stabljika ostane i dalje zelena.

Naučili ste neke načine za izradu prostih grafika. Crtanje olovkom ili četkicaom, ispunjavanje bojom, kopiranje i pomeranje objekata. Sledeći alat će Vam pokazati na koji način možete praviti geometrijski pravilne oblike, npr. napravićemo novu kuću koristeći pravilne linije. Slika levo Vam pokazuje alate za crtanje pravilnih oblika. Osim crtanja pravougaonika, elipsa, linija i ostalih pravilnih oblika, Photoshop Vam takođe nudi izbor unapred napravljenih oblika poput raznih znakova, strelica i sličnog. Izaberite Rectangle alat, sa koji vidite na vrhu . Napravite novi layer i nazovite ga Hotel. Ukoliko Vam se taj layer ne pojavi na vrhu, kliknite na njegovu traku i držite, pa je odvucite na vrh liste iznad layera koji se zove Dim. Nakon što ste izabrali Rectangle alat, izaberite prvo željenu boju kojom ćete ispuniti objekat. Otvorite Color Picker i u dnu prozora u polje označeno znakom # upišite dbe0af. Dobićete boju iz primera. U traci sa opcijama Rectangle alata izaberite opciju Fill Pixels (slika 1.20). To znači da kada razvučete željeni objekat, on će odmah biti ispunjen izabranom bojom. Želimo da naš Hotel bude kvadratnog oblika. To ćemo postići tako da prilikom razvlačenja Rectangle alatom držimo pritisnut Shift. Takođe postoji opcija da držeći pritom i Alt dugme, željeni objekat razvlačimo iz njegovog centra prema spolja.

slika 1.20

Pozicionirajte kvadrat levo od Kuće kao na slici 1.20. Ukoliko pri razvlačenju ne uspete pozicionirati kvadrat, možete to učiniti naknadno uz pomoć Move alata.

Izaberite Magic Wand alat (W) . Ukoliko ga ne vidite, verovatno je skriven ispod Quick Selection alata , pa kliknite na njegovu ikonu i držite, pa odvucite kursor na Magic Wand i pustite. Kliknite unutar kvadrata da ga selektujete. Kada selektujete neki objekat, po njegovim ivicama će se pojaviti isprekidana linija, da znate koje su granice vaše selekcije. Izaberite Edit-Stroke i unesite vrednosti sa slike levo. Za razliku od iscrtavanja dima, sada koristimo opciju Location-Outside, što znači da će linija biti iscrtana izvan naše selekcije. Dakle, debljina linije neka bude 3 pixela, boja crna, lokacija-Outside i Opacity 100%. Deselekujte sa Ctrl+D. Napravite novi layer i nazovite ga Prozor 1. Pobrinite se da bude na vrhu liste u Layer Editoru. Izaberite Marquee alat (M) . Na njegovoj alatnoj traci umesto Normal, što znači slobodno povlačenje okvira, izaberite Fixed Size. Ovom opcijom možete upisati tačne dimenzije okvira koji Vam treba. Levo imate Width i Height polja u kojima unosite vrednosti. Unesite vrednosti od 60 px (pixela) za Width i 40 px za Height. (slika 1.23)

slika 1.23

slika 1.24

slika 1.25

slika 1.27

slika 1.26

Kliknite bilo gde unutar Hotela i primetićete novonastalu selekciju koju ne možete razvlačiti, jer je tačno dimenzionisana. Smestite selekciju našeg prozora otprilike kao na slici 1.24. Ponovo izaberite opciju Edit-Stroke. U prozoru ćete primetiti da su opcije koje ste zadnji put uneli ostale nepromenjene, pa samo stisnite OK. (slika 1.25) Ostavite selekciju prozora aktivnu i izaberite Line alat , koji se nalazi ispod Rectangle alata koji smo koristili ranije. Na njegovoj alatnoj traci, (slika 1.26) izaberite opciju Fill Pixels, Weight (debljina) 3 pixela i uklonite kvačicu sa Anti-alias opcije. Anti-alias opcija radi mekše prelaze na ivicama objekata za mekši izgled, ali mi u ovom zadatku želimo da zadržimo izgled ilustracije. Izaberite crnu boju i napravite jednu vodoravnu liniju koja deli prozor na otprilike dva jednaka dela. Prilikom povlačenja držite pritisnut Shift kako biste dobili ravnu liniju. Pošto smo ostavili selekciju unutar prozora uključenom, čak i ako linijom pređete izvan prozora, ona se neće videti izvan selekcije. Tako da slobodno možete započeti liniju i izvan prozora. Ukoliko niste zadovoljni linijom nakon što ste je povukli, jer je npr. previsoko ili prenisko, izaberite Edit-Undo (Ctrl+Z). Undo briše samo jednu zadnju radnju, tako ako želite vratiti nazad nekoliko zadnjih radnji izaberite Edit-Step Backward (Alt+Ctrl+Z). Takođe radnje možete brisati u History prozoru desnim klikom npr. na radnju Line Tool i odabirom opcije Delete. Kada ste uspešno napravili vodoravnu liniju, napravite još jednu koja prozor deli na dva otprilike jednaka vodoravna dela. Kada ste gotovi, deselektujte selekciju sa Ctrl+D. (slika 1.27)

slika 1.28

slika 1.29

slika 1.30

Ponovo izaberite Magic Wand, sa kojime smo ranije selektovali oblik celog Hotela, i kliknite u jedno prozorsko staklo da ga selektujete. Stisnite Shift i kliknite u ostala 3 prozora stakla, da ih sve selektujete. Kada držite pritisnut Shift na ovom ili nekom drugom selekcijskom alatu, primetićete da se pored kursora pojavljuje mali znak plus (+). To znači da trenutno dodajete selekciji. (slika 1.28) Ukoliko želite oduzimati od selekcije, npr. deselektovati jedno prozorsko staklo, učinićete to tako da umesto Shifta držite Alt. Takođe će Vam se pored kursora pojaviti znak minus (-). Nakon što ste selektovali sva prozorska stakla, izaberite opciju Edit-Fill. Ovom opcijom trenutno ispunjavamo selekciju izabranom bojom, dakle slično Paint Bucket alatu. (slika 1.29) Na slici 1.30 vidimo prozor za Fill opciju. Pod Content (sadržaj) izaberite opciju Color, kako bi sami izabrali kojom bojom želimo obojiti selekciju. Otvoriće Vam se Color Picker i pod polje za šifru boje označeno znakom # upišite 54f0ee i stisnite OK. Vratićete se U Fill prozor gde promenite Opacity na 50%, da dobije malo mekši izgled i stisnite Ok. Prozorska stakla će se obojiti u izabranu boju. (slika 1.31)

slika 1.31

Kada imate izabran neki selekcijski alat, npr. Marquee, Magic Wand, Lasso, možete kliknuti u selekciju desnim dugmetom i tamo sa vrha liste izabrati opciju Deselect. Učinite to sada da deselektujete prozorska stakla.

Sada kada smo napravili jedan prozor, vreme je da ih napravimo još nekoliko. Ali da ne bi svaki radili ispočetka, kompjuterska grafika nam omogućava lako kopiranje objekata.

slika 1.32

Držeći pritisnut taster Ctrl kliknite u mali prozor na layeru Prozor 1. (slika 1.32) Ovo je mala prečica za selektovanje svih objekata u aktivnom layeru. Primetićete da je prozor selektovan spolja, oko svojih granica. Kada ste selektovali željeni objekat, izaberite Edit-Copy (Ctrl+C) da ga kopirate. Zatim izaberite Edit-Paste (Ctrl+V) da željenu kopiju unesete u Vaš projekt. Photoshop Vašu kopiju odmah stavlja u novi layer. Dvaput kliknite na ime tog layera i nazovite ga Prozor 2. Ukoliko ne vidite kopirani objekat, znači da Vam se preklapa sa originalnim objektom pa ga pomerite koristeći Move alat.

slika 1.33

Kada imate uključen Move alat, objekat precizno možete pomerati koristeći strelice na Vašoj tastaturi. Pritisak na određenu tipku pomeriće objekat za 1 pixel u željenom smeru, a držeći Shift prilikom stiskanja strelice pomerate objekat za 10 pixela. Pomerite novi prozor udesno na drugi kraj zgrade. Napravićemo kopiju trećeg prozora na verovatno najlakši način. Držeći pritisnuti Alt, sa Move alatom pomerite Prozor 2 prema dole. (slika 1.34) Automatski ste napravili kopiju željenog objekata koja je takođe smeštena u novi layer Prozor 2 Copy. Preimenujte ga u Prozor 3.

slika 1.34

Zadnji način je najjednostavniji, ali važno je da znate ostale kada Vam zatrebaju.

slika 1.35

slika 1.36

slika 1.37

Na izradi vrata našeg hotela naučićemo nekoliko stvari o radu sa alatima za selektovanje. Za početak napravite novi layer i nazovite ga Vrata. Kao i ranije izaberite Marquee alat sa dimenzijama 60x120 pixela i pozicionirajte okvir kao na slici 1.35. Ovo će biti drvena ploča za naša vrata. Sada ćemo koristeći dodatne opcije alata za selektovanje iseći otvor za staklo na vratima. Na traci sa opcijama Marquee alata, izaberite opciju Subtrack from selection (oduzmi od selekcije) (slika 1.36). Ovoj opciji možete takođe pristupiti tako da kad imate aktivan Marquee alat držite pritisnut Alt. Ali, pritiskom na ikonu možete lakše raditi jer ne morate stalno držati pritisnut taster. Nakon što ste izabrali opciju za oduzimanje od selekcije, na traci sa opcijama umesto Fixed Size koji smo pre selektovali opet vratite na Normal i razvucite okvir unutar vrata gde će doći staklo. (slika 1.36) Nakon što smo u ploči isekli rupu za staklo, vreme je da dodamo poprečne letvice. Sada izaberite opciju Add to selection (dodaj selekciji) (slika 1.37). Takođe ovoj opciji možete pristupiti držeći Shift. Rastegnite 3 vodoravne i jednu uspravnu letvicu povlačeći okvire. (slika 1.37) Nekoliko reči o selekcijama... Prvi i glavni način selektovanja je New Selection kojim normalno selektujete sa bilo kojim alatom za selektovanje. Samo sa ovim načinom možete pomerati Vaš selekcijski okvir. Dakle sve unutar selekcije u aktivnom layeru biće selektovano. Add to selection (Shift) služi za dodavanje npr. kad sa normalnom selekcijom niste zahvatili sve što ste hteli, da ne selektujete ispočetka, sa ovom opcijom naknadno selektujete željene objekate. Subtract from selection (Alt). Ukoliko ste selektovali slučajno nešto što niste hteli, sa ovom opcijom možete skloniti iz selekcije neželjeni deo, kao da ga isečete. Zadnja opcija je Intersect with selection (Shift+Alt). Sa ovom opcijom ostaju selektovani samo zajednički delovi dve ili više selekcija, dakle samo oni delovi koji se preklapaju, kao što ikona jasno pokazuje.

slika 1.45

slika 1.46

slika 1.47

Nastavimo sa vežbom. Trenutno imamo selektovan drveni okvir vrata pa u njega sa Paint Bucket alatom ulijte boju # 6e5b31 (slika 1.45). Izaberite ponovo Marquee alat i vratite opciju na New selection, dakle na prvu ikonu, za normalno selektovanje. Izaberite Magic Wand i prvo sa opcijom New selection kliknite u jedno staklo vrata, a zatim sa opcijom Add to selection (ili pritisnutim Shiftom) kliknite u ostala da biste ih sve selektovali (slika 1.46). Zatim izaberite Eyedropper alat (shortcut I) ili kapaljku i kliknite na jedno prozorsko staklo kako biste selektovali tu boju. Ta boja automatski postaje Foreground Color (slika 1.47) Ulijte izabranu boju u stakla na vratima ili Paint Bucket alatom ili Edit-Fill opcijom. Edit-Fill je bolja opcija kada imate više selekcija da ne morate kliktati u svaku posebno, već se sve selekcije ispune izabranom bojom. U Edit-Fill meniju samo izaberite opciju Foreground Color i opacity 100%. Nakon što ste uneli boju, pritisnite Ctrl+D da deselektujete stakla na vratima.

Rad sa tekstom Često ćete prilikom rada u Photoshopu morati raditi sa tekstom. Tekstu pristupate klikom na ikonu označenu velikim slovom T a to je ujedno i prečica za pristupanje ovom alatu. Osnovni alat je upisivanje horizontalnog teksta, a kao što vidite na slici levo možete ga upisivati i vertikalno. Na slici ispod vidite traku sa opcijama teksta. Ovde možete izabrati font slova, veličinu, orijentaciju, boju, itd.

Kliknite sa alatom za tekst negde pri vrhu hotela, kao na slici levo. Pozicija nije bitna, možete kasnije pomeriti tekst koristeći Move. Velikim slovima upišite HOTEL i prevucite selekciju s desna na levo da selektujete slova ili samo dvaput kliknite na njih. Boja selektovanih slova je invertovana (slika levo). Zatim u alatnoj traci napravite izmene kao na slici. Važno je zapamtiti da kada želite izvršiti neke promene na tekstu uvek ga morate prvo selektovati. Kada izaberete Text alat i kliknete u Vaš rad, Photoshop taj tekst automatski stavlja u novi layer koji će se nazvati isto kao i tekst koji upšete. U ovome slučaju to je HOTEL. Izaberite Move alat i bolje pozicionirajte slova na hotelu ukoliko je potrebno. Ukoliko su Vam potrebne naprednije opcije za rad sa tekstom, pod Dockingm menijima, levo od Navigatora, nalazi se Chracter meni. Ovde možete menjati i razmake između slova i redova, menjati jezik teksta, razvlačiti i skupljati slova, a pod opcijom Paragraph (zaokružena na slici) možete naprednije menjati orijentaciju teksta i poziciju pojedinih delova teksta. Ukoliko Vam alati za upisivanje horizontalnog i vertikalnog teksta nisu dovoljni, već želite nepravilniji tekst, u traci sa opcijama izaberite Warp text ikonu. Otvoriće Vam se novi prozor u kojem možete tekst ispisivati u luku, talasasto i deformisati ga na razne načine. Kada izaberete željenu opciju deformacije, možete namestiti njene parametre po želji. (slika levo)

Rad sa efektima

slika 1.53

Često ćete osetiti potrebu da svojoj grafici dodate malo više punine, da bi ste je bolje naglasili ili čisto impresionirali nekoga. Photoshop Vam nudi opciju da selektovanom layeru date razne efekte kako bi Vaši objekati dobili na dinamici. Izaberite layer u kojem se nalazi tekst HOTEL. U dnu layer editora stisnite dugme Add a layer style (slika 1.53) Otvoriće se novi meni sa listom efekata za izabrani layer. Zapamtite da ovo možete raditi sa bilo kojim layerom u kojem je bilo kakav sadržaj a ne samo sa tekstom. Izaberite opciju Drop Shadow (slika 1.54).

slika 1.54

Nakon što izaberete željeni efekt, otvara Vam se novi prozor sa opcijama tog pojedinog efekta. Levo se nalazi popis efekata, vidimo da je trenutno samo Drop Shadow uključen jer je označen kvačicom. (slika ispod)

Na desnoj strani su parametri izabranog efekta. Najvažniji su Opacity, dakle vidljivost efekta, Angle, ugao pod kojim će nastati efekt senke i 3 kontrole ispod, Distance, kolika je udaljenost senke od objekata, Spread, koliko će se senka raspršiti po pozadini i Size, veličina senke . (slika 1.55) Unesite vrednosti kao i na slici 1.55. Dok menjate vrednosti, vaš objekat će se automatski menjati tako da možete videti koja opcija šta menja. Kada ste uneli sve vrednosti, pritisnite OK.

Slika levo pokazuje slova sa efektom senke . Na ovaj način možete dobiti dubinu objekata i recimo veću dozu realizma.

Nakon što ste primenili efekt na layer, možete primetiti da su ispod layera sa slovima HOTEL nastala 2 mala pod-layera. Ako dvaput kliknete na neki od njih ponovo Vam se otvara prozor za nameštanje parametara efekta, dakle u svakom trenutku se možete vratiti i napraviti izmene. Takođe, pritiskom na ‘‘oko’’ pored njih možete uključiti i isključiti efekt, kao i na pravim layerima. Ukoliko stisnete na strelicu na kraju trake layera HOTEL, pored slova ‘‘fx’’, možete uvući trake sa efektima pod aktivni layer, da Vam ne smetaju. Kliknite dvaput na traku sa efektom Drop Shadow da ponovo pristupite opcijama.

Ponovo nam se otvorio prozor sa opcijama za Drop Shadow efekt. Na levoj strani stisnite kvačicu pored efekta Bevel and Emboss i stisnite na njegovu traku da je zasivite jer mu samo tako možete menjati opcije. Sa ovim efektom daćemo malo volumena našim slovima, da izgledaju malo više reljefno. Unesite vrednosti sa slike i stisnite OK. Dobili ste još jednu traku pod layerom kojem ste dali efekt, u ovom slučaju layer sa slovima. Dakle, ovde na jednom mestu možete uključivati i isključivati efekte aktivnoga layera i dvostrukim klikom ući u njihov prozor sa opcijama.

Na slici levo vidimo konačni efekt. Na ovaj način smo od linearnog došli na malo više realistični stil. Ovi efekti često se koriste pri izradi dugmeta, ikona i raznih menija npr. u web i grafičkom dizajnu.

Na ovoj stranici možete videti galeriju efekata koje možete primeniti Vašim layerima. Ovo su samo neki primeri, Vi možete dobiti potpuno drugačije rezultate igrajući se sa opcijama. Najbolji način je da menjate svaki parametar i gledate u promene u Vašem projektu. Opcija ima puno, ali ne morate ih sve menati da bi dobili željeni efekt.

Bez Efekta

Drop Shadow

Inner Shadow

Outer Glow

Inner Glow

Bevel and Emboss

Satin

Gradient Overlay

Pattern Overlay

Stroke

Ovo je ujedno i kraj Vašeg prvog zadatka gde ste naučili osnove rada sa 2D grafikom. Možda Vam krajnji rezultat izgleda kao delo nekoga ko još uvek puže, ali bitno je da ste na jednostavnim primerima naučili da koristite dosta raznih alata, opcija i efekata koje Photoshop pruža. Slika ispod prikazuje krajnji rezultat zadatka, layer editor sa prikazom svih layera koje smo napravili i ispod razne alate koje smo naučili koristiti. U layer editoru vidimo sortirane sve objekate po imenu i redosledu kojim smo ih radili. Jako je bitno na ovaj način organizovati scenu da kasnije možete lako pristupiti svakom objekatu. Ovako možete npr. obrisati ceo layer u kojem se nalazi Kućica, a da ste sve radili u jednom layeru, morali bi sta je iseći ili prebojiti, što je veliki problem kod npr. projekata sa detaljnom pozadinom. Takođe ste naučili razne opcije preko Edit menija kao što su Fill i Stroke za brzo bojenje i iscrtavanje selekcije. Takođe jako bitan Image meni u kojem smo preko Hue/Saturation opcije izmenili boju objekata Kuće. Nakon ovoga zadatka, trebali biste biti dosta dobro upoznati sa Photoshopovim okruženjem. Iako je ispunjeno sa mnogo ikona, menija i prečica, videćete da svaka vrsta rada na Vašem projektu zahteva samo neke od njih, dakle ni na jednom projektu ih nećete moći ni približno sve iskoristiti.

Snimanje projekta

Kako bi sačuvali Vaš rad za daljne izmene ili možda štampanje, slanje mailom itd. Photoshop Vam nudi Snimanje (sejvovanje) u raznim formatima, zavisno od Vaše potrebe. Za vreme rada u projektu, preporučuje se Snimanje u osnovni Photoshopov format PSD. On će sačuvati sve layere i opcije koje ste uneli bez ikakvog gubitka kvaliteta. Projekt snimate pomoću menija File-Save as i tada u novootvorenom prozoru izaberete lokaciju gde ćete snimiti projekt, kako će se zvati, a u padajućem meniju ispod imena možete izabrati željeni format. Kao što smo rekli PSD (.psd) format je najbolji za snimanje projekta za vreme rada. Ali nakon što ste završili svoj rad, želećete da ga snimite za recimo slanje mailom nekome, samo da pogleda Vaš rad ili možda da nastavi da radi na njemu, možda ćete za neki posao morati snimiti rad baš u određenom formatu itd. Drugi formati prilikom snimanja nude određene nivoe kompresije. Kompresija je način smanjivanja datoteke Vašeg rada na način da se uklone neke informacije koje se najčešće ne upotrebljavaju, ali kompresija u nekim formatima može uzrokovati gubitak kvaliteta. Najpopularniji grafički format je JPEG (.jpg, .jpeg). Najveći broj fotografija i grafika sa Interneta možete naći u toj kompresiji. Radovi snimljeni u tom formatu zauzimaju malo prostora na hard disku, dakle lako se mogu slati internetom i kvalitetom su dovoljno dobri za većinu primena. JPEG dakle smanji većinu Vašeg rada u kilobajtima, na način da ukloni neke informacije iz projekta što rezultira gubitkom kvaliteta. Ali u većini slučajeva ona se primećuje jedino kod velikog povećanja (zumiranja). Nudi Vam se opcija za povećanje i smanjivanje kvaliteta JPEG-a što će se odmah odraziti i na kvalitetu. Ukoliko radite grafiku za štampanje ili ćete je arhivirati na hard disku, verovatno se nećete opterećivati veličinom Vašeg rada, ali ukoliko radite npr. grafiku za web dizajn, taj faktor je jako bitan, jer veličina slika na web stranica najviše utiče na učitavanje. Često se koristi i BMP (.bmp) format poznatiji kao Bitmap. Iako datoteka Vašeg rada u ovome formatu zna biti dosta velika, može se naknadno kompresovati pomoću ZIP ili RAR kompresije. Ovaj format je dosta popularan i raširen na raznim platformama. PNG (.png) format je prvenstveno namenjen za Snimanje grafika za internet. Odlikuje se dobrom kompresijom bez gubitka kvaliteta, a ima sposobnosti snimanja providne pozadine, dakle kada u Photoshopu imate objekat na providnoj pozadini, PNG će prepoznati da je pozadina providna, dok će je npr. JPEG format najčešće obojiti u belo. Ovaj format zbog jako dobrog kvaliteta i male veličine datoteke je preporučen za široku upotrebu. TIFF (.tif, .tiff) je format u kojem možete kao i u Photoshopovom PSD formatu sačuvati sve svoje layere. Takođe, ima mogućnost kompresije bez gubitka kvaliteta, ali ovaj format će imati datoteku nekoliko puta veću od svih gore spomenutih. Najčešće se koristi za štampanje, pogotovo velikih plakata kad je kvalitet najvažniji. TIFF nudi mnoge opcije, poput snimanja više stranica u dokumentu. Često se koristi za arhiviranje radova, na kojima možete naknadno raditi koristeći sve layere od ranije.

Obrada fotografija

Adobe Photoshop se najviše koristi za obradu digitalnih fotografija. Nakon što ste naučili osnove okruženja programa i neke alate, lakše ćete se snaći u svetu foto manipulacije. Mogućnosti koje možete postići sa digitalnom fotografijom su neograničene. Mi ćemo proći neke od najosnovnijih zadataka sa kojima ćete se susretati. Photoshop se prilikom rada sa fotografijom koristi za popravak ili unapređivanje digitalnih fotografija kako bi izgledale što bolje ili kako bi se postigao željeni efekt. Za početak ćemo govoriti o popravku fotografija koje su loše snimljene. Zadatak 2 - orijentacija fotografije i poravnavanje horizonta Često ćete za obradu imati fotografiju koja je pogrešno orijentisana. Najčešće se to događa prilikom uspravanog držanja fotoaparata tokom snimanja. U sledećim vežbama vezanim za obradu fotografije, primetićete da većini opcija pristupamo preko Image menija. Tu se nalazi većina opcija za menjanje svetline, kontrasta, boja, ekspozicije, orijentacije, dimenzije Vaše slike, itd. Izaberite Image-Rotate Canvas - 90 °CW. Ova opcija će rotirati fotografiju za 90 stepeni u smeru kazaljke na satu (CW=clockwise). Pod istim menijem vidite i ostale opcije, dakle pripremljene su Vam najčešće rotacije koje će Vam trebati u 90 stepeni u oba smera i u 180 stepeni, a pod Arbitrary opcijom možete sami ukucati željeni ugao i smer rotacije. Ispod možete izabrati da se Vaša fotografija kao u ogledalu okrene vodoravno ili uspravano.

Na slici levo vidimo dobro orijentisanu sliku. Ali sada primećujemo drugi problem. Prilikom ovakvih horizontalnih kompozicija, važno je paziti da je horizontalna osa stvarno vodoravna kako bi fotografija bila ugodnija oku. Iako palme trenutno jesu otprilike ravne, linija horizonta je puno više uočljivija pa joj moramo dati prednost u poravnavanju. Izaberite Crop alat (C) sa alatne trake. U njegov traci sa opcijama pritisnite dugme Front Image. Sa Crop alatom ćemo iseći bolje rotiranu fotografiju tako da će horizont izgledati ravan, a Front Image opcija služi da kad razvlačite prozor za Crop, veličina njegovih stranica bude jednaka veličini fotografije. Rastegnite Crop alatom prozor kao na slici levo. Tačna veličina i pozicija nije jako bitna. Smestite ga sa donjom stranicom otprilike na sredinu linije horizonta, dakle linija između vode i neba. Središnja tačka usred Crop prozora je zapravo njegovo težište oko kojega će se rotirati. Spustite tu tačku na sredinu donje linije prozora, kao što je označeno u crvenom krugu na slici levo. Zatim pozicioniranjem kursora negde malo izvan Crop prozora, kada Vam se pojavi luk sa strelicama na kraju (na slici označeno zelenom bojom), zarotirajte Vaš prozor tako da se donja stranica poklapa sa linijom horizonta. Kada ste zarotirali prozor u željeni položaj, pomerite prozor otprilike u sredinu fotografije, i razvucite njegove ugaone tačke do ivica fotografije. Samo osvetljeni deo, tj. deo u prozoru će ostati u fotografiji nakon što primenimo ovaj efekt. Zbog toga probajte da raširite prozor što više, ali pazite da ne izlazi iz granica fotografije. Koristite Zoom alat ukoliko Vam je potreban.

Kada ste otprilike smestili okvir do ivica fotografije dvaput kliknite u njega ili pristisnite Enter da primenite Crop opciju. Sada je sadržaj iz Crop prozora preko cele fotografije i zarotiran pravilno. Delovi fotografije izvan okvira su izbačeni, zato treba iskoristiti što više od fotografije da ne bi slučajno izbacili neki važan detalj. (slika levo) Rotacija fotografije je jedna od najosnovnijih potreba pri obradi digitalne fotografije. Sad ste naučili kako je primeniti sa samo 2-3 klika mišem. Takođe, znate pravilno poravnati horizont što će Vaše fotografije učiniti puno ugodnijima oku. Nakon sečenja slike, često ćete trebati ponovo prilagoditi rezoluciju, jer smo malopre odrezali neke ivicane delove slike i pritom blago promenili rezoluciju slike. Izaberite Image-Image Size. Takođe, ovu opciju možete izabrati desnim klikom na naslovnu traku Vaše fotografije, nakon čega će Vam se otvoriti mali meni. Ovde takođe možete duplicirati Vaš projekt i promeniti Canvas size, o kojem ćemo uskoro govoriti. Image Size prozor bi Vam mogao biti poznat, jer je sličan prozoru koji Vam se otvara kada kreirate novi dokument. Ovde možete promeniti horizontalnu i vertikalnu rezoluciju ukoliko želite. Upamtite da se ne preporučuju prevelike promene rezolucije, pogotovo ako povećavate, jer slika gubi na kvalitetu. Smanjivanje slike nema toliko negativan efekt i često se upotrebljava da bi sliku lakše poslali internetom ili je iskoristili za posebnu namenu, npr. za Vašu sliku u nekome forumu. Povećavanje i smanjivanje rezolucije uticaće na veličinu Vaše datoteke. Uglavnom ćete želeti da ostavite uključene sve kvačice u dnu menija a pogotovo Constrain Proportions, koja istovremeno kada promenite jednu dimenziju menja i drugu zadržavajući veličinu stranica fotografije.

Desnim klikom na naslovnu traku Vaše fotografije ili preko Image menija izaberite opciju Canvas Size. Ovom opcijom menjate rezoluciju Vaše fotografije bez da utičete na sadržaj. Možete povećati rezoluciju i dodati prostor oko fotografije ili smanjiti rezoluciju režući ivice. Pogledajmo opcije na primeru. Canvas Size prozor Vam na vrhu pod Current Size pokazuje trenutnu rezoluciju Vašeg projekta. Ispod možete uneti nove dimenzije. Upišite kao na slici levo 200 pixela za visinu i širinu i jedinice stavite na pixels. Ispod dimenzija nalazi se Anchor opcija za podešavanje u kojem ćete smeru promeniti rezoluciju. Ostavite označenu sredinu na slici, što znači da ćemo promeniti rezoluciju u svim smerovima, dakle na svim stranicama dokumenta. Skroz u dnu boju ostavite na Background ili na belu i stisnite OK. Oko fotografije se stvorio beli okvir, jednako širok u svim smerovima jer smo izabrali sredinu za orijentaciju. Pošto smo promenili širinu i visinu fotografije za 200 pixela, sa svih strana smo dodali po 100 pixela belog prostora, dakle sa leve i desne strane smo dodali po 100 pixela što čini ukupnu promenu širine od 200 pixela. Na ovaj način možete proširiti radnu površinu ili jednostavno ostaviti prazan okvir iz estetskih razloga. Poništite Canvas Size sa Undo-om i ovaj put probajte druge smerove orijentacije. Ukoliko izaberete orijentaciju prema dole, prostor će se dodati samo gore. Ukoliko za Canvas Size upišete negativne vrednosti, npr. -200 pixela za širinu i visinu, fotografija će biti odsečena za te vrednosti, dakle ako je orijentacija u sredini, biće odsečeno 100 pixela sa svake strane (slika levo). Na ovaj način možete iseći neželjene stvari iz ivica fotografije ili je malo bolje kadrirati. Ova opcija je slična Crop alatu.

Zadatak 3 - podešavanje tonova U zadatku 2 smo prošli jednu vrstu pripreme fotografije. Sada je vreme da ih malo uredimo ili izmenimo da bi bile zanimljivije. U Image meniju pod pod-menijem Adjustments vidimo niz opcija za podešavanje raznih parametara naše fotografije. Adjustments meni ćete često koristiti pri radu sa fotografijama. Kao što smo u prošlome zadatku primetili da je horizont neravan, za dobro podešavanje fotografije jako je bitna analiza fotografije, dakle da je proučite i shvatite što na njoj ne valja ili što Vam se ne sviđa. Nastavićemo da radimo sa fotografijom plaže iz prošlog zadatka. Slika je slikana za vreme lepog sunčanog dana, ali ipak vidimo premalo svetla. U krošnji palme vidimo previše crne boje što rezultira gubitkom detalja u tim delovima. Izaberite opciju Image-Adjustments-Levels (Ctrl+L). Ovo je opcija za korigiranje količine crnih, srednjih i belih tonova u slici.

Otvara se prozor u čijoj sredini se nalazi grafički prikaz količine crne boje, srednjih tonova i bele boje u Vašoj fotografiji. Povlačenjem trouglića odgovarajućih tonova levo i desno pojačavamo ili smanjujemo njihovu zastupljenost. Dakle pomeranjem belog trouglića ulevo možemo pojačati zastupljenost svetlih tonova u fotografiji. Ispod trouglića se nalaze polja za precizno unošenje vrednosti. Promenite vrednost bele boje sa 255 na 240. Na ovaj način ćemo delomično posvetliti sliku, ali je nećemo previše izbledeti. Nebo je već vedrije i ne bliješti previše jer smo uneli umerenu vrednost za svetle tonove.

Cela slika je svetlija ali još je previše crnih tonova, pogotovo u krošnjama. Promenite vrednost srednjih tonova sa 1.00 na 1.3. Sivi trouglić će se poukloniti prema crnome i dobićemo normalnije srednje tonove. Sada napokon možemo videti detalje u tim tamnim delovima i cela fotografija izgleda malo lepše.

slika 3.04 Pre

Levels

Na slici 3.04 možete videti rezultate korekcije tonova. Originalna fotografija izgleda kao da je slikana u sumrak dok smo korekcijom tonova dobili puno lepši i sunčaniji izgled, kao da je slikano oko podneva.

Pomoću Levels opcije takođe možete vršiti korekciju boja. Ponovo otvorite Levels prozor, i na vrhu umesto opcije RGB, dakle svih boja izaberite opciju Green. Sada možemo menjati samo količinu zelene boje u slici. Na isti način možemo naravno menjati crvene i plave boje. Kao na slici levo, povucite sivi trouglić u levo dok se vrednost ne promeni sa 1.00 na 1.20.

Kao što možete videti na slici 3.06, pojačali smo zastupljenost zelene boje u fotografiji. Ovo je dobar način da malo oživite fotografiju i naglasite vegetaciju. Razni efekti se mogu postići menjanjem nivoa (eng. levela) raznih tonova. Pojačavanjem žute boje možete da napravite više sunčano vreme, lagano plavkasta boja sa malo crne može dočarati zoru itd. Slobodno eksperimentišite sa raznim vrednostima.

slika 3.06 Pre

Green Levels

Levels funkcija takođe ima još jednu moćnu opciju za normalizovanje tonova. U donjem desnom uglu Levels prozora nalaze se 3 kapaljke za određivanje crnih, srednjih i belih tonova na slici. Iz mape Materijali otvorite sliku Hokej.jpg da vidite ove alate na primeru.

slika 3.08

slika 3.09

slika 3.10

Slika 3.09 pokazije fotografiju sa hokejaške utakmice. Prva stvar koju će svako primetiti je prevelika količina žute boje u fotografiji. To je čest slučaj kada fotograf ostavi uključeno automatsko podešavanje bele boje. Fotoaparat pokušava pogoditi šta bi trebalo biti belo i u ovom slučaju ne uspeva. Kada profesionalni fotografi slikaju, oni ručno podešavaju belu boju tako da čisto belu podlogu stave pred objektiv i fotoaparatu daju do znanja da je to čisto bela podloga. Fotoaparat automatski sklanja sve druge boje koje je u početku video na njemu (u našem slučaju žutu boju), tako da je za njega papir sada skroz beo. Automatski isto radi za ostale objekate u slici, tako da npr. čisto bela majica više neće biti žućkasta nego stvarno bela. Photoshop Vam nudi opciju da belu boju balansirate naknadno, preko Levels prozora. Pomoću kapaljka (slika 3.08) ćemo odrediti koje boje treba da budu bele a koje crne u fotografiji. Dovoljno je podesiti crne i bele tonove, a onda će se srednji automatski prilagoditi. Pomoću bele i crne kapaljke izaberite tonove sa slike 3.10. Iz ove fotografije ne možemo biti sigurni da je selekcija za belu boju stvarno čisto bela, dok je crna boja laka za pronaći u senkama. Za belu boju ova podloga je dosta dobra jer nije u senci nego je okrenuta prema svetlu, dakle trebala bi biti dosta svetla. Stisnite Ok kada ste izabrali i sa crnom i sa belom kapaljkom. Na slici levo vidimo konačan rezultat. Boje su sada puno realnije i ugodnije oku. Samo sa nekoliko poteza može se drastično poboljšati izgled fotografije. U ovome slučaju važno je prepoznati koje su podloge stvarno bele, a koje crne u fotografiji.

Jedan način da brzo naglasite svoju fotografiju i napravite je zanimljivijom je uz pomoć Brightness/Contrast opcije, koju ćete takođe naći pod Image-Adjustments menijem. Otvorite sliku Brightness-Contrast.jpg. Na slici možete videti spektar tonova od crne, preko sivih, sve do čisto bele (slika 3.12).Na vrhu je crvenim brojevima označen postotak bele boje u svakome tonu.

slika 3.12

slika 3.13 Brightness +100

Izaberite Image-Adjustments-Brigthness/ Contrast. Na gornjoj skali menjate svetlinu Vaše fotografije u negativnom ili pozitivnom smeru, zavisno želite li potamniti ili posvetliti sliku. Izaberite vrednost Brightness +100 i neka je opcija Use Legacy isključena. Pozitivne vrednosti će posvetliti Vašu fotografiju, a negativne potamniti. Na slici 3.13 vidimo u crvenom okviru stanje pre menjanja svetline, u zelenome smo pojačali svetlinu za +100, a u plavome takođe za +100, ali smo ostavili Use Legacy opciju uključenu. U zelenom okviru su bolji rezultati nego u plavom, jer smo posvetlili sve tonove osim crne koja je i dalje na 0%. Primećujete kako su tonovi koji već jesu jako svetli, manje posvetljeni nego oni tamniji. Na taj način postepeno posvjetljujete fotografiju, a da ne uništavate senke i na kraju nemate previše bele boje. U plavome okviru uključen je Use Legacy. Crna je sada na 39%, tamni tonovi su jako svetli, a zadnjih nekoliko svetlih kolona potpuno su beli. Ovaj način linearno posvetljava sve pixele u slici ne mareći za njihov ton. Ova opcija se ne preporučuje, jer ne ostavlja crne tonove na fotografiji, recimo nečija crna majica će postati siva, a svi svetli tonovi bi mogli postati beli. Vratite Brightness na nulu i podesiti Contrast na +50. Kontrast posvetljuje svetle i potamnjuje tamne tonove, dok najmanje promene radi u srednjim tonovima. U zelenom okviru je kontrast pojačan bez Use Legacy opcije, a u plavom sa. Ponovo vidimo bolje rezultate u zelenom, gde je efekt primenjen proporcionalno, a u plavom okviru su svi slični tonovi slijepljeni zajedno.

slika 3.14 Contrast +50

slika 3.15

Na sledećem primeru naučićemo kako jednostavno korigovati fotografiju sa lošom ekspozicijom. Iz mape materijali otvorite sliku Shadow/Highlight. Fotografija prikazuje lošu ekspoziciju, sa polovinom slike dobro osvetljenom, a drugom polovinom neeksponiranom, potpuno u mraku. Na delu u mraku ne vide se gotovo nikakvi detalji i u većini desnog dela fotografije gotovo da ne vidimo nikakve informacije. Izaberite ImageAdjustments-Shadow/Highlights. Za razliku od drugih načina podešavanja, Shadow/Highlights automatski podešava nivo senki , srednjih tonova i svetlih delova u fotografiji. Prvi rezultat je puno bolji od originala, već možete videti puno bolje rezultate, ali nemojte još pritisnuti OK jer ćemo dodatno namestiti parametre.

slika 3.16 Shadow/Highlight

Pod Shadows menijem nalaze se 3 parametra. Amount za količinu senke , veće vrednosti sklanjaju više senke iz fotografije pa umesto 50 unesite 75% da sklonimo još više senke iz tamnih delova. Tonal Width određuje količinu tonova koje ćete menjati, dakle samo tamne ili i srednje i svetle. Manje vrednosti menjaju samo tamne tonove, pa ostavite vrednost na 60% da automatski utičemo i na neke srednje tonove. Radius utiče na koliko područje oko senke želimo uticati. Ostavite na početnoj vrednosti od 30 pixela. Highlight ima iste parametre. Promeniti jedino Amount na 15%. U donjem delu pod Adjustments pomoću Color Correction opcije možete pojačati saturaciju u promenjenim delovima fotografije ukoliko u njima nema dovoljno boje. Midtone Contrast pojačava kontrast za srednje tonove slike. Levo možete videti krajnji rezultat preciznog nameštanja tamnih i svetlih delova fotografije. U poređenju sa originalnom fotografijom 3.15, razlika je drastična.

Zadatak 4 - rad sa automatskim podešavanjem Za brzu regulaciju tonova, kontrasta ili boje, Photoshop nudi automatska prilagođavanja tih opcija. Na slici levo vidite gde se nalaze u Adjustments meniju. Njih možete koristiti kada su potrebne samo manje korekcije fotografije. Photoshop analizira količinu crne i bele boje, ostalih tonova, kontrasta i pokušava pogoditi realan odnos i po tome daje krajnji rezultat. Rezultati su ponekad zadovoljavajući, a ponekad i nisu. Vratimo se fotografiji plaže pre nego smo je podesili. Primenite Auto Levels opciju preko Adjustments menija. Na slici levo možete videti rezultat. Auto Levels opcija je regulisala zastupljenost bele boje kao što smo ranije učinili. Ali nije ništa promenjeno po pitanju crnih tonova u krošnji. Zato za malo zahtevnije zahvate, Auto Levels opcija neće biti dovoljna.

Pre

Auto Contrast

Auto Levels

Podešeni kontrast

Da vidimo kakva je situacija sa automatskim kontrastom. Izaberite Edit-Undo ili Ctrl+Z da poništite Auto Levels. Izaberite Auto Contrast. Kontrast u slici pojačava količinu crne i bele boje na račun srednjih tonova. Na originalnoj slici je kontrast očito prejak. Automatski kontrast je jedva napravio ikakvu promenu. Poništite Auto Contrast sa Undo opcijom i izaberite Image-Adjustments-Brightness/ Contrast. Ovde ručno radite sa količinom svetlosti i kontrastom. Smanjite kontrast skroz na -50 i stisnite OK. Levo možete videti poređenje automatskog i ručnog kontrasta. Spuštanjem kontrasta vratili smo detalje u delove koji su se izgubili u crnoj boji. Smanjivanjem kontrasta zapravo smo smanjili zastupljenost crne i bele boje u fotografiji i tako naglasili srednje tonove. Ova opcija nije dala dobre rezultate kao Levels, koji smo koristili ranije, jer smo zajedno sa crnim smanjili i bele tonove što u ovom primeru nije dobro. Ipak, upotreba ručno podešenog kontrasta je u ovome slučaju puno bolja.

Pre

Auto Color

Ponovo stisnite Undo da vratite sliku pre menjanja kontrasta. Sada primenite opciju Auto Color. Ova opcija automatski uravnotežuje boje u slici tako da su svi kanali (crveni, zeleni i plavi) jednako zastupljeni. Pošto smo u početnoj slici imali dosta zelene boje u krošnjama palmi, Photoshop je tu zelenu neutralizujeo dodavši određenu dozu magenta boje. U ovome slučaju rezultat je ipak preteran jer je sada previše magenta boje u slici. Dakle u ovome primeru ni Auto Color opcija nije ispunila očekivanja.

Kao što ste mogli videti na ovom primeru, automatska podešavanja nisu adekvatna u slučajevima gde se traže značajnije promene. Automatska podešavanja će najbolje funkcionisati za blage izmene, dakle kada fotografija nema previše izraženih problema. U drugim slučajevima ručno podešavanje će Vam se više isplatiti. Premda je zahtevnije, gotovo uvek će Vam dati bolje rezultate, ali i veću slobodu. Jer osim podešavanja, možete postići razne efekte za promenu ukupnog izgleda fotografije. Kada želite normalizovati vrednosti u fotografiji, slobodno primenite automatsko podešavanje, a onda ukoliko niste zadovoljni, izaberite Undo i ručno podesite parametre. Zadatak 5 - rad sa bojom U prošlim zadacima bavili smo se ravnotežom crnih, srednjih i belih tonova u fotografiji. Sad ćemo naučiti kako regulisati količinu određene boje u fotografiji. Npr. slikanje pod neadekvatnom rasvetom često zna rezultirati prevelikom zastupljenošću žutih ili crvenih tonova u fotografiji. Bitno je znati prepoznati kojih boja ima previše da bi ste ih znali ublažiti. Takođe pojačavanjem određene boje, kao što smo ranije govorili možete postići željeni efekt. Ranije smo upravljali bojom preko Zelenog kanala u Levels meniju, a sada ćemo naučiti kako možemo upravljati sa više boja od crvene, zelene i plave. Izaberite Image-AdjustmentColor Balance (Ctrl+B). Levo vidite Color Balance prozor. U sredini se nalaze parametri za smanjivanje ili pojačavanje određene boje. U donjem delu prozora možete izabrati hoćete li menjati boju u tamnim, srednjim ili svetlim delovima slike.

Prvo nekoliko reči o boji. Kompjuterski ekrani i digitalna oprema, prikazuju boju u RGB (Red, Green, Blue) formatu. To znači da se svaka boja koju izaberete postiže mešanjem te 3 boje. Vrednosti za svaku od te 3 boje se kreću od 0 do 255. slika 5.02 RGB crne boje 0,0,0

Sa leve strane možete videti Color panel koji u Photoshopu možete naći iznad layer editora. Ovde u svakom trenutku možete videti RGB vrednosti Vaše izabrane boje. U gornjem prozoru vidimo izabranu crnu boju. Levo od crnog kvadratića sa bojom možete videti RGB vrednosti u trakama i na kraju u brojkama. Vidite da crna sadrži 0 vrednosti za sva 3 kanala. Dakle u crnoj nema ni malo crvene, zelene ili plave boje.

slika 5.03 RGB bele boje 255,255,255

Ispod prozora sa crnom bojom vidimo slučaj sa belom bojom. Tu je situacija obrnuta i vrednosti za sve 3 boje su na maksimumu. Mešanjem potpune crvene, zelene i plave dobijemo čistu belu boju.

slika 5.04 RGB tirkizne boje 255,0,0

Savršeno crvenu dobijemo tako da crvenu vrednost dignemo na 255, dakle na maksimum, a zelenu i plavu na 0, ili minimum. Kada bi crvenu vrednost spustili na nulu, a zelenu i plavu podigli na 255 dobili bi tirkiznu boju. Zbog toga kažemo da je tirkizna boja suprotna ili invertna crvenoj, jer u njoj nema ni malo crvene.

slika 5.05 RGB tirkizne boje 0,255,255

slika 5.06

Slika 5.06 prikazuje mešanje RGB boja. Kada se zeleni i plavi krug preklope, nastane tirkizna boja. Kao što smo upravo spomenuli, u tirkiznoj nema ni malo crvene boje, a ovde to možete videti. Mešanjem plave i crvene nastaje magenta, koja je stoga suprotna boja zelenoj. A mešanjem crvene i zelene nastaje žuta koja je suprotna plavoj. Kada se sve 3 boje pomešaju nastaje bela boja koju vidite u sredini. Tirkizna, magenta, žuta i crna boja čine CMYK format koji se koristi za štampanje. Ima manji spektar boja i razlikuje se od RGB-a po tome da se bela boja postiže tako da se vrednost svih boja spusti na nulu, a ne na maksimum kao kod RGB-a.

Na slici iznad možemo videti primer pojačavanja crvene boje u slici. Pomerite kontroler za crvenu boju skroz udesno ili u prvo polje upišite +100 kao na slici. U dnu prozora možete primetiti da imamo izabrane Midtones, dakle srednje tonove slike. Menjanjem boje srednjih tonova menjamo većinu boja u fotografiji, dakle sve one tonove koji nisu ni jako tamni ni svetli. Highlights će na ovoj fotografiji recimo biti oblaci, a Shadows, kao što ime kaže senke ili najtamniji delovi. Pošto smo crvenu boju pojačali za 100%, naravno ona je sad najuočljivija na fotografiji.

Ovaj primer pokazuje šta se događa kada skroz sklonimo crvene tonove iz fotografije. Ostali su samo plavi i zeleni tonovi, koji kao što smo ranije zaključili mešanjem stvaraju tirkiznu (Cyan) boju, koja je suprotna crvenoj. Zato na drugoj strani skale piše tirkizna, dakle što je manje crvene boje u slici, više je tirkizne. Iz ovog smo razloga na prošloj stranici učili o bojama i njihovom mešanju. Na skalama možete videti da je Magenta suprotna zelenoj, dakle smanjivanjem zelene pojačavamo zelenu i obratno i isto vrijedi za plavu i žutu boju. Slobodno eksperimentirajte izabiranjem Shadows, Midtones i Highlights područja fotografije i menjajte vrednosti raznih boja. Prilikom korekcije boja u fotografiji važna je umerenost. Ukoliko želite smanjiti količinu žute, ako preterate sa vrednostima, automatski ćete povećati količinu plave. Zato je ranije Auto Color opcija pokušala da neutralizuje zelenu boju sa prevelikom količinom magente.

U Color Balance meniju menjate količine boja u tamnim, srednjim i svetlim delovima fotografije. Kako bi lakše analizirali koji su to tačno delovi slike izaberite Select-Color Range. Ovo je jako bitan meni u Photoshopu kada radite sa bojama. Ovde možete selektovati određenu boju u fotografiji ili skupinu boja. Npr. možete izabrati određenu nijansu crvene boje ili sve crvene tonove u fotografiji.

Levo vidimo Color Range meni. U ovome slučaju upotrebićemo ga samo da bi lakše videli tamne, srednje i svetle tonove u slici. Na vrhu prozora u Select padajućem meniju izaberite Highlihts. Ovim smo selektovali sve svetle tonove. Na dnu pod Selection Preview menijem izaberite Black Matte. Držite i dalje prozor otvoren i ne pritiskajte OK, jer ne želimo da napravimo selekciju već samo da analiziramo gde se u fotografiji nalaze koji tonovi. U sredini prozora vidimo mali prikaz naše selekcije označen belom bojom, dok je sve neselektovano crno. U Vašoj fotografiji, nakon što ste izabrali Black Matte izgled selekcije, svetli tonovi ostaju normalno prikazani, dok je ostala selekcija crna. Pošto smo izabrali svetle tonove, to znači da su srednji i tamni tonovi na slici zacrnjeni. Odmah možete videti da prilikom korekcije svetlih tonova u Color Balance meniju, najviše ćete uticati na nebo koje praktičnoi celo spada u svetle tonove. Zatim vidimo veće delove plaže koji su obasjani suncem, strane stubova koje su okrenute prema suncu itd. Dakle u ovom slučaju nije nam cilj da napravimo selekciju, već samo da sebi vizuelno predočite šta Highlights, Midtones i Shadows zapravo znači. Na slici levo vidimo izabrane srednje tonove, Midtones. Uglavnom, delovi plaže koji ne spadaju pod svetle tonove se nalaze pod srednjim, dobar deo krošnji palmi, druga strana stubova i plava boja mora, dok bela boja pene talasa ostaje pod Highlights.

Drugi način menjanja boja u fotografiji odvija se preko Hue/Saturation menija sa kojim smo u zadatku 1, objekatu Kuća menjali boju. Sa kontrolama smo se već upoznali i ranije smo radili menjajući sve boje odjednom, imajući izabran Master pod Edit menijem koji se nalazi na vrhu Hue/Saturation prozora. Ali ako otvorite taj padajući meni, primetićete da i ovde imate pristup svim kanalima iz RGB i CMYK formata boja. Hue/Saturation prozor (shortcut Ctrl+U)

slika 5.14

slika 5.15

Izaberite žute boje (Yellows) iz menija i spustite im Saturation na -100. Svi žuti tonovi će se pretvoriti u sivu boju, najviše su primetni u boji peska i palmi (slika 5.14). Automatski vidimo da je žuta boja najviše i prevladavala na ovoj fotografiji. I za ovu analizu kao i ranije možete koristiti opciju Color Range iz Select menija da vidite koji deo fotografije spada pod koje boje. Levo vidite fotografiju kojoj smo uklonili žutu boju. Razlika između Hue/Saturation opcije i Color Balance za menjanje boja je u tome što kada smo u Color Balance prozoru uklanjali žutu, automatski smo povećavali plavu. Ovde imamo opciju da boju ublažimo ili je kao u ovom slučaju skroz ‘‘ugasimo’’, tako da joj smanjujemo zasićenost, dakle postepeno je pretvaramo u njen sivi ton. Stisnite Undo da se vratite u stanje pre menjanja žute boje. Ponovo izaberite Hue/Saturation i žute boje, ali ovaj put pojačajte Saturation na +35 (slika5.15). Pozitivne vrednosti saturacije naglašavaju određenu boju. Na ovaj način, menjanjem saturacije određenih tonova postižete tmuran ili življi efekt. Pojačavanjem žutih tonova, slika automatski deluje sunčanije. Izaberite Marquee alat i napravite pravougaonu selekciju samo preko neba kao na slici 5.16. Izaberite Hue/Saturation, izaberite tirkizne boje (Cyan) i promenite Hue u +50. Nebo će se promeniti u ljubičastu boju. Pošto smo selektovali samo nebo, nismo promenili boju mora. Iako je u našoj selekciji na desnoj strani bilo drvo, ono ne sadrži tirkizne tonove pa mu nismo promenili boju.

slika 5.16

Na sledećem primeru ćemo se malo bolje upoznati sa selekcijom boja preko opcije Color Range. Iz foldera Materijali izaberite sliku Lubenica.jpg. Lubenica sadrži jake crvene tonove koje možete izabrati iz Hue/Saturation menija, ali mi ćemo naučiti kako selektivno izabrati boju ili više njih. Izaberite Select-Color Range. Slika 5.18 pokazuje Color Range meni. Pre smo pokazali kako možete iz Select padajućeg menija izabrati određene tonove, a sad ćemo ručno izabrati boje koje želimo. Pod Select izaberite Sampled Colors. U malome ekranu će vam se pojaviti kapaljka umesto kursora. Kliknite na neku crvenu boju lubenice. Selekcija će Vam se prikazati belom bojom. A,B i C slovima su na slici označeni alati za selekciju, dodavanje i oduzimanje selekciji. Izaberite alat pod B, za dodavanje selekciji i u malome prozoru ili direktno na fotografiji kliknite u delove crvene na lubenici koji još nisu u selekciji dakle koji su još crni. slika 5.18

Na kraju iznad prozora sa selekcijom vidite skalu Fuzziness. To je tolerancija Vaše selekcije, dakle ako je povećavate, malo ćete ‘‘olabaviti’’ selekciju i proširiti je na tonove koji su slični selektovanim. Izaberite Fuzziness od 115, da bi selekciju proširili na one tonove koje je teško ručno selektovati ili videti. Pritisnite OK. Levo vidimo nastalu selekciju. Ukoliko Je potrebno, uvek možete stvari dodati selekciji npr. Lasso alatom, samo držite pritisnuti Shift, ali u ovom zadatku selekcija je sasvim dovoljna. Otvorite Hue/Saturation meni (Ctrl+U). Premda se u selekciji nalaze samo crveni tonovi, U Hue/Saturation meniju pod Edit menijem možete raditi u Master, dakle svim bojama, ali za ovu vežbu izaberite crvene boje. Promenite Hue u 30, Saturation u 30, a Ligthtness u 10. Levo možete videti rezultat. Crvenu boju lubenice promenili smo u žuto-narančastu, tako da više liči npr. na dinju. Slobodno izaberite druge vrednosti radi vežbe.

Promena određene boje u slici čest je zadatak grafičkih dizajnera, zato Photoshop nudi specijalizovani alat. Ponovo otvorite sliku Lubenica. jpg gde nisu promenjene crvene boje. Izaberite Image-Adjustments-Replace Color. Otvara Vam se novi meni. Primetićete neke opcije slične Color Range selekciji. I ovde kapaljkom izabirete selekciju i možete joj davati i oduzimati područja fotografije. Takođe sada Vam je već poznata funkcija Fuzziness koju i ovde koristite kao u Color Range prozoru. Ovde možete odmah selektovanim bojama menjati Hue, Saturation i Lightness vrednosti ili odmah preko Color Pickera izabrati boju sa kojom želite zameniti selektovanu. Kliknite u kvadratić sa bojom ispod kojeg piše Result i izaberite čisto plavu boju RGB vrednosti 0,0,255. Kad je izaberete odmah će se ispuniti HSL vrednost u skalama, na slici levo vidimo da su to -127,37,-9. Crvena boja lubenice pretvoriće se u plavu. Ukoliko ste zadovoljni rezultatom pritisnite OK, a ukoliko niste, kapaljkom za dodavanje, dakle onom ispod koje je znak +, selektujte preostale crvene delove na slici i oni će se automatski pretvoriti u plavu boju. Ova tehnika često se koristi prilikom menjanja boja u fotografiji u npr. boju loga kompanije za koju radite plakat. Replace Color, kao što mu ime kaže, služi baš za ciljano menjanje selektovane boje u neku određenu, a ne za korekciju boja kao Color Balance i Hue/Saturation. Bitno je da znate da koristite selekcije za menjanje samo određenog dela fotografije. Koristite ili Color Range, ili selekcijske alate kao Marquee, Magic Wand, Lasso, Quick Selection. Najbolji način je kombinovati te alate, dakle ukoliko Color Rangeom ne možete da označite precizno sve šta želite, slobodno Lassom dodajte selekciji, držeći pritisnut Shift taster.

Iz foldera Materijali otvorite sliku Limun.jpg. Fotografija prikazuje limune, jake žute boje, ali ponekad će Vam zadatak biti da uklonite tu boju iz fotografije. Izaberite Image-Adjustments-Desaturate. Ova opcija uklanja svu boju iz slike ostavljajući samo sive tonove (slika levo). Desaturirati možete kao u ovome slučaju ili celu fotografiju ili selekciju. Image-Adjustments-Desaturate

Image-Adjustments-Black & White

Pritisnite Ctrl+Z da slici vratite boju. Ovaj put ćemo takođe ukloniti boju iz slike, ali na način da imamo kontrolu nad tonovima za razliku od opcije Desaturate. Izaberite ImageAdjustments-Black & White. Otvoriće Vam se prozor sa postavkama za svaku boju iz fotografije. Na ovaj način možete modifikovati Vašu novonastalu crno-belu fotografiju za više raznih izgleda. Takođe imate dugme Auto za optimalnu količinu crne i bele boje u fotografiji. Pošto je podloga bela, opcija Auto automatski potamnjuje limune radi ravnoteže. Na dnu imate opciju Tint, kojom crno-belu fotografiju možete obojiti jednom bojom.

Image-Adjustments-Posterize

Vratite fotografiju u originalno stanje sa Undo naredbom. Izaberite Image-Adjustments-Posterize. Ovaj efekt smanjuje broj boja u slici, dakle prelazi između boja se više ne vide i fotografija više liči na ilustraciju. U opcijama ovoga efekta možete ukucati tačan broj boja koje želite u fotografiji. Na slici levo vidimo da što je manji broj boja, slika je sve manje realistična.

Image-Adjustments-Gradient Map

Sledeći efekt koji vidimo na skroz donjoj slici je Gradient Map. Izaberite 2 različite boje za Foreground i Background. Zatim izaberite Image-Adjustments-Gradient Map. Otvoriće Vam se meni koji prikazuje traku sa pretapanjem Vaše prve boje u drugu. Ovim efektom tamne tonove u slici bojite prvom bojom, svetle drugom bojom, a sve srednje pretapanjem između tih boja. Efekt možete videti na slici. U dnu prozora imate opciju Reverse za zamenite redosled boja.

Image-Adjustments-Photo Filter

Pomoću Undo-a, vratite se u stanje pre promena boja slike. Izaberite Image-AdjustmentsPhoto Filter. Ovom opcijom možemo regulisati boje u celokupnoj fotografiji, tako da sliku presvučemo tonom određene boje, kao npr. da ispred fotoaparata stavite foliju određene boje prilikom slikanja. Ovu tehniku fotografi koriste da bi napravili balans boja prilikom fotografisanja. Kada primete da zbog rasvete u slici ima previše žute boje, stave plavi filter ispred objekativa da neutralizujeju žutu. Izaberite Cooling Filter (82), kao na slici. Levo vidite rezultat na desnoj strani fotografije limuna. Plavi filter je neutralizovao žutu, što se najviše vidi na beloj pozadini. Slobodno eksperimentišite sa raznim vrednostima Photo Filtera. U padajućem meniju su već pripremljeni filteri, a klikom na kvadratić sa bojom možete izabrati svoju boju. Pod Density izabirete snagu efekta.

Cooling Filter (82)

Image-Adjustments-Invert

Poništite Photo Filter opcijom Undo i ovaj put odaberite Image-Adjustments-Invert (Ctrl+I). Ovom opcijom boje u fotografiji pretvarate u suprotne ili invertne. Ranije smo naučili da je plava boja invertna žutoj i to vidimo na slici levo. Crna boja je suprotna beloj i zato se pozadina i odsjaj na limunu, pretvorila u crnu. Ukoliko želite da postignete posebne efekte invertovanjem boja, bitno je znati koja boja je suprotna kojoj, pa npr. unapred možete belu pozadinu promeniti u crnu da bi nakon invertovanja postala bela ili primeniti invertovanje samo na selekciju.

Zadatak 6 - fotomontaža Većina ljudi pokazuje interes za rad u Photoshopu upravo zbog fotomontaže. Operacije koje su pre 2-3 desetljeća bile teško izvedive, danas možemo obaviti u nekoliko poteza. Na prvome primeru naučićemo kako jednostavno iseći sadržaj jedne fotografije i primijeniti ga na drugu. Iz mape Materijali otvorite slike LCD spreda i Planine.

LCD spreda.jpg

Planine.jpg

6.03 selekcija omera 16:10

Zadatak je montirati sliku Planine na Lcd monitor. Stavite slike jednu pored druge da Vam je lakše raditi. Kliknite na naslovnu traku slike Planine da je izaberete kao aktivnu. Lcd monitor na koji ćemo montirati ovu sliku ima omer stranica 16:10. Slika Planine, ima omer stranica 4:3 i ukoliko bi je ovakvu smestili u ekran došlo bi do deformacije slike. Zato ćemo iseći delove slike, tako da ostane u 16:10 formatu. Izaberite Marquee alat za pravougaonu selekciju i iz trake sa opcijama izaberite Fixed Ratio, pod padajućim menijem. Pod Width unesite 16, a pod Height 10. Na ovaj način možete limitirati selekciju da joj je omer stranica uvek kakav želite. Rastegnite selekciju preko cele fotografije, ako na slici 6.03. Pokušajte levo i desno ostaviti što manje neiskorištenog prostora. Najčešće se koriste 2 načina da prenesete sadržaj u drugu fotografiju. Nakon selekcije izaberete EditCopy, selektujete drugu fotografiju i izaberete Edit-Paste. Drugi način je da nakon selekcije izaberete Move alat i jednostavno selektovani sadržaj odvučete u drugu fotografiju. Primijetiti ćete da Vam je selekcija automatski stavljena u novi layer. U traci sa opcijama samo izaberite Show Transform Controls i držeći Shift razvlačite ugaone tačke selekcije da Vam slika stane tačno u ekran. Da bi Vam bilo lakše, postavite donji levi ugao selekcije u donji levi kut ekrana i sa pritisnutim Shiftom, razvucite gornji desni ugao selekcije do gornjeg desnog kuta ekrana. Ukoliko će Vam biti lakše, slobodno privremeno smanjite Opacity layera da lakše vidite kroz selekciju. Levo je konačni rezultat.

Uspješno ste obavili svoju prvu foto montažu. Na ovome jednostavnome primeru naučili ste kako brzo prenijeti selekciju iz jednog dokumenta u drugi i prilagoditi ga. Ali uglavnom se nećete susretati sa ovako jednostavnim zadacima i trebati ćete se više potruditi oko prilagodbe sadržaja. Ostavite ove 2 fotografije otvorene i iz mape Materijali otvorite sliku LCD perspektiva. Na ovoj slici monitor više nije horizontalno poravnan već je u perspektivi, što znači da ne možemo linearno prilagoditi sadržaj kao ranije. Kao i ranije, sa Move alatom odvucite selekciju slike Planine u ovu fotografiju. Izaberite Move alat i provjerite da li je opcija Show Transform uključena. Novonastalom Layeru 1 koji sadrži sliku Planine. privremeno spustite opacity na 75%, tako da vidite kroz njega radi lakšeg pozicioniranja (slika 6.06).

6.06

Prvo pozicionirajte levu i desnu stranu slike da se poklapaju sa okvirom monitora. Zatim gornju i donju stranicu tako da se kutovi poklapaju u levoj strani monitora. Zumirajte fotografiju ako je potrebno. Ostavite tanki crni ivica između montirane fotografije i ivicaa monitora. Primijetiti ćete da se leva strana slike nije paralelno poklopila sa okvirom monitora. To se dogodilo zbog toga što je monitor lagano nagnut unazad. Taj problem ćemo riješiti kasnije.

Nakon što ste zadovoljni trenutnim pozicioniranjem slike, stisnite Enter da potvrdite deformacije. Izaberite Edit-Transform-Skew. Ovom opcijom podesiti ćemo sliku u perspektivi. Jednostavno kliknite na svaki ugao i odvucite ga u odgovarajući ugao monitora. Takođe ostavite lagani crni ivica između slike i ivica monitora radi realnosti. Kada ste zadovoljni transformacijom stisnite Enter. Vratite Opaccity layera na 100%. Slika je sada precizno postavljena u okvir monitora. Na ovaj način lako možete prilagoditi objekat perspektivi.

U prethodna 2 primera naučili ste montirati sadržaje pravilnih stranica. Sada ćemo naučiti montažu kompliciranih objekata, konkretno montirati ćemo medvjeda iz jedne slike u sliku šume. Iz mape Materijali izaberite sliku Medvjed.jpg. Na slici je medvjed tamne boje pred svetlom stijenom. Izaberite Quick Selection alat.

6.09

Ovaj alat selektira pixele na način da se poput vode razlije u pixele sličnih tonova. Pošto nam je podloga u kontrastu sa medvjedom, ovim alatom ćemo moći dobiti pravilnu i brzu selekciju. Prvi puta kada kliknete u objekat započinjete selekciju. Drugi put automatski nastavljate, dakle dodajete selekciji i ne morate kao kod drugih alata držati pritisnuti Shift. Izaberite debljinu od 20 px i uključiti opciju Auto Enhance u traci Quick Selection alata za bolje rezultate. Kao četkicaom, počnite slikati od sredine i primijetiti ćete kako se selekcija automatski širi do granica. Zbog sličnog tona, selekcija će se razliti u donji levi deo slike (slika 6.09). To ćemo vrlo lako riješiti.

6.10

Držeći pritisnuti Alt za oduzimanje selekciji ili klikom na treću ikonu sa trake sa opcijama (ikona alata ispod koje je minus), jednostavno pređite par puta preko dela u koji se selekcija prelila da ga deselektujete (slika 6.10).

Iz mape Materijali otvorite sliku Šuma.jpg. koju ćemo koristiti za pozadinu. Odvucite selekciju medvjeda u sliku šume sa Move alatom. Primetićete da je medvjed prevelik da celi stane u pozadinu. Izaberite Show Transform Controls za Move alat i odzumirajte Vašu fotografiju sve dok ne vidite granice za transformaciju (slika 6.11). Odzumirati možete sa Zoom alatom (Z), držeći Alt za odzumiravanje ili tako da par puta pritisnete Ctrl+ minus (-). Zumirate, naravno za Ctrl+ plus (+). 6.11

Držeći Shift, smanjite objekat i pozicionirajte ga kao na slici 6.12. Zatim izaberite Edit-Transform-Flip Horizontal, da medvjeda okrenete da gleda u drugu stranu zbog bolje kompozicije fotografije. Ovime smo napravili givicau montažu u kojoj se još uvek vidi razlika između medvjeda i pozadine. U sledećih nekoliko koraka te ćemo razlike pokušati ublažiti.

6.12

6.13

6.14

6.15

Po ivicama medvjeda, pogotovo sa leve strane možete primetiti bele tonove koji ga na ovoj slici izdvajaju iz pozadine. Te linije su nastale od svetle stijene iz originalne fotografije i ne uklapaju se u ovu pozadinu pa ćemo ih obrisati. Da bi selektovali samo medvjeda, držeći Ctrl, kliknite na sličicu u Layeru 1, označenu na slici 6.13. Izaberite Select-Modify-Contract, kao na slici 6.14 u crvenom okviru. Ovom opcijom smanjujemo selekciju. Otvoriće Vam se prozor u koji možete izabrati za koliko pixela želite smanjiti selekciju pa izaberite 1 pixel. Pošto smo smanjili selekciju za 1 pixel, bele linije više nisu selektovane. Zatim izaberite Select-Inverse, da invertirate selekciju, dakle da selektujete sve što nije bilo selektovano.Sad smo selektovali samo taj ivica medvjeda pa pritisnite tipku Delete da ga obrišete. Pritisnite Ctrl+D da deslektirate selekciju. Sada se medvjed puno bolje uklapa u okolinu. U svakoj fotografiji je drugačije osvetljenje da je vreme da bolje uskladimo boje i svijetlo između ova 2 layera. Izaberite ImageAdjustments- Match Color. Ova opcija uravnotežuje boje i osvetljenje između 2 layera ili 2 fotografije (slika 6.15). U dnu prozora za Source izaberite Šuma.jpg što znači da medvjeda uravnotežujemo po ovoj fotografiji. Ispod pod Layer, izaberite Background. U sredini se nalaze 3 kontrole. Luminance ili osvjetljenje podesite na 50. Color Intesity, dakle snaga boje neka bude na neutralnih 100, a Fade na 50, tako da su promene više suptilne. na kraju obavezno stisnite kvačicu za Neutralize da bi se efekt što bolje uklopio i da ne bi bio prenaglašen. Stisnite OK.

Izaberite Layer Background. Da bi postigli fotografski efekt, zamutiti ćemo pozadinu, tako da medvjed ostane u fokusu. Izaberite FilterBlur-Gaussian Blur i izaberite vrednost 1.0 (slika 6.16).

6.16

Ponovo izaberite Layer 1 u kojem se nalazi medvjed. Kao na prethodnoj stranici, držeći Ctrl kliknite na sličicu layera da selektujete medvjeda. Izaberite Select-Modify-Contract, ali ovaj put smanjite selekciju za 5 pixela. Izaberite Select-Inverse i primenite Filter-Blur. Blur za razliku od Gaussian Blura nema opcije, već smo ga primenili samo da bi blago pretopili ivicaove krzna sa podlogom. Pritisnite Ctrl+D da deselektujete selekciju i pogledate rezultat. Ovo nije profesionalna primena foto montaže, već samo osnove po kojima možete videti kako u kratkome roku jednostavno montirati objekat iz jedne fotografije u drugu, pa ga prilagoditi da bi se bolje uklopio u pozadinu.

6.17

Zadatak 7 - retuširanje Retuširanje je jedan od najčešćih zadataka sa kojim se susreću grafički dizajneri. To je zapravo tehnika ispravljanja nesavršenosti na fotografiji, najčešće na ljudskom licu za potrebe naslovnica časopisa, plakata, fotografija itd. U sledećim zadacima, naučićemo koristiti osnovne alate za retuširanje u Photoshopu.

7.01

Iz mape Materijali, izaberite sliku Lubenica. jpg. Na ovoj fotografiji ranije smo demonstrirali promenu boje, a sada ćemo je koristiti kao predložak za retuširanje. Da bi se maknuli od stereotipnoga micanja madeža i prištića sa nečijeg lica, mi ćemo naučiti koristiti alate uklanjajući koštice iz lubenice. Na slici 7.02 možete videti glavnu grupu alata koji su Vam potrebni za retuširanje. To su redom: Spot Healing Brush, Healing Brush i Patch Tool. Svaki od njih ima specifičnu primenu za određeni posao.

7.02

7.03 Spot Healing Brush

Spot Healing Brush služi za jednostavno uklanjanje manjih nepravilnosti. Kada ovim alatom kliknete na neko područje, on ga prekrije vrednostima okolnih pixela, pazeći da se svetlina, boja, tekstura i providnost poklapaju. Izaberite ovaj alat i zadajte mu debljinu četkice od 30 px, Mode-Normal, Type-Proximity Match. Kliknite jedanput na jednu od koštica, kao na slici 7.03. Informacija, dakle pixeli okolo koštice su prekrili samu košticu na način da se promena ne vidi. Za najbolje rezultate izaberite debljinu četkice koja je samo malo veća od objekata koji želite prekriti. Da bi bolje razumeli ovaj alat, koji će Vam biti neprocjenjiv kod retuširanja, demonstrirati ćemo njegovu primenu na jednostavnom primeru. Iz mape Materijali otvorite sliku Pikado.jpg. Ova slika pokazuje koncentrične krugove u raznim bojama. Središnji, tamno plavi krug je promera 100 pixela, svetlo plavi 200 i svaki dalje je uvećan za 100 pixela.

7.05

Izaberite Spot Healing Brush promera 100 pixela. To je ujedno promer tamno plavoga kruga kojeg na slici 7.05 vidite obivicaljenog crnom linijom. Stavite četkica tačno na krug 100 i kliknite da primenite efekt. Vaš krug 100, biti će zamenjen sadržajem kruga 200, u ovome slučaju njegovom svetlije plavom bojom. Zatim izaberite promer četkice 200 px i stavite ga otprilike do ivica kruga 200 i prekriti ćete ga sadržajem kruga 300. Kao što ste videli na ovom jednostavnom primeru, Spot Healing Brush, zamenjuje selekciju sadržajem koji se nalazi odmah izvan granica četkice. Zato je preporučljivo izabrati debljinu četkice samo malo veću od objekata kojeg želite prekriti. Zatvorite sliku Pikado i vratite se na sliku Lubenica. Sada ćemo retuširati koristeći drugi alat iz grupe, Healing Brush. Za razliku od Spot Healing alata, ovim alatom prvo držeći Alt, selektirate deo lubenice bez koštice, zatim pustite Alt i prebojite ga preko koštice.

7.06 Healing Brush

Izabeite Healing Brush . Držeći Alt, prvo izaberite neki deo lubenice bez koštice. Na slici 7.06 taj deo je označen plavom bojom. Možete samo jednom kliknuti u taj deo, da Photoshop zna otkuda će izvoditi kopiranje. Zatim pustite Alt i prebojite preko koštice označene zelenom bojom. Sadržaj iz plavog polja će se preslikati u zeleno i savršeno uklopiti sa okolinom. Healing Brush za razliku od Spot Healing alata se koristi za veće površine koje želite retuširati. Na slici 7.07 možete videti kako se Healing Brush koristi za kopiranje objekata. Držeći Alt, kliknite na košticu u plavome krugu i preslikajpa je približno na područja zelenog i žutog kruga. Kao što možete videti, zeleni krug se nalazi na svetlome delu i Photoshop automatski posvetljuje Vašu kopiju da bi se lakše stopila sa pozadinom. Žuti krug se nalazi u sjeni. Tu je Photoshop automatski potamnio kopiju, tako da se potpuno uklopila u sjenu.

7.07 Healing Brush

7.08 Patch Tool

Treći alat iz grupe za retuširanje je Patch alat . Ovim alatom najviše možete uticati na to kojim ćete tačno delom fotografije zameniti selekciju i lako ga možete menjati. Na slici 7.08 možete videti njegovu primenu. Prvo na traci sa opcijama izaberite opciju Source, ako već nije izabrana. Zaokružite košticu sa levog dela slike 7.08. Za najbolje rezultate neka selekcija bude što bliža koštici. Primetiti ćete da selekciju crtate kao sa Lasso alatom. Zatim, kao na desnom delu slike, odvucite Vašu selekciju u neki drugi deo fotografije, kojim želite zameniti selekciju i ona će se automatski menjati kako pomerate okvir po fotografiji. Slobodno mičite selekciju sve dok niste zadovoljni rezultatom. Ukoliko želite npr. kopirati neki objekat ovim alatom, iz trake sa opcijama umesto Source, samo izaberite Destination. Zatim samo selektujte jednu košticu tako da iscrtate oko nje i ponovo povucite selekciju na željeno mesto. Na alatnoj traci, 2 polja niže možete naći Clone Stamp alat

7.09 Clone Stamp alat

Clone Stamp je sličan Healing Brushu. Sa Altom izaberete deo fotografije koji želite preslikati i zatim ga prenesete preko područja koje želite izmeniti. Ali za razliku od Healing Brusha, Clone Stamp ne menja taj deo fotografije što možete videti na slici 7.09. Izabrali smo deo iz plavog područja i preslikali ga u zeleno. Selekcija je zadržala originalnu svetlinu.

7.10 efekt crvenih očiju

Pre ili kasnije susresti ćete se sa fotografijom na kojoj neko od sudeonika događaja koji je fotografiran, ima crvene zenice nastale zbog bljeskalice fotoaparata. To je česta pojava, koja nastaje zbog toga što se svetlost bljeska odbija od unutrašnjosti ljudskog oka, koja je crvene boje. Photoshop ima specijalizirani alat za rješavanje ovog čestog problema. Izaberite Red Eye alat koji se nalazi pod istom grupom alata kao i Spot Healing Brush, Healing Brush i Patch alat.

7.11 Red Eye alat

Na slici 7.12 vidimo opcije ovog alata. Alat je vrlo jednostavan za korištenje. Nakon što ga izaberete, samo kliknete u crveno područje zjenice oka i Photoshop automatski uklanja crvenu boju zamenjujući je tamnim tonom. Ukoliko je nova zenica prevelika ili premala ili je crna boja previše tamna, možete promeniti opcije u traci.

7.12 Red Eye alat - opcije

Sa Red Eye alatom, kliknite u crvenilo u zenicama, ostavljajući postavke na postavkama kakve su bile. Rezultat nije skroz zadovoljavajući, jer su zenice sada ipak previše crne. Zato nam služi traka sa opcijama.

7.13 Darken Amount 50% i 30%

Vratite se unazad koristeći Undo ili Step Backward i ponovite postupak sa Red Eye alatom, samo ovaj put smanjite Darken Amount na 30%. Rezultat je ipak malo prirodniji, mada ćete najčešće korigovati crvenilo na puno manjoj površini, pa ovakva preciznost neće biti potrebna. No, opcije su ovde ako ih zatrebate.

Zadatak 8 - Blur i Sharpen (zamućivanje i izoštravanje) Ukoliko je fotografija na kojoj radite izvan fokusa, htjeti ćepa je izoštriti ili ako su neki detalji prenaglašeni, želećete ih malo smekšati. Ovim opcijama pristupate preko Filter izbornika. Blur meni Vam nudi mogućnost zamućivanja delova ili cele fotografije, a Sharpen izoštravanja. Zavisno o potrebi, nude Vam se automatski efekti, ali i oni za preciznije rezultate. Ukoliko želite omekšati izgled selekcije ili cijele fotografije izaberite Filter-Blur i zatim neki od načina zamućivanja.

bez Blura

Blur

Blur More

Na slici gore vidimo 2 načina automatskog zamućivanja slike. Blur zapravo smekšava prelaze između drugačijih tonova u slici. Nudi Vam se opcija Blur i Blur More koji je samo pojačani Blur. Efekti su dosta suptilni, pa ukoliko ih želite koristiti, potrebno ih je par puta primeniti. Ali ova 2 efekta uglavnom služe samo za brze rezultate. Box Blur zamućuje selekcije zavisno o boji susjednih pixela koji se nalaze u radijusu koji Vi odredite. Na slici levo vidite rezultate za 5 i 10 pixela. Veće vrednosti više zamućuju fotografiju. Ova opcija se preporučuje više za postizanje efekata nego za precizno omekšavanje izgleda fotografije.

Gaussian Blur se koristi za brzo zamućivanje fotografije ali nudi opciju da kontrolišete parametre. Zbog toga se često koristi u kompjuterskoj grafici. Jednostavan je za uporabu, jer ima samo jednu kontrolu, a to je Radius. Povećavanjem radijusa pojačavate efekt zamućivanja.

Gaussian Blur

Motion Blur simulira gubitak oštrine slike izazvan ili brzim pomeranjem fotoaparata ili samog objekata. Možete odrediti smer u kojem se objekt kreće tako da odredite ugao od 0 do 360 i izaberete brzinu kojom se objekat kreće, pod opcijom Distance. Unošenjem većih vrijednosti pod Distance, objekat će se više razmazati kroz fotografiju. Levo vidimo primere od 45 i 0 stepeni. U oba primera, Distance je 20. Motion Blur

Smart Blur traži promene u pixelima u radijusu koji ste postavili i zamućuje pa prelaze. Treshold opcija određuje koliko jake pa promijene moraju biti da bi se zamutile. U dnu Smart Blur prozora možete odrediti kvalitetu efekta i način prikaza. Ova vrsta smekšavanja pixela Vam daje mogućnost za dosta precizan efekt.

Smart Blur

Surface Blur zamućuje samo površinu objekata dok ivicaove ostavlja oštre. Koristi se uglavnom za posebne efekte ili za uklanjanje nepravilnosti na površinama, npr. ogrebotina na drvenoj dasci. Možete regulisati Radius i Treshold za pojačavanje i smanjivanje efekta.

Surface Blur

Ukoliko fotografije na kojoj radite nije u fokusu, Photoshop Vam nudi opciju da to napravite naknadno. Meniu Sharpen pristupate iz glavnog menija Filter, što možete videti na slici levo. Ponuđene opcije su Sharpen, Sharpen Edges, Sharpen More, Smart Sharpen i Unsarp Mask. Otvorite sliku Lubenica.jpg. na kojoj ćemo demonstrirati metode izoštravanja fotografije.

Na slikama dole možete videti primenu Sharpen efekata. Slika A je bez efekta. Slika B ima primenjen običan Sharpen filter. Slika D ima primenjen filter Sharpen More, koji je pojačani Sharpen filter. Ova dva automatska filtera zapravo linearno izoštravaju fotografiju da bude jasnija. Primenjujete ih bez ikakve mogućnosti kontrole efekta. Na slici C vidimo takođe jedan automatski efekt bez mogućnosti podešavanja, a to je Sharpen Edges. Ovaj efekt naglašava ivicaove objekata, dakle veću promenu u tonovima i boji. Ovi automatski efekti preporučuju se samo za brzu primenu gde ne trebate preveliku preciznost efekta.

Smart Sharpen služi izoštravanje slike. Funkcionira tako da uklanja Blur iz slike i ima kontrole za precizno podešavanje efekta. Nudi Vam se opcija da radite na Basic ili Advanced nivou ovog efekta, gde Advanced pruža opciju da posebno podesite izoštravanje u tamnim i svijetlim delovima slike. Smart Sharpen

Pod Basic opcijama nameštate Amount - količinu oštrine u slici, Radius - određuje kolika će količina pixela biti zahvaćena izoštravanjem i ispod toga možete odrediti kakvu vrstu Blura želite ukloniti: Gaussian, Lens ili Motion Blur. Unsharp Mask izoštrava sliku pojačavajući kontrast po ivicama koji se nalaze u slici. Ti ivicaovi nisu samo vanjski ivicaovi objekata, nego razne promene u kontrastu, osvjetljenju i boji, npr. u ovoj slici razlika između koštice i crvenog dela lubenice.

Unsharp Mask

Opcije kao i kod Smart Sharpena su Amount i Radius, pa Treshold kojim određujete kolika mora biti razlika u kontrastu pixela da bi bio izoštren. Za Radius i Treshold preporučuju se manje vrednosti za realnije rezultate. Naučili smo kako se radi sa Blur i Sharpen filterima koji se primenjuju selekciji ili celoj fotografiji. Photoshop nudi i posebne alate kojima možete slikati kao četkicaom direktno na delove fotografije koje želite zamutiti ili izoštriti.

Blur i Sharpen četkicaovi

Preporučujeju se za jednostavne zadatke na manjim površinama slike. Više o ovim alatima saznajte na sljedećoj stranici.

opcije Blur alata

Na slici Lubenica, Izaberite Blur alat. Ostavite vrednosti alata kao na slici levo. Dakle, imate opciju menjati veličinu četkice kojim ćete naslikati Blur u fotografiji, zatim način na koji će efekt biti prikazan, najbolje Normal i na kraju Strenght ili snagu pritiska. Ostavite snagu na 50%. Pređite par puta četkicaom preko fotografije i ti delovi će se automatski zamutiti. Što više prelazite preko nekoga dela, biće sve mutniji. Ukoliko držite pritisnuti Alt, radite kontra efekt, dakle izoštravate područje preko kojeg slikate.

Sharpen alat je obrnut Blur alatu i izoštrava selekciju umesto da je zamućuje. Opcije su takođe iste tako da i ovde nameštate debljinu četkice, način prikaza i snagu pritiska. Prelaženjem više puta preko jednog mesta pojačavate efekt. Držanjem Alta i ovde možete obrnuti efekt, dakle zamućujete sliku.

opcije Sharpen alata

opcije Smudge alata

Smudge alatom simulira efekt povlačenja prstom preko mokre boje, efekt koji se nekad koristi u slikarstvu, a prvenstveno je namenjen smekšavanju prelaza između tonova. Tu su iste opcije za debljinu četkice, način prikaza i snagu. Ovaj alat se više koristi pri digitalnom slikarstvu nego fotografiji, kada želite napraviti npr. blaži prelaz između svetla i senke . Uglavnom je bolje koristiti veći radijus četkice za blaži efekt. Takođe Smudge alat možemo koristiti za stvaranje distorzije u fotografiji, kao na slici levo.

Zadatak 9 - Dodge, Burn i Sponge alati

Daske.jpg

Dodge

Burn

Sponge

Ranije smo učili kontrolišeti tamne, svetle i srednje tonove u slici pomoću Levels opcije. Tamo smo recimo mogli kontrolišeti senke i odbljeske u fotografiji tako da ih pojačavamo i smanjujemo, a sada ćemo naučiti kako sami možete raditi senke ili odsjaje alatima koji potamnjuju ili posvetljuju selekciju. Iz mape Materijali otvorite sliku Daske.jpg.

Dodge alat posvetljuje pixele kako prelazite preko njih. Koristi se za posvetljivanje delova slike koji su pretamni ili za crtanje odsjaja na predmetu. Imate opciju promeniti debljinu četkice, zatim da li želite izbeliti tamne, srednje ili svetle tonove i ekspoziciju, koja što je veća daje svetliji rezultat. Izaberite debljinu četkice 20 px, Range: Midtones, Exposure: 50% i napišite riječ ‘‘Dodge’’ kao na slici lijevo. Boja drveta je izblijedila, ali drvo je zadržalo teksturu. Burn alat za raliku od Dodge alata, potamnjuje delove slike, kao da su spaljeni. Često se koristi za crtanje senka . Ima kontrole identične Dodge alatu. Izaberite četkica od 20 px, Range: Shadows i Exposure: 50%. Napišite riječ ‘‘Burn’’ kao na slici levo. Slova izgledaju kao spaljena upaljačem, dok se ispod jasno vidi tekstura drveta. Što više prelazite preko područja to će biti tamnije. Sponge alatom povećavamo ili smanjujemo zasićenost boje (saturation). Dakle ili ju naglašavamo ili neutralizujemo. Izaberite četkica od 20 px, Mode: Saturate i Flow:100%. Flow određuje snagu efekta. Napišite slova ‘‘Spo’’ sa uključenom opcijom Saturate, a slova ‘‘nge’’ sa opcijom Destaurate. Rezultat vidite na slici lijevo.

Zadatak 10 - napredni rad sa layerima U prvome zadatku, pri radu sa jednostavnom grafikom, radili smo sa layerima i naučili osnove korištenja. Sad ćemo naučiti još neke načine rada sa layerima i malo bolje objasniti opcije Layer Editora. Iz mape Materijali, otvorite dokument Eve. psd. Slika prikazuje pozadinu na kojoj je robot, slova EVE i ikonu žarulje u donjem levom uglu.

10.01 Layer Editor

10.02

10.03

Na slici 10.01 vidite layere ovog dokumenta. Fotografija robota je pozadinski layer Background. Stisnite na traku tog layera da ga označite. Background layeri su uvek zaključani što je označeno malim lokotom u crvenom krugu na slici 10.02. To znači da je taj layer zaključan i ako ga pokušate pomaknuti Move alatom, dobićete obavijest da to ne možete učiniti jer je layer zaključan. Takođe Vam nisu dostupne opcije u layer editoru u zelenome okviru na slici. Dvaput kliknite na traku Background layera i promenite mu ime u Pozadina i stisnite OK. Lokot je nestao na layeru i on više nije zaključan. Na ovaj način smo ga otključali i sada ima sve opcije kao normalan layer. Zapamtite, promena imena layera ovde nije bitna za otključavanje, to smo napravili samo radi organizacije. Sad osim što možemo micati layer gde želimo i transformirati ga, imamo opciju u layer editoru. Slika 10.03 ih pokazuje u vrhu editora. U crvenome okviru nalazi se način prikaza našeg layera. Trenutno je postavljen na Normal, dakle izgleda kakav zapravo je. Iz padajućeg menija možete izabrati razne prikaze Vašeg layera da biste mu dali određeni efekt. Više o tim efektima na sljedećoj stranici. Opacity smo koristili u prvome zadatku da bi postigli providnost dima koji ide iz dimnjaka. Opacity deluje na providnost svih objekata i efekata u aktivnom layeru, dok Fill opcija djeluje samo na objekate, a ne na efekte layera.

U zelenome okviru na slici 10.03 se nalaze Lock opcije ili opcije zaključavanja nekih dijelova ili celoga layera. Na ovaj način možete sprečiti slučajno pomeranje layera, prebojavanje ili bilo kakvo modifikovanje.

Lock transparent pixels

Lock transparent pixels Vam omogućava da utičete samo na one pixele u layeru koji nisu prozirni. Na ovaj način štitite prozirni deo layera da bude netaknut. Lock image pixels

Lock image pixels sprečava crtanje i slikanje po aktivnom layeru. Ovom opcijom možete zaštititi layer da ga slučajno ne prebojite, npr. neki deo slike koji uvek mora biti jasno vidljiv. Lock position onemogućava samo pomeranje layera, dakle i dalje možete bojati po njemu ali ga ne možete micati ni transformirati

Lock position

Lock all sprečava sve promene na layeru, dakle ne možete ga nikako izmeniti. Kada ste završili sa radom na nekome layeru, ovako ga možete zaštiti od svih utjecaja. Lock all

Izaberite layer Žarulja. U crvenome okviru na slici 10.08 vidite da prikaz ovog layera nije na Normal nego na Vivid Light. U tome izborniku izabirete Blending Modes ili način na koji će se aktivni layer preklapati sa layerima ispod njega. Iz padajućega menija slobodno izaberite redom drugačije načine i promatrajte promene na ikoni žarulje u donjem levom uglu.

10.08

Normal

Darken

Color Burn

Vivid Light

Kada ste završili sa isprobavanjem različitih Blending Mode-ova, vratite ga na Vivid Light. Desnim klikom na traku aktivnoga layera otvara Vam se meni sa dosta korisnih opcija (slika 10.10). Layer Properties - ovde menjate ime aktivnoga layera i boju njegove oznake, dakle područje oko male ikone sa okom će se obojiti u izabranu boju. Na ovaj način možete označiti neke layere koji su npr. važniji ili da ne zaboravite da morate napraviti neke izmene u njima. Blending Options - u ovome prozoru možete napredno raditi sa Blending Mode-ovima. Takođe i ovde možete dodavati efekte aktivnome layeru. Duplicate Layer - radi identičnu kopiju aktivnog layera. (shortcut Ctrl+J) Delete Layer - briše aktivni layer. 10.10

Merge Visible - spaja sve vidljive layere, dakle sve pored kojih je vidljiva ikona ‘‘oka’’, u jedan layer. Ako neki layer ne želite stopiti sa drugima, samo ga isključite klikom na ikonu oka. Flatten Image - spaja sve layere u slici u jedan. Ako je neki layer isključen, on se briše. Na slici 10.11 vidimo povećani prikaz layera u kojem se nalazi tekst EVE. Ovom layeru su primenjeni efekti Inner Shadow i Outer Glow. Isto kako celi layer uključujemo klikom na oko u zelenom okviru, tako sve efekte za layer isključujemo klikom na oko u crvenome krugu. Klikom na jedno oko u plavom okviru uključujemo i isključujemo određeni efekt. Ako dvaput kliknete na ime efekta, otvara Vam se prozor sa njegovim parametrima i možete ga konstantno menjati.

10.11

Klikom na strelicu u žutom okviru možete uvući ili spustiti prikaz efekta, ukoliko trebate više mesta u layer editoru.

Ukoliko želite selektovati više layera, prvo selektirajte jedan pa držeći Ctrl kliknite na drugi. Ako npr. imate 10 layera i želite selektovati sve od 1. do 5., kliknite na 1. zatim držeći Shift kliknite na 5. Svi layeri između ova dva će biti selektovani. Ako želite selektovati sve layere možete to učinite preko glavnog menija Select-All Layers ili kraticom Alt+Ctrl+A. Kada selektujete 2 layera, onda ih možete zajedno micati i transformirati.

10.12

10.13

U dnu layer editora nalazi se 7 ikona koje služe za rad sa layerima. Neke smo već upotrebljavali ranije (slika 10.13). A - Link layers - selektujte 2 ili više layera ili grupa layera i stisnite ovu ikonu da ih povežete. Kada su povezani možete ih skupa micati i transformirati, bez da ih svaki put morate sve selektovati. B - Add a layer style - ovom ikonom dodajete efekte aktivnom layeru. Koristili smo ovu opciju za dodavanje senke slovima hotela u prvome zadatku. C - Add layer mask - ovom ikonom dodajete masku koja služi za maskiranje layera u prozirne i neprovidne delove. Maska je crno bela slika, gde svaka od tih boja predstavlja prozirni i neprozirni deo. D - Create new fill or adjustment layer - ovom opcijom možete nedestruktivno menjati aktivni layer (slika 10.14). Nedestruktivno znači da npr. možete aktivnom layeru primeniti Levels funkciju, ali se kasnije kada god želite možete vratiti na nju i menjati joj parametre, čak i ako ste zatvorili i ponovo otvorili dokument. Sa ovom opcijom ćemo se bolje upoznati na sledećim stranicama.

10.14

E - Create a new group - ovom ikon radite mapu u koju odvučete layere koje želite grupirati radi lakše organizacije. F i G služe za kreiranje i brisanje layera.

Vreme je da se upoznamo sa Adjustment Layerima. Dakle ovo su posebni layeri koji utiču na stanje svih layera koji se nalaze ispod njih i konstantno ih se može menjati. Izaberite layer Pozadina. Kao na slici 10.15 primenite mu adjustment layer - Levels. Otvoriće Vam se prozor sa Levels opcijama koji Vam je sigurno poznat iz prethodnih zadataka. Unesite vrednosti 1.08 za srednje i 220 za bele tonove i pritisnite OK.

10.15

Zatim dodajte novi adjustment layer - Color Balance. Pod izabranom opcijom Midtones, na trećem kontroleru za žutu i plavu boju unesite +25 da malo ublažimo žutu boju u fotografiji. Pritisnite OK. Na slici 10.16 vidimo novo stanje u Layer Editoru. 2 nova adjustment layera su se pojavila iznad layera pozadina. Kada god im želite promeniti parametre samo dvaput kliknite na njihovu sličicu, na slici u crvenom okviru. Primetićete da su sve postavke koje smo promenili ostale zapamćene. Klikom na oko pored adjustment layera možete ga uključivati i isključivati da vidite razlike u fotografiji. Kao što možete videti, Color Balance i Levels adjustment layeri imaju drugačiju ikonu, koja određuje na kakav način ovaj layer menja layere ispod njega.

10.16

Ova 2 layera utiču kako smo rekli na sve layere ispod njih. Ukoliko odvučete neki od gornja 2 layera ispod ovih adjustment layera, efekt će se automatski primeniti na njih. Odvucite layere Eve i Žarulja ispod adjustment layera Levels 1. Promena se vidi, pogotovo na slovima Eve. Na ovaj način jednim efektom možete uticati na sve layere. Adjustment layere takođe možete i kopirati da ih npr. primenite u drugom dokumentu. Za napredni rad, ova vrsta layera se definitivno preporučuje, jer se možete uvek vračati nazad i uticati na promene koje ste napravili, bez da štetno utičete na pixele u slici.

Dakle Adjustment layere možemo shvaćati kao interaktivne layere, koje uvek možemo modificirati. Postoji način na koji interaktivno možete raditi razno razne transformacije na objekatu, takođe na nedestruktivan, interaktivan način. Ovi objekati zovu se Smart Objects. Izaberite layer Žarulja i Move alat. Držeći Alt, napravite jednu kopiju toga layera u levu stranu i zatim još jednu kopiju. Prvi kopirani layer nazovite Žarulja Normal, a drugi Žarulja Smart(slika 10.18). Desnim klikom na traku layera Žarulja Smart otvoriti će Vam se meni. Izaberite Convert to Smart Object. Treća žarulja koja se nalazi u tom layeru, postala je interaktivni Smart Object. Photoshop će automatski pamtiti transformacije ovoga objekata, tako da ćete mu se uvek moći vratiti u početno stanje. Žarulja Normal ostati će nam samo za poređenje između običnog i Smart objekata. Skroz levi objekat koji pripada layeru žarulja, predstavlja običan objekat.

10.18 redom layeri Žarulja, Žarulja Normal, Žarulja Smart

10.19

10.19

Izaberite layer Žarulja koji sadrži skroz levu žarulju, zatim Edit-Transform-Scale. Zatim u traci sa opcijama u polja W i H upišite 50% kao na slici 10.19. Stisnite Enter. Smanjili ste ovaj objekat za pola. Ponovite postupak, tako da ponovo iz istog menija izaberete opciju Scale, ali ovaj put povećajte obje dimenzije za 200% da vratimo žarulju na originalnu veličinu. Stisnite OK kada ste gotovi i isključite Show Tranform Controls. U odnosu na nepromenjenu Žarulju Normal, Žarulja izgleda mutno kada smo joj primenili ove dve transformacije. Kada smo smanjili Žarulju i zatim povećali, došlo je do gubitka kvaliteta zbog gubitka informacija u pixelima. Sa svakom novom transformacijom dolazi do gubitka jer obični objekati ne mogu pamtiti početno stanje i dok se vračaju na njega, naravno to stanje neće biti savršeno. Zato u slučaju da radite grafike, za koje želite da budu interaktivne i po potrebi se lako mogu menjati bez gubitka kvaliteta, imate opciju konvertirati layer u Smart Object, kao što smo napravili sa layerom Žarulja Smart.

10.21

10.22

10.23

Izaberite layer Žarulja Smart. I njemu primijenite Scale od 50% na obje dimenzije i stisnite OK. Zatim ponovo izaberite opciju Scale. U traci sa opcijama primetićete da je upisana trenutna vrednost transformacije u odnosu na originalni objekat. Pošto smo smanjili ovaj objekt za 50%, to piše u traci. Da ovo nije Smart Object, pisalo bi 100%, kao za layer Žarulja. U vrednosti za W i H upišite 100%, da objekat vratimo na originalnu veličinu. Isključite Show Transform Controls opciju da bolje vidimo objekat. Kao što slika 10.22 pokazuje, Žarulja Smart je identična Žarulji Normal. Na Žarulji, skroz levo, gubitak kvaliteta pri smanjivanju i povećavanju pixela je očit. Smart Objects se preporučujeju pri izadi interaktivnih komponenti u Vašem projektu, npr. logo na nekoj fotografiji. Ako ga niste konvertirali u Smart Object i kasnije ga želite povećati, kao u ovom zadatku doći će do gubitka kvaliteta. Ukoliko ste primijenili neke filtere na objekat i kasnije Vam se ne sviđaju, morati ćete logo raditi ispočetka. Smart Object Vam omogućava laku izmenu loga, tako da se možete vračati unazad i uticati na promene. Izaberite layer Žarulja Smart i primenite mu Filter-Blur-Gaussian Blur i neka mu radijus bude 1 pixel. Na slici 10.23 vidite novo stanje u layer editoru. Svaki filter primenjen Smart Objectu, postaje Smart Filter, što znači da ga uvek možete iznova menjati kao recimo i adjustment layere. Ako dvaput kliknete na Gaussian Blur efekt u layer editoru, otvoriti će se njegov prozor sa zapamćenom opcijom radijusa od 1 pixela. Klikom na oko pored efekta, ga naravno isključujete i uključujete. Ikona na sličici layera koju vidite na slici 10.24 u crvenome krugu, označuje da je layer zapravo Smart Object. Ukoliko iz bilo kojeg razloga želite vratiti Smart Object u običan layer, desnim dugmetom miša kliknite na traku layera i izaberite Rasterize Layer.

10.24

Zadatak 11 - Rad sa filterima: Za potrebe grafičkog dizajna, ponekad ćete morati promeniti celokupni izgled fotografije na kojoj radite. Photoshop Vam nudi mnogo filtera koji će učiniti da Vaša fotografija izgleda kao da je naslikana vodenim bojama, nacrtana tušem, ugljem ili olovkom, možete joj dodati teksturu, sjaj itd. Na tastaturi pritisnite tipku D, da resetirate boje na početnu crnu i belu ukoliko već nisu. Vaše aktivne boje će uticati na izgled nekih od filtera. Iz menija Filter izaberite Filter Gallery. Rad sa filterima je vrlo jednostavan. Kliknete na željenu mapu sa efektima, na slici dole vidite u crvenome okviru mapu Artistic. Zatim kliknete na ikonu efekta. U ovome slučaju izabran je Watercolor efekt u plavom okviru koji simulira izgled vodenih boja. Nakon što izaberete efekt, sa desne strane će Vam se otvoriti njegove kontrole. Kako menjate parametre efekta, automatski će Vam se promene prikazati u prozoru sa leve strane. Tako možete precizno namestiti željeni efekt. Ispod parametara efekta, nalazi se lista efekata koje ste primenili. Kada želite primeniti drugi efekt preko prvoga, samo pritisnite dugme New effect layer, na slici dole u zelenom krugu. Pored njega nalazi se dugme za brisanje efekata. Ukoliko radite na fotografijama velikih rezolucija, proces primenjivanja efekata može trajati duže vremena. Ispod prozora levo, u kojem vidite krajnji izgled efekta, nalaze se kontrole za zumiranje, a kada kursorom pređete preko prozora pojavljuje se Hand alat sa kojim možete micati sliku da bolje proučite sve delove fotografije.

Na ovoj stranici možete videti neke od efekata. Slobodno eksperimentišite sa raznim efektima i raznim vrednostima. I ove filtere možete primeniti Smart objekatima tako da postanu Smart Filteri. Tada ih možete naknadno menjati i sklanjati ih ako Vam se više ne sviđaju. Pokušavajte menjati Foreground i Background Color u meniju sa bojama da vidite kako utiču na rezultate filtera. Za posebne efekte možete primeniti i više filtera na fotografiju odjednom.

bez filtera

Cutout

Dry Brush

Plastic Wrap

Diffuse Glow

Bas Relief

Extrude

Čestitamo! Upravo ste završili osnovni kurs Adobe Photoshopa!

Došli ste do kraja skripte za osnovno korišćenje Adobe Photoshop-a. Pred Vama je neograničen svet mogućnosti, bilo da se bavite grafičkim ili web dizajnom, ilustracijom, obradom fotografije ili sličnim. Ukoliko ste uspešno rešili sve zadatke iz ove skripte, sposobni ste da se nosite sa velikom količinom zadataka koji će svakodnevni rad u Photoshopu zahtevati. Preko rada sa jednostavnim grafikama, naučili ste da koristite alate za grafiku, ilustraciju i tekst. Zatim ste naučili da radite sa fotografijama, menjate ih, korigujete tonove i boje, obavljate jednostavnu fotomontažu i retuširanje. Za naprednije, interaktivne projekte sada znate da koristite adjustment layere i smart objekate, za dinamičke promene izgleda Vaše fotografije. Ovaj kurs kao ni jedan drugi neće od Vas napraviti stručnjaka. To morate da učinite sami. Svrha ovog kursa je da Vas dobro pripremi za put na kojem ćete to postati. Na tom putu proći ćete gomile zadataka na kojima ćete sticati sve više iskustva. Nemojte se bojati grešaka, tako se ipak najviše uči. Otvorite folder sa starim slikama i korigujte i uređujte ih koristeći Vaše novo znanje. S vremenom ćete raditi sve brže i sve bolje. Zadovoljstvo koje će Vam to pružiti biće Vam najveća nagrada za trud koji ste uložili savladavajući ovaj program. Srećan put u zemlju kreativnosti!

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF