Adobe PhotoShop seminarski
December 22, 2017 | Author: Драган Грчак | Category: N/A
Short Description
Seminarski rad iz informatike Poljoprivredni fakultet Lesak, Pristina...
Description
UNIVERZITET U PRIŠTINI POLJOPRIVREDNI FAKULTET
SEMINARSKI RAD MATEMATIKA I INFORMATIKA
TEMA: Adobe Photoshop
Mentor:
Student:
prof. Dragan Ranđelović
Dragan Grčak
Lešak 2011 1
Sadržaj: 1.Uvod – Adobe Photoshop………………………………………...................……3 2.1. Radni proctor Adobe Photoshopa………………………………...……..4 2.2. Traka glavnog menija…………………………………………...........…4 2.3. Prozor dokumenta………………………………………………………4 2.4. Alatni okvir………………………………………………………..........4 2.4.1. Alati za selektovanje...................................................................5 2.4.2. Alati za slikanje........................................……...........................5 2.4.3. Alati za prikaz…………………………………….............……6 2.4.4. Alatki za tekst i oblike…………………………..........…...……6 2.5. Traka menija s opcijama...........................................................................7 2.6. Plutajuće palete.........................................................................................7 2.7. Traka stanja……………………………………………..........………….7 3. Obrada digitalne slike……………………………………………...................….7 3.1. Osnove obrade.........................................................................................7 3.2. Grafički programi…………………………………….....……..........….7 3.3. Sažimanje digitalne slike…………………………………..........…..….7 3.4. Mogućnosti grafičkih programa ……………………………......….......8 3.5. Promena veličine slike............................................................................8 3.6. Slojevi………..............………………………………………...............9 3.7. Izdvajanje dela……………………………………………........…....…9 3.8. Otklanjanje nečistoća……………………………………….......…....…9 3.9. Uklanjanje neželjenih djelova………………………………......….…10 3.10. Promjena određene boje……………………………………......…....10 3.11. Specijalni efekt……………………………………………...........….10 3.12. Kontrast i svijetlina………………………………………….............11 3.13. Boje……………………………………………….............................11 3.14. Čuvanje slike…………………………………….…………….....….11 4. Šta sve možemo sa Photoshop-om........………………….............………....…12 Literatura……………………………………………………..............……….….20
2
1. Uvod – Adobe Photoshop U današnje vreme računari imaju veliku primenu u čuvanju i obradi slika u raznim formatima. Padom cena digitalnih fotoaparata i skenera sve više slika se čuva u digitalnom obliku na računaru. Računari su postali nezamjenjiv alat za obradu i retuširanje fotografija. Web je nezamisliv bez slikovnog sadržaja, zauzima značajno mesto u prezentovanju i oglašavanju preduzeća i ustanova. Slike koje se prezentuju na Web-u potrebno je obraditi i sačuvati u formatu prikladnom za prikaz i prienos preko Interneta.
1. 1. Šta je Adobe Photoshop? Photoshop je grafički program koji su razvili stručnjaci Adobe-ovog kreativnog tima za Windows i Macintosh platformu. To je program za dizajniranje i uređivanje slika i fotografija i kao takav pretežito se koristi od strane grafičkih dizajnera i nakladnika. Dopušta manipulaciju sa slikama i stvaranje specijalnih efekata, a na naprednijoj verziji moguće je od mnogo pojedinačnih slika načiniti složene slike kojima se mogu promeniti boje i po želji im uređivati pozadinu. Premda se uglavnom koristi za retuširanje i manipulaciju fotografijama, može ga se koristiti za stvaranje slika odpočetka ili na temelju postojeće fotografije. Photoshop je vrlo moćan program za uređivanje sa neverovatnim postavkama i upravo zbog velikih mogućnosti koje nudi vrlo je teško u kratkom vremenu temeljno ga proučiti pa ćemo se bazirati na opis rada s osnovnim alatima, a na primerima objasniti neke naprednije alate. Takođe treba imati na umu da često trebamo koristiti i nekoliko različitih alata da bismo stvorili željene efekte, a mnogi od tih alata, da bi ih se uspešno koristilo, zahtevaju vežbanje i uporabu mašte.
Adobe Photoshop
Izdavač: Adobe Systems Zadnja verzija: CS5 (12.0.4) / 12. april 2010 OS: Mac OS X i Microsoft Windows Vrsta: Grafički alat Licenca: Vlasnički softver Website: www.adobe.com/products/photoshop Adobe Photoshop na Mac OS X operativnom sistemu
3
2.1. Radni prostor Adobe Photoshopa
Slika 1. Radni prostor Adobe Photoshopa 2.2. Traka glavnog menija (The Menu Bar) Glavni meni (izbornik) sadrži mnoge naredbe Photoshopa. Nalazi se ispod naslova ekrana ili trake (The Title Bar) i funkcionira poput izbornika koje srećemo u većini Windows programa. 2.3. Prozor dokumenta (The Document Window) Svi otvoreni dokumenti pojavljuju se u prozoru dokumenta koji možemo pomerati tako što držimo pritisnuti levi klik miša na naslovnoj traci otvorenog prozora i „vučemo“ ga u željenom smeru. 2.4. Alatni okvir (The Toolbox) Alatni okvir se obično nalazi na levoj strani ekrana i sadrži mnoštvo alata koji mogu pomoći pri uređenju grafičkih materijala. Kada je jedan od alata trenutno odabran, izgleda poput pritisnutog dugmeta (Button). Željeni alat možemo odabrati klikom leve tipke miša ili 4
prečicama sa tastature. Ako nismo sigurni šta ikonica alata predstavlja, potrebno je namestiti pokazivač miša preko nje i pojavi će se „oblačić“ (Tool Tip) sa imenom alata i njegovom prečicom. Evo i nekih osnovnih alata i objašnjenje čemu mogu da posluže: 2.4.1. Alati za selektovanje Na vrhu kutije je grupa alatki za selektovanje - izbor cele slike ili dela slike. Postoje tri podvrste alatki za izbor: • okviri za izbor (Rectangular Marquee Tool (M)) • laso (Lasso Tool (L)) i • čarobni štapić (Magic Wand Tool (W)) Rectangular Marquee Tool - ukoliko se njime radi selekcija, ona će biti ill kvadrat /pravougaonik ili kružnica / elipsa. Alati Single Row, i Single column, označe sve piksele u koloni ili redu, te imaju selekcijske oznake 1, visina dokumenta, ili širina dokumenta, 1. Lasso Tool - manje-više prati pokret miša te radi selekciju. Polygonal Lasso Tool je alat koji stvara ravne linije izmedu tačaka (kontrolne tačke) i radi nekakvu nepravilnu selekciju. Treći alat iz grupe, Magnetic Lasso Tool, radi polu automatsku selekciju. Prati pokret miša, i klikom mu određujemo kontrolne tačke. Sa čarobnim štapićem (Magic Wand Tool) , radi se automatska selekcija približnih boja. Nakon klika na neko područje označi se selekcija oko središta koja sadrži pixele u bojama iz ranga prosječne vrednosti. Takođe, ovde možemo dodati I alatku Move (V). Pošto napravite selekciju, upotrebite alatku Move da biste premestili selektovan deo.
2.4.2. Alati za slikanje U grupi alatki za slikanje nalaze se četkica (Brush), olovka (Pencil) i pečati (Stamp). Brush Tool (B)
U ovoj grupaciji nalazimo Brush i Pencil Tool (mi bi rekli četkica i olovka). Ovo je jedan on najjednostavnijih alata, pogotova za PS "crtače". U gornjem izborniku za oba alata biramo vrstu, veličinu, opacity, i flow. Opacity bi mogli nazvati kao i procenat vidljivosti dok je flow brzina nanošenja boje. Healing Brush Tool (J)
Slično idućem alatu, Clone Stamp Tool-u, i HB alat radi kopiranje određenog dela slike. Razlika kod HB Toola, je što on "pazi i gleda" orginalnu sliku, te klonirani deo prilagođava. Vodi računa o bojama te osvjetljenju na originalnoj slici.
5
Clone Stamp Tool (S)
Alat za kloniranje sličan je Healing Brush Toolu. Velika razlika između ta dva alata je što kod Clone Stamp alata, ne dolazi do nikakvog prilagođavanja originalnoj slici, samo se kopira iz željenog sourcea (izvora). Isto tako imamo i Pattern Stamp Tool, koji funkcionira isto kao i CS Tool, osim što umesto izvora uzima pattern (teksturu) te primenjuje na zadano područje.
2.4.3. Alati za prikaz Postoje dve alatke za podešavanje prikaza: šaka (Hand) i alatka za zumiranje (Zoom). Hand Tool (H)
Ukoliko imamo enormne veličine dokumenta, ili smo jednostavno na 1200% povećanja, micanje pozicije bi moglo stvarati probleme. Hvala bogu, postoje tri načina da nam se to olakša. Prvi način je pomicanje crvenog prozorčića (koji označava aktivno područje na dokumentu) na Navigator windowu PSa. Drugi način je uz pomoć pomicanja strelica (tj. scrolovanja, dole-gore te levodesno). Treći način, ujedno i najlakši, je uz pomoć Hand Toola. Sa njime zagrabimo dokument te ga guramo ili vučemo, po želji. Zoom (Z)
Zoom Tool, uvećanje te umanjenje dokumenta. Maximalno je 3200% (na CS5 a na verziji CS2 1600%), dok je minimalno zavisno o svakom dokumentu te njegovoj veličini.
2.4.4. Alatki za tekst i oblike Ove alatke nije tako lako klasifikovati kao alate za slikanje i alate za selektovanje. Horizontal Type Tool (T)
Grupa alata koja se bavi tekstom. Ipak, prvi alat, Text Tool (ili službeno Horizontal Tyle Tool), je alat koji se koristiti u 95% slučajeva. Klikom na dokument se stvara novo text polje, dok klik+drag izaziva stvaranje text box-a. U tom trenu PS prelazi u text mode, tako da razne varijante tipa pritiskanja tipke V na tastaturi i pomeranja teksta neće funkcionisati jer se u tom modu to ne deluje. Iz moda se izlazi sa klikom na kvačicu gore na pod meniju alata, ili lakšim i bržim načinom, pritiskom na Ctrl+Enter. Rectangle Tool (U)
Ova grupa od 6 alata sadrži Rectange (kvadrat), Rounded Rectangle (zaobljeni kvadrat), Elipse (elipsa), Polygon (poligon, tj. n-to ugao), Line (linija) i Custom Shape (različiti oblici) Tool. Sa svakim od alata crtamo istoimene oblike, koje kasnije možemo dorađivati, menjati veličine, rotirati. Postoje je dosta alata ali mi smo pomenuli samo neke najosnovnije...
6
2.5. Traka menija s opcijama (The Options Bar) Za svaki alat imamo odgovarajući meni s opcijama ispod glavnog menija na vrhu ekrana. Na levoj strani menija s opcijama nalazi se ikonica za zadani alat; kliknemo li na strelicu pored ikonice pojavljuje se lista opcija koje taj alat pruža. 2.6. Plutajuće palete (The Floating Pallets) Plutajuće palete su dobile naziv jer se nalaze uvek iznad prozora dokumenta kao da plutaju i mogu se pojaviti bilo gde na ekranu kada otvorimo PhotoShop. Ako ih želimo videti na njihovom zadanom mestu (Default) iz glavnog menija odaberemo opciju Window>Workspace>Reset Palette Location. Poput Windows dokumenata palete imaju dugmad za kontrolu (Control Button) kako bismo ih mogli minimizirati ili zatvoriti, ili ih možemo povećati ili smanjiti . Na svakoj paleti vidimo nekoliko kartica (Tabs) . Kliknemo li na ime kartice ona će se pojaviti ispred ostalih. Za brže i efikasnije snalaženje u radnom prostoru češće korišćene kartice možemo staviti u Pallet Well koji se nalazi u gornjem desnom uglu radnog prostora. 2.7. Traka stanja (The Status Bar) Traka stanja, kao što joj i sam naziv govori, pokazuje nam trenutni procenat uvećanja naše slike, koji alat trenutno koristimo i u tekstualnom obliku objašnjava funkciju alata koji nam je trenutno odabran. Na ikonici malog crnog trougla možemo levim klikom miša proveriti neke postavke našeg celog dokumenta kao na primer dimenziju, profil i veličinu dokumenta. Nalazi se pri dnu ekrana.
3. Obrada digitalne slike Obrada digitalne slike je postupak menjanja detalja na nekoj digitalnoj fotografiji. Za tu svrhu se koriste posebni programi koje nazivamo vektorski i rasterski grafički softveri koji služe kao alat za menjanje, štimanje, poboljšavanje i razmeranje slike. Obrada digitalnih slika se koristi u nauci, medicini i forenzici. 3.1.
Osnove obrade
Rasterske slike se u računaru čuvaju kao mreže piksela. Pikseli sadrže informacije o boji, svetlsti i ostalim postavkama neke digitalne slike. Grafički programi mogu menjati te piksele, odnosno čitave slike, da bi se neka digitalna slika promenila ili poboljšala na mnogo načina. Za to služe rasterski grafički programi, dok imamo i vektorske grafičke programe koji su više stvoreni za pravljenje novih i drukčijih slika u vektorskoj grafici. 3.2. Grafički programi Postoji čitav niz raznih grafičkih programa, od onih jednostavnih (kojima je moguće vršiti okretanje ili razmeranje slike) pa sve do detaljnih programa koji imaju jako detaljne algoritme sa
7
mnogo opcija za rukovanje digitalnom slikom. Poznati rasterski grafički programi su Adobe Photoshop, Paint Shop Pro i potpuno besplatni GIMP. 3.3. Sažimanje digitalne slike Mnogi formati slika koriste tehniku sažimanja za smanjivanje veličine grafičkog podatka. Primer sažetog formata je JPEG format koji pokušava smanjiti veličinu podatka uz neprmetne gubitke kvalitete slike što uvek nije slučaj (zavisi od nivoa sažimanja). Postoje i algoritmi sažimanja koji ne umanjuju kvalitet slike, takav je PNG format. Veoma često se prave kompromisi na ovom polju, tako da se na internet obično postavlja sažeta grafika koja je često slabijeg kvaliteta nego original. 3.4. Mogućnosti grafičkih programa Ispod ćete vidjeti neke najpoznatije mogućnosti koji mogu izvoditi grafički programi nad digitalnim slikama. 3.5. Promena veličine slike Sve više fotografa izlaže svoje fotografije na Flickr-u, raznim besplatnim servisima za hostovanje fotografija ili na sopstvenim web sajtovima. Zato jedna od prvih stvari koje treba da nauči svako ko se bavi fotografijom je kako da promeni veličinu fotografije, to jest kako da je smanji i prilagodi prikazu na Internetu. Procedura promene veličine fotografije je jednostavna: • U liniji menija izaberite komandu Image > Image Size. Otvoriće se Image Size okvir za dijalog. • Potvrdite opciju Constrain Proportions kako bi se dimenzije slike proporcionalno menjale. Takođe potvrdite opciju Resample Image. U padajućem meniju u dnu okvira za dijalog izaberite Bicubic (best for smooth gradients) • U polju Resolution upišite željenu rezoluciju. Ako pripremate fotografiju za postavljanje na Internet onda upišite u polje Resolution 72 pixels/inch. Ako pripremate fotografiju za štampu, onda ćete trebati da unesete rezoluciju koja mora da bude između 200 i 300 pixels/inch. Čim promenite rezoluciju videćete kako su se automatski promenile vrednosti u poljima Width i Height. • Ako pripremate fotografiju za Internet, onda u polje Width ili Height u području Pixel Dimensions upišite dimenziju u pikselima. Čim promenite vrednost u jednom od polja videćete kako se automatski menja vrednost u drugom polju.
8
•
Kliknite OK da biste umanjili sliku.
3.6. Slojevi Jedna od važnijih osobina svakog grafičkog programa jesu slojevi (layer). Doslovno jedan grafički program može imati neodređeni broj slojeva od kojih se sačinjava celina odnosno slika. Grafički program je u mogućnosti sakriti jedan sloj slike, promeniti samo jedan da ne utiče na drugi, pa stopiti dva sloja u jedan, grupisati ih i tako dalje. Ovo je jedna od najvažnijih mogućnosti jer omogućava lagano i efikasno rukovanje slikom bez da se učini neka nepovratna akcija koja će uništiti celu sliku. Takođe je moguće dodatno isprobavanje raznih efekata i promena bez diranja same slike, taj se sloj kasnije može ukloniti ili ostaviti, zavisno od kvaliteti kako je odrađen. Prikaz rada sa slojevima u grafičkom programu Photoshop, pokazane tehnike stopljavanje jednog sloja sa drugim kao i sakrivanja pojedinog sloja. 3.7. Izdvajanje dela Pomoću grafičkih programa moguće je doslovno izrezati deo jedne slike koji će kasnije i sam postati nezavisna slika. To se koristi i kod rezanja neželjenog dela jedne slike. Pomoću ove tehnike se poboljšava kompozicija slike. Celovita slika Ljiljan isječen iz slike
3.8. Otklanjanje nečistoća Grafički programi su u nekoj meri u mogućnosti otkloniti smetnje sa neke slike. Takođe ove programe možemo koristiti za obradu crno belih slika, gde je moguće otkloniti nečistote koje nastaju tokom skeniranja.
9
3.9. Uklanjanja neželjenih delova Pomoću grafičkih programa moguće je ukloniti neželjene delove neke slike, koristeći se Clone Stamp ili Patch alatom.
3.10. Promena određene boje Grafički programi mogu promjeniti određenu boju nekog predmeta u slici. Primjer menjanja određene boje, orginalne koja se nalazi na desnoj strani.
Takođe je moguće prebacivati obojene slike u crno bele i obratno. Postupak za prebacivanje obojene (RGB) slike je sledeći: Image > Mode > Grayscale. 3.11. Specijalni efekt Skoro svi grafički programi mogu stvarati neke specijalne i neobične efekte koje rezultiraju zanimljivim ishodima. Program može primeniti umjetničke, geometrijske, teksturne itd. efekte.
Primer specijalnih efekta koji se mogu dodati na sliku ili sloj
10
3.12. Kontrast i svetlina Ove opcije imaju i najjednostavniji grafički programi, pomoću njih se povećava ili smanjuje svjetlina ili kontrast neke slike. U PS-u do ove operacije stižemo Image>Adjustments>Brightness/Contrast. 3.13.Boje Izbornik boja pokrećemo na Image>Adjustments. Ako je slika u boji, boju možemo izmjenjivati u istom izborniku pod Color Balance. Ponuđeno nam je igranje s količinom osnovnih boja. Pomeranje strelice na liniji za željenu boju određuje se intenzitet te boje i time postiže željeni efekt. U istom izborniku nalazimo i opciju Desaturate koja pretvara sliku u boji u crno-belu. Brightness određuje koliko je slika tamna/svetla. Contrastom određujemo razliku izmedu svetlog i tamnog.
3.14. Čuvanje slike Nakon što smo obradili sliku potrebno ju je sačuvati. Odabirom File > Save As ili pritisnite Shift+Ctrl+S prečicu na tastaturi. Otvoriće se Save As okvir za dijalog. Prilikom sačuvavanja je potrebno odabrati format slike (JPEG, GIF, TIFF...). Ako se radi o materijalu koji se koristi za web ili pokazivanje na monitoru izaberite JPEG. Ako se radi o materijalu za štampu potrebno ga je spremiti kao TIFF, zbog kvaliteta slike.
11
4.1. Šta sve možemo sa PhotoShop-om Na kraju još samo da pogledamo neke primere šta sve možemo da uradimo ako dobro naučimo da radimo sa PhotoShop-om. Evo nekih primera:
Primer 1.: Kreiranje maske od selekcije Masku možete da napravite od selekcije na sledeći način: • Napravite selekciju pomoću alatki koje su opisane na početku rada. • U liniji menija izaberite komandu Layer > Layer Mask >Hide Selection. Videćete da je istog momenta nestalo sve što je bilo selektovano. Ako želite da sakrijete ono što nije selektovano, u liniji menija izaberite komandu Layer > Layer Mask > Reveal > Selection.
Na ovaj način sakrivate originalno nebo sa fotografije lampe i dovoljno je da nalepite drugo nebo da bi fotografija izgledala ovako:
Primer 2.: Alien Text 12
1. Podesite da Vam je Background Color crna boja, a Foreground Color zelena (kao na slici), 2. Kliknite Edit > Fill > Background Color, pa izaberite alat Horizontal Type Mask Tool, pa napišite neki tekst. Izaberite Edit > Fill > Forground Color. Onda kliknite Select > Feather i ukucajte 2. 3. Zatim kliknite Filter > Blur > Radial Blur, pa podeite sve kao na slici:
4. Onda pritisnite istoveremeno [CTRL] i [F], pa [CTRL], [SHIFT] i [I], pa opet [CTRL] i [F]. To je kraj. Slika bi trebala da izgleda otprilike ovako :
Primer 3.: Mesečina
13
Priprema platna: Otvorite novi dokument u fotošopu File>New a dimenzije i rezoluciju možete odrediti sami. Ako imate nameru da ovo štampate onda je najbolje da radite u rezoluciji oko 200 dpi. Važne tehnike za ovaj tutorijal: U kutiji sa alatkama pronađite ikonice za foreground i background boje (vidite ih na slici dole levo). Foreground color je boja sa kojom slikate a background color je boja sa kojom brišete gumicom za brisanje (ovo važi samo za rad na Backgroundu a ne i na sloju). Kada želite da slikate sa background bojom pritisnite taster X na tastaturi i njihov raspored će se promeniti (ona koja je bila foreground postaće background boja i obratno). U ovome tutorijalu često ćete koristiti alatku Paint Bucket Tool ili kako je zovu kanta. Kada ova alatka prekrije vaše platno ili selekciju foreground bojom, dovoljno je da kliknete sa njom na platno i ono će se obojiti izabranom bojom.
Crtamo noć : Korak 1 . Pošto ste već otvorili novo platno sa Paint Bucket tool zalijte platno sa „bojom noći“ tako što kliknete na ikonicu Foreground color i otvoriće vam se Color Picker (prozor u kom možete odabrati boju) i izaberete boju približnu boji na gornjoj slici. Kao što možete videti na slici dole napravili smo pozadinu za našu sliku.
Crtamo zvezde : Korak 1. Na paleti Layers kliknite na ikonicu New Layer (na slici označen strelicom) i napravite novi sloj. Program će mu automatski dati ime Layer 1. Kliknite na taj tekst i promenite mu ime u „zvezde“. Korak 2. Uzmite alatku Rectangular Marquee tool iz kutije sa alatima. Sa ovom alatkom odaberite gornju polovinu platna. Pritisnite alatkom u gornji levi ugao platna i povlačeći označite gornju polovinu platna. Korak 3. Pošto nam je u ovome koraku potrebna „čista bela“ pritisnite taster D da izaberete default boje (crnu i belu) i potom taster X da vam „čista bela“ bude foreground boja. Uzmite Paint Bucket tool i zalijte označeni deo platna sa čistom belom. Gornja polovina platna je
14
obojena belom bojom i za par sekundi pomoću ove bele ćemo nacrtati zvezde. Pritisnite Ctrl +D da izađete iz selekcije.
Korak 4. Idite na Filter>Sketch>Reticulation i kad vam se otvori prozor za podešavanje opcija ovoga filtera podesite ih kao na slici dole. Korak 5. Na paleti Layers promenite model stapanja ovoga sloja na Color Dodge (označeno na slici). Opcija : Ako želite, zvezde možete istaknuti pomoću komande Brightness/Contrast i možete je pronaću u meniju Image>Adjustments. Ovim smo završili rad na zvezdama. Crtamo more : Korak 1. Napravite novi sloj klikom na ikonicu New Layer u okviru palete Layers (označeno strelicom) i možete čisto radi preglednosti promeniti ime sloja u „more“ kao u prethodnom slučaju. Korak 2 . Iz kutije sa alatima ponovo uzmite Rectangular Marquee tool . Korak 3. Napravite kvadratnu selekciju sa ovom alatkom na donjem delu platna kao na slici. Ponovo podesite boje, za foreground boju odaberite boju noći a za background boju mesečine na način kako smo to uradili na na početku tutorijala. Konačno kada ste to uradili uzmite Paint Bucket tool i sa „bojom noći“ zalijte ovu selekciju. Ponovo pritisnite Ctrl +D da izađete iz selekcije.
15
Korak 4. Idite na Filter>Render>Fibers i kada vam se otvori prozor kao na slici dole podesite vrednosti kao na njoj (Variance-30, Strenght-3) i kliknite jednom na dugmence Randomize i na kraju OK. Korak 5. Dobili ste teksturu mora samo nam je naopako okrenuta pa zbog toga idite na Edit>Transform>Rotate 90 0 CW da okrenete sloj za 90 stepeni i namestimo ovu testuru kako treba. Korak 6. Razvucite teksturu na željenu veličinu. Idite na Edit>Transform>Scale i kada vam se oko teksture pojave ručice koje su označene na slici povlačite ih dok sa njom prekrijete donju polovinu platna. Kada ste jednom gotovi na liniji opcija kliknite znak potvrde i to je to.
Korak 7 . Umekšajte gornju ivicu mora da ne izgleda kao da smo ga makazama isjekli i nalepili na platno.Uzmite Eraser tool (gumica) i na liniji opcija odaberite gumicu velikih dimenzija-Master Diametar (pogledajte kružnicu kao na slici) i mekih ivica (Hardness 0). Korak 8. Držite pritisnut taster Shift dok brišete gornju ivicu mora.......sada to izgleda mnogo bolje. Korak 9. Promenite model stapanja ovoga sloja na Overlay. Crtamo mesec: Korak 1. Napravite novi sloj i dajte mu ime mesec. Korak 2 . Uzmite Elliptical Marquee tool (on se nalazi na istom mestu kao i Rectangular Marquee tool, samo pritisnite malu strelicu kod alatke da otvorite meni).
16
Korak 3. Pritisnite taster Shift i držeći ga označite malu kružnicu i potom je sa Paint Bucket tool obojite u boju mesečine. Pritisnite Ctrl+D da izađete iz selekcije. Korak 4. Napravite malo teksture na površini ovoga našeg mjeseca. Idite na Filter>Artistic>Sponge i kada vam se otvori prozor podesite vrednosti po vašoj želji ili kao na desnoj slici. Slika 5. je uvećana verzija meseca da vidite rezultat prethodne operacije. Korak 6. Idite na Layer>Layer Style>Outer Glow i kada vam se otvori prozor kao na slici desno podesite sledeće vrednosti. • Kliknite na boju i potom pokazivač miša nanesite na ikonicu foreground boje (to je boja mesečine), pokazivač će se promeniti u pipetu i sa njom kliknite na boju da je izaberete. Ova boja će pojaviti u malom kvadratiću koja je označena na slici desno. • Povećajte opciju Size na 150 px, oko meseca se pojavio oreol i to je ujedno sve na ovome sloju. Crtamo mesečinu : Korak 1. Napravite novi sloj i dajte mu ime mesečina. Korak 2. Iz kutije sa alatima uzmite Brush tool a širinu četkice podesite slično kao na slici 3. Korak 3. Držeći taster Shift povucite sa četkicom potez prema dole (od meseca ka moru) kao na slici. Ako vam širina četkice nije odgovarajuća na meniju opcija za ovu alatku podesite Master diametar na odgovarajuću širinu.
17
Korak 4. Idite na Edit>Free Transform i oko ove linije će se pojaviti ručice. Pritinite taster Ctrl i mišem povucite jednu od ručica. Uglavnom oblik koji bi trebali da dobijete je trapez kao na slici dole. Kada ste gotovi pritisnite znak potvrde na liniji opcija. Korak 5. Idite na Filter>Blur>Gaussian Blur i kad vam se otvori prozor kao na slici dole podesite Radius na 100px. Sada je ova linija koju ste nacrtali postala mjesečina. Crtamo odsjaj na vodi : Korak 1. Napravite novi sloj i dajte mu ime „Odsjaj“ Korak 2. Sa alatkom Brush tool nacrtajte još jednu liniju kao u primeru crtanja mesečine (ovaj put liniju nacrtajte preko mora). Korak 3. Idite na Filter>Stylize>Wind i u prozoru podesite sledeće opcije -Method „Blast“ i za Direction „From Right“ Ponovite ovaj filter još jednom ali ovaj put u prozoru promijenite opciju Direction u „From Left“
Slika 4. Rezultat koji bi trebali imati nakon primene ovoga filtera. Odsjaj na za sada i nije nešto ali nemojte se uzbuđivati stvar ćemo ubrzo popraviti pomoću dva filtera Blur. Korak 5. Idite na Filter>Blur>Motion Blur i podesite vrednosti -Angle na 0o i Distance na 50 px
18
Korak 6. Idite na Filter>Blur>Gaussian Blur i podesite vrednost Radius na 3 px.
Korak 7. Napravite opet trapezoidni oblik. Idite na Edit>Free Transform pa sa pritisnutim tasterom Ctrl povlačite ručice do željenog oblika. Kada ste gotovi pritisnite znak potvrde na liniji opcija. Korak 8. Na paleti Layers kliknite na ovaj sloj i držeći prevucite ga ispod sloja „More“. Smanjite opciju Opacity po želji (ovde je to oko 50%).
Slika je gotova i možete je videti dole zajedno sa okvirom.
19
Literatura “Napredne tehnike obrade fotografija – Photoshop CS4” Saša Prdukov, “Naučite Adobe Photoshop za 24 sata” Carla Rose, Mikro knjiga SAMS,
internet • http://www.stripzona.com/port/index.php?showforum=210 • http://www.stripzona.com/port/index.php?showtopic=3581 • http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%90%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8_ %D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%88%D0%BE%D0%BF • http://bzivkovicsavke.blogspot.com/2011/04/rad-sa-digitalnim-fotografijama-u.html
20
View more...
Comments