A kepzelet vilaga.pdf
January 12, 2017 | Author: aborbne | Category: N/A
Short Description
Download A kepzelet vilaga.pdf...
Description
HORVÁTH KATALIN IMREHNÉ SEBESTYÉN MARGIT
A képzelet világa Rajz és vizuális kultúra
1. osztály Negyedik kiadás
Celldömölk, 2004
Az Oktatási Minisztérium az 5/1998. (II. 18.) MKM rendelet 4.§ (1. bekezdés) alapján A képzelet világa 1. o. címû kiadványt a TTI–5418–KT/2002 szám alatt jóváhagyta és tankönyvvé nyilvánította.
Lektorálta SIPOS ENDRE rajztanárok vezetô szaktanácsadója (Fôvárosi Pedagógiai Intézet) Bírálta VITTEK ANDREA tanító Illusztrálta HORVÁTH KATALIN IMREHNÉ SEBESTYÉN MARGIT A címlapon DABASI JÚLIA MUNKÁJA (Budapest XII., Zugligeti Általános Iskola) Szerkesztette ESZTERGÁLYOS JENÔ AP – 102/4 A kiadó a kiadói jogot fenntartja.
Apáczai Kiadó 9500 Celldömölk, Széchenyi u. 18. Tel.: 95/525-000, fax: 95/525-014 Felelôs kiadó: Esztergályos Jenô ügyvezetô igazgató
Tipográfiai terv VARGA GÁBOR ISTVÁN
Tördelés elôkészítés OMNIART KFT.
ELSô OSZTÁLYOS VAGYOK magadat a többiek mellé a számodra fenntartott helyre!
Rajzold
Ilyenek az osztálytársaim.
Ez pedig én vagyok. 3
Ez volt az óvodai jelem
A többi óvodástársadnak milyen jele volt? Rajzolj le néhányat!
4
Mi van az iskolatáskámban? A kislány és a kisfiú táskájából éppen most kezdenek el kimászni a rajzeszközök. Vajon milyen tanszerek lapulhatnak még ott? Vegyél elô az iskolatáskádból néhány kedvedre való felszerelést, és rajzold le erre a lapra! Milyen az iskolatáskád? Rajzold meg színes ceruzával vagy krétával egy nagyobb rajzlapra!
5
A bolondos ceruzák a ceruzákat! Milyen a színük és az alakjuk? Mit fejez ki az „arcuk”? Milyen összefüggést találsz az arckifejezés és a húzott vonalak között? Folytasd a vonalakat ugyanolyan színben és módon, ahogy a rajzon látod! Beszéljétek meg, miben különböznek egymástól a vonalak! Jellemezd
6
Kedvenc rajzaim Miket rajzolsz a legszívesebben? Folytasd ezekkel a rajzot! Színes ceruzával dolgozz!
7
Mintaritmus Melyik minta kerül a kérdôjel helyére, ha a mintákat az elkezdett ritmus szerint rajzolod meg?
?
Lenn-fenn ritmus
a sort! Katicabogarak telepedtek a kerítésre. Minden második megunta a pihenést és elröpült.
Folytasd
Matyó cifraszûr hímzése
A népmûvészeti tárgyakon is gyakran megjelennek szabályos ritmusban ismétlôdô sorminták.
8
Mi a különbség? Egészítsd ki
egyformára az egymás mellett lévô rajzokat!
9
Kísérletezzünk filctollal! különbözô felületeket a pontok, vonalak, foltok segítségével! Színezd ki a fát úgy, hogy ne legyen két egyforma felületû levele! Használj többféle vonalfajtát! Ha sûríted a pontokat és a vonalakat, akkor foltot hozhatsz létre. Rajzolj
10
Vidám számok a számok vidám bevonulását növekedésüknek megfelelô sorrendben! Most ne olyan szigorúan álljanak, mint a matematikafüzetedben! Bátran növessz nekik kezet, lábat, és legyen arcuk, hogy beszélgetni is tudjanak egymással! Folytasd
Ha belejöttél a tervezésbe, akkor egy rajzlapon rajzold meg filctollal a számok országát! Ebben a különleges világban minden felvette a számok alakját. Az utcán az autók és a házak is számokból vannak. Sôt, még a fákon is számok teremnek, csak le kell róluk szedni. 11
MEGÉRKEZETT AZ ôSZ Milyen termésekkel találkozott a versben szereplô öreg ôsz a sétája során? Rajzold tele ezekkel a formákkal a köpenyét! Kányádi Sándor: Fakó lovon léptet Fakó lovon léptet, dünnyög, dudorászgat. Számbaveszi minden kincsét a határnak.
Nézelôdik az ôsz – mert ki más is volna –, nézi mi lenne még végezni valója.
Megnézi a krumplit, a tengeri táblát: messzirôl meglátszik, ha jól megkapálták.
S amint nézelôdik, lát egy vetôgépet, és nekilát mindjárt a búzavetésnek.
Aztán gyalogosan a kertekhez kószál: leng utána egy-egy ezüstfehér hajszál. S amint megy, a fákról alma, dió, körte, szilva, barack pottyan elébe a földre.
12
Nyomatkészítés Az öreg ôsz nem egyedül járja a világot, hanem, társával, Ôsz-anyóval. Fess egy képet Ôsz-anyóról! a) Fesd be a levélnek azt az oldalát, ahol az erezet jobban kiemelkedik! b) Nyomtasd tele a rajzlapot különbözô színû és formájú levelekkel! c) Ha kész a színes avarkép, fesd rá a versbôl ismerôs Ôsz-anyót!
Tarbay Ede: Ôsz-anyó
Kontyos-kendôs Ôsz-anyó söpröget a kertben, vörös-arany falevél ripeg-ropog, zörren. Reggel-este ruhát mos, csupa gôz az erdô, mosókonyha a világ, a völgy mosóteknô.
13
Színkeverés – festés 1. Színárnyalatok keverése
Ismerkedj meg a színekkel! Fedezd fel, milyenné válnak, ha 2 vagy 3 színt összekeversz egymással! Varázsolj ôszi hangulatot!
Paul Klee (pól klé): Hegyi falu ôsszel (1934., olajfestmény)
Színkeverési kísérlet
2. Papírlevél festése Anyagszükséglet: vízfesték vagy tempera, ecset, különbözô formájú és színû levelek, olló, ragasztó.
Az elkészítés módja
Rajzold fel és vágd ki egy félbehajtott papírra a levélformákat! A rajzolás elôtt figyeld meg jól az ábrákat! A kivágott levelet nyisd szét! Fesd tele ôszre jellemzô színfoltokkal! Készítsetek közös képet! Ragasszátok fel az összes levelet egy nagy kartonra, vagy csomagolópapírra!
14
Mesél a természet Ha kíváncsi vagy és figyelsz környezetedre, akkor gyakran többet tudhatsz meg annál, mint ami látszik. A természet beszél hozzád. Nem szavakkal, hiszen a növények és az állatok másképpen fejezik ki magukat, mint az ember. Mit gondolsz, hogyan? Közös beszélgetéssel gyûjtsetek néhány példát! A mesében azonban minden lehetséges. Utazzunk együtt a növények különleges országába, ahol egy varázslat folytán megérted a gyümölcsök és zöldségek beszédét! Rajzold meg a kedvedre való növényeket olyan bátran, ahogy a képzeleted engedi! Lehet arcuk, kezük, lábuk, sôt, még ruhát is adhatsz rájuk! Ugye, milyen vicces társaság, még elképzelni is érdekes!
Szántó Piroska rajzai (fekete kartonon pasztellkréta)
15
Utazás a térben a rajzot az alábbi mondatoknak megfelelôen! A réten virágok pompáznak. A kép elôterében, a leveleken pettyes katicabogarak pihennek. A levelek mögött róka koma oson. A legközelebbi fa mellett egy kislány vidáman integet. A kép jobb oldalán, a messzi távolban két kismadár repül. A napocska most bújt elô a felhôk közül. A kék égen repülô száll. Rajzold meg és színezd is ki a képet! Egészítsd ki
16
Kirándulás a képzelet kertjében Hallgasd meg az
Elsô olvasókönyvem 97. oldalán található Gyümölcsfa címû olvasmányt!
Rajzold meg te is azt
a mesebeli gyümölcsfát, amelyik csak a képzeleted kertjében nôhet és teremhet!
17
Bújócska a mesebeli erdô állataival Az állatok gyakran elrejtôznek. Most is elbújtak az erdô sûrûjében. Keresd meg és színezd ki ôket! A bújócskának akkor lesz vége, ha mindegyiket megtalálod. Összesen kilencen vannak. Mely állatok voltak a játszótársaid? Sorold fel ôket!
18
Szobrászkodjunk együtt!
Mezopotámiai pecsétnyomó formák
Agyaghurka dombormûvek
Sokféle formázható anyag létezik. Közülük biztosan használtad már a gyurmát. Hasonló tulajdonságú az agyag és a plasztilin (az egyik gyurmafajta) is. Ezeket az anyagokat leggyakrabban a fazekasok (keramikusok) és a szobrászok alkalmazzák. Próbáld ki te is, hogyan dolgoznak ôk!
Az elkészítés módja
Tekeredik a kígyó Lapíts ki egy darab gyurmát! Simítsd le a tetejét! Vágd körbe négyzet alakúra! Formázz a tenyereid le-fel mozgatásával kis hurkákat és rakd rá a lelapított gyurmanégyzet tetejére! Próbáld minél többféleképpen elhelyezni a gyurmalapon! Így sokféle kígyócska tekeredik majd elôtted. Ennek a módszernek a segítségével már kész is a dombormûved (a dombormû a fal síkjából kiemelkedô alkotás). A dombormûveknek három fajtáját különböztetjük meg: a magasat, a laposat és a mélyet. A te kígyós dombormûved melyik fajtába tartozik?
Szerencsét hozó kék víziló (egyiptomi szobor)
Állatkerti séta: szobrok készítése Az elôzô oldal bújócskás feladatánál sokféle állatka rejtôzött el elôled. Válassz ki közülük egyet, és formázd, mintázd meg agyagból vagy gyurmából! Próbáld úgy alakítani az állatka formáját, hogy bármerre is forgatod, felismerhetô legyen a különbözô nézôpontokból! 19
A MESÉK VILÁGA a következô oldalon lévô mesébôl a neked legjobban tetszô jelenetet, és fess róla egy képet! Válaszd ki
Tony Wolf meseillusztrációja
Paul Klee: Parányi mese egy parányi törpérôl (1925)
Vajon milyen fejfedôt viselhetnek a törpék? Tervezz nekik különbözô formájú mókás sapkákat!
20
A bûvös sapka Volt egyszer egy pásztorfiú. Egy szép napon fenn üldögélt a dombtetôn. Egyszerre csak éktelen lármát, zenebonát, veszekedést hallott a föld alól. – Hol a sapkám? Ide a sapkámmal! – sivalkodott egy hangocska. – Itt is van egy! Itt is! Meg itt is! – visongtak összevissza. A pásztorfiú is elkiáltotta magát: – Adjatok egyet nekem is, ha már annyi a sapkátok! Azon nyomban a lába elé perdült egy csinos kerek sapka. A fiú a fejébe nyomta, no, látott is csodát! Sereg törpe nyüzsgött, hancúrozott a dombon. Egyszer csak szép rendben párba álltak, s elindultak a falu felé. A fiú meg utánuk. A falu legmódosabb gazdája éppen aznap adta férjhez a lányát. Ahogy a fiú a törpék nyomában beért a faluba, észrevette ám, hogy az emberek elmennek mellette, ha meg köszönt valakinek, az csodálkozva körülnézett, mint aki nem érti, honnan jön a hang. Bûvös sapka volt a pásztorfiú fején, láthatatlanná tette, akár a törpéket. „No, akkor én is elmegyek a lakodalmas házhoz – gondolta magában –, senki sem látja meg, hogy hívatlan vendég is telepszik az asztalhoz.” Így is történt. A pásztorfiú meg a seregnyi törpe bevonult a lakodalmas házhoz, körülvették a jól megrakott asztalt, s derekas étvággyal faltak. A házigazda meg csak nézett, sehogyan sem értette, hova tûnik a rengeteg pecsenye, a sok kalács, hordónyi bor. A vendégeknek alig jutott egy-két falat, mindent megettek elôlük a hívatlan és láthatatlan vendégek. Eljött az este, a törpék, ahogy jöttek, távoztak, de a pásztorfiú nem érte be a lakomával, ô a táncot is meg akarta nézni. A falhoz lapult. Igen ám, de sor került a menyasszonytáncra, s ekkor a vendégsereg a fal mellé sorakozott, hogy onnan gyönyörködjék a fehér fátylas menyasszonyban. A pásztorfiú kicsit elôbbre lépett, hogy mindent lásson, s ez lett a veszte. Táncolt a menyasszony, csak úgy röpült utána a fehér fátyla meg ruhájának hosszú uszálya. Röpült, és leverte a fiú fejérôl a bûvös sapkát. Ahogy a sapka a földre esett, vége volt a varázslatnak, mindenki meglátta a hívatlan vendéget. Ott állt szégyenében pirulva, a zsebe degeszre tömve pecsenyével, kaláccsal. A gazda menten tudta, hova tûnt a sok finom falat, elkapta a pásztorfiú irháját, s alaposan kiporolta. (Dán mese, Bartócz Ilona átdolgolgozása)
TONY WOLF és PIERRO CATTANED RAJZAI ALAPJÁN
21
Különleges tükörképek Beszélgessetek
a képrôl és a versrôl! Janikovszky Éva: Tükörkép-vers
Állok a folyóparton, a vizet nézem. A vízbôl visszanéz rám a tükörképem. Járok a folyó partján, Kísér, kísérem.
Az elkészítés módja
Papírkivágással ábrázold a versben olvasott jelenetet! Anyagszükséglet: 2 db A/4-es mûszaki rajzlap, ceruza, filctoll vagy festék, olló, ragasztó. 1. Hajtsd félbe a lapot vízszintesen! 2. Rajzold fel a hajtásvonalra állított körvona-
lad! Vágd ki a formát, majd nyisd szét a lapot! 3. Színezd ki vagy fesd ki a figurát! A következô lépés a tóparti táj elkészítése. 4. A rajzlap alsó felére a vizet fesd, felülre
pedig a környezetet! 5. Végül ragaszd fel a papírkivágást! Ne felejts el halacskát tenni a tükörképed kezébe!
22
Kezem mozdítom – ô is. Aj-haj! – miképpen foghatna halat ott lenn a tükörképem?
Láncfigurák A négy testvér Csanádi Imre: Négy testvér
Az elkészítés módja
Év múlik, évet ér, egymást hajtja a négy testvér: víg tavasz, virághintô, koszorús nyár, kalászdöntô, ôsz, gyümölcs-érlelô tél, havat terelô.
a versben a négy testvér nevét, majd jelenítsd meg ôket úgy, hogy egymás kezét fogva éppen táncot járnak! Húzd alá
Az évszaklánc Anyagszükséglet: A/3-as fehér papír hosszirányú fele, ceruza, filctoll, olló.
2.
1.
1. Felezésekkel hajtogasd össze harmonika-
szerûen! Ügyelj a hajtások pontosságára! 2. Rajzold rá a fél formát, majd vágd ki!
3.
3. Díszítsd a szétnyitott formát az egyes év-
szakokra jellemzô mintákkal és színekkel! 23
KÉSZÜLôDÉS A TÉLRE A téli viselet jellemzôi Öltözetünk mindig alkalmazkodik az évszakok és az idôjárás változásához. Mit jelent az évszaknak megfelelô öltözködés? Válaszd ki a rajzon szereplô ruhák közül azokat, amelyeket elsôsorban télen viselünk! Színezd ki kedved szerint! 1.
7.
2.
13.
8. 9.
24
4.
3.
6.
5.
10.
11.
12.
Ruhák és minták Rész–egész
az elkezdett rajzokat! Folytasd a mintákat is! A rajzon látottakon kívül mit szoktál még viselni? Rajzolj le néhányat közülük! Mutasd be a családodat egy külön rajzlapon! Mindenki síelésre vagy szánkózásra alkalmas ruhát viseljen!
Egészítsd ki
25
A havazás Segíts egy kicsit a Télnek, és teljesítsd a versben szereplô fák kívánságát! Fesd meg egy fekete kartonra a fák „báli ruháját” úgy, hogy szépek legyenek a „bálban” a behavazott erdôben!
Barabás Éva: A havazás Báli ruhát kértek a fák, uszályos fehéret. Kérésüket továbbadta jeges Szél a Télnek. Tél éppen a hóraktárba indult aznap este, mikor Szél a kérelemmel Telet felkereste. – Báli ruhát kérnek a fák, uszályos fehéret. Szánd meg ôket, oly kopárak, csupaszok, szegények! Bólintott Tél, s megígérte, hogy még aznap éjjel minden fának lesz ruhája, földre omló hó-uszálya csillogó szegéllyel.
26
KARÁCSONY ÜNNEPE Csomagolópapír tervezése Az elkészítés módja
Krumplinyomat
Anyagszükséglet: nyomódúc (krumpli), kés, festék, ecset, csomagolópapír. A munka menete: 1. Vágd ketté egy éles késsel a megmosott krumplit! 2. Rajzolj egyszerû mintát a vágott felületre! 3. Vágd ki legalább fél cm mélyen a minta körüli felesleges részeket! 4. Festékezd be a kiemelkedô mintát! Vigyázz arra, hogy a festéket ne na-
gyon vizezd fel! 5. A festékes mintát szorítsd jó erôsen a papírra! Nyomtasd le többször egymás után!
sordíszt, szegélydíszt, terülôdíszt! Cseréld ki a dúcot a padszomszédoddal, így ritmikusan váltogathatod a mintákat! Nagyon szép hatást érhetsz el, ha színárnyalatosra festett vagy fröcskölt alapra sötét színekkel nyomtatsz. Készíts
27
Az ünnep díszei
Az elkészítés módja
Papírterítôk készítése
Anyagszükséglet: négyzet alakú színes papírok, ceruza, olló, ragasztó.
A papírt hajtsd félbe függôlegesen, vízszintesen és átlósan is!
A hajtogatás után háromszögletû lesz a lap. Az így összehajtogatott papírra rajzold fel a fél fenyôformákat, majd vágd ki! Vigyázz arra, hogy a minták széle középen ne érjen össze a rajzolás során, mert akkor kiszakad a papírodból a kivágandó rész! Ezután hajtsd szét a lapot! Számold meg, hány egyforma kis fenyôfát kaptál!
28
Karácsonyi üdvözletek küldése Itt a remek alkalom, hogy kedveskedj családtagjaidnak, barátaidnak! Lepd meg ôket egyedi, saját tervezésû és készítésû képeslapokkal!
A pozitív forma elkészítése és felhasználása
Az elkészítés módja
A negatív forma elkészítése és felhasználása
Fogj egy téglalap formájú lapot! Hajtsd félbe, és rajzold rá a minta felét, majd vágd ki! Helyezd a kivágott sablont a képeslap tervezett helyére és satírozd körbe! A színes ceruza vonalai mindig a sablonról induljanak kifelé!
29
HÁZAK TERVEZÉSE Házsor rajzolása Csoportmunka
kartonból egy egyszerû házformát! a felületére ablakokat, tetôt, esetleg oszlopokat és egyéb díszeket is! A kész színes házakat tûzzétek ki egymás mellé az osztályteremben úgy, mintha egy falu házai lennének!
Vágj ki Rajzolj
Ha vidám faluképet szeretnétek, akkor olvassátok el a Híresincs felfordulás címû mesét, és a történet szerint építsétek egymás mellé a házakat! Ezután népesítsétek be ezt a különleges falut emberekkel, állatokkal és növényekkel!
30
Hárs László: Híresincsi felfordulás
Hogyan történt, hogyan nem, de valahogyan mégiscsak megtörtént, hogy a híresincsiek észrevették, hogy ôk bizony ráuntak a falujukra. Elhatározták hát, hogy aznap elôtt pontosan három héttel összegyülekeznek, és megtanácskozzák, mit kellene tenni, hogy ne úgy legyen, ahogyan van, hanem egészen másképp. A tanácskozást a bíró elrendelte, a kisbíró kidobolta, a híresincsiek meghallgatták. (…) Addig tanakodtak, tanakodtak, amíg kisütötték, hogy – ha nincs jól úgy, ahogy van, akkor legyen ezentúl minden megfordítva. Úgy már bizonyára jó lesz. S ahogy határoztak, úgy is cselekedtek. Ezért aztán attól a naptól foga az alvég lett a felvég, a felvég lett az alvég. S hozzáláttak, hogy ne csak a falut fordítsák meg, hanem a házakat is. Mégpedig úgy, hogy elôször a tetôt építik fel, azaz le, arra rakják a falakat, s legfelülre az alapot. Azt nem mondhatja senki, hogy nagyon szépre sikerültek ezek a házak, de legalább nem lehetett lakni bennük, mert a mennyezet a földön volt, a padló ellenben a levegôben. De ebbôl még más is következett. Az, hogy meg kellett fordítani a bútorokat. Azontúl az asztalok a fönti padlóról lógtak lefelé, a lámpa a lenti mennyezetrôl ágaskodott fölfelé, és a híresincsiek a rend kedvéért a kezükön jártak, és a lábujjukkal pödörték a bajszukat. S hogy végleg ne legyen úgy semmi, ahogy addig volt, hát a napot is megfordították: nappal aludtak, éjszaka, lámpavilágnál szántottak-vetettek. A beszédüket is megfordították, s azontúl így köszöntek egymásra: „Topanój.” Azt állították, hogy így sokkal szebb és sokkal érthetôbb a beszéd. Majd meg a szavak értelmét állították tótágast. A piros lett a zöld, a zöld lett a sárga, az alacsonyra azt mondták: magas, a házinyulat elnevezték farkasnak. Amikor mindent ilyen szépen elrendeztek, ôrszemeket küldtek a falu két végére. Csakhogy az ôrök hasztalan aludtak – a világ nem akart csodájára járni (…) Híresincsnek. A világ továbbra is a két lábán járt, a házat az alapnál kezdte, és a tetônél fejezte be, s a házinyulat se volt hajlandó farkasnak nevezni. Vártak, vártak a híresincsiek az egész világra. Addig-addig vártak, amíg belefáradtak a nagy felfordulásba. Kapták magukat, talpra álltak, azt mondták egymásnak: „jó napot”, nekiálltak, hogy visszafordítsák a felborogatott házakat. Egy nap felébredt a két ôrszem a falu végén. Nem gyôzték a szemüket dörzsölni, mert azt látták, hogy mindenki a két lábán sétál, és a háztetôk a falak felett piroslanak. Erre ôk is gyorsan hazaszaladtak felébredni, mert azt hitték, hogy az egész felfordulást csak úgy álmodták. És ha nagyon meggondoljuk, lehetséges, hogy igazuk is volt. 31
Az elvarázsolt palota Szegény királykisasszony azért sír oly keservesen, mert a boszorkány elvarázsolta csudaszép palotáját. Nagyon szeretné már visszakapni. Régen ott állt a hátsó dombon, de most hûlt helyét találta. Segíts neki, rajzold meg a kacsalábon forgó palotát! Ha kevésnek találod az üres részt, külön rajzlapon is dolgozhatsz!
32
Építs palotát! 3 1
2
5 4
4 5
3
Számold meg, hány különbözô formát látsz a négy lapon! Melyik formának nincs párja?
8 6
7
7
6 8
A játékpalota ugyanezekbôl a formákból épült. Keresd meg mindegyik formát a rajzon, és írd rá a megfelelô számot! Mennyit ér a palota? Add össze a számokat! Színezd ki a formákat a számozott színeknek megfelelôen! Díszítsd a palotát kedved szerint!
33
FARSANG Ne bohóckodj! Mondták már ezt neked valamikor? Hogy viselkedtél, amiért ezt mondták neked? (Szerinted mi a szeretetre méltó és a sajnálatra méltó a bohócban?) Milyennek kell lennie egy igazi bohócnak, akinek ez a munkája? Húzd alá a felsorolásban azokat a kifejezéseket, amelyeket igaznak találsz a bohóc jellemzésére! (nevetséges, szomorú leszek tôle, tarka ruhát visel, mérges, színesre festi az arcát, szeret csokornyakkendôt hordani, szigorú arcot vág, piros színû parókát is viselhet)
Paul Cézanne (pól szezann): Húshagyókedd
Jellemezd
34
Hajnal Gabriella illusztrációja
a festményen és a rajzon szereplô bohócokat!
Rész—egész Milyen a bohóc másik fele?
a verset, majd egészítsd ki a rajzot úgy, hogy olyan legyen, mint a versben szereplô bohóc!
Olvasd el
Szepesi Attila: A bohóc Vidám legény a bohóc, piros haja csupa kóc, ide-lép, oda-lép, a zubbonya búzakék. Lengô inge pepita, lobog rajta pántlika, viháncol, nótázik, karikákkal mókázik. Csupa fintor, csupa folt, csupa masli, csupa gomb, csupa csengô, csupa szín, csupa csuda karmazsin.
a Magyar értelmezô kéziszótárban, hogy mi a jelentése a következô szavaknak! (A feladat megoldásához kérd tanítód vagy szüleid segítségét!)
Nézz utána
kóc:____________________________ zubbony:________________________ búzakék: ________________________ pepita:__________________________ pántlika:________________________ masli: __________________________ karmazsin: ______________________
35
A cirkusz világa
Georges Seurat (zsorzs szörá): A cirkusz (1890—91., olajfestmény, 55,5x46,5 cm)
Beszélgessetek a festményrôl és a cirkusz
hangulatáról! Mi történik egy cirkuszi elôadás alatt? Kik a szereplôk, és hogy néznek ki? Ki a kedvenced közülük? 36
Lesd meg és rajzold meg, hogy mi történik most a cirkuszi sátor belsejében! Vajon elôadás zajlik éppen, vagy az idomár gyakorol az állatokkal? Elképzelésed fesd meg vagy rajzold meg egy rajzlapon is! 37
Kirándulás a bábszínházba Felgördül a függöny, kezdôdik az elôadás. Eddig csak egy kalapos lovag mutatkozott be a nézôknek. Milyen bábokat rejthet még a paraván? Rajzolj társakat, további szereplôket a lovag mellé!
38
Ujjbábok készítése Válassz ki
magadnak a versbôl egy állatkát! Készítsd el ujjbáb formában!
Szabó Lôrinc: Falusi hangverseny Háp! Háp! Háp! Jönnek a Kacsák! Hû, de éhes, hû, de szomjas ez a társaság!
Röf! Röf! Röf! Orra sárba döf: Sonka-lábán Kucu néni fürödni döcög.
Bú! Bú! Bú! Boci szomorú! De hogy feszít tyúkjai közt a Kukurikú!
Gá! Gá! Gá! Szalad világgá Liba mama, ha a Csacsi rábôg, hogy I-á!
A rajzokon láthatod a vers szereplôit, de egy valaki hiányzik. Rajzold meg, hogy ki ô?
Az elkészítés módja
Kucu néni is fontos szereplô. Most ôt mutatjuk be, hogy ujjbábot készíthess róla. A könyv rajzai segítenek az elkészítésben. Anyagszükséglet: fehér rajzlap, ceruza, filctoll, olló, ragasztó.
A test
A fej
A test és a fej összeragasztása
A kész ujjbáb 39
Mesélô bábok A polcon sorakozó öt bábfigura közül egy alig várja, hogy életre keltsd. A teste fakanálból lesz. Az arcát és az öltözetét rajzold meg úgy, hogy egyikük így kiáltson fel: Hiszen ez én vagyok!
Ezek a bábuk egy mese szereplôi. A te feladatod kitalálni és lerajzolni kalandos történetüket. Az elkészült rajzod történetét meséld el osztálytársaidnak!
40
Foltbaba
Az elkészítés módja
Anyagszükséglet: különbözô mintájú és színû papír, karton, ceruza, olló, ragasztó.
1. Rajzold fel a babát egy erôsebb kartonra! Vágj különbözô méretû négyszögeket az összegyûjtött papírokból! 2. A kivágott négyszögeket ragaszd fel a rajzra! Vigyázz, ne fusson túl
a ragasztás a körvonalakon! Teljesen fedd be a papírlapocskákkal a babát! Ha megszáradt a ragasztó, vágd körbe a babaformát! Ha szeretnéd felfüggeszteni, fúrj egy kis lyukat a haj középsô részébe, és fûzz bele egy fonalat!
41
Az elkészítés módja
HÚSVÉTI MEGLEPETÉS
1. Vágj ki mûszaki
2. Rajzolj rá egy
3. A repedéseket 4. Végül rajzold
Az elkészítés módja
rajzlapból egy tégla- megrepedt tojás- vágd ki, és rajzold meg a kis csibét rá a lap alsó ré- és a füvet ! lapot! Hajtsd le a rajz formát! szére! szerint! A nyuszipáros Vágj le egy A/4-es papírból kétujjnyi vastagságú csíkot! Az így kialakított téglalapból készítsd el a nyuszipárt, és ragaszd rá egy alaplapra! Más méreteket is választhatsz.
2. Ismételd meg a félbehajtást! 1. Hajtsd félbe a lapot!
3. A sarkokat hajtsd be!
4. Hajtsd félbe függôlegesen!
5. Rajzold fel a nyusziformát az ábra szerint, vágd ki az ollóval jelzett részeket! 42
6. Végül nyisd szét!
Hímes tojás tervezése Ne hagyd, hogy a kosárban csak egyetlen hímes tojás legyen színes! Tervezz a többi tojásnak is mintákat!
43
NYITVA VAN AZ ARANYKAPU Köszöntsétek a tavaszt a „Bújj, bújj, zöld ág…” kezdetû gyermekdal eléneklésével és eljátszásával! Beszélgessetek az aranykapuról! Kinek hogyan jelent meg képzeletében? Hova vezet, ki bújhat át rajta? Láss munkához, és fesd meg a világ legcsodálatosabb aranykapuját! A kapu semmiképpen ne legyen zárva, hogy mindenki megnézhesse az általad elképzelt világot! Ha nem jut eszedbe más, akkor fesd meg a Virághozó április különleges tündéreit! Végh György: Virághozó április Elmúlt a tél: itt a tavasz, minden bokor újra éled – a földbôl a virágokat elôhúzzák a tündérek. Április is segít nekik, megáll minden kicsi fánál – virágot tûz mindenhová: tavasz van ott, merre járt már. Virágot hint a friss szélbe, száll a színek zivatarja – s merre elmegy, a kopár föld virágoktól tarkabarka.
Albrecht Dürer (albreht dürer): A nagy gyeprészlet (1503., akvarell, 41x31,5 cm)
44
Az elkészítés módja
Virágok papírból Anyagszükséglet: 3 különbözô színárnyalatú papír, olló, ragasztó, 1 gyöngyszem, cellux, biztosítótû. Vágj ki három különbözô nagyságú négyzetet a három színes papírból! Méretek: 12x12 cm, 10x10 cm, 8x8 cm.
1. A négyzet alakú papírt a jelölés szerint négyszer
egymás után félbe kell hajtani. 2. Rajzold rá és vágd
Az elkészítés módja
ki a virágszirmot!
3. A kivágás után
nyisd szét a formákat!
4. Ragaszd egymásra a három
5. Erôsíts a hátsó oldalra biz-
különbözô szirmot! Ragaszd vagy varrd a közepére a gyöngyöt!
tosítótût celluxszal, majd tûzd ki az osztályteremben!
Papírvirágfüzér Anyagszükséglet: négyzet alakú színes papír vagy mintás csomagolópapír, a felragasztáshoz szükséges alaplap, olló, ragasztó. 1. Harmonikaszerûen hajtogasd be a papírt! Elôször hajtsd félbe, azután a két
részt ismét félbe! 2. Rajzold rá a virágmintát!
Vigyázz arra, hogy ne vágd teljesen körbe, mert szétesik a minta! 3. Ha egyszínû a papírod, akkor a kivágás után színezd és mintázd a virágokat! A kész virágfüzért ragaszd fel egy nagyobb lapra! Itt nem szabad elvágni a papírt!
45
Az elkészítés módja
Üdvözlôkártya készítése anyák napjára Anyagszükséglet: 15x19 cm méretû fehér mûszaki rajzlap, olló, filctoll.
1. Hajtsd félbe a papírlapot, és rajzold rá a fél szívformát! Vigyázz, hogy a forma közepe az összehajtogatott élnél legyen! Vágd ki a vonal mentén, majd hajtsd szét a papírt!
2. Rajzolj a felületére virágmintákat, majd írj a másik oldalára néhány sort anyák napjára!
3. A díszítésnél segítségedre lehetnek ezek a szív- és virágminták, de természetesen nem kell lemásolni ôket. Bátran találj ki egyedi, érdekes felületet!
saját tervem
46
Képzeletország Utazzunk el gondolatban egy különleges tájra, a képzelet birodalmába! A mese elolvasása után rajzold le, hogy mit láttál ott, így én se maradok le a nagy élményrôl, amikor megnézem a rajzaidat! Hányféle virággal találkoztál Képzeletország kertjében? Húzd alá a mese szövegében a virágneveket! Kaffka Margit: Képzeletország
A királyi palota kertjében valamennyi csodálatos virág munkában volt ezen az éjszakán, ôk szolgáltatták a zenét az ünnepséghez. Sápadt és elôkelô virágok hangversenyszámokat énekeltek pompás estélyi öltözetükben, és büszke, fehér nyakukat a holdvilág felé nyújtogatták, hogy kivághassák a magas c-t. A zenekarban is csupa finom és kitûnô származású virág mûködött, és egy hosszúra nyúlt tûzliliom szigorúan ütötte a taktust. Ám a kert távolabbi részén katonabanda játszott. Vörössel sujtásozott dolmányú szegfüvek, piros csákós mályvák feszítettek, mindegyik elôtt kotta volt. Egy kényes, szép sarkantyúvirág felváltva három kis rézdobon is tudott játszani egymaga, míg a bazsarózsa, aki már ôrmester volt, a pukkadásig fölfújt arccal, izzadva trombitált. És ezeken kívül voltak még a tömegben magános hárfáslányok, szép, teljes violák, akik gyöngéd ujjukkal pengették a holdsugárból való aranyhúrokat. És voltak bolondos jelmezekbe öltözött, kis csöngettyûkék, akik furcsa nótákat adtak elô, és táncoltak, hajladoztak is hozzá. Sôt még cigánybanda is játszott valahol. Szép szál búzavirág volt a prímás, ügyes kis muskátli kontrázott, és egy derék máklegény emberségesen dolgozott a nagybôgôn, de minderre mégis csak azt mondta a közönség, hogy nem mûvészi, mert ezt nagyon is jól meg lehetett érteni. A virágok tehát muzsikáltak ezen az éjszakán a kastély gyönyörû kertjében; mert Képzeletországban minden virágnak született hajlama van a zenéhez. Hajnal Gabriella illusztrációja
47
BESZÉLGESSÜNK A SZÍNEKRÔL!
Czóbel Béla: Fiú labdával (1946., olaj, vászon, 83x63 cm)
Mire gondol szerinted a kisfiú? Mit fejez ki az arca? A festmény színei hogyan fejezik ki a kisfiú érzéseit? Milyen színû a labda, és milyen színek vannak a kép többi részén? Mi jut eszedbe a labda bal oldalán lévô három színrôl? Neked melyek a kedvenc színeid? Színezd ôket a kép mellé! 48
A léggömbárus Vajon milyen színûek a léggömbök? Szerencsére ugyanolyanok, mint a zsinórok. Színezéssel kövesd a zsinórok útját, majd színezd ki a léggömböket is! Ahol a léggömbök takarják egymást, ott a két színt satírozd egymásra! Így milyen színárnyalatokat kaptál? Fejezd be a rajzot! Milyen környezetet és vevôket képzelsz a léggömbárushoz?
49
Milyen színes a világ! a verset! Válassz a szövegbôl kedvedre való dolgokat, és rajzold tele a bekeretezett területet!
Olvasd el
Szalai Borbála: A legszebb színek (részlet) Piros
Piros az alma, piros a meggy, Pettyes ruhámon piros a petty. Piros a tulipán, piros a paprika,
katicabogárnak piros a lajbija. Ribiszkén, berkenyén – piros a kaláris, tûzpiros csizmás a gilicemadár is.
Kék
Kék a nyíló len virága, szitakötô fényes szárnya, búzavirág cakkos szirma, s csészémen is kék a minta.
Kék a szilva, kék a kökény, kishúgomon kék a kötény, s tán a kék ég festékcseppje csöppent a kék nefelejcsre.
Sárga
Ha virít a pitypang – sárga a virága. Sárga miden napraforgó kalapkarimája. Sárga a kis méhek összegyûjtött méze,
kiskacsáknak, kislibáknak sárga a pihéje. Zizegô búzának sárga a kalásza, s aranysárga napsugarak csurdogálnak rája.
Milyen színekrôl nem olvastál a versben? ____________________________________________________________ Rajzolj a megismert színekkel egy képet, és találj ki hozzá egy mesét is! Mondták már neked azt, hogy zöldfülû vagy? Valószínû, hogy ez igaz, pedig ha megnézed a füled a tükörben, akkor látod, hogy a színe nem zöld. Mit jelent ez a szó? 50
Színek és formák a mesét, majd vigasztald meg a szomorú kakaskát a színes ceruzáid segítségével!
Olvasd el
Érdekes dolog történt a baromfiudvarban. A színpompás kakascsaládban színtelen kiskakaska jött a világra. Szomorú volt mindenki, de fôleg ô maga, mert senki nem akart vele játszani. Csak a virágok vigasztalták. Kitalálták, hogy befestik a kakaska testét. hogy milyen színeket adtak neki! Egészítsd ki a mesét, majd színezd ki a virágok színeivel a mesebeli kakaskát!
Találd ki,
A pipacs ______________________ színt, a búzavirág ______________________, a repce ______________________, a mályva ______________________, az ibolya pedig ______________________ adott neki. Amikor befejezték a festést, olyan szép lett a kakaska, hogy az egész környék csodájára járt.
vagy zsírkrétával rajzold meg kedvenc állatodat! Mindkét eszközt használhatod úgy, hogy krétával megrajzolod az állatot, majd színesre fested. Fesd meg
51
Bendegúz, a csodálatos színkígyó Bendegúz egy különleges tulajdonsággal rendelkezô kígyó. Amerre elhalad, mindig alkalmazkodik a környezetének színeihez. Kövesd nyomon a mozgását, és színezd ki testének azon részeit, ahol más formákkal találkozik! Ne felejtsd el, hogy mindig olyan színt ölt magára, ami felett vagy mellett éppen tartózkodik! Ha például egy levél felett kúszik, zöldes színû lesz.
52
Színkeverési játék Segíts a marslakónak hazajutni arra a bolygóra, ahonnan érkezett! Az ûrhajóval való felszálláshoz szüksége lesz energiára. Az energiaforrásokat a színmezôk rejtik. Színezd ki a feliratoknak megfelelôen a játékmezôket! Ezután az üresen maradt részeket is! Az üres részek mindig annak a két színnek a keverékei, amelyek között elhelyezkednek. (Pl. a sárga és kék mezô közötti üres rész zöld lesz, ha átszínezed elôbb a sárga, majd a kék színes ceruzával.)
zöl d
vilá gos kék
piro s
sárga sár ga
sár ga
Cé l
világoskék
narancssárga
piros
tS ar t 53
A frottázs
Próbáld ki, mi történik, ha pénzérmét teszel egy írólap alá és puha ceruzával vagy zsírkrétával átdörzsölöd! Sûrû vonalakat húzz egymás mellé a lapon, így a pénzérme körvonala és mintázata egyszer csak elôtûnik! Ezt az eljárást frottázsnak nevezik. otthon vagy az iskolában külön papírlapokon ilyen dörzsöléssel kialakított, különbözô mintázatú felületeket!
Gyûjtsetek
A munkához szükséged lesz egy-két jó tanácsra. Ezek a következôk: – Ehhez a feladathoz az írólap (A/4-es méretû) a legalkalmasabb, mivel az ennél vastagabb rajzlapon nem tûnne elô a mintázat, a vékonyabb lap pedig elszakadna a dörzsölés során! – A grafitceruza, amit használsz, legyen puha (2B-s, 3B-s, 4B-s jelzéssel ellátott). Színes ceruzával is megoldhatod a feladatot. – Olyan tárgyakra helyezd a lapot, amelyeken lapos domborulatok vagy lyukas felületek vannak (pl. cipôtalp, a radiátor teteje, a fürdôszoba lefolyójának fémteteje, egyes konzervdobozok felülete, dombormintás asztalterítô, fonott kosár, falevél fonákja, fakéreg stb.). Amikor elkészültél a gyûjtéssel, válogasd ki a legszebbeket és vágj belôlük egyenlô szélességû csíkokat! A kivágott darabokat ragaszd egymás mellé, így egy érdekes mintázatú „varázsszônyeget” kapsz!
54
Felhasználhatod a gyûjtött darabokat úgy is, hogy mesebeli házikókat ábrázoló képet ragasztasz a foltos papírokból, de készíthetsz más témájú fantáziaképet is.
Kedvenc frottázsodat ôrizd meg emlékül, és ragaszd be a könyvedbe!
55
Ismerd meg, mit tud a krétád! A színes krétáknak többféle fajtája ismert. 1. Porpasztell: sokféle árnyalatban kapható hengeres rudacska. A papíron könynyen eldörzsölhetô, elkenhetô, ezért a kész pasztellképet vagy üveglap alatt kell tartani, vagy rögzítôszerrel kell befújni. 2. Olajpasztell: a festékport olajos anyag tartja össze. Vonalas rajz és több rétegben egymásra vitt színárnyalatos felületek készítésére is alkalmas. Fényes felületû kartonpapírra vastagon felvitt olajpasztellréteg visszakarcolással is mintázható. Próbáld ki! 3. Viaszkréta: a színek kevésbé keverednek egymással, és nem olyan élénkek, mint az olajpasztellszínek. Miért szép a Vihar után címû festmény? Mirôl ismered fel, hogy olajpasztellel készült?
Egry József: Vihar után (1925., olajpasztell, karton, 59,5x84,5 cm)
__________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________
56
ki a krétáidat különbözô színû papírokon! Úgy színezz, hogy a vonalak között ne tûnjön el egészen a papír! Beszéljétek meg, mi a színezési kísérlet végeredménye! Próbáld
Würtz Ádám krétarajza is színes papírra készült
egymással is a színeket! Próbáld ki két-két szín keverékét, majd hozz létre három szín egymásra rajzolásával színárnyalatokat! Végül a szép változatos felületbe karcolj mintákat! Keverd
A sárga, piros és kék színek hatása különbözô színû papírokon
57
söté tké ibol k ya
zöld kék
piros naran cs sárga
Esô után, ha kisüt a nap, megjelenik a szivárvány az égen. Olyan csodálatos színekben pompázik, hogy sok helyen a Föld és az Ég közötti hídnak tartják. Színezd ki a szivárvány rajzát a beírt színek alapján, majd olvasd el a mesét! Szécsi Magda: A Szivárványhajú Varázsló Élt egyszer, valamikor régen, amikor még nem csak tulipánok és kákicsok, hanem palacsintavirágok is nyíltak a réten – egy varázsló. Ez a varázsló arról volt híres, hogy szivárvány színekben pompázott a haja. Ebben volt varázsereje is, mert aki csak meglátta kócos, színes haját, abban a pillanatban boldog lett, feledte búját-baját. Vágytak is rá az emberek, hogy lássák. Hívták, hívogatták a föld minden tájáról, ha bajban voltak. Szegény Szivárványhajú Varázslónak annyi dolga akadt, hogy alig bírta szusszal az utazásokat. Pedig volt egy táltos szamara, nem négyhengeres ugyan, de azért mesegyors, ha elég zabot kapott. Most éppen jóllakott, hát repült is Magyarhonba, mint a villám a felhôk felett, s hamarosan megérkezett Nyírbátorba, hol a boldogságon esett csorba. Leszállt egy parányi ház elôtt, ahol már várt rá egy kisfiú, fekete szemû, szomorú. – Nézz, rám, és elfelejted bánatod – lépett elé a Szivárványhajú Varázsló. A kisfiú ránézett a kócos Varázslóra, de nem történt semmi csoda, a bánat nem szûnt. – Az árgyélusát! Itt valami nagy baj van – vakarta meg zöld szakállát a varázsló. – Szeretnél valami játékot? – kérdezte a táltos szamár. A kisfiú nemet intett a fejéve, és sírt tovább keservesen. – Nézd, itt egy varázsgolyó. Ha megpörgeted, hull a hó, ha elgurítod, mogyoróvá válik. Akarod? – próbálta felszárítani a könnyeket a varázsló.
58
A kisfiú nemet intett a fejével, és sírt tovább. – Van egy olyan dobozom, ha belebújok, eltûnök… – kezdte a Varázsló, de befejezni nem tudta, olyan keserves bömbölésbe kezdett a kisfiú. – Ne sírj, adok neked egy koronát. Nem kicsit ám, hanem akkorát, hogy belefér a világ. Hogy mire jó? Arra, hogy találgathatod, ki a király, ha a világ viseli a koronát. Kell? – kérdezte a varázsló. De a kisfiú nem szólt, csak sírt tovább. A Varázsló ekkor behunyta a szemét, és csodák-csodája, tudta már, hogy miért szomorú a kisfiú. Na, fújd meg ezt a varázsfurulyát! De szépen ám, hogy meghallja akit szeretsz, és idetaláljon hozzád – nyújtott át egy aranyfurulyát a kisfiúnak a Varázsló. A kisfiú elmosolyodott, és fújni kezdte a furulyát, de olyan szépen, hogy leszálltak a madarak az égbôl, kinyíltak a virágok, kisütött a nap, és végre nevetett a kisfiú a messzi útra mutatva, ahol jött valaki. – Édesapám! Édesapám! – kiáltotta, és futni kezdett, de meg sem állt addig, míg a nagykalapos embert át nem ölelhette. – Nincs már itt dolgunk – mondta a Varázsló mosolyogva. – Akkor irány Mexikó! – bólintott egyetértôen a táltos szamár, és fel is repültek a csillagokig. – Köszönöm, Szivárványhajú Varázsló! – kiáltotta a kisfiú boldogan az ég felé, apja kezébe kapaszkodva, aki az Angyalok országából jött vissza hozzá.
egy krétarajzot arról, hogy milyennek képzeled a Varázslót! Te mit kívánnál a Varázslótól, ha egyszer meglátogatna? Készíts
59
KÖZELEG A VAKÁCIÓ Sokszor megtörtént már velünk, hogy megálltunk egy szép kirakat elôtt és vágyakozva nézelôdtünk. Veled is biztos elôfordult már ilyen eset. Képzeld magad a kislány helyébe! Rajzold a játékbolt polcaira azokat a játékokat, amelyeket szívesen magaddal vinnél a nyaralásodra!
60
Mit lát a varázsló a varázsgömbjében?
Rajzold
meg, hogyan szeretnéd eltölteni a nyarat! 61
Origami Az elkészítés módja
Halak hajtogatása papírból
1. Forma Anyagszükséglet: egy 21x21 cm-es színes vagy színárnyalatos papír.
1. Jelölôhajtások: átlók
2. Jelölôhajtások: mind a
3. Mind a négy sarkot
és felezôegyenesek.
négy oldalról hajtsd a lap szélét a felezôegyenesig!
hajtsd középre, majd ismét hajtsd ki a papírt!
4. A jobb alsó sarkot hajtsd a lap alá, majd a
5. Fordítsd meg a la-
színezett háromszög alakú részek csúcsait nyomd befelé a négyzet középpontjához!
pot! A visszahajtott sarokból kopoltyú lett.
6. A három szabad négy-
zetsarokból alakítsd ki az úszókat a rajzon jelzetteknek megfelelôen!
62
Az elkészítés módja
2. Forma
Készítsd el a jelö- 2. A négyzet két-két sarkát lôhajtásokat! Élezd illeszd össze, a pontozott réle az átlókat, majd szeket nyomd befelé! hajtsd hátra a négyzetet a felezôvonal mentén! 1.
Az elôzô hajtogatást ismételd meg: a bal oldali sarkot hajtsd át a jobb oldalra! 4.
3. A
szaggatott vonallal jelzett él mentén hajtsd át a jobb oldali sarkot a bal oldalra!
A kész halformát fordítsd meg, majd díszítsd a felületét tetszés szerint! A különbözô színárnyalatú papírokból hozzatok létre az osztályban egy közös képet!
5.
Különbözô origami halak
63
TARTALOM Elsô osztályos vagyok ..............................................................................................................................3 Ez volt az óvodai jelem ..........................................................................................................................................................4 Mi van az iskolatáskámban? ..................................................................................................................................................5 A bolondos ceruzák................................................................................................................................................................6 Kedvenc rajzaim ......................................................................................................................................................................7 Mintaritmus ..............................................................................................................................................................................8 Mi a különbség?........................................................................................................................................................................9 Kísérletezzünk a filctollal! ..................................................................................................................................................10 Vidám számok........................................................................................................................................................................11 Megérkezett az ôsz ..............................................................................................................................12 Nyomatkészítés ....................................................................................................................................................................13 Színkeverés – festés ............................................................................................................................................................14 Mesél a természet ................................................................................................................................................................15 Utazás a térben ....................................................................................................................................................................16 Kirándulás a képzelet kertjében........................................................................................................................................17 Bújócska a mesebeli erdô állataival ..................................................................................................................................18 Szobrászkodjunk együtt!......................................................................................................................................................19 A mesék világa ......................................................................................................................................20 A bûvös sapka........................................................................................................................................................................21 Különleges tükörképek........................................................................................................................................................22 Láncfigurák – A négy testvér ............................................................................................................................................23 Készülôdés a télre..................................................................................................................................24 A téli viselet jellemzôi..........................................................................................................................................................24 Ruhák és minták – Rész–egész..........................................................................................................................................25 A havazás ................................................................................................................................................................................26 Karácsony ünnepe..................................................................................................................................27 Csomagolópapír tervezése – Krumplinyomat ..............................................................................................................27 Az ünnep díszei – Papírterítôk készítése ..........................................................................................................................28 Karácsonyi üdvözletek küldése ........................................................................................................................................29 Házak tervezése ....................................................................................................................................30 Házsor rajzolása – csoportmunka ....................................................................................................................................30 Az elvarázsolt palota ............................................................................................................................................................32 Építs palotát! ..........................................................................................................................................................................33 Farsang ....................................................................................................................................................34 Rész-egész – Milyen a bohóc másik fele?........................................................................................................................35 A cirkusz világa ......................................................................................................................................................................36 Kirándulás a bábszínházba ..................................................................................................................................................38 Ujjbábok készítése ................................................................................................................................................................39 Mesélô bábok ........................................................................................................................................................................40 Foltbaba ..................................................................................................................................................................................41 Húsvéti meglepetés ..............................................................................................................................42 Hímes tojás tervezése..........................................................................................................................................................43 Nyitva van az aranykapu ......................................................................................................................44 Virágok papírból ....................................................................................................................................................................45 Üdvözlôkártya készítése anyák napjára ..........................................................................................................................46 Képzeletország ....................................................................................................................................................................47 Beszélgessünk a színekrôl!....................................................................................................................48 Léggömbárus ..........................................................................................................................................................................49 Milyen színes a világ! ............................................................................................................................................................50 Színek és formák ..................................................................................................................................................................51 Bendegúz, a csodálatos színkígyó......................................................................................................................................52 Színkeverési játék..................................................................................................................................................................53 A frottázs ................................................................................................................................................................................54 Ismerd meg, mit tud a krétád! ..........................................................................................................................................56 A Szivárványhajú Varázsló ..................................................................................................................................................58 Közeleg a vakáció ..................................................................................................................................60 Mit lát a varázsló a varázsgömbjében? ............................................................................................................................61 Origami – Halak hajtogatása papírból..............................................................................................................................62
View more...
Comments