2_Pranayama_kriye_2.pdf

March 24, 2018 | Author: Sanja Blazeka | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download 2_Pranayama_kriye_2.pdf...

Description

2. PRANAYAMA I KRIYE

KRIYE – tehnike čišćenja kriya = „akcija“, „čin“, „napor“, „kompletna akcija“ = tehnika ili praksa s namjerom konkretnog rezultata Čistoća tijela potiče čistoću uma. Hatha Yoga Pradipika nudi šest tehnika - kriya za čišćenje tijela, kojima je zadatak pomoći prirodnim procesima da očiste tijelo od otpada i sluzi: „shat karma“ (sanskrit: „šest akcija“). Ove su tehnike bile tajne, a i danas se prenose s učitelja na učenika. Djelovanje šest kriya usmjereno je na čišćenje fizičkog tijela, koje će rezultirati čistim energetskim tijelom te učiniti jogijske akcije učinkovitijima. Čišćenje tijela, a pogotovo probavnog sustava, djeluje na emocionalno stanje (solarni pleksus je emotivni centar). Kriye su dio tantričke tradicije i prakticiraju se u svrhu pročišćavanja tijela i razbijanja blokada nastalih u tijelu zbog trauma, kočenja ili susprezanja emocija. Kriye pomažu neometano kretanje prane u tijelu. Glavna zadaća joge je uklanjanje blokada u tijelu - kako bi um bio čišći, pa su stoga kriye osnovni alati jogija. Kriye otvaraju energetske kanale, čište nakupljene toksine iz tijela, čiste mentalne obrasce i navike, negativne emocije proizašlih iz nečistih temelja...

Hatha Yoga Pradipika: Shat karma धौति र ् बस ् ति स ् तथा न त े ि स ् त ् राटकं नौलि क ं तथा |

1. Meditacija = čišćenje uma 2. Mantre = čišćenje grla 3. Karma i bhakti joga (nesebično djelovanje) = čišćenje srca 4. Pranayama = čišćenje živaca i energetskih kanala 5. Čisti zrak, hrana i voda 6. Čiste misli i riječi, emocije i navike

कपाल-भाति श ् छ त ै ानि षहट-कर ् माणि परछक ् ष ् हत े || २२ || dhautirbastistathā netistrāṭakaṃ naulikaṃ tathā | kapāla-bhātiśchaitāni ṣhaṭ-karmāṇi prachakṣhate || 22 || U tradiciji hatha joge praktičari su radili kriye od samih početaka svoje prakse, i to im je pomagalo da se, uz čišćenje tijela i energetskih kanala, odvoje od društveno uvjetovanih obrazaca ponašanja. Shat kriye nisu samo tjelesne vježbe čišćenja, one uklanjaju emocionalne i mentalne blokade. One utječu na tjelesno, ali i mentalno i energetsko tijelo, pročišćavanjem tijela pročišćavaju um. Shat kriye su tu da bi nas probudile i povezale brže i bezbolnije sa Sepstvom.

„Kad je u tijelu nakupljeno previše masnoće ili sluzi, prije pranayame treba prakticirati shat karme ili šest pročišćavajućih tehnika. Onima koji imaju balansirane doshe to ne treba“. (Hatha Yoga Pradipika) Šest kriya: Dhauti, Basti, Neti, Trâtak, Nauli, Kapalabhati. „Ovih šest vrsta akcija za čišćenje tijela treba držati u tajnosti.“

7

2. PRANAYAMA I KRIYE

Dhauti Dhauti Karma se izvodi gutanjem vlažne pamučne trake, koja se potom pažljivo izvlači iz ždrijela. Čisti gornji dio probavnog trakta. Druga verzija, Vaman Dhauti, izvodi se gutanjem velike količine (1,5-2 litre) slane vode, ugrijane na temperaturu tijela, odjedanput (u manje od 5 minuta) i povraćanjem te iste vode. Izvodi se ujutro natašte, a nakon toga se leži u savasani 15 minuta.

„Nema dileme da kašalj, astma, povećanje slezene, guba i 20 drugih bolesti nastalih zbog sline nestaju s praksom Dhauti Karme.“ (Hatha Yoga Pradipika)

Basti Basti Karma čisti donji dio probavnog sustava. Izvodi se u vodi do pupka, u anus se uvlači cjevčica (10-15 cm), potom se stišću i opuštaju analni mišići i radi se nauli.

„Prakticiranjem Basti Karme sve bolesti nastale zbog disbalansa Vate, Pitte i Kaphe su izliječene: bolesti crijeva, povećane slezene i vodene bolesti.“ (Hatha Yoga Pradipika) Basti se može izvoditi i samo s vodom: u tom slučaju koristi se klistir ili hidrokolon terapija. „Izvodeći Basti s vodom, Dhatu (sedam tjelesnih tkiva i osnovnih elemenata u tijelu: plazma, krv, mišići, mast, kosti, nervni sustav, reproduktivne tekućine), Indriya (pet osjetila - instrumenti percepcije vanjskog svijeta) i um postaju mirni. Daje sjaj i tonira tijelo, poboljšava apetit. Svi poremećaji nestaju.“ (Hatha Yoga Pradipika)

Neti Neti je tehnika ispiranja nosnica mlakom vodom (Jala Neti) ili čišćenja nosnica uz pomoć 15 cm duge gumice namočene ili namazane ghijem, koja se uvlači u nosnice i izvlači kroz usta (Sutra Neti). Neti se radi svaki dan i pomaže ukloniti alergene, prašinu i druge zagađivače koje udišemo tijekom dana. Neti liječi alergije, kroničnu prehladu, upale sinusa, a znatno pomaže kod infekcija gornjih dišnih puteva. Može se raditi i navečer, a pogotovo je koristan ako smo bili u zagađenom okolišu.

„Neti je čistač mozga i davatelj božanskog uvida.“ (Hatha Yoga Pradipika) Jala Neti - ispiranje nosnica mlakom vodom - jednostavna je i učinkovita tehnika. U posudu (Neti pot) se ulije mlaka voda, doda se prstohvat soli i potom se žlijeb neti pota umetne u nosnicu, ulije se voda, i ona curi na drugu nosnicu van. Ako pecka, znači da ima previše soli, ili da je voda prevruća ili prehladna.

8

2. PRANAYAMA I KRIYE

Tratak „Mirnog uma, treba sustavno gledati u jednu točku, dok se oči pune suzama.“ (Hatha Yoga Pradipika) Tratak se izvodi kontinuirano gledajući u jednu točku, bez treptaja. Oči se pune suzama, a na taj se način ispiru svi očni kanali. Najčešće se koristi svijeća, ne trepće se i čeka se da oči počnu suziti. Nakon toga se oči zatvaraju i promatra se obris svijeće; nakon toga se tratak ponavlja. Tratak se radi ujutro ili navečer prije spavanja.

„Tratak uništava sve očne bolesti i uklanja tromost. Treba je držati u tajnosti, poput kutije s nakitom.“ (Hatha Yoga Pradipika)

Nauli „Sjedeći na nožnim prstima, s petama visoko dignutim iznad zemlje, i dlanovima na zemlji, i u tom pognutom položaju trbuh se miče s lijeva na desno, kao kod povraćanja. To se zove Nauli Karma.“ (Hatha Yoga Pradipika) Nauli se izvodi rotiranjem trbušnih mišića, uz potpun izdah. Nauli potiče probavnu vatru, masira crijeva i redistribuira njihov sadržaj, olakšava apsorbciju hranjivih tvari i eliminaciju otpada.

„Uklanja lošu probavu, pojačava apetit i probavni proces, i kao boginja kreacije, uzrokuje svu sreću. Suši sve poremećaje.“ (Hatha Yoga Pradipika)

Kapala Bhati „Kad se udah i izdah ubrzano izvode, kao mjehovi u kovačnici, suše se svi poremećaji uzrokovani sluzi, i to je poznato kao Kapala Bhati.“ (Hatha Yoga Pradipika) Kapalabhati je šesta i zadnja po redu shat karma kriya, metoda za čišćenje karme. Neriješene karme nagomilavaju toksine u tijelu i blokiraju uvid u našu pravu prirodu, rezultiraju neznanjem, tugom i bolestima: tjelesnim, mentalnim i duhovnim.

izdah

udah

9

2. PRANAYAMA I KRIYE

Ostale kriye Jihva Dhauti Čišćenje jezika izuzetno je bitna ayurvedska praksa i neizostavan dio svakodnevne higijene, a izvodi se ujutro prije svih drugih aktivnosti. Jezik je pokriven toksinima koji se nakupljaju tijekom noći (ama), a čišćenje jezika (Jihva Dhauti) otklanja te toksine i sprječava da se oni vrate ponovno u tijelo (prema tradicionalnom ayurvedskom tekstu „Charaka Samhita“, razne vrste probavnih i respiratornih problema uzrokovane su stalnom ponovnom apsorbcijom otpada). Receptori na jeziku počinju davati bolje odgovore na okus hrane, hrana je intenzivnijeg okusa, a receptori prane iz hrane koji se nalaze na jeziku mogu neometano preuzimati vitalnu energiju.

50% bakterija u ustima nalazi se na jeziku. Zdrav jezik je čist i roze boje. Umjesto žice za čišćenje jezika, može se koristiti metalna žlica.

Shankha Prakshalana Shankha prakshalana je proces čišćenja probavnog trakta uz pomoć slane vode i jogijskih položaja. Naziva se i „Varisara Dhauti“. Shanka prakshalana je dio kaya kalpe, legendarne ayurvedske tehnike za tjelesno čišćenje i transformaciju (kaya = „tijelo“, kalpa = „transformacija“). Shankha prakshalana je vrlo snažna tehnika čišćenja i nikada se ne radi bez nadzora! Shankha znači „školjka“ i odnosi se na čitav probavni kanal, od usta do anusa, prakshalana znači „kompletno oprati“. Školjka ima mnogo nabora, kao i naš probavni trakt, pa kad ulijemo vodu u školjku, moramo je rotirati kako bi se ona prolila po čitavoj površini - istu tehniku koristimo i kod shankha prakshalane: izvodimo određeni slijed asana sve dok čitav probavni trakt nije kompletno očišćen (iz anusa na kraju izlazi čista voda).

Ova je tehnika vrlo naporna i zahtijeva čitav dan odmora nakon izvođenja, kao i posebnu prehranu koja obnavlja crijevnu floru. Shankha prakshalanu je najbolje izvesti na prijelazu godišnjih doba (ne smije biti oblačno, vjetrovito ili kišno vrijeme), odmah ujutro na prazan želudac, najbolje na otvorenom (WC mora biti blizu), u prijateljskoj skupini ljudi. Dan ranije se posti, a dva tjedna nakon shankha prakshalane potrebno se pridržavati posebnog režima prehrane. Ova se tehnika čišćenja izvodi tako što se skuha 3 litre vode sa 3 žlice soli i kardamomom (količina za jednu osobu), i po potrebi se tijekom procesa dolijeva topla voda.

10

2. PRANAYAMA I KRIYE

Najprije se piju 2 čaše tople slane vode, najbrže što se može; zatim se radi šest asana, po 8 puta svaka, određenim redoslijedom, i nakon toga se ponavlja ciklus. Shankha prakshalana traje nekoliko sati, a nakon toga se rade Kunjal (5-6 čaša slane vode se popije i odmah povrati) i Jala Neti. Nakon kriye treba se odmoriti u savasani 50 minuta, u toplom, i nakon toga pojesti khicari: toplu kuhanu rižu s lećom i gheejem. Ghee oblaže crijeva, riža stvara sluz, a leća je lako probavljiva i hranjiva. Shankha prakshalana otklanja probavne smetnje, tonira jetru i žlijezde, liječi dijabetes, jača imunološki sustav, olakšava alergije i imunološke probleme, pomaže kod artritisa i astme, čisti krv i kožu. Regerira čitavo pranično tijelo, otklanja blokade u nadijima i čisti čakre, harmonizira pet praničnih vjetrova i podiže energiju. Svaka praksa izvedena nakon shankha prakshalane daje bolje rezultate. Nakon shankha prakshalane se barem tjedan dana ne smije jesti kemijski procesirana, sintetička, ljuta i jako začinjena, nevegetarijanska hrana, kao i jako ukiseljena hrana, slatkiši i čokolada, sokovi. U tom se periodu ne puše cigarete, ne piju se čaj ni kava, u smanjenim količinama se pije mlijeko i jedu mliječni proizvodi, kao i voće (pogotovo kiselo voće: limuni, naranče, ananas i grejp). Treba jesti što jednostavniju i čišću hranu, rižu, žitarice, svježe povrće, lješnjake, soju i leću.

Kriye u Kundalini jogi Kriye u Kundalini jogi koriste se za buđenje, stimuliranje i kanaliziranje kundalini shakti, energije uspavane u prvoj čakri, na dnu kralježnice, koja želi prodrijeti kroz centralni energetski kanal, susumnu, do krunske čakre. Kriye u Kundalini jogi su kombinacije daha i položaja, vizualizacija i meditacija. U Kundalini jogi ima 108 glavnih kriya.

11

2. PRANAYAMA I KRIYE

KRIYA JOGA Priča o tome kako je Lahiri Mahasaya dobio inicijaciju u Kriya jogu od velikog jogija Mahavatar Babajija 1861. opisana je u „Autobiografiji jednog jogija“ Paramahamse Yoganande. Mahavatar Babaji je pričao Lahiri Mahasayi: „Kriya joga koju dajem svijetu preko tebe sada, u 19. stoljeću, oživotvorenje je iste znanosti koje je Krishna davao milijunima godina ranije Arjuni, a kasnije je bila poznata Patanjaliju, pa Kristu, Sv. Ivanu, Sv. Pavlu i ostalim apostolima“. Yogananda je govorio i o druženju Isusa i Babajija, koji su „razvijali duhovnu tehniku za spas ovog doba“. Preko Lahiri Mahasaye (1828.-1895.), Kriya Yoga se proširila Indijom, a Paramahamsa Yogananda (1893.-1952.), koji je bio učenik Yukteswar Girija (1855.1936.), koji je bio učenik Lahiri Mahasaye, donio je Kriya jogu u SAD u 20.st. Ovaj sustav joge sastoji se od nekoliko razina tehnika pranayame koje „ubrzavaju duhovni razvoj“. Yogananda je tumačio Patanjalijevu Joga Sutru II:49 kao opis Kriya joge: „Oslobođenje se može postići onom pranayamom koja je popraćena razdvojenim udasima i izdasima“. Yogananda i u svojem tumačenju Bhagavad Gite („God talks with Arjuna: The Bhagavad Gita“) piše da je znanost Kriya joge bila dana Manu (prvi čovjek) i preko njega kraljevskim svećenicima. Po Yoganandi, Kriya joga je bila poznata u drevnoj Indiji i potom izgubljena, zbog tajnosti u kojoj je čuvana.

Yogananda tvrdi da Krishna priča o Kriya jogi u Bhagavad Giti, kao i da Patanjali priča o Kriya jogi u Joga Sutrama, kad kaže „Kriya joga se sastoji od tjelesne discipline, mentalne kontrole i meditiranja na OM“. Paramahansa Yogananda daje opis Kriya joge u svojoj „Autobiografiji jednog jogija“, a radi se o meditacijskim tehnikama koje se uče direktno od gurua. Za učenje Kriya joge potrebna je inicijacija ili duhovno krštenje, nakon kojeg učenici ulaze u sveti odnos s guruom, prihvaćajući Paramahamsu Yoganandu kao svojeg duhovnog učitelja.

12

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF