Sveučilište u Splitu; Građevinsko-arhitektonski fakultet
Nastavci i spojevi
V. pred. Đuro Nižetić, dipl. ing. građ.
NASTAVCI I SPOJEVI Nastavci i spojevi u DK mogu se podijeliti u dvije osnovne grupe i to: 1. Konstruktivne ili tesarske spojeve 2. Nosive spojeve Pravila konstruiranja i izvođenja tesarskih spojeva rezultat su prakse izvođenja drvenih, posebno krovnih konstrukcija i prilagođena su vrsti konstrukcije i funkciji tog spoja u konstrukciji. U pravilu ove se veze ne proračunavaju, osim u slučaju posebne složenosti i iznimne važnosti u konstrukciji. (Tesarski spojevi → Elementi zgrada / Literatura: Đ. Peulić – Građevinske konstrukcije 2)
Nosivi spojevi konstruiraju se za određenu konstrukciju i definirane sile te se mora dokazati njihova nosivost. Nosivi spojevi: -
Nastavci Sudari Prehvatanja Spojevi s tipskim čeličnim oblicima
NASTAVCI U klasičnim konstrukcijama zbog prirode materijala, a ponekad i u suvremenim, zbog ograničenja transportnih dužina, javlja se potreba nastavljanja elemenata. Te nastavke potrebno je konstruirati i proračunati po principima koji se razlikuju za štapove opterećene vlačnom silom i za štapove opterećene tlačnom silom (stupove). Vlačni nastavci (nastavci štapova opterećenih vlačnom uzdužnom silom) Položaji ovih nastavaka slobodno se odabiru obzirom na to kod ovih štapova nema pojave nestabilnosti. Preko prekinutog presjeka sila se prevodi dodanim elementima – vezicama, koje moraju biti i na jednoj i na drugoj strane spojene spajalima dovoljne nosivosti da mogu preuzeti punu vlačnu silu N.
Tlačni nastavci (nastavci štapova opterećenih tlačnom uzdužnom silom) Ove nastavke potrebno je izvoditi što bliže prostorno ukrućenim točkama.
Nastavci moraju biti izvedeni precizno (kontakt na čitavoj površini), osi moraju biti centrirane, vezice i spajala simetrično raspoređeni.
SUDARI Sudare ili spojeve tlačnih štapova podijelit ćemo u dvije osnovne grupe: - okomite sudare - sudare pod kutom ili zasjeke (češći naziv) Kod ovih spojeva sile se prenose direktno preko kontaktnih površina, pri čemu računamo sa slijedećim principima : - sile djeluju u težištu kontaktne površine - sile se prenose okomito na kontaktne površine (isključena mogućnost prijenosa trenjem) U pravilu proračunom je potrebno dokazati nosivost preko lokalnih tlačnih napona okomito odnosno pod kutom prema vlakancima.
Thank you for interesting in our services. We are a non-profit group that run this website to share documents. We need your help to maintenance this website.