2 Skripta Zakon o Zdr Zastiti
September 6, 2017 | Author: Ema Petanjek | Category: N/A
Short Description
Download 2 Skripta Zakon o Zdr Zastiti...
Description
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
NAČELA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE Koja su načela zdravstvene zaštite? 1. Sveobuhvatnost 2. Kontinuiranost 3. Dostupnost 4. Cjelovit pristup primarne z. zaštite 5. Specijaliziran pristup specijalističko-konzilijarne i bolničke z. zaštite Što znači sveobuhvatnost? Znači da su svi građani RH uključeni u odgovarajuće mjere z. zaštite. Što znači kontinuiranost? Znači da se z. zaštita pučanstvu pruža neprekidno kroz sve životne dobi. Što znači dostupnost? Znači takav raspored z. ustanova i z. djelatnika na području RH koji omogućuje građanima jednake uvjete z. zaštite. Što znači cjelovit pristup primarne z. zaštite? Znači da svaki građanin ima pravo na slobodan izbor dr. medicine i dr. stomatologije koji provodi zdravstveno-odgojne mjere, prevenciju, liječenje i rehabilitaciju do razine radne sposobnosti. Što podrazumijeva specijaliziran pristup? Organizaciju i razvoj specijaliziranih kliničkih i znanstveno-istraživačkih dostignuća te njihovu primjenu u praksi.
MJERE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE Nabroji mjere z. zaštite! (9) 1. zaštita od ekoloških čimbenika štetnih po zdravlje 2. zdravstveni odgoj i prosvjećivanje 3. uklanjanje uzroka i suzbijanje bolesti 4. rano otkrivanje i suzbijanje zaraznih, masovnih nezaraznih, kroničnih i malignih bolesti 5. liječenje i rehabilitacija 6. poseban zdravstveni nadzor nad osobama starijim od 65 godina i žrtvama rata 7. cjelovita zdravstvena zaštita djece i mladeži i z. zaštita žena u svezi s planiranjem obitelji, trudnoćom, porođajem i majčinstvom 8. opskrba lijekovima i medicinskim sredstvima 9. pregledi umrlih Koje su mjere z. zaštite u svezi s radom i radnim okolišem koje osiguravaju poslodavci (specifična z. zaštita djelatnika)? (6) 1. zaštita radnog mjesta, strojeva i opreme 2. provođenje sigurnosnih mjera za kemijske, fizikalne i biološke sastojke 3. propisivanje upotrebe zaštitne opreme 4. pravodobno obavješćivanje o opasnostima po zdravlje 5. sprječavanje ozljeda na radu i profesionalnih bolesti, pružanje odgovarajuće prve pomoći 6. utvrđivanje zdravlja djelatnika koji su na poslu izloženi posebnim opasnostima po zdravlje
1
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
PRIMARNA ZDRAVSTVENA ZAŠTITA Što sve obuhvaća primarna z. zaštita? (13) 1. podizanje i održavanje psihofizičke i radne sposobnosti pučanstva, brigu o zdravlju i unapređenje zdravlja, ocjenu sposobnosti za školovanje i rad 2. preventivne i higijensko-epidemiološke mjere 3. kurativne i rehabilitacijske mjere 4. z. zaštita djece predškolskog uzrasta 5. z. zaštita žena za vrijeme trudnoće, porođaja i nakon porođaja 6. z. zaštita osoba ometenih u razvoju 7. ukazivanje na nepovoljan utjecaj okoline 8. hitna medicinska pomoć 9. liječenje u ordinaciji i stanu osiguranika 10. prevencija, liječenje i sanacija usta i zubi 11. opskrba lijekovima i med. sredstvima 12. upućivanje na specijalističko-konzilijarne preglede te na bolničko i drugo liječenje 13. provođenje dijagnostičkih i terapeutskih postupaka Na koji se način provodi rad u PZZ? Rad se provodi u timskom radu u kojem sudjeluju najmanje doktor medicine i medicinska sestra, odnosno zdravstveni tehničar. Tko sve obavlja poslove u PZZ? Doktor medicine, specijalist opće medicine, pedijatar, specijalist ginekologije, školske medicine, epidemiologije, ekologije i socijalne medicine. Zatim, doktor stomatologije i magistar farmacije te za određene poslove psiholog, logoped i socijalni djelatnik.
SPECIFIČNA ZDRAVSTVENA ZAŠTITA DJELATNIKA Što sve obuhvaća specifična zdravstvena zaštita djelatnika? (15) 1. liječnički pregled radi utvrđivanja radne sposobnosti 2. praćenje zdravstvenog stanja djelatnika 3. procjena rizika štetnih po zdravlje na radnom mjestu 4. davanje savjeta 5. zdravstveni odgoj i prosvjećivanje djelatnika 6. sistematski pregledi 7. pregledi djelatnika radi zaštite okoline i drugi obvezni zdravstveni pregledi 8. ocjenjivanje uvjeta rada 9. briga o boljoj prilagođenosti uvjeta rada djelatniku 10. organiziranje i pružanje prve pomoći 11. sudjelovanje u analizi ozljeda na radu i profesionalnih bolesti 12. obrazovanje u djelatnosti medicine rada 13. ocjena potrebe za upućivanjem djelatnika na medicinski programiran aktivan odmor radi poboljšanja radne sposobnosti djelatnika 14. provođenje medicinski programiranog aktivnog odmora 15. rehabilitacija djelatnika Kako djelatnici ostvaruju specifičnu zdravstvenu zaštitu? Na temelju ugovora poslodavca i doma zdravlja ili privatne zdravstvene ustanove koja u svojem sastavu ima djelatnost medicine rada, odnosno sa specijalistom medicine rada u privatnoj praksi. Tko snosi troškove specifične zdravstvene zaštite djelatnika? Poslodavac.
2
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
Što je zdravstveni turizam? Trgovačka društva i pravne osobe koje pružaju ugostiteljske usluge smještaja i prehrane gostima mogu organizirati preventivne i rehabilitacijske mjere zdravstvene zaštite za turiste. Da li se korištenje usluga zdravstvenog turizma može osigurati na teret sredstava Zavoda? Ne.
PRAVA I DUŽNOSTI GRAĐANA U OSTVARIVANJU ZDRAVSTVENE ZAŠTITE Koja su prava građana u ostvarivanju zdravstvene zaštite? (13) 1. jednakost tretmana 2. slobodan izbor doktora medicine i doktora stomatologije 3. hitna medicinska pomoć 4. pružanje kvalitetne zdr. usluge i pravo na naknadu štete koja nastane zbog pružanja neodgovarajuće zdr. usluge 5. pravilnu informiranost o zdr. stanju 6. tajnovitost svih podataka u svezi sa zdr. stanjem 7. izbor između više ponuđenih medicinskih intervencija (ako nije u stanju sam izabrati, odluku donose članovi obitelji, osim u slučaju neodgodive medicinske intervencije čije bi odgađanje moglo ugroziti život ili zdravlje bolesnika) 8. odbijanje kirurškog liječenja ili druge intervencije (članovi obitelji ako ne može sam donijeti odluku osim u slučaju neodgodive intervencije) 9. odbijanje eksperimentalnog liječenja 10. odbijanje promatranja, pregleda ili liječenja od strane studenata ili zdr. djelatnika bez položenog državnog ispita 11. odbijanje pregleda i liječenja uz mogućnost pismenog zahtjeva za promjenu doktora medicine ako je bolesnik u njega izgubio povjerenje 12. ishrana u skladu sa svjetonazorom 13. obavljanje vjerskih obreda u za to predviđenim prostorima i pravo na opremanje u mrtvačnici uz vjerske obrede Kome se mogu građani žaliti i na koji način ako smatraju da su im povrijeđena prava? Mogu neposredno ili pismeno podnijeti žalbu ravnatelju ili privatnom zdr. djelatniku. Koje su obveze ravnatelja, odnosno priv. zdr. djelatnika u svezi sa žalbom građanina? Obvezan je u roku 3 dana pismenim putem obavijestiti građanina o poduzetim mjerama. Što ako građanin nije zadovoljan mjerama koje je poduzela odgovorna osoba? Može se žaliti nadležnoj komori, ministarstvu zdravstva ili nadležnom sudu. U kojem slučaju je doktor medicine obvezan provesti dijagnostičke i terapijske postupke na bolesniku? U slučaju ako sumnja da pojedinac ima zaraznu bolest zbog zaštite zdravlja drugih ljudi. Koje su dužnosti građana? Moraju poštovati kućni red koji mora biti na vidljivom mjestu i između ostalog mora sadržavati odredbu o zabrani pušenja u prostorijama u kojima borave bolesnici. Što ako duševno bolesna osoba ugrožava svoj život, odnosno život ili imovinu građana? Smjestit će se na privremeno liječenje u odgovarajuću zdr. ustanovu. Tko upućuje duševno bolesnu osobu na privremeno liječenje u odgovarajuću zdr. ustanovu? Doktor medicine uz odgovarajuću pratnju. Što ako osoba pruža fizički otpor? Doktor ima pravo na pomoć policije.
3
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
Koje mjere mora poduzeti zdr. ustanova koja primi duševno bolesnu osobu na privremeno liječenje? Mora bez odgađanja obavijestiti općinski sud i tijelo skrbništva prema privremenom prebivalištu, odnosno prema mjestu sjedišta ako je prebivalište nepoznato. Što ako liječnik povredi čuvanje tajne? Nastaje teža povreda radne obveze. Tko je sve obvezan na čuvanje liječničke tajne? Svi zdravstveni djelatnici kao i studenti i đaci zdr. usmjerenja koji su upoznati sa zdr. stanjem bolesnika.
OSNIVANJE I ORGANIZIRANJE ZDRAVSTVENIH USTANOVA Koje su zdravstvene ustanove u državnom vlasništvu? Klinike, kliničke bolnice, klinički bolnički centri i državni zdravstveni zavodi. Koje su zdravstvene ustanove u vlasništvu županija, odnosno Grada Zagreba? Domovi zdravlja, ustanove za zdravstvenu njegu u kući, ustanove za HMP, ljekarne, opće i specijalne bolnice, poliklinike, lječilišta, zavod za javno zdravstvo, zavod za transfuzijsku medicinu. Koje su zdravstvene ustanove u privatnom i mješovitom vlasništvu? Iste kao i u županijskom osim domova zdravlja, ustanove za HMP, zavoda za javno zdravstvo i zavoda za transfuzijsku medicinu. Tko je osnivač zdr. ustanova u državnom vlasništvu? Vlada RH uz rješenje ministra zdravstva. Tko je osnivač zdr. ustanova u vlasništvu županija, odnosno Grada Zagreba? Poglavarstvo županija, odnosno Grada Zagreba. Kako se osnivaju zdr. ustanove (u skladu s čime)? U skladu s mrežom zdravstvene djelatnosti koju donosi ministar na prijedlog Zavoda i nadležne komore. U čemu su opisana mjerila za postavljanje mreže zdravstvene djelatnosti? U planu zdravstvene zaštite RH. Tko donosi plan zdravstvene zaštite RH? Vlada RH. Na što treba obratiti pozornost pri određivanju mjerila za postavljenje mreže zdravstvene djelatnosti? (5) 1. zdrav. stanje, brojnost, starost i soc. strukturu pučanstva 2. jednake uvjete pri korištenju zdr. usluga 3. opseg djelatnosti (primarna, sekundarna, tercijarna) 4. prometnu povezanost i dostupnost demografski ugroženih područja 5. gospodarsku strukturu Da li zdravstvena ustanova mora biti osnovana u skladu s mrežom zdravstvene djelatnosti? Ne. Kako se osniva zdrav. ustanova u skladu s mrežom zdrav. djelatnosti? Uz suglasnost ministra po prethodno pribavljenom mišljenju Zavoda i nadležne komore. Zavod raspisuje natječaj za popunjenje mreže zdrav. djelatnosti iz područja primarne, specijalističko-konzilijarne i bolničke zdrav. zaštite. Najpovoljniji ponuditelj bira se uz suglasnost ministra zdravstva, a Zavod s njime sklapa ugovor (to može biti zdravstvena ustanova ili privatni zdrav. djelatnik koji sklapanjem ugovora postaju ugovorna zdrav. ustanova ili ugovorni privatni zdrav. djelatnik i dužan su taj naziv istaći. Dužni su također surađivati s Ministarstvom obrane u praćenju zdrav. stanja pripadnika Hrvatske vojske. Kako se osniva zdravstvena ustanova koja nije u skladu s mrežom zdrav. djelatnosti? Uz suglasnost ministra po prethodno pribavljenom mišljenju nadležne komore (ne treba mišljenje Zavoda).
4
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
Tko donosi akt o osnivanju i što on sve sadrži? (10) Osnivač zdravstvene ustanove, a sadrži: 1. naziv i sjedište osnivača 2. naziv i sjedište zdr. ustanove 3. djelatnost zdr. ustanove 4. dokumentaciju o stjecanju sredstava za osnivanje 5. način organizacije prostora i opreme 6. način stjecanja sredstava za rad 7. tijela zdr. ustanove 8. rok za donošenje statuta 9. prava i obveze osnivača 10. postupak osnivanja Što još mora učiniti zdr. ustanova prije početka rada? Mora se upisati u sudski registar čime stječe svojstvo pravne osobe. Kako se osiguravaju sredstva za rad zdravstvenih ustanova? - ugovorom sa Zavodom - ugovorom s Ministarstvom zdravstva (sredstva iz državnog proračuna) - ugovorom s dobrovoljnim osiguravateljima - iz sredstava osnivača - iz sredstava proračuna županija, odnosno Grada Zagreba - iz sredstava korisnika zdr. zaštite koji plaćaju dio ili ukupne troškove zdr. zaštite
TIJELA UPRAVLJANJA ZDRAVSTVENIM USTANOVAMA Koja su tijela upravljanja zdr. ustanovama? Upravno vijeće, ravnatelj, stručno vijeće i etičko povjerenstvo. Koliko članova ima upravno vijeće zdr. ustanove u državnom vlasništvu, a koliko u vlasništvu županija, odnosno Grada Zagreba? Koga predstavljaju članovi upravnog vijeća? Upravno vijeće zdr. ustanova u državnom vlasništvu sastoji se od 9 članova, a zdr. ustanova u vlasništvu županija, odnosno Grada Zagreba od 5 članova. Od 9 članova upravnog vijeća zdr. ustanove u državnom vlasništvu nalazi se: 5 predstavnika vlasnika (Vlada RH), 3 predstavnika zdr. djelatnika, 1 predstavnik Zavoda. Od 5 članova upravnog vijeća zdr. ustanove u vlasništvu županija, odnosno Grada Zagreba nalaze se: 3 predstavnika vlasnika (poglavarstvo županije, odnosno Grada Zagreba), 1 predstavnik zdr. djelatnika i 1 predstavnik zavoda. Tko imenuje predstavnike vlasnika u upravnom vijeću? Zdr. ustanove u državnom vlasništvu: predstavnike vlasnika imenuje vlasnik (Vlada RH) na prijedlog ministra. Zdr. ustanove u vlasništvu županija, odnosno Grada Zagreba: predstavnike vlasnika bira vlasnik (poglavarstvo). Koliko traje mandat članovima upravnog vijeća? Četiri godine. Tko određuje visinu naknade za rad članova upravnog vijeća i od kuda se isplaćuje naknada za rad? Visinu naknade za rad određuje ministar zdravstva, a ona se isplaćuje iz sredstava zdr. ustanove. Što radi upravno vijeće? - donosi statut zdr. ustanove - donosi opće akte i druge propise - donosi plan i program rada i razvoja - donosi financijski plan, itd.
5
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
Kako upravno vijeće donosi odluke? Natpolovičnom većinom svojih članova. Kome upravno vijeće podnosi izvješće o radu zdr. ustanove i kako često? Vlasniku zdr. ustanove i to prema potrebi, a najmanje jednom godišnje. Koliko članova ima etičko povjerenstvo i koji su? 5 članova od kojih su 3 predstavnika zdr. ustanove, a 2 su predstavnici nemedicinskih struka i to poglavito vjerski, pravosudni dužnosnici i znanstvenici. Što radi etičko povjerenstvo? - prati primjenu etičkih načela zdr. struke u obavljanju djelatnosti zdr. ustanove - nadzire ispitivanje lijekova i drugih medicinskih proizvoda - odobrava znanstvena istraživanja - nadzire uzimanje dijelova oragana umrle osobe nakon provedene obdukcije u znanstveno-nastavne svrhe Tko imenuje i razrješava ravnatelja? Ravnatelja imenuje i razrješava upravno vijeće uz suglasnost ministra, a na temelju provedenog natječaja. Da li ministar može imenovati ravnatelja i kada? Da. Ako 90 dana nakon provedenog natječaja nije izabran ravnatelj. Što ako natječajem ne bude izabran ravnatelj? Imenuje se vršitelj dužnosti ravnatelja (v.d.) koji ima prava i dužnosti kao i ravnatelj. Koliko traje mandat ravnatelja? Četiri godine. Da li može ista osoba ponovno biti ravnatelj nakon isteka mandata? Da. Ako bude izabrana natječajem. Što radi ravantelj? - organizira i vodi poslovanje zdr. ustanove - predstavlja i zastupa zdr. ustanovu - odgovara za zakonitost rada zdr. ustanove (odgovorna osoba) Da li ravnatelj sudjeluje u radu upravnog vijeća? Da, ali nema pravo odlučivanja. Kome sve ravnatelj podnosi izvješće, o čemu i kako često? Upravnom vijeću - o svojem cjelokupnom poslovanju, prema potrebi, a najmanje jednom godišnje Ministru - jednom godišnje izvješće o broju umrlih u zdr. ustanovi u toj godini i uzrocima smrti Da li ravnatelj može biti razriješen i prije mandata? U kojem slučaju? Da. Ako to osobno zahtijeva, ako nastupi prekid ugovora o radu, ako ne izvršava svoje obveze i ne pridržava se drugih propisa propisanih statutom i drugim općim aktima zdr. ustanove, ako ne podnosi izvješća upravnom vijeću, ako ugrozi poslovanje zdr. ustanove. Da li ministar može razriješiti ravnatelja? Kada? Da. Ako je prošlo više od 30 dana od saznanja za neki od razloga za razriješenje, a upravno vijeće nije razriješilo ravnatelja. Što je stručno vijeće? Savjetodavno tijelo ravnatelju. Tko ga čini? Najmanje predstavnici pojedinih djelatnosti u zdr. ustanovi. Kako često se sastaje stručno vijeće? Jednom u 30 dana.
6
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
Koje su zdravstvene ustanove na primarnoj razini? Dom zdravlja, ustanova za hitnu medicinsku pomoć, ustanova za zdravstvenu njegu u kući. Koje su zdravstvene ustanove na sekundarnoj razini? Poliklinika, bolnica i lječilište. Koje su zdravstvene ustanove na tercijarnoj razini? Državni zdravstveni zavodi (Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrv. zavod za transfuzijsku medicinu, Hrv. zavod za medicinu rada, Hrv. zavod za kontrolu lijekova, Hrv. zavod za kontrolu imunobioloških preparata, Hrv. zavod za zaštitu od zračenja, Hrv. zavod za toksikologiju), zdravstvene ustanove u kojima se izvodi nastava (klinike, kliničke bolnice, klinički bolnički centri), Referentni centar Ministarstva zdravstva. U čijem su vlasništvu domovi zdravlja? Županija, odnosno Grada Zagreba. Koje djelatnosti obuhvaća dom zdravlja? Opću medicinu, zdravstvenu zaštitu žena i djece, zubozdravstvenu djelatnost, hitnu medicinsku pomoć, laboratorijsku, radiološku i drugu dijagnostiku. Koje još djelatnosti, odnosno jedinice mogu iznimno postojati u domu zdravlja i pod kojim uvjetima? U skladu s mrežom zdr. djelatnosti, domovi zdravlja mogu osnovati radne jedinice za obavljanje određenih specijalističko-konzilijarnih djelatnosti. Specijalističko-konzilijarna djelatnost mora bit pod stručnim nadzorom bolnice koju odredi ministar. Također, u skladu s mrežom zdr. djelatnosti, u domu zdravlja može biti rodilište i stacionar za privremeni smještaj bolesnika. Što je ustanova za hitnu medicinsku pomoć? Zdr. ustanova koja provodi mjere hitne medicinske pomoći i organizira prijevoz u odgovarajuću zdr. ustanovu te pruža medicinsku pomoć za vrijeme prijevoza. Što je ustanova za zdr. njegu u kući? Zdr. ustanova koja provodi zdr. njegu i rehabilitaciju u kući pod stručnim nadzorom i prema uputama doktora medicine. Zdr. njegu bolesnika obavlja medicinska sestra općeg smjera samostalno. Što je ljekarna? Zdr. ustanova koja opskrbljuje lijekovima: - pučanstvo - zdravstvene i druge ustanove - zdravstvene djelatnike u privatnoj praksi Što podrazumijeva opskrba lijekovima? Izdavanje lijekova na recept i bez recepta, izradu megistralnih i galenskih pripravaka. Tko sve obavlja ljekarničku djelatnost? Zdr. ustanove u vlasništvu županija, zdr. ustanove u privatnom i mješovitom vlasništvu, privatni ljekarnički djelatnici (ljekarnici). Gdje se obavlja ljekarnička djelatnost? U ljekarnama i iznimno u depoima na demografski ugroženim područjima (otoci). Da li se ljekarnička djelatnost može obavljati izvan mreže zdravstvene djelatnosti? Ne. Samo u skladu s mrežom zdravstvene djelatnosti. Kako se osnivaju ljekarne? U skladu s mrežom zdravstvene djelatnosti prema uputama koje odredi ministar, a po prethodno pribavljenom mišljenju Zavoda i Ljekarničke komore. Koje još djelatnosti mogu obavljati ljekarne osim opskrbe lijekovima? 1. opskrba medicinskim sredstvima i homeopatskim proizvodima 2. opskrba dječjom hranom i dijetetskim proizvodima 3. opskrba kozmetičkim sredstvima
7
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
4. savjetovanje u vezi propisivanja i primjene lijekova 5. izdavanje veterinarskih lijekova Što je poliklinika? Zdr. ustanova ili dio zdr. ustanove u kojoj se provodi specijalističko-konzilijarna zdr. zaštita, dijagnostika i medicinska rehabilitacija, osim bolničkog liječenja. Što je bolnica? Bolnica je zdr. ustanova na sekundarnoj razini u kojoj se provodi dijagnostika, liječenje i med. rehabilitacija, zatim zdravstvena njega, boravak i prehrana. Koje sve djelatnosti mora imati bolnica? - specijalističko-konzilijarno liječenje - hitnu medicinsku pomoć - laboratorijsku, radiološku i drugu dijagnostiku - opskrbu lijekovima - ambulantno medicinsku rehabilitaciju - transfuziološki odjel - patologiju - anesteziologiju Kako se dijele bolnice prema namjeni? Na opće i specijalne. Što je opća bolnica? Bolnica koja ima spec-konz službu i posteljne mogućnosti za najmanje internu medicinu, pedijatriju, kirurgiju, ginekologiju i porodiljstvo. Kada ne mora imati posteljne mogućnosti iz pedijatrije? Kada se u mjestu ili neposrednoj blizini opće bolnice nalazi dječja bolnica. Što je specijalna bolnica? Bolnica koja provodi spec-konz i bolničko liječenje te med. rehabilitaciju za određenu bolest, kronične bolesti ili određenu skupinu pučanstva i to bez primjene prirodnih ljekovitih izvora. Mora imati posteljne, dijagnostičke i druge mogućnosti primjenjene svojoj namjeni. Što je lječilište? Zdravstvena ustanova u kojoj se prirodnim ljekovitim izvorima (voda, blato, pijesak, more) provodi preventivna zdr. zaštita te specijalističko-konzilijarna i bolnička rehabilitacija. Šta je Hrv. zavod za javno zdravstvo (HZZJZ)? Zdr. ustanova za obavljanje javno-zdravstvene djelatnosti u RH. Što sve obuhvaća javnozdravstvena djelatnost? (7) 1. epidemiologiju karantenskih i zaraznih bolesti 2. epidemiologiju masovnih nezaraznih bolesti 3. osiguranje zdr. ispravne vode, namirnica i zraka 4. imunizaciju 5. sanitaciju 6. zdravstvenu statistiku 7. zdravstveno prosvjećivanje Tko sve obavlja javno-zdravstvenu djelatnost? Hrvatski zavod za javno zdravstvo i zavodi za javno zdravstvo županija, odnosno Grada Zagreba s odgovarajućim higijensko-epidemiološkim ispostavama za jednu ili više općina. Što sve radi HZZJZ? (10) 1. provodi statistička istraživanja iz zdravstva te iz organizacije i rada zdravstvenih službi 2. vodi državne javno-zdravstvene registre 3. provodi zdravstveno-odgojne mjere
8
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
4. provodi protuepidemijske mjere 5. ocjenjuje higijensku ispravnost vode za piće i namirnica 6. nadzire provođenje mjera dezinsekcije, dezinfekcije i deratizacije (DDD) 7. nadzire provođenje imunizacije u RH 8. provodi dio preventivne zdr. zaštite za Hrvatsku vojsku (!) 9. ocjenjuje utjecaj okoliša na zdravstveno stanje pučanstva 10. koordinira i stručno nadzire rad županijskih zavoda, odnosno Grada Zagreba zajedno s odgovarajućim higijensko-epidemiološkim ispostavama Što sve rade županijski zavodi? (7) 1. provode statistička istraživanja na razini županije 2. provode zdravstveno-odgojne aktivnosti u osnovnim i srednjim školama županije 3. opskrbljuju obveznim dječjim cjepivima ordinacije primarne zdravstvene zaštite na području županije (!) 4. provode protuepidemijske mjere na razini županije 5. nadziru mjere DDD na razini županije 6. ocjenjuju higijensku ispravnost vode za piće i namirnica na razini županije 7. ocjenjuju utjecaj okoliša na zdr. stanje pučanstva županije Što je klinička ustanova? Zdravstvena ustanova tercijarne razine u kojoj se izvodi nastava. Koje su kliničke ustanove? Klinika, klinička bolnica i klinički bolnički centar. Koje uvjete mora zadovoljavati klinička ustanova i tko dodjeljuje naziv klinička ustanova? Uvjete koje određuje ministar zdravstva uz suglasnost ministra znanosti i tehnologije. Naziv dodjeljuje ministar zdravstva na prijedlog nadležnog fakulteta. Kakva se nastava provodi u kliničkoj ustanovi? Nastava za studente višeg i visokog obrazovanja, odnosno dodiplomska i postdiplomska nastava. Što je obvezna provoditi svaka klinička ustanova? Specijalističko usavršavanje i užu specijalizaciju zdr. djelatnika. Što je klinika? Zdr. ustanova ili dio zdr. ustanove u kojoj se odvija najsloženiji oblik zdr. zaštite određene specijalnosti i u kojoj se izvodi fakultetska nastava (medicinski, stomatološki, farmaceutsko-biokemijski fakultet) i znanstveno-istraživački rad. Što je klinička bolnica? Opća bolnica u kojoj barem 2 od navedenih djelatnosti (interna medicina, kirurgija, pedijatrija, ginekologija i porodiljstvo) nosi naziv klinika kao i najmanje 2 od preostalih djelatnosti. Što je klinički bolnički centar? Opća bolnica u kojoj kao i u kliničkoj bolnici barem 2 od gore navedenih djelatnosti nose naziv klinika kao i najmanje polovica preostalih specijalističko-konzilijarnih ili dijagnostičkih djelatnosti u kojima se odvija barem polovica fakultetske nastave (medicinske, stomatološke, farmaceutsko-biokemijske). Da li se nastava može izvoditi u dijelu bolnice koji nije klinička ustanova? Objasni! Može, ako postoji ugovor s visokoškolskom ustanovom i suglasnost ministra. Da li se može izvoditi nastava u primarnoj zdr. zaštiti? Objasni! Može, ako postoji ugovor PZZ s visokoškolskom ustanovom i suglasnost ministra. Kakvo je radno vrijeme nastavnika zdr. djelatnika? Nastavnici zdr. djelatnici mogu istodobno zasnovati radni odnos s jednom ili više kliničkih ustanova tako da u svakoj od ustanova rade nepuno radno vrijeme, ali da puno radno vrijeme iznosi najmanje 42 sata tjedno.
9
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
Što je Referentni centar Ministarstva zdravstva? Zdr. ustanova ili dio zdr. ustanove koja ispunjava normative i standarde za obavljanje najsloženijih oblika zdravstvene zaštite. Tko dodijeljuje naziv referentni centar? Ministar zdravstva na prijedlog Nacionalnog zdravstvenog vijeća Ministarstva zdravstva. Koliko može biti referentnih centara za isto medicinsko područje? Samo jedan. Koji su poslovi koje obavlja referentni centar Ministarstva zdravstva? (5) 1. unapređenje stavova iz oblasti zbog koje je osnovan 2. davanje stručnog mišljenja u svezi s metodama koje se koriste u zdr. djelatnosti iz oblasti referentnog centra 3. pružanje stručne pomoći 4. utvrđivanje mjerila za dijagnostiku ili liječenje pojedinih bolesti 5. praćenje stručnog usavršavanja zdr. djelatnika Kada stručni savjeti referentnog centra postaju obvezni? Kada to odredi ministar uz suglasnost Nacionalnog zdravstvenog vijeća Min. zdravstva. Što je Nacionalno zdravstveno vijeće Ministarstva zdravstva? Vijeće u Ministarstvu zdravstva u kojem se nalaze istaknuti stručnjaci iz pojedinih medicinskih djelatnosti. Ima 9 članova koje imenuje Hrvatski sabor na prijedlog ministra. Na kakvo pružanje zdr. zaštite su obvezne zdr. ustanove? Zdravstvene ustanove moraju neprekidno pružati zdravstvenu zaštitu. Kakvo je radno vrijeme pojednih oblika zdravstvene zaštite (HMP, primarna, specijalističko-konzilijarna i bolnička zdr. zaštita)? HMP - neprekidno 24 sata Primarna zdr. zaštita - jedna ili dvije smjene, dvokratno, pomicanje radnog vremena, stalna pripravnost, dežurstvo. Specijalističko-konzilijarna zdr. zaštita - jedna ili dvije smjene, dvokratno, pomicanje radnog vremena Bolnička zdr. zaštita - jedna ili više smjena, stalna pripravnost i dežurstvo Koji su posebni uvjeti rada? Opiši! Dežurstvo - zdr. djelatnik mora biti nazočan u zdr. ustanovi Stalna pripravnost - zdr. djelatnik mora stalno biti dotupan Kada počinje i kada završava dežurstvo? Počinje završetkom rada prve ili druge smjene, a završava početkom rada prve smjene. Kako se plaća naknada za dežurstvo i stalnu pripravnost? U paušalnom iznosu i ulazi u osnovicu za mirovinsko osiguranje. Da li zdr. djelatnik smije napustiti radno mjesto nakon završetka radnog vremena? Samo ako ima zamjenu (inače se radi o težoj povredi radne obveze). Da li zdravstveni djelatnici mogu raditi posao u struci izvan punog radnog vremena i u kojem radnom vremenu? Da, ali do 1/3 punog radnog vremena. Tko odobrava posao u struci izvan punog radnog vremena? Ministar zdravstva. Da li mogu koristiti prostor i opremu zdr. ustanove kod koje su u radnom odnosu? Pod kojim uvjetima? Da, ako to odobri Upravno vijeće na prijedlog Stručnog vijeća zdr. ustanove.
10
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
Da li se sredstva za posao u struci izvan punog radnog vremena mogu nadoknaditi iz obveznog zdr. osiguranja? Ne. Tko su zdravstveni djelatnici? Osobe koje imaju obrazovanje zdravstvenog usmjerenja i koje pružaju neposrednu zdravstvenu zaštitu pučanstvu i to prema moralnim i etičkim načelima zdravstvene struke. Koja su obrazovanja zdravstvenog usmjerenja? Medicinski, Stomatološki, Farmaceutsko-biokemijski fakultet te viša i srednja škola zdravstvenog usmjerenja. Kako su dužni postupati zdr. djelatnici? Prema pravilima zdr. struke tako da ne ugroze život ili zdravlje ljudi. Što ako zdr. djelatnik obavlja privatnu praksu u prostoru za koji nema rješenje ministra zdravstva? Čini kazneno djelo nesavjesnog liječenja. U kojem slučaju to ne vrijedi? U slučaju zdravstvenog turizma. Kako se predaje medicinska dokumentacija drugom zdr. djelatniku? U zatvorenoj omotnici. Tko su zdravstveni suradnici? Osobe koje nemaju obrazovanje zdravstvenog usmjerenja, a koje rade u zdravstvenoj ustanovi i sudjeluju u dijelu zdravstvene zaštite. Što su obavezni obaviti zdravstveni djelatnici nakon završenog obrazovanja? Pripravnički staž. Što je pripravnički staž? Rad pod stručnim nadzorom radi osposobljavanja za samostalan rad. Koliko traje? Godinu dana, osim za doktore medicine koji su završili petogodišnji studij medicine. Za njih pripravnički staž traje 2 godine. Prva godina je temeljni staž, a druga sekundarijat. Gdje se provodi zdravstveni staž? U zdrav. ustanovama. Da li se dio staža može obaviti još negdje? Gdje? Da, kod zdrav. djelatnika VSS koji ima privatnu praksu najmanje 5 godina. Što nakon obavljenog pripravničkog staža? Treba položiti državni ispit pred ispitnom komisijom Ministarstva zdravstva. Kako se dobija odobrenje za samostalni rad i tko ga izdaje? Odobrenje za samostalan rad daje nadležna komora nakon dobivenog uvjerenja o položenom državnom ispitu. Tko može oduzeti odobrenje za samostalan rad i kada? Nadležna komora ako zdr. djelatnik: - ne zadovoljava pri obnavljanju odobrenja za samostalan rad - krši etička načela zdr. struke - radi posao u struci izvan punog radnog vremena više od 1/3 punog radnog vremena - obavlja privatnu praksu bez odobrenja ministra
11
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
Da li ministar može oduzeti odobrenje za samostalan rad? U kojem slučaju? Da, ako radi posao u struci više od 1/3 punog radnog vremena izvan radnog vremena ili ako obavlja privatnu praksu bez odobrenja ministra, a nadležna komora ne oduzme odobrenje za samostalan rad u roku 30 dana. Koji zdravstveni djelatnici se moraju dalje stručno usavršavati? Zdr. djelatnici visoke stručne spreme. Tko provjerava stručnost zdr. djelatnika VSS te kako često? Provjeru stručnosti provodi nadležna komora svakih 6 godina (da bi se produljilo odobrenje za samostalan rad). Tko može ići na specijalizaciju? Tko odobrava specijalizaciju? Zdr. djelatnik VSS koji ima položen državni ispit i mlađi je od 35 godina. Specijalizaciju odobrava ministar. Da li na specijalizaciju može ići osoba mlađa od 35 godina? Da ako to odobri ministar i to pod uvjetima koje on propiše. Gdje se provodi specijalizacija? U zdr. ustanovama koje zadovoljavaju uvjete za provođenje specijalističkog staža (uvjete propisuje ministar). Da li se u specijalizaciju može priznati postdiplomska nastava, odnosno sekundarijat? Može ako se program postdiplomskog studija podudara s programom specijalizacije (u onom opsegu u kojem se podudara), a od sekundarijata se može priznati najviše 6 mjeseci. Tko je primarijus? Doktor medicine ili doktor stomatologije koji ima najmanje 10 godina specijalističkog staža te objavljene stručne i znanstvene radove. Tko dodjeljuje naziv primarijus? Komisija koju imenuje ministar zdravstva. Koji su uvjeti koje mora zadovoljavati zdr. djelatnik VSS za obavljanje privatne prakse? (8) 1. obrazovanje zdr. usmjerenja i položen državni ispit, odnosno specijalistički ispit za specijalističke djelatnosti 2. državljanin RH 3. radno sposoban 4. potpuno poslovno sposoban 5. ne smije postojati sudska zabrana 6. ne smije biti u radnom odnosu 7. mora imati odgovarajući prostor i opremu 8. mora imati mišljenje nadležne komore da postoji potreba za obavljanjem takve djelatnosti na određenom području Kome se podnosi zahtjev za obavljanje privatne prakse? Ministru zdravstva koji donosi rješenje o odobrenju za rad ako su zadovoljeni uvjeti glede prostora, djelatnika i opreme. Gdje sve mogu određeni zdr. djelatnici VSS obavljati privatnu praksu? Doktori medicine i doktori stomatologije - privatne ordinacije i privatni laboratoriji Magistri farmacije - privatne ljekarne Dipl. ing. medicinske biokemije - privatni medicinsko-biokemijski laboratoriji Što se sve mora istaći u nazivu privatne ordinacije, laboratorija ili ljekarne? Ime i prezime, adresa, naziv djelatnosti, radno vrijeme.
12
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
Da li mogu obavljati privatnu praksu VŠS i SSS zdr. djelatnici? Da po uputama i stručnim nadzorom doktora medicine ili doktora stomatologije. Tko sve obavlja privatnu praksu od VŠS i SSS zdr. djelatnika? Medicinska sestra općeg smjera Viši zubari i zubni tehničari Fizioterapeutski tehničari Koliko privatnih ordinacija, laboratorija ili ljekarni može imati jedan zdr. djelatnik? Jednu. Koliko timova može raditi u jednoj ordinaciji? Najviše 2 tima u smjenskom radu. Da li zdr. djelatnik s privatnom praksom može u radni odnos primiti zdr. djelatnika iste struke? Koliko njih? Da. Samo jednog. Da li zdr. djelatnik s privatnom praksom može raditi u zdr. ustanovama? Da, ako s njima sklopi ugovor, može raditi poslove u svojoj struci. Koliko zdr. djelatnika VŠS i SSS može biti u timu zdr. djelatnika u priv. praksi? Koliko hoće. Što je to grupna privatna praksa? Kada se više zdr. djelatnika s privatnom praksom udruži. Da li zdr. djelatnik u privantoj praksi može biti odsutan ili privremeno obustaviti svoj rad? Da. Što je dužan napraviti ako privremeno obustavi rad ili je odsutan? Mora naći zamjenu na način da sklopi ugovor sa zdr. djelatnikom iste struke ili zdr. ustanovom primarne zdr. zaštite. Kada zdr. djelatnik s privatnom praksom mora obavijestiti ministra o svom odsustvu? Ako je odsutan više od 30 dana godišnje. Koje su dužnosti zdr. djelatnika u privatnoj praksi? (8) 1. pružanje HMP 2. sprječavanje i suzbijanje zaraznih bolesti 3. čuvanje liječničke tajne 4. postupanje u skladu s etičkim načelima zdr. struke 5. vođenje med. dokumentacije i podnošenje izvješća nadležnoj zdr. ustanovi 6. dostava podataka na zahtijev nadležnog tijela 7. uključenje u jedinstvenu informacijsku mrežu 8. korištenje suvremenih metoda i sredstava U kojem sve slučaju prestaje pravo obavljanja privatne prakse? - odjavom - po sili zakona - rješenjem ministra U kojem slučaju prestaje pravo obavljanja privatne prakse po sili zakona? (7) 1. smrt 2. trajni gubitak radne sposobnosti (invalidnost) 3. gubitak poslovne sposobnosti (potpun ili djelomičan) 4. gubitak hrvatskog državljanstva 5. zasnivanje radnog odnosa ili samostalne djelatnosti 6. kazna zatvora duža od 6 mjeseci ili sudska zabrana 7. ako ne plaća obvezne pristojbe duže od 3 mjeseca
13
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
Navedi neke od slučajeva kada ministar donosi rješenje o prestanku obavljanja privatne prakse? - ako ima više od jedne ordinacije, laboratorija ili ljekarne - ako ne nađe zamjenu za vrijeme privrmene obustave rada ili ne obavijesti ministra, a dužan je - na prijedlog komore - ako reklamira svoj rad ili ordinaciju suprotno pravilima ponašanja koja određuje nadležna komora Kako se ostvaruju prihodi za obavljanje privatne prakse? - ugovorom sa Zavodom (ugovorni privatni zdravstveni djelatnik) - od dobrovoljnih osiguravatelja - izravno od korisnika zdravstvene zaštite ako se ne radi o izabranom doktoru medicine ili stomatologije Tko određuje cijene zdr. usluga? Ako postoji ugovor sa Zavodom, cijene određuje Zavod. U slučaju naplate od dobrovoljnog osiguravatelja, cijenu određuje osiguravajuće društvo u dogovoru s nadležnom komorom. U slučaju naplate izravno od korisnika, cijenu određuje nadležna komora. Za koje djelatnosti se ne može obavljati privatna praksa? - uzimanje i transplantacija organa osim autotransplantacije - opskrba krvlju i krvnim derivatima - mrtvozorništvo - socijalno-medicinska, higijensko-epidemiološka i ekološka djelatnost
Koje vrste nadzora nad radom zdr. ustanova, zdr. djelatnika u zdr. ustanovama i privatnih zdr. djelatnika postoje? Unutarnji i zdravstveno-inspekcijski nadzor. Tko provodi unutarnji nadzor? Zdravstvena ustanova nad svojim zdr. djelatnicima i zdr. djelatnostima koje se odvijaju u njoj. Tko je odgovoran za zakonski i stručni rad zdr. ustanove? Ravnatelj. Čime se propisuje način nadzora zdr. ustanove? Općim aktima. Tko provodi zdravstveno-inspekcijski nadzor? Državni zdravstveni inspektor iz zdravstvene inspekcije Ministarstva zdravstva. Tko može biti zdravstveni inspektor (uvjeti)? Zdravstveni djelatnik VSS s 5 godina radnog staža i položenim stručnim ispitom za zdr. inspektora. Kako se dokazuje status zdr. inspektora? Poesbnomm ispravom. Što sve provjerava zdr. inspektor? Prostor, opremu, uređaje, dokumentaciju, akte i propise zdr. ustanove ili privatnog zdr. djelatnika. Da li zdr. inspektor smije povrijediti čuvanje liječničke tajne? Što je zbog toga potrebno napomenuti zdr. inspektoru? Ne smije povrijediti čuvanje liječničke tajne te mu je potrebno napomenuti što se sve smatra liječničkom tajnom u dokumentaciji i aktima. Što zdr. inspektor posebno nadzire? (10) 1. kvalitetu zdr. usluga 2. postupanje s bolesnikom prilikom prijema, liječenja i otpusta 3. standarde i metode kod prevencije, dijagnostike, liječenja i rehabilitacije 4. standarde i metode laboratorijske i druge dijagnostičke obrade 6. način propisivanja i izdavanja lijekova 7. vođenje medicinske dokumentacije i evidencije
14
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
8. organizacija i provođenje pripravničkog i specijalističkog staža 9. poštovanje kućnog reda 10. poštovanje zabrane pušenja u zdr. ustanovama Što sve može u skladu sa svojim pravima i dužnostima učiniti zdr. inspektor? (8) 1. narediti uklanjanje nađenih nepravilnosti u određenom roku 2. narediti dodatno stručno usavršavanje zdr. djelatnika 3. u dogovoru sa Zavodom može jednokratno ili višekratno obustaviti sredstva za obavljanje zdr. djelatnosti 4. zabraniti rad zdr. ustanove ako su nađene nepravilnosti u svezi s prostorom, opremom ili djelatnicima 5. zabraniti samostalni rad zdr. djelatniku koji nema položeni državni ispit 6. zabraniti rad ako utvrdi neodgovarajuću kvalitetu zdr. usluga 7. zabraniti rad i pokrenuti postupak za oduzimanje odobrenja za samostalni rad 8. zabraniti provođenje nezakonitih radnji Što ako inspektor nađe zakonske ili stručne nepravilnosti za koje nije ovlašten davati naređenja ili zabrane? Dužan je bez odgađanja obavijestiti nadležna tijela. U kojem slučaju zdr. inspektor može donijeti usmeno rješenje i odmah narediti provođenje određenih mjera? 1. ako je ugroženo zdravlje ili život ljudi 2. ako postoji mogućnost prikrivanja ili uništenja dokaza Da li rješenje može ostati samo usmeno? Ne, mora donijeti i pisani opravak rješenja, a sve mora biti unijeto i u zapisnik. Kome je sve inspektor dužan dati primjerak zapisnika? Ravnatelju, odnosno privatnom zdr. djelatniku. Predsjedniku upravnog vijeća. Kome inspektor podnosi izvješće o nađenim nepravilnostima? Vladi RH zajedno s prijedlozima o izmjenama koje je potrebno poduzeti. U kojem slučaju inspektor može odgovarati za svoje postupke? (3) 1. ako ne postupi u skladu s propisima nakon što nađe određene nepravilnosti 2. ako prijeđe svoje zakonske ovlasti 3. ako bez odgađanja ne prijavi nađene nepravilnosti nadležnim tijelima Gdje i kako se nepravilnosti i propusti obvezno objavljuju? Moraju biti javno obznanjeni u sredstvima javnog priopćavanja. Tko utvrđuje uzrok i vrijeme smrti? Doktor medicine. Tko može iznimno utvrđivati uzrok i vrijeme smrti? Osposobljeni zdravstveni djelatnik na način koji odredi ministar zdravstva. Tko prijavljuje smrtni slučaj? Svaki građanin dužan je prijaviti smrtni slučaj ako za njega sazna i to bez odgađanja. Kome se prijavljuje smrtni slučaj? Doktoru medicine, odnosno zdravstvenom djelatniku koji pregledava mrtvaca ili jedinici lokalne samouprave. Tko utvrđuje smrt u zdravstvenoj ustanovi? Doktor medicine te ustanove. Tko utvrđuje smrt izvan zdravstvenih ustanova? Doktori medicine, odnosno zdr. djelatnici koje imenuje županijska skupština na prijedlog županijskog vijeća (ili gradska skupština na prijedlog gradskog vijeća Grada Zagreba). Što je dužna učiniti osoba koja utvrđuje smrt ako ustanovi da je smrt posljedica zarazne bolesti ili nasilja?
15
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
Obavijestiti državno tijelo nadležno za poslove zdravstva, odnosno policiju. U kojem vremenskom periodu od smrti se obavlja pokop? Unutar 24 do 48 sati od vremena nastupa smrti. Da li se pokop može obaviti prije 24, odnosno nakon 48 sati od vremena nastupa smrti? Da, uz posebno odobrenje sanitarnog inspektora. Kada se provodi obdukcija radi utvrđivanja uzroka smrti? 1. ako je smrt prouzročena kaznenim djelom 2. radi zaštite zdravlja građana 3. na zahtjev obitelji 4. ako je osoba umrla u zdravstvenoj ustanovi Tko snosi troškove obdukcije u slučaju kada se obdukcija radi zbog zaštite zdravlja građana? Obveznik plaćanja troškova liječenja umrle osobe. Kada se ne vrši obdukcija u zdr. ustanovi? Ako ravnatelj tako odluči u dogovoru s patologom na zahtijev uže obitelji preminuloga. Kada se mora provesti obdukcija u zdr. ustanovi? 1. ako se radi o neprirodnoj ili nagloj smrti 2. ako smrt nastupi za vrijeme dijagnostičkih ili terapijskih zahvata Da li se nakon obdukcije u zdr. ustanovi mogu uzimati dijelovi organa umrle osobe? Pod kojim uvjetima? Da. Nakon obdukcije dijelovi oragana mogu se uzimati u znanstveno-nastavne svrhe pod nadzorom etičkog povjerenstva zdr. ustanove ako se preminula osoba nije tome izričito protivila za vrijeme života pismenim putem. Kada se i od koga mora tražiti odobrenje za uzimanje dijelova organa nakon obdukcije? Ako se radi o maloljetnoj ili duševno bolesnoj osobi, mora se tražiti dopuštenje roditelja, skrbnika, bračnog druga ili punoljetnog djeteta. Što su komore? Stručne organizacije sa svojstvom pravne osobe. Kako se stječe svojstvo pravne osobe? Upisom u sudski registar. Tko se udružuje u komore i zašto? Zdr. djelatnici VSS radi ostvarivanja svojih interesa. Koje sve komore postoje i tko su osnivači? Hrvatska liječnička komora - Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatski liječnički zbor Hrvatska stomatološka komora - Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatski liječnički zbor Hrvatska ljekarnička komora i Hrvatska komora medicinskih biokemičara - Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatsko farmaceutsko društvo, odnosno Hrvatsko društvo medicinskih biokemičara Komore se osnivaju uz suglasnost ministra zdravstva! Koje sve poslove obavlja komora? (12) 1. vodi registar svojih članova 2. nadzire provođenje načela medicinske etike i deontologije i poduzima mjere ako dođe do njihova kršenja 3. daje mišljenje ministru za početak rada u privatnoj praksi, odnosno za početak ili prestanak rada zdr. ustanove 4. daje mišljenje za rad zdr. djelatnika izvan punog radnog vremena u zdr. ustanovi, odnosno za rad privatnih zdr. djelatnika u zdr. ustanovama 5. utvrđuje cijenu zdr. usluga za privatnu praksu koja nema ugovor sa Zavodom 6. izdaje, obnavlja i oduzima odobrenje za samostalni rad zdr. djelatnika 7. zastupa interese svojih članova pri sklapanju ugovora sa Zavodom, odnosno osiguravajućim društvima
16
Dr. med. Ivan Čima
Zakon o zdravstvenoj zaštiti
8. štiti prava građana obzirom na vrstu i kakvoću zdr. usluga 9. organizira dodatno usavršavanje radi proširenja djelatnosti unutar struke 10. propisuje način oglašavanja i isticanja naziva privatne prakse uz suglasnost ministra 11. sudjeluje pri utvrđivanju standarda i normativa zdr. usluga 12. daje stručno mišljenje kod pripreme propisa Da li komora ima statut? Tko na njega daje suglasnost? Da. Suglasnost daje ministar zdravstva.
17
View more...
Comments