Sah Uz Svoje Dete

March 12, 2017 | Author: snobic9379 | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Sah Uz Svoje Dete...

Description

Жељко Медар мајстор Ф И Д Е и ш а х о в с к и т р е н е р

НАУЧИТЕ ШАХ УЗ

СВОЈЕ ДЕТЕ - друго издање -

Нови Сад, 1998.

Жељко Медар НАУЧИТЕ ШАХ УЗ СВОЈЕ ДЕТЕ Нови Сад, 1998. Издавач: TANDEM design За издавача: Ненад Обрадовић Корице^ идеје и графичш дизајн: Жељко Медар и Драгослав Врбашки Лектор: проф. др Гордана Вуковић Коректор: Живан Мушицки Прелом: Драгослав Врбашки Фотографије: Слободан Николић Штампа: T A N D E M d e s i g n , Нови Сад, Војвођанских бригада 7/ХП Ц И П - К а т а л о г и з а ц и ј а у публикацији Б и б л и о т е к а М а т и ц е С р п с к е , Н о в и Сад 794.1 МЕДАР, Жељко Н а у ч и т е шах уз своје дете / Ж е љ к о М е д а р ; ( ф о т о г р а ф и ј е С л о б о д а н Н и к о л и ћ ) . - 2. изд. - Н о в и Сад : Тандем десигн, 1998 ( Н о в и Сад : Т а н д е м десигн). -139 стр.: ф о т о г р . ; 23 цм Т и р а ж 1000. - И на крају...: стр. 136-137. a) Шах 0 Copyright: © 1998. Тандем дизајн, Нови Сад. Сва права задржана укључујући и права превођења на друге језике. Није дозвољено ни један део ове књиге снимати, емитовати или репродуковати на било који начин без претходне писмене дозволе издавача и аутора.

Рекли су о књизи: "Много пута сам био замољен да препоручим најбољу кљигу за почетнике и увек сам се 'мучио' да нађем прави одговор, можда и због тога што су књиге такве врсте - ретке. Коначно могу да дам одличну препоруку, посебно што знам да je књига-почетница "Научите шах уз своје дете" писана са искреним намерама и што je плод вишегодишњег педагошког искуства аутора. Иначе, дужно поштовање заслужује онај који се зарад преношења знања на млађе, одрекао сопствене играчке каријере..." Светозар Глигорић, велемајстор (Промоција књиге у Адвокатској комори 12. фебруара 1998. Године)

Војводине у

Новом

Саду,

***

"Интересантна, нешаблонска књига. Како je намењена углавном деци, значајно je што су задати проблеми (комбинације) поступно градирани, што децу стимулише и мотивише да напредују у покушајима да реше те комбинације. Наведени примери из пишчеве праксе т а к о ђ е су занимљиви и 'Чувају' пажњу деце, која вероватно не би била у стању да се потпуно концентришу на искључиво шаховско штиво. Књига "Научите шах уз своје дете" je освежење у литератури за шаховске почетнике, a како je њихов број велики, поготово међу најмлађима, њен доприносје тим већи." Петар Поповић, велемајстор (У Новом Саду, августа 1998. Године)

Био сам веома срећан када сам чуо да Жељко Медар, новосадски мајстор ФИДЕ и познати шаховски педагог, спрема књигу. Одмах сам помислио да je реч о шаховској почетници, тако да сам са великим задовољством прихватио позив за рецензију. Наше пријатељство траје дуги низ година, a сећам се да je прва шаховска књига коју сам добио, била његов поклон. Било je то у новембру 1982. године, дакле, пре равно 15 година. Тада ми je било 12, a њему 15 година. Због чега je ово важно? Важно je из простог разлога што се од првог момента нашег упознавања, када ме je прихватио као свог вршњака, a не као неког ко je много млађи, за све ове године није ни мало променио. Такав je и данас. Такав je и када ради са својим ученицима, и то je сигурно један од разлога његовог великог успеха у раду са њима. Даље, искреност и велика жеља да другом помогне и пренесе своје знање, такође je од великог значаја. Што се саме књиге тиче, дело представља прави шаховски бисер када je оваква књига у питању. Велики број нових, у шаховској литератури до сада непознатих термина, прилагођених дечјем узрасту, фантастична једноставност израза, такође у циљу лакшег разумевања материје и изузетна занимљивост, главне су одлике ове књиге. Ако се томе дода и стручност аутора, као и умеће сјајног коментарисања партија и позиција, онда je успех потпун. Књига представља праву основу за даље проучавање шаха и усавршавање, како код деце, тако и код свих љубитеља шаха, посебно шаховских аматера. И на крају, за неког ко се упознаје са шахом, најважније je да књига не буде досадна. Ова то сигурно није и зато je најискреније препоручујем.

Драган Косић,

У Новом Саду, новембра

1997.

године

велемајстор

(рецензија првог издања)

Увод Драги .читаоци, пред вама je књига која je настала сасвим спонтано. Разлог за њено појављивање ћу објаснити у овом делу.

Шаховски тренер Ове године се навршава равно 10 година од како радим посао шаховског педагога, односно тренера. Taj рад са децом je кренуо некако случајно. Двојица људи из Новосадског шаховског клуба (Дејан Живанац и Красоје Нотарош) су ме препоручили једном родитељу за подучавање његовог детета. Тако сам почео да дајем приватне часове шаха. Пошто je дечак имао само пет година, у почетку ти часови нису дуго трајали што се самог шаха тиче, али je наше дружење било настављано и после шаховског дела. Разговарали смо о многим стварима, a углавном смо играли неке логичке игре са бројевима и речима. Ту се родила велика љубав. Да постоји малишан ког подучавам, сазнали су и неки моји познаници који су такође имали малу децу. Био сам замољен да и са њиховом децом почнем са часовима, тако да сам, једноставно био „увучен" у тај посао. Како то већ бива, родитељи су се похвалили својим пријатељима, кумовима и познаницима. Деца су ме прихватала, a њихов број je растао из дана у дан. Велики број деце коју подучавам, резултирао je оснивањем Шаховског клуба „Капабланка", ког сам основао са групом родитеља. Био je то први дечји шаховски клуб на овим просторима, a деца окупљена у клубу почела су да постижу одличне резултате против одраслих шахиста. И тако je кренуло.

Књига Радећи годинама са великим бројем деце различитих година, способности и интересовања, искристалисао се одређени начин рада. Пошао сам од становишта да je ту убедљиво најважнији - педагошки приступ. Радује ме да сам касније, од врхунских тренера чуо слично мишљење. To je био један од разлога да своје искуство преточим у једну овакву књигу. Други разлог je тај, што заиста мислим да сам нашао једаи веома прихватљив метод рада. Трећи, исто тако важан разлог јесте што скоро четири године радим и новинарски посао. Иако сам и тај посао прихватио само у циљу популарисања шаховске игре, схватио сам да сам и ту уложио велики део себе. И када све то спојим... Овде je најважније да вам кажем нешто више о приступу књизи, али и о шаху уопште. 7

Шта je шах? Kao уредник шаховске рубрике, 3. марта 1995. године, у једном новосадском недељнику написао сам текст под насловом „Ах, тај шах" из ког издвајам следећи део: „Увек сам помало сажаљевао човека који не зна шах, као што бш сажаљевао човека коме je љубав остала непозната. Шах, као љубав, као музша, има моћ да људе чини срећним." (др Зигберт Тараш) И дан-данас се воде силне полемике о томе шта je шах? Да ли je то уметност, наука, спорт или игра? Вероватно je све тачно. Шах je толико комплексан да заиста у себи садржи све набројано. Да би се успело у шаху, поред талента потребан je и изузетан рад (теорија отварања, завршница, стратегија, тактика итд). Данашњи врхунски играчи постали су скоро научници, јер неке анализе отварања воде и преко тридесетог потеза, a шах захтева увек ново. Дакле, наука. Постоје сачуване партије, старе преко 100 и више година, a које и данас плене својом лепотом и одушевљавају људе на свим континентима. Гледајући неке партије и комбинације једног Морфија, суптилност и фантастичан осећај за позицију Рубинштајна, Ласкера и Капабланке, вратоломне жртве Таља, универзалност Смислова, Ботвиника и Спаског, љубитељима шаха отме се уздах од виђене лепоте. Шах je и уметност. У шаху се побеђује и губи. Резултати се памте, записују, бодују итд. Постоје такмичења, олимпијаде, пехари, победници и све оно што je шах већ одавно сврстало у спортове. Сигурно je највише оних за које шах представља - само игру. Чудну, лепу, забавну, корисну... Много пута сам био упитан: није ли досадно играчима да неколико сати седе за шаховском таблом, играјући само једну партију? Шта je ту тако занимљиво? Пре неколико месеци ми je пало на ум чудно поређење. Одговорио сам противпитањсм: јесте ли некад посматрали тродимензионалну слику? Ha одричан одговор, покушао сам да објасним да je то слика на којој сс на први поглед ништа не распознаје. Када се, међутим, мало задубиш и „уђеш" у њу, онда видиш право богатство ликова, облика итд. И дивиш се. Мислим, дакле, да je др Тараш био у праву.

8

Да ли je шах користан? Одговор на ово питање je веома лак: наравно да je шах користан! Многи примери показују да je то тачно, a и најмлађа група мојих ученика (пет дечака рођених 1988. године, један годину млађи и још један, годину дана старији) јесте одличан пример: скоро сви су најбољи ученици у својим разредима, a о математици да и не говорим. Ta група постоји три године, a занимљиво je да и најслабији у њој постиже одличне резултате у школи. Наравно, сви су добри шахисти. Што се тиче користи, ту постоји још једна важна ствар. Доказано je да деца која су се бавила шахом и која се из неког разлога њиме више не баве (наука, друга интересовања, презасићеност, неостварене амбиције...), постижу фантастичне резултате у другој области којој се посвете. Самостално расуђивање и уопште самосталност, боља концентрација, дисциплина, знатижеља, само су неке предности. Шах je и хуман. Познато je да код људи који су на неки начин изашли из нормалних токова живота, шах уме да буде користан за враћање у „нормалан" свет. Човек, несигуран, малодушан, повучен у себе и слично, често ће помоћу шаха стећи самопоуздање, јер, ето, и он нешто зна. Враћањем у духовни живот стиче нове пријатеље и жели да се бори. Сличан je пример и са личностима са физичким поремећајима. Волео бих када би се људи мало више заинтересовали за то ко све од познатих личности добро игра шах. Нећу да их набрајам, али ћу рећи да бисте се изненадили колико их je.

Савети за родитеље Први савет за родитеље јесте: прво сами проучите књигу. После првог преласка материје било би пожељно да je још једном пређете, јер када будете учили дете, бићете много сигурнији, јаснији, занимљивији и значајнији као учитељ у очима детета. Други савет: Када почнете да објашњавате лекције, немојте бити љути на дете, чак и после начињене треће исте грешке. И најмању добру замисао или рецимо успешно решавање шаховског проблема - похвалите! Дете ће се тада још више трудити да то и докаже. Најважније je да оно заволи шах, a највећа одговорност за то je опет ваша. Опасности да случај буде обрнут посебно су изложена деца која су немирнија или она „бистра" деца која „све желе да виде", врпоље се на столици и слично. Некад je боље и прекинути објашњавање после 10-15 минута, него на 9

силу прелазити лекције. Тада je најбоље прећи на играње партија и у партији не играти најјаче потезе. Ja сам радио на следећи начин: кажем детету да играм из све снаге, али да ћу намерно „начинити" само једну грешку. Ako дете ту грешку види, вероватно he победити. Исто тако, његову једну грешку „опраштам". He треба да вам говорим да се „неопажено" може направити и више грешака, као и више њих „опростити". Тиме се добија већа пажња детета и већи значај сваке партије, a тиме и квалитет. Ha крају, запамтите да je најбоље учење кроз игру.

О наслову Овај наслов ми се скоро годину дана „мотао" no глави, док није добио коначан облик. Идеја je јасна: спремајући се за учење свог детета, родитељ књигу прочита једном или, још боље, два пута. Када, уз дете, књигу пређе и трећи пут, постао je „школован" шахиста. Такође, када већ добро „барата" материјом, лакше he научити и дете и увек му бити „при руци". За крај уводног дела и почетак дружења са књигом, да видимо како стоје фигуре у почетном положају. Пошто често постоји забуна о боји поља на којима стоје краљ и краљица, најлакше je запамтити овако: бела краљица стоји на белом пољу, a црна на црном. Такође, да бисмо пратили лекције морамо знати и „име" сваког поља на табли. To нам показују следећи дијаграми.

10

Уводна лекција: Тако je то када се не зна Пре отприликс 12 година, директно из Новосадског шаховског клуба, са неколико пријатеља дошао сам у један познати новосадски ресторан. У мањој просторији, одмах поред улаза, седела су три господина од којих су двојица играла шах. Један од двојице играча био je старији господин с брадом који je пушио лулу, док je његов противник био нешто млађи и пушио je цигарету. „Кибицер" je исто одавао утисак озбиљног шахисте. Taj призор ми je привукао пажњу, тако да сам пришао столу. Желео сам да видим колико добро господа играју шах и потајно сам се надао да ћу посматрати квалитетну партију. Ha дрвеној табли je била следећа позиција:

Позиција je била лако добијена за црног, који je још и био на потезу. Уместо да гурне пешака на „ c l " и промовише га у даму, на шта би бели морао да да ловца, црни je одиграо Tc8-d8 и напао белог ловца. Ловац je побегао на „сГ". Ton га je поново напао тако што je дошао на „ d l " , a ловац je побегао на ,,f4". Тако je топ прогањао ловца no целој табли, a бели je бежао држећи под контролом поље испред пешака. Пошто je схватио да не може ухватити ловца, играч који je играо црним фигурама, беспомоћно je слегао раменима. Противници су се немо погледали и одмах затим почели да слажу фигуре у почетни положај, како би почела нова партија. Ову су ремизирали. Био сам запрепашћен. Схватио сам да господин који je играо црним фигурама није знао да матира топом и краљем. И зато...

11

Прва лекција: Ton и краљ против краља Како се креће топ?

другом фигуром. Исто тако, краљ je једина фигура која не може стати на „тучено" поље, односно на поље које контролише нека друга фигура. Али, он je и једина фигура која не може да се поједе. Може бити само „шахиран" или „матиран". Краљ je најважнија фигура у шаху и не постоји ни једна позиција без њега. Ознака за краља je велико слово К.

Ton се креће право, као што je приказано на нацртаној шаховској табли или како се то стручно каже - шаховском дијаграму. Ако се на његовом путу налази нека фигура, он je не може прескочити. Ако je та фигура друге боје (противничка фигура), он je може узети („појести" или „скинути"). Узимање се врши тако што се та ф ш у р а уклони са табле, a на њено место стави топ. Када се на путу нађе противнички краљ, он се не може узети, али je то онда „шах" или чак „мат". Појединачне случајеве ћу касније објаснити.

A сад - матирање Сећам се првог часа са тада шестогодишњим Ароном. Beh сам имао неколико ученика којима сам држао приватне часове шаха, тако да сам био спреман за час у ком ћу на свој специфичан начин показивати ову лепу игру. Moj нови ученик ме je пажљиво проматрао једва чекајући да почнемо.

Ознака за топа je велико слово Т.

Како се креће краљ? Краљ се креће за само једно поље и право и косо. Ha дијаграму су означена сва поља на која краљ може да стане ако се налази на пољу „сЗ". Он може да поједе само оне противничке фигуре које се налазе поред њега, a нису брањене неком

После упознавања, у ком сам желео да се допаднем малишану и две одигране партије у којима сам објашњавао правила кретања фигура, no већ устаљеној (својој) методи кренуо сам са показивањем матирања топом и краљем. 12

Овде ja свим својим другарима, које учим да играју шах, кажем да „правим" ЖИЦУ. - Видиш, то je као нека жица (повукао сам прстом no четвртом реду од топа у десно). Je л' може краљ да пређе ту жицу? - упитао сам. - Не може. - Наравно, не може од топа. Сада ћемо да избројимо на колико поља може краљ слободно да стане. Ево (вучем кажипрстом од „а" до ,,h" линије): no 5. реду, 6. реду, 7. реду и 8. реду. Један, два, три, четири. Укупно четири реда. Шта сада играш?

Почео сам: Да бисмо победили противника, морамо да му дамо мат. Шта би ти играо? - 1. T a l - a 5 шах! - Доообро. Играм 1. ... Ke5-d4.

- 1. ... Ке5-е6. - Е, баш ти хвала што ми помажеш. Много je боље да останеш на том (петом) реду и у средини табле. Тако ће ми бити теже да те матирам, јер једино уз ивицу табле могу да ти дам мат. Овако ћу те лакше дотерати до краја табле.

- 2. Та5-а4 шах! - У реду. Ja се враћам краљем 2. ... Kd4-e5. - 3. Та4-а5 шах! - Е, није добро. Тако можемо цео дан да дајемо шахове. Него, могу ли прво ja тебе да матирам?

Запамтићемо: Једино се на крају табле може дати мат топом и краљем.

- Може, пристао je Арон. - Поново смо сложили позицију са дијаграма.

- Сада ћу да „направим" нову Ж И Ц У - 2. Та4-а5.

- Прво ћу да одиграм 1. T a l - a 4 .

- Колико сада имаш слободних редова? - Само три - одговорио je малишан. - Али, знаш, сада нећу погрешити. Играм 2. ... Ke6-d6. - Одлично! Шта мислиш, да ли топ може сам да матира краља? - Мислим да не може. - Тачно! Чим ти дам шах - ти побегнеш. И још „покварим" ЖИЦУ. 13

И зато, мора овај мој краљ, који ништа не ради, да помаже топу. Играм овде 3. K e l - d 2 .

неш својим краљем чак на „сб", a ja опет Kd4-c4, ти Kc6-d6 и тако можемо до сутра. Него, гледај!

- Ja играм 3. ... Kd6-c6. - Играм још ближе краљем - 4. Kd2-c3. - A ja - рече узбуђено Арон - 4. ... Kc6-b6. - Je л' ми можда неког нападаш? - Да, овај... не! - рече и спусти поглед. - A топа? - Аха (и насмеја се). - Када те неко напада, мораш да бежиш. Сада пази добро! Побећи ћу топом, али морам да пазим да не „покварим" ЖИЦУ. Само да видим, да ли ШТО ДАЉЕ или ШТО БЛИЖЕ!

- Стигли смо до ове позиције. Сада ћу одиграти један супер потез! Само да размислим: да ли МАЛИ потез (топом на ,,g5") или ВЕЛИКИ потез (топом на „а5"). Ах, да - ВЕЛ И К И потез. 1. Th5-a5! Стани на „сб" ако смеш!

- ШТО ДАЉЕ! - Одлично! ШТО ДАЉЕ!

Играм

- И хоћу. 1. ... Kd6-c6.

5. Ta5-h5.

- Хвала ти. Видиш, када краљеви стоје овако, један наспрам другог, онда се каже да К Р А Љ Е В И СТОЈЕ Д О Б Р О . A када КРАЉЕВИ СТОЈЕ ДОБРО, онда се даје шах. Дакле, 2. Та5-а6 шах! Je л' може сада краљ да дође овде? (подигао сам краља и спустио на поље ,,b5") He може. A овде („с5") или овде („d5")? He може. Ko му не дозвољава? Moj краљ. A може ли да стане на ,,b6" или ,,d6" (показујем)? He може. Од Ko­ ra? Од топа. Па где ћеш онда?

- A ja опет идем на топа: 5. ... Kb6-c6. - Ja ћу опет прићи краљем - 6. КсЗ-с4. Јаој! Боље je било Kc3-d4. - Зашто? - Па, зато што те онда терам да станеш испред мог краља, ако будеш хтео да идеш на топа. Могу ли да вратим потез? - He може. Договорили смо се такнуто-макнуто! Када неку фигуру пипнеш, мораш њом и да играш. Ja играм 6. ... Kc6-d6.

- Играћу 2. ... Kc6-b7. И нападам ти топа. - Добро, ja ћу да играм топом ШТО ДАЉЕ - 3. Ta6-h6.

- Дообро. Пази сад! Ако дођем краљем на ,,d4", ти можеш да ста14

оно важно питање: да ли МАЛИ или ВЕЛИКИ потез?

- A ja ћу 3. ... Kb7-c7. - E, сад не смем да погрешим. Играм 4. Kc4-d5. Само ти стани испрсд краља, ако смеш. па да КРАЉЕВИ СТОЈЕ ДОБРО.

- МАЛИ! - ускликнуо je мој нови пријатељ. - Браво! Играм 3. Th7-g7!

- Е баш нећу! Играм 4. ... Кс7b7. И бежим ти!

- Ja ћу 3. ... Kb8-a8. - A ja... Ja ћу да те ЈУРИМ - 4. Kc6-b6. Шта ћеш сад?

- Важи. Када краљ Б Е Ж И , онда га ЈУРИШ: 5. Kd5-c5.

- Једино ми je 4. ... Ka8-b8.

- Опет бежим - 5. ... Kb7-a7.

- Како стоје краљеви?

- A ja те опет ЈУРИМ - 6. Кс5b5.

- ДОБРО. - Ух. Морам 6. ... Ka7-b7.

- Шта се онда ради? - Онда се даје шах и „прави" НОВА ЖИЦА. - Одлично! Играм 5. Tg7-g8 и дајем ти шах, a то je уједно и MAT!

У овој позицији СТОЈЕ ДОБРО.

КРАЉЕВИ

- К А Д А К Р А Љ Е В И СТОЈЕ ДОБ Р О , О Н Д А С Е ДАЈЕ Т О П О М ШАХ. Дајем ти шах и „правим" НОВУ Ж И Ц У - 1. Th6-h7!

Мат je зато што не можеш краљем никуд да побегнеш. Не можеш на „а7", ни на ,,b7". a ни на „с7". To му не дозвољава мој краљ. A исто тако, не можеш ни на поље „а8" ни на „с8". Ту не можеш од топа.

Арон je одиграо 1. ... Kb7-c8, a ja сам пришао краљем - 2. Kb6-c6. - Сада могу да одиграм на два поља - закључио je Арон и одиграо 2. ... Kc8-b8. - Јеси ли видео, Ароне. Дотерао сам те до последњег реда, на ивицу табле. Још само да поставим себи

Значи: Пошто ти je краљ нападнут, a не можеш никуд да бежиш, 15

онда кажемо да je то ШАХ-МАТ или још боље рећи - MAT.

грешка. Само играј слободно и видећеш да ћеш дати мат.

- Шта мислиш, да ли je ово тешко?

- Одиграћу 2. ... Kc5-d5. Ko мора да помаже топу?

- Можда!?

- Краљ! Играм 3. K e l - d 2 .

- Хоћеш да пробаш да ти мене матираш?

- Супер! Ja играм 3. ... Kd5-e5. - A ja опет прилазим - 4. Kd2-

- Хоћу.

еЗ.

- Е баш да те видим. Сада ћеш ти играти белим фигурама. Мало ћу ти помагати, тако што ћу те понекад нешто питати. Важи?

- Идем на топа - 4. ... Ke5-f5. (Пре него што je одиграо свој потез, a хтео je да дође краљем наспрам мог краља, гласно и изненада сам поставио питање: МАЛИ или ВЕЛИКИ ПОТЕЗ?)

- Важи.

- Шта се у овој позицији прво ПРАВИ?

- ВЕЛИКИ! - одговорио je после краћег размишљања. - 1. Th4-a4!

- Ж И Ц А ! - рече Арон радосно. Играм 1. T a l - a 4 .

- Браво, Ароне!! Играм 1. ... Kf5-e5. KAKO СТОЈЕ КРАЉЕВИ?

- Одлично! Идем на топа - 1. ... Kd5-c5.

- ДОБРО! „Правим" НОВУ ЖИЦУ и играм 2. Та4-а5 шах!

- A ja бежим ШТО ДАЉЕ. Играм 2. Ta4-h4.

- Тако je. 2. ... Ke5-d6. - Помажем топу и играм 3. КеЗ-

- Знаш, ниси одмах морао да бежиш. To je најбоље да урадиш тек када приђем топу и нападнем га. Сад je готово, јер играмо такнуто-макнуто. Али, знаш, то није нека велика

d4. - Играм 3. ... Kd6-e6. М А Л И или ВЕЛИКИ П О Т Е З ?

16

- МАЛИ! 4. Ta5-b5. - Одлично! Видиш, ако станем овде на црно („d6"), онда КРАЉЕВИ СТОЈЕ ДОБРО, ти ми даш шах и „направиш" НОВУ ЖИЦУ. Зато ћу да бежим - 4. ... Ke6-f6. - A ja те опет ЈУРИМ - 5. Kd4е4.

- Е, сад један ВЕЛИКИ П О Т Е З - 3. Tb6-h6. Нисам крио одушевљење. Хтео сам да проверим још нешто и намерно сам одиграо „слабији" потез - 3. ... Ke7-f8. - Ona! 4. Th6-h7! Н О В А ЖИЦА! - Браво! 4. ... Kf8-g8.

- Опет бежим - 5. ... Kf6-g6. - Опет те ВИЈАМ! - рекао je и почео гласно да се смеје. - Види - 6. Ke4-f4. - Опет бежим - 6. ... Kg6-h6. - Опет те В И Ј А М ! 7. Kf4-g4. Шта ћеш сад? Дођи само ако смеш ту на бело („g6"). - Е, баш нећу! Играм 7. ... Kh6-

- Ton иде ШТО ДАЉЕ - 5. Th7а7. - Одиграо сам 5. ... Kg8-f8. - Жељко, види ово: Играм 6. Kf5-e6! Стани на бело ако смеш (показује ми поље „е8"). - Нећу. Морам да бежим - 6. ... Kf8-g8.

g7.

- Нећеш ми побећи - 7. Ke6-f6. - Хоћу, хоћу - 7. ... Kg8-h8. - Брзо je одиграо 8. Kf6-g6. Шта ћеш сад? Арон je блистао од среће. Победа je била близу. Покушао сам „другарски" да га преварим тако што сам ставио краља на ,,f8". - He може! Био си у ћошку. - Добро. Онда играм 8. ... Kh8g8.

Малишан je погледао позицију и онда рекао: - Нема везе. Ja „правим" НОВУ Ж И Ц У - 1. Tb5-b6! Одиграо сам 1. ... Kg7-f7. Он je одиграо 2. Kg4-f5. - Играм 2. ... Kf7-e7.

- Зграбио je белог топа - 9. Та7а8. - ШАХ-МАТ! - Браво, Ароне! Морам да ти пружим руку. Честитам! Овај поступак матирања (топ и краљ против краља), назвао сам ПРВИМ РАЗРЕДОМ. Због чега тако? Ово je једна од најважнијих лекција и мора се знати.

Замислите, дођете у позицију која je лако „добијена", a не знате да матирате.

Трик-потез Већ после првих матирања топом и краљем показивао бих бржи начин матирања, који сам назвао ТРИКП О Т Е З О М . О чему се ради?

Уместо да одигра краљем на ,,g3", како смо раније учили, бели игра 1. Tb4-g4! Шта je тиме добио? Видимо да je црни краљ могао да иде no 5, 6, 7. и 8. реду, значи, no великом броју слободних поља. После једног супер-потеза, нашег ТРИК-ПОТЕЗА, остала му je само ,,h" линија, боље рећи само поља ,,h6", ,,h7" i ,,h8". Бели je само једним, „мађионичарским" потезом уштедео много времена. У позицији на дијаграму на потезу je бели. Како доћи до мата? Прво се игра МАЛИ П О Т Е З - 1. Ta4-b4! Црни игра 1. ... Ke5-f5. Наравно, на 1... Ke5-d5 би следило 2. Та4-а5 и црни краљ je одсечен још један ред. Бели га ЈУРИ - 2. Kd3-e3.

Црни мора 1. ... Kh5-h6. Бели je сада на потезу и најбоље je да настави са 2. T g 4 - g l . Значи ШТО ДАЉЕ. Занимљиво je да ово личи на губитак времена, али ако се пажљиво преброје потези, све je исто. У лекцији у којој краљица матира, објаснићу због чега je овакав потез топом „најсигурнији" пут до победе. Сада црни игра 2. ... Kh6-h5 (и на 2 . . . Kh6-h7, поступак je исти).

Црни опет бежи - 2. ... Kf5-g5. Бели je упоран - 3. K e 3 - D .

И сада, прилази бели краљ и победа je близу - 3. K D - f 4 .

И сада, када црни одигра 3. ... Kg5-h5, следи један потез који сам назвао Т Р И К - П О Т Е З О М .

Црни бежи - 3. ... Kh5-h6. Бели краљ поново прилази - 4. Kf4-f5. 18

Црни - 4. ... Kh6-h7.

потез - 6. Kf6-f7 и после

Бели опет - 5. Kf5-f6.

6. ... Kh8-h7, следи

Црни долази у сам угао - 5. ... Kh7-h8.

7. T g l - h l мат. ETO, И ОВО СМО научили.

Бели краљ игра свој последњи

Аронови „фазони" Ha индивидуалним часовима сам заиста уживао. To су били часови у којима сам доста причао, али се и трудио да моји ученици равноправно учествују. Из многих дијалога проистекли су и добри „фазони". Арон, изузетно духовито дете, највише их je „избацивао". Жао ми je што их нисам редовно записивао. Спремајући књигу, из својих роковника извадио сам оне „фазоне" који су записани 1992. године. Тада je имао само седам година.

тај ресторан!" Јако сам се смејао. У Новом Саду постоји познати ресторан „Ниш", a Арон очигледно највише воли „Карађорђеву шницлу".

„Направио си велику грешкицу!" (Арон)

Арон: „А против свог најбољег ученика играш из све снаге?"

Ja: „Шта се ради у позицији у којој никада ниси био?"

Ja: „Да. Баш смо играли недавно, на једном турниру тридесетак километара од Новог Сада, у Карађорђеву..."

Арон: „Питаш да ли хоће реми?"

„Овај шаховски проблем je мало исти?" (Арон)

Арон: „Ала ja волим ту храну!" После записаног „фазона", наставили смо са играњем партија. У једном моменту ме je поново запитао нешто што нема везе са партијом.

Поставио сам мат у три потеза. Ja: „Шта, Ароне, још ниси решио овај мат?"

Арон: „Жељко, a да ли ти играш турнире?"

Арон: „Шта ти мислиш, да сам ja 'Порше'?"

Ja: „Да. Ових дана идем у Ниш на турнир..."

И тако даље...

Арон: „Да, и ja волим да идем у

19

Друга лекција: Два топа и краљ против краља Црни игра 1. ... Kc5-b5 и напада топа. - Шта сада играмо? - упитао сам. - Ш Т О Д А Љ Е ! - ускликнуо je малишан. - Одлично! И где ћеш да играш? - Играм 2. Ta4-h4. - Е, видиш - није добро. Ако дођеш на ,,h4", онда сметаш овом другом топу који се налази на „ h l " . Одиграћемо за једно поље ближе 2. Ta4-g4.

Поступак матирања из ове позиције назвао сам - ДРУГИМ РАЗРЕДОМ. Лакши je од ПРВОГ РАЗРЕДА. Код матирања једним топом, видели смо колика je снага те моћне фигуре. Сада, када имамо два топа, задатак je лак и његово решавање he представљати право задовољство, али и подстрек за даље учење, јер се без много муке научи нешто важно.

- Црни сада иде према топу - 2. ... Kb5-c5. - Који топ „држи" Ж И Ц У ? - Овај на ,,g4". - Шта ћемо са овим другим топом који Н И Ш Т А H E РАДИ? - Даћемо шах! - Одлично Пита! Дакле - 3. T h l h5 шах. E T O , „направили" смо још једну Ж И Ц У .

Moj мали другар Пићука или како ra чешће зову - Пита, седео je наспрам мене. Пошто смо учили ПРВИ РАЗРЕД, поставио сам на таблу позицију са дијаграма.

- Црни игра 3. ... Kc5-d6. - Сада HE РАДИ овај топ на ,,g4". Шта ћемо са њим? - 4. Tg4-g6 шах!

- Пита, шта мислиш, да ли два топа могу сама да матирају црног краља или и бели краљ мора да им помаже?

- Браво! Црни he се приближити - 4. ... Kd6-e7. A сада? - Опет Н О В А Ж И Ц А - 5. Th5h7 шах!

Мали Пита ме упитно погледао:

- Доообро. Црни игра - 5. ... Ke7-f8. Пази да не погрешиш! Ако доћеш топом на ,,g8" - појешћу га. Шта се сада игра?

- Можда могу сами? - Тачно. Могу сами. Сада ћеш видети да je и ово лако. И овде се прво „прави" Ж И Ц А : 1. T a l - a 4 . Morao сам да играм и другим топом и исто „направим" Ж И Ц У no овом, четвртом реду.

- Играм ШТО ДАЉЕ - 6. Tg6аб. - Супер! Морам 6. ... Kf8-g8. 20

Опет пажљиво. Сада си јако близу мата.

2. T b l - b 4 + (плус je ознака за шах)

- Играм опет ШТО ДАЉЕ, али не скроз до краја, да не сметам другом топу - 7. Th7-b7!

3. Tb4-h4 (ШТО ДАЉЕ)

2. ... 3. ...

Kd4-c5 Kc5-b5

4. Ta3-g3 (и други топ ШТО ДАЉЕ)

- Браво, Пита! Играм 7. ... Kg8f8. - Играм 8. Та6-а8 мат! - Одлично. Значи, ово je та позиција:

4. ...

Kb5-c5

5. Tg3-g5+

Kc5-d6

6. Th4-h6+

Kd6-e7

7. Tg5-g7+

Ke7-f8

8. Tg7-a7 (ШТО ДАЉЕ). - Одлично! Морам да те прекинем да бих ти још нешто показао. Овде си могао да одиграш и потез 8. Th6-h7 и чувао би топа. Онда црни краљ мора да игра на „ е 8 " и ти му дајеш мат топом на ,,g8" или овим другим топом на ,,h8". Али - добро. Да наставимо ТВОЈЕ матирање. 8. ... Kf8-e8. Сада опет пази! - Ах, да - 9. Th6-h8 мат! Видимо да краљ не може нигде да побегне, a нападнут je. To je исто мат.

- Признајеш ли да си хтео да Kr­ pam 9. Th6-b6 - ШТО ДАЉЕ. - Јесте, али овако je брже.

- Могу ли да те проверим?

- Тачно. Значи, у шаху увек мора да се пази.

- Може - одговорио je малишан и протрљао дланове.

A ми ћемо да погледамо завршну позицију ДРУГОГ РАЗРЕДА:

1. T a l - а З ( Ж И Ц А ) Ke4-d4 21

Трећа лекција: Краљица и краљ против краља Како се креће краљица?

Желео сам на самом почетку да оставим добар утисак на малишана. Сећам се првог сусрета и нашег упознавања. Упитао сам га да ли шах игра „лоше", „средње" или „супер". Одговорио je - „средње". Од првог момента сам се заинтересовао за малишана и предложио оцу да покушамо са једним индивидуалним часом. Када je одлазио из клуба, поздравили смо се са „дај ми пет" - поздравом. Tora дана сам дуго размишљао о дечаку са „паметним" очима.

Краљица се креће и право и укосо. Ha дијаграму се види на колико поља може да стане ова фигура, иначе најјача у шаху. Исто као и топ, ни она не може да прескаче друге фигуре, a једе или узима друге фигуре тако што скине фигуру која joj се налази на путу и заузме њено место. Краљицу зову још и ДАМА. Да не би било забуне, пошто краљ има ознаку К, краљица je своју ознаку добила no почетном слову свог другог назива (дама), дакле велико слово D. Што се матирања тиче, то за њу није никакав проблем, али je интересантно да и њој, као и топу, у помоћ мора да притекне краљ.

Првог индивидуалног часа сам се прибојавао, али и жељно га чекао. Још раније сам себи наредио да не смем радити са децом која још немају шест година, јер нисам желео да на себе преузимам толику одговорност. Али, нешто ме je терало да кренем са часовима. И кренуло j e . . . Сећам се часа када смо радили матирање краљицом и краљем против краља.

Мат краљицом Малог Стефана сам упознао када je имао само 4,5 године. Дошао je у шаховски клуб са оцем. У једном ранијем телефонском разговору, његов отац ми je укратко испричао о сину, тако да сам се одмах заинтересовао, мада сам био убеђен да као и већина родитеља - и овај претерује.

Пошто смо претходно урадили прва два „разреда", није ми било тешко да објасним ЖИЦУ. 22

- Идемо Стефане. Показаћу ти „разред" у ком се даје мат са најјачом фигуром - краљицом.

- Поново долазим КРАЉЕМ НАСПРАМ КРАЉА - 6. Kd3-c4. - Стефан je одиграо 6. ... Kc6-d6 - Играј опет онај мој потез! Taj je супер.

- Прво „правим" Ж И Ц У - 1. D a l -а4. Исто као када се матира топом. - Играм 1. ... Kd5-c5.

- Важи. Који je оно твој потез?

- Прилазим краљем и помажем краљици - 2. K e l - d 2 . - Играм 2. ... Kc5-d5. Овде je штета што не могу да ти нападнем краљицу - рекао je малиша. - Наравно, није ти то топ. Сада још помажем краљици и играм НАСПРАМ КРАЉА - 3. Kd2-d3. - Играм 3. ... Kd5-e5. - Знаш Стефане, када би уместо краљице био топ, сада бих себи поставио питање: МАЛИ или ВЕЛИКИ потез и одиграо бих МАЛИ (краљицом на ,,b4").

Малиша je одиграо потез уместо мене - 1. Df5-d5 шах!

- Да - прекину ме малиша - али овде можеш да играш и краљицом на „е4".

- Одлично. A шта после 1. ... Kd6-e7 упитао сам.

- Играм 4. ... Ke5-d6, a могао сам и на ,,f6".

- П Р А В И М Н О В У Ж И Ц У ! 2. Dd5-c6! - Добро. Морам да бежим - 2. ... . Ke7-f7.

- Тако je. Правим НОВУ Ж И Ц У - 5. De4-f5.

- Да, али сада и мој краљ долази у помоћ - 3. Kc4-d5.

- Браво! Браво! Играм 4. Da4-e4 шах!

- Још бежим - 3. ... Kf7-g7.

- Бежим краљем - 5. ... Kd6-c6.

- A ja те опет ВИЈАМ - 4. Kd5е5. - Бежим - 4. ... Kg7-h7. - Опет те ВИЈАМ - 5. Ke5-f5. - У овој позицији би многи одиграли 5. Dc6-g2 и направили нову ЖИЦУ. Али, тај потез овде не препоручујем. За почетника je много прихватљивији потез у тексту - јер има своју идеју. Ако би ученик кренуо „мало овако-мало онако" збунио 23

би се. Иначе, временом he се такви потези (5. Dc6-g2) вући „сами од себе". Слично као што искусан возач мења брзине, a о томе и не размишља много. - Играм 5. ... Kh7-g7. - Још мало na ће бити мат. Играм 6. Dc6-g6 шах! - Играм у ћошак - 7. ... Kg7-h8. - А а а а . . . Хоћеш П А Т ! ? Ако доћем на бело („f7") да „направим" Н О В У Ж И Ц У - биће реми. З а т о играм ШТО ДАЉЕ - 8. D g 6 - g l .

- Леп мат. Je ли тако Стефане? - Лепа МАЧУГА - рекао je малишан и праснуо у смех.

0 оваквом потезу сам говорио у лекцији о Т Р И К - П О Т Е З У , када je матирао топ. Управо због опасности од пата у овој позицији и тамо сам препоручио потез ШТО ДАЉЕ, мада тамо није постојала та опасност. Све то има за циљ да се после ТРИК-ПОТЕЗА одмакне фигура и тако превентивно делује, a како сам и тамо рекао, не губи се ни један потез. Него, да наставимо Стефаново матирање.

После тога je још једном матирао, али без моје помоћи и није направио ни једну грешку. Био сам одушевљен.

^ i£

Мали Стефан je рођен 20. фебруара 1989. године и на Првенству Европе до 8 година (Темишвар, 1997), освојио je треће место, тачније, делио je друго место.

- Морам једино 8. Kh8-h7.

Иначе, прву категорију освојио je на дечјем турниру на Тари у фебруару 1997. године и најмлаћи je првокатегорник у Југославији.

- A ja прилазим... 9. Kf5-f6. - Играм поново у ћошак - 9. ... Kh7-h8. - И - дајем ти леп М А Т И Ћ - 10. Dgl-g7 мат.

Још „фазона" за предах Ha једном колективном часу објашњавао сам шта значи компензација. To je најчешће ситуација када имате мање материјала (фигуру или пешака), a рецимо, имате напад.

Ha једном часу сам био заједно са Ароном и Питом. Ja: „Јесте ли вас двојица чули за Капабланку?" Арон: „То je био првак света!"

Стефан je овако одговорио: „То je када радиш за џабе!"

Пита: „А сад je друга-р света?"

24

Четврта лекција: Упознајмо остале фигуре Како се креће коњ?

До сада смо се упознали са КРАЉЕМ, К Р А Љ И Ц О М и ТОПОМ. Остале шаховске фигуре су ЛОВАЦ, К О Њ и П Е Ш А К . Каже се да пешак не спада у „фигуре", али и он je ваљда нека фигура. Поћимо редом.

Како се креће ловац?

Коњ je фигура која има специфично кретање. Креће се или још бол>е рећи - скаче, увек са белог на црно поље или са црног на бело поље, a његова путања има облик ћириличног слова Г или латиничног слова L, као што je приказано на дијаграму. To je једина фигура која може да прескаче друге фигуре (и своје и противничке), због чега je позната и no називу С К А К А Ч . Kao што се креће, коњ тако и узима противничке фигуре: скине са табле фигуру и остане на пољу на ком се та фигура налазила. Ознака за коња или скакача je велико слово S, почетно слово његовог другог имена (скакач).

Ловац се креће укосо или како се то још каже - дијагонално. Ha дијаграму видимо да се један ловац може кретати само no белим пољима, a други само no црним пољима. Он такоће не може да прескаче друге фигуре, a противничку фигуру једе тако што je скине са табле и стане на њено место. Ловац који се креће no белим пољима се назива „белопољац", док je онај који се креће no црним пољима - „црнопољац". Ознака за ловца je велико слово L. Ловац и краљ не могу да матирају противничког краља, али када им се придружи други ловац, онај који се креће no пољима друге боје, онда he црни краљ бити сигурно матиран. Поступак тог матирања ћемо научити касније, јер није баш једноставан за почетника.

Како се креће пешак? Пешак такође има специфично кретање. Kpehe се за једно поље напред, или, у случају када се налази на свом почетном реду - напред за једно или два поља. Бели пешаци су у почетку партије на другом, a црни пешаци на седмом реду.

25

Пре скоро 10 година, тачније 1988. године, почео сам да дајем индивидуалне часове шаха. Први час je отприлике изгледао овако: Moj први ученик, петогодишњи Немања, поставио je све фигуре у почетни положај и партија je кренула. Пустио сам га да игра „своје" потезе и, наравно, победио га у првој партији. Тако je било и са другом партијом, a одлика обе je била та да je Немања, поштујући правила кретања фигура, узимао моје пешаке својим фигурама не марећи и што, рецимо, ловац вреди више од пешака.

Што се узимања тиче, пешак једе укосо, и то само оне фигуре које се налазе на суседној линији, једно поље напред. Кретање и узимање овом фигуром je најбоље објашњено на горњем дијаграму.

У жељи да на што приступачнији начин објасним овај важан део шаховске игре, користио сам форму дијалога, a метод препоручујем и родитељима.

Од свих фигура у шаху, пешак има најмању вредност. Вероватно због тога постоји још један назив за њега - пион. Али, пешак je специфичан no још једној особини: доласком на последњи ред, он може да се претвори (промовише) у било коју другу фигуру исте боје, осим краља. Боље je рећи - МОРА да се претвори, јер не сме да остане на табли на последњем реду у свом облику.

Па да кренемо: - Шта мислиш, Немања, која je фигура највреднија у шаху? - Краљ и краљица. - Одлично. И краљ и краљица су најважнији, свако на свој начин. Али, која je најјача фигура? - Краљица. - A колико пешака она вреди? - Много.

Што се тиче матирања, постоје и матови пешаком, мада су чешћи случајеви када долази до матирања пошто се пешак претворио у неку другу фигуру (најчешће краљицу).

- Добро, рећи ћу ти. Краљица вреди 10 пешака. A топ? - Можда три? - Не. Ton вреди пет пешака. A колико вреди пешак?

Посебна ознака за пешака не постоји, већ се његови потези обележавају помоћу ознака шаховских поља.

- Па, збунио се малишан, један? - Наравно - један. Шалио сам се. Добро, шта мислиш колико вреди ловац? - Два пешака.

Вредност фигура Сада, када смо упознали све фигуре, њихово кретање и могућности, требало би да објасним колико која фигура вреди.

- Погрешио си, али за мало. Ло26

љица je најјача, али je краљ најважнија фигура. Ово ти je сад јасно?

вац вреди три пешака. A колико вреди коњ? - Онда он вреди два. - He, он вреди исто три пешака. Хајде да видимо да ли си научио. Колико вреди топ?

- Јесте. - Још ћу те нешто питати. Ko више вреди, ловац и коњ или топ и пешак?'

- Пет! - Ловац?

- Исто. По шест. - To je тачно. Али, видиш, у шаху су ипак вреднији ловац и коњ. Онај који има ловца и коња, има две фигуре, a онај који има топа и ne­ m a o , само једну фигуру - топа. У „фигуре" не спада пешак. Или још боље: један има две ВЕЛИКЕ фигуре, a други само једну В Е Л И К У фигуру. И за крај, ко више вреди, ловац или коњ? - Па исто! - Тачно. Обе фигуре вреде no три пешака. Али, запамт: Ловац ипак мало више вреди од коња - за МРВИЦУ. Пошто знамо колика je мрвица, знамо да та предност ловца у односу на коња није велика. Али, предност ипак постоји, јер je много више позиција у којима je ловац бољи од коња него обрнуто. Чули смо за предност „ловачког пара", затим да ловац „више добаци", односно да има веће дејство или, на пример, за то да ловац лакше стигне слободног пешака и слично.

- Три! - Коњ? - Три! - Краљица? - Десет! - Два топа? - Исто десет! - Одлично! A колико вреде ловац и коњ заједно? - Шест! - A топ и пешак заједно? - Опет шест! - Одлично! Да запамтимо: КРАЉИЦА ТОП ЛОВАЦ КОЊ ПБШАК



10 5 3 3 1

Ово смо научили. A колико онда вреди краљ? Ту се Немања замислио. - Можда 100?

Постоје и позиције у којима je бољи коњ. Рецимо, када je позиција „блокирана". Зато, поред тзв „номиналне" вредности фигура (приказано на овој страни у табели) постоји и тзв. „релативна" вредност фигура. To значи да у неким позицијама фигура мање вредности може бити вреднија (кориснија) од фигуре веће вредности.

- Е, видиш, краљ нема број. Краљ само вреди. Јер,...не би могла да се одигра ни једна шаховска партија да нема краља. Исто тако, постоје различите позиције, и без краљице, и без топа, и без ловца, и без коња, и без пешака, али не постоји ни једна позиција без краља. Кра-

27

Пета лекција: Циљ игре и други важни појмови Циљ игре - мат

поља „а7", ,,b7" и „с7" су „тучена" од белог краља. Дакле, овде je црни краљ матиран.

Матирање противничког краља je основни циљ шаховске игре. Међутим, оваква дефиниција je доста упрошћена. Када играмо шаховску партију, трудимо се да играмо што боље и победимо противника. Најчешће je победа резултат освајања шаховског материјала (однели смо више вреднијих фигура и слично), после чега je противник или предао партију или смо му дали мат. Али, јурњава no табли да би се no сваку цену матирао (заробио) противнички краљ, сигурно не би донела добре резултате. Добро, шта je мат?

Овде je црни краљ такође нападнут no осмом реду, a на поља ,,d7", „е7" и ,,f7" не може да дође од другог топа. Значи, опет мат.

Мат je такав положај у којем je краљ нападнут, a не може да одигра било који потез. Неколико матова смо већ видели приликом решавања прва три РАЗРЕДА. Поновићемо те позиције:

И на овом дијаграму je црни краљ матиран, јер je нападнут ог беле краљице која му не дозвољава на поља ,,g8" и ,,h7", a не може да узме краљицу, јер je брањена од бел ог краља.

Kao што видимо, црни краљ je нападнут од белог топа. По осмом реду не може да игра од топа, a и 28

Овде мат даје бели ловац, a црни краљ не може да побегне јер му сметају његове фигуре.

E T O , видели смо неколико различитих матова. Увек je био нападнут краљ, који није могао да се брани. Ha свих шест примера je бели дао шах, a црни није_ могао да спречи замишљено узимање црног краља у следећем потезу. Наравно, краљ се у шаху не једе, мада би многа деца баш то најрадије учинила. Играч чији je краљ матиран изгубио je партију. A шта се дешава ако постоји нека одбрана у сличним ситуацијама?

Шах Ha дијаграму je коњ та фигура која даје мат. Црни краљ не може да побегне, јер му такође сметају његове фигуре. Овакав мат има чак и своје име и зове се У Г У Ш Е Н И MAT. Зашто УГУШЕНИ?

Када je краљ нападнут од неке противничке фигуре, онда се каже да je краљ „у шаху". Онда играч чији je краљ нападнут мора: - или да побегне краљем на поље које није „тучено" противничком фигуром,

Зар вам се не чини да су црног краља његове фигуре напросто „угушиле", односно краљ од њих не може да „дише".

- или да постави неку своју фигуру између свог краља и фигуре која га je напала,

Ha следећем дијаграму je у главној улози пешак. Напао je црног краља који не сме да ra поједе јер je чуван од коња. Овакав мат je редак, али je мат.

- или да поједе фигуру која даје шах. Ово ћу најбоље објаснити на следећем примеру: 29

- У позицији на дијаграму бели je дао шах. Црни има неколико могућности:

јер „открива" краља, a ни краљ не може било где да игра. Овде ћемо рећи да je црни П А Т И Р А Н или да je црни доспео у „пат-позицију". Ова партија би се завршила нерешеним резултатом или ремијем.

- може да склони краља на ,,f8" или ,,g8", што ће резултирати матом на ,,h8", или топом или краљицом,

Није тешко приметити да je бели могао партију и добити, да je одиграо 1. Ld4-f6 и црни je матиран.

- може да заклони краља пешаком на ,,f6", ловцем на ,,f6" после чега губи краљицу, или да постави краљицу на ,,d4" или „ е 5 " што je такоће лоше, и на крају,

Најчешћи случај пата се дешава код матирања краљицом ( Т Р Е Ћ И РАЗРЕД), када играч који je имао краљицу није пазио или није научио овај „разред".

- може да поједе белу краљицу својом краљицом и после узимања белим пешаком гурне свог пешака на ,,b2" и чак добије партију, јер пешак сигурно постаје краљица.

Пат Рекли смо да je мат такав положај краља у којем je он нападнут, a не може да одигра било који потез. За пат je важно то што краљ није нападнут, a ни он ни било која друга фигура не могу да одиграју потез. Погледајмо један занимљив пример:

Бели je у жељи да што пре матира црног краља брзоплето одиграо 1. Kd5-d6 и настала je „пат-позиција", јер црни не може да одигра ни

Бели je на потезу и игра 1. Ld4b6. Црни не може да помери топа 30

један потез.

Постоје још неки компликованији случајеви, али нећемо сада о томе, него да објаснимо „вечни шах".

Требало je, a ми то знамо, одиграти 1. Dc6-b7 и „направити" ЖИЦУ. После 1. ... Kd8-e8, бели прилази краљем 2. Kd5-e6 и мат je у следећем потезу или краљицом на ,,d7" или на ,,f7".

Вечни шах Како му и само име каже, „вечни шах" je такав шах који може да траје „вечно", односно када једна страна не може да спречи свог противника у непрестаном шахирању.

Реми Партија се завршава нерешеним резултатом - ремијем у различитим случајевима. Један од њих смо већ видели, a то je пат.

Занимљив случај je приказан на дијаграму:

Најчешћи случај ремија у турнирској пракси, односно у партијама врхунских и не само врхунских играча јесте споразум о нерешеном исходу партије. Taj споразум често настаје у случајевима када играчи респектују (помало се плаше) свог противника, или им je положај на табели толико добар да не желе ништа да рескирају. ГТостоји, наравно, и случај да je позиција толико упрошћена да ће се и после много одиграних потеза, партија завршити ремијем. Наведимо још неколико случајева када се позиција проглашава за реми:

Изгледа да бели не може избећи мат, јер краљица и топ прете и no 1. и no 2. реду. Међутим, бели проналази једино решење које га спасава од пораза:

а) ако ни један од играча нема довољно материјала да матира противника (краљ против краља, краљ и ловац против краља, краљ и скакач (или два скакача) против краља, краљ и топ против краља и топа и сличне позиције),

1. Se8-f'6+! (ускличник je знак за добар потез). 1. ...g7:f6. Једини потез, иначе би на померање краља на ,,f8" или ,,h8" бели матирао са 2. Dh5-e8 (две тачке означавају узимање).

б) ако настане три пута поновљена позиција са истим играчем на потезу,

2. Dh5-e8+ Kg8-g7 3. De8-e7+ Kg7-g8 4. De7-e8+ ca „вечним шахом".

ц) ако за последњих 50 потеза није узета ни једна фигура, a није узет ни померен ни један пешак и

„Вечни шах" обично користи онај који има слабију позицију.

д) ако je дошло до „вечног шаха". 31

Шеста лекција: Два „чудна" потеза у шаху У шаху постоје два потеза која одударају од осталих. Један од њих je рокада, a други je „ан пасан" (једење „у пролазу").

партије, што je први услов за одигравање рокаде. Како се врши рокада погледаћемо на следећем дијаграму:

Рокада Рокада je „чудан" потез јер се изводи (врши) са две фигуре. Знамо да се у шаху игра један no један потез, бели и црни наизменично. Какав je то потез који изгледа као два потеза, a вреди као један?! Овај потез се изводи тако што се прво краљ помери за два поља (лево или десно), a топ се пребаци преко краља и стави поред њега. Услов je наравно да између краља и топа нема других фигура.

Каква je разлика између ова два дијаграма. Разлика je у томе што су на овом другом дијаграму и бели и црни направили рокаду. Бели je направио ВЕЛИКУ РОКАДУ, a црни МАЛУ РОКАДУ. Ознака за малу рокаду je 0-0 (нула-нула), a за велику 0-0-0 (нула-нула-нула).

Постоји још неколико услова да би се рокада могла направити. Него, да прво видимо како се рокада врши или прави.

Поставићу питање: Да ли je и црни могао одиграти или направити велику рокаду? Одговор je - не, јер би у том случају краљ прошао преко „тученог" поља ,,d8", a то no шаховским правилима није дозвољено. Koja се правила односе на рокаДУ?

Рокада се не може извести (направити):

Ha дијаграму се види да су фигуре на својим почетним положајима. Претпоставимо да се краљеви и топови нису ни померали од почетка

a) ако су краљ или топ већ били померани,

32

б) ако je краљ нападнут (налази се у шаху) и ц) ако je било које од два поља преко којих прелази краљ под ударом неке противничке фигуре Ha примеру то изгледа овако:

пешака и добије партију, бели je или не знајући за правило „ан пасан" или у журби одиграо лош потез и изгубио партију. Шта je то бели одиграо?

Да ли црни може направити (извршити) малу рокаду?

Одиграо je 1. f2-f4 у жељи да створи такозваног „слободног" пешака који би требало да постане краљица.

He може, јер je поље преко ког црни краљ треба да пређе („f8") тучено од белог ловца.

Црни je неочекивано узвратио са 1. ... g4:f3 е.р. (узимање „ан пасан") и настала je следећа позиција:

A, да ли може извршити (направити) велику рокаду? Може. Без обзира што je нападнут црни топ и што je тучено поље преко ког топ пролази („b8"), црни може направити велику рокаду јер слободно може доћи до поља „с8".

„Ан пасан" Други „чудан" потез у овој лекцији je „ан пасан" („еп passant"), што на француском значи - „у пролазу". Ради се о узимању противничког пешака, онако „успут". Да објаснимо:

Видимо да je црни узео белог пешака на пољу ,,f3" и сада ће победити, јер ће његов пешак за два потеза постати крал.ица. Kao што видимо,

Уместо да одигра 1. Ka3-b3 и после неколико потеза освоји црног 33

блокирају позицију пешацима.

дошло je до позиције која би настала и да je бели пешак одиграо за једно поље напред (f2-f3), a црни га својим пешаком појео.

Важно je напоменути да овакво узимање важи само за наредни потез, јер да црни није узео одмах, већ да je рецимо, прво одиграо краљем, више не би могао да искористи узимање ,,ан пасан".

Када не би било потеза „ан пасан", било би мање занимљивости на табли, јер би играчи често могли да

Седма лекција: Шаховска нотација и шаховски изрази Са шаховском нотацијом сте се делимично и упознали, али ако учите и дете, време je да и оно сазна неке основне ствари, без обзира што оне можда неће бити баш најзанимљивије. Kao и „ан пасан" и шаховску нотацију показујем само информативно, јер he се временом обе ове ствари научити. У случају почетних грешака немојте бити нестрпљиви.

- потезе пешаком пишемо без ночетног слова.

Kao прво, предност познавања шаховске нотације je вишеструка. He помаже нам само у проучавању књига, каква je ова или у праћењу најактуелнијих варијанти у дневној штампи. Помаже нам и у бољем разумевању стручне литературе, a пружа и могућност да и сами записујете своје партије. Даље, добро познавање шаховске нотације je врло битно за брзину прегледања шаховског штива и његово боље разумевање. Мећутим, најлепши ocehaj настаје оног момента када почетник постане свестан да у слова и бројеве којима je обележена шаховска табла и не гледа. Нису му више потребни!

Сада би требало да и дете научимо која je ознака појединих фигура, уз напомену да je потпуно исто да ли кажемо краљица или дама, као и коњ или скакач. Важно je које су ознаке за те фигуре. Постоји „пуна нотација" и „скраћена нотација". За почетнике препоручујем „пуну нотацију" јер се јасно види одакле фигура полази и ту нема забуне код оних потеза у којима две фигуре са истом ознаком могу да дођу на исто поље. Пуна нотација Бели

До сада смо научили ознаке појединих фигура:

34

-

Црни

1. е2-е4

е7-е5

2. Sgl-f3

Sb8-c6

3. Lfl-b5

а7-а6

4. Lb5:c6 5. 0-0

d7:c6 Lf8-d6

коњи и линија ,,h" на којој се налазе топови.

Црни

Дијагонале су низови поља исте боје измећу, рецимо поља , , a l " и поља ,,h8". Ту дијагоналу чине и поља ,,b2", „сЗ", ,,d4", „е5", ,,f6" и ,,g7".

... и тако даље. Скраћена нотација Бели

-

1. е4

е5

2. S D

Sc6

3 . Lb5

аб

4. Lc6: 5. 0-0 ... и тако даље.

dc6: Ld6

И за сам крај овог дела, упознаћу вас са неколико знакова који се пишу иза одиграног потеза, a које ћу користити кроз целу књигу:

Да бих на неки начин заокружио излагање у овом, уаодном делу, објаснићу још неке појмове. Ha шаховској табли постоје редови, линије и дијагонале. Редови се означавају редним бројем, a представљају попречне низове поља. Ha првом реду у почетној позицији налазе се беле фигуре, на другом реду бели пешаци, док су црни пешаци на седмом, a фигуре на осмом реду. Линију чине поља која су у уздужном низу, од почетног положаја белих до почетног положаја црних фигура. Оне се означавају почетним словима абецеде, с лева на десно гледајући од стране белога. Ha линији „а" налазе се бели и црни топ, на линији ,,b" коњи, на линији „с" ловци и на линији ,,d" краљице. Ове четири линије заједно називамо и „даминим крилом" јер се у тој половини шаховске табле у почетном положају налазе даме. Остале четири линије заједно чине „краљево крило". To су линија „е" на којој се налазе краљеви, линија , , f на којој су ловци, линија ,,g" на којој стоје

+

последњим потезом je дат шах краљу,

++

дат je двоструки шах,

Ф

ознака за мат,

!!

одличан потез,

!

врло добар потез,

??

груба грешка,

?

слаб потез,

!?

занимљив потез,

?!

потез сумњиве вредности и

е.р.

узимање „ан пасан".

Ред, линија и дијагонала, представљени су и на дијаграму.

35

„ВЕЛИКИ ОДМОР" - ДАЈЕМО МАТОВЕ Дошли смо до дела у ком ћу локазати велики број матова, јер je то изузетно важно за партије које будете играли. Десетине различитих мотива за мат и велики број матних слика које остају „у глави", помоћи ће сваком почетнику да у сличним позицијама, у својим партијама, лакше дође до решења. Деца посебно воле део часа када се решавају матови или како се то још каже - проблеми, јер могу много пута да сами пронађу решење, a резултат тога je већа мотивација. Са друге стране, овај део некако релаксира дете после оног дела у ком се учи теорија шаха, тако да наслов овог дела није случајно дат. Овде hy показати матове у једном, у два и у три потеза. Ради се о примерима којима сам се најчешће користио на часовима. Да би један час био још занимљивији, записивао бих на папир, један испод другог редне бројеве, рецимо од 1 до 15. Онда бих поред записао име свог учешка, a до њега своје име, тако да то личи на табелу. Обично би првих пет матова били матови у једном потезу, других пет у два и последњих пет у три потеза. Такмичење би се одвијало овако: за сваки решен једнопотез ученик добија један поен, за двопотез два и тропотез три поена. Ако ученик не реши неки проблем, поени иду мени, на следећи начин: за сваки нерешен проблем добијам no један поен. Шта се добија оваквим начином рада? Прво, час je занимљивији. Друго, пажња детета je максимална јер се ради о такмичењу, a што се бодовања тиче, грешке се не кажњавају строго. Временом, договоримо се да за нерешене матове у једном потезу ja добијам три поена, за двопотезе - два и тропотезе - један поен. Не морам ни рећи да нисам имао шансе да добијем бар једну „тројку", јер матове у једном потезу после неколико часова, деца решавају као од шале. Опет после неког времена (рецимо после 5-6 часова), матове у једном потезу све укинем, јер постају досадни, a дете стиче утисак да му попуштам. Уместо њих постављам још пет матова у два потеза. Иначе, увек ме je нервирало то што сам морао да на часове носим неколико књига: у једној су биле партије, у другој завршнице, a у трећој матови. Ради тога сам се и одлучио да у средини књиге направим колаж матова. Сада he сви ти сегменти шаховске партије бити на једном месту. Препоручујем вам да се на овај део повремено и враћате! Па да

кренемо:

36

Матови у једном потезу Задатак бр. 1

Задатак бр. 2

Задатак бр. 3

Задатак бр. 4

Задатак бр. 5

Задатак бр. 6

37

Матови у једном потезу Задатак бр. 7

Задатак бр. 8

Задатак бр. 9

Задатак бр. 10

Задатак бр. 11

Задатак бр. 12

38

Матови у једном потезу Задатак бр. 13

Задатак бр. 14

Задатак бр. 15

Задатак бр. 17

39

Матови у једном потезу Задатак бр. 19

Задатак бр. 20

Задатак бр. 22

Задатак бр. 24

40

41

Матови у два потеза Задатак бр. 31

Задатак бр. 32

42

Матови у два потеза Задатак бр. 38

Задатак бр. 40

Задатак бр. 41

Задатак бр. 42

43

Матови у два потеза

44

Матови у два потеза Задатак бр. 50

Задатак бр. 52

45

Матови у два потеза Задатак бр. 55

Задатак бр. 57

Задатак бр. 59

Матови у три потеза Задатак бр. 61

Задатак бр. 62

Задатак бр. 63

Задатак бр. 64

Задатак бр. 65

Задатак бр. 66

47

Матови у три потеза Задатак бр. 67

Задатак бр. 68

Задатак бр. 69

Задатак бр. 70 (црни даје мат)

Задатак бр. 71

48

Решења шаховских задатака Матови у једном потезу: 1.

T a l - a 8 мат.

16.

Sg4-h6 мат.

2.

D h l - a 8 мат.

17.

Se5-f7 мат.

' 18. Lc4-a6 мат.

3.

Lc8-f5 мат.

4.

Lb8-e5 мат.

19.

Kh5-g5 мат.

5.

Lf8-h6 мат.

20.

Kf6-g6 мат.

6.

Ta8-h8 мат.

21.

Se8-f6 мат.

7.

Sd8-e6 мат.

22.

Lc8-e6 мат.

8.

Se8-f6 мат.

23.

Те6-е8 мат.

9. 10. 11.

Ta8-g8 мат.

24.

Sd8-f7 мат.

D h l : h 7 мат. D h l - h 7 мат.

25. 26.

Se6-f8 мат. f7-f8S мат.

12.

D a l : g 7 мат.

27.

Sg5-f7 мат. Lg7-e5 мат. Lh4-f6 мат. Lb5-d3 мат.

Sh4-g6 мат.

28.

14.

Sg4-h6 мат.

15.

Ta6:h6 мат.

29. 30.

13.

Матови у два потеза: 31. 32. 33. 34. 35.

1. Dd2-d8+ 2. T d l : d 8 мат. 1. T a l - a 8 + 2. T e l - e 8 мат. 1. D a l - a 8 + 2. T e l - e 8 мат. 1. Dc5-h5+ 2. Ta5:h5 мат. 1. Lh7-g6+

2. T a l - h l мат.

Ta8:d8

Lc6:a8

1. T a l - a 8 + 1. L c l - a 3 +

g

6:h5

1. D b l : h 7 +

2. Le2-a6 мат. 1. Ld8-f6++

Kh8-h7

1. Lf4-d6++

Kf8-e8

2. Tfl-f8 мат. 42.

Kh8-g8

1. Sd4-e6++

Kd8-e8

2. T d l - d 8 мат. 43.

Kg8-h7

1. 2. Kh2-hl

44.

Kf8-g8

1. 2. K f l - e l ( g l )

2. T e l - e 8 мат. 38

40.

b7:c6

2. Ta8-h8 мат.

2. Ta8-h8 мат. 37.

1. Dc2:c6+

41.

2. Dh5-h7 мат. 36.

39. Lc6:a8

45.

Kh8:h7

1. 2.Kel-fl(dl)

49

Tf4-f2++ Tf2-h2 мат. Sf5-g3++ Tf8-fl мат. Le7-b4++ Te8-el мат.

46.

1. ... 2. Kgl-hl

47.

1. ... 2. Tdl:cl

49.

1. Da2:a7+

55.

1. Dc4:a6+

Da3-cl+

56.

1. Da3:f8+

57.

Db6:a7

1. Dh6:h7+

b7:c6

58.

1. Db4-e4+

1. Dh6:f8+

De7:f8

1. Df8-f6+

Le5:f6

1. Dh4:h5+

g

6:h5

2. Td6-h6 мат. Kg8:f8

59.

1. D e l - e 8 +

Sg7:e8

2. Tfl-f8 мат. 60.

Kh8:h7

1. De3-h6+

Lg7:h6

2. Ta7-h7 мат.

2. Te5-h5 мат. 53.

Kh8:h7

2. Lc3:f6 мат.

2. T d l - d 8 мат. 52.

1. Df5:h7+

2. Th2-h7 мат.

Td8-d2 мат.

2. Ld7-c6 мат. 51.

Sg6:h8

2. T e l - h l мат.

Te8-el мат.

2. Sb5-c7 мат. 50.

1. Da8-h8+ 2. T g l - g 7 мат.

Db6-gl мат.

1. ... D h 2 - g l + 2.Kfl-gl

48.

54.

Sf2-h3++

De8:e4

2. T c l - c 8 мат.

Матови у три потеза: 61.

62.

63.

1. Tb7-g7+

Kg8-h8

67.

2. Tg7-h7+ 3. Ta7-g7 мат.

Kh8-g8

1. Ld3-h7+

68.

2. Lh7-g6+

Kg8-h8 Kh8-g8

3. Dh5-h7 мат. 1. Db7:g7+!! 2. Tfl-f8

Sh5:g7 Kh8-h7

69.

Dh3-g2+!

70.

3. Se8-f6 мат. 64.

65.

66.

1. ... Tgl:g2 Tg2-gl ... Khl:h2

Te8-el+ T e l : g l мат. Db2-h2+!

3. Kh2-hl

Tf2-h2 мат.

2. 3. 1. 2.

1. Dd5-g8+! 2. Se7-g6+

71.

Tf4-f2+ 72.

Te8:g8 h7:g6

3. T d l - h l мат. 50

i. T a l - a 8 + ! 2. L c l - a 3 + 3. T e l - e 8 мат. 1. Sf7-h6++

Lc8:a8 Kf8-g8

Kg8-h8 2. De6-g8+! Tb8:g8 3. Sh6-f7 мат. 1. Dd3-d8+!! Ke8:d8 2. Ld2-g5++ Kd8-c7 (e8) 3. Lg5-d8(Tdl-d8) мат. 1. Df7-fl+ 2. Le3-gl Dfl-f3+! 3. Le4:f3 1. Df7-h7+!

Lc6:f3 мат. Kh8:h7

2. Te4-e7+

Kh7-h8

3. Te7-h7 мат. 1. Dh6-g7+! 2. Sg4-h6+ 3. f6:g7 мат.

Se6:g7 Kg8-h8

Осма лекција: Промоција пешака (I) Најмања материјална предност у шаху je предност од једног пешака. Често се деси да je та предност довољна за победу, али све зависи од тога које и колико још фигура имамо на табли. Поћи ћу од случаја (најједноставнији пример) да бели има краља и пешака, a црни само краља. Црни би позицију на дијаграму МОРАО да ремизира, a у томе ће успети само AKO З Н А да ремизира. Овај поступак сам назвао ЧЕТВРТИМ РАЗРЕДОМ.

Бели жели да његов пешак постане краљица, после чега би лако матирао црног краља. Црни треба да ремизира. Погледајмо тај реми: Црни игра У СРЕДИНУ - 1. ... Ке4-е5! Бели иде напред - 2. K e 2 - d 3 . Слично he бити и у случају да крене на другу страну, преко поља ,,f3". Црни игра ИСПРЕД КРАЉА - 2. ... Ke5-d5! Бели напредује пешаком - 3. еЗе4+. Црни игра ИСПРЕД П Е Ш А К А 3. ... Kd5-e5! Бели игра једини потез којим чува пешака - 4. Kd3-e3. Црни опет У СРЕДИНУ - 4. ... Ке5-е6! Бели покушава на другу страну 5. Ke3-f4. Црни опет игра ИСПРЕД КРАЉА - 5. ... Ke6-f6! Бели поново напредује - 6. е4е5+. Црни стаје ИСПРЕД П Е Ш А К А 6. ... Kf6-e6! 7. Kf4-e4 Ке6-е7 (у средину). 8. Ke4-d5 Ke7-d7 (испред краља). 9. е5-е6+ Kd7-e7 (испред пвшака). 10. Kd5-e5 Ке7-е8! Kao што видимо, црни je опет одиграо У СРЕДИНУ. Важно je да увек може да стане испред белог краља без обзира на коју страну овај пошао.

Четврти „разред": Црни ремизира ако je краљ испред пешака, али не и далеко

Да би ремизирао, црни може много потеза да израчуна и да партија заврши ремијем. Али, много je лакше ако зна правило које сам назвао овако: У СРЕДИНУ - ИСПРЕД КРАЉА - ИСПРЕД П Е Ш А К А . Уз једну напомену: кад год му се укажс прилика, црни треба да стане краљем испред пешака. Тако ће бити сигуран да пешак не може напред.

11. Ke5-d5! Лукав потез бело, који рачуна на непажњу противника.

О чему се ради? 51

Погледајмо то на дијаграму:

на потезу - бели. Није тешко израчунати какав би исход партије био са црним на потезу: краљ би морао да „изађе" на ,,f7", на шта би бели краљ пришао на ,,d7" и пешак би се претворио у даму.

AKO би црни брзоплето одиграо ИСПРЕД КРАЉА (наспрам краља) изгубио би партију. Питате се зашто, када смо то рекли у правилу. Јесте. Али, у напомени пише да црни треба (у овој позицији мора) да стане испред пешака кад год му се укаже прилика. Значи - 1. ... 2. Kd5-e5 3. Ke5-d6 4. еб-е7+

Овако, бели ће или „патирати" свог противника после потеза 5. Kd6 -еб или he морати да остави свог пешака црном, када би настала реми-позиција са „голим" краљевима.

Ке8-е7! Ке7-е8! Ke8-d8 Kd8-e8.

Иначе, положај краља наспрам краља назива се „опозиција" и врло je важна, јер ако слабија страна не уме да je „држи" - губи партију.

Дошли смо до позиције у којој je

Девета лекција: Промоција пешака (II) Видели сте у претходној лекцији начин на који црни треба да игра да би ремизирао са пешаком мање. Сада ћу вам показати сличну позицију, али ће јача страна (бели) имати два пешака више и то на истој линији.

pa ДА П А З И .

Пети „разред": Бели добија са два (удвојена) пешака Позицију на дијаграму бели МОРАО да добије, наравно под ловом да зна поступак. Међутим, де чак не мора ДА З Н А , колико

би усовмо52

Исти „разред" уз један савет

Претпоставимо да je на потезу црни. Претпоставимо и то да црни зна ЧЕТВРТИ РАЗРЕД, као што и ja претпостављам да га ви знате.

Поставићу сличну позицију, с том разликом што je бели пешак уместо на „е2" постављен на ,,d2":

Црни игра У СРЕДИНУ - 1. ... Ке5-е6. Бели иде напред - 2. Ke3-d4. Црни игра ИСПРЕД К Р А Љ А - 2. ... Ke6-d6. Бели гура пешака - 3. е4-е5+. Црни игра ИСПРЕД П Е Ш А К А 3. ... Kd6-e6. Партија се наставила: 4. 5. 6. 7. 8. 9.

Kd4-e4 Ke4-d5 е5-е6+ Kd5-e5 Ke5-d6 е6-е7+

Кеб-е7 Ke7-d7 Kd7-e7 Ке7-е8 Ke8-d8 Kd8-e8.

Црни на потезу игра 1. ... Ке5еб. Бели игра најбољи потез Ke3-d4!

Видели смо да je црни одлично савладао претходну лекцију и да би сигурно ремизирао са једним пешаком мање. Међутим, ову партију he ипак изгубити јер бели има још једног пешака - оног на „е2".

-

2.

Црни - 2. ... Ke6-d6. Идемо до краја: 3. е4-е5+ Kd6-e6 4. Kd4-e4 Ке6-е7 5. Ke4-d5 Ke7-d7 6. е5-е6+ Kd7-e7 7. Kd5-e5 Ke7-e8 8. Ke5-d6 Ke8-d8 9. e6-e7+ Kd8-e8. И - сада следи добитнички потез 10. d2-d3 (или 10. d2-d4).

Дакле - 10. е2-еЗ! Morao je бели да одигра и 10. е2е4 и опет победи, али никако 10. Kd6-e6?? после чега би настала патпозиција и реми. Значи, најважније je то да бели И З Г У Б И П О Т Е З ! Сада, када je то учинио гурањем другог пешака, на потезу je црни.

Можда ћете се питати: где je ту савет?

Црни игра једино 10. ... Ke8-f7.

Савет je: не гурај другог пешака upe времена.

И сад, бели прилази краљем - 11. Kd6-d7 са неодбрањивим извлачењем даме.

Вратимо се позицији са дијаграма и потезу црног - 1. ... Ке5-е6. 53

Сада ћемо видети шта би било да je бели гурао и другог пешака:

да je крио многе опасности na je лакше било погрешити (е, то je важно) и да je на крају бели још и дао једног пешака да би други постао краљица, мислим да je онај мој савет добар.

2 . d2-d4 Ke6-d6 Kd6-d5 3 . е4-е5 4. Ke3-d3 Kd5-e6 Ке6-е7 5. Kd3-e4 Ke7-d7 6. d4-d5 Kd7-e7 7. е5-е6+ 8. Ке4-е5 Ke7-e8 Ke8-d8 9. d5-d6 Kd8-d7 10. е6-е7+ Kd7-e8. 1 1 . Ke5-f6 Дошли смо до следеће позиције:

Дакле, не гурај другог пешака пре времена! Можда je следећи пример и најбоље објашњење за савет:

Уместо да одигра 1. е6-е7 и после 1. ... Ke8-d7 просто приће краљем 2. Kf6-f7 уз промоцију пешака у даму, бели je одиграо 1. е4-е5??

У овој позицији би у случају непажње бели могао да патира црног. To je опасност коју почетник често превиди. Шта да игра бели?

После потеза црног - 1. ... К е 8 f8, нашао се у чуду. Видео je да на 2. d6-d7+ црни игра 2. ... Kf8-e8 и осваја пешака или тера белог да га патира.

Па, најбоље je да „жртвује" пешака на „d-линији" - 1. d6-d7+!

Исто тако, на 2. Kf6-f5, црни игра 2. ... Kf8-e7 и такоће осваја пешака. У оба случаја he настати позиција ЧЕТВРТОГ Р А З Р Е Д А за коју знамо да je реми.

Црни мора 1. ... Ke8-d7. Бели краљ прилази - 2. Kf6-f7 и пешак he постати краљица. Потези које сам „вукао" и за белог и за црног су логични и из искуства знам да би вероватно баш њих почетник одиграо. Када видимо да je овај поступак трајао два потеза дуже (што и није претерано важно),

Да. Треба увек бити пажљив, јер je шах често „неправедан": играмо целу партију добро, a онда направимо само једну грешку и - све упропастимо! 54

Десета лекција: Отварање (I) Шаховска партија се састоји из гри дела: отварања, средишњице и завршнице.

Ja сам само нешто додао како би били још прихватљивији за децу. Савети су следећи:

Неке завршнице смо видели у лекцијама где су поједине фигуре дале мат усамљеном краљу, a и у претходне две лекције.

1) Први потез играј за два поља или испред краља или испред краљице. 2) Коње развијај на природна поља ,,f3", „сЗ" (кад си бели) и ,,f6" и „сб" (кад си црни).

Што се тиче средишњица, неке !озиције из овог дела шаховске паргије видели смо у „ВЕЛИКОМ ОДМОРУ" када сам показао разне матове.

3) Ловце развијај на природна поља „с4", ,,b5", ,,f4" или ,,g5" (кад си бели) и „с5", ,,b4", ,,f5" или ,,g4" (када имаш црне фигуре).

Шта рећи о отварању? Оно што je код сваке куће темељ, то je у шаховској партији отварање. Ако се отварање не одигра добро, биће нам тешко да нешто поправимо касније, исто као што кућа може бити не знам колико лепа и велика, али ако су темељи лоши, она ће се пре или после сигурно срушити. Можда већ после првог јаког ветра.

4) Не играј играј краљицом на почетку партије, јер краљица вреди много. Противник ће je нападати и тако развијати своје фигуре, a ти no­ ćne нећеш стићи да развијеш своје. 5) Што пре направи рокаду. Тако ћеш краља ставити на сигурно. Видећеш, то je као да си ra ставио у ТВРЂАВУ. 6) Не играј истом фигуром два или више потеза за редом. Време je у шаху јако важно.

Па добро, како онда одиграти отварање,. односно направити добар „темељ"?

Ових шест савета би требало обавезно запамтити јер ће нам увек помоћи у отварању.

Најбољи начин одигравања отварања je играње логичких или „природних" потеза, заснованих на шаховским принципима. Принципи су правила којих морамо да се придржавамо да бисмо одиграли добру партију.

Пажња - партија креће! Поставимо фигуре у почетни положај. Поштујући савете за играње у отварању покушаћу да уз помоћ свог ученика и другара Владе, објасним како би једно отварање требало да се игра. Када смо ово радили, Влада je имао осам година.

Још je бивши првак света у шаху - Емануел Ласкер (1868-1941) одредио принципе игре у отварању и дао нам савет како да га играмо. Ти његови савети су, како ћемо видети, тесно повезани са развојем фигура.

Правила су била следећа: после 55

одиграног потеза, играч je дужан да објасни зашто je одиграо баш тај свој потез.

премам се да ставим краља у „тврђаву". Ja: 5. S b l - с З . Браним пешака и развијам другог коња.

ЖЕЉКО - ВЛАДА (Нови Сад,

1996.)

Влада: 5. ... 0-0. Стављам краља на сигурно.

Ja: 1. е2-е4. - Играм овај потез да бих отворио пут ловцу и краљици.

Ja: 6. d2-d3. Још једном браним пешака и отварам пут свом другом ловцу.

Влада: 1. ... е7-е5. - Исто. Ja: Нема то - „исто". Мораш да кажеш.

Влада: Ахааа! Хоћеш да дођеш на ,,g5" и да ми „вежеш,, коња. Е нећеш моћи - играм 6. ... h7-h6!

Влада: Добро. Отварам пут свом ловцу и краљици.

Ja: Браво Владо! Стварно сам хтео да играм ловцем на ,,g5" и да ти „вежем" коња. To се још каже „маска". Зашто маска? Па зато што тај коњ на ,,f6" штити краљицу и неће смети да се склони јер ћу je појести. Значи, не сме да je открије, као што не сме да скине маску. Играћу 7. h2-h3. Одузимам поље ,,g4" где би можда хтео да дође твој ловац, a и правим „вентил" за свог краља да случајно не бих добио мат при крају партије no првом реду. Неко уместо речи „вентил" употребљава реч „ваздух" или немачку реч „луфт", која има исто значење. Дајемо значи краљу мало више ваздуха и простора - да „дише".

Ja: Јесмо ли послушали један од оних савета. Влада: Јесмо. Онај први. Ja: 2. S g l - D . Развијам скакача, нападам твог пешака и припремам малу рокаду. Влада: 2. ... Sb8-c6. Развијам коња, браним пешака и можда припремам велику рокаду. Ja: Због чега није било добро 2. ... d7-d6? Влада: З а т о што пут ловцу на ,,f8".

бих

затворио

Ja: Одлично. Шта je са саветима?

Влада: Ja играм 7. ... d7-d6. Браним пешака и отварам пут другом ловцу.

Влада: Ово je био други савет. Ja: Добро. Послушаћу и трећи савет - играм 3. L f l - c 4 . Развијам ловца и припремам рокаду.

Ja: Владо, да ли ти je у овој позицији нешто „сумњиво"?

Влада: И ja ћу развити ловца и припремати рокаду - 3. ... Lf8-c5.

Влада:

Tla...

Ja: Погледај мало боље.

Ja: Правим рокаду и стављам краља на сигурно - 4. 0-0.

Влада: Ах, да. Јесте. Све je исто.

Влада: Играм 4. ... Sg8-f6. Развијам коња, нападам ти пешака и при-

Ja: Тако je. Имамо потпуно једнак (симетричан) положај фигура на 56

табли. To значи да смо и ти и ja одиграли отварање онако како треба. И још нешто: обојица смо се придржавали оних савета. Да. погледамо мало боље нашу позицију:

так интересовања за шах, a оно само постаје страшно несигурно у себе. У уводном делу сам објаснио да на часу прво играмо партије, потом учимо завршнице или отварања и на крају радимо матове - проблеме. Значи, радимо од краја партије и од почетка партије. Проблеми, велики број матова, служе нам да у појединим позицијама препознамо неки мотив и применимо га у нашој партији. Између те три области шаховске партије постоје значајне разлике. Посебно се види велика „рупа" између отварања и завршнице. Како то да пребродимо? После одређеног времена комбиновања ова три елемента сваке партије, видећемо да je тај простор („рупа") измећу одиграног отварања и завршнице постао много мањи. Тако се приближавамо циљу, јер ће се ове три области толико приближити да нећемо ни осетити када су се спојиле у једну комплетну партију. Тада je постигнут циљ. Али, пошто свему томе претходи велики рад, не треба се бојати - резултати he сигурно доћи. Најважније je да будемо стрпљиви и не будемо нервозни.

И бели и црни су се добро отворили, развили своје фигуре и направили рокаде. Шта даље? Дошли смо до једног момента у партији, до позиције са којом сам се највише мучио протеклих девет година. Радећи са децом, у овој позицији сам се сусретао са убедљиво најтежим питањем: Шта даље да играм? Постоји неколико одговора. У овој позицији деца најчешће играју L c l - d 2 , T f l - e l , Sc3-d5, Lc4-d5, Sc3-a4, T a l - b l , а2-аЗ, D d l - d 2 , чак и јако лош потез b 2 - b 3 . Најбољи потез je сигурно Lcl-еЗ. Због чега je тешко одиграти овај потез? Одговор детета je прост: Појешће нам ловца! И онда, када у стотину партија са различитом децом тај потез нико, можда понеко одигра, добије се одговор:

A ако учимо дете? He треба га грдити због евентуалних грешака, већ хвалити добре потезе! Вратимо се позицији са дијаграма и потезу белог - 7. L c l - e 3 . (Напомеиа: у партијама ћу у тексту иза дијаграма писати редни број потеза који je био и у партији).

Дете једноставно не зна шта да одигра! Игра било шта и то ra највише деморалише и утиче на губи-

Влада и ja смо наставили дијалог: Ja: Одиграо сам овај потез јер 57

сам поставио себи питање: KOJA МИ ФИГУРА РАДИ, A KOJA HE РАДИ? И, видео сам да би овај ловац могао боље да ради.

једнака. Знаш, многи погреше na узму пешаком на „с-линији". Онда им се пешаци некако раздвоје и ова три пешака вреде као два. Исправно je 2. ... a7:b6. Пешаци су спојени и заједно личе на неку змију или глисту. Уз то, отворио си и пут свом топу.

Онда сам себи поставио и следеће питање: ДА ЛИ МОГУ ДА ПРОМЕНИМ НЕКУ СВОЈУ „ЛОШУ" ФИГУРУ ЗА ПРОТИВНИКОВУ „ДОБРУ"? И, приметио сам да твој ловац на „с5" одлично ради - „циља" на моју рокаду, a мој ловац не сме да дође ни на ,,g5", ни на ,,f4", a да стане на ,,d2" личи ми да само губим потез.

Овде ћемо престати да коментаришемо своје потезе већ ћемо одиграти партију до краја. Важи? Влада: Важи. И одиграли смо, али резултат није важан за ову лекцију.

Ha крају сам се упитао: ШТА ТИМ ПОТЕЗОМ ДОБИЈАМ, A ШТА ГУБИМ? И, видео сам да ћу „покварити" пешаке, односно „удвојити их" што обично није добро. Али, нешто ћу и добити: отворићу „f-линију" за мог топа који ће моћи да помогне у нападу на твог краља, a када мало боље размислим, ти „удвојени" пешаци у овој позицији и нису тако лоши, јер контролишу неколико поља у средини табле.

Рећи ћу вам само како бели може да настави у овој позицији после 2. ... a7:b6. Може да одигра 3. а2аЗ и тако осигура свог пешака на „а-линији", али и обезбеди место за свог ловца у случају да га нападне црни коњ. Даље, може да отвори позицију са следећим d3-d4, уз T f l - e l и тако даље. Иначе, када смо већ код питања, увек поставите као прво следеће питање: КОЈИ JE ПОСЛЕДЊИ ПОТЕЗ МОГ ПРОТИВНИКА И JIITA МИ ОН ПРЕТИ?

Када сам израчунао да ћу више добити него што ћу изгубити, одиграо сам потез ловцем. Шта кажеш на то?

* * *

Влада: Супер. Хвала ти што си ми рекао све то, јер сад нећу да ти носим ловца. Једино што сада могу да одиграм неколико потеза, a не знам који je најбољи.

Желео бих на крају лекције да напоменем да редослед потеза није претерано важан, односно, отварања не треба учити напамет. Много je важније разумевање саме позиције. Трудите се да играте „нормалне", тзв. природне потезе и покушајте да своје фигуре ставите на најбоље положаје како би имале оптимално дејство. He би било лоше да поново прочитате ову лекцију, макар само текстуални део.

Ja: Помоћи ћу ти. Ha твом месту бих одиграо 1. ... Lc5-b6. Влада: Али удвојићу после - 2. Le3:b6.

пешаке

Ja: Тачно. Само, у зависности од тога којим пешаком узмеш, или ћеш бити слабији или he позиција бити 58

Једанаеста лекција: Отварање (II) У овој лекцији бих желео нешто више да кажем о једном важном појму, вероватно и најзначајнијем када je у питању отварање. To je појам ЦЕНТРА.

изузетно стешњен, једна фигура смета другој и тешко je појединим фигурама да лако пређу са једног крила на друго. Ово прелажење са једног крила на друго не помињем случајно, јер je то важан предуслов за успешан напад на краља. Али, најважнији предуслов je контрола централиих поља.

Центар и његова контрола За почетак ове врло важне теме, поставићемо позицију са дијаграма:

Централна поља су поља ,,d4", ,,d5", „е4" и „е5", мада су важна и поља одмах до њих која представљају шири центар. Овако то изгледа на дијаграму:

Видимо да бели има много више простора или како се то каже - има бољи центар. Његове фигуре могу много лакше да стигну са једног крила на друго. Ha пример бели скакач са „сЗ" само у два потеза (преко поља „е2") може стићи до поља ,,g3" на „краљевом крилу" и тамо учествовати у нападу на противниковог краља. Исто тако, и скакач са ,,f3" може само у два потеза да crn­ ine до поља ,,b3" и помогне у акцијама на „дамином крилу". Даље, црнопољни бели ловац већ „мерка" цриу рокаду, a видимо да и белопољац може постати изузетно опасан после евентуалног гурања белог ne* шака путем е4-е5.

Погледаћемо једну партију у којој ћу показати значај центра и његове контроле:

ШТАЈНИЦ - МОНГРЕДИН (Лондон, 1. е2-е4 2. d2-d4 3. с2-сЗ.

1863.) g7-g6 Lf8-g7

Први светски првак у шаху Вилхелм Штајниц (1836-1900), врло добро je знао колика je важност цен-

Са друге стране, положај црног je 59

тра. Прво га je заузео, a сада га учвршћује. У овом отварању црни препушта противнику центар, да би га после нападао, a такво отварање не препоручујем почетнику. Почетник мора од самог почетка да схвати значај центра и да се од првог потеза за њега бори. Значи, на противников први потез испред краља за два поља одиграјте пешаком испред свог краља за два поља. Исто тако и у случају да се противник отвори испред краљице.

10. h4! Одличан потез белог, који креће на противничког краља.

Последњи потез белог уперен je против црног ловца на ,,g7", који у многим отварањима може да буде итекако опасан. Сећам се да je на једном часу, осмогодишњи Влада тај потез прокоментарисао на следећи начин: „Бели je овај потез одиграо да буде некако... дебело." И био у праву je, видимо да je направљен зид пешацима према ловцу. 3 . ... 4. L c l - е З 5. S b l - d 2 .

Сада када контролише центар, a при томе je пешачка структура непроменљива, бели без проблема може кренути у напад на краља. Успут, он користи лош положај краљевог скакача, тако да неће имати проблема са гурањем пешака на ,,h" линији. Овде се најбоље види оно о чему сам говорио: контрола центра je најважнији предуслов за напад.

b7-b6 Lc8-b7

Нападнут je пешак на „е4". Скакач се развио и брани свог пешака, a одлука за овај потез je исправнија када се има у виду да je „природно" поље за коња („сЗ") „заузето". 5. ... 6. Sgl-f3 7. d4:e5!

10. ... 11. h4-h5 12. h5:g6

Видимо да je резултат добре игре белог - ослабљена црна позиција.

d7-d6 е7-е5

13. 0-0-0. Бели мирно склања краља на сигурно и спрема се да и другог топа укључи у напад. Са друге стране, видимо да je црни јако спор на даминој страни и да не може никако угрозити белог краља.

Бели je одиграо одличан потез, после ког he имати тоталну контролу централних поља, a то ће бити видљивије после само неколико потеза. 7. ... 8. L f l - c 4 9. D d l - e 2

Sb8-d7 Sd7-f6 Se7:g6.

d6:e5 Sg8-e7 0-0

13. ... 14. Sf3-g5 60

с7-с5 а7-а6.

ради још материЈала и стекне предност). 15. ... Sf6:h7 16. T h l : h 7 ! Још једна жртва са циљем да се добије у времену. Видимо да сви ови потези могу да се одиграју, јер фигуре црног на дамином крилу као да и не постоје. Kg8:h7 16. ... 17. De2-h5+ Kh7-g8 18. T d l - h l Tf8-e8 19. Dh5:g6 Dd8-f6 20. Lc4:f7+! Df6:f7 21. Thl-h8+! Kg8:h8 22. Dg6:f7 и црни ce предао. Ефектан завршетак одлично вођене партије.

15. Sg5:h7! Позиција белог je толико надмоћна да je време за тактички удар. У шаху се овакви потези зову „жртве". Жртва je давање фигуре веће вредности за пешака или фигуру мање вредности, са циљем да се добије нешто још вредније (или да се да мат или да се за неколико потеза за-

Дванаеста лекција: Најслабија тачка на табли CAUJA - ЖЕЉКО

Шестогодишњи Саша je био мој трећи ученик. Чим сам га упознао, већ ми je био јако симпатичан, јер je поред великог узбуђења које je показивао приликом играња партија, био и страшно брзоплет. Још једна особина која ми ce јако допадала код њега јесте та, што je волео да победи, чини ми ce, као нико на свету. Омиљено отварање му je био такозвани „шустер мат". To je мат који ce, ваљда, највише појављивао у партијама аматера широм света.

(Нови Сад, 1990) 1. е2-е4 е7-е5 2. Ddl-h5. Типичан потез за почетника који зна да помера фигуре, a научио je да даје „шустер мат". Чека ce да црни одигра 2. ... g7-g6 и нападне даму, на шта би бели одиграо 3. Dh5:e5 и дао шах-шух. Истовремено су нападнути и краљ и топ, a кад црни заштити краља, бели однесе топа. 2. ... Sb8-c6. Одиграо сам исправан потез, најбољи против „шустер мата".

Први час са малим Салетом ми je фантастично брзо прошао, јер je био пун енергије, дијалога и надметања. Једна од првих наших партија текла je овако:

3. Ш - с 4 ! Како je одиграо овај потез, малишан ce задубио у таблу правећи ce 61

да ништа не прети. Хтео je да да свој омиљени мат са 4. Dh5-f7.

ма нисам успевао, већ сам морао стално да га побеђујем и уверим да постоји добра одбрана од тог мата. Одбрану сте могли да видите у овој краткој анализи.

- Морам да ти нападнем ту краљицу - рекао сам - јако ми смета. Вероватно je најбоље да развијем коња и њиме je отерам.

Вратићу ce још једном на парти-

To сам рекао и приближио руку скакачу на ,,g8". Саша je дрхтао од узбуђења. И таман да ухватим скакача, кад „спазих" да ћу добити мат. Наравно, мало сам ce шалио.

1. е2-е4 е7-е5 2. D d l - h 5 Sb8-c6 3. L f l - c 4 g7-g6 4. Dh5-f3 Sg8-f6 5. d2-d3 Sc6-d4 Уместо потеза из партије (6. Df3-e3), после ког je изгубио даму, бели je имао само један добар потез - 6. Df3-dl.

- Хеј, na ти хоћеш да ми даш мат! Кад сам већ рекао да ћу ти напасти краљицу, онда ћу je и напасти. 3 . ... g7-g6. Опет сам одиграо најјачи потез. Браним мат и нападам краљицу.

И ту треба поставити питање: Да ли ce белом исплатило да прво игра дамом на ,,h5", потом на „ О " , да би на крају дошао на „ d l " , поље на ком je дама стајала на почетку партије?

4. Dh5-f3. Поново je припретио мат на ,,f7". 4. ... Sg8-f6. И ово je најбољи потез. Малишану ce отело једно „ух!" Партија je даље текла:

Наравно да му ce није исплатило. Значи, и овде може да ce примени онај четврти савет дат у вези са игром у отварању: He играј краљицом на почетку партије, јер краљица вреди много. Противник ће je нападати и развијати своје фигуре, a ти нећеш после стићи да развијеш своје.

5. d2-d3 Sc6-d4 6. D D - е З Sd4-c2+. Дао сам му шах-шех-шух! Истовремено сам напао три фигуре: краља, даму и топа. Када je склонио краља, појео сам му краљицу и на крају победио.

Што ce тиче назива овог познатог мата, није проверено, али no једној причи, у једном немачком селу постојао je обућар који je добро играо шах. Taj обућар je био познат no једном мату који je многима задавао муке, јер нико од његових противника није знао праву одбрану. Мат je увек давао дамом на ,,f7", a развијао je само даму и ловца. Пошто ce на немачком, реч „обућар" каже „шустер", отуда и име мату.

Наравно, није хтео да преда док му нисам дао мат и чим ce то десило, затражио je нову партију. Хтео je поново беле фигуре, a кад му нисам дозволио, јер сам ja сада био на реду да имам беле фигуре, јако ce растужио. Желео je поново да покуша са „шустер матом". Иначе, једва сам га одвикао од покушаја да постигне победу на тај начин. Речи62

Саша je желео да зна да ли постоји неки још бржи мат. Постоји: 1. g2-g4 2. f2-D??

е7-е5 Dd8-h4 мат.

Црни je дао мат у само два потеза, a то je уједно и „најбржи" мат у шаху. Неки овај мат зову и „луди" мат. Заиста, ко би још могао играти овакве потезе пешацима. Moje оправдање за играча који je имао беле фигуре гласи овако: У другом потезу je црни вероватно желео да игра на ,,g2" ловцем са ,,fl" али je уместо ловца пипнуо пешака на ,,f2". Поштујући правило такнутомакнуто, бели je играо 2. f2-f3.

За овај мат сам говорио да je „најлуђи", a када бих му сад давао име, назвао бих ra „матом Мистер Бина", јер само таквим неспретњацима може да се догоди овакав мат.

Пошто je и мој другар Саша био брзоплет, испричао сам му следећу причу:

„Легалов мат" Један од најпознатијих матова je свакако „Легалов мат", a име je добио no француском шахисти Легалу који je живео у XVIII веку. Ево те партије и чувеног мата:

Играли су партију шаха дедица и унук. Дедица je хтео да унуку покаже „шустер мат", тако да je себи узео беле фигуре. Партија je кренула: 1. е2-е4 2. Ddl-h5.

ЛЕГАЛ - CEH БРИ

е7-е5

(Француска,

1. е2-е4 е7-е5 2. L f l - c 4 d7-d6 3. Sgl-f3 h7-h6? Овај потез представља губљење времена. Одигран je са намером да заштити поље ,,g5" на које би у случају 3. ... Sg8-f6, ускочио бели коњ.

Унук je био брзоплет и у жељи да што пре одбрани пешака на ,,f7", али истовремено и нападнутог пешака на „е5", уместо краљице коју je желео да стави на „е7", ухватио je краља. Пошто у шаху важи правило „такнуто-макнуто", дечак je морао да игра краљем. Једино место je баш поље „е7". Дакле: 2. ... 3. Dh5:e5 мат.

1787)

4. S b l - с З Lc8-g4? Требало je наставити 4. ... Sg8f6. Овако, црни je дозволио Легалу да се прослави, јер следи једна заиста лепа комбинација са жртвом даме.

Ке8-е7??

Ову позицију вреди и забележити, a видимо je на наредном дијаграму.

5. Sf3-e5! Lg4-dl? Црни се полакомио и појео кра63

љицу. Требало je узети белог скакача, али би црни остао без пешака, a и ми бисмо били ускраћени - за уживање.

белог путем 2. е2-е4. 2. Sbl-d2. Е, ово je већ чудан потез, мада би могао да се у неким варијантама и уклопи у неко познато отварање.

6. Lc4-f7+ Ке8-е7 7. Sc3-d5 мат. Ову матну слику, која je сигурно једна од најпознатијих, видећемо и на дијаграму:

2. ... е7-е5 3. d4:e5 Sf6-g4. Црни je .напао пешака, али и поставио замку у коју бели упада. 4. h2-h3?? Црни je на духовит био белу даму, јер не због 5. ... Dd8-h4 мат. дао партију.

И, на крају лекције ћу показати једну партију из Каро-Кана (отварање je добило име no двојици шахиста који су га најчешће играли један се презивао Kapo, a други Кан). У партији je црни направио само једну грешку, a ту грешку je бели ефектно казнио. Варијанту из партије препоручујем почетницима када имају беле фигуре, наравно у случају да им противник на 1. е2-е4 одигра 1. ... с7-с6. Главни разлог за препоруку je тај што бели игра само природне потезе, a ефектан завршетак који ћете видети се свима допада.

И тако je Легал ушао у шаховску историју. Да, али ушао je и Сен Бри! Кад смо већ код француских Kr­ pana, позната je и партија са шампионата Париза, у којој je на леп начин победио шахиста који je тада био познат no састављању (компоновању) шаховских проблема - Фред Лазар.

Бели - Црни

ЖИБО - ЛАЗАР (Париз,

Sg4-e3!! начин зароиде 5. f2:e3 Бели je пре-

1. е2-е4 с7-с6 2. d2-d4 d7-d5. Црни се супроставља у центру и напада пешака.

1924)

1. d2-d4. По први пут показујем овај потез који je, као што знамо из савета о отварањма, такође добар.

3. Sbl-сЗ d5:e4 4. Sc3:e4 Sb8-d7. Црни хоће да игра 5. ... Sg8-f6, али не жели да квари пешачку структуру. До тога би дошло да je одмах одиграо 4. ... Sg8-f6, a бели узео

1. ... Sg8-f6. Овај потез који почетнику изгледа чудан, одигран je са циљем да спречи заузимање центра од стране 64

Ево je! Наизглед обичан, природан потез, у овој позицији представља кобну грешку. Теорија препоручује 7. ... Sd7-b6 са нападом на ловца. Зашто je то требало одиграти, одмах ћемо видети.

тог скакача. 5. L f l - c 4 Sg8-f6 6. Se4-g5. Бели прети, ни мање ни више, него мат ловцем на ,,f7". 6. ... е7-е6 7. D d l - e 2 . Сада, када je развијен ловац, овај потез дамом може да ce одигра. Уз то, бели вреба грешку црног... 7. ...

8. Sg5:f7!

Ke8:f7.

Ha 8. ... Dd8-a5+ иде просто 9. L c l - d 2 и у следећем потезу пада црни топ. 9. De2:e6+ 10. Lc4-d3+ 11. De6-h3 мат.

Lf8-e7?

Kf7-g6 Kg6-h5

Приметили сте да je у свим овим партијама долазило до брзих матова, a све ce вртило око краља, тачније око поља ,,f2" и ,,f7". Ta два поља, на којима ce налазе пешаци зовемо слабим тачкама што je сасвим логично, јер те пешаке штите, у почетку партије - само краљеви. Због тога би требало што пре извршити рокаду и ставити краља у „тврђаву", a слабу тачку тако заштитити и топом.

Тринаеста лекција: Шаховске минијатуре За минијатуре су сви чули. To су мале слике, приче или музичке тачке, a уопштено, представљају нешто мало или умањено. Ha пример, мали аутомобил-играчка je минијатура путничког аутомобила којим ce човек превози, електрични возић којим ce деца играју je минијатура воза којим људи путују и слично.

je велики број минијатура, a код нас je свакако најпознатија Костићева минијатура.

МИЛОК - КОСТИЋ (Келн, 1. 2. 3. 4. 5.

Шта je то шаховска минијатура? Шаховска минијатура je шаховска партија завршена у малом броју потеза.

1912)

е2-е4 Sgl-G Lfl-c4 Sf3:e5? Se5:f7.

е7-е5 Sb8-c6 Sc6-d4. Dd8-g5!

Ha 5. Lc4-f7+, црни игра 5. ... Ke8-e7 6. Lf7-g8 Dg5-g2 7. T h l - f l Dg2-e4+ као у партији, док на 5.

У шаховској теорији забележен 65

Se5-g4, црни игра 5. ... d7-d5 и осваја фигуру.

заузимање центра путем d2-d4. Због свега овога, не препоручујем трећи потез црног Sc6-d4, јер не смете играти шаховску партију размишљајући о томе да he противник упасти у клопку. Играјте само „природне" потезе и не брините да ћете изгубити у минијатури.

5. ... Dg5:g2 6. T h l - f l Dg2:e4+ 7. Lc4-e2 Sd4-f3 мат. Црни скакач je напао белог краља, a ловац на „е2" не може да га поједе јер je „маскиран" од црне даме. И овај мат може да се назове „угушеним".

Добро. Видели смо познату минијатуру у којој je велемајстор победио аматера. To се у историји шаха често догађало. Али, када велемајстор натера свог колегу no титули да преда у свега 10 потеза, онда то заиста вреди видети:

Без обзира што je чувени Бора Костић овако матирао једног немачког аматера, завршна позиција сигурно заслужује дијаграм:

РЕТИ-ТАРТАКОВЕР (Беч,

1910)

1. е2-е4 с7-с6 2. d2-d4 d7-d5 3. Sbl-сЗ d5:e4 4. Sc3:e4 Sg8-f6 5. D d l - d 3 ! ? Теорија препоручује 5. Se4:f6+ ca кварењем пешачке структуре црног. Ha нашу срећу и срећу заљубљеника ове игре широм света, који се комбинацији у овој партији диве скоро 90 година, Рихард Рети није одиграо најјачи потез.

Бели je, наравно, могао боље да игра. После почетних потеза: 1. е2-е4 е7-е5 2. S g l - O Sb8-c6 3. L f l - c 4 Sc6-d4 Бели je могао одиграти или 4. Sf3-d4, после чега би ишло 4. ... е5d4 5. d2-d3 и бели има нешто бољу позицију јер je боље „развијен" или још бољи потез 4. с2-сЗ, после ког би ишло 4. ... Sd4-f3+ 5. Ddl-f3 са бољом позицијом за белог. Видели смо да je црни одиграо не два, него чак три потеза коњем узастопно! Резултат je тај што je бели развио даму и ловца, a уз то и припремио

5. ... е7-е5?! Сумњив потез, заснован на мотиву ослобађања игре и отварања оба ловца. Требало je играти 5. ... Sf6:e4 уз маневар другог коња Sb8d7-f6. 6. d4:e5 Dd8-a5+ 7. L c l - d 2 Da5:e5. Црни je вероватно био презадовољан својом позицијом. Прети да узме белог скакача и једина одбрана je 8. f2-f3, где после 8. ... Lc8-f5, у свим наставцима „пада" бели пешак. 66

8. 0-0-0! Sf6:e4? Вероватно je велика рокада белог изазвала шок код велемајстора Тартаковера. Да није тако, велемајстор сигурно не би одиграо овај потез. Он je видео да 8. ... De5:e4 не иде због 9. T d l - e l и бели осваја даму. Taj потез топом je и сада очекивао, али...

ВУКОВИЋ - ДОЈЧ (Загреб,

1920)

1. е2-е4 2. Sgl-f3 3. L f l - b 5

е7-е5 Sb8-c6 Sg8-f6.

Данас ce најчешће игра 3. ... аб, a ово отварање je познато као Шпанска партија и једно je од најпопуларнијих отварања свих времена. 4. d2-d4 e5:d4 5. е4-е5 Sf6-e4 6. L c l - f 4 f7-f5 7. Lb5:c6 d7:c6 8. Ddl:d4 Dd8-d5. Да je променио даму, црни би практично имао пешака мање, јер његова четири пешака на дамином крилу вреде као три бела, док на краљевом крилу бели има пешака више. Због тога црни нуди измену дама на пољу ,,d5", како би исправио пешаке.

9. Dd3-d8+!! Гром из ведра неба! Какав je шок доживео црни, можемо само да претпостављамо. Вероватно потпуно ван себе, није предао партију, већ je узео „жртвовану" даму.

9. S b l - с З 10. T a l - d l 11. Lf4-d2

9. ... Ke8:d8 10. Ld2-g5++. Црни je предао, јер на 10. ... Kd8-e8 следи 11. T d l - d 8 мат, док на 10. ... Kd8-c7, бели матира са 11. Lg5-d8.

Dd5-a5 Lf8-e7 Da5-b6?

Исправно je било 11. ... Se4:d2. 12. Sc3-e2! Бели je спремио паклену комбинацију. Тобоже брани пешака на ,,b2", али и „превиђа" (да ли?) следећи потез црног:

Ово je сигурно једна од најлепших минијатура у историји шаха!

12. ...

Le7-c5?

Kao и у прошлој партији, воћа црних фигура je сигурно био презадовољан постигнутом позицијом: слабост тачке „f2" je „видљива из авиона" и црни he моћи да бира начин на који he победити. Али, на потезу je бели...

Постоји још једна позната минијатура са истом поентом: жртвује ce дама, a онда краљ бива матиран no­ ćne двоструког шаха. Разлика je у томе што у следећој минијатури и друге фигуре, a не само ловац и топ, учествују у матирању црног краља. 67

Историја ce поновила! Следи форсирани мат у неколико потеза: 14. ... 15. T d l - d 8 + 16. е5-е6+!

Kd8-e8 Ke8-f7

Фантастична сарадња белих фигура. Пешак, који je све ово „посматрао са стране", задаје одлучујући ударац! Ослобоћено je поље „е5" и мат je „на видику". 16. ... 13. Dd4-d8+!! To je онај „гром из ведра неба" од пре 10 година! Бели даје целу даму за џабе, a остале фигуре му ce налазе на 3. и 4. реду! У случају да црни не прихвати жртву даме, и одигра 13. ... Ke8-f7, следило би 14. е6+ са истим крајем као у партији. 13. ... 14. Ld2-g5++.

Kf7:e6.

Ha 16. ... Kf7-g6, следи 17. Se2f4 мат. 17. Se2-f4+ 18. Sf3-e5 мат.

Ke6-f7

Колосално! Толико за сада о минијатурама. Верујем да сте уживали, али морамо још да учимо. Идемо на нови Р А З РЕД.

Ke8:d8

Четрнаеста лекција: „Рубни" пешак и „кривоугли ловац „Рубни" пешак О промоцији пешака сам већ говорио. Научили сте четврти и пети „разред". У четвртом смо видели како слабија страна ремизира када je краљ испред пешака. Овде ћу показати нешто што je толико лако да није ни свстано у „разреде". Ради ce о „рубном" или „ивичном" пешаку. Црни у позицији, приказаној н дијаграну, обавезно ремизира, a скоро да и не постоји шанса да погреши. Довољно je да ce креће испред пешака. Да проверимо:

1. аЗ-а4 Ка5-а6. Могло je слободно да ce одигра и 1. ... Ka5-b6. 68

2. 3. 4. 5. 6. 7.

Kb3-b4 a4-a5+ Kb4-a4 Ka4-b5 a5-a6 Kb5-b6

3. 4. 5. 6. 7.

Ka6-b6 Kb6-a6 Ka6-b7 Kb7-a7 Ka7-a8 Ka8-b8 Kb8-a8. 8. a6-a7+ ,c8", jep би изгуНаравно, не на био. Сада бели има лош избор: или ће се удаљити од пешака и тако ra изгубити или ће играти 9. Kb6-a6 и патирати црног краља. У оба случаја je реми.

Lh2-gl+ а4-а5 Kb4-b5 а5-а6 Kb5-b6

Kb6-a6 Ka6-b7 Kb7-a8 Ka8-b8 Kb8-a8.

Шта сада да одигра бели? Ha 7. L g l - h 2 или 7. а6-а7, црни краљ je у пату. A црни? Црни само игра краљем no пољима ,,а8" и ,,b8" и евентуално „а7". Дакле, позиција je реми, jep бели не може да истера црног краља из угла. Да je ловац „белопољни", то би било могуће. Зато се овај („црнопољни") ловац и зове „кривоугли" или како га ja зовем „погрешнн" ловац.

Шести „разред": „Кривоугли" ловац Добро. Ово са пешаком je било лако. Али, шта je то или какав je то „кривоугли" ловац?

Погледајмо следећи пример:

Најбоље ћу објаснити тако што ћу на претходни дијаграм додати и једног белог ловца.

Бели je на потезу и користи лош положај црног краља на „с8": 1. Lfl-a6!! Бели je на потезу и жели да добије партију. Да ли црни може да ремизира? Вероватно не. A можда може? Да погледамо: 1. аЗ-а4 2. Kb3-b4

b7:a6

Morao je црни да одигра и 1. ... Кс8-с7, али ни то му не би помогло. Бели би узео пешака са 2. La6:b7 и опет би настала завршница са „кривоуглим" ловцем. 2. K e l - d l 3. Kdl-cl

Ка5-а6 Ka6-b6 69

Kc8-b7 а6-а5

4. K c l - b l и бели се домогао уг-

краља пешаку после чега je позиција добијена за црног.

ла. Видимо да je и овде ловац беспомоћан, jep je то „кривоугли" ловац. Приметили сте да црни има још једног пешака, али пошто се ради о „дуплим" или „удвојеним" пешацима, опет ништа не вреди. Morao би црни да има још више пешака на „а-линији", али би они вредели као један пешак.

1. ... 2. Sd5-c7+ 3. Sc7-a6+!!

Le6:c8 Ka8-b8 b7:a6.

Да je црни одиграо 3. ... Kb8-a8, бели скакач би му поново дао шах. 4. Kb3:c4

Kb8-b7

5. Кс4:с5 и дошли смо до познате позиције:

Погледајмо још лепши пример:

Бели краљ ће отићи до поља , , a l " одакле га „кривоугли" ловац никада неће истерати.

Ha дијаграму je студија познатог играча и шаховског писца Владимира Вуковића (1898-1975).

Када будете желели да проверите да ли дете зна шести „разред", поставите његовог (белог) краља на ,,b4", пешака на „а4", a ловца на средину квадрата који се састоји од поља ,,gl", ,,g2", „ h l " и ,,h2". Замолите га да ловца стави на једно од та четири поља, a задатак му je - победа. Одговор je постављање ловца на једно од два поља беле боје: ,,g2" или „ h l " . Задатак садржи замку, jep деца често поставе ловца на , , g l " да би био шах.

Студија je измишљена (компонована) позиција у којој постоји јединствен пут до победе или ремиУ овој позицији je бели, користећи мотив „кривоуглог" ловца ремизирао на невероватан начин: 1. c7-c8D+! Бели je жртвовао свог јединог пешака и једину узданицу, тако што га je промовисао у даму. Да je играо 1. Kb3-c4? он би изгубио партију после 1. ... b7-b6 и приласка црног

Временом, поставите задатке са последња два дијаграма. 70

Петнаеста лекција: Промоција пешака (III) Седми „разред": Бели добија завршницу „три пешака против три пешака"

5. 6. 7. 8.

Ово je можда и најомиљенији „разред" од свих 20 које постављам ученицима. Једном када ce научи, увек ce решава без грешке. Наравно, потребно je да ce игра пажљиво.

f7-f8D Df8-g7+ Ka5-b6 Dg7-b7 мат.

g4-g3 Ka7-b8 g3-g2

Ово je најпрецизнији редослед потеза, јер бели није имао потребе да носи црне пешаке. Некад, разуме ce, у некој другој позицији he то морати. Наместите поново позицију са претходног дијаграма и одиграјте први потез белог: 1. 5 - g 6 ! Сада ће црни узети другим пешаком - 1. ... h7:g6. Како бели сад добија? g

2. f5-f6!

g

7:f6.

Да je црни узео на ,,h5", бели би узео на ,,g7". 3. 4. 5. 6.

Мало ко би помислио да бели (на потезу) у овој позицији може остварити победу. Зачудићете ce са каквом лакоћом он то чини. Ово je једна од оних позиција које „треба знати".

6. 7. 8. 9.

f7:g6 g7:h6

... Df6:f7 Ka5-b6 Df7-b8 мат.

D-f2 Ka7-b8 f2-flD

Овом лекцијом ce завршавају „лакши" Р А З Р Е Д И . Препоручујем да ce једно време детету не показују нови РАЗРЕДИ, већ да ce утврде стари (првих седам).

Kao што видимо, бели je жртвовао своја два пешака да би омогућио отворен пролаз трећем пешаку. Све je то могуће због удаљености црног краља. 3. ... 4. f6-f7

f6-f5 f5-f4 f4-B

Наравно, иза пешака.

Бели je на потезу и добија на следећи начин: 1. g5-g6! 2. h5-h6! 3. f5-f6.

h5-h6 h6-h7 h7-h8D Dh8-f6.

Ja бих обично и оцењивао до сада прећене „разреде" и то на следећи начин:

g6-g5 g5-g4

- ако дете реши задати „разред" 71

без грешке, добије „чисту" петицу,

ученик који одигра све потезе које бих ja одиграо. Од ових седам „разреда", највећи број њих je оцењен оценом 5, јер деца их одлично науче.

- ако начини једну грешку, добије 5- и - ако два пута погреши, добије четворку.

Циљ ми je увек био да све те петице добију и звездице што ce деси у 9 0 % случајева после само неколико месеци, што представља велики успех.

Можда ce питате шта ce добије за три грешке? Добије ce јединица, али она може да ce поправи (као у школи).

Препоручујем да сада поновите све до сада прећене „разреде", a онда пређете на „ВЕЛИКИ ОДМОР".

A оцена 5+? Да ли она постоји? Наравно. Оцену 5+ добије онај

Шеснаеста лекција: Комбинације (I) Шта je то комбинација?

начин на који he ce бели одбранити. Али, ипак постоји решење. И не само то, него бели „форсирано" даје мат у пет потеза:

Комбинација je форсирана варијанта са жртвом. Шта значи „форсирана варијанта"?

1. 2. 3. 4. 5.

To значи да у једном делу (огранку) партије, потези МОРАЈУ да ce играју један за другим. Најчешће ce комбинације дешавају у средишњици, a мислим да je најбољи пример следећа комбинација:

Thl-h8+! Tfl-hl+ Thl-h8+! Dcl-hl+ D h l - h 7 мат!

Kg8:h8 Kh8-g8 Kg8:h8 Kh8-g8

Дириговање Сличан пример претходном забележен je још у средњем веку, a елеменат комбинације који сте малопре видели, назива ce - ДИРИГОВАЊЕ. Зашто дириговање? Па, црни je морао да игра како му je бели наредио, односно морао да „свира" како je диригент показао. Дириговање би простије могло да ce објасни и овако: шах, шах, шах, шах и мат! Показаћу још неколико примера дириговања:

Црни прети матом у једном потезу и на први поглед ce не види 72

3. ... 4. T g l - g 8 мат.

Kh7-h8

Једно од најлепших дириговања je вићено у чувеној партији Видмар Еве која je играна давне 1929. године. Црни има целог топа мање, jep га je жртвовао да „оголи" белог краља. Чини се да бели нема доброг потеза и да сигурно добија мат no 2. реду. Међутим, у позицији je скривено следеће дириговање: Бели даје „форсирани" мат у четири потеза: 1. L b l - h 7 + ! Kg8-h8 2 . Lh7-g6+ (откривени шах) Kh8-g8 3. Dh6-h7+ Kg8-f8 4. Dh7:f7 мат. Идемо даље.

1. T e l - e 8 +

Lg7-f8.

Еве je видео да није добро 1. ... Kg8-h7+ због 2. Da3-d3 после чега губи топа на „с2", a тиме и партију. 2. Te8:f8+ Kg8:f8. Ha 2. ... Kg8-g7 следи 3. Sd6e8+ ca губитком топа, даме или са матирањем. И у овој позицији вићен je леп пример дириговања: 1. Dh4:h6+! 2. g6-g7+ 3. g7:f8S+!

g7:h6 Kh8-h7

Бели je извукао скакача и дао шах, тако да je и овде све „форсирано".

3 . Sd6-f5+ (откривени шах) Kf8-g8 4. Da3-f8+!! Фантазија! Црни краљ мора назад на ,,f8", мада je могао да „изабере" и мат дамом на ,,g7". 4. ... 5. T d l - d 8 mat.

Kg8:f8

Постојао je један занимљив шахиста, професор Јозеф Емил Крејчик (1885-1957). Скоро цео живот je посветио шаху, a био je турнирски играч, проблемиста, организатор шаховских такмичења и познати шаховски новинар. У каријери je добио многе награде за бриљантне шаховске комбинације, али je широј шаховској јавности, ипак остао непознат. Није имао добре резултате у континуитету, вероватно због недостатка упорности. Али, пошто то није тема наше лекције, боље je да прећемо са речи на (његова) дела.

Црни има две фигуре мање, јер их je у претходним потезима жртвовао. Сада креће са новим жртвама и користи геометријски распоред фигура на табли. Следи мат у 13 (!) потеза:

Погледаћемо прву од две прелепе комбинације које je остварио, a које су мени познате. У обе партије je имао црне фигуре. Прва комбинација представља дириговање, мат у четири потеза, a први потез je жртва даме:

1. ... 2. Kcl:bl

Tal:bl+! Ta8-al+!

Црни диригује белог краља на , , a l " како би и дама форсирано могла да „уће у игру" (са шахом). 3. K b l : a l Db4-a4+ 4. K a l - b l Da4-a2+ 5. K b l - c l Da2-al+ 6. Kcl-d2 Dal:b2+ 7. Kd2-d3. Наравно, на 7. Kd2-dl следи 7. ... Db2-c2 мат.

1. 2. 3. 4.

... Khl:h2 Kh2-hl g2:h3

7. ... Db2-c2+ 8. Kd3-d4 Dc2-c4+ Dc4-d5+ 9. Kd4-e5 Dd5-f7+! 10. Ke5-f6 Бели краљ je истеран у сред табле, a сада ће га црна дама полако враћати док га напокон не зароби. Погрешно би било 10. ... Dd5-f5+ јер би бели краљ побегао од шахова, a тако и добио партију, јер има, како ce то популарно каже - кило

De5:h2+!! Sh6-g4+ Tb3-h3+! Te2-h2 мат.

Друга комбинација je још лепша, a сви моји ученици знају да je то за мене најлепша форсирана комбинација коју сам икада видео. 74

11. ... Df7-f5+ 12. Ke5-d4 с7-с5+! Ништа не даје 12. ... Df5-d5+.

фигура вишка. 11. Kf6-e5 Ha 11. Kf6-g5, црни би матирао белог краља после 11. ... Df7-f5+ и мат je у следећем потезу дамом на ,,h5".

13. Kd4-c3 Без коментара!

Df5-c2 мат!

Седамнаеста лекција: Комбинације (II) Блиминисање Елиминисање je такоће елеменат комбинације, a означава уништавање (ношење) неке фигуре која смета да би се остварио циљ. Погледаћемо један прост пример:

1. T a l : a 6 + ! Бели руши „бедеме" око црног краља. 1. ...

b7:a6.

Наравно, не сме узети краљем због 2. Df5-a5 мат. Бели je дао целог топа, али je остварио циљ и „оголио" црног краља. Следи форсирана комбинација матирања у којој се види синхроно деловање даме и ловца:

Бели игра 1. Lb2:g7! Елииминисан je црни пешак који je сметао белом пешаку. После 1. ... Se8:g7, бели игра 2. h5-h6 и пешак je незадржив. Овде уједно видимо и велику снагу слободног пешака када му се на путу налази противнички скакач.

2. 3. 4. 5. 6.

Решење проблема из XVIII века у ком бели даје мат у седам потеза, такоће почиње елиминисањем пешака:

Df5-d7+ Dd7-c7+ Dc7-c8+ Ld8-b6+! Dc8-b8 мат.

Ka7-b8 Kb8-a8 Ka8-a7 Ka7-b6

Ево још једног мата после елиминисања: 75

Ha 1. ... Dd8:e8, следи 2. Dh6f6+ и мат je у следећем потезу. Ha 1. ... Tg8:e8, следи 2. Dh6-g7 мат. Најдужи отпор je после 1. ... Dd8-g5, али после једноставног 2. Tg3:g5, претње остају исте и мат je у једном или два потеза.

1. Dh6:f8+! 2. T h l : h 7 мат.

Следи један леп пример одвлачења из праксе Арона Нимцовича (1886-1935), једне од најистакнутијих личности у историји шаха. Он je овде искористио мотив одвлачења и ставио противника пред нерешиве проблеме.

De7:f8

Ова позиција je поред „елиминисања" крила још један елеменат „одвлачење". Црна краљица je одвучена од одбране пешака на „hl".

Одвлачење Одвлачење je елеменат комбинације где ce нека фигура „одвлачи" од одбране важног поља. Први пример нам показује колико може да буде убојит потез заснован на одвлачењу: Нимцович (црни) у наизглед слабијој позицији проналази лепо решење: 1. ... Th8-hl+! Одвлачи краља од одбране пешака на ,,f2". 2. K g l : h l e3:f2. Бели je предао јер не може да спречи обе претње црног: мат са 3. ... Tc8-h8 i 3. ... f2:elD+. Једноставан je пример одвлачења виђен у партији Томовић - Соколов из 1961. године:

Бели игра 1. Tel-e8!! Претња белог je јасна - прети мат са 2. Tg3:g8. 76

У циљу одвлачења белог ловца, црни je одиграо: 1. ... 2. L g 2 : h l За крај ове лекције примера која се мало претходних.

Шлехтер je одиграо 1. Dg7:h6+!! Бели je дао шах, a нападнута je л црна дама. Одговор црног je изнућен:

Tdl-hl+! Sg3-fl мат! показаћу три разликују од

1. ... De6:h6. Сада, када je црна дама одвучена на крај табле, следи један такозвани „тихи" потез. 2. K g l - h 2 !

Први пример je виђен у партији Шлехтер - Мајтнер (Беч, 1889).

Катастрофална грешка би била у случају да je одиграно 2. K g l - g 2 на шта би црни имао одговор у виду потеза 2. ... Sd5-f4+ уз следеће 3. ... Sf4-h3.

Карл Шлехтер (1874-1918) je нажалост, остао слабо упамћен, мада je не само играо меч за првака света, него je био толико близу освајања титуле као мало који играч у историји шаха. Наиме, он je водио у мечу из 1910. године против тадашњег првака света Емануела Ласкера резултатом 5:4. Остало je да се одигра десета, последња партија меча. Шлехтеру je био довољан реми, али из разлога који je само он знао, он je ту партију играо на победу, био бољи, затим имао реми-позицију, да би на крају изгубио. Тако je Ласкер задржао титулу, a Шлехтер отишао у заборав. Него, вратимо се одвлачењу:

Овако непостоји одговор којим би се спречио мат ловцем на ф2 jep je црна дама „залутала", наравно после одвлачења. Црни не може да спречи мат ловцем на ,,f2".» Сјајно! Него, да не заборавим: „тихи" потез je такав потез после ког противник најчешКе нема добар одговор. Велике je снаге, a назван je тако, jep за разлику од других потеза у комбинацијама какви су на пример „двоструки и откривени шах", жртва даме и слични, „тихи" потез није ни шах. Сличан je и следећи пример:

77

Следи сјајна и потпуно неочекивана комбинација са „одвлачењем", али и „тихим" потезом:

1. Tb8:c8!! Бели je узео ловца у циљу одвлачења црне даме од краљевог крила. 1. ... 2. Dc2-g6!

1. T h l - h 8 + 2. Lb5-e8+!!

De8:c8

Kg8-H

Фантастичан потез којим бели не само брани свог скакача, него и одвлачи противниковог од контроле поља „е4".

Ово je такође „тихи" потез, после ког црни нема одбрану. Претња 3. Dg6:h6 ce не може бранити, односно 3. Dg6:g7 у случају померања црног топа. Црни може да да само још шах no 1. реду и онда преда партију.

2. ... 3. Kf4-g5!

Sf6:e8

„Тихи" потез, после ког црни не може да спречи мат са 4. Th8-f8, јер je сад бели скакач брањен.

Позиција на дијаграму je виђена у партији Бондаревски - Уфимцев (1936), Последњим потезом, црни je ловцем који je био на ,,h3", напао белог топа.

Небојшин „легендарни фазон" Вероватно најбољи „фазон" je направио осмогодишњи Небојша. Ha једном часу гледали смо партију Рубинштајн - Салве. Хтео сам да направим „штос" из ког ce изродило ово: Ja: „Шта je Небојша? ниси чуо за Рубинштајна?"

Небојша, дечак који je невероватно духовит и који je увек имао спреман одговор, поцрвенео je и после краћег размишљања рекао: „ П а . . . нисам чуо за Рубинштајна, али сам чуо за Ајнштајна, a ако већ хоћеш, и за Франкенштајна!"

Никад

7S

Осамнаеста лекција: Промоција пешака (IV) „Правило квадрата"

квадрат и стиже пешака. Да проверимо: 1. 2. 3. 4.

... а4-а5 а5-а6 а6-а7

КО-е4 Ke4-d5 Kd5-c6 Kc6-b7.

Видели смо да je краљ стигао пешака. A сада, да научимо како ce одрећује квадрат. Пошто знамо да су странице квадрата исте дужине, прво ћемо одредити једну страницу. Колико поља има до ивице табле према излазном пољу („а8") белог пешака, рачунајући и оно на ком ce налази пешак? Има пет поља: „а4", „а5", „аб", „а7" и „а8".

Пажљиво иогледајте дијаграм. Питање гласи: да ли црни краљ може да стигне белог пешака? Одговор није ни „може" ни „не може", већ „зависи од тога ко je на потезу".

Сада ћемо одбројати пет поља десно од пешака, исто рачунајући оно на ком ce он налази. Идемо пет поља према црном краљу: „ а 4 " , ,,b4", „с4", ,,d4" и „е4". И сада, на табли замислимо тај квадрат. Видели смо да je краљ одмах поред квадрата и да лако улази у њега.

Сада ћу вам рећи да je на потезу црни. Питање гласи: да ли црни краљ може да стигне белог пешака? Имате две секунде за размишљање! Одговор je: Може! Можда сте и одговорили за две секунде, али и ако нисте, научићу вас да брзо пронађете одговор. У томе he вам помоћи овај нацртан квадрат на дијаграму. Како?

„Правило квадрата" нам служи да брже израчунамо пут измећу пешака кога има јача страна и краља који je слабија страна. Важан савет: Немојте ce преварити код пешака на почетном пољу, јер он са тог поља може играти „за два".

Постоји такозвано „правило квадрата" које гласи: Ако ce краљ налази у замишљеном квадрату (какав je и овај наш) или може у њега да уће, онда он сигурно стиже пешака.

Надам ce да je јасно ово о „правилу квадрата".

Ha дијаграму видимо да потезом 1. ... Kf3-e4 црни улази у нацртани

Поставите позицију са следећег дијаграма: 79

Због тога ћу замолити за више пажње и стрпљења, посебно онда када будете детету објашњавали. У овој позицији je најважније то - ко je на потезу? AKO je на потезу бели, онда ће црни успети да ремизира. Да проверимо: 1. 2. 3. 4. 5.

Ha потезу je бели. Да ли црни може да ремизира? Не може, драт", грати

Kf3-e3 КеЗ-О Kf3-g3 f2-f4+ Kg3-f3

Kf5-e5 Ke5-f5 Kf5-g5 Kg5-f5 Kf5-f6!

Црни je одиграо У СРЕДИНУ и позиција je реми. Видели смо да бели краљ није могао да проће напред, јер му je сметао црни краљ.

може! Питаћете се како не када црни краљ улази у „квабез обзира што he бели одидва поља у напред.

За случај када се краљеви налазе један наспрам другог, a између н>их се налази једно празно поље, кажемо да су краљсви „у опозицији". Таква опозиција се назива и „блиска опозиција" за разлику од „удаљене опозиције" коју ћемо учити у следеhoj лекцији.

He може из простог разлога што je ово друга позиција. Спремите се за нови РАЗРЕД.

Осми „разред": Краљ и пешак против краља, a краљ јаче стране налази се испред пешака

Видели сте и то да je од оног момента када je бели гурнуо пешака, настала je позната реми позиција коју сте научили. У који РАЗРЕД смо ушли?

Да бих боље објаснио овај разред, кренућу од лакшег примера. Али, без обзира на то што je пример нешто простији, он he почетнику вероватно бити тежак.

Тако je, у четврти. Вратимо се поново нашем дијаграму и претпоставци да je на потезу црни. 1. ... Kf5-g5 Црни je морао нешто одиграти. Да je одиграо 1. ... Kf5-f6, бели би одиграо 2. Kf3-f4! 2. KD-e4! Једино овако. Циљ белог je да иде напред, јер једино тако може победити.

80

2. 3. 4. 5. 6.

... Ke4-f4! Kf4-g5! f2-f4! Kg5-g6!

1. 2. 3. 4. 5. 6.

Kg5-f6 Kf6-e6 Ke6-e5 Ke5-e6

Тако je, само напред! 6. ... 7. f4-f5.

Ка2-аЗ! Ka3-b3 Kb3-c3 Kc3-d3 Kd3-e3 КеЗ-О!

Ka5-b5 Kb5-c5 Kc5-d5 Kd5-e5 Ke5-f5

Дошли смо до позиције са претходног дијаграма за коју знамо да je добијена за белог, jep je на потезу црни. Када ce црни краљ склони у једну страну, бели краљ пролази са друге. Али, шта бели да одигра на 6. ... Kf5-f6, у истој линији. Једноставно - 7. Kf3-f4! и опет je црни на потезу.

Ke6-e7

Ништа не би донело 7. Кг6-г7, јер би црни краљ кренуо према пешаку - 7. ... Ке7-е6. 7. ... Ke7-f8 8. Kg6-f6! Kf8- е8 9. Kf6-g7 и пешак несметано излази и промовише се у краљицу. Ове последње потезе које пешак треба да одигра (f6-f7-f8) назвао сам „ Т А П - Т А П - Т А П " и видео сам да се деци јако допада када до тих потеза дође.

Краљ на 6. реду Ha дијаграму je позиција у којој ce краљ налази на 6. реду.

Добро. Вратимо се дијаграму са почетка лекције.

Видели смо на претходним примерима да бели лако добија у случају да je црни на потезу. Ha пример црни игра 1. ... Kf8-e8, a бели 2. Kf6-g7 и следи ТАП-ТАП-ТАП.

Бели на потезу може да победи, али само ако одигра прави потез. Иако je овде природан потез 1. Ка2b 3 , он није добар, jep ће га црни стално пратити краљем ( 1 . ... Ка5b5). Када бели краљ дође на ,,f3", црни he стати на ,,f5" и успеће да ремизира. Па шта ce онда игра?

Али, шта ce дешава са белим на потезу? Да ли и ту важи правило да црни краљ прати белог краља? Одговор je - не! Краљ на 6. реду je специфичност, врло важна у шаху и због тога je посебно показујем. Пра81

1. Ka6-b6 2. а5-а6 3. а6-а7.

вило гласи: Када ce краљ налази испред пешака (осим „рубног"), a истовремено на 6. или 3. реду, онда je позиција против црног усамљеног краља увек добијена!

Ka8-b8 Kb8-a8

Да проверимо: 1. Kf6-e6 Kf8-e8 2. f5-f6! Ke8-f8 3. f6-f7! Ha потезу je црни који мора да „ И З А Ђ Е " са поља ,,f8". 3. ... Kf8-g7 4. Ке6-е7 и бели пешак постаје краљица.

Видимо да бели може само да „патира" црног краља, али не и да га истера из угла.

Ha дијаграму je приказана позиција са „рубним" или „ивичним" пешаком:

Деветнаеста лекција: Промоција пешака (V) Осми „замка-разред": Бели краљ испред пешака на ,,b" или ,,g" линији Завршница на наредном дијаграму je посебно занимљива. Због чега сам овај „разред" овако назвао, биће вам јасније када објасним на примеРУ-

У позицији на следећем дијаграму, бели je на потезу, a позиција je позната као добијена. Али, потребна je велика опрезност, jep ce крију многе замке. Нрва je могућност пата после 1. g5-g6?? To je лако видљиво na ce ређе и дешавају такве грешке.

Најчешћи одговор почетника ј 1. Kf7-f6. Потез није добар, jep дозвољава црном да покуша добрим потезима да постави замку. Црни игра 1. ... Kh8-h7! 82

He дозвољава белом да доће на ,,g6", али и провоцира белог да гурне пешака и нападне краља, што се у великом броју случајева и дешава: 2. g5-g6+?

Kh7-h8!

Наравно, после 2 . ... K h 7 - g 8 , бели би добио са 3. g6-g7. Овако, бели види да je погрешио, a позиција која je настала није ништа друго него четврти „разред", или после 3. Kf6-f7 пат-позиција. Сада сте видели зашто je овај „разред" - „замка-разред".

1. K b l - c 2 ? 2. e4-e5.

Како треба играти позицију са дијаграма? Једино овако: 1. 2. 3. 4. 5.

Kc5-d4

Овај потез je требало играти paније. Бели je видео да на 2. Kc2-d2, црни игра 2. ... Kd4:e4 и настала би позната позиција из ОСМОГ РАЗРЕДА која je добијена за црног.

Kf7-g6! Kh8-g8 Kg6-h6! Kg8-h8 g5-g6 Kh8-g8 g6-g7 Kg8-f7 Kh6-h7 и бели добија.

2. ... 3. Kc2-d3

Kd4:e5 Ke5-d5!

Опет je дошло до позиције из ОСМОГ РАЗРЕДА која je добијена за црног, јер je на потезу бели.

Претпостављам да he многи рећи како je ово било лако. Мећутим, tra­ je лако. У партији се најлакше одиграју баш онакви потези којима се упада у замку. Важно je да се краљ слабије стране истера из угла, a и да се има на уму да П Е Ш А Ц И HE МОГУ Н А З А Д !

Добро. Али, како je бели требало да игра? Ево одговора: 1. е4-е5!

d6:e5

Потез 1. ... d6-d5 води брзом ремију после 2. K b l - c 2 .

Ову лекцију бих заокружио нечим што припада ОСМОМ РАЗРЕДУ. Погледајмо следећи дијаграм.

2. Kbl-cl!! To je прави потез! Бели држи опозицију, тачније „удаљену опозицију", јер има више од једног слободног поља између краљева који се налазе један наспрам другог. Број поља између краљева je 3 или 5. Ha коју линију дође црни краљ по 4. реду, доћи he и бели, али no 2. реду.

Ha први поглед, у датој позицији бели je пред поразом. Велики број играча, чак првокатегорника, то би исто помислио. A када би се ова позиција појавила у некој брзопотезној партији (5 минута no играчу за целу партију), нисам сигуран да се чак и мајстору не би „отео" најлогичнији потез:

2. ... 83

Кс5-с4

Црни je лукав и тера белог да погреши. AKO бели одигра логично 3. K c l - d 2 , црни би одговорио 3. ... Kc4-d4! и ушао у добијену позицију.

позиција са „ивичним" пешаком, a црни краљ стиже у угао испред пешака. Зато ce игра:

3. K c l - c 2 ! и сада бели држи „блиску опозицију". Позиција je реми. Сада ћу показати позицију у којој црни ремизира тако што „патира" јачу страну.

1. K c 2 - b l ! ! 1. ...

а4-аЗ!

Црни игра најбољи потез и прижељкује грешку противника. Ha 1. ... Kf6-e5, бели игра 2. K b l - a 2 , црни 2. ... Ke5-d4, бели 3. Ка2-аЗ са следећим 4. КаЗ-а4 и долази до позиције из ОСМОГ Р А З Р Е Д А , a која je добијена за белог.

Бели игра 1. Ка6-а7, a црни га ирати - 1. ... Кс6-с7. Бели игра 2. u5-a6 и црни 2. ... Кс7-с8 са ремијем. Ова позиција ce најчешће појављује у ситуацијама када јача страна узме последљег противниковог пешака (најчешће „рубног"), a противник није био далеко, тако да je стигао да „патира" супарника.

2. b2-b3! Да je бели узео пешака, опет би дошло до ремија, али и да je одиграо 2. b2-b4? Следило би 2. ... Kf6-e5, 3. K b l - a 2 , Ke5-d5, 4. Ка2:аЗ, Kd5сб, 5. КаЗ-а4, Kc6-b6 и настала би реми-позиција из ЧЕТВРТОГ РАЗРЕДА.

За крај лекције погледајте једну веома тешку завршницу, у којој ce такоће ради о промоцији пешака. У оквиру ње ћемо срести неколико већ познатих, простијих завршница.

2. 3. 4. 5. 6.

Погледајмо следећи дијаграм:

... Kbl-a2 Ка2:аЗ КаЗ-а4 Ka4-b4!

Kf6-e5 Ke5-d5 Kd5-c5 Kc5-b6

Дошли смо до позиције из ОСМОГ РАЗРЕДА са црним на потезу. Бели добија.

Ha логично 1. Кс2-сЗ? црни ремизира са 1. ... а4-аЗ! када настаје

84

Двадесета лекција: Комбинације (III) Слабост основног реда

Како сам већ поменуо Капабланку, показаћу прво пример коришћења слабости основног реда из његове познате партије против Бернштајна (Москва 1914).

Генијални Кубанац Хозе Раул Капабланка (1888-1942) je у својој сјајној књизи „Основи шаха" описивао распоред пешака испред краља у рокади. Објаснио je да je најбољи онај распоред пешака када стоје на другом, односно седмом реду. Препоручио je да ce што дуже држи такав распоред.

Капабланка (црни) je жртвовао пешака на „с" линији ког je противник узео. Следило je непријатно изненађење за белог: 1. ...

Db6-b2!

Бели je предао jep после свега остаје бар са топом мање. Слабост основног реда je мотив који je пресудио. Интересантно je да почетници најчешће одиграју 1. ... D b 6 - b l + у жељи да после 2. De2-fl, одиграју 2. ... Td8-dl са освајањем даме. Мећутим, и црни je слаб no основном реду и у том редоследу потеза би бели први матирао противниковог краља.

И заиста, логично je да je такав распоред пешака најбољи, jep испред њих нема слабих поља, као што je то рецимо случај када имамо пешаке на ,,f2", ,,g3" и ,,h2", a самим тим и слаба поља ,,f3", ,,g2" и „ћЗ". Све je то тачно, али ни такав распоред није идеалан, jep ce често деси да je баш он крив за неке поразе. Зашто? Зато што такав распоред пешака није имао „вентил" за краља који je био угрожен no првом реду.

Вратимо ce Капабланкином потезу - 1. ... Db6-b2! Црна дама не сме да ce узме због мата топом на „ d l " . Исто тако, не иде ни 2. De2-el због 2. ... Db2:c3 и опет би у случају узимања даме црни топ дао мат.

„Слабост основног реда" je зато врло заступљена у комбинацијама и представља значајан део комбинације или још боље - комбинациони мотив. Да погледамо примере.

Ево још једног примера из Капабланкине праксе:

85

Бивши првак света je нашао одлично решење: 1. Sf5-h6+! 2. Dg3:e5! 3. Sh6:f7+.

Kg8-h8 Dc7:e5

Црни je партију предао jep има фигуру мање, a баш и није желео да добије мат no осмом реду после узимања скакача. Слабост на осмом реду je бели искористио и у следећој позицији: 2. Tel-e8+. Грешка би била 2. T c l - c 8 + , због 2. ... Td7-d8 и црни би победио. 2. . . . 3. Tcl-c8!

Kg8-h7

Црни je предао jep нема доброг потеза. За крај лекције у којој показујем слабости основног реда навешћу два примера која су у блиској вези са елементом комбинације са којим сте се већ упознали - одвлачењем. 1. Sd5-e7+! Te8:e7. Ha 1. ... Te2:e7, следило би 2. Dc5:e7!

Позиција je виђена у партији Ровнер - Камишов (Москва, 1946) у KO­ JOJ je бели безуспешно нудио своју даму, a црни није хтео да je узме. Можда због тога - што би добио мат! Да видимо то:

2. Tdl-d8+ Те7-е8 3. Dc5-f8+! Te8:f8 4. Td8:f8 мат. Показаћу један пример који може да се сврста у ову тему, иако je црни имао „вентил". To му није много помогло, jep je био жртва великог Александра Аљехина (1892-1946), четвртог првака света у шаху. Погледајте следећи дијаграм: 1. Dc6:d7!!

Td8:d7.

Бели je дао даму за топа са у намером да ослободи осми ред.

86

1. Df2-a7!!

Dc7-a5.

одиграти 1. ... g7:f6 и помирити ce са слабијом позицијом због удвојених пешака. Интересантно за ову позицију јесте то што су више од 50 година шаховски коментатори широм света мислили да ce потез узимања пешаком кажњава на ефектан начин: 2. Те2:е7! Те8:е7, 3. Tel:e7 Dd7:e7, 4. Dd4-g4+ и пада топ на „с8". Мећутим, после 1. g7:f6 и 2. Те2:е7?, (да, да - упитник), следи 2. ... Dd7:e7!! Црни je „зарадио" топа за ловца или како то шахисти кажу, освојио je „квалитет". У случају узимања даме са 3. T e l : e 7 , следи мат no првом реду - 3. ... Тс8 - c l + , 4. Sf3el T c l : e l + , 5. Te7:el Te8:el мат.

Наравно, на узимање даме следи мат на ,,d8", a на 1. ... Td8:d2, бели узима даму, jep je бели топ брањен ловцем. Да je црни играо 1. ... Dc7с8, бели би играо 2. Da7:b8 са матирањем, a на 1. ... Td8-c8, следило би просто 2. Da7:c7, такоће са матом на ,,d8". 2. Da7:a6!! 3. Da6-a7!!

Da5-c7

Сјајно! Црни je предао. Још je лепши пример из познате партије Адамс - Tope (Њу Орлеанс, 1 9 2 0 ) . AKO некоме није јасно због чега ce пишу место и посебно - година одигравања партија, можда je прави моменат да објасним. Да нема уписане године, читалац би помислио да ce ради о познатим велемајсторима данашњице: Мајклу Адамсу, енглеском асу и Еугенију Тореу, првом играчу Филипина. Него да ce „вратимо" у 1 9 2 0 . годину:

2. Dd4-g4!! Бели je приметио слабост црног на осмом реду и „одвлачи" даму. 2. ...

Dd7-b5

Ha 2. ... Dd7-d8, следи 3. Dg4:c8 уз мат на „е8". 3. Dg4-c4.6" и одатле контролисати центар.

Ha први поглед може се помислити да je бели могао освојити пешака путем 4. L b 5 : c 6 , d7:c6 5. Sf3:e5, али црни има 5. ... Dd8-d4 и враћа пешака са бољом позицијом. 4. ... 5. 0-0

Sc6-a5 с7-с6.

Подрива центар.

2. S D Sc6 3. Lb5. Бели развија ловца, везује скакача који брани пешака и уједно припрема рокаду. 3 . ... 4. La4.

Lc8-g4

0-0

... Ddl-d3 Sbl-d2 Tal-cl.

Le7:f6 Dc7:c6 Ta8-c8

Бели би ce још и извукао када би 123

склонио ловца на ,,bl". 18. ... 19. Dd3:d6.

начин играња отварања коришћењем „природних" потеза.

Dc6:c3.

Запамтите: на овај начин играју и врхунски играчи, наравно користећи знање стицано вишегодишњим радом.

Занимљиво je да позиција изгледа као нешто слабија за белог, међутим, он je форсирано изгубљен. 19. ... 20. Dd6-a3.

Тс8-с6

Да je бели дошао на ,,d3", следило би 20. ... Dc3-b2, после чега пада фигура, jep би следило и 2 1 . ... Tf8-d8. 20. ... 2 1 . Sd2:f3

Lg4:f3! Sb6-c4!!

Бели предаје, a завршна позиција заслужује дијаграм. Ова

партија

најбоље

илуструје

j

* * *

П о ш т о к о ј и T o

с е ћ е

в а м

д е л у ј е т е Гледање

Г а

о д б и ј е

с а м о o d

С а

С а

д р у г е

d o

о д н о с и

п о м о ћ и

х в а л и т е

т р е ћ и ,

д о ш л и

d a

у б е д љ и в и ј е .

н о

u

с т е

п о с е б н о

у

к р а ј а н а

к њ и г е ,

б о љ е

к њ и г у , a

м о ж е d a

i a

није

u

с п о р о

d a

б у д е н и

в а м

u

П р е ђ и т е

„ б а р а т а т е "

Н е с и г у р н о

ш а х а ,

д а ћ у

р о д и т е љ е :

п о с л е д њ и к њ и г у

м а т е р и ј о м ,

a

о б ј а ш њ а в а њ е д о с а д н о

у п о з н а л о .

з а

с а в е т ,

ј о ш

ј е д н о м .

к о д

д е т е т а

у з

н е п р е с т а -

д е т е

З а т о ,

с а м о

п у ш а ,

a

u

т а к о п о л а к о

у ч е н и к а !

с ш р а н е ,

п о с т а ћ е т е

и с к р е н и м

к а д а

к њ и г у

„ ш к о л о в а н "

и р е ђ е ш е ш а х и с т а .

д в а

у з

д е ш е

u

Ч е с т и т а м !

ж е љ а м а , Ж е љ к о

124

М е д а р

УМЕСТО „БЕЛЕШКЕ 0 АУТОРУ" Дечји шаховски клуб „Капабланка" из Новог Сада основан je 8. априла 1992. године. Идеја везана за оснивање клуба била je да ce на једном месту окупе најталентованија деца из области шаха и укључе у систем такмичења против одраслих ради стицања неопходног шаховског искуства. Клуб je члан Новосадске лиге и у њој постиже запажене резултате иако ce такмичи у конкуренцији сениорских екипа. Бољи играчи наступају и за још неке клубове ca двојном регистрацијом. Поред запажених резултата у екипној конкуренцији, чланови клуба постижу одличне резултате и у појединачној: неколико првака Војводине и Новог Сада и велики број одличних пласмана на покрајинским и савезним првенствима. Велики број победника дечјих шаховских турнира такође су чланови клуба. Како сам већ поменуо у уводу, књига je настала као плод вишегодишњег искуства у раду ca њима. Дакле, књиге не би ни било да није било мојих ученика и другара из клуба.

Горан Граховац, Мирослав Михаљ (други тренер), Жељко Медар, Ненад Димитријевић (стоје), Реља Рељин, Душко Корица, Милош Јовановић и Борис Штајнер (седе) 125

Иван Гачевић, Милош Ћирић, Бојан Антанасковић, Ненад Раду (стоје), Александар Алексић, Лидија Живковић, Ђорђе Недељковић и Небојша Пинтарић (седе)

126

Владимир Ђорђевић, Жолт Чернек, Србислав Бошков, Слободан Ђорђевић (стоје), Душан Врбашки, Милош Вучшић, Саша Штајниц a Марко Лазић (седе)

Весна

Тривуновић, Немања Миловац, Жељко Вучинић Лазар Бошњаковић и Јелена Тривуновић

(горњи ред),

Лево: Владимир Зеленски (првак Војводине за '97. г. и трећи у Војводшш за '98. г. у конкуренцији дечака до 10 годша

Горе: Ненад Димитријевић (првак Војводине за '98. г. у конкуренцији омладинаца до 18 г.) - мајсторски кандидат Лево: Немања Вучић (трећи у Војводини за '97. г. и други у Војводини за '98. г. у конкуренцији дечака до 12, односно до 14 година)

Десно: Жељко Медар и Стефан Стојачић (Нови Сад, 1995). Стојачић je на првенству Европе (Темишвар, 1997) у конкуренцији дечака до 8 година освојиио треће место. 129

Фотографије ca насловне стране првог издања књиге. Прва слика: Стефан Стојачић уз асистенцију Владимира Зеленског, Арона и Иштвана Шикета демонстрира шаховску лартију.Друга слика: Љубомир Јовановић ca сином Душаном 130

У Адвокатској комори Војводине, 12. фебруара 1998. године одржана je промоција књиге „Научите шах уз своје дете". Ha горњој фотографији, прославељени ас југословенког шаха велемајстор Светозар Глигорић, показује своју партију из књиге која се налази у 32. лекцији. Доња фотографија одсликава амбијент сале у којој je промоција одржана.

131

И на крају .

Пошто књига има и биографски карактер, дужност ми je да поменем и два човека којима сам посветио књигу. Нажалост, многи дивни људи се временом забораве, jep нису више са нама. He могу да заборавим две личности које су дале велики допринос и утицале да мој рад и рад у клубу буду успешнији.

ЦУЛЕ Миленко Павловић Цуле (1942-1996), био je изузетна појава у Новом Саду и свакако један од најпознатијих и најпопуларнијих личности у граду, посебно осамдесетих и деведесетих година. Боксер у јуниорско-сениорском саставу „Војводине" и редован члан na и председник скупштина многих клубова. У жељи да се напокон „скраси у својој кафани", крајем 1980. године оснива свој ресторан наденувши му име „Цуле". Од тада бива домаћин многим познатим новосадским спортистима, које je тешко и набројати. Цуле je, једноставно, желео да помогне свима онима у које je веровао. Они су се одуживали медаљама са првенстава Европе и света. Неколико дана после Цулетове смрти сам у једном недељнику написао: Из личног угла: Како написати IN M E M O R I A M човеку кога су други много боље познавали, a ja сам га само волео. „ . . . Читао сам шта je написао новосадски глумац Миодраг Петровић: „Дакле, умро je један домаћин Војводине. Боксер и шегрт, ауто-механичар и мангуп." Таквог нисам стигао да га упознам. Био сам клинац. Али, „Цуле са душом већом од куће... Боксери, рвачи, кошаркаши, одбојкаши, фудбалери, аутомобилисти - код њега су налазили доручак и утеху за пораз, ручак и вечеру за победу... Ћ а л е спорта." Таквог Цулета сам и сам упознао - и волео... Доброг Човека сам упознавао последње три године, одлазећи на ручак или вечеру. Најчешће сам jeo за његовим столом и ту смо причали. Добро се сећам његових речи: „Учити децу, то je највећа уметност. Мало људи то схвата, a још мање цени..." A он je то ценио. Да није било његове помоћи, вероватно бих већ одавно 136

престао да радим тај посао. Волиш, али од тога ce не живи. Moje ученике je неколико пута частио ручком. Петнаестак клинаца једе и сви „почисте" тањире. Срамота их да не поједу. И после још оде у продавницу и купи свима сладолед. „Ово je и ваша кућа", знао je да каже. Онда би ce ту поставиле и шаховске табле... ...Ех, тај Цуле! Велика душа, човек низак растом, али људина. Испраћен je како човек његовог кова само пожелети може - уз јецај тамбура!

ПИЋУКА Шикет Иштван Пићука (1952-1997), такође je човек који je много допринео новосадском спорту. У младости перспективан фудбалер, рано je отишао на занат и постао један од најпознатијих златара у Новом Саду. Али, фудбал и спорт уопште, волео je и даље и, наравно, помагао. Једно време je помагао и у тренерском раду „канаринаца" ca Детелинаре. Волео je и сам да игра, посебно мали фудбал. Окупљало ce друштво на Телепу („Партизан") na „пикало" лопту без обзира ко колико има година. Један je од најзаслужнијих што je тај терен мећу првима добио рефлекторе. Дакле, све за спорт. Био je и један од најзаслужнијих људи малог фудбала и једно време председник скупштине ФС Војводине за мали фудбал. Спонзорисао je многобројна путовања фудбалера, организовао припреме, куповао пехаре... Спортски радник „од главе до пете". Заувек ће ми остати жао што Пићуку нисам упознао раније. Одлазећи на часове шаха код његовог сина Пите (Малог Пићуке), увек бих остајао и после часа у разговору ca овим дивним човеком. Свесрдно ми je помагао у организацији многих дечјих шаховских турнира, било да ce радило о набавци пехара и медаља, било да су у питању остале организационе дужности, како бисмо били добри домаћини. И тог кобног јануара 1997. године, у Новосадском шаховском клубу ce одржавао шаховски турнир - Првенство ДШК „Капабланка". Онда су ми јавили. Нисам могао да верујем да више нема једног сјајног човека - мог Пићуке. A турнир? Он je настављен, додуше у муклој тишини. Остало je да ce одигра тог дана још једно коло, a сутрадан још три. И он, да je могао да утиче, „наредио би" да ce турнир настави. Jep, неки одлазе, a неки морају остати и истрајати. И то je спорт, a живот тече даље... Хвала ти друже. 137

*

*

*

И на самом крају, ж е л е о бих да кажем нешто о имену клуба. З а ш т о баш -"КАПАБЛАНКА". Хозе Раул Капабланка (1888-1942), један je од највећих шахиста свих времена. Али, за разлику од многих великих шахиста, био je велики и мимо шаховских арена. Образован, интелигентан и леп, био je миљеник свих. Чак je познат и као "шаховски Валентино". Познат je и као " вундеркинд", jep je ca непуних пет година победио оца, иако до тада није одиграо ни једну партију. Само je гледао партије које ј е њ е г о в о т а ц играо ca пријатељем. Ca 12 година je већ био најјачи шахиста Кубе... И зато, на насловној страни je фотографија из времена када je мали "Kana" ca четири и no године играо шах ca својим оцем.

Ha основу члана 32. став 1. тачка 12. Закона о акцизама и порезу на промет („Службени гласник Републике Србије", бр. 43/94, 53/95, 52/96, 55/96, 1/97 и 60/97), број 413-00-175/98-04 од 23. фебруара 1998. године, на захтев штампарије Тандем дизајн, Нови Сад, Војвођанских бригада 7/ХП, Министарство културе даје мишљење да je публикација „Научите шах уз своје дете", аутора Жељка Медара, производ из члана 32. став 1. тачка 12. Закона о акцизама и порезу на промет на који ce не плаћа порез на промет. 138

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF