2čas razrednika.doc novi danas

December 7, 2017 | Author: Jasmin Osmanovic | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download 2čas razrednika.doc novi danas...

Description

JUOŠ “ORAHOVICA”

Školska 2011/2012.godina

D.Orahovica

GODIŠNJI PLAN ODGOJNOG RADA ODJELJENSKE ZAJEDNICE PO MJESECIMA

VIII razred devetogodišnjeg obrazovanja

------------------------------

Potpis razrednika

OSTVARENO

MJESEC

PLANIRANO

1.Organizacija rada odjeljenskog kolektiva(priprema I usvajanje razrednih pravila, izbor rukovodstva) 4

2. Nasilje inkluzivna škola 3. Život je lijep ( ukusno oblačenje, stilovi odijevanja) 4. Kultura življenja u različitim sredinama 5. Kultura ophođenja- poruke koje počinju sa “ja”. I

OKTOBAR

SEMPTEBAR

PLAN NASTAVNIH SADRŽAJA

struktura porodice, ponašanje u porodici, perspektive porodičnog odgoja) 4

6. Aktuelna zbivanja (dan učitelja, dan djeteta) 7. Razlike u društvu: socijalni, društveni, norme vrijednosti)

NOVEMBAR

8. Međusobno poštivanje mladih i starih, odnosi među ljudima bez predrasuda 9.Dječija prava i odgovornosti 10.Razlike među polovima- pogledi nekad i danas humanizacija odnosa među polovima 5

11. Duhovne i prirodne vrijednosti kulturnog nasljeđa 12.Prava djece: procjena inkluzivnosti škole

DECEMBAR

13. Mine i NUS u našoj okolini 14.Uzrasne specifičnosti- adoloscencija 15. Ciljevi kap putokazi budućnosti- kongitivni i afektivni faktori nivoa aspiracija 4

16. Mentalne i emocionalne navike, raspodjela vremena i planiranje rada

JANUAR

17. Analiza uspjeha u učenju i vladanju na kraju prvog polugodišta 18. Opća deklaracija o pravima čovjeka demokratija se 1

zasniva na pravima svakog čovjeka

REALIZACIJA

OSTVARENO

PLANIRANO

MJESEC FEBRUAR

PLAN NASTAVNIH SADRŽAJA

REALIZACIJ A

19. Odnos između učenika i nastavnika 20. Prisustovanje javnoj kulturnoj manifestaciji 4

21. Samoučenje samoobrazovanje (proctor, vrijeme za učenje, pravljenje izvoda Ii zabilješki, metode i tehnike

MART

22. Značaj izbora zanimanja 23. Obilježavanje i značaj 1 marta- Dana nezavisnosti BiH 24. 8. Mart- Dan žena 4

25. Sredstva informisanja ( način prenošenja, korištenje selektivnih I kritičkih pristupa)

APRIL

26. Predrasude, stereotipi i diskriminacije 27. Kako i koliko koristiti komjuter i internet 28. Razvijanje ekološke kulture- organizovanje zajedničke 4

akcije čišćenja škole 29. Šta sve pruža postojeća životna sredina

MAJ

30.Intelektualni i fizički zahtjevi pojedinih područja rada 31. Mine NUS u prirodi ( vidljivost mina i NUS-a) 32. Psiho-aktivne supstance i zdravlje čovjeka 4

33. Polne i druge bolesti( predavanje ljekara)

JUNI

34. Dogovor oko realizacije ekskurzije 35. Analiza rada u protekloj Školskoj godini 1

Planirano časova u II polugodištu ________ Ostvareno časova u II polugodištu _______ Planirano časova u toku školske godine 35

Ostvareno časova u toku školske godine_____

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 1 ČAS Predmet:

Nastavna jedinica:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Organizacija rada odjeljenskog kolektiva(priprema I

usvajanje razrednih pravila, izbor rukovodstva Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 2 ČAS Predmet:

Nastavna jedinica:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nasilje inkluzivna škola

Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 3 ČAS Predmet:

Nastavna jedinica:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Život je lijep ( ukusno oblačenje, stilovi odijevanja)

Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 4 ČAS Predmet:

Nastavna jedinica:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Kultura življenja u različitim sredinama

Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA

UVODNI DIO ČASA (10 min.) Sela i gradovi su dvije različite sredine. Razlikuju se po pozitivnim i negativnim uticajima. Negativni uticaji grada deblji stanovnici, depresivniji češća sljepoća, dijabetes, karcinom Pozitivni uticaji bolji uvjeti za posao, uživanjke u većem izboru jela bolja zdrastvena zaštita, njega i bolji higijenski uslovi. Život na selu

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 5 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Kultura ophođenja- poruke koje počinju sa “ja”. I struktura porodice, ponašanje u porodici, perspective porodičnog odgoja)

Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 6 ČAS Predmet:

Nastavna jedinica:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Aktuelna zbivanja (dan učitelja, dan djeteta)

Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 7 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Razlike u društvu: socijalni, društveni, norme vrijednosti)

Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 8 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Međusobno poštivanje mladih I starih, odnosi među ljudima bez predrasuda Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja i organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 9 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Dječija prava i odgovornosti Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 10 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Razlike među polovima- pogledi nekad i danas humanizacija odnosa među polovima Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa pogledima na polovima nekad I danas -

Upoznavanje učenika sa osnovni razlikama među polovima

-

Razvijanje pozitivnih radnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

Navesti učenike slobodno iznose svoja mišljenja o sebi kao individualni,kako se snalaze i ophode prema svojim vršnjacima(bez obzira na pol).Ko koga prvi pozdravlja,ko koga sluša ili sasluša i da li postoji odnos uzajamnog poštivanja?

-Učenici pojedinačno iznose mišljenja o samom sebi u odnosu na druge,tj.njihovoj ljubomori ophođenja od samog ličnog praga do javnih ustanova ili u bilo kakvoj drugoj situaciji. Posebno izmijeniti svoje mišljenje o odnosima između osoba suprotnog pola. -Razlike nekad i danas -Patrijahalni odnosi GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

- Emancipacija savremene žene

Izvesti zajedničke zaključke ZAVRŠNI DIO ČASA ( -Međusobno poštovanje bračnih drugova -Nalaženje zajedničke riječi 5min)

-„Zdravo“ komuniciranje -Ravnopravnost muškarca i žene -Poštovati sebe,druge,otvoreno komunicirati,prihvatiti različitosti

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 11 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Duhovne i prirodne vrijednosti kulturnog nasljeđa Ciljevi sata: Upoznati učenike sa duhovnom I materijalnom kulturom Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Razvijanje svijesti o značaju duhovne i kulturne baštine -

Razvijanje sposobnosti samoistraživanja i samo zaključivanja

-

Razvijanje pozitivnih radnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

Učenike podijeliti u šest grupa. Svaka grupa će odabrati svog predstavnika. S učenicima razgovarati o tome šta je kultura, ima li kulture među nama. Kultura je sve ono što je čovjek stvorio fizičkim i umnim radom.

Nakon formiranja grupa i zajedničkog razgovora sa nastavnikom istaknuti cilj časa. Napisati naslov na tabli. Duhovne i materijalne vrijednosti kulturnog nasljeđa. U duhovne i materijalne vrijednosti kulturnog nasljeđa ubrajamo. Vjeru i vjerske objekte, muzeje, tvrđave ili stare gradove,mostove, spomen obilježja i česme, hodočašća. Svakoj grupi podijeliti radni list različite boje ..Zadaci za grupe: 1) Vjera i vjerski objekti 2) Muzeji GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

3) Tvrđave 4) Mostovi 5) Spomen obilježja 6) Hodočašća Učenici će na radnim listovima zapisati ono što znaju o traženom zadatku s posebnim osvrtom na BiH i materijalnim i duhovnim vrijenostima kulturnog nasljeđa u užem i širem zavičaju. Predstavnici grupa će izložiti napisano. Svi ostali učenici iznose svoje komentare i eventualni dopunjavaju rad grupe.

Izvesti zajednički zaključak o duhovnim i materijalnim vrijednostima ZAVRŠNI DIO ČASA ( kulturnog nasljeđa. Pohvaliti učenike. Najaviti sljedeću temu i zamoliti učenike da ppronađu nešto o toj temi kako bi na sljedećem času diskutovali. 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 12 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Prava djece: procjena inkluzivnosti škole Ciljevi sata: Sticanje osnovnih znanja o pravima djeteta Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje sa osnovnim pravima djeteta -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja i organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnih radnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA

UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

Sa učenicima povesti razgovor o pravima djece. Koja su prava djece šta sadrži kovencija o pravima djeteta. O inkluziji tj uključivanju djece sa posebnim potrebama u nastavni proces

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 13 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Mine i NUS u našoj okolini Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika o opanosnostima od mina u našoj okolini -

Upoznavanje učenika sa osnovnim postupcima koje moramo primjeniti u slučaju da učenici naiđu na takva sredstva

-

Razvijanje pozitivnih radnih navika kod učenika

UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA Najava cilja časa šta je NUS?

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 14 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Uzrasne specifičnosti- adoloscencija Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika dobom adoloscencije -

Upoznavanje učenika sa osnovnim karakterstikama

-

Razvijanje pozitivnih radnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA

UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 15 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Ciljevi kao putokazi budućnosti- kongitivni i afektivni faktori nivoa aspiracija Ciljevi sata: Obrazovni ciljevi vode pozitivnom uspjehu Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Izgraditi stav o potrebi postizanja životnog cilja -

Izgraditi sposobnost postizanja cilja I njegove realizacije

-

Razvijanje pozitivnih radnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

Pročitati odlomak iz knjige Helen Keller „ Prvi dani u koledžu“.Najaviti današnju temu

Cilj i nivo aspiracije su povezani. Cilj označava svrhu neke aktivnosti a nivoaspiracije se odnosi na subjektivni kriterij za nivo za koji se pretpostavlja dostići Razgovor sa učenicima o njihovim ciljevima, planovima, željama pojedinačnim mogućnostima realizacije. Bitni pojmovi- životni cilj, težnja da se po svaku cijenu postigne neki rezultata kako bi se neki nadmašili Bitnost postavljanja cilja. Čovjek bez cilja je čovjek bez budućnosti i zato treba kroz GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

razgovor sa učenicima uvesti tu riječ u njihovo razmišljanje.

U završnom dijelu izvršiti analizu časa, i najaviti sljedeću temu ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 16 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Mentalne i emocionalne navike, raspodjela vremena i planiranje rada Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Naučiti učenike da je raspodjela vremena vrlo bitna u radu -

Raspodjela vremena je uspjeh svakog učenika

-

Razvijanje pozitivnih radnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI

DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 17 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Analiza uspjeha u učenju i vladanju na kraju prvog polugodištu Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa ocjenama -

Upoznavanje učenika sa predmetima koje moraju popraviti

-

Razvijanje pozitivnih radnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 18 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Opća deklaracija o pravima čovjeka demokratija se zasniva na pravima svakog čovjeka Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim pravima -

Upoznavanje učenika sa osnovnim zakonom

-

Razvijanje pozitivnih radnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

S učenicima povesti razgovor koji je povezan sa današnjom nastavnom jedinicom.Koliko ima stanovnika na zemlji? Po čemu se ljudi razlikuju?Po čemu su ljudi slični? Istaknuti cilj časa Generalno slupština UN je 1948.godine(10.12.)donijela i proglasila „Opštu dekleraciju o pravima covjeka “-Ona je ovu deklaraciju proglasila kao opšti ideal koji treba da postignu svi narodi i sve nacije težeći da učenju i raspitanjem doprijenosu poštovanju ovih prava. Koristiti plakat.Razgovarati sa svakom članu deklaracije . ČLAN 1. ljudska lica rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima ČLAN 2.Svakom pripadaju sva prava i slobode proglašene ovom deklaracijom bez ikakvih razlika u pogledu nose,boje,pola ,jezika,religije pol svakog drugog mišljenja. ČLAN 3.niko nesmije biti drzak u robstvu ČLAN 4.niko nesmije biti podvrnut ničiju ili srijepom ponižavanju ČLAN 5.Svako ima pravo da bude priznat kao pravi subjekt ČLAN 6.Svi su pred zabavom jednaki ČLAN 7.Svako ima pravo na slobodu kretanja i izbora stanovanja ČLAN 8.Svako ima pravo na jedno državljanstvo,niko nesmije biti lišen svoje imovine ČLAN 9. svako ima pravo na slobodu mirnog zbora udruživanja,pravo na odmor i razonodu ČLAN 10.Svako ima pravo na školovanje,roditelji imaju pravo da biraju vrstu škole za djecu. ČLAN 11.Svako ima pravo na društveni i međunarodni poredak ČLAN 12.Svako ima pravo na slobodu mišljenja i izražavanja ČLAN 13.Svako ima pravo na rad,slobodan izbor zapošljenja,jednaku platu za jednak rad ČLAN 14.Majke i djeca imaju pravo na naročito stvaranje i pomoć. Sva djeca rođena u braku ili izvan njega uživaju jednaku socijalnu zaštitu.

Izvući zajednički zaključak-Temeljno pravo čovjeka Pravo na život ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 19 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Odnos između učenika i nastavnika Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim pravilimima u pravilinom odnosu -

Upoznavanje učenika sa načinom razmišljanja nastavika

-

Razvijanje pozitivnih radnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

Čas početi dijalogom sa učenicima kakav oni imaju odnos sa nastavnicima, šta im najviše smeta u tom odnosu, pustiti učenike da kažu svoje statove i pažljivo ih saslušati.

U prijeratnom sistemu nastavnici su smatrani autoritativnim figurama čije znanje i moć ne mogu biti dovedeni u pitanje.Danas se uvode nove metode nastave i odnosa između nastavnika i učenika. Istina je da strah može uticati na motivaciju, ali ova vrsta podsticaja ne podstiče na znatiželju ili učenje sa ciljem sticanja znanja. Djeci treba objasniti da su nastavnici tu da pomognu a ne „strašni sveznadari“ na pedijastalu, i da učenici treba da imaju pozitivan prema zadacima nastavnika da od njih načine dobre stručnjake u životu. Učenici ne trebaju da gledaju na sretnu okolnost ako dobiju ovog ili onog nastavnika nego da odnos sa nastavnikom bude korektan uz uvažanje nastavnika, ali i takođe nastavnik mora da uvažava učenike nekad i da ih sasluša i savjetuje ukoliko za tim ima potrebe. Takođe upoznati sa osnivnim karakterstikama koje veća nastavika ima: -NASTAVNIK UPOZNAJE SA KULTUROM Ova uloga podrazumjeva podučavanje i tolerancije, ne samo između različitih etničkih grupa, nego i prema onima sa smanjenim sposobnostima , različitih ubjeđenja itd -NASTAVNIK JE UZOR ZA ŽIVOTNO UČENJE Čitanje pisanje i dobivanje novih informacija su aktivnosti koje želimo podstaći kod naših učenika -NASTAVNIK JE SUOSJEĆAJNA OSOBA Satalno hrabrenje učenika da ne odustanu su važne tehnike koje treba primjeniti na času odjeljenske zajednice -NASTAVNIK NIJE SAVRŠEN Nastavnik mora djeci ukazati da svi prave greške i nastavnici ali da se na greškama treba učiti i korigovati u cilju napredovanja

ZAVRŠNI Najaviti sljedeću temu na času odjeljenske zajednice i uputiti DIO ČASA ( učenike da nešto o toj temi pročitaju kod kuće 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 20 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Prisustovanje javnoj kulturnoj manifestaciji Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim pravilima prilikom posjete kulturnoj manifestaciji -

Upoznavanje učenika sa pozorištem

-

Razvijanje pozitivnih radnih navika kod učenika

UVODNI DIO ČASA (10 min.)

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA Razgovor o posljednoj skolskoj priredbi Razgovor o posljednoj skolskoj priredbi Glavni dio Učenike podijeliti u grupe Učenici odgovaraju na pitanja Sta je kultura ophođenja Na koga se odnosi Od koga se nalazi i kome se vraca

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

Znacaj kulture,oplođenja i ponašanja Grupe prezentiraju svoje zakljucke Zavrsni dio Zajednicka analiza i usvojenje pravila ponašanja pri posjetama

AVRŠNI Najava sljedeće teme DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 21 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Samoučenje samoobrazovanje (prostor, vrijeme za učenje, pravljenje izvoda i zabilješki, metode i tehnike. Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja i organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 22 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Značaj izbora zanimanja Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja i organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnih radnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 23 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Obilježavanje i značaj 1 marta- Dana nezavisnosti BiH Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa 1 martom važnosti tog datuma za BiH -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnih radnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA

UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 24 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica 8 Mart- Dan žena Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa 8 martom dana žena -

Upoznavanje učenika sa osnovnimnačelima tog datuma

-

Razvijanje pozitivnih radnih navika kod učenika

UVODNI DIO ČASA (10 min.)

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA Istaknuti cilj časa,razgovarati s učenicima ,o majkama suprugama,sestrama,drugaricama.

-Dan žena(8.mart) obilježava se širom svijeta prvi put je obilježen 28.februara 1909.godine na SAD na osnovu deklinacije koju je donijela socijalistička partija SAD. - 1975.godine Ujedinjene nacije obilježavan 8.mart kao međunarodni Dan žena kada se slavenjihova dostignjuća,doprinos u društvu,ekonomija,privrede, -Ideja za obilježavanje dana koji slave žene koja se borila za ravnopravnost u društvu,za bolji život,položaj,u ekonomskom i svakom dragom pogledu nastala je ranije.

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

-Davne 1875.godine na 8.mart žene zaposlene u indusriji odjeće i tekstila u New Yorku, prvi put su organizovale javne demostracije što je izazvalo nezadovoljstvo lošim mjestima rada i niskim plaćama -Iste godine su organizovali i sindikat -Žene su tada dobile pravo glasa -Borba žene za pravo nikad nije prestala,još uvijek es žena bori za prava u „muškom svijetu“-svaki dan je Dan žena.

ZAVRŠNI Za domaću zadaću napraviti čestitku za 8.mart DIO ČASA ( majkama,sestrama,drugaricama,simpatijama(čestitati 8.mart) 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 25 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Sredstva informisanja ( način prenošenja, korištenje selektivnih i kritičkih pristupa) Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika temom o sredstvima informisanja -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

UVODNI

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA Najaviti cilj časa.Učenicima podijeliti listiće na kojemu će

DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

napisati da.

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 26 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Predrasude, sterotipi i diskriminacije Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 27 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Kako i koliko koristiti komjuter i internet Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 28 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Razvijanje ekološke kulture- organizovanje zajedničke akcije čišćenja škole Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 29 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Šta sve pruža postojeća životna sredina Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 30 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Intelektualni i fizički zahtjevi pojedinih područja rada Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 31 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Mine NUS u prirodi ( vidljivost mina i NUS-a) Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 18 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Psiho-aktivne supstance i zdravlje čovjeka Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 18 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Polne i druge bolesti( ako je moguće predavanje ljekara) Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 18 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Dogovor oko realizacije ekskurzije

Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

J.U.O.Š. «ORAHOVICA» D.Orahovica - Gračanica

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Školska godina: 2011/2012 35 ČAS Predmet:

Razred:

VIII/9

datum: ________200 .

ODJELJENSKA ZAJEDNICA

Nastavna jedinica: Analiza uspjeha na kraju Školske godine Ciljevi sata: Poticanje učenika na pravilnu organizaciju rada I učenja; donošenje samostalni Oblici rada: Frontalni, individualni Nastavne metode: Usmeno izlaganje, razgovor Zadaci časa : - Upoznavanje učenika sa osnovnim temama koje je potrebno realizovati da bi odjeljenska zajednica funkcionisala -

Upoznavanje učenika sa osnovnim metodama učenja I organizovanja učenja

-

Razvijanje pozitivnihradnih navika kod učenika

SADRŽAJ I TOK NASTAVNOG ČASA UVODNI DIO ČASA (10 min.)

GLAVNI DIO ČASA (30 min.)

ZAVRŠNI DIO ČASA ( 5min)

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF