01.04 Proiect Didactic Muzică Și Mișcare (3) - Tomoroga Raluca

March 19, 2023 | Author: Anonymous | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download 01.04 Proiect Didactic Muzică Și Mișcare (3) - Tomoroga Raluca...

Description

 

 Proiect didactic

Data: 01.04.2022 Clasa: a II-a D Profesor învățământ primar: Ioana Conț Unitatea de învățământ: Colegiul Național “Andrei Mureșanu” Aria curriculară: Arte Disciplina: Muzică și mișcare Unitatea tematică: Bun venit, primăvară! Tema: Cântarea vocală în colectiv/ grupuri mici Tipul lecției: mixtă Forma de realizare: Activitate integrată Timp: 45 minute Discipline integrate: CLR, AVAP; Competenţe specifice:  Muzică și mișcare mișcare

1.3. Recunoașterea sunetelor emise de jucăriile muzicale, în corelarea lor auditivă cu anumite calități ale sunetelor muzicale;

 

1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între Do1- Do2, cu o structură ritmico-melodică; 3.1. Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical; 3.3. Confecționarea de jucării muzicale din materiale naturale; Comunicare în limba română

2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare;  Arte vizuale şi abilităţi abilităţi practic practice: e:

2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;

Obiective generale: - formarea deprinderilor de cântare vocală; - utilizarea în interpretarea muzicală muzicală a mișcărilor sugerate sugerate de text; - câștigarea atașamentului afectiv al elevilor față de muzică.   Pe parcursul parcursul și la sfârșitul le lecției cției elevul va ffii capabil: Obiective operaţionale: operaţionale: Pe Cognitive:

O1 - să aplice deprinderile corecte de cânt (poziție corporală, respirație respirație,, emisie, dicție), cel puțin 95% dintre elevi; O2 - să cânte în grup cântecele învățate („Flori de primăvară”), respectând linia melodică, cel puțin 85% dintre copii; O3 - să interpreteze cântecul cântecul „ Sosirea rândunicii” utilizând procedee variate (cântare în grup, cântare cu mișcarea sugerată de text, cântare ritmică, cântare în dialog muzical, cu acompaniament acompaniament muzical), cel puțin 90% dintre copii; O4 - să răspundă corect întrebărilor adresate, cel puțin 90% dintre copii;

 

Afective: O5-să participe activ și eficient în activitatea de muzică și mișcare, cel puțin 90% dintre copii.

Strategii didactice: Metode și procedee: conversația, demonstrația, observația, explicația, exercițiul muzical, audiția muzicală, jocul didactic muzical, dialogul muzical, cântarea la unison, cu mișcare; Mijloace de învățământ: foi cu versurile v ersurile cântecului nou, laptop, videoproiector, creioane colorate; Forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală; Resurse umane: 23 de elevi; Resurse temporale: 45 de minute; Locul desfăşurării: sala de clasă; Strategii de evaluare: Formă de evaluare: continuă; Metode de evaluare: observarea sistematică, chestionarea orală, aprecieri globale și individuale; Instrumente de evaluare: lista de control. Bibliografie: Perțea, A., Radu, D., Radu, M. A. (2021), Muzică și mișcare, Clasa a II-a, Editura Aramis, București

 

Ministerul Educației Naționale - Programa școlară pentru clasa a II-a, Nr. 3418/19.03.2013 Link cântecel: Link PowerPoint – joc interactiv Twinkl: https://www.twinkl.ro/resource/primavara-ce-sunt-e https://www.twinkl.ro/resource/primavara-ce-sunt-eu-joc-interactiv-powerpoint-ro-dsu-joc-interactiv-powerpoint-ro-ds1646748729   1646748729 Link cântec: https://www.youtube.com/watch?v=iJd2TEAUgfY https://www.youtube.com/watch?v=iJd2TEAUgfY  

Strategii didactice Etapele lecției

Conținut instructiv – educativ Ob. Op.

Moment organizatoric (1-2 min.)

Captarea atenției

O4

(3-4 min.)

O5

Activitatea învățătorului

Activitatea elevului

Se asigură mediul necesar desfășurării activității: aerisirea sălii de clasă,  pregătirea materialelor didactice.

Elevii se pregătesc pentru începerea activității.

Meto Metode de și pr proc oced edee ee

Încep activitatea prin a adresa elevilor  Răspunsuri așteptate din partea Conversația următoarele întrebări: elevilor: Explicația -Care sunt lunile anotimpului -Lunile de primăvară sunt:  primăvara? Dar a verii, a toamnei și a martie, aprilie și mai; a verii iernii? iunie, iulie și august; a toamnei septembrie, octombrie și -Care sunt vestitorii primăverii? noiembrie și a iernii decembrie, ianuarie și februarie. -Ce fel de vreme putem avea - Aceștia sunt: ghiocei, narcise,

Mijl Mijloa oace ce didactice

Metode/ Forma

Forme/ Instrumen

de organizare

te de evaluare

Frontal

Observarea sistematică

Frontal

Observarea sistematică

 

 primăvara? -Cum este ziua în lunile de primăvară în comparație cu lunile iarnă? -Ce evenimente sărbătorim noi pe  perioada primăverii?

O4 O5

„Ce sunt eu?” – joc interactiv PowerPoint Jocul interactiv „Ce sunt eu?” cu tematică de primăvară le propune copiilor să identifice o serie de elemente specifice anotimpului  primăvara. Urmărind indiciile, copiii vor încerca să ghicească ce element este descris înainte de a dezvălui răspunsul. Jocul conține opt elemente specifice anotimpului primăvara și patru indicii  pentru fiecare element propus.

 brândușe, pomi înfloriți,  păsări... -Ziua este mai lungă în lunile de  primăvară decât în lunile de iarnă. -Vremea primăvara poate fi instabilă și imprevizibilă. -Noi sărbătorim: Mărțișor – 1 martie; Ziua Mamei și Ziua Femeii – 8 martie și Paștele – dată mobilă. Jocul Răspunsuri așteptate din partea elevilor: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

Laptop

Frontal

Observarea sistematică

Frontal

Observarea sistematică

Video proiector 

Cuib; Ci Cizm zmee ddee ca cauc uciu iuc; c; Curcubeu; Miel; Soare; Aprilie; Albină; Mormoloc;

Elevii care doresc să răspundă, trebuie să ridice mâna și să aștepte pentru a fi numiți.

Pregătirea vocilor pentru cântat

a. Exe Exerciții iții de respirație

O1

Elevii ascultă cu atenție cele Încep prin a reaminti poziția corectă de  precizate de către propunătoare Conversația cânt: spatele drept, picioarele pe podea, și se poziționează în poziția Exercițiul muzical mâinile pe bancă.  potrivită pentru cântat. Mai apoi, voi desfășura următoarele activități muzicale împreună cu elevii:

 

 

(5 min.)

a) Exerciții de respirație sub formă de  joc: - umflăm balonul;

b. Exe Exerciții iții  

melodice (5 min.)

- facem precum șarpele; - suflăm în lumânări.

Mai apoi, desfășoară următoarele activități muzicale, respectând indicațiile primite, Jocul astfel: muzical - Ex Exer erci ciți țiii de de res respi pira rați țiee sub formă de joc;

Evaluarea frontală didactic

 b) Exerciții de dicție (fiecare exercițiu - Exer Exerci ciți țiii de ddic icți ție; e; se va pronunța mai întâi rar, apoi din ce în ce mai rapid – ritmul poate fi accelerat de două-trei ori): 2. Posibile răspunsuri din partea elevilor: 1. „Rici, rici, măi arici, scoate țepile Conversația ra, re , ri , ro, ru , ră, rî; de-aici, Explicația

O4 O5

Frontal

Frontal

Observarea sistematică

Buş-buş, cărăbuș ieși afară din culcuș.” - ba, be, bi, bo, bu, bă, bî; 2. Le voi cere copiilor să formeze și să - na, ne, ni, no, nu, nă, nî;  pronunțe silabe din perechi formate - va, ve, vi, vo, vu, vă, vî; dintr-o consoană și vocalele limbii române, după exemplul dat: ma, me, - la, le, li, lo, lu, lă, lî; mi, mo, mu, mă, mî c) Exerciții de încălzire a vocii:  1. Mi, mi, mi, mi, mi; Demonstrația  Me, me, me, me, me;  Ma, ma, ma, ma, ma;

-

Ex Exer erci ciți țiii de de înc încăl ălzi zire re a vocii;

Evaluarea frontală

 Mo, mo, mo, mo, mo;  Mu, mu, mu, mu, mu.

2. Mi, me, ma, mo, mu;

Dialogul muzical

 

 Bi, be, ba, bo, bu;  Ni, ne, na, no, nu;  Di, de, da, do, du;  Ri, re, ra, ro, ru.

3. Mi, ma, mi, ma, mi;  Li, la, li, la, li;  Ni, na, ni, na, ni;  Ri, ra, ri, ra, ri.

Reactualizarea conținutului anterior învățat

O1 O2

(15 min.)

Predarea- învățarea noului conținut (formarea noilor priceperi și deprinderi)

O1

Cântam cântecul anterior învățat, intitulat „Flori de primăvară” .

Conversația Elevii vor cânta pentru prima dată cântecul de la început la sfârșit împreună cu toata clasa, Explicația Prima dată voi cânta împreună cu toată iar mai apoi vor cânta în echipe Cântare la unison clasa, după care vom forma trei echipe cât mai frumos posibil. care vor cânta fiecare pe rând cântecelul cap-coadă.  Vor aplauda prestația celorlalte echipe. Vom aplauda prestația și străduința fiecărei echipe.

Anunțarea titlului – „Sosirea rândunicii”

O3

Pentru început vom audia cântecelul intitulat „Sosirea rândunicii”.  Rândunica a sosit,

Elevii ascultă cu atenție explicațiile oferite de către  propunătoare, iar mai apoi auditează cântecelul.

Laptop Video proiector 

Frontal

Observarea sistematică

Pe grupe Aprecieri verbale

Conversația

Laptop

Explicația

Video proiector 

Frontal

Observarea sistematică

Aprecieri verbale

 

(10 min.)

O5

 Primăvara vine,

Evaluarea frontală

 Iată mugurii-nverzesc,

-prezentarea

Grădinițele-nfloresc

materialului stimul

Tot e viu și-ntinerit  Caci e cald- și bine.

-dirijarea învățării Ger, zăpadă, tot s-a dus,  Primăvara vine!  Răsărit-ați mândre fiori, Si prin zări se vad cocori, Verde-i jos, senin e sus Caci e cald si bine.  Refren:

Răspunsuri așteptate din partea Conversația elevilor: Explicația a) Câ Cânt ntec ecel elul ul m mii se pa pare re frumos/ interesant.

Laptop

Frontal

Video proiector  Aprecieri verbale

 La, la, la, la, la, la, la,  La, la, la; La, la, la. (x2)

O4 O5

Analiza sumară a cântecului (strofe, refren) a. Cum vi se pare acest cântecel?

Observarea sistematică

 b) În cântec se vorbește despre venirea  primăverii. c) Cânt Cântec ecul ul are are ddou ouăă strofe și un refren.

 b. Despre ce este vorba?

O3

c. Câte strofe are? Împart copiilor fișe cu noul cântec. Solicit elevii să citească în gând tot cântecelul, iar mai apoi să îmi spună dacă există cuvinte necunoscute de către aceștia.

Elevii citesc în gând tot cântecelul, iar mai apoi numesc cuvintele necunoscute de către aceștia.

Conversația

Foi cu Frontal versurile cântecului

Observarea sistematică

 

O1

O3

Mai apoi are loc memorarea versurilor.  Numesc un elev care va citi cu voce tare prima strofă și refrenul, după care Elevul numit de către le vom cânta împreună cu toată clasa,  propunătoare va citi cu voce Observația tare prima strofă și refrenul, urmând să o cântam împreună odată cu cântecelul de pe YouTube. După care voi ruga alt elev să citească cu toată clasa. Exercițiul muzical cu voce tare a doua strofă, urmând să cântam împreună cu toții cea dea doua Următorul elev solicitat va citi strofă, ajutându-ne de cântecelul de pe și a doua strofă, urmând să cântam împreună cu toții cea YouTube. dea doua strofă, ajutându-ne de La final vom încerca să cântam întreg cântecelul de pe YouTube. cântecul, tot așa, ajutându-ne de Vom încerca să cântam întreg Exercițiul muzical cântecelul de pe YouTube (de câteva cântecul, tot așa, ajutându-ne de ori până când elevii își însușesc cântecul). Voi împarți din nou elevii în două grupuri și îi voi numi alternativ să cânte câte o strofă a cântecului și refrenul la final cu ajutorul meu la nevoie.

cântecelul pe YouTube, câte ori estedenevoie pentru ade retine întreg cântecelul. Mai apoi, elevii vor fi împărțiți în grupe și vor cânta alternativ câte o strofă a cântecului de câteva ori.

Dialog muzical

Laptop Video proiector 

Laptop

Video proiector 

Observarea sistematică Pe grupe Aprecieri verbale

 

Consolidarea conținutului și obținerea performanței (7 min.)

Încheierea activității (1 – 2 min.)

O5

Cântare cu mișcarea liberă a corpului: Voi ruga elevii să se ridice în picioare

O3

Elevii cântă și dansează într-un Cântarea la unison, mod armonios. cu mișcare, dialog muzical

Laptop

 proiector   

În timpul rămas, voi lasă copiii să deseneze un simbol al primăverii pe fișă.

Creioane colorate

activitate.

Elevii ascultă aprecierile oferite Conversația de către propunătoare.

Frontal

Aprecieri

Video-

și să danseze după linia melodică a cântecelului anterior învățat și în același timp să cânte cât mai frumos.

Se fac aprecieri globale și individuale despre participarea elevilor la

Frontal

  Observarea sistematică

verbale

 

Versuri: Flori de primăvară Astăzi în grădina mea, o zambilă a-nflorit Și eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit O zambilă a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit!

Astăzi în grădina mea, o narcisă a-nflorit Și eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit O narcisă a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit!

Astăzi în grădina mea, o lalea a-nflorit Și eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit O lalea a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit!

Astăzi în grădina mea, liliacul a-nflorit Și eu am zâmbit! Am zâmbit, am zâmbit Liliacul a-nflorit, dragă primăvară, bine ai venit!  

 

Ghiocei și viorele, brebenei și micșunele Toate-au înflorit și eu am zâmbit Am zâmbit, am zâmbit florile au înflorit Dragă primăvară, bine ai venit!

Florile înfloresc, doar atunci când eu zâmbesc Dragă primăvară ce mult te iubesc!!! i ubesc!!!

Versuri: Sosirea rândunicii  Refren:  Rândunica a sosit, sosit,

 La, la, la, la, la, la, la la,, la,

 Primăvara vine, vine,

 La, la, la; la; La, la, la la.. (x2)

 Iată mugurii-nverzesc, mugurii-nverzesc, Grădinițele-nfloresc

 

Tot e viu și-ntinerit  Caci e cald- și bine. Versuri: Sosirea rândunicii  Ger, zăpadă, tot s-a dus,  Primăvara vine! vine!

 Rândunica a sosit, sosit,

 Răsărit-ații mândre fiori,  Răsărit-aț fiori,

 Primăvara vine,

 Si prin zări zări se vad cocori, cocori,

 Iată mugurii-nverzesc, mugurii-nverzesc,

Verde-i jos, senin e sus

Grădinițele-nfloresc

Caci e cald si bine.

Tot e viu și-ntinerit 

 

Caci e cald- și bine.

Ger, zăpadă, tot s-a dus,  Primăvara vine! vine!  Răsărit-ații mândre fiori,  Răsărit-aț fiori,  Si prin zări zări se vad cocori, cocori, Verde-i jos, senin e sus Caci e cald si bine.

 Refren:  La, la, la, la, la, la, la la,, la,  La, la, la; la; La, la, la. (x2) 

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF